EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023XC0210(02)

Uverejnenie oznámenia o schválení štandardnej zmeny špecifikácie výrobku v súvislosti s názvom v sektore vinohradníctva a vinárstva v zmysle článku 17 ods. 2 a 3 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2019/33 2023/C 51/06

PUB/2022/1539

Ú. v. EÚ C 51, 10.2.2023, p. 12–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

10.2.2023   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 51/12


Uverejnenie oznámenia o schválení štandardnej zmeny špecifikácie výrobku v súvislosti s názvom v sektore vinohradníctva a vinárstva v zmysle článku 17 ods. 2 a 3 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2019/33

(2023/C 51/06)

Toto oznámenie sa uverejňuje v súlade s článkom 17 ods. 5 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2019/33 (1).

OZNÁMENIE O SCHVÁLENÍ ŠTANDARDNEJ ZMENY

„Savennières“

PDO-FR-A0158-AM02

Dátum oznámenia: 14.11.2022

OPIS A DÔVODY SCHVÁLENEJ ZMENY

1.   Úradný zemepisný kódex

Aktualizovali sa obce v zemepisnej oblasti a oblasti v bezprostrednej blízkosti podľa úradného zemepisného kódexu.

Táto aktualizácia nemá vplyv na rozsah vymedzenej zemepisnej oblasti.

V dôsledku tejto zmeny sa menia body 6 a 9 jednotného dokumentu.

2.   Vzdialenosť medzi krami

Minimálna vzdialenosť medzi krami v tom istom rade sa zmenšila z 1 m na 0,90 m.

Cieľom tejto zmeny je zvýšiť hustotu výsadby bez toho, aby sa zmenila vzdialenosť medzi radmi.

Doplnilo sa aj osobitné ustanovenie pre vinič vysadený na svahoch so sklonom väčším ako 10 %, v prípade ktorého je povolená minimálna vzdialenosť medzi krami 0,80 m.

Týmto doplnením sa zohľadňuje osobitný prípad, keď je vinič vysadený na svahoch s výrazným sklonom, čo si vyžaduje osobitné úpravy pri výsadbe (vysádzanie rovnobežne so svahom a nie kolmo naň).

V dôsledku tejto zmeny sa mení bod 5 jednotného dokumentu.

3.   Rez

Pravidlá rezu sa zjednotili s označeniami z oblasti Anjou Saumur v regióne Val de Loire.

Cieľom tohto zjednotenia je zlepšiť poznatky prevádzkovateľov a zjednodušiť kontrolu. Táto zmena umožňuje vinohradníkom prispôsobiť sa obdobiam mrazov, ktoré sa vyskytujú čoraz neskôr.

V dôsledku tejto zmeny sa mení bod 5 jednotného dokumentu.

4.   Zber

Spresnilo sa, že hrozno sa zbiera ručne.

V dôsledku tejto zmeny sa mení bod 5 jednotného dokumentu.

5.   Označovanie

Spresnil sa regulačný rámec pre nepovinné údaje.

V dôsledku tejto zmeny sa mení bod 9 jednotného dokumentu.

6.   Prechodné opatrenia

Vypustili sa prechodné opatrenia, ktorých platnosť uplynula.

Tieto zmeny sa netýkajú jednotného dokumentu.

7.   Formálne zmeny

V špecifikácii sa vykonalo niekoľko formálnych zmien.

Tieto zmeny sa netýkajú jednotného dokumentu.

8.   Odkaz na kontrolný orgán

Odkaz na kontrolný orgán sa preformuloval v záujme jeho zosúladenia s formuláciou používanou v iných špecifikáciách výrobkov. Ide o výlučne formálnu zmenu.

Táto zmena sa netýka jednotného dokumentu.

JEDNOTNÝ DOKUMENT

1.   Názov (názvy)

Savennières

2.   Druh zemepisného označenia

CHOP – chránené označenie pôvodu

3.   Kategórie vinohradníckych/vinárskych výrobkov

1.

Víno

4.   Opis vína (vín)

1.   Vlastnosti výrobku

STRUČNÝ OPIS

Vína sú suché, polosuché, polosladké alebo sladké tiché biele vína, ktorých hlavné analytické vlastnosti sú tieto: – Suché vína majú minimálny prirodzený obsah alkoholu 11,5 v objem. %. – Ostatné vína majú minimálny prirodzený obsah alkoholu 12,5 v objem. %. – Suché vína majú po kvasení obsah skvasiteľných cukrov (glukózy a fruktózy) menší alebo rovnajúci sa 4 gramom na liter alebo 8 gramov na liter, ak celkový obsah kyselín vyjadrený v gramoch kyseliny vínnej na liter nie je o viac než 2 gramy na liter nižší ako obsah skvasiteľných cukrov. – Pri suchých vínach nesmie celkový obsah alkoholu po obohatení prekročiť 13 %. Obsah prchavých kyselín, celkový obsah kyselín a celkový obsah oxidu siričitého stanovujú predpisy Spoločenstva.

Všeobecné analytické vlastnosti

Maximálny celkový obsah alkoholu (v obj. %)

 

Minimálny skutočný obsah alkoholu (v obj. %)

11

Minimálna celková kyslosť

 

Maximálny obsah prchavých kyselín (v miliekvivalentoch na liter)

 

Maximálny celkový obsah oxidu siričitého (v miligramoch na liter)

 

2.   Opis

STRUČNÝ OPIS

Vína sú biele a najčastejšie suché. Niekedy však môžu obsahovať skvasiteľné cukry. Majú svetložltú až zlatožltú farbu. Pre vôňu sú všeobecne typické aromatické kvetinové tóny (agát, lipa,...) zmiešané s ovocnými tónmi, ktoré môžu pripomínať hrušky, broskyne, duly, pražené mandle, hrozienka, med, a ktoré dopĺňa ľahký minerálny nádych. Pri ochutnávaní sú plné, olejnaté a odhaľujú komplexné arómy. Dochuť je zmesou sviežosti, minerality a nádychu horkosti, ktoré dodávajú harmóniu a rovnováhu. Tieto vína po niekoľkých rokoch vo fľaši úplne rozkvitnú. Vína so skvasiteľnými cukrami sú výnimočne vhodné na vyzrievanie.

5.   Vinárske výrobné postupy

5.1.   Osobitné enologické postupy

1.   

 

Osobitný enologický postup

Používanie drevených čipsov je zakázané. Pri suchých vínach nesmie celkový obsah alkoholu po obohatení prekročiť 13 %. V prípade ostatných vín je zakázané akékoľvek obohacovanie. Okrem uvedených ustanovení musia vína z hľadiska enologických postupov spĺňať požiadavky stanovené na úrovni EÚ a v zákonníku poľnohospodárstva a morského rybolovu.

Vína dozrievajú najmenej do 15. marca roku nasledujúceho po roku zberu.

2.   Hustota výsadby – rozstupy medzi koreňmi

Pestovateľské postupy

Minimálna hustota výsadby je 4 000 krov na hektár. Vzdialenosť medzi radmi nesmie byť väčšia ako 2,50 m a vzdialenosť medzi krami v tom istom rade nesmie byť menšia ako 0,90 m. Chránené označenie pôvodu možno uplatniť v prípade úrody z vinohradníckych pozemkov so sklonom svahu väčším ako 10 %, na ktorých je vzdialenosť medzi krami menšia ako 0,9 m, ale najmenej 0,80 m. Chránené označenie pôvodu možno uplatniť v prípade úrody z vinohradníckych pozemkoch s hustotou výsadby menšou ako 4 000 krov na hektár, ale najmenej 3 300 krov na hektár, pokiaľ sa dodržia ustanovenia týkajúce sa pravidiel platných pre vyväzovanie letorastov a výšku listovej steny, ktoré sú stanovené v špecifikácii výrobku. Na týchto pozemkoch nesmie byť vzdialenosť medzi radmi väčšia ako 3 m a vzdialenosť medzi krami v tom istom rade nesmie byť menšia ako 1 m.

3.   Pravidlá rezu a vedenia viniča

Pestovateľské postupy

Na vedenie viniča sa používa buď krátky rez, alebo dlhý rez, alebo zmiešaný rez najviac s 12 očkami na ker.

Rez možno vykonávať na dve dodatočné očká na ker za predpokladu, že vo fenofáze 11 alebo 12 rozvinutých listov (oddelené púčiky kvetov) je počet rodivých letorastov na ker v danom roku najviac 12.

Výška listovej steny je minimálne 0,6-násobkom vzdialenosti medzi radmi, pričom výška listovej steny sa meria medzi dolnou hranicou listovej steny stanovenou na minimálne 0,40 m nad povrchom pôdy a hornou hranicou vrcholov letorastov stanovenou na minimálne 0,20 m nad najvyšším dvojdrôtím.

Na vinohradnícke pozemky s hustotou výsadby menšou ako 4 000 krov na hektár, ale najmenej 3 300 krov na hektár sa okrem toho vzťahujú tieto pravidlá vedenia viniča: minimálna výška stĺpikov je 1,90 m od zeme, na vedenie viniča sa používa štvorúrovňová drôtenka, minimálna výška najvyššieho dvojdrôtia je 1,85 m nad povrchom pôdy.

4.   Zavlažovanie

Pestovateľské postupy

Zavlažovanie je zakázané.

5.   Zber

Pestovateľské postupy

Hrozno sa zberá ručne výberom strapcov na koreni. Používanie strojov na zber hrozna je zakázané.

5.2.   Maximálne výnosy

1.

Suché a polosuché vína

50 hektolitrov na hektár

2.

Ostatné vína

35 hektolitrov na hektár

6.   Vymedzená zemepisná oblasť

Všetky fázy výroby sa uskutočňujú v zemepisnej oblasti, ktorej rozsah zahŕňa územie nasledujúcich obcí v departemente Maine-et-Loire podľa úradného zemepisného kódexu z roku 2021: Bouchemaine, La Possonnière, Savennières.

7.   Muštové odrody

Chenin B

8.   Opis súvislostí

8.1.   

 

a)   Opis prírodných faktorov, ktoré sú rozhodujúce pre súvislosť

Zemepisná oblasť sa nachádza na pravom brehu Loiry, asi pätnásť kilometrov od mesta Angers. Vyznačuje sa sústavou svahov orientovaných na juh/juhovýchod, ktoré sa rozprestierajú od rieky Loiry v šírke od 500 metrov do 1 500 metrov a pozdĺž rieky Loire sa tiahnu približne 6 kilometrov. Na severe zemepisnej oblasti je rozľahlá a chladnejšia plošina vystavená vetrom, na ktorej funguje najmä chov dobytka a pestovanie obilnín.

Geologické podložie je tvorené bridlicovými a bridlicovo-pieskovcovými útvarmi z vrchného ordoviku až spodného devónu, lokálne vulkanickými ložiskami (ryolitmi a spilitmi). Na začiatku plošiny sa niektoré kvartérne pieskové nánosy uložili vo viac či menej hrubej vrstve. Na svahoch je materská hornina najčastejšie veľmi blízko povrchu.

Zemepisná oblasť sa rozprestiera na území troch obcí: Bouchemaine, La Possonnière, Savennières.

Podnebie je oceánske. Masív Mauges, ktorý sa nachádza západne od viníc, dodáva tejto oceánskej charakteristike špecifikum föhnového efektu. Priemerný ročný úhrn zrážok je 650 milimetrov a je pre tento celok chránený pred vlhkým vetrom typický, zatiaľ čo na kopcoch masívu Mauges presahuje 800 milimetrov. Tento rozdiel v zrážkach je ešte výraznejší počas vegetačného cyklu viniča, najmä od júna do obdobia zberu. Priemerné ročné teploty sú pomerne vysoké (okolo 12 °C). Loira zohráva hlavnú úlohu pri regulácii teplôt na blízkom svahu, ktorý je vystavený prevládajúcim vetrom, a tak udržiava vysoké nočné teploty. Hrá tiež dôležitú úlohu tým, že v období vinobrania podporuje vznik rannej hmly, ktorá je nevyhnutná pre rast ušľachtilej plesne.

b)   Opis ľudských faktorov, ktoré sú rozhodujúce pre súvislosť

Najprv sa pestovanie viniča obmedzovalo na parcely blízko veľkých opátstiev v Angers, potom sa rozšírilo okolo Angers, neskôr v 4. storočí na svahy v Pruniers a Bouchemaine. Okolo roku 1130 vysadili mnísi opátstva Saint-Nicolas d'Angers svah nad Loirou, od ktorého vznikol názov „La Roche aux Moines“. V roku 1140 benediktínske mníšky postavili v mestečku La Possonnière kláštor zvaný „Le Prieuré“. Budovu obklopovali rozsiahle vinice. Víno „Savennières“ bolo odvtedy obľúbené na šľachtických stoloch, a to najmä v 15. storočí na stole „dobrého kráľa Reného“ (René I. z Anjou). Ten ho, keď sa počas cesty zastavil v mestečku a ochutnal pohár vína pochádzajúceho z pozemku na západe mestečka, nazval „zlatou kvapkou“ (goutte d'or). Tento pozemok je od tých čias známy pod názvom „Clos de la Goutte d'Or“.

Vinice zažívajú rozvoj najmä počas 17. a 18. storočia. Bidet a Duhamel de Monceau vo svojej rozprave „Traité sur la nature et la culture de la vigne“ uverejnenej v roku 1749 uvádzajú: „Svahy, ktoré sa týčia pozdĺž Loiry, na oboch stranách tejto rieky tvoria rôzne vinice kraja Anjou; tieto svahy sú od seba vzdialené ½ míle alebo ¼ míle a tiahnu sa od Angers až 7 či 8 míľ smerom na Bretónsko. Sú to iba skaly, predtým celkom neúrodné, porastené krovím, húštinou a starými stromami; preto bola táto krajina neprístupná a nepreniknuteľná a bola útočiskom rôznych druhov divých zvierat alebo jedovatých živočíchov. Pôda, ktorá sa dá len veľmi ťažko vyklčovať, je teraz riadne obrábaná a skrz-naskrz vysadená viničom, až po miesto, kde sa svah začína vyrovnávať a otáčať na severnej strane v dĺžke približne ¼ alebo ½ míle. Svahy na pravej strane Loiry, ktoré klesajú smerom k Nantes, sú orientované na juh, a preto je víno z nich lepšie a silnejšie ako víno na ľavej strane ...“. Svahy a pozemky v blízkosti mestečka Savennières sú pokryté viničom a každé obydlie na vidieku má niekoľko radov viniča. Z obdobia tesne pred revolúciou získame obraz o stave viníc na týchto svahoch z registrov sťažností vypracovaných Generálnymi stavmi. „Savennières: 2 460 obyvateľov, 1/3 vysadená viničom, z ktorého sa vyrába vynikajúce víno (…) Nevidel som farnosť, ktorá by bola viac daňovo zaťažená ako Savennières“, napísal vtedy p. Dertrou, správca.

8.2.   

 

V 19. storočí prebehla hĺbková premena vinohradníctva, a to vďaka výraznému pokroku v enológii a v ochrane rastlín, pod záštitou vlastníkov ako Guillory, ktorí chceli získať kvalitné vína a udržať si dobrú povesť vín zo „Savennières“. Uskutočnilo sa vtedy veľa experimentov, a to tak v oblasti pokusov s inými odrodami, najmä s odrodou Verdelho z Madeiry, z ktorej sa podľa profesora Maisonneuvea pestovalo na pozemku „Coulée de Serrant“ asi šesťdesiat koreňov, ako aj so zakladaním terás alebo s vedením viniča. Odroda hrozna Chenin B však zostáva tou najpoužívanejšou odrodou vo viniciach. Jules Guyot počas jednej zo svojich návštev v roku 1865 dokonale opisuje spôsob vedenia viniča, keď hovorí o reze na čapíky, odstraňovaní očiek a úrode, kde „veľká časť hrozna hniličí...“.

Chránené označenie pôvodu „Savennières“ bolo uznané vyhláškou z 8. decembra 1952, ktorá vymedzuje najmä vína so skvasiteľnými cukrami. Táto vyhláška sa na podnet budúcich prezidentov združenia na ochranu, vrátane Michèlea Bazina de Jessey, zmenila smerom k vymedzeniu suchých vín s možnosťou výroby vína so skvasiteľným cukrom, čo odráža vinohradnícku prax a originalitu prostredia.

V roku 2009 obhospodarovalo vinice 34 subjektov.

2.   Informácie o kvalite a vlastnostiach výrobku

Vína sú biele a najčastejšie suché. Niekedy však môžu obsahovať skvasiteľné cukry. Majú svetložltú až zlatožltú farbu.

Pre vôňu sú všeobecne typické aromatické kvetinové tóny (agát, lipa,...) zmiešané s ovocnými tónmi, ktoré môžu pripomínať hrušky, broskyne, duly, pražené mandle, hrozienka, med, a ktoré dopĺňa ľahký minerálny nádych.

Pri ochutnávaní sú plné, olejnaté a odhaľujú komplexné arómy. Dochuť je zmesou sviežosti, minerality a nádychu horkosti, ktoré dodávajú harmóniu a rovnováhu.

Tieto vína po niekoľkých rokoch vo fľaši úplne rozkvitnú. Vína so skvasiteľnými cukrami sú výnimočne vhodné na vyzrievanie.

3.   Príčinný vzťah

Oblasť vymedzených pozemkov na zber hrozna pozostáva z pozemkov, ktoré sa nachádzajú na chránených svahoch, orientovaných na juh a s povrchovými pôdami, ktoré vznikli na bridlicových a bridlicovo-pieskovcových útvaroch primárneho masívu, alebo s plytkými pôdami, ktoré vznikli na naviatych pieskoch. Tieto málo úrodné a veľmi kamenisté pôdy majú veľkú drenážnu schopnosť a nízke zásoby vody.

Tieto vinohradnícke podmienky si vyžadujú optimálnu starostlivosť o rastlinu a jej výrobný potenciál, čo sa odráža vo vedení viniča, prísnych pravidlách rezu a v zbere úrody metódou výberu strapcov, a to aj pri výrobe suchých vín.

Odborné znalosti hospodárskych subjektov sa prejavujú v ich pripútanosti k odrode Chenin B, čo je odolná odroda, ktorá v týchto podmienkach nachádza všetku svoju jedinečnosť a plnosť. Diverzifikáciou technických postupov sa prispôsobili jej osobitým vlastnostiam a bohatstvu. V závislosti od umiestnenia, vedenia viniča a podnebných podmienok ročníka vyrábané vína tradične obsahujú viac alebo menej skvasiteľných cukrov. Keď sú podnebné podmienky na konci zberu priaznivé, vďaka termoregulačnej úlohe Loiry, vetrom usmerňovaným riekou, ktoré mechanicky podporujú vysušovanie bobúľ, alebo vďaka ranným hmlám, sa polosladké alebo sladké vína vyrábajú z bobúľ zozbieraných po zhrozienkovatení na kmeni alebo pomocou ušľachtilej plesne botrytis cinerea.

Subjekty tiež veľmi rýchlo prispôsobili postupy, ktoré im umožnili získať z hrozna to najlepšie, a to prostredníctvom úpravy postupov na výrobu vína. Obdobie zrenia v tankoch po kvasení bolo potrebné na získanie vína s komplexnou arómou. Na dosiahnutie tohto cieľa je v špecifikácii stanovený minimálny čas zretia do 15. marca nasledujúceho po roku zberu.

Kombinácia takého jedinečného prírodného prostredia, odrody, ktorá je preň dokonale vhodná, a ľudí, ktorí vedia, ako využiť všetky tieto možnosti, umožňuje získať originálne a jedinečné vína, ktoré majú historickú povesť. André Jullien v roku 1816 vo svojom diele „Topographie de tous les vignobles connus“ ich neváhal zaradiť do prvej triedy, čím uznal ich svojskosť, kvalitu a povesť.

Vinice v „Savennières“, ktoré sú symbolom „anjouskej miernosti“ (douceur angevine), sú od roku 2001 zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

9.   Ďalšie základné podmienky (balenie, označovanie, iné požiadavky)

Oblasť v bezprostrednej blízkosti

Právny rámec

právne predpisy EÚ

Druh ďalšej podmienky

výnimka pre výrobu vo vymedzenej zemepisnej oblasti

Opis podmienky

Oblasť v bezprostrednej blízkosti, ktorá je vymedzená na základe výnimky pre vinifikáciu, výrobu a zrenie vín, tvorí územie týchto obcí departementu Maine-et-Loire podľa oficiálneho zemepisného kódexu z roku 2021: Angers, Beaulieu-sur-Layon, Bellevigne-en-Layon Blaison-Saint-Sulpice, Brissac Loire Aubance (len územie delegovaných obcí Alleuds, Brissac-Quincé, Charcé-Saint-Ellier-sur-Aubance, Luigné, Saint-Rémy-la-Varenne, Saint-Saturnin-sur-Loire, Saulgé-l’Hôpital a Vauchrétien), Chalonnes-sur-Loire, Chaudefonds-sur-Layon, Chemillé-en-Anjou (len územie delegovaných obcí Chanzeaux a Valanjou), Denée, Doué-en-Anjou (len územie delegovanej obce Brigné), Les Garennes sur Loire, Mauges-sur-Loire (len územie delegovanej obce Saint-Laurent-de-la-Plaine), Mozé-sur-Louet, Mûrs-Erigné, Rochefort-sur-Loire, Sainte-Gemmes-sur-Loire, Saint-Melaine-sur-Aubance, Soulaines-sur-Aubance, Terranjou et Val-du-Layon.

Označovanie

Právny rámec

vnútroštátne právne predpisy

Druh ďalšej podmienky

dodatočné ustanovenia o označovaní

Opis podmienky

Písmo použité pri uvádzaní nepovinných náležitostí, ktorých používanie môžu podľa ustanovení Únie regulovať členské štáty, nesmie byť vyššie ani širšie ako dvojnásobok veľkosti písma tvoriaceho názov chráneného označenia pôvodu.

Názov CHOP sa môže doplniť zemepisným označením „Val de Loire“ podľa pravidiel stanovených v špecifikácii výrobku. Zemepisné označenie „Val de Loire“ musí byť uvedené písmom, ktorého veľkosť na výšku ani na šírku nesmie presahovať dve tretiny veľkosti znakov tvoriacich názov chráneného označenia pôvodu.

Vína sa v obchodných dokladoch, sprievodných dokumentoch a na označení musia označiť údajmi „polosuché“, „polosladké“ alebo „sladké“, ktoré zodpovedajú obsahu skvasiteľných cukrov (glukózy a fruktózy) prítomných vo víne, ako je stanovený v predpisoch Spoločenstva. Tieto údaje sa na etiketách nachádzajú v rovnakom zornom poli ako názov CHOP.

Vína s CHOP môžu na svojich etiketách uvádzať názov užšej zemepisnej jednotky za predpokladu, že: – ide o miestny názov zapísaný v katastri, – figuruje vo vyhlásení o úrode. Písmo používané pri uvádzaní tohto katastrálneho územia nesmie byť vyššie ani širšie ako polovica veľkosti písma tvoriaceho názov CHOP.

Odkaz na špecifikáciu výrobku

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-7cc8c3cc-9ee0-4faf-aca5-058e37d4206d


(1)  Ú. v. EÚ L 9, 11.1.2019, s. 2.


Top