Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Spoločné pravidlá EÚ v oblasti vývozu

Spoločné pravidlá EÚ v oblasti vývozu

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (EÚ) 2015/479 o spoločných pravidlách pre vývozy

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

Ustanovuje sa v ňom základná zásada, podľa ktorej vývoz výrobkov z krajín EÚ do iných krajín nepodlieha kvantitatívnym obmedzeniam. Takisto sa v ňom ustanovujú pravidlá týkajúce sa postupu prijímania ochranných opatrení.

HLAVNÉ BODY

Nariadenie sa vzťahuje na všetky výrobky, či už priemyselné alebo poľnohospodárske.

Ochranné opatrenia

  • S cieľom zabrániť kritickej situácii vyplývajúcej z nedostatku základných výrobkov môže Európska komisia podmieniť vývoz výrobku vydaním vývozného povolenia. Opatrenia sa môžu obmedzovať na vývoz do určitých krajín alebo na vývoz z určitých regiónov EÚ. Neovplyvnia však výrobky, ktoré sú už na ceste k hraniciam EÚ.
  • Napríklad v súvislosti s prepuknutím ochorenia COVID-19 sa vykonávacím nariadením (EÚ) 2020/402 počas určitej doby vyžadovalo, aby príslušné orgány krajín EÚ vydávali povolenia na vývoz určitých osobných ochranných prostriedkov, bez ohľadu na to, či mali alebo nemali pôvod v EÚ, do krajín mimo EÚ. Táto povinnosť sa netýkala vývozu do krajín Európskeho združenia voľného obchodu, území závislých od dodávateľských reťazcov EÚ (napr. Andorra) a určitých zámorských území. Cieľom opatrenia bolo zabezpečiť dostupnosť osobných ochranných prostriedkov v krajinách EÚ, aby sa zabránilo šíreniu choroby COVID-19. Vo vykonávacom akte sa ustanovil postup žiadania o povolenie a príloha I obsahovala zoznam výrobkov vyžadujúcich povolenie (ochranné okuliare a clony, rukavice, ochranné oblečenie, prostriedky na ochranu nosovej a ústnej dutiny a ochranné štíty na tvár).
  • Komisia musí prijať akékoľvek ochranné opatrenia v záujme EÚ s náležitým zohľadnením existujúcich medzinárodných záväzkov (napr. záväzky vyplývajúce z členstva EÚ vo Svetovej obchodnej organizácii).

Informácie a konzultácie

  • Ak sa krajina EÚ domnieva, že by mohli byť nutné ochranné opatrenia v dôsledku neobvyklého vývoja na trhu, musí to oznámiť Komisii. Komisia následne poučí ostatné krajiny EÚ.
  • Komisia môže požiadať krajiny EÚ, aby poskytli štatistické údaje o trendoch konkrétneho výrobku na trhu v záujme posúdenia hospodárskej a komerčnej situácie daného výrobku.

Vykonávanie

S vykonávaním nariadenia Komisii pomáha Výbor pre ochranné opatrenia pozostávajúci zo zástupcov krajín EÚ, ktorý bol zriadený podľa nariadenia (EÚ) 2015/478spoločných pravidlách pre dovozy.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 16. apríla 2015. S okamžitým účinkom sa ním ruší nariadenie (ES) č. 1061/2009.

KONTEXT

Nariadením sa kodifikuje nariadenie Rady (ES) č. 1061/2009, ktoré sa predtým niekoľkokrát významne zmenilo. Patrí do spoločnej obchodnej politiky EÚ, ktorá je založená na jednotných zásadách pre všetky krajiny EÚ.

Ďalšie informácie:

HLAVNÝ DOKUMENT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/479 z 11. marca 2015 o spoločných pravidlách pre vývozy (kodifikované znenie) (Ú. v. EÚ L 83, 27.3.2015, s. 34 – 40)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2020/402 zo 14. marca 2020, ktorým sa vývoz určitých výrobkov podmieňuje vydaním vývozného povolenia (Ú. v. EÚ L 77I, 15.3.2020, s. 1 – 7)

Následné zmeny nariadenia (EÚ) 2020/402 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/478 z 11. marca 2015 o spoločných pravidlách na dovozy (Ú. v. EÚ L 83, 27.3.2015, s. 16 – 33)

Posledná aktualizácia 08.04.2020

Top