Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2014/373/12

    Výzva na vyjadrenie záujmu – Vedecký výbor pre najvyššie prípustné hodnoty vystavenia chemickým faktorom pri práci (výbor SCOEL) – Členstvo počas šiesteho funkčného obdobia

    Ú. v. EÚ C 373, 21.10.2014, p. 14–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    21.10.2014   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 373/14


    Výzva na vyjadrenie záujmu

    Vedecký výbor pre najvyššie prípustné hodnoty vystavenia chemickým faktorom pri práci (výbor SCOEL)

    Členstvo počas šiesteho funkčného obdobia

    (2014/C 373/12)

    1.   Predmet výzvy

    V nadväznosti na prijatie rozhodnutia Komisie 2014/113/EÚ (1) Komisia zverejňuje výzvu na vyjadrenie záujmu určenú vedcom, ktorí si želajú uchádzať sa o členstvo vo Vedeckom výbore pre najvyššie prípustné hodnoty vystavenia chemickým faktorom pri práci (výbor SCOEL) počas jeho šiesteho funkčného obdobia.

    Členovia výboru SCOEL budú vymenovaní za svoju osobu na funkčné obdobie troch rokov.

    Očakáva sa, že šieste funkčné obdobie výboru SCOEL sa začne na začiatku roku 2015.

    2.   Poslanie výboru SCOEL

    Výbor SCOEL bol pôvodne zriadený rozhodnutím Komisie 95/320/ES (2) s cieľom hodnotiť zdravotné účinky expozície chemickým faktorom v pracovnom prostredí. Toto rozhodnutie bolo nedávno zrušené rozhodnutím 2014/113/EÚ, ktoré lepšie zosúlaďuje pracovné metódy výboru SCOEL so spoločnými pravidlami Komisie pre expertné skupiny. Na tento účel sa podľa nového rozhodnutia vyžaduje nové konanie na výber členov, a to prostredníctvom otvorenej výzvy na vyjadrenie záujmu s cieľom zabezpečiť transparentnosť a rovnaké príležitosti pre vysoko kvalifikovaných a špecializovaných vedeckých odborníkov. Takisto sa v rozhodnutí zdôrazňuje, že základom pre prácu výboru SCOEL sú aj naďalej etické zásady excelentnosti, nezávislosti a nestrannosti.

    V súlade s článkom 3 smernice Rady 98/24/ES (3) je úlohou výboru SCOEL poskytovať vedecké odporúčania a stanoviská pre Komisiu týkajúce sa celej škály prioritných chemických látok. Tieto odporúčania a stanoviská používa Komisia na rozvoj politiky EÚ na ochranu zdravia pracovníkov pri práci, najmä na stanovenie expozičných limitov v pracovnom prostredí (OEL) pre chemické látky na úrovni EÚ podľa smernice 98/24/ES a smernice Európskeho parlamentu a Rady 2004/37/ES (4). Výbor SCOEL zhodnotí vzťah medzi účinkami nebezpečných chemikálií a úrovňou expozície v pracovnom prostredí, a to formou nezávislého vedeckého posúdenia najnovších dostupných vedeckých údajov.

    Odporúčania výboru SCOEL musia byť vedecky spoľahlivé a platné, inovatívne, riadne zdokumentované, jasné a zrozumiteľné a vyhotovené na základe vyváženého, nestranného a jasne definovaného postupu.

    Hlavnou úlohou výboru SCOEL je odporúčať OEL „na základe zdravotných hľadísk“, a to posúdením účinkov expozície činiteľom prenášaným vzduchom. Odporúčané úrovne sa musia stanoviť, aby sa zabezpečilo, že expozícia, hoci by sa pravidelne opakovala počas celého pracovného života, nebude mať v žiadnej chvíli nepriaznivé účinky na zdravie ľudí, ktorí boli vystavení chemickým látkam, a/alebo na ich potomkov (v rozsahu, v ktorom to možno aktuálne predvídať). V prípade niektorých nepriaznivých účinkov (najmä genotoxicity a karcinogenity a respiračnej senzibilizácie) nemusí byť možné na základe súčasných poznatkov identifikovať bezpečné prahové hodnoty expozície. V týchto prípadoch výbor SCOEL môže vypočítať sériu úrovní expozície spojených s odhadovanými rizikami.

    Okrem odporúčaní týkajúcich sa OEL činiteľov prenášaných vzduchom sa od výboru požaduje, aby vydával odporúčania, pokiaľ ide o biologické limity alebo biologické smerodajné hodnoty, a dopĺňal OEL, ktoré odporučil, ďalšími údajmi, ako sú absorpcia cez pokožku, schopnosť senzibilizácie a karcinogenita podľa potreby.

    Vedecké poradenstvo poskytované v otázkach súvisiacich s ochranou zdravia a bezpečnosťou pracovníkov musí byť organizované v súlade so zásadami najlepších postupov posúdenia rizika a musí vychádzať z etických zásad excelentnosti, nezávislosti, nestrannosti a transparentnosti. Tie sú uvedené v oznámení Komisie „Zhromažďovanie a používanie expertízy Komisiou: zásady a usmernenia. Zlepšenie znalostí pre lepšie politiky“ (5).

    Informácie o činnostiach výboru SCOEL, najmä o metodike odvodzovania OEL, a zoznam prijatých odporúčaní možno nájsť na internetovej stránke:

    http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=148&langId=en&intPageId=684

    3.   Úloha členov výboru SCOEL

    Členovia výboru SCOEL musia byť vysoko kvalifikovaní, špecializovaní a nezávislí vedeckí odborníci z rôznych oblastí týkajúcich sa chemických faktorov, najmä z oblasti chémie, toxikológie, epidemiológie, pracovného lekárstva a priemyselnej hygieny. Musia mať aj všeobecné zručnosti, pokiaľ ide o stanovovanie OEL.

    Od členov výboru SCOEL sa očakáva, že sa aspoň štyrikrát ročne zúčastnia zasadnutí výboru a že budú aktívne prispievať do vedeckých diskusií, skúmať dokumenty, vyjadrovať sa k nim a vykonávať funkcie „predsedu“ a/alebo „spravodajcov“ (vedúcej osoby pre konkrétny spis).

    Od členov výboru SCOEL sa bude vyžadovať, aby vykonávali tieto úlohy:

    prispievať k príprave vedeckých odporúčaní týkajúcich sa OEL, do diskusie o nich a k ich prijímaniu, buď ako „spravodajca“ alebo formou pomoci „spravodajcovi“,

    prispievať pri poskytovaní vedeckého poradenstva v otázkach týkajúcich sa chemických faktorov na žiadosť Komisie,

    poskytovať poradenstvo pri vykonávaní a organizovaní vedeckej činnosti výboru SCOEL.

    Pracovné dokumenty výboru SCOEL sú v anglickom jazyku a zasadnutia takisto prebiehajú aj v angličtine. Zasadnutia zahŕňajú dôkladné prípravné práce vrátane predchádzajúceho čítania, kritického posúdenia a vypracúvania dokumentov.

    Od uchádzačov sa vyžaduje, aby sa zaviazali, že v prípade svojho vymenovania sa budú aktívne podieľať na činnostiach výboru SCOEL.

    Členovia výboru SCOEL budú mať v súlade s rozhodnutím 2014/113/EÚ nárok na osobitný príspevok v maximálnej výške 450 EUR za každý úplný pracovný deň venovaný činnostiam súvisiacim s ich účasťou na zasadnutiach. Cestovné náklady a náklady na pobyt, ktoré účastníkom vznikli pri vykonávaní činností výboru SCOEL, uhradí Komisia v súlade s uplatniteľnými ustanoveniami (6).

    4.   Zloženie výboru SCOEL

    Ako sa uvádza v článku 3 rozhodnutia 2014/113/EÚ, výbor bude pozostávať najviac z 21 jednotlivých expertov vybraných zo zoznamu vhodných uchádzačov zostaveného po vyhodnotení prihlášok, ktoré spĺňajú podmienky účasti v rámci tejto výzvy na vyjadrenie záujmu.

    5.   Výberové konanie

    Výberové konanie bude pozostávať z dvoch fáz:

    i)

    kontrola, či prihlášky spĺňajú podmienky účasti;

    ii)

    hodnotenie, či uchádzači spĺňajú výberové kritériá, a vypracovanie zoznamu najvhodnejších kandidátov.

    Výberová komisia bude zložená zo zástupcov príslušných útvarov Komisie.

    Každé vyjadrenie záujmu budú posudzovať aspoň dvaja členovia výberovej komisie na základe kritérií spôsobilosti a výberových kritérií. Počas výberového konania Komisia bude brať do úvahy aj nezávislosť expertov (najmä potenciálne strety záujmov) a zabezpečí vyvážené geografické zastúpenie členov výboru a zastúpenie podľa pohlavia.

    Požiadavky

    A.   Kritériá účasti

    Žiadosti sa budú posudzovať na základe týchto kritérií spôsobilosti:

    i)

    ukončené vysokoškolské vzdelanie vo vedeckej oblasti súvisiacej s činnosťou výboru SCOEL;

    ii)

    najmenej desať (10) rokov odbornej praxe v oblasti súvisiacej s činnosťou výboru SCOEL získanej po ukončení vysokoškolského vzdelania uvedeného v bode i);

    iii)

    občianstvo členského štátu EÚ;

    iv)

    schopnosť pracovať v angličtine: úspešní uchádzači musia byť schopní čítať a podávať správy v angličtine, a to písomne aj ústne (7), keďže ide o jazyk, v ktorom je napísaná prevažná väčšina relevantnej vedeckej literatúry v medzinárodnom kontexte.

    B.   Výberové kritériá

    Prihlášky, ktoré spĺňajú požiadavky na spôsobilosť, sa budú hodnotiť na základe týchto výberových kritérií.

    i)   Konkrétne oblasti vedeckej expertízy

    Pri výbere uchádzačov sa bude Komisia usilovať o dosiahnutie čo najlepšej možnej rovnováhy vedeckej expertízy v týchto oblastiach:

    chémia, toxikológia, epidemiológia, pracovné lekárstvo, životné prostredie a zdravie, vedy zaoberajúce sa expozíciou, pneumológia, dermatológia, nervový systém, reprodukčná toxicita, genotoxicita/karcinogenita, patológia, pracovná hygiena, biologické monitorovanie, analytické metodiky a skúsenosti pri stanovovaní OEL pre chemické látky alebo iné vedecké disciplíny týkajúce sa činnosti výboru SCOEL.

    ii)   Relevantné oblasti skúsenosti a zručností

    Uchádzači budú hodnotení na základe týchto oblastí skúsenosti a zručností:

    hodnotenie účinkov expozície chemickým látkam v pracovnom prostredí na ľudské zdravie,

    odborná prax v multidisciplinárnom vedeckom prostredí, podľa možnosti v medzinárodnom kontexte,

    publikované vedecké články na témy relevantné z hľadiska prípravy vedeckých návrhov na OEL,

    členstvo vo vnútroštátnych alebo medzinárodných vedeckých výboroch zodpovedných za prípravu vedeckých odporúčaní alebo stanovovanie OEL pre chemické látky,

    prispievanie (v podpornej funkcii) k práci vnútroštátnych alebo medzinárodných vedeckých výborov zodpovedných za prípravu vedeckých odporúčaní alebo stanovovanie OEL pre chemické látky,

    riadenie projektov týkajúcich sa vedeckých otázok.

    Do úvahy možno vziať aj uchádzačov, ktorí majú skúsenosť s hodnotením účinkov expozície chemickým látkam na ľudské zdravie v iných oblastiach, ako sú potraviny, ochrana životného prostredia alebo spotrebiteľov.

    6.   Vymenovanie členov

    Komisia vymenuje členov na základe výsledkov výberového konania a zabezpečí vyvážené geografické zastúpenie členov výboru v súlade s článkom 3 rozhodnutia 2014/113/EÚ.

    Mená vymenovaných členov sa uverejnia v Registri expertných skupín Komisie a v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Osobné údaje sa budú zhromažďovať, spracúvať a uverejňovať v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 (8).

    Pred vymenovaním si Komisia vyhradzuje právo skontrolovať dokumenty a osvedčenia, aby sa potvrdila správnosť a spôsobilosť prihlášky.

    Členovia výboru SCOEL budú vymenovaní na funkčné obdobie troch rokov.

    Uchádzači, ktorí splnia požiadavky na členstvo, ale nebudú vymenovaní, zostanú na zozname uchádzačov podľa článku 4 ods. 2 rozhodnutia 2014/113/EÚ.

    7.   Etické zásady

    Podľa článku 9 rozhodnutia 2014/113/EÚ sa musí vedecké poradenstvo výboru SCOEL zakladať na etických zásadách nezávislosti, transparentnosti a dôvernosti.

    1.   Nezávislosť

    Členovia výboru SCOEL sa zaväzujú konať nezávisle od akéhokoľvek vonkajšieho vplyvu. Nesmú delegovať svoje úlohy na žiadnu inú osobu.

    Musia poskytnúť vyhlásenie, v ktorom sa zaväzujú konať vo verejnom záujme, ako aj vyhlásenie, v ktorom uvedú, či majú alebo nemajú nejaké priame alebo nepriame záujmy, ktoré by sa mohli považovať za záujmy spochybňujúce ich nezávislosť.

    Útvary Komisie vezmú na vedomie všetky oznámené záujmy a rozhodnú o ich relevantnosti.

    2.   Transparentnosť

    Výbor SCOEL musí zabezpečiť, aby bolo v jeho odporúčaniach a stanoviskách zreteľne uvedené odôvodnenie použité v rozhodovacom procese výboru, ako sa vymedzuje v jeho metodike.

    3.   Ochrana dôverných informácií

    Členovia výboru SCOEL nesmú prezrádzať informácie, s ktorými sa oboznámia v priebehu ich práce pre výbor, v rámci tematických seminárov, pracovných skupín alebo iných činností, ktoré súvisia s rozhodnutím 2014/113/EÚ. Táto požiadavka dopĺňa tie, ktoré sú stanovené v článku 339 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, a článok 12 rozhodnutia 2014/113/EÚ.

    Členovia výboru SCOEL musia podpísať na začiatku každého funkčného obdobia vyhlásenie o zachovaní dôvernosti informácií.

    8.   Rovnaké príležitosti

    Komisia v rámci svojich postupov prísne dbá na uplatňovanie zásad rovnakého zaobchádzania.

    9.   Podávanie prihlášok

    Vedeckí pracovníci, ktorí majú záujem sa prihlásiť, môžu vyplniť a podať online prihlášku dostupnú na adrese:

    http://ec.europa.eu/eusurvey/runner/SCOEL

    Prosíme uchádzačov, aby v záujme zjednodušenia výberového konania svoje prihlášky vyplnili v angličtine.

    Prihláška bude prijatá len vtedy, ak zahŕňa:

    vyplnený formulár prihlášky,

    životopis, podľa možnosti v rozsahu najviac troch strán (nahrať v príslušnom bode prihlášky),

    zoznam vedeckých publikácií uchádzača v oblastiach súvisiacich s prácou výboru SCOEL (nahrať v príslušnom bode prihlášky),

    čestné vyhlásenie uchádzača, vyhlásenie o záväzku a vyhlásenie o akomkoľvek možnom strete záujmov (na konci formulára prihlášky).

    V neskoršej fáze môžu byť vyžiadané podporné dokumenty.

    Komisia uchádzačom oznámi výsledok výberového konania v najskoršom možnom termíne.

    10.   Dátum uzávierky na odoslanie prihlášok

    Dátum uzávierky na podanie prihlášok na členstvo vo výbore SCOEL je 15.12.2014 bruselského času. Do úvahy sa budú brať iba riadne vyplnené online prihlášky podané prostredníctvom uvedenej internetovej stránky.

    Uchádzačom sa dôrazne odporúča, aby podanie prihlášky neodkladali na posledné dni. Preťaženie internetu alebo porucha v internetovom pripojení by mohli viesť k tomu, že nebudú môcť podať prihlášku včas. Po uplynutí lehoty sa prihlášky nebudú prijímať.


    (1)  Ú. v. EÚ L 62, 4.3.2014, s. 18.

    (2)  Ú. v. EÚ L 188, 9.8.1995, s. 14.

    (3)  Ú. v. ES L 131, 5.5.1998, s. 11.

    (4)  Ú. v. EÚ L 158, 30.4.2004, s. 50.

    (5)  Pozri KOM(2002) 713 v konečnom znení z 11. decembra 2002.

    (6)  Rozhodnutie Komisie K(2007) 5858 – Pravidlá o úhrade nákladov pre expertov, ktorí boli pozvaní na zasadnutia Komisie.

    (7)  Ako usmernenie uvádzame, že „schopnosť pracovať v anglickom jazyku“ zodpovedá úrovni B2 alebo vyššej, ako sa stanovuje v referenčnom dokumente Rady Európy pre Európske jazykové portfólio („Spoločný európsky referenčný rámec pre jazyky“). Viac informácií nájdete na http://europass.cedefop.europa.eu/en/resources/european-language-levels-cefr

    (8)  Ú. v. ES L 8, 12.1.2001, s. 1.


    Top