Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2010/142/09

    Výzva na predloženie návrhov – Európska investičná banka navrhuje v rámci Akcie EIB a vysokých škôl na podporu výskumu tri nové finančné podpory EIBURS

    Ú. v. EÚ C 142, 1.6.2010, p. 30–32 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    1.6.2010   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 142/30


    Výzva na predloženie návrhov – Európska investičná banka navrhuje v rámci Akcie EIB a vysokých škôl na podporu výskumu tri nové finančné podpory EIBURS

    2010/C 142/09

    Európska investičná banka vedie väčšinu svojich inštitucionálnych vzťahov s vysokými školami prostredníctvom Akcie EIB a vysokých škôl na podporu výskumu, ktorá pozostáva z troch rôznych programov:

    EIBURS, program EIB na sponzorovanie vysokoškolského výskumu (EIB University Research Sponsorship Programme),

    STAREBEI (STAges de REcherche BEI), program financovania mladých výskumníkov, ktorí pracujú na spoločných projektoch EIB a vysokých škôl, a

    Vysokoškolské siete EIB, mechanizmus spolupráce pre vysokoškolské siete, ktorých črty majú zvláštny význam pre podporu cieľov skupiny EIB.

    Z programu EIBURS sa poskytujú granty vysokoškolským výskumným centrám, ktoré sa zaoberajú témami s veľkým významom pre banku. Finančná podpora EIB v objeme až 100 000 EUR ročne na obdobie troch rokov sa prostredníctvom súťaže poskytuje zainteresovaným katedrám vysokých škôl alebo výskumným strediskám, ktoré sú pridružené k vysokým školám v EÚ, prístupových alebo pristupujúcich krajinách a majú uznávané odborné zázemie v oblastiach určených EIB, takže môžu v týchto oblastiach svoje činnosti naďalej rozširovať. Z úspešného návrhu vzíde celá škála výstupov (výskum, organizovanie kurzov a seminárov, budovanie sietí, šírenie výsledkov atď.), ktoré budú predmetom zmluvnej dohody uzatvorenej s EIB.

    Na akademický rok 2010/2011 sa v programe EIBURS vybrali tri nové línie výskumu:

    —   Benchmarking úverovej bonity európskych malých a stredných podnikov

    Poznatky odborníkov o vzťahu medzi úverovou schopnosťou MSP na mikroúrovni a makroekonomickou situáciou, ktorej čelia, sú nedostatočné. Univerzitné výskumné stredisko, ktoré v rámci akcie EIBURS dostane podporu, by malo vytvoriť výskumný program zameraný na analýzu dosahu zmien v makroekonomických hnacích silách na ukazovatele úverovej bonity MSP v Európe. Okrem iného je treba preskúmať dosah zmien v hospodárskom raste lokálne i globálne, úrokové sadzby a výmenné kurzy pri platobnej nedisciplinovanosti, kreditné zlyhanie, stratu a sadzby pri predčasnom splatení, čo umožní zmerať škodlivé vplyvy medzi regiónmi, krajinami a účinky transakcií v rôznych odvetviach.

    Skupina EIB prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti EIF uchováva záznamy s komplexnými údajmi o tom, ako si MSP počínajú pri riadení fondov a jednotlivých úverov. Tieto údaje sú pre výskumníkov k dispozícii, návrhy by však mali obsahovať dodatočné informačné zdroje/databázy, ktoré sa budú používať.

    Projekt môže zahrňovať akúkoľvek dodatočnú činnosť, ktorú univerzitné stredisko podnikne so sponzorským príspevkom v súlade s výskumom, vrátane:

    organizácie kurzov a seminárov,

    vytvárania dodatočných databáz,

    prieskumov.

    —   Dejiny európskeho financovania infraštruktúrnych projektov

    Vzhľadom na veľké fiškálne deficity európske vlády vnímajú formy verejno-súkromných partnerstiev (PPP – public private partnership) ako spôsob splnenia prísľubu skvalitnenia infraštruktúry pri zabezpečovaní verejných služieb, pričom sa vyhnú nadmernému dlhu vo verejnom sektore. Počas mnohých rokov sa privatizačné a regulačné modely aplikovali na sieťové odvetvia v mnohých krajinách.

    Dlhodobé cykly verejného a súkromného vlastníctva a investovania do rozvoja infraštruktúry možno vidieť v rôznych európskych národoch. Koncesionárske zmluvy poznali už starí Gréci, Rimania ich hojne používali a novodobú podobu dostali v Napoleonskom kódexe. Väčšia časť infraštruktúry v 18. a 19. storočí (kanály, železnice, telegrafy, zásobovanie vodou, plynofikácia a elektrifikácia) sa vybudovala s použitím súkromného kapitálu, často s explicitnými alebo implicitnými verejnými dotáciami alebo iným druhom podpory. Mnohé z nich sa následne dostali do verejného vlastníctva. História rôznych infraštruktúrnych služieb je dôkazom, ako sa spojitosť medzi technologickými inováciami, infraštruktúrnymi službami a financovaním môže rozvinúť do širokej škály kontextov. Diskusie v čase, alternatívne riešenia a dlhodobé výsledky pre mnohých zainteresovaných účastníkov – to všetko má dnes odozvu.

    V tejto súvislosti EIB vyzýva na predkladanie výskumných návrhov, ktoré:

    skúmajú dlhodobé makrotrendy vo financovaní infraštruktúrnych projektov, výsledky z hľadiska udržateľného zlepšovania verejných služieb, a ich význam pre súčasné diskusie o politikách,

    vypracúvajú prípadové štúdie o technologických a finančných inováciách v konkrétnych infraštruktúrnych projektoch a sektoroch, obzvlášť v projektoch s paneurópskou povahou,

    katalogizujú a analyzujú históriu rôznych verejných, súkromných a zmiešaných finančných programov pre infraštruktúrnu výstavbu a operácie v rôznych sektoroch a v rámci rôznych právnych a národných politických rámcov.

    Žiadosti môžu zasielať európske univerzity, a to buď samé alebo v partnerstve, spolu s výskumným programom na témy uvedené vyššie. V rámci akcie EIBURS sa úspešní kandidáti kvalifikujú na grant vo výške 300 000 EUR udelený na tri roky určený na financovanie výskumu v oblasti dejín financovania európskej infraštruktúry s významom pre súčasné diskusie o politikách. Výskumné návrhy s kvantitatívnym a kvalitatívnym, interdisciplinárnym prístupom (napr. história, inžinierstvo, ekonómia, financie) a návrhy zahrňujúce spoluprácu s akademikmi z rôznych európskych krajín sú obzvlášť vítané.

    Väčšina prostriedkov by sa mala použiť na angažovanie nových mladých výskumných pracovníkov – doktorandov (PhD), ktorí budú pracovať na konkrétnej téme. Ak to bude potrebné, výskumníci dostanú možnosť spolupracovať s odborníkmi na sektor infraštruktúry z Európskej investičnej banky v Luxemburgu. Okrem toho by sa časť prostriedkov mala použiť na organizovanie akcií a vytváranie siete s cieľom prepojiť odborníkov na dejiny konkrétnych infraštruktúrnych sektorov v rozličných krajinách.

    —   Ekonomický dosah legislatívy: ekonomické posúdenie vplyvu smernice o obaloch a odpadoch z obalov

    Jeden z kľúčových prvkov v projektoch hospodárenia s tuhým odpadom je infraštruktúra potrebná na recyklovanie a/alebo zhodnocovanie odpadu z obalov. Podľa smernice o obaloch a odpadoch z obalov má priemysel v oblasti obalov recyklovať a zhodnocovať obaly uvedené na trh, ale krajiny sú zodpovedné za splnenie cieľov na recyklovanie a zhodnocovanie uvedené v smernici.

    Témou výskumu je preskúmať ekonomický dosah, aký majú právne záväzky vyplývajúce z uvedenej smernice na rôzne zainteresované strany: verejné orgány, účastníkov trhu a občanov.

    Mala by sa posúdiť ekonomická efektívnosť opatrení, ktoré ukladá smernica, z pohľadu analýzy nákladov/prínosov. Výskum by sa mal zaoberať takými otázkami, ako je ekonomická návratnosť meraná z pohľadu rozšírenej environmentálnej ochrany a rozdelenia nákladov (Platia občania EÚ za implementáciu smernice cez vyššie ceny za zabalený tovar, vyššie sadzby a dane za odpadové hospodárstvo alebo obidvoje? Sú ekonomické prínosy v zmysle environmentálnej ochrany postačujúce v porovnaní s alternatívnymi stratégiami? Osvedčili sa prijaté právne predpisy ako účinné pri dosahovaní stanovených cieľov?).

    Výskum by sa mal zamerať na reprezentatívnu vzorku členských štátov EÚ.

    Projekt môže zahrňovať akúkoľvek dodatočnú činnosť, ktorú univerzitné stredisko podnikne so sponzorským príspevkom v súlade s výskumom, vrátane:

    organizácie kurzov a seminárov,

    tvorby databáz,

    prieskumov.

    Termín na predloženie návrhov je 10. september 2010. Návrhy predložené po tomto termíne sa nebudú brať do úvahy. Návrhy treba zasielať na nasledujúce adresy:

    elektronická verzia:

    universities@eib.org

    a

    papierová verzia:

    EIB-Universities Research Action

    100, boulevard Konrad Adenauer

    2950 Luxembourg

    LUXEMBOURG

    To the attention of Ms Luísa Ferreira, Co-ordinator.

    Podrobnejšie informácie o výberovom procese v programe EIBURS, ako aj iných programoch a mechanizmoch nájdete na internetovej stránke: www.eib.org/universities


    Top