EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0327

Odporúčanie ROZHODNUTIE RADY o poverení začať rokovania o dohode so Spojenými štátmi americkými o posilnení medzinárodných dodávateľských reťazcov kritických nerastných surovín

COM/2023/327 final

V Bruseli14. 6. 2023

COM(2023) 327 final

Odporúčanie

ROZHODNUTIE RADY

o poverení začať rokovania o dohode so Spojenými štátmi americkými o posilnení medzinárodných dodávateľských reťazcov kritických nerastných surovín


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT ODPORÚČANIA

1.1.Dôvodyciele odporúčania

Spojené štáty americké (ďalej len „USA“) prijali 16. augusta 2022 zákonznížení inflácie (ďalej len „zákon IRA“) 1 , ktorým sa mení oddiel 30D Federálneho daňového zákonníka Spojených štátov (ďalej len „úľava pre ekologické vozidlá“). Predstavuje dotáciu na nákup vozidiel poháňaných batériami alebo palivovým článkom vo forme daňovej úľavy do výšky 7 500 USD na vozidlo.

Na to, aby vozidlo spĺňalo podmienky na poskytnutie maximálnej výšky dotácie, musí byť okrem iného vybavené batériou, ktorá má minimálny podiel obsahu kritických nerastných surovín 40 % (50 % od roku 2024, 60 % od roku 2025, 70 % od roku 2026, 80 % od roku 2027), ktoré:

1.sa vyťažiaspracujúUSA alebokrajine,ktorou majú USA platnú dohoduvoľnom obchode; alebo

2.sa zrecyklujúSevernej Amerike.

Úľava pre ekologické vozidlá preto čoraz viac vylučuje kritické nerastné suroviny s pôvodom v EÚ a spracované materiály do automobilových batérií z dodávateľských reťazcov v USA. To však neplatí pre dovoz kritických nerastných surovín a spracovaných materiálov z partnerských krajín USA v rámci dohody o voľnom obchode, ako sú Čile a Kórea, alebo z Japonska, s ktorým USA 28. marca 2023 uzavreli dohodu o kritických nerastných surovinách. Má to negatívny vplyv na možnosti vývozu EÚ do USA.

Predsedníčka von der Leyenováprezident Biden preto 10. marca 2023 vydali spoločné vyhlásenie,ktorom uviedli svoj zámer začať rokovaniacielenej dohode medzi EÚUSAkritických nerastných surovinách (ďalej len „dohoda CMA“) 2 cieľom zabezpečiť, aby sa nerastné suroviny vyťažené alebo spracovanéEÚ mohli používať vo vozidlách oprávnených na úľavu pre ekologické vozidlá. Zástupcovia USA jasne uviedli, že na udelenie rovnocenného statusu EÚ, ako bol udelený partnerom USArámci dohôdvoľnom obchode, na účely úľavy pre ekologické vozidlá, je potrebné uzavrieť dohodu CMA.

V roku 2022 EÚ vyviezla do USA relevantné kritické nerastné suroviny v hodnote 8,3 mld. eur, čo predstavuje 16,3 % celkového vývozu týchto komodít z EÚ.

Okrem riešenia týchto otázok v súvislosti so zákonom IRA by EÚ a USA uzavretím dohody CMA podnikli aj nový krok k prehĺbeniu svojich širších hospodárskych vzťahov a pomohli vybudovať udržateľné a odolné medzinárodné dodávateľské reťazce v sektoroch, ktoré sú kľúčové pre príslušné prechody na emisne neutrálny priemysel, ako aj pre bezpečnosť vrátane letectva a obrany.

Zástupcovia USA zaslali návrh dohody CMA Európskej komisii (ďalej len „Komisia“) 10. marca. Komisia postúpila tento návrh Rade Európskej únie (ďalej len „Rada“) a Európskemu parlamentu 21. marca 2023.

1.2.Súladexistujúcimi ustanoveniamitejto oblasti politiky

Rokovaniedohode CMAjej uzavretie jesúladecelkovou obchodnou politikou EÚ, pretože by pomohlo zvýšiť objem obchoduinvestícií medzi EÚUSAznížiť riziko nového obchodného napätia medzi EÚUSA. Tento dvojitý cieľ jeúplnom súlade so ZmluvouEurópskej únii (ZEÚ),ktorej sa uvádza, že EÚ by mala povzbudzovať integráciu všetkých krajín do svetového hospodárstva aj prostredníctvom postupného odstraňovania prekážokmedzinárodnom obchode 3 . Je tiežsúladepovahou strategického partnerstva medzi EÚUSA, ako sa opätovne potvrdilo vo vyhlásení zo samitu EÚ – USA15. júna 2021 4 , a s pozitívnym hospodárskym programom Rady pre obchodtechnológie vyjadrenýmjej spoločných vyhláseniachoktóbra 2021 5 , mája 2022 6 , decembra 2022 7 mája 2023 8 .

1.3.Súladostatnými politikami Únie

Odporúčanie je v súlade s ostatnými politikami Únie.

Komisia vo svojom návrhu aktukritických surovinách zo 16. marca 2023 9 stanovila, že posilní svoju spoluprácutretími krajinami tým, že bude stimulovať udržateľné investície do hodnotových reťazcov kritických surovíniných zložiek hodnotového reťazcapremení hospodárske príležitosti na vzájomne prospešnú realitu. Dôležitým nástrojom na posilnenie takejto spolupráce je vytvorenie strategických partnerstievoblasti hodnotových reťazcov surovín, napríklad uzavretím CMA.

Toto odporúčanie jesúladenavrhovaným aktomemisne neutrálnom priemysle 10 , ktorý má zintenzívniť výrobu kľúčových uhlíkovo neutrálnych technológií, čiže technológiínulovou bilanciou emisií, a v záujme dosiahnutia ambícií EÚoblasti klímyenergetiky zaistiť bezpečné, udržateľnékonkurencieschopné dodávateľské reťazce pre čistú energiu.

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

2.1.Právny základ

Článok 218 ods. 3 a 4 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ).

2.2.Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

Podľa článku 5 ods. 3 ZEÚ sa zásada subsidiarity neuplatňuje v oblastiach výlučnej právomoci EÚ. Pravdepodobným hmotnoprávnym základom dohody, ktorý bude výsledkom týchto rokovaní, je spoločná obchodná politika, ktorá je uvedená medzi oblasťami výlučnej právomoci Únie v článku 3 ZFEÚ. Táto politika zahŕňa rokovanie o obchodných dohodách podľa článku 207 ZFEÚ.

2.3.Proporcionalita

Odporúčanie Komisie je v súlade so zásadou proporcionality a je potrebné vzhľadom na náš cieľ zabezpečiť, aby kritické nerastné suroviny a spracované materiály pre batérie do elektrických vozidiel s pôvodom v EÚ nebudú diskriminované pri uplatňovaní úľavy pre ekologické vozidlá. To sa dosiahne tým, že budú považované za materiály s pôvodom v „krajine, s ktorou majú Spojené štáty uzavretú platnú dohodu o voľnom obchode“.

2.4.Výber nástroja

Rozhodnutie Rady

3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

3.1.Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

Neuplatňuje sa.

3.2.Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

Neuplatňuje sa.

3.3.Konzultácie so zainteresovanými stranami

Uskutočnili sa konzultácie s príslušnými zainteresovanými stranami o možných prínosoch stavu, keď sa budú kritické nerastné suroviny a spracované materiály s pôvodom v EÚ považovať pri uplatňovaní úľavy pre ekologické vozidlá za pochádzajúce z „krajiny, s ktorou majú Spojené štáty uzavretú platnú dohodu o voľnom obchode“ . Usporiadalo sa niekoľko vypočutí a stretnutí v rámci dialógu s občianskou spoločnosťou. Okrem toho Európsky parlament a členské štáty EÚ zorganizovali verejné diskusie.

3.4.Posúdenie vplyvu

Vzhľadom na politickú nevyhnutnosť rýchlo napredovať, aby sa znížilo obchodné napätie medzi EÚ a USA alebo aby sa mu v nadväznosti na prijatie zákona IRA zabránilo a aby sa na nerastné suroviny vyťažené alebo spracované v EÚ vzťahovala úľava pre ekologické vozidlá podľa zákona IRA a jeho vykonávacích opatrení, sa upustilo od formálneho procesu posúdenia vplyvu.

3.5.Základné práva

Odporúčanie je v súlade so zmluvami EÚ a s Chartou základných práv Európskej únie.

4.VPLYV NA ROZPOČET

CMA nebude mať žiadny vplyv na rozpočet Únie.

5.ĎALŠIE PRVKY

5.1.Procedurálne aspekty

Komisia bude rokovať v mene EÚ o dohode, ktorá sa má uzavrieť medzi EÚ a USA. V súlade s článkom 218 ods. 4 ZFEÚ sa navrhuje, aby Rada určila za výbor, po porade s ktorým sa musia viesť rokovania, Výbor pre obchodnú politiku.

Európsky parlament bude informovaný vo všetkých etapách konania v súlade s článkom 218 ods. 10 ZFEÚ.

Komisia zverejní toto odporúčanie a prílohu k nemu bezprostredne po jeho prijatí.

Komisia odporúča, aby sa smernice na rokovania zverejnili bezprostredne po ich prijatí Radou.

Odporúčanie

ROZHODNUTIE RADY

o poverení začať rokovania o dohode so Spojenými štátmi americkými o posilnení medzinárodných dodávateľských reťazcov kritických nerastných surovín

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 218 ods. 3 a 4,

so zreteľom na odporúčanie Európskej komisie,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Komisia sa týmto poveruje začať v mene Európskej únie rokovania so Spojenými štátmi americkými o dohode medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými o posilnení medzinárodných dodávateľských reťazcov kritických nerastných surovín.

Článok 2

Rokovania sa povedú na základe smerníc Rady na rokovania uvedených v prílohe.

Článok 3

Komisia vedie rokovania po porade s [Rada vloží názov osobitného výboru].

Článok 4

Toto rozhodnutie a príloha k nemu sa zverejnia bezprostredne po ich prijatí.

Článok 5

Toto rozhodnutie je určené Komisii.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda

(1)    PL 117-169, H.R.5376 - Zákon o znížení inflácie z roku 2022.
(2)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_23_1613  
(3)    Článok 21 ods. 2 písm. e) ZEÚ.
(4)     https://www.consilium.europa.eu/media/50758/eu-us-summit-joint-statement-15-june-final-final.pdf
(5)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/STATEMENT_21_4951
(6)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_22_7516
(7)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_22_7516
(8)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_23_2992
(9)    Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa stanovuje rámec na zaistenie bezpečných a udržateľných dodávok kritických surovín („akt o kritických surovinách“) – pozri https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sk/IP_23_1661 .
(10)    Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o zriadení rámca opatrení na posilnenie európskeho ekosystému výroby výrobkov emisne neutrálnych technológií (akt o emisne neutrálnom priemysle) – pozri https://single-market-economy.ec.europa.eu/publications/net-zero-industry-act_en
Top

V Bruseli14. 6. 2023

COM(2023) 327 final

PRÍLOHA

k

odporúčaniu na rozhodnutie Rady

o poverení začať rokovania o dohode so Spojenými štátmi americkými o posilnení medzinárodných dodávateľských reťazcov kritických nerastných surovín


PRÍLOHA

SMERNICE NA ROKOVANIA O DOHODE SO SPOJENÝMI ŠTÁTMI AMERICKÝMI O POSILNENÍ MEDZINÁRODNÝCH DODÁVATEĽSKÝCH REŤAZCOV KRITICKÝCH NERASTNÝCH SUROVÍN

Charakter a rozsah pôsobnosti dohody

1.Dohoda by mala obsahovať ustanoveniaposilnení medzinárodných dodávateľských reťazcov kritických nerastných surovínsúvisiacich odvetví.

2.Dohoda by mala byť plnesúladeDohodouSvetovej obchodnej organizácii (ďalej len „WTO“)inými medzinárodnými dohodami, ktoré uzavrela Európska únia alebo Európska úniajej členské štáty.

Ciele

3.Dohodou by sa mala posilniť diverzifikácia medzinárodných dodávateľských reťazcov kritických nerastných surovín, ako aj obchodnimi, podporiť zavedenie technológií batérií do elektrických vozidiel prostredníctvom formalizácie spoločného záväzku Európskej únieSpojených štátov amerických uľahčiť obchod, podporiť spravodlivú hospodársku súťažtrhovo orientované podmienky pre obchodkritickými nerastnými surovinami, zabezpečiť spoľahlivé pracovnéenvironmentálne normy súvisiaceobchodomdodávateľských reťazcoch kritických nerastných surovínspolupracovaťúsilízaistenie bezpečných, udržateľnýchspravodlivých dodávateľských reťazcov kritických nerastných surovín.

Obsah dohody

4.Dohoda by mala obsahovať ustanoveniaposilnení medzinárodných dodávateľských reťazcov kritických nerastných surovín, čo umožní prijatie vzájomných záväzkovoblasti obchodu, pracovných podmienokochrany životného prostredia.    

Aspekty uľahčenia obchodu

5.Dohoda by mala uľahčiť obchod, rozšíriť prístupzdrojom kritických nerastných surovín, ktoré sú udržateľné, dôveryhodnénedochádza pri nichzneužívaniu pracovných síl,podporovať spravodlivú hospodársku súťažtrhovo orientované podmienky pre obchodkritickými nerastnými surovinami.

6.Cieľom dohody by malo byť budovanie spoločného chápania rušivých netrhových politíkpostupovsektore kritických nerastných surovín, ako ajiných súvisiacich sektorochvypracovanie koordinovaných opatrení na podporu diverzifikácie dodávateľského reťazca, zníženie zraniteľnostizníženie rizík vyplývajúcich zo strategických závislostí.

Aspekty udržateľnosti

7.Dohoda by mala podporovať spoluprácuprebiehajúcom úsilí vrátane práce na medzinárodných normách pre posudzovanie životného cyklu, ťažbu, označovanierecykláciu kritických nerastných surovíncieľom podporiť udržateľné dodávateľské reťazce.

8.Dohoda by mala podporovať vysokú úroveň ochrany životného prostredia, pokiaľ idekritické nerastné suroviny,podporovať zlepšenie úrovne ochrany životného prostrediasúvislosti so životným cyklom kritických nerastných surovínobchodomnimi.

9.V dohode by sa mala zdôrazniť dôležitá úloha, ktorú mnohostranné environmentálne dohody zohrávajú pri ochrane životného prostredia,to ajsúvislostivplyvmi životného cyklu kritických nerastov na životné prostredie,význam vykonávania príslušných mnohostranných environmentálnych dohôd.

10.Dohoda by mala podporovať opatrenia, ktoré podporujú prístupyobehovému hospodárstvu, ktoré efektívnejšie využíva zdroje,cieľom znížiť dopyt po ťažbe kritických nerastných surovínsúvisiacich procesochich vplyv na životné prostredie.

Pracovné aspekty

11.V dohode by sa mal potvrdiť zámer oboch strán prijaťzachovať základné pracovné práva vo svojich právnych predpisochpostupochzachovať politiky, ktoré sa považujú za vhodné na ochranu pracovníkovsektore kritických nerastných surovín pred akoukoľvek diskrimináciouzamestnanísúlade so základnými zásadamiprávami pri práci Medzinárodnej organizácie práce.

12.V dohode by sa mal uznať význam spolupráce ako mechanizmu na presadzovanie spoločných cieľov týkajúcich sa pracovných práv pri ťažbespracovaní kritických nerastných surovín.

13.V dohode by sa mal uznať význam konzultácií so širokým spektrom zainteresovaných stránobchodnej politike týkajúcej sa dodávateľských reťazcov kritických nerastných surovín vrátane pracovných, environmentálnychpodnikateľských organizácií, zástupcov mikropodnikov, malýchstredných podnikovorganizácií občianskej spoločnosti.

Medzinárodné aspekty

14.V dohode by sa mal uznať význam pokračujúceho dvojstrannéhomnohostranného úsiliaposilnenie udržateľnýchspravodlivých dodávateľských reťazcov prostredníctvom spoločných noriem medzi spojencamipartnermi. Európska úniaSpojené štáty americké budú preto podľa potreby dvojstrannena mnohostranných fórach spolupracovaťúsilízaistenie bezpečných, udržateľnýchspravodlivých dodávateľských reťazcov kritických nerastných surovín.

Top