EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli12. 5. 2023
COM(2023) 265 final
PRÍLOHA
k
návrhu VYKONÁVACIEHO ROZHODNUTIA RADY,
ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie Rady (EÚ) (ST 12532/21 INIT; ST 12532/21 ADD 1) z 3. novembra 2021 o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Estónska
{SWD(2023) 142 final}
PRÍLOHA
ODDIEL 1: REFORMY A INVESTÍCIE V RÁMCI PLÁNU OBNOVY A ODOLNOSTI
1.Opis reforiem a investícií
A. ZLOŽKA 1: Digitálna transformácia podnikov
Cieľom tejto zložky estónskeho plánu obnovy a odolnosti je podporiť digitálnu transformáciu estónskych spoločností a ich konkurencieschopnosť, najmä na vývozných trhoch. Poskytuje finančnú podporu spoločnostiam všetkých odvetví so zameraním na MSP a mikropodniky v rôznych fázach ich digitálnej transformácie, ako aj osobitné príspevky k prijatiu a zavádzaniu digitálnych riešení v odvetviach stavebníctva a cestnej nákladnej dopravy. Zložka sa okrem toho zaoberá kľúčovou otázkou digitálnych zručností prostredníctvom zvyšovania informovanosti manažérov MSP a podpory zvyšovania úrovne zručností a rekvalifikácie špecialistov v oblasti informačných a komunikačných technológií (IKT).
Akcie zamerané na podporu identifikácie vývozných príležitostí a propagáciu estónskych spoločností v zahraničí sa vykonávajú v synergii s činnosťami podniku Enterprise Estonia.
Zložka podporuje riešenie odporúčaní pre jednotlivé krajiny týkajúcich sa investícií do digitálnej transformácie (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 3 v roku 2020) a nedostatku zručností (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 2 v roku 2019).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto zložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickým usmernením „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
A.1. Opis reforiem a investícií na účely nenávratnej finančnej podpory
1.1.
Investície: Digitálna transformácia v podnikoch
Cieľom opatrenia je podporiť digitálnu transformáciu podnikov s osobitným zameraním na MSP a mikropodniky.
Opatrenie spočíva v poskytovaní finančnej podpory MSP a mikropodnikom so sídlom v Estónsku zo všetkých odvetví na činnosti a investície súvisiace s ich digitálnou transformáciou. Táto finančná podpora, ktorá sa doplní o vlastné zdroje spoločností, sa vzťahuje na jeden alebo viaceré z týchto aspektov:
-zavádzanie digitálnych technológií,
-rozvoj priemyselných dátových cloudov,
-priemyselný výskum, vývoj, testovanie a pilotné činnosti,
-štúdie uskutočniteľnosti, poradenské a podporné služby,
-odborná príprava zamestnancov.
Finančné prostriedky sa prideľujú prostredníctvom otvorených výziev na predkladanie návrhov.
S cieľom zabezpečiť, aby bolo opatrenie v súlade s technickým usmernením „nespôsobovať významnú škodu“ (2021/C58/01), kritériá oprávnenosti uvedené v referenčnom rámci pre výzvy na predkladanie návrhov nezahŕňajú tento zoznam činností: I) činnosti súvisiace s fosílnymi palivami vrátane následného použitia
; II) činností v rámci systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty
; III) činnosti súvisiace so skládkami odpadov, spaľovňami
a mechanickými biologickými čističkami
; a iv) činnosti, pri ktorých môže dlhodobé zneškodňovanie odpadu poškodiť životné prostredie. V referenčnom rámci sa okrem toho vyžaduje, aby sa mohli vybrať len činnosti, ktoré sú v súlade s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 31. decembra 2025.
1.2.Investície: Rozvoj elektronickej výstavby
Cieľom opatrenia je prispieť k urýchleniu digitálnej transformácie sektora stavebníctva s cieľom zvýšiť jeho produktivitu, znížiť jeho environmentálnu stopu a zlepšiť kvalitu budov. Očakáva sa tiež, že tieto investície podporia širšiu a efektívnejšiu výmenu údajov medzi zainteresovanými stranami.
Opatrenie pozostáva z troch rôznych oblastí:
I)vývoj softvérových rozhraní medzi národnou platformou elektronickej výstavby (ktorá sa vyvíja v rámci zodpovednosti odboru výstavby a bývania ministerstva hospodárstva a komunikácií) a existujúcimi verejnými a súkromnými informačnými systémami používanými v tomto odvetví s cieľom okrem iného automatizovať overovanie súladu budov s rôznymi regulačnými požiadavkami, ako aj vydávanie osvedčení a povolení; to zahŕňa odbornú prípravu používateľov platformy elektronickej výstavby (vrátane vypracovania školiacich materiálov);
II)podporu zavedenia medzinárodných noriem a najlepších postupov v súvislosti s digitalizáciou výstavby a údržby budov, a to aj prostredníctvom zavedenia systému klasifikácie stavebných údajov, vytvorenia databázy stavebných materiálov a stavebných výrobkov, zavedenia BIM (Building Information Modelling) v oblasti údržby nehnuteľností;
III)podpora projektov (vybraných prostredníctvom otvorených výziev na predkladanie návrhov) zameraných na zavedenie digitálnych stavebných nástrojov a vývoj (aj prototypov) inovačných súkromných a verejných služieb spojených s vnútroštátnou platformou elektronickej výstavby.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 31. decembra 2025.
1.3.Investície: Rozvoj služieb digitálnych nákladných listov
Cieľom opatrenia je podporiť digitalizáciu výmeny informácií v cestnej nákladnej doprave zavedením digitálnych nákladných listov v súlade s nariadením (EÚ) 2020/1056 o elektronických údajoch o nákladnej doprave (eFTI), čím sa prispeje k hladkému fungovaniu vnútorného trhu.
Opatrenie spočíva v podpore:
I)poskytovateľov služieb pri zriaďovaní platforiem eFTI s cieľom umožniť zavádzanie digitálnych nákladných listov (eCMR – elektronický zásielkový list),
II)dopravné a logistické podniky pri prepájaní svojich systémov a procesov s platformami eFTI, čo im umožní využívať digitálne nákladné listy (eCMR).
Príslušné projekty sa vyberajú prostredníctvom dvoch rôznych výziev na predkladanie návrhov.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.
1.4.Reforma: Reforma zručností pre digitálnu transformáciu podnikov
Cieľom reformy je prispieť k posilneniu kapacity podnikov na riadiacej úrovni s cieľom riadiť a podporovať digitálnu transformáciu, ako aj k zabezpečeniu dostupnosti dostatočného počtu odborníkov v oblasti IKT, ktorí majú aktuálne zručnosti a znalosti, aby estónske spoločnosti mohli v plnej miere využiť príležitosti, ktoré ponúka digitálna transformácia. Zameriava sa aj na poskytovanie nových kariérnych príležitostí zamestnaným aj nezamestnaným osobám prostredníctvom zvyšovania úrovne zručností a rekvalifikácie v oblasti IKT, ako aj prostredníctvom lepšieho uznávania zručností získaných mimo formálneho vzdelávania. Cieľom opatrenia je tiež prispieť k zvýšeniu účasti žien na odbornej príprave v oblasti IKT a profesiách v oblasti IKT.
Opatrenie pozostáva zo štyroch týchto oblastí:
I)odbornú prípravu manažérov v podnikoch (najmä MSP) s cieľom zvýšiť ich zručnosti a znalosti v oblasti IKT a zvýšiť ich informovanosť o možných prínosoch z využívania IKT,
II)revíziu obsahu a organizácie odbornej prípravy odborníkov v oblasti IKT s prihliadnutím na najnovší technologický vývoj, rastúci význam kybernetickej bezpečnosti a potreby spoločností,
III)pilotný projekt na prepracovanie kvalifikačného rámca pre špecialistov IKT,
IV)zvyšovanie úrovne zručností a rekvalifikácia špecialistov IKT, a to aj v oblasti kybernetickej bezpečnosti.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.
1.5.Reforma: Podpora konkurencieschopnosti podnikov na zahraničných trhoch
Cieľom opatrenia je zvýšiť vývoznú kapacitu a konkurencieschopnosť estónskych spoločností, najmä v odvetví IKT. Očakáva sa, že opatrenie bude obzvlášť relevantné pre MSP. Využíva aj možnosti, ktoré ponúkajú digitálne nástroje.
Opatrenie pozostáva z troch čiastkových opatrení:
I)rozvoj vývozných stratégií zameraných na konkrétne krajiny alebo regióny;
II)zriaďovanie obchodných centier umiestnených na kľúčových vývozných trhoch;
III)propagácia estónskych produktov a služieb (najmä z odvetvia IKT) prostredníctvom fyzických, virtuálnych alebo hybridných misií a podujatí.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.
1.5.1.Čiastková reforma: Stratégie pre jednotlivé krajiny a regióny
Táto čiastková reforma pozostáva z rozvoja súboru komplexných vývozných stratégií zameraných na kľúčové cieľové krajiny a regióny, t. j. tie, ktoré predstavujú vysoký potenciál rastu pre estónske spoločnosti. Zahŕňajú osobitné kapitoly o vývozných príležitostiach pre odvetvie IKT a v širšom zmysle o digitálnych riešeniach vyvinutých v rôznych oblastiach použitia (ako je správa vecí verejných, vzdelávanie alebo doprava).
Cieľom týchto stratégií je poskytovať poradenstvo spoločnostiam, ktoré vstupujú na príslušné trhy alebo na nich už pôsobia.
Krajiny a regióny, na ktoré sa majú stratégie zamerať, sa určia prostredníctvom analýzy, ktorá sa vykoná v rámci vykonávania tohto čiastkového opatrenia.
Vykonávanie tohto opatrenia sa uskutočňuje v súčinnosti s činnosťami podniku Enterprise Estonia, okrem iných partnerov.
1.5.2.Čiastková reforma: Inovačné obchodné centrá na kľúčových vývozných trhoch
Táto čiastková reforma spočíva v zriadení podnikateľských centier v siedmich zahraničných krajinách (v rámci Únie a/alebo mimo nej), ktoré sa považujú za dôležité vývozné trhy. Tieto obchodné centrá musia obsahovať vhodné vybavenie na fyzické, virtuálne, ako aj hybridné stretnutia, recepcie a prezentácie, ktoré budú organizovať estónske podniky vo všetkých odvetviach zameraných na konkrétny trh. Tieto zariadenia sa môžu použiť aj mimo podujatí na predstavenie akémukoľvek potenciálnemu klientovi zoskupenia alebo konkrétneho podniku v Estónsku. Podnikateľské centrá prispievajú k propagácii estónskych spoločností, podporujú ich miestne v ich vývozných činnostiach a pomáhajú prilákať zahraničných investorov. Činnosti obchodných centier sa okrem iných partnerov vykonávajú v súčinnosti s činnosťami podniku Enterprise Estonia.
Umiestnenie obchodných centier sa určí po analýze, ktorá sa má vykonať v rámci vykonávania tohto čiastkového opatrenia.
1.5.3.Čiastková reforma: Globálne skupiny s vplyvom na elektronický vývoz a virtuálne fázy
Táto čiastková reforma pozostáva zo zriadenia skupín zástupcov orgánov verejnej moci a iných zainteresovaných strán, najmä súkromných spoločností, a podpory propagácie estónskych výrobkov a služieb (najmä z odvetvia IKT) týmito skupinami prostredníctvom misií a účasti na fyzických, virtuálnych alebo hybridných podujatiach.
Vykonávanie tejto čiastkovej reformy zahŕňa aj posilnenie propagácie estónskych výrobkov a služieb na významných podujatiach s využitím digitálnych nástrojov. Takzvané „virtuálne fázy“ vytvoria viac príležitostí na účasť estónskych zainteresovaných strán a predstavia estónske digitálne riešenia. Tieto „virtuálne fázy“ pozostávajú z technických riešení, v ktorých sa kombinujú fyzické a digitálne prvky s cieľom umožniť, aby sa podujatie súvisiace s vývozom v Estónsku dostalo ku globálnemu publiku, alebo aby sa estónski vývozcovia mohli zúčastniť na globálnych podujatiach organizovaných v zahraničí.
Vykonávanie tohto opatrenia sa uskutočňuje v súčinnosti s činnosťami podniku Enterprise Estonia, okrem iných partnerov.
A.2. Čiastkové ciele, cieľové hodnoty, ukazovatele a harmonogram monitorovania a implementácie nenávratnej finančnej podpory
Poradové číslo
|
Súvisiace
Opatrenie (reforma alebo investície)
|
Významná etapa/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre čiastkové ciele)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého čiastkového cieľa a cieľa
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základný scenár
|
Cieľ
|
Štvrťroku
|
Rok
|
|
1
|
1.1 Digitálna transformácia v podnikoch
|
Míľnik
|
Výzva na predkladanie návrhov s kritériami na vyhodnotenie návrhov a podmienkami na vyhodnotenie návrhov
|
Uverejnenie oznámenia o výzve na predkladanie návrhov
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2022
|
Ministerstvo hospodárstva a komunikácií uverejní výzvu na predkladanie návrhov na podporu digitálnej transformácie podnikov spolu s kritériami na vyhodnotenie ponúk.
Kritériá hodnotenia a podmienky poskytnutia podpory sa vymedzia na základe analýzy potrieb estónskych spoločností a očakávaného vplyvu opatrenia.
Kritériami oprávnenosti sa takisto zabezpečí, aby vybrané projekty spĺňali technické usmernenie „nespôsobovať významnú škodu“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.
|
2
|
1.1 Digitálna transformácia v podnikoch
|
Cieľ
|
Udeľovanie grantov
|
|
Počet podnikov, ktorým bol udelený grant
|
0
|
110
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Počet podnikov, ktorým ministerstvo hospodárstva a komunikácií udeľuje granty na podporu ich digitálnej transformácie v súlade s výzvou na predkladanie návrhov.
|
3
|
1.1 Digitálna transformácia v podnikoch
|
Cieľ
|
Udeľovanie grantov
|
|
Počet podnikov, ktorým bol udelený grant
|
110
|
230
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Počet podnikov, ktorým ministerstvo hospodárstva a komunikácií udeľuje granty na podporu ich digitálnej transformácie v súlade s výzvou na predkladanie návrhov.
|
4
|
1.2 Rozvoj elektronickej výstavby
|
Míľnik
|
Prijatie medzinárodných noriem a najlepších postupov pre využívanie digitálnych technológií v stavebníctve
|
Prijatie medzinárodných noriem a najlepších postupov
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Prácu na prijatí medzinárodných noriem a najlepších postupov na využívanie digitálnych technológií v stavebníctve a správe budov vedie a koordinuje ministerstvo hospodárstva a komunikácií, a to zavedením systému klasifikácie stavebných údajov, vytvorením verejne dostupnej databázy stavebných materiálov a stavebných výrobkov a zavedením informačného modelovania budov v oblasti údržby nehnuteľností.
|
5
|
1.2 Rozvoj elektronickej výstavby
|
Míľnik
|
Dostupnosť verejných služieb na platforme elektronickej výstavby
|
Uvedenie rozhraní medzi platformou e-konštrukcie a súvisiacimi verejnými službami do prevádzky
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Verejné služby poskytované v pláne rozvoja elektronickej výstavby sa vyvíjajú, prevádzkujú a zverejňujú na platforme elektronickej výstavby. Používateľom sa sprístupnia aj školiace materiály.
Patria sem služby súvisiace so zastavaným prostredím, ako sú stavebné a plánovacie povolenia, register budov (lodný denník) a pasport obnovy budov.
|
6
|
1.2 Rozvoj elektronickej výstavby
|
Cieľ
|
Dokončenie projektov vývoja a prototypov
|
|
Počet dokončených projektov
|
0
|
102
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Počet dokončených projektov vývoja a/alebo implementácie digitálnych stavebných nástrojov a prototypov inovačných digitálnych riešení, ktoré vychádzajú z platformy elektronickej výstavby.
|
7
|
1.3 Vývoj služieb digitálnych nákladných listov
|
Cieľ
|
vývoj platforiem eFTI (elektronické informácie o nákladnej doprave)
|
|
Počet začatých projektov
|
0
|
5
|
OTÁZKA Č. 2
|
2023
|
Počet projektov na vytvorenie platformy eFTI, ktoré dostali kladné rozhodnutie o grante.
|
8
|
1.3 Vývoj služieb digitálnych nákladných listov
|
Cieľ
|
vývoj rozhrania ECMR (elektronický zásielkový list)
|
|
Počet začatých projektov
|
0
|
200
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Počet projektov umožňujúcich prepojenie prevádzkovateľov dopravy a logistiky s platformami eFTI a využívanie eCMR, ktoré dostali kladné rozhodnutie o grante.
|
9
|
1.3 Vývoj služieb digitálnych nákladných listov
|
Cieľ
|
Celkový počet dokončených projektov
|
|
Počet dokončených projektov
|
0
|
205
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Počet dokončených projektov eFTI a eCMR, ktoré prispievajú k zavádzaniu digitálnych nákladných listov.
|
10
|
1.3 Vývoj služieb digitálnych nákladných listov
|
Míľnik
|
Hodnotenie ex post vývoja a zavádzania digitálnych nákladných listov
|
Prijatie správy o hodnotení ex post ministerstvom hospodárstva a komunikácií
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2026
|
Externý orgán analyzuje vplyv podporného opatrenia na odvetvie cestnej nákladnej dopravy a predloží hodnotiacu správu, ktorú prijme ministerstvo hospodárstva a komunikácií.
|
11
|
1.4 Reforma zručností pre digitálnu transformáciu podnikov
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti sekundárnych právnych predpisov, v ktorých sa stanovujú podmienky podpory rozvoja digitálnych zručností
|
Nadobudnutie účinnosti sekundárnych právnych predpisov
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2022
|
Sekundárne právne predpisy potrebné na uplatňovanie a prideľovanie podpory nadobúdajú účinnosť. Podmienky podpory sa stanovia ministerskou vyhláškou, ktorá sa koordinuje s ministerstvom financií a štátom zdieľaným strediskom služieb.
Ministerská vyhláška pozostáva z týchto prvkov:
-cieľ opatrenia,
-opis podporovaných činností,
-príjemcovia a cieľové skupiny,
-podmienky vykonávania,
-oprávnené náklady a použité zjednodušenia,
-platobné podmienky,
podmienky podávania správ a monitorovania.
|
12
|
1.4 Reforma zručností pre digitálnu transformáciu podnikov
|
Cieľ
|
Zápis do aktivít odbornej prípravy
|
|
Počet účastníkov
|
0
|
500
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Počet osôb zapojených do činností odbornej prípravy podporovaných v rámci tohto opatrenia, ktoré pozostávajú zo zvyšovania informovanosti manažérov MSP a zvyšovania úrovne zručností a rekvalifikácie špecialistov v oblasti IKT. Minimálne 35 % účastníkov zapísaných do týchto činností odbornej prípravy musia byť ženy.
|
13
|
1.4 Reforma zručností pre digitálnu transformáciu podnikov
|
Cieľ
|
Ukončenie činností odbornej prípravy
|
|
Počet účastníkov
|
0
|
2000
|
OTÁZKA Č. 2
|
2026
|
Počet ľudí, ktorí absolvovali kurz odbornej prípravy prostredníctvom činností odbornej prípravy podporovaných v rámci tohto opatrenia vrátane zvyšovania informovanosti manažérov MSP a zvyšovania úrovne zručností a rekvalifikácie špecialistov v oblasti IKT. Minimálne 35 % účastníkov, ktorí ukončili tieto činnosti odbornej prípravy, sú ženy.
|
14
|
1.4 Reforma zručností pre digitálnu transformáciu podnikov
|
Cieľ
|
Počet nových modulov zvyšovania úrovne zručností a rekvalifikácie
|
|
Počet učebných plánov zaregistrovaných v estónskom informačnom systéme odbornej prípravy dospelých
|
0
|
5
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Počet modulov zvyšovania úrovne zručností a rekvalifikácie vyvinutých s podrobným obsahom odbornej prípravy, štruktúrou a školiacimi materiálmi na poskytovanie odbornej prípravy súvisiacej s digitálnymi zručnosťami. Nové učebné osnovy vypracované pre tieto moduly sa zaregistrujú v estónskom informačnom systéme odbornej prípravy dospelých.
|
15
|
1.4 Reforma zručností pre digitálnu transformáciu podnikov
|
Cieľ
|
Preskúmanie kvalifikačných noriem pre špecialistov IKT.
|
|
Počet kvalifikačných noriem analyzovaných a upravených podľa potreby
|
0
|
5
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Počet zavedených kvalifikačných noriem pre špecialistov IKT z národného registra kvalifikačných noriem, ktoré boli analyzované a v prípade potreby upravené.
|
16
|
1.5 Podpora konkurencieschopnosti podnikov na zahraničných trhoch
1.5.1 Krajinské a regionálne stratégie
|
Míľnik
|
Príprava rozvoja stratégií
|
Ukončenie prípravných úloh
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2022
|
Dokončia sa prípravné úlohy potrebné na vypracovanie vývozných stratégií.
Medzi tieto úlohy patrí:
-analýza toho, ktoré vonkajšie trhy sú dôležité pre rozvoj stratégií,
-analýza záujmov podnikov,
mapovanie potrieb vyvážajúcich podnikov s cieľom zvýšiť ich konkurencieschopnosť na vývozných trhoch, poradie potrieb.
|
17
|
1.5 Podpora konkurencieschopnosti podnikov na zahraničných trhoch
1.5.1 Krajinské a regionálne stratégie
|
Míľnik
|
Obstarávanie štúdií
|
Podpisovanie zmlúv
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2024
|
Ponuky na vypracovanie stratégií a balíkov výrobkov s cieľom získať podrobné trhové informácie o zahraničných trhoch vykoná ministerstvo zahraničných vecí. Príslušné zmluvy sa podpíšu.
|
18
|
1.5 Podpora konkurencieschopnosti podnikov na zahraničných trhoch
1.5.1 Krajinské a regionálne stratégie
|
Cieľ
|
Počet národných a regionálnych vývozných stratégií
|
|
Počet uverejnených stratégií
|
0
|
13
|
OTÁZKA Č. 2
|
2026
|
Počet národných a/alebo regionálnych vývozných stratégií, ktoré sa vypracujú. Tieto stratégie obsahujú komplexné analýzy a poskytujú proaktívne inteligentné poradenstvo pre spoločnosti vstupujúce na zahraničné trhy a pôsobiace na nich.
|
19
|
1.5 Podpora konkurencieschopnosti podnikov na zahraničných trhoch
1.5.2 Inovatívne obchodné centrá na kľúčových vývozných trhoch
|
Míľnik
|
Prípravná analýza na vymedzenie obsahu a umiestnenia obchodných centier
|
Vypracovanie prípravnej analýzy
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2022
|
Ministerstvo zahraničných vecí pripraví prípravnú analýzu, ktorá umožní vymedziť obsah a umiestnenie obchodných centier. Analýza odhalí, kde sa majú zriadiť obchodné centrá na zvýšenie dopytu po estónskych výrobkoch a službách na vývozných trhoch.
|
20
|
1.5 Podpora konkurencieschopnosti podnikov na zahraničných trhoch
1.5.2
Inovačné obchodné centrá na kľúčových vývozných trhoch
|
Cieľ
|
Počet otvorených obchodných centier
|
|
Počet obchodných centier
|
0
|
7
|
OTÁZKA Č. 2
|
2026
|
Počet obchodných centier otvorených ministerstvom zahraničných vecí na podporu spoločností pri vstupe a pôsobení na dôležitých vývozných trhoch, ako aj na pomoc pri propagácii estónskych výrobkov a služieb spôsobom, ktorý zohľadňuje osobitosti miestneho podnikateľského prostredia a kultúry.
|
21
|
1.5 Podpora konkurencieschopnosti podnikov na zahraničných trhoch
1.5.3 Globálne vplyvové skupiny na elektronický vývoz a virtuálne fázy
|
Míľnik
|
Vytvorenie skupín vplyvu a výber destinácií pre globálne digitálne misie
|
Rozhodnutia o zložení dosahových skupín a cieľov globálnych digitálnych misií
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2022
|
Ministerstvo zahraničných vecí na základe analýzy vyberie globálne destinácie digitálnych misií a dotknuté skupiny s cieľom zvýšiť pridanú hodnotu estónskeho vývozu digitálnych služieb, zvýšiť vývoznú kapacitu estónskych spoločností, medzi ktoré patria najmä spoločnosti pôsobiace v oblasti IKT, a prilákať ďalšie zahraničné investície do inovácií.
|
22
|
1.5 Podpora konkurencieschopnosti podnikov na zahraničných trhoch
1.5.3 Globálne vplyvové skupiny na elektronický vývoz a virtuálne fázy
|
Cieľ
|
Počet misií, ktoré uskutočnili skupiny s globálnym dosahom, a počet významných podujatí, na ktorých bolo Estónsko zastúpené prostredníctvom „virtuálnych fáz“
|
|
Celkový počet uskutočnených služobných ciest a podujatí
|
0
|
29
|
OTÁZKA Č. 2
|
2026
|
Globálne výkonné skupiny zriadené ministerstvom zahraničných vecí vykonajú najmenej 14 misií s cieľom zvýšiť pridanú hodnotu estónskeho vývozu digitálnych služieb, zvýšiť vývoznú kapacitu estónskych spoločností, medzi ktoré patria najmä spoločnosti pôsobiace v oblasti IKT, a prilákať ďalšie zahraničné investície do inovácií.
Estónsko je zastúpené prostredníctvom „virtuálnych štádií“ aspoň na 15 podujatiach.
|
B.ZLOŽKA 2: Urýchlenie zelenej transformácie v podnikoch
Opis reforiem a investícií na účely nenávratnej finančnej podpory
Cieľom zložky estónskeho plánu obnovy a odolnosti je urýchliť zelenú transformáciu v podnikateľskom sektore v Estónsku a využiť obchodné príležitosti, ktoré predstavuje. Zložka pozostáva z dvoch reforiem a šiestich investícií a jej cieľom je podporiť rozvoj ekologických technológií, zvýšiť ekologické výskumné, vývojové a inovačné kapacity a efektívne využívanie zdrojov, zaviesť nové obchodné modely a zlepšiť zručnosti a odborné znalosti v oblastiach súvisiacich so zelenou transformáciou. Cieľom opatrení v rámci tejto zložky je komplexný prístup k zelenej transformácii, ktorý rieši kľúčové zlyhania trhu a uľahčuje technologický a behaviorálny prelom v záujme zvýšenia konkurencieschopnosti podnikateľského sektora. Opatrenia podporujú aj ďalší rozvoj kapitálového trhu a podnikateľského prostredia.
Zložka podporuje riešenie odporúčaní pre jednotlivé krajiny týkajúcich sa podpory inovačnej kapacity malých a stredných podnikov a zamerania investícií na zelenú transformáciu, zabezpečenia dostatočného prístupu k financovaniu (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 3 v roku 2020), nedostatku zručností (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 2 v roku 2019) a zníženia závislosti od fosílnych palív (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 4 v roku 2022).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto zložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickým usmernením „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
2.1. Reforma: Zelená transformácia podnikov
Cieľom reformy je zlepšiť zelenú transformáciu v podnikateľskom sektore, od ktorej sa očakáva, že bude mať hospodárske, environmentálne a sociálne výhody tým, že sa existujúce podniky stanú efektívnejšími a šetrnejšími k životnému prostrediu (efektívnosť využívania zdrojov, nové osvedčenia o zelenej transformácii a povolenia na uvedenie výrobkov na trh) a podporí sa vznik nových spoločností zaoberajúcich sa ekologickými technológiami (vývoj a zavádzanie ekologických technológií, nové príležitosti na zhodnocovanie biologických zdrojov).
Reforma pozostáva zo zriadenia rozsiahlej pracovnej skupiny pre zelenú transformáciu na podporu spolupráce medzi zainteresovanými stranami v oblasti ekologických technológií a z prijatia právnych predpisov potrebných na realizáciu piatich doplnkových investícií: 1. Ekologické zručnosti na podporu zelenej transformácie spoločností; 2. Programy rozvoja ekologických technológií; 3 Modernizácia obchodných modelov vo výrobných spoločnostiach; 4. Zavádzanie ekologických technológií efektívne využívajúcich zdroje; a 5. Zelený fond.
Reforma je prepojená so zložkou 1, keďže digitalizácia a automatizácia prispievajú k rozvoju ekologických technológií a zelenej transformácii v podnikateľskom sektore.
Vykonávanie reformy sa ukončí do 31. decembra 2022.
2.2. Investície: Ekologické zručnosti na podporu zelenej transformácie podnikov
Cieľom investície je zabezpečiť dostupnosť vysokokvalitných odborných znalostí na realizáciu zelenej transformácie v podnikoch. Investícia pozostáva zo zavedenia aktuálnych programov zvyšovania úrovne zručností a rekvalifikácie pre dospelých a modernizácie študijných programov v oblasti vysokoškolského a odborného vzdelávania, ako aj z rozvoja a pilotných flexibilnejších programov odbornej prípravy ponúkajúcich mikrocertifikáty, pričom sa zohľadnia budúce potreby ekologického hospodárstva.
Ekologické zručnosti sú vymedzené ako zručnosti potrebné pre pracovné miesta, ktoré prispievajú k znižovaniu emisií skleníkových plynov, zlepšovaniu energetickej efektívnosti a efektívnosti využívania zdrojov a zahŕňajú širšie zavedenie zásad obehového hospodárstva. V spolupráci so zainteresovanými stranami sa aktualizujú profesijné normy a profily zručností a v prípade potreby sa vypracujú nové profily, v ktorých sa špecifikujú očakávané vzdelávacie výstupy a vyberú sa konkrétne oblasti s najväčším vplyvom na zelenú transformáciu. Príležitosti na rekvalifikáciu sa poskytnú ľuďom pracujúcim v odvetviach, ktoré sú už postihnuté zelenou transformáciou (energetika, doprava, odpadové hospodárstvo; nové odvetvia a odvetvia s potenciálom vytvárať pracovné miesta vyplývajúce zo zelenej transformácie alebo s ňou spojené) a tie, ktoré chcú zmeniť svoju kariéru.
Realizácia investície sa ukončí do 30. júna 2026.
2.3. Investície: Programy rozvoja ekologických technológií
Cieľom investície je prispieť k zelenej transformácii spoločností podporou rozvoja a šírenia inovačných ekologických technológií. Očakáva sa, že investícia zvýši počet spoločností zaoberajúcich sa ekologickými technológiami s intenzívnym výskumom na trhu a podporí ekosystém startupov. Investícia pozostáva z podpory startupov a rozvojových klastrov so zameraním na integrované ekologické technologické riešenia prostredníctvom rôznych služieb rozvoja (vrátane akcelerátorov, inkubácie, rozvoja podnikania, vývoja prototypov, pilotných projektov) a zlepšenia spolupráce medzi rôznymi typmi organizácií a subjektov, ktoré už pôsobia na trhu (akademická obec, podniky, iné zainteresované strany).
Investície sa zameriavajú na energetickú efektívnosť a efektívne využívanie zdrojov, podporu obehového hospodárstva, nových obchodných modelov, digitalizácie a automatizácie. Projekty podporované v rámci investície prispejú k zníženiu emisií skleníkových plynov a zvýšeniu produktivity zdrojov v Estónsku.
Realizácia investície sa ukončí do 30. júna 2026.
2.4. Investície: Modernizácia obchodných modelov vo výrobných spoločnostiach
Cieľom investície je podporiť zmenu obchodných modelov vo výrobe s cieľom zabezpečiť súlad estónskych výrobkov s cieľmi v oblasti životného prostredia a klímy vrátane zásad obehového hospodárstva a zvýšiť konkurencieschopnosť výrobných spoločností. Opatrením sa podporujú projekty modernizácie obchodných modelov výrobných spoločností, ktoré súvisia s cieľmi v oblasti klímy a životného prostredia. Projekty sa vyberajú na základe výzvy na predkladanie návrhov.
S cieľom zabezpečiť, aby bolo opatrenie v súlade s technickým usmernením „nespôsobovať významnú škodu“ (2021/C58/01), kritériá oprávnenosti uvedené v referenčnom rámci pre výzvu na predkladanie návrhov nezahŕňajú tento zoznam činností: I) činnosti súvisiace s fosílnymi palivami vrátane následného použitia
; II) činností v rámci systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty
; III) činnosti súvisiace so skládkami odpadov, spaľovňami
a mechanickými biologickými čističkami
; a iv) činnosti, pri ktorých môže dlhodobé zneškodňovanie odpadu poškodiť životné prostredie. V referenčnom rámci sa okrem toho vyžaduje, aby sa mohli vybrať len činnosti, ktoré sú v súlade s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.
Realizácia investície sa ukončí do 31. decembra 2025.
2.5. Investície: Zavádzanie ekologických technológií efektívne využívajúcich zdroje
Cieľom investície je zlepšiť efektívnosť využívania zdrojov spoločností vrátane energetickej efektívnosti s osobitným zameraním na zhodnocovanie nedostatočne využívaných biologických zdrojov, ako sú rezíduá a vedľajšie produkty. Cieľom investície je podporiť inovácie vo výrobných technológiách a vývoji výrobkov v podnikoch a prispieť k riešeniam obehového hospodárstva.
Opatrenie podporuje dva druhy investícií:
-podpora ekologických technológií efektívne využívajúcich zdroje pre priemyselné zariadenia;
-zhodnocovanie biologických zdrojov.
Projekty sa vyberajú na základe výzvy na predkladanie návrhov. Hlavné kritériá výberu projektov, ktoré majú získať grant, zahŕňajú podľa relevantnosti efektívnosť pri znižovaní emisií skleníkových plynov, efektívnosť využívania zdrojov, nákladovú efektívnosť, znižovanie zvyškov a tvorby odpadu, pridanú hodnotu k biologickým zdrojom a inovatívnosť riešení, ktoré sa majú vyvinúť.
S cieľom zabezpečiť, aby bolo opatrenie v súlade s technickým usmernením „nespôsobovať významnú škodu“ (2021/C58/01), kritériá oprávnenosti uvedené v referenčnom rámci pre výzvu na predkladanie návrhov nezahŕňajú tento zoznam činností: I) činnosti súvisiace s fosílnymi palivami vrátane následného použitia
; II) činností v rámci systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty
; III) činnosti súvisiace so skládkami odpadov, spaľovňami
a mechanickými biologickými čističkami
; a iv) činnosti, pri ktorých môže dlhodobé zneškodňovanie odpadu poškodiť životné prostredie. V referenčnom rámci sa okrem toho vyžaduje, aby sa mohli vybrať len činnosti, ktoré sú v súlade s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.
Realizácia investície sa ukončí do 30. júna 2026.
2.6. Investície: Zelený fond
Cieľom investície je poskytnúť kapitál na rozvoj nových ekologických technológií v strategických oblastiach, ako je energetika, poľnohospodárstvo, potravinársky priemysel, doprava a logistika, materiálový a chemický priemysel. Zelený fond poskytuje finančné prostriedky spoločnostiam a odvetviam, ktorých výrobky, služby alebo procesy sú charakterizované ekologickými technológiami náročnými na výskum a ktorých činnosti prispievajú k riešeniu environmentálnych problémov, vývoju nových výrobkov, služieb alebo technológií, ktoré znižujú alebo zachytávajú emisie skleníkových plynov alebo sú založené na požiadavkách ekodizajnu. Investície sa uskutočňujú do udržateľných projektov, pričom sa zohľadňuje nariadenie o taxonómii EÚ.
Opatrenie sa vykonáva ako finančný nástroj ako súčasť širšieho programu investovania do ekologických technológií, ktorý poskytuje kapitálové investície spoločnostiam vo forme priamych kapitálových investícií a prostredníctvom fondov rizikového kapitálu, ktoré spravuje verejný správca fondu SmartCap.
Opatrenie musí byť v súlade s technickým usmernením „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01). Právna dohoda podpísaná medzi Estónskom a spoločnosťou SmartCap a následná investičná politika Zeleného fondu:
I)požadovať, aby sa v prípade Fondu InvestEU uplatňovalo technické usmernenie Komisie o overovaní udržateľnosti; a
II)požadovať od spoločností, ktoré v predchádzajúcom účtovnom roku získali viac ako 50 % svojich príjmov z týchto činností a/alebo aktív, aby prijali a uverejnili plány zelenej transformácie: I) činnosti a aktíva súvisiace s fosílnymi palivami vrátane následného použitia
; II) činností a zariadení v rámci systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty
; III) činnosti a aktíva súvisiace so skládkami odpadu, spaľovňami
a mechanickými biologickými čističkami
; a iv) činnosti a aktíva, pri ktorých môže dlhodobé zneškodňovanie odpadu poškodiť životné prostredie; a
III)požadovať, aby spoločnosť SmartCap overovala, či príjemca dodržiava príslušné právne predpisy EÚ a vnútroštátne právne predpisy v oblasti životného prostredia, a to v prípade všetkých transakcií vrátane tých, ktoré sú oslobodené od overovania udržateľnosti.
Realizácia investície sa ukončí do 30. júna 2026.
2.7. Investície: Vytváranie príležitostí na zavádzanie technológií ekologického vodíka založených na obnoviteľných zdrojoch energie
Cieľom investície je podporiť zavádzanie a pilotné projekty integrovaných hodnotových reťazcov vodíka od riešení výroby a dodávok energie až po konečnú spotrebu v rôznych oblastiach použitia.
Projekty, ktoré sa majú podporiť, sa vyberajú na základe výzvy na predkladanie návrhov. Výzva na predkladanie návrhov je otvorená pre projekty zo všetkých hospodárskych odvetví. Elektrina používaná na výrobu vodíka sa vyrába z obnoviteľných zdrojov energie a ekologický vodík sa spotrebuje v Estónsku.
S cieľom zabezpečiť, aby bolo opatrenie v súlade s technickým usmernením „nespôsobovať významnú škodu“ (2021/C58/01), kritériá oprávnenosti uvedené v referenčnom rámci pre výzvu na predkladanie návrhov nezahŕňajú tento zoznam činností: I) činnosti súvisiace s fosílnymi palivami vrátane následného použitia
; II) činností v rámci systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty
; III) činnosti súvisiace so skládkami odpadov, spaľovňami
a mechanickými biologickými čističkami
; a iv) činnosti, pri ktorých môže dlhodobé zneškodňovanie odpadu poškodiť životné prostredie. V referenčnom rámci sa okrem toho vyžaduje, aby sa mohli vybrať len činnosti, ktoré sú v súlade s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.
Realizácia investície sa ukončí do 30. júna 2026.
2.8. Investície: Podpora investícií do bezpečnosti dodávok
Cieľom investície je podporiť prechod spoločností z fosílnych zdrojov energie na alternatívne zdroje dodávok energie. Oprávnenými alternatívnymi zdrojmi dodávok energie sú:
·obnoviteľné zdroje energie v zmysle smernice (EÚ) 2018/2011 o obnoviteľných zdrojoch energie (RED II);
·aplikácie na uchovávanie údajov za teplomerom;
·elektrifikácia; a
·pripojenie k účinným systémom diaľkového vykurovania v súlade so smernicou 2012/27/EÚ (smernica o energetickej efektívnosti).
Podporované činnosti zahŕňajú nákup, inštaláciu a súvisiace stavebné práce na zariadeniach potrebných na prechod na alternatívne zdroje dodávky energie, ako sa uvádza vyššie.
S cieľom zabezpečiť, aby bolo opatrenie v súlade s technickým usmernením „nespôsobovať významnú škodu“ (2021/C58/01), kritériá oprávnenosti uvedené v referenčnom rámci pre výzvu na predkladanie návrhov zabezpečia, aby sa podporovali len uvedené alternatívne zdroje dodávok energie. Podporované obnoviteľné zdroje energie musia byť v súlade so smernicou (EÚ) 2018/2011, a to najmä pokiaľ ide o bioenergiu, kritériá udržateľnosti a úspor emisií skleníkových plynov stanovené v článkoch 29 – 31 a pravidlá týkajúce sa bioenergie z potravín a krmív stanovené v článku 26 uvedenej smernice. Geotermálne činnosti nezahŕňajú prieskum ani ťažbu ropy alebo plynu, ani zariadenia používané na takéto účely. Musí sa zabezpečiť, aby sa uvoľňovanie metánu minimalizovalo a zostalo výrazne pod prahovou hodnotou 20000 ton ekvivalentu CO2 ročne. Kritériáoprávnenosti vo výzve na predkladanie návrhov vylučujú činnosti v rámci systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty. Ak sa činnosťou dosiahnu predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú výrazne nižšie, ale stále nižšie ako príslušné referenčné hodnoty, malo by sa poskytnúť vysvetlenie dôvodov, prečo to nie je možné. Referenčné hodnoty stanovené na bezodplatné prideľovanie kvót na činnosti patriace do rozsahu pôsobnosti systému obchodovania s emisiami, ako sa stanovuje vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/447.
Realizácia investície sa ukončí do 30. júna 2026.
B.2. Čiastkové ciele, cieľové hodnoty, ukazovatele a harmonogram monitorovania a implementácie nenávratnej finančnej podpory
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investície)
|
Významná etapa/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre čiastkové ciele)
|
Merná jednotka
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého čiastkového cieľa a cieľa
|
|
|
|
|
|
|
Základný scenár
|
Cieľ
|
Štvrťroku
|
Rok
|
|
23
|
2.1 Zelená transformácia podnikov
|
Míľnik
|
Vytvorenie osobitnej skupiny pre zelenú transformáciu na vykonávanie a monitorovanie zelenej transformácie
|
Vytvorenie pracovnej skupiny a pracovných skupín
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Ministerstvo životného prostredia zreformuje existujúcu pracovnú skupinu pre ekologické technológie (zriadenú v roku 2020) na pracovnú skupinu plánu obnovy a odolnosti pre zelenú transformáciu s cieľom koordinovať opatrenia týkajúce sa zelenej transformácie spoločností a zlepšiť spoluprácu a výmenu informácií medzi verejným sektorom, zainteresovanými stranami a záujmovými skupinami. Vytvoria sa potrebné pracovné skupiny pre osobitné opatrenia.
|
24
|
2.1 Zelená transformácia podnikov
|
Míľnik
|
Prijatie akčného plánu pre obehové hospodárstvo pracovnou skupinou pre zelenú transformáciu
|
Prijatý akčný plán pre obehové hospodárstvo
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Pracovná skupina pre zelenú transformáciu preskúma existujúce činnosti obehového hospodárstva a rôzne akčné plány do jedného akčného plánu pre obehové hospodárstvo, ktorý bude viesť prechod Estónska na obehové hospodárstvo.
|
25
|
2.2 Zelené zručnosti na podporu zelenej transformácie podnikov
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti sekundárnych právnych predpisov stanovujúcich podmienky podpory rozvoja ekologických zručností
|
Nadobudnutie účinnosti sekundárnych právnych predpisov
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2022
|
Sekundárne právne predpisy potrebné na uplatňovanie a prideľovanie podpory nadobúdajú účinnosť. Obsahuje ustanovenia, ktorými sa zabezpečí, aby sa každá činnosť podporovaná v rámci tohto opatrenia zameriavala na oblasti prispievajúce k znižovaniu emisií skleníkových plynov alebo k adaptácii na zmenu klímy.
|
26
|
2.2 Zelené zručnosti na podporu zelenej transformácie podnikov
|
Cieľ
|
Počet modulov zvyšovania úrovne zručností a rekvalifikácie
|
|
Počet modulov
|
0
|
5
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Počet vytvorených modulov zvyšovania úrovne zručností a rekvalifikácie vrátane podrobného obsahu odbornej prípravy, štruktúry a materiálov odbornej prípravy na poskytovanie odbornej prípravy súvisiacej so zelenými zručnosťami.
|
27
|
2.2 Zelené zručnosti na podporu zelenej transformácie podnikov
|
Cieľ
|
Ľudia, ktorí sa zúčastňujú na programoch zvyšovania úrovne zručností a rekvalifikácie
|
|
Počet účastníkov
|
0
|
2830
|
OTÁZKA Č. 2
|
2026
|
Počet ľudí, ktorí absolvovali jeden z kurzov odbornej prípravy podporovaných prostredníctvom tohto opatrenia.
|
28
|
2.3 Program rozvoja zelených technológií
|
Míľnik
|
Zriadenie pracovnej skupiny na plánovanie a vytvorenie rozvojového programu
|
Prijatie projektového manažéra a vytvorenie pracovnej skupiny
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Prijme sa projektový manažér a zriadi sa široká skupina zainteresovaných strán na koordináciu investičného plánovania a realizácie. Stanoví sa úloha projektového manažéra s cieľom zhromaždiť informácie od účastníkov trhu a navrhnúť potrebné podporné opatrenia a obstarávanie. Pracovná skupina sa skladá zo strán zapojených do rozvoja podnikania a zaväzuje sa, že sa bude stretávať aspoň trikrát ročne, aby zhodnotila vývoj činností súvisiacich s investíciami a poskytla odporúčania pre ďalšie opatrenia. Pracovná skupina vypracuje ustanovenia týkajúce sa výberu akcií, ktoré sa majú podporovať v rámci rozvojového programu tak, aby sa zabezpečilo, že každá akcia priamo prispieva buď k znižovaniu emisií skleníkových plynov, alebo k podpore adaptácie na zmenu klímy.
|
29
|
2.3 Program rozvoja zelených technológií
|
Míľnik
|
Vytvorenie programu rozvoja ekologických technológií
|
Zmluvy podpísané pre všetky rozvojové zoskupenia a podporné opatrenia navrhnuté a otvorené
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2024
|
Dokončia sa postupy verejného obstarávania pre najmenej 5 rozvojových zoskupení a zákazky sa zadajú víťazným stranám. Podporné opatrenia sa navrhnú a ich prvé kolá sa otvoria aspoň pre 10 startupov. Výberovými procesmi sa zabezpečí, aby každá podporovaná akcia priamo prispievala buď k znižovaniu emisií skleníkových plynov, alebo k podpore adaptácie na zmenu klímy.
|
30
|
2.3 Program rozvoja zelených technológií
|
Cieľ
|
Počet klastrov podporovaných prostredníctvom programu rozvoja zelených technológií
|
|
Počet klastrov
|
0
|
5
|
OTÁZKA Č. 2
|
2026
|
Počet klastrov podporovaných z rozvojového programu.
|
31
|
2.3 Program rozvoja zelených technológií
|
Cieľ
|
Počet startupov podporovaných prostredníctvom programu rozvoja ekologických technológií, ktoré získali súkromné investície
|
|
Počet začínajúcich podnikov
|
0
|
10
|
OTÁZKA Č. 2
|
2026
|
Počet startupov podporovaných z rozvojového programu, ktoré získali zdroje od súkromných investorov počas rozvojového programu alebo po jeho skončení.
|
32
|
2.4
Modernizácia obchodných modelov vo výrobných spoločnostiach
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti ministerskej vyhlášky, ktorou sa stanovujú podmienky oprávnenosti na udelenie grantu
|
Nadobudnutie účinnosti ministerskej vyhlášky
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2022
|
Podmienky poskytnutia podpory sa stanovia dekrétom príslušného ministra. Stanovené požiadavky zahŕňajú kritériá oprávnenosti s cieľom zabezpečiť, aby vybrané projekty boli v súlade s technickým usmernením „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom zoznamu vylúčených subjektov a súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia. Vo výberových kritériách/kritériách oprávnenosti sa uvedie, že podporované činnosti a/alebo podniky prispievajú ku klimaticky neutrálnemu hospodárstvu, odolnosti a adaptácii na zmenu klímy vrátane cieľov obehového hospodárstva, ako je interné vykonávanie zásad obehového hospodárstva, presun dopravy a skladovania spoločností na nové nadácie.
|
33
|
2.4
Modernizácia obchodných modelov vo výrobných spoločnostiach
|
Cieľ
|
Počet podporených projektov
|
|
Počet projektov
|
0
|
70
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Projekty, ktoré dostali vyplatenie grantu v súlade s podmienkami oprávnenosti stanovenými vo výzve na predkladanie návrhov na zavedenie obchodných modelov, ktoré podporujú prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo, odolnosť a adaptáciu na zmenu klímy vrátane cieľov obehového hospodárstva.
|
34
|
2.5 Zavádzanie ekologických technológií efektívne využívajúcich zdroje
|
Míľnik
|
Uverejnenie výzvy na predkladanie návrhov na granty
|
Uverejnenie oznámenia o výzvach na predkladanie návrhov na granty
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2022
|
Výzva na predkladanie návrhov na podporu ekologických technológií efektívne využívajúcich zdroje a zhodnocovanie biologických zdrojov sa uverejní a otvorí pre žiadosti vrátane kritérií oprávnenosti s cieľom zabezpečiť, aby vybrané projekty boli v súlade s technickým usmernením „nespôsobovať významnú škodu“ (2021/C58/01) prostredníctvom zoznamu vylúčených subjektov a súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia. Vo výberových kritériách/kritériách oprávnenosti sa špecifikuje, že podporované činnosti a/alebo podniky prispievajú ku klimaticky neutrálnemu hospodárstvu, odolnosti a adaptácii na zmenu klímy.
|
35
|
2.5 Zavádzanie ekologických technológií efektívne využívajúcich zdroje
|
Cieľ
|
Počet projektov, ktorým boli udelené granty na základe výzvy na predkladanie návrhov
|
|
Počet projektov
|
0
|
36
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Udelenie grantov na 36 projektov vybraných v rámci výzvy na predkladanie súťažných návrhov, na ekologické technológie pre priemyselné zariadenia a na zhodnocovanie biologických zdrojov v súlade s referenčnými podmienkami.
|
36
|
2.5 Zavádzanie ekologických technológií efektívne využívajúcich zdroje
|
Cieľ
|
Počet dokončených projektov
|
|
Počet projektov
|
0
|
36
|
OTÁZKA Č. 2
|
2026
|
Počet dokončených projektov na zlepšenie efektívneho využívania zdrojov prostredníctvom zlepšenia ekologických technológií a biologických zdrojov na základe výziev na predkladanie návrhov a stanovených kritérií oprávnenosti.
|
37
|
2.6 Zelený fond
|
Míľnik
|
Podpísanie zmluvnej dohody medzi ministerstvom hospodárstva a komunikácií a spoločnosťou SmartCap
|
Podpis zmluvnej dohody
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Medzi ministerstvom hospodárstva a komunikácií a spoločnosťou SmartCap sa podpíše zmluvná dohoda o riadení Zeleného fondu, ktorá obsahuje:
-Investičné ciele na investovanie do podnikov a činností prispievajúcich ku klimaticky neutrálnemu hospodárstvu a k zlepšeniu odolnosti proti zmene klímy vrátane opatrení na zvyšovanie informovanosti,
Kritériá oprávnenosti na dosiahnutie súladu s technickým usmernením „nespôsobovať významnú škodu“ (2021/C58/01) podporovaných prijímateľov prostredníctvom využívania overovania udržateľnosti, zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.
|
38
|
2.6 Zelený fond
|
Míľnik
|
Prijatie dokumentu o investičnej politike spoločnosťou SmartCap
|
Dokument o investičnej politike prijatý spoločnosťou SmartCap
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Spoločnosť SmartCap prijme investičnú politiku pre zelený fond v súlade so zmluvnou dohodou podpísanou medzi ministerstvom hospodárstva a komunikácií a spoločnosťou SmartCap vrátane investičných cieľov a kritérií oprávnenosti na zabezpečenie súladu s technickým usmernením „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) podporovaných prijímateľov v rámci tohto opatrenia prostredníctvom využívania overovania udržateľnosti, požiadavky na dodržiavanie príslušných právnych predpisov EÚ a vnútroštátnych právnych predpisov v oblasti životného prostredia a požiadavky, aby prijímatelia, ktorí počas predchádzajúceho rozpočtového roka získali viac ako 50 % svojich príjmov z činností alebo aktív uvedených v zozname vylúčených subjektov, prijali a uverejnili plány zelenej transformácie.
|
39
|
2.6 Zelený fond
|
Cieľ
|
Objem investícií do fondov rizikového kapitálu alebo kapitálových investícií do podnikov
|
|
Objem investovaného kapitálu (v EUR)
|
0
|
55 000 000
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Zelený fond investuje najmenej 55 miliónov EUR (bez prevádzkových výdavkov) do fondov rizikového kapitálu alebo podnikov v súlade s investičnou politikou.
|
40
|
2.6 Zelený fond
|
Cieľ
|
Objem investícií do fondov rizikového kapitálu alebo kapitálových investícií do podnikov
|
|
Objem investovaného kapitálu (v EUR)
|
55 000 000
|
90 000 000
|
OTÁZKA Č. 2
|
2026
|
Zelený fond investuje najmenej 90 miliónov EUR (bez prevádzkových výdavkov) do fondov rizikového kapitálu alebo podnikov v súlade s investičnou politikou.
|
41
|
2.7 Vytváranie príležitostí na zavádzanie technológií ekologického vodíka založených na obnoviteľných zdrojoch energie
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti ministerskej vyhlášky, ktorou sa stanovujú podmienky poskytovania podpory
|
Nadobudnutie účinnosti ministerskej vyhlášky
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Vypracovanie kritérií výberu projektov a nadobudnutie účinnosti ministerskej vyhlášky o podmienkach poskytovania podpory na projekty súvisiace s integrovanými ekologickými vodíkovými technológiami. Referenčný rámec pre túto podporu zahŕňa kritériá oprávnenosti, ktorými sa zabezpečí, aby ciele vybraných projektov boli v súlade s technickým usmernením „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených subjektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.
|
42
|
2.7 Vytváranie príležitostí na zavádzanie ekologických vodíkových technológií založených na obnoviteľných zdrojoch energie
|
Míľnik
|
Technológie a vybavenie na výrobu ekologického vodíka
|
Obstarávanie, inštalácia a začiatok prevádzky technológií a vybavenia
|
|
|
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Potrebné vybavenie na výrobu ekologického vodíka nakupujú, inštalujú a uvádzajú do prevádzky predkladatelia projektov vybraní vo výzve na predkladanie návrhov.
|
43
|
2.7 Vytváranie príležitostí na zavádzanie ekologických vodíkových technológií založených na obnoviteľných zdrojoch energie
|
Cieľ
|
Granty pridelené na technológie ekologického vodíka založené na obnoviteľných zdrojoch energie vo výške najmenej 49,49 milióna EUR
|
|
EUR
|
0
|
49 490 000
|
OTÁZKA Č. 2
|
2026
|
Granty sa pridelia na investície do technológií ekologického vodíka založených na obnoviteľných zdrojoch energie v súlade s investičnou politikou, ktoré predstavujú aspoň 49,49 milióna EUR.
|
43a
|
2.8 Podpora investícií do bezpečnosti dodávok
|
Míľnik
|
Uverejnenie výzvy na predkladanie návrhov na granty
|
Uverejnenie oznámenia o výzve na predkladanie návrhov na granty
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Uverejní sa výzva na predkladanie návrhov na podporu investičných projektov na prechod spoločností z fosílnych zdrojov energie na alternatívne zdroje energie a otvorí sa výzva na predkladanie žiadostí vrátane kritérií oprávnenosti s cieľom zabezpečiť, aby vybrané projekty boli v súlade s technickým usmernením „nespôsobovať významnú škodu“ (2021/C58/01) prostredníctvom požiadaviek súvisiacich s podporovanými oprávnenými alternatívnymi zdrojmi energie a podporovanými činnosťami, ako sa stanovuje v opise opatrenia a v súlade s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.
|
43b
|
2.8 Podpora investícií do bezpečnosti dodávok
|
Cieľ
|
Počet projektov udelených na základe výzvy na predkladanie návrhov
|
|
Udelené projekty
|
0
|
70
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Najmenej 70 projektom získalo podporu na investície do prechodu spoločností z fosílnych zdrojov energie na alternatívne zdroje dodávok energie. Projekty musia byť v súlade s kritériami oprávnenosti stanovenými vo výzve na predkladanie návrhov.
|
43c
|
2.8 Podpora investícií do bezpečnosti dodávok
|
Cieľ
|
Počet dokončených projektov
|
|
Dokončené projekty
|
0
|
70
|
OTÁZKA Č. 2
|
2026
|
Dokončí sa najmenej 70 projektov podporujúcich investície do prechodu spoločností z fosílnych zdrojov energie na alternatívne zdroje dodávok energie. Projekty musia byť v súlade s kritériami oprávnenosti stanovenými vo výzve na predkladanie návrhov.
|
C.ZLOŽKA 3: Digitálny štát
Na základe úspešného zavedenia digitálnych technológií na poskytovanie verejných služieb v Estónsku v posledných rokoch sa táto zložka estónskeho plánu obnovy a odolnosti zameriava na ďalšiu modernizáciu digitálnych služieb verejnej správy, najmä pokiaľ ide o zameranie na používateľa a odolnosť (a to aj vzhľadom na rastúce kybernetickobezpečnostné hrozby). Tieto zložky obsahujú opatrenia, ktoré umožňujú využiť príležitosti, ktoré ponúkajú najnovšie technológie, najmä umelá inteligencia, ale aj významné prepracovanie špičkových aj backendových služieb. Sú prínosom tak pre občanov, ako aj pre podniky. Plánujú sa osobitné opatrenia na posilnenie kapacít krajiny v boji proti praniu špinavých peňazí. Očakáva sa tiež, že podpora zavádzania sietí s veľmi vysokou kapacitou vo vidieckych oblastiach zabezpečí širší prístup k online službám a vo všeobecnosti prispeje k ďalšej digitálnej transformácii krajiny.
Zložka podporuje riešenie odporúčaní pre jednotlivé krajiny týkajúcich sa investícií do digitálnej transformácie (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 3 v roku 2020) a odporúčaní pre boj proti praniu špinavých peňazí (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 1 v roku 2019 a odporúčanie pre jednotlivé krajiny 4 v roku 2020).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto zložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickým usmernením „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
C.1. Opis reforiem a investícií na účely nenávratnej finančnej podpory
3.1.Reforma: Vytvorenie a rozvoj centra excelentnosti pre správu údajov a otvorené údaje
Cieľom opatrenia je podporiť lepšie riadenie údajov, ktoré zhromažďujú a uchovávajú estónske verejné orgány. Jeho cieľom je zlepšiť kvalitu údajov, zvýšiť ich využívanie na rozhodovanie, ako aj ich dostupnosť ako otvorených údajov, aby ich mohli opätovne použiť aj iné zainteresované strany.
Opatrenie pozostáva z:
-vytvorenie centra excelentnosti v rámci estónskeho štatistického úradu (Estónska vládna agentúra zodpovedná za tvorbu oficiálnej štatistiky) na koordináciu a podporu rozvoja správy údajov v iných verejných orgánoch,
-vývoj nástrojov na správu a výmenu údajov/informačných systémov,
-vykonávanie projektov zameraných na zlepšenie kvality údajov v držbe verejných orgánov a zvýšenie dostupnosti otvorených údajov.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 31. decembra 2025.
3.2.Reforma: Rozvoj služieb podujatí a proaktívnych digitálnych verejných služieb pre jednotlivcov
Cieľom opatrenia je zlepšiť efektívnosť poskytovania verejných služieb a znížiť administratívnu záťaž pre občanov.
Opatrenie spočíva v prepracovaní série verejných služieb (a základných informačných systémov) s cieľom umožniť ich automatické a proaktívne poskytovanie na základe životných alebo obchodných udalostí, ktorým občania čelia (napríklad sobáš, narodenie dieťaťa alebo založenie podniku). Umožní najmä lepšiu integráciu informačných systémov medzi rôznymi verejnými orgánmi a prispeje k vykonávaniu zásady „jedenkrát a dosť“.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 31. decembra 2025.
3.3.Reforma: Rozvoj služieb podujatí a digitálnej brány pre podnikateľov
Cieľom opatrenia je zlepšiť efektívnosť a kvalitu poskytovania verejných služieb a znížiť administratívnu záťaž pre podnikateľov.
Opatrenie spočíva v zriadení jednej digitálnej brány na poskytovanie verejných služieb podnikateľom a prepracovaní série služieb (a základných informačných systémov) s cieľom prepojiť ich s bránou, podporovať používateľskú ústretovosť služieb, uplatňovanie zásady „jedenkrát a dosť“ a vždy, keď je to možné, umožniť proaktívne poskytovanie informácií na základe udalostí, ktoré podniky zažili.
Zohľadnia sa v ňom riešenia vyvinuté v kontexte vykonávania nariadenia (EÚ) 2018/1724 o zriadení jednotnej digitálnej brány na poskytovanie informácií, postupov a služieb pomoci a riešenia problémov.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 31. decembra 2025.
3.4.Investície: Program #Bürokratt (národná platforma virtuálneho asistenta a ekosystém)
Cieľom opatrenia je zlepšiť používateľskú ústretovosť a dostupnosť verejných služieb v Estónsku.
Opatrenie spočíva vo vývoji virtuálneho asistenta umelej inteligencie založeného na prejavoch a textoch pre prístup k online verejným službám. Práca bude vychádzať z pilotných projektov, ktoré sa už uskutočnili v rokoch 2020 a 2021.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 31. decembra 2025.
3.5.Investície: Rekonfigurácia základných digitálnych služieb a bezpečný prechod na cloudovú infraštruktúru
Cieľom opatrenia je zvýšiť odolnosť, bezpečnosť a spoľahlivosť informačných systémov a služieb estónskych verejných orgánov prostredníctvom ich migrácie na súkromný cloud a komplexného testovania bezpečnosti.
Opatrenie pozostáva z týchto prvkov:
-vytvorenie nového verejného orgánu zodpovedného za centrálne riadenie základných IT služieb a infraštruktúr verejných inštitúcií,
-Vytvorenie novej kapacity na testovanie bezpečnosti v rámci estónskeho úradu pre informačný systém (RIA),
-obstarávanie súkromných zdrojov cloudovej infraštruktúry,
-prechod existujúcich informačných systémov na súkromný cloud,
-komplexné testovanie bezpečnosti nových informačných systémov založených na cloude, ktoré používajú verejné orgány, ako aj existujúcich informačných systémov,
-rozvoj kapacity dátového veľvyslanectva (t. j. IT hostingových kapacít zriadených v zahraničí s cieľom zabezpečiť kontinuitu dostupnosti kritických databáz v prípade katastrofy), a to na základe pilotného projektu uskutočneného v rokoch 2017 až 2020 v Luxemburgu,
-rozšírenie súkromného cloudu na veľvyslanectvo údajov, aby sa systémy, ktoré prechádzajú na cloud, mohli nachádzať a prevádzkovať aj na veľvyslanectve údajov,
-prechod kritických systémov na infraštruktúru dátového veľvyslanectva.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 31. decembra 2024.
3.6.Reforma: Ktorým sa stanovuje strategická analýza prania špinavých peňazí a financovania terorizmu v Estónsku
Cieľom reformy je posilniť kapacitu finančnej spravodajskej jednotky na identifikáciu systémov a kanálov prania špinavých peňazí v počiatočnom štádiu.
Opatrenie spočíva v zriadení centra pre strategickú analýzu v rámci finančnej spravodajskej jednotky. Očakáva sa, že toto centrum pre strategickú analýzu umožní operatívnejšiu a účinnejšiu prevenciu a odhaľovanie prania špinavých peňazí a financovania terorizmu. Tím Centra pre strategickú analýzu je zodpovedný najmä za vypracovanie špecifikácií pre nový IT nástroj, ktorý vychádza z údajov dostupných z rôznych zdrojov. Centrum pre strategickú analýzu môže identifikovať aj potrebné legislatívne zmeny.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 31. decembra 2024.
3.7.Investície: Informačný systém pre strategickú analýzu prania špinavých peňazí a financovania terorizmu v reálnom čase
Na základe analýzy vykonanej v rámci vykonávania reformy 3.6 je cieľom investície poskytnúť finančnej spravodajskej jednotke nový špecializovaný informačný systém, ktorý umožní využívanie údajov dostupných od rôznych orgánov a identifikáciu možných systémov a kanálov prania špinavých peňazí v reálnom čase. Opatrenie spočíva vo vývoji nového informačného systému.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.
3.8.Investície: Výstavba širokopásmových sietí s veľmi vysokou kapacitou
Cieľom investície je zlepšiť prístup domácností a sociálno-ekonomicky dôležitých inštitúcií, ako sú nemocnice, školy, verejné služby a podniky, k širokopásmovým sieťam s veľmi vysokou kapacitou (VHCN), ktoré ponúkajú pripojenie s rýchlosťou najmenej 100 Mb/s.
Opatrenie spočíva v poskytnutí finančnej podpory na zavádzanie širokopásmových sietí s veľmi vysokou kapacitou v oblastiach zlyhania trhu (v súlade s ustanoveniami článku 52 nariadenia Komisie č. 651/2014). Kritériá oprávnenosti a výberu použité na prideľovanie finančných prostriedkov zabezpečujú primeranú regionálnu rovnováhu.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 31. decembra 2025.
C.2. Čiastkové ciele, cieľové hodnoty, ukazovatele a harmonogram monitorovania a implementácie nenávratnej finančnej podpory
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investície)
|
Významná etapa/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre čiastkové ciele)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého čiastkového cieľa a cieľa
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základný scenár
|
Cieľ
|
Štvrťroku
|
Rok
|
|
44
|
3.1 Vytvorenie a rozvoj centra excelentnosti pre správu údajov a otvorené údaje
|
Míľnik
|
Zriadenie tímu pre správu údajov v Štatistickom úrade, ministerstve hospodárstva a komunikácií a Úrade štátneho informačného systému
|
Vytvorenie potrebnej organizačnej štruktúry na koordináciu správy údajov
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Vytvorenie tímu pre správu údajov v oblasti štatistiky Estónska prostredníctvom náboru odborných pracovníkov poverených koordináciou rámca správy údajov a podporou iných verejných orgánov. Okrem toho sa vytvoria pracovné miesta na ministerstve hospodárstva a komunikácií a v Agentúre štátneho informačného systému na realizáciu rozvojových projektov. Do konca roka 2021 sa z týchto troch subjektov prijme najmenej päť osôb.
|
45
|
3.1 Vytvorenie a rozvoj centra excelentnosti pre správu údajov a otvorené údaje
|
Cieľ
|
Dokončenie projektov na zlepšenie kvality údajov
|
|
Počet projektov
|
0
|
430
|
OTÁZKA Č. 2
|
2025
|
Počet dokončených projektov prispievajúcich k zabezpečeniu lepšej opätovnej použiteľnosti údajov z verejných inštitúcií s aktuálnymi a presnými opismi databáz a súborov údajov.
|
46
|
3.1 Vytvorenie a rozvoj centra excelentnosti pre správu údajov a otvorené údaje
|
Cieľ
|
Uverejňovanie súborov údajov na vnútroštátnom portáli otvorených údajov
|
|
Počet uverejnených súborov údajov
|
707
|
2600
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Počet súborov údajov zverejnených na národnom portáli otvorených dát, ktoré sú teda dostupné z portálu otvorených dát EÚ, sa zvýši zo 707 k 13. augustu 2021 na 2600.
|
47
|
3.2 Rozvoj služieb pre podujatia a proaktívne digitálne verejné služby pre jednotlivcov
|
Cieľ
|
Spustenie služieb týkajúcich sa osobných životných podujatí a/alebo proaktívnych služieb
|
|
Počet prevádzkových služieb
|
0
|
2
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Počet služieb podujatí zameraných na život občanov a/alebo proaktívnych služieb spustených online.
Zodpovedajúce IT riešenia umožňujúce poskytovanie služieb musia byť funkčné aspoň v základných častiach danej služby a počas vykonávania opatrenia podliehajú ďalšiemu vývoju.
Výber dotknutých služieb sa zakladá na pláne rozvoja podujatia osobného života a proaktívnych služieb.
|
48
|
3.2 Rozvoj služieb pre podujatia a proaktívne digitálne verejné služby pre jednotlivcov
|
Cieľ
|
Spustenie služieb týkajúcich sa osobných životných podujatí a/alebo proaktívnych služieb
|
|
Počet prevádzkových služieb
|
2
|
10
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Počet služieb podujatí zameraných na život občanov a/alebo proaktívnych služieb spustených online.
Zodpovedajúce IT riešenia umožňujúce poskytovanie služieb musia byť funkčné aspoň v základných častiach danej služby a počas vykonávania opatrenia podliehajú ďalšiemu vývoju.
Výber dotknutých služieb sa zakladá na pláne rozvoja podujatia osobného života a proaktívnych služieb.
|
49
|
3.3 Rozvoj služieb podujatí a digitálnej brány pre podnikateľov
|
Cieľ
|
Zavádzanie vývoja v oblasti IT, ktorý prispieva k vykonávaniu služieb a brány pre obchodné podujatia
|
|
Počet projektov, ktoré úspešne zaviedli nový vývoj online
|
0
|
1
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Počet projektov vývoja IT prispievajúcich k vykonávaniu služieb a brány podnikateľských podujatí, ktoré úspešne zaviedli nový vývoj online. Tieto rozvojové projekty priamo súvisia buď s rozvojom digitálnej brány pre podnikateľov, alebo s rozvojom služieb podnikateľských podujatí, ktoré okrem toho zahŕňajú vývoj rôznych súvisiacich systémov na prepojenie s digitálnou bránou. V dôsledku každého vývojového projektu sa dokončí aspoň minimálne funkčné IT riešenie (t. j. IT riešenie musí byť funkčné aspoň v základných častiach pre koncových používateľov (podnikateľov) a musí byť schopné poskytnúť spätnú väzbu na potreby ďalšieho vývoja počas obdobia vykonávania reforiem alebo po ňom).
|
50
|
3.3 Rozvoj služieb podujatí a digitálnej brány pre podnikateľov
|
Cieľ
|
Zavádzanie vývoja v oblasti IT, ktorý prispieva k vykonávaniu služieb a brány pre obchodné podujatia
|
|
Počet projektov, ktoré úspešne zaviedli nový vývoj online
|
1
|
10
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Počet projektov vývoja IT prispievajúcich k vykonávaniu služieb a brány podnikateľských podujatí, ktoré úspešne zaviedli nový vývoj online. Tieto rozvojové projekty priamo súvisia buď s rozvojom digitálnej brány pre podnikateľov, alebo s rozvojom služieb podnikateľských podujatí, ktoré okrem toho zahŕňajú vývoj rôznych súvisiacich systémov na prepojenie s digitálnou bránou. V dôsledku každého vývojového projektu sa dokončí aspoň minimálne funkčné IT riešenie (t. j. IT riešenie musí byť funkčné aspoň v základných častiach pre koncových používateľov (podnikateľov) a musí byť schopné poskytnúť spätnú väzbu na potreby ďalšieho vývoja počas obdobia vykonávania reforiem alebo po ňom).
|
51
|
3.4 #Bürokratt (národná platforma virtuálneho asistenta a ekosystém)
|
Cieľ
|
Prístup k digitálnym verejným službám prostredníctvom platformy virtuálneho asistenta
|
|
Počet verejných digitálnych služieb prístupných prostredníctvom virtuálneho asistenta
|
0
|
1
|
OTÁZKA Č. 2
|
2022
|
Počet digitálnych verejných služieb dostupných prostredníctvom platformy virtuálneho asistenta.
|
52
|
3.4 #Bürokratt (národná platforma virtuálneho asistenta a ekosystém)
|
Cieľ
|
Zavedenie virtuálneho asistenta v Bürokratte v prostredí digitálnych verejných služieb
|
|
Počet servisných prostredí
|
0
|
18
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Počet servisných prostredí, v ktorých musí byť virtuálny asistent v prevádzke. „Obslužné prostredie“ sa vzťahuje na webové sídlo verejných orgánov.
|
53
|
3.4 #Bürokratt (národná platforma virtuálneho asistenta a ekosystém)
|
Cieľ
|
Prístup k digitálnym verejným službám prostredníctvom platformy virtuálneho asistenta
|
|
Počet verejných digitálnych služieb prístupných prostredníctvom virtuálneho asistenta
|
1
|
20
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Počet digitálnych verejných služieb dostupných prostredníctvom platformy virtuálneho asistenta.
|
54
|
3.5 Rekonfigurácia základných digitálnych služieb a bezpečný prechod na cloudovú infraštruktúru
|
Míľnik
|
Vývoj centrálne poskytovaných/zdieľaných služieb IT
|
Otvorenie spoločného hostingu serverov a služieb počítačových pracovných staníc pre verejné orgány
|
|
|
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Základné služby IT poskytované/zdieľané centrálne sú otvorené na predplatenie novým používateľom (ministerstvám a iným orgánom).
|
55
|
3.5 Rekonfigurácia základných digitálnych služieb a bezpečný prechod na cloudovú infraštruktúru
|
Cieľ
|
Zavádzanie vnútroštátnej súkromnej cloudovej infraštruktúry verejnými orgánmi
|
|
Počet informačných systémov, ktoré prešli do vnútroštátneho súkromného cloudu
|
0
|
10
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Počet informačných systémov, v prípade ktorých sa musí dokončiť prechod na súkromnú cloudovú infraštruktúru.
|
56
|
3.5 Rekonfigurácia základných digitálnych služieb a bezpečný prechod na cloudovú infraštruktúru
|
Míľnik
|
Rozšírenie cloudovej infraštruktúry na veľvyslanectvo údajov
|
Dokončenie rozšírenia národného súkromného cloudu na infraštruktúru estónskeho dátového veľvyslanectva
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Musí byť možné hostiť a prevádzkovať informačné systémy presunuté do súkromného cloudu z dátového veľvyslanectva. Na tento účel sa získava a zriaďuje nový hardvér a licencie.
|
57
|
3.5 Rekonfigurácia základných digitálnych služieb a bezpečný prechod na cloudovú infraštruktúru
|
Cieľ
|
Migrácia kritických systémov do vnútroštátnej cloudovej infraštruktúry dátového veľvyslanectva
|
|
Počet kritických systémov
|
0
|
10
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Počet kritických systémov, ktoré prešli na infraštruktúru a platformu národného Cloud Data Embassy. Kritické systémy sú systémy, ktoré sú nevyhnutné pre udržateľnosť štátu.
|
58
|
3.5 Rekonfigurácia základných digitálnych služieb a bezpečný prechod na cloudovú infraštruktúru
|
Cieľ
|
Centrálne testovanie bezpečnosti informačných systémov verejných orgánov
|
|
Počet vykonaných testov
|
0
|
16
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Počet komplexných bezpečnostných skúšok vykonaných orgánom informačného systému – výsledky skúšok sa zhrnú v správach.
|
59
|
3.6 Vypracovanie strategickej analýzy prania špinavých peňazí a financovania terorizmu v Estónsku
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zmeny zákona o predchádzaní praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu a ďalších legislatívnych, administratívnych a zmluvných zmien potrebných pre Centrum pre strategickú analýzu
|
Ustanovenie zákona, v ktorom sa uvádza dátum nadobudnutia účinnosti zmeneného a doplneného aktu a nadobudnutie účinnosti iných legislatívnych, administratívnych a zmluvných aktov
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
S cieľom umožniť Centru pre strategickú analýzu prístup k údajom relevantným pre odhaľovanie a predchádzanie praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu a ich spracovanie sa vykonajú tieto kroky:
(1)zmena zákona o predchádzaní praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu sa uverejní v Riigi Teataja a nadobudne účinnosť,
(2)zmeny stanov príslušných vnútroštátnych súborov údajov nadobúdajú účinnosť,
zmeny podmienok zmlúv o výmene údajov finančných spravodajských jednotiek podpisujú zmluvné strany.
|
60
|
3.7 Informačný systém pre strategickú analýzu prania špinavých peňazí a financovania terorizmu v reálnom čase
|
Míľnik
|
Vývoj nového systému analýzy IKT v reálnom čase pre Centrum pre strategickú analýzu a poskytovanie finančnej spravodajskej jednotke
|
Dodanie nového systému IKT finančnej spravodajskej jednotke
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2026
|
Dokončí sa vývoj systému IKT, ktorý umožňuje analýzu v reálnom čase s cieľom odhaliť pranie špinavých peňazí a predchádzať mu. Systém je funkčný a používa ho finančná spravodajská jednotka.
|
61
|
3.8 Výstavba širokopásmových sietí s veľmi vysokou kapacitou
|
Cieľ
|
Zavádzanie širokopásmovej siete s veľmi vysokou kapacitou na nové lokality
|
|
Počet lokalít
|
0
|
4000
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Počet nových lokalít (bytových budov, spoločností, prevádzkarní), na ktoré sa vzťahuje VHCN (a ktoré tak majú možnosť získať pripojenie aspoň 100 Mbps) vďaka tomuto opatreniu.
|
62
|
3.8 Výstavba širokopásmových sietí s veľmi vysokou kapacitou
|
Cieľ
|
Zavádzanie širokopásmovej siete s veľmi vysokou kapacitou na nové lokality
|
|
Počet lokalít
|
4000
|
8097
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Počet ďalších lokalít (bytových budov, spoločností, prevádzkarní), na ktoré sa vzťahuje VHCN (a ktoré tak majú možnosť získať pripojenie aspoň 100 Mbps) vďaka opatreniu.
|
D.ZLOŽKA 4: Energetika a energetická efektívnosť
Táto zložka estónskeho plánu obnovy a odolnosti sa zaoberá výzvou dekarbonizácie odvetvia energetiky. Cieľom tejto zložky je znížiť závislosť od roponosnej bridlice, stimulovať využívanie energie z obnoviteľných zdrojov a zlepšiť energetickú efektívnosť budov.
Zložka podporuje riešenie odporúčania pre jednotlivé krajiny zamerať investície na energetickú infraštruktúru a efektívnosť využívania zdrojov a energetickú efektívnosť, čím sa prispeje k postupnej dekarbonizácii hospodárstva (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 3 v roku 2019 a v roku 2020). Modernizované a nové opatrenia podporujú riešenie odporúčania pre jednotlivé krajiny týkajúceho sa znižovania závislosti od fosílnych palív prostredníctvom uľahčenia zavádzania obnoviteľných zdrojov energie a zvyšovania energetickej efektívnosti (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 4 v roku 2022).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto zložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickým usmernením „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
D.1. Opis reforiem a investícií na účely nenávratnej finančnej podpory
4.1.Reforma: Podpora energetickej efektívnosti
Cieľom reformy je znížiť administratívne prekážky energeticky efektívnych renovácií poskytovaním poradenstva združeniam bytov, súkromným domácnostiam a miestnym samosprávam v oblasti právnych predpisov, technických aspektov a financovania renovácií. Reformou sa podporuje aj využívanie inovačných riešení, ako je obnova s použitím prefabrikovaných prvkov s cieľom zvýšiť kapacitu obnovy a znížiť uhlíkovú stopu fondu budov (hospodárenie s materiálmi a zabezpečenie kvality). Cieľom reformy je zvýšiť mieru obnovy v oblastiach s nižšou hodnotou nehnuteľnosti.
Opatrenie pozostáva zo zriadenia regionálnej poradenskej siete a odbornej prípravy technických poradcov s cieľom poskytovať potrebné informácie a stimulovať obnovu. Prístup k informáciám týkajúcim sa energeticky efektívnych obnov sa ďalej zabezpečí zriadením osobitného webového sídla a digitálnych nástrojov, ktoré uľahčia pochopenie výsledkov, nákladov a prínosov obnovy. Zložka súvisí s opatrením týkajúcim sa digitalizácie stavebných údajov v rámci zložky 1 estónskeho plánu obnovy a odolnosti.
Vykonávanie reformy sa ukončí do 31. decembra 2024.
4.2.Investície: Podpora renovácie bytových budov
Cieľom opatrenia je podporiť hĺbkovú obnovu bytových budov s cieľom zvýšiť energetickú efektívnosť, znížiť spotrebu energie a zlepšiť životné podmienky ich obyvateľov. Cieľom je aj zvýšiť mieru obnovy v oblastiach s nižšou hodnotou nehnuteľnosti.
Podpora sa poskytuje združeniam bytov na obnovu, ktorou sa dosiahne zlepšenie aspoň jednej triedy energetickej efektívnosti, alebo v prípade úplných obnov aspoň triedy energetickej efektívnosti C. Renovácie zodpovedajú aspoň stredne hĺbkovej obnove, ktorá predstavuje priemernú úroveň úspor primárnej energie aspoň 30 %. Diferencované miery regionálnej podpory sa uplatňujú: 30 % v Tallinne a Tartu, 40 % v oblastiach okolo Tallinnu a Tartu na základe ceny nehnuteľností a 50 % vo všetkých ostatných oblastiach. Mimo Tallinnu a Tartu môžu bytové zväzy vykonávať čiastočnú rekonštrukciu, aby sa zabránilo zhoršeniu technického stavu budovy, pričom v takom prípade je miera podpory nižšia. Estónsko okrem toho plánuje v rámci svojich dlhodobých národných stratégií financovať doplnkové opatrenia v oblasti obnovy z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a REACT-EU.
Realizácia investície sa ukončí do 30. júna 2026.
4.3.Investície: Podpora renovácie malých obytných budov
Cieľom opatrenia je podporiť hĺbkovú obnovu súkromných obydlí s cieľom zvýšiť energetickú efektívnosť, znížiť spotrebu energie a zlepšiť životné podmienky ich obyvateľov. Cieľom je aj zvýšiť mieru obnovy v oblastiach s nižšou hodnotou nehnuteľnosti.
Podpora sa poskytuje súkromným vlastníkom na obnovu, ktorou sa dosiahne zlepšenie energetickej efektívnosti, alebo v prípade úplných obnov aspoň trieda energetických štítkov C. Uplatňujú sa diferencované miery regionálnej podpory: 30 % v Tallinne a Tartu, 40 % v oblastiach okolo Tallinnu a Tartu na základe ceny nehnuteľností a 50 % vo všetkých ostatných oblastiach. Na účely opatrenia sa bývanie (byt) vymedzuje ako „byt alebo obytné jednotky v jednej budove alebo v samostatnej budove určenej na bývanie jednej domácnosti počas celého roka“ (v súlade s Eurostatom).
Realizácia investície sa ukončí do 31. marca 2026.
4.4.Reforma: Podpora zelenej transformácie v energetickom hospodárstve
Cieľom tohto opatrenia je prispieť k dekarbonizácii výroby a spotreby energie v Estónsku aktualizáciou cieľov a opatrení estónskej energetickej politiky (vrátane tých, ktoré sa týkajú postupného vyraďovania roponosnej bridlice) a odstránením administratívnych prekážok pre zariadenia na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov.
Národný plán rozvoja odvetvia energetiky sa aktualizuje a obsahuje ciele v oblasti výroby energie z obnoviteľných zdrojov, energetickej efektívnosti a bezpečnosti dodávok. Plán bude zahŕňať aj opatrenia na zníženie závislosti od roponosnej bridlice v estónskom energetickom sektore a ciele týkajúce sa úplného ukončenia používania roponosnej bridlice v odvetví energetiky.
Reforma pozostáva aj z prijatia potrebných právnych predpisov a zostavenie usmerňujúcich materiálov na urýchlenie inštalácie kapacity výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov a opatrení na zmiernenie obmedzení výšky veterných parkov súvisiacich s obranou.
Reforma sa dokončí do 31. decembra 2025.
4.5.Investície: Program na posilnenie elektrizačnej sústavy s cieľom zvýšiť kapacitu výroby energie z obnoviteľných zdrojov a prispôsobiť sa zmene klímy (napríklad ochrana pred búrkami)
Cieľom tohto opatrenia je prispieť k dekarbonizácii estónskej výroby elektrickej energie zvýšením kapacity prenosovej sústavy, čo umožní prepojenie dodatočnej výroby energie z obnoviteľných zdrojov.
V rámci tohto opatrenia investície prevádzkovateľa prenosovej sústavy do prenosovej sústavy:
byť spolufinancované s cieľom pridať aspoň 310 MW dodatočnej kapacity siete.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.
4.6.Investície: Program na podporu výroby energie v priemyselných oblastiach
Cieľom opatrenia je zefektívniť elektrizačnú sústavu stimulovaním výroby elektriny blízko k spotrebe. Opatrením sa stimuluje výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov v priemyselných oblastiach alebo v ich blízkosti spolufinancovaním potrebného pripojenia do sústavy. V rámci tohto opatrenia sa investície spoločností na pripojenie kapacít na výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov do siete podporujú prostredníctvom grantov. S cieľom zabezpečiť, aby bolo opatrenie v súlade s technickým usmernením „nespôsobovať významnú škodu“ (2021/C58/01), kritériá oprávnenosti uvedené v referenčnom rámci pre výzvy na predkladanie projektov nezahŕňajú tento zoznam činností: I) činnosti súvisiace s fosílnymi palivami vrátane následného použitia
; II) činností v rámci systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS), ktorými sa dosahujú predpokladané emisie skleníkových plynov, ktoré nie sú nižšie ako príslušné referenčné hodnoty
; III) činnosti súvisiace so skládkami odpadov, spaľovňami
a mechanickými biologickými čističkami
; a iv) činnosti, pri ktorých môže dlhodobé zneškodňovanie odpadu poškodiť životné prostredie. V referenčnom rámci sa okrem toho vyžaduje, aby sa mohli vybrať len činnosti, ktoré sú v súlade s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.
Realizácia investície sa ukončí do 30. júna 2026.
4.7.Investície: Pilotný program uskladňovania energie
Na doplnenie uvedených opatrení, postupného vyraďovania roponosnej bridlice a zvýšenej výroby energie z obnoviteľných zdrojov sa podporujú projekty uskladňovania energie z obnoviteľných zdrojov.
Cieľom opatrenia je uskutočniť pilotný program uskladňovania energie z obnoviteľných zdrojov v Estónsku. Očakáva sa, že poznatky získané v rámci tohto pilotného programu poskytnú základ pre budúce nulové dotácie pre investície do skladovacích zariadení. V rámci tohto opatrenia sa granty poskytujú spoločnostiam, ktoré investujú do zariadení na uskladňovanie energie z obnoviteľných zdrojov.
Realizácia investície sa ukončí do 30. júna 2026.
4.8.Investície: Podpora rozvoja veterných parkov na mori
Cieľom tohto opatrenia je objednať a sprevádzkovať radarový a pasívny radarový systém/snímače, ktorý umožní veterným turbínam na mori bez ohľadu na ich výšku prevádzku v Rižskom zálive a na estónskych ostrovoch Hiiumaa, Saaremaa a Vormsi.
Realizácia investície sa ukončí do 31. marca 2026.
D.2. Čiastkové ciele, cieľové hodnoty, ukazovatele a harmonogram monitorovania a implementácie nenávratnej finančnej podpory
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investície)
|
Významná etapa/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre čiastkové ciele)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého čiastkového cieľa a cieľa
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základný scenár
|
Cieľ
|
Štvrťroku
|
Rok
|
|
63
|
4.1 Podpora energetickej účinnosti
|
Míľnik
|
Uzavretie dohody o spolupráci, v ktorej sa stanovujú podmienky spolupráce medzi dozornými orgánmi
KredEx/Enterprise Estonia a krajské rozvojové centrá
|
Uzavretie dohody o spolupráci medzi spoločnosťou SA KredEx/enterpise Estonia a okresnými rozvojovými centrami
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Uzavretie dohody o spolupráci medzi spoločnosťou SA KredEx/enterpise Estonia s okresnými rozvojovými centrami, prostredníctvom ktorých v každej župe Estónska SA KredEx/enterpise Estonia poskytne aspoň jedného vyškoleného špecialistu v okresnom rozvojovom centre, ktorý poskytne poradenstvo v oblasti renovácie.
|
64
|
4.1 Podpora energetickej účinnosti
|
Míľnik
|
Sprevádzkovali sa digitálne nástroje na uľahčenie prístupu k informáciám o obnove vrátane vizualizácie výsledkov obnovy a odhadu nákladov na obnovu.
|
Operačná používateľsky ústretová webová stránka obnovy a modely stanovovania cien
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
SA KredEx/Enterprise Estonia aktualizuje domovskú stránku bývania s cieľom zabezpečiť rýchle, aktuálne a prevádzkové informácie pre tých, ktorí majú záujem o obnovu, a pre žiadateľov.
Online digitálne nástroje sa sprístupnia, aby strany, ktoré majú záujem o obnovu, mohli pri pridávaní parametrov svojej budovy vizualizovať možný výsledok a vypočítať potenciálne náklady so systémami podpory a bez nich.
|
65
|
4.2 Podpora renovácie bytových budov
|
Míľnik
|
Uverejnenie výziev na predkladanie žiadostí o granty na renováciu bytových budov
|
Uverejnenie výziev na granty na obnovu bývania
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2022
|
SA KredEx/Enterprise Estonia uverejní výzvy na predkladanie žiadostí zamerané na zlepšenie energetickej účinnosti bytových domov. Podpora sa rozlišuje medzi regiónmi na základe hodnoty nehnuteľností s vyššou mierou podpory v regiónoch s nízkou priemernou hodnotou majetku.
Podpora sa poskytuje na projekty obnovy, pri ktorých sa dosahuje zlepšenie aspoň jednej triedy energetickej efektívnosti alebo v prípade úplných obnov aspoň triedy energetickej efektívnosti C. Renovácie zodpovedajú aspoň stredne hĺbkovým obnovám, ktoré predstavujú priemernú úroveň úspor primárnej energie aspoň 30 %, ako sa stanovuje v odporúčaní Európskej komisie (EÚ) 2019/786. Výsledky sa osvedčia certifikátmi o energetickej hospodárnosti ex ante a ex post.
|
66
|
4.2 Podpora renovácie bytových budov
|
Cieľ
|
Obydlia so zlepšenou energetickou hospodárnosťou
|
|
Počet obydlí
|
0
|
2600
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Najmenej 2600 obydlí sa musí renovovať a dosiahnuť zlepšenie aspoň jednej triedy energetickej efektívnosti alebo v prípade úplných obnov aspoň triedy energetickej efektívnosti C. Obnovy musia zodpovedať aspoň stredne hĺbkovým obnovám, ktoré predstavujú priemernú úroveň úspor primárnej energie aspoň 30 %, ako sa stanovuje v odporúčaní Európskej komisie (EÚ) 2019/786. Výsledky sa osvedčia certifikátmi o energetickej hospodárnosti ex ante a ex post.
|
67
|
4.2 Podpora renovácie bytových budov
|
Cieľ
|
Odhadované ročné zníženie emisií skleníkových plynov
|
NEUVÁDZA SA
|
tony CO2eq/rok
|
0
|
2200
|
OTÁZKA Č. 2
|
2026
|
Ušetrili sa ročné emisie vo výške najmenej 2200 ton ekvivalentu CO2. Cieľová hodnota sa meria ako zníženie emisií skleníkových plynov ako súčet všetkých projektov obnovy ukončených do roku 2024. Trieda energetickej účinnosti každej obnovenej budovy sa meria najneskôr v roku 2025; a ich ročné emisie skleníkových plynov odhadované na tomto základe. Základný scenár sa vzťahuje na odhadované emisie skleníkových plynov budovy pred obnovou. Posúdi sa, či sa činnosti podporného opatrenia vykonali a či združenia bytov predložili všetky potrebné dokumenty (napr. osvedčenie o energetickej hospodárnosti, audit). Výpočet výsledku úspor emisií skleníkových plynov musí vychádzať z modelu SA Kredex/Enterprise Estonia, pokiaľ ide o spotrebu energie, a z iných relevantných údajov. Dosiahnuté výsledky sa dosiahnu na konci podporných činností.
|
68
|
4.3 Podpora renovácie malých obytných budov
|
Míľnik
|
Uverejnené výzvy na udelenie grantu na renováciu
|
Uverejňovanie výziev
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2022
|
SA KredEx/Enterprise Estonia uverejní výzvy na predkladanie žiadostí zamerané na zlepšenie energetickej účinnosti súkromných obytných budov. Podpora sa rozlišuje medzi regiónmi na základe hodnoty nehnuteľností s vyššou mierou podpory v regiónoch s nízkou priemernou hodnotou majetku.
Podpora sa poskytuje na projekty obnovy, ktorými sa dosahuje zlepšenie energetickej efektívnosti alebo v prípade úplnej obnovy aspoň trieda energetickej efektívnosti C. Výsledky sa osvedčia ex ante a ex-post výpočtami energetickej hospodárnosti SA KredEx.
|
69
|
4.3 Podpora renovácie malých obytných budov
|
Cieľ
|
Obydlia so zlepšenou energetickou hospodárnosťou
|
|
Počet obydlí
|
0
|
80
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Renovuje sa najmenej 80 obydlí a dosiahne sa zlepšenie energetickej efektívnosti alebo v prípade úplnej obnovy aspoň trieda energetickej účinnosti C. Výsledky sa osvedčia výpočtami energetickej hospodárnosti ex ante a ex post.
|
69a
|
4.3 Podpora renovácie malých obytných budov
|
Cieľ
|
Obydlia so zlepšenou energetickou hospodárnosťou
|
|
Počet obydlí
|
80
|
900
|
OTÁZKA Č. 1
|
2026
|
Renovuje sa najmenej 900 obydlí a dosiahne sa zlepšenie energetickej efektívnosti alebo v prípade úplnej obnovy aspoň trieda energetickej účinnosti C. Výsledky sa osvedčia výpočtami energetickej hospodárnosti ex ante a ex post.
|
70
|
4.4 Podpora zelenej transformácie v energetickom hospodárstve
|
Míľnik
|
Rozhodnutie vlády o investíciách potrebných na zmiernenie obmedzení výšky veterných parkov súvisiacich s obranou
|
Prijatie rozhodnutia vlády
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2021
|
Vláda prijme rozhodnutie o vykonaní potrebných investícií na zmiernenie obmedzení výšky veterných parkov súvisiacich s obranou.
|
71
|
4.4 Podpora zelenej transformácie v energetickom hospodárstve
|
Míľnik
|
Prijatie rozhodnutia vlády o začatí prípravného procesu národného plánu rozvoja odvetvia energetiky, určenie zodpovedných osôb a termíny
|
Prijatie rozhodnutia vlády
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Schváli sa rozhodnutie vlády o začatí procesu prípravy národného plánu rozvoja odvetvia energetiky, v ktorom sa vymedzí zodpovedný subjekt (subjekty) a stanovia príslušné lehoty. Plán rozvoja sa okrem iného zaoberá cieľmi zvýšenia výroby energie z obnoviteľných zdrojov, energetickej efektívnosti a zachovania a zlepšenia bezpečnosti dodávok, ako aj zastavenia využívania roponosnej bridlice na výrobu elektrickej energie v roku 2035 a postupného ukončenia ťažby bridlicovej ropy do roku 2040.
|
72
|
4.4 Podpora zelenej transformácie v energetickom hospodárstve
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti príslušných primárnych a/alebo sekundárnych právnych predpisov a uverejnenie usmerňujúceho materiálu na zmiernenie prekážok pri inštalácii zariadení na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov a zariadení na uskladňovanie energie
|
Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti príslušnej primárnej legislatívy a/alebo nadobudnutí účinnosti sekundárnych právnych predpisov a uverejnenie usmerňujúceho materiálu
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Uverejnia sa usmerňujúce materiály potrebné na uľahčenie a stimuláciu inštalácie zariadení vyrábajúcich energiu z obnoviteľných zdrojov a zariadení na uskladňovanie energie a nadobudnú účinnosť príslušné primárne a/alebo sekundárne právne predpisy s cieľom odstrániť prekážky inštalácie zariadení na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, ako je zefektívnenie povoľovacích postupov a iných identifikovaných prekážok.
|
73
|
4.4 Podpora zelenej transformácie v energetickom hospodárstve
|
Míľnik
|
Prijatie národného plánu rozvoja energetického sektora vládou
|
Dokument prijatý vládou
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Národný plán rozvoja odvetvia energetiky schvaľuje vláda. Plán zahŕňa opatrenia týkajúce sa postupného ukončenia využívania roponosnej bridlice na výrobu elektrickej energie v roku 2035 a ťažby bridlicovej ropy do roku 2040. Zahŕňa aj ciele týkajúce sa kapacity výroby elektrickej energie, ktorá sa má nahradiť energiou z obnoviteľných zdrojov.
|
74
|
4.5 Program na posilnenie elektrizačnej sústavy s cieľom zvýšiť kapacitu výroby energie z obnoviteľných zdrojov a prispôsobiť sa zmene klímy (napríklad ochrana pred búrkami)
|
Míľnik
|
Podpísanie zmluvy o spolufinancovaní investícií do siete s prevádzkovateľom prepravnej siete
|
Podpísanie zmluvy s prevádzkovateľom prepravnej siete
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 1
|
2022
|
Ministerstvo hospodárstva a komunikácií a Elering AS uzavrú dohodu o spolufinancovaní investícií do elektrizačných sústav. V zmluve sa stanovia očakávané výsledky a lehoty.
|
75
|
4.5 Program na posilnenie elektrizačnej sústavy s cieľom zvýšiť kapacitu výroby energie z obnoviteľných zdrojov a prispôsobiť sa zmene klímy (napríklad lepšia odolnosť proti búrkam)
|
Cieľ
|
Dodatočná kapacita siete vytvorená prostredníctvom investícií do prenosovej sústavy
|
|
Dodatočná kapacita siete (MW)
|
0
|
310
|
OTÁZKA Č. 2
|
2026
|
Zvýšenie kapacity estónskej elektrickej prenosovej sústavy aspoň o 310 MW.
|
76
|
4.6 Program na podporu výroby energie v priemyselných oblastiach
|
Míľnik
|
Uverejnenie výzvy na predkladanie návrhov na projekty na podporu výroby energie v priemyselných lokalitách
|
Uverejnená výzva na predkladanie návrhov
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Centrum environmentálnych investícií zverejní otvorenú výzvu na podporu nákladov na pripojenie spoločností vyrábajúcich elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov v priemyselných lokalitách do siete. Výzva musí byť založená na kritériách výberu projektov a podmienkach na vyhodnotenie návrhov, ktorými sa zabezpečí, aby vybrané projekty boli v súlade s technickým usmernením „nespôsobovať významnú škodu“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených projektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.
|
77
|
4.6 Program na podporu výroby energie v priemyselných oblastiach
|
Cieľ
|
Dodatočná kapacita pripojenia na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov v priemyselných oblastiach alebo v ich blízkosti, ktoré sú pripojené k sieti
|
|
Vytvorená kapacita pripojenia (MW)
|
0
|
28
|
OTÁZKA Č. 2
|
2026
|
Dodatočná kapacita pripojenia na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov v priemyselných lokalitách alebo v ich blízkosti s výkonom najmenej 28 MW.
|
78
|
4.7 Pilotný program uskladňovania energie
|
Míľnik
|
Uverejnenie výzvy na predkladanie návrhov na pilotný program uskladňovania energie
|
Uverejnená výzva na predkladanie návrhov
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Environmentálne investičné centrum uverejní otvorenú výzvu na predkladanie návrhov na podporu projektov uskladňovania energie.
Výzva musí byť založená na kritériách výberu projektov a podmienkach na vyhodnotenie návrhov, ktorými sa zabezpečí, aby vybrané projekty boli v súlade s technickým usmernením „nespôsobovať významnú škodu“ (2021/C58/01) prostredníctvom použitia zoznamu vylúčených projektov a požiadavky súladu s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia. Vo výberových kritériách/kritériách oprávnenosti sa špecifikuje, že podporované činnosti a/alebo podniky prispievajú ku klimaticky neutrálnemu hospodárstvu, odolnosti proti zmene klímy a adaptácii na zmenu klímy vrátane cieľov obehového hospodárstva.
|
79
|
4.7 Pilotný program uskladňovania energie
|
Cieľ
|
Dodatočná kapacita uskladňovania tepla vyplývajúca z investičnej podpory
|
|
Inštalovaný výkon (m³)
|
0
|
35 000
|
OTÁZKA Č. 2
|
2026
|
Výsledkom schémy na podporu investícií je inštalácia uskladňovania tepla aspoň 35 000 m³ v systémoch diaľkového vykurovania.
|
80
|
4.7 Pilotný program uskladňovania energie
|
Cieľ
|
Dodatočná kapacita na skladovanie elektrickej energie vyplývajúca z investičnej podpory
|
|
Inštalovaný výkon (MW)
|
0
|
4
|
OTÁZKA Č. 2
|
2026
|
Výsledkom schémy na podporu investícií je inštalácia kapacity uskladňovania elektrickej energie vo výške aspoň 4 MW.
|
80a
|
Podpora rozvoja veterných parkov na mori
|
Míľnik
|
Dodávatelia vybraných radarových a pasívnych radarových systémov/snímačov a podpísané zmluvy
|
Podpísané zmluvy
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Podpísané zmluvy týkajúce sa podrobného konštrukčného riešenia, leteckého prehľadového radaru, pasívnych radarových systémov/snímačov, stavebno-inžinierskych stavebných prác a prác na stavbe radarov. Dodávatelia sa vyberajú na základe výzvy na predkladanie ponúk.
|
80b
|
Podpora rozvoja veterných parkov na mori
|
Míľnik
|
Radarový a pasívny radarový systém/snímače sa sprevádzkujú
|
Dátum začatia prevádzky
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 1
|
2026
|
Radarový a pasívny radarový systém/snímače musia byť v prevádzke.
|
80c
|
Podpora rozvoja veterných parkov na mori
|
Míľnik
|
Odstránenie výškového obmedzenia veterných turbín na mori v Rižskom zálive a na estónskych ostrovoch Hiiumaa, Saaremaa, Vormsi
|
Oznámenie
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 1
|
2026
|
Oznámenie vydané ministerstvom obrany a uverejnené na jeho webovom sídle, v ktorom sa uvádza, že obmedzenia výšky veterných turbín na mori boli zrušené v Rižskom zálive a na estónskych ostrovoch Hiiumaa, Saaremaa a Vormsi.
|
E.ZLOŽKA 5: Udržateľná doprava
Zložka estónskeho plánu obnovy a odolnosti sa zameriava na riešenie výzvy dekarbonizácie odvetvia dopravy. Cieľom tejto zložky je znížiť emisie a stimulovať zavádzanie udržateľných druhov dopravy.
Reforma a investície zložky podporujú rozvoj cezhraničného projektu Rail Baltic, ktorý spája tri hlavné mestá Baltského mora a krajiny s Poľskom a zvyškom Únie. Cieľom opatrení v zložke je prepojenie železničnej trate Baltic s inými vnútroštátnymi železnicami a inými uzlami TEN-T (letisko v Tallinne a starý prístav) a uľahčenie prístupu k miestnym zastávkam pešo alebo bicyklom.
Zložka podporuje riešenie odporúčania pre jednotlivé krajiny zamerať investície na efektívne využívanie zdrojov a udržateľnú dopravu, ktoré prispievajú k dekarbonizácii hospodárstva (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 3 v roku 2019 a v roku 2020). Nové opatrenia zodpovedajú aj odporúčaniu pre jednotlivé krajiny na zintenzívnenieúsilia o zlepšenie udržateľnosti dopravného systému, a to aj elektrifikáciou železničnej siete a zvýšením stimulov na podporu udržateľnej a menej znečisťujúcej dopravy (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 4 v roku 2022).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto zložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickým usmernením „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
E.1. Opis reforiem a investícií na účely nenávratnej finančnej podpory
5.1.Reforma: Zavedenie bezpečnej, ekologickej, konkurencieschopnej a udržateľnej dopravnej a energetickej infraštruktúry založenej na potrebách
Cieľom reformy je znížiť emisie CO2 v odvetví dopravy a stimulovať zavádzanie udržateľných druhov dopravy.
Opatrenie spočíva v prijatí a vykonávaní nového plánu rozvoja dopravy a mobility a súvisiaceho vykonávacieho plánu. Plán sa zameriava na zníženie environmentálnej stopy dopravných systémov a zahŕňa opatrenia na rozvoj prepojenej a spoločnej mobility v mestských oblastiach na úkor súkromných automobilov a na podporu komplexného rámca ľahkej mobility (peši alebo bicykla) v oblastiach mimo hlavných mestských centier. Plán zahŕňa železničné investície, ktoré sú zamerané na zvýšenie rýchlosti a bezpečnosti ciest a na doplnenie spojení pre osobnú aj nákladnú dopravu. Kľúčové opatrenia v rámci tohto plánu, ktoré sa majú vykonať v rámci harmonogramu Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, zahŕňajú vybudovanie a rozšírenie elektrifikovaného železničného spojenia z Tallinnu do Tartu a harmonizáciu systému verejnej dopravy v regióne hlavného mesta Tallinn (systémy predaja cestovných lístkov a stanovovanie cien).
Reforma sa dokončí do 30. júna 2026.
5.2.[vypúšťa sa]
5.2. a
)Investície: Multifunkčné pracovné plavidlo
Cieľom investície je zaistiť bezpečnosť a stav vodných ciest potrebných na prevádzku námornej dopravy, umožniť vykonávanie činností proti znečisťovaniu a zvýšiť výskumné kapacity pre environmentálne štúdie. Na tieto účely sa vybuduje nízkoemisné plavidlo s výskumnou schopnosťou, schopnosť inštalovať bóje a schopnosť regulovať znečistenie.
Plavidlo musí byť buď elektrické, alebo poháňané palivami (syntetickými palivami na báze vodíka alebo vodíka alebo udržateľným biometánom), ktoré spĺňajú tieto požiadavky „výrazne nenarušiť“ v súlade s technickým usmernením týkajúcim sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01):
a)V prípade vodíka a syntetických palív na báze vodíka sa vyrábajú z obnoviteľných zdrojov energie v súlade so smernicou (EÚ) 2018/2001 o obnoviteľných zdrojoch energie (RED II) a súvisiacimi vykonávacími a delegovanými aktmi a dosahujú požiadavku na úspory emisií skleníkových plynov počas životného cyklu vo výške 73,4 % v prípade vodíka [čo vedie k emisiám skleníkových plynov počas životného cyklu do 3 t ekvivalentu CO2/tH2] a 70 % v prípade syntetických palív na báze vodíka v porovnaní s porovnateľným fosílnym palivom s hodnotou 94 g ekvivalentu CO2/MJ analogicky k prístupu stanovenému v článku 25 ods. 2 smernice (EÚ) 2018/2001 a v prílohe V k nej;
b)V prípade biometánu sú v súlade s kritériami udržateľnosti a úspor emisií skleníkových plynov z článkov 29 – 31 a pravidlami týkajúcimi sa biopalív založených na potravinách a krmivách stanovenými v článku 26 smernice (EÚ) 2018/2001 o obnoviteľných zdrojoch energie (RED II) a súvisiacimi vykonávacími a delegovanými aktmi.
Realizácia investície sa ukončí do 30. júna 2026.
5.3.[vypúšťa sa]
5.3.a
)Investície: Výstavba baltských viadukov
Cieľom opatrenia je zvýšiť podiel udržateľnej mobility v Estónsku tým, že sa prispeje k projektu Rail Baltic, ktorý spája tri pobaltské štáty.
Investícia pozostáva z výstavby piatich viadučov v križovatke Kangru neďaleko Tallinnu: Viaduct Kangru, viaduct v Raudalu, viaduct Raku, svetelná premávka v Männiku a tunel svetelnej premávky v Männiku.
Realizácia investície sa ukončí do 31. marca 2026.
5.4.Investície: Výstavba starej prístavnej električkovej trate Tallinn
Cieľom opatrenia je zvýšiť podiel udržateľnej mobility v regióne Tallinn. Na tento účel sa opatrenie zameriava na spojenie Rail Baltic s námornými spojeniami so severskými krajinami cez starý prístav Tallinn.
Mestský dopravný úrad v Tallinne, ktorý je zodpovedný za prevádzkovanie verejnej dopravy v Tallinne, podporí výstavbu novej električkovej trate s dĺžkou približne 2 km, ktorá bude spájať letisko Tallinn, uzol Rail Baltic, centrum mesta, starý prístav a regionálnu vlakovú stanicu.
Realizácia investície sa ukončí do 31. decembra 2025.
5.5
Investície: Investície obcí do bicyklov a chodníkov
Cieľom opatrenia je znížiť závislosť od automobilov a zvýšiť udržateľnú mobilitu v oblastiach mimo troch hlavných mestských centier (Tallinn, Tartu, Pärnu), v ktorých je finančná kapacita obcí prekážkou rozvoja bezpečných koridorov pre bicykle a chodcov šetrných ku klíme.
Obciam sa poskytne podpora na výstavbu 24 km infraštruktúry pre bicykle a chodníky s cieľom zaistiť bezpečný a udržateľný prístup k verejným službám vrátane verejnej dopravy a k pracoviskám. Pozornosť sa bude venovať aj miestnym zastávkam Rail Baltic a napojeniu na existujúcu cyklistickú a pešiu sieť.
Opatrenie dopĺňa podobné opatrenie, ktoré by sa malo financovať z EFRR, čo pomáha zvýšiť mobilitu bicyklami v troch hlavných mestských centrách Tallinn, Tartu a Pärnu.
Realizácia investície sa ukončí do 31. decembra 2025.
E.2. Čiastkové ciele, cieľové hodnoty, ukazovatele a harmonogram monitorovania a implementácie nenávratnej finančnej podpory
Poradové číslo
|
Súvisiace
Opatrenie (reforma alebo investície)
|
Významná etapa/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre čiastkové ciele)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého čiastkového cieľa a cieľa
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základný scenár
|
Cieľ
|
Štvrťroku
|
Rok
|
|
81
|
5.1 Zavedenie bezpečnej, zelenej, konkurencieschopnej a udržateľnej dopravnej a energetickej infraštruktúry založenej na potrebách
|
Míľnik
|
Prijatie plánu rozvoja dopravy a mobility na roky 2021 – 2035 vládou
|
Prijatie plánu rozvoja dopravy a mobility na roky 2021 – 2035
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 1
|
2022
|
Plán rozvoja dopravy a mobility na roky 2021 – 2035 schvaľuje vláda. Zahŕňa vytvorenie spoločného dopravného systému regiónu hlavného mesta Tallinn, opatrenia na uľahčenie zavádzania miestneho biometánu, opatrenia na rozvoj udržateľnej a aktívnej mestskej mobility vo väčších mestách podľa logiky integrovaných dopravných koridorov, plánovanie multimodálnej infraštruktúry, zvýšenie spojení, rýchlosti a bezpečnosti železníc, zvýšenie konkurencieschopnosti a ekologickejšieho odvetvia námornej dopravy a jeho multimodálne prepojenie, rýchlejší a bezpečnejšia cestná doprava.
Plán zahŕňa cieľ znížiť emisie CO2 o 700000 ton (alebo 30 %) v porovnaní s úrovňami z roku 2018 a do roku 2035 dosiahnuť 24 % podiel energie z obnoviteľných zdrojov na energii spotrebovanej v odvetví dopravy.
|
82
|
5.1 Zavedenie bezpečnej, zelenej, konkurencieschopnej a udržateľnej dopravnej a energetickej infraštruktúry založenej na potrebách
|
Míľnik
|
Prijatie plánu vykonávania rozvoja ekologickej udržateľnej verejnej dopravy v rámci plánu rozvoja dopravy a mobility na roky 2021 – 2035
|
Prijatie plánu vykonávania
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Plán vykonávania schváli riadiaci výbor plánu rozvoja dopravy a mobility na roky 2021 – 2035. Zahŕňa vytvorenie spoločného dopravného systému regiónu hlavného mesta Tallinn, opatrenia na uľahčenie zavádzania miestneho biometánu, opatrenia na rozvoj udržateľnej a aktívnej mestskej mobility vo väčších mestách podľa logiky integrovaných dopravných koridorov, plánovanie multimodálnej infraštruktúry, zvýšenie spojení, rýchlosti a bezpečnosti železníc, zvýšenie konkurencieschopnosti, ekologickejšieho a multimodálneho prepojenia odvetvia námornej dopravy, rozvoj rýchlejšej a bezpečnejšej cestnej dopravy. Plán vykonávania obsahuje povinnosť zodpovedného ministra predkladať vláde výročné správy.
|
83
|
5.1 Zavedenie bezpečnej, zelenej, konkurencieschopnej a udržateľnej dopravnej a energetickej infraštruktúry založenej na potrebách
|
Míľnik
|
Vykonávanie plánu rozvoja dopravy a mobility na roky 2021 – 2035
|
Vykonávanie viacerých kľúčových opatrení plánu rozvoja dopravy a mobility na roky 2021 – 2035 bolo dokončené
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2026
|
Dokončí sa vykonávanie kľúčových opatrení plánu rozvoja dopravy a mobility vrátane výstavby a rozšírenia elektrifikovaných železničných tratí z Tallinnu do Tartu a harmonizácie systému verejnej dopravy v regióne hlavného mesta Tallinn (vrátane spoločného systému predaja cestovných lístkov a cenotvorby).
|
84a
|
5.2. a Multifunkčné pracovné plavidlo
|
Míľnik
|
Podpísaná zmluva o stavbe plavidla
|
Podpísaná zmluva
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 1
|
2024
|
Zmluvu o stavbe multifunkčného pracovného plavidla podpíšu dodávateľ a národná flotila (Riigilaevastik). Zmluva musí obsahovať špecifikáciu paliva, ktoré má plavidlo používať v súlade s požiadavkami „výrazne nenarušiť“ uvedenými v opise investície.
|
85a
|
5.2. a Multifunkčné pracovné plavidlo
|
Míľnik
|
Dodané plavidlo
|
Dodané a prijaté plavidlo
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2026
|
Multifunkčné pracovné plavidlo sa dodáva v súlade s opisom, kritériami a podmienkami stanovenými v opise investície a akceptuje ho národná flotila (Riigilaevastik).
|
86a
|
5.3. a Výstavba baltských spojov
|
Míľnik
|
Zákazky na uskutočnenie stavebných prác na stavbe viaduktorov Rail Baltic
|
Podpísané zmluvy o zhotovení prác
|
|
|
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Zmluvy o zhotovení prác podpísané v súvislosti s týmito viadukmi Rail Baltic: Viaduct Kangru, viaduct v Raudalu, viaduct Raku, svetelná premávka v Männiku a tunel svetelnej premávky v Männiku.
|
87a
|
5.3.aVýstavba viadukov železničnej trate v Baltskom mori
|
Cieľ
|
Ukončené viadukty
|
|
Počet viadučov
|
0
|
5
|
OTÁZKA Č. 1
|
2026
|
Verejný obstarávateľ dokončil a schválil výstavbu týchto viadukov Rail Baltic: Viaduct Kangru, viaduct v Raudalu, viaduct Raku, svetelná premávka v Männiku a tunel svetelnej premávky v Männiku.
|
89
|
5.4 Výstavba starej prístavnej električkovej trate Tallinn
|
Míľnik
|
Dokončenie projektu výstavby električkovej dráhy
|
Schválenie návrhu projektu
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Rada pre mestské plánovanie a verejnoprospešné služby v Tallinne prijme návrh projektu výstavby električkovej dráhy.
|
90
|
5.4 Výstavba starej prístavnej električkovej trate Tallinn
|
Míľnik
|
Zadanie zákazky na zhotovenie prác
|
Podpísaná zmluva o výstavbe električkovej trate
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2022
|
Zmluva o dielo uzatvorená medzi Radou pre mestské plánovanie a verejnoprospešné služby v Tallinne a dodávateľom výstavby električkovej trate medzi ulicou Gonsiori a Põhja Puiestee
|
91
|
5.4 Výstavba starej prístavnej električkovej trate Tallinn
|
Cieľ
|
Nová električková trať v prevádzke
|
|
Metre električkovej trate
|
0
|
2500
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Úsek električkovej dráhy s dĺžkou 2500 metrov sa musí dokončiť a uviesť do prevádzky v súlade s písomným povolením vydaným mestom Tallinn.
|
92
|
5.5 Investície obcí do bicyklov a chodníkov
|
Míľnik
|
Výzva na predkladanie návrhov na granty
|
Uverejnenie oznámenia o výzve na predkladanie návrhov na granty
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Uverejní sa otvorená výzva obcí na investovanie do bicyklov a chodníkov.
|
93
|
5.5 Investície obcí do bicyklov a chodníkov
|
Cieľ
|
Dokončená infraštruktúra bicyklov a chodníkov
|
|
Km bicyklov a chodníkov
|
0
|
24
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
V dôsledku systému podpory sa vybuduje najmenej 24 kilometrov bicyklov a chodníkov. Vo všeobecnosti ide o nové spôsoby. V odôvodnených prípadoch sa povoľuje rekonštrukcia existujúcich cyklistických a chodníkov, napríklad ak šírka existujúceho chodníka nespĺňa normy, čím sa chodci a cyklisti nemôžu pohybovať súčasne bezpečným a nerušivým spôsobom.
|
F.ZLOŽKA 6: Zdravotná starostlivosť a sociálna ochrana
Cieľom tejto zložky estónskeho plánu obnovy a odolnosti je riešiť výzvy týkajúce sa odolnosti systému zdravotnej starostlivosti a prístupu k nemu, primeranosti záchrannej sociálnej siete, dostupnosti sociálnych služieb a nezamestnanosti mladých ľudí. Ciele opatrení zahrnutých v zložke sú: riešiť nedostatok pracovnej sily v sektore zdravotníctva, posilniť primárnu a nemocničnú starostlivosť, predĺžiť trvanie dávok poistenia v nezamestnanosti v obdobiach vysokej nezamestnanosti, zlepšiť prístup k sociálnym službám, riešiť nezamestnanosť mladých ľudí a znížiť rozdiely v odmeňovaní žien a mužov.
Zložka podporuje riešenie odporúčania pre jednotlivé krajiny týkajúceho sa zlepšenia prístupnosti a odolnosti systému zdravotnej starostlivosti, a to aj riešením nedostatku zdravotníckych pracovníkov, posilnením primárnej starostlivosti a zabezpečením dodávok kritických zdravotníckych výrobkov (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 1 v roku 2020), zlepšením záchrannej sociálnej siete, zlepšením prístupu k sociálnym službám integrovaným spôsobom (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 2 v roku 2019, odporúčanie pre jednotlivé krajiny 2 v roku 2020 a odporúčanie pre jednotlivé krajiny 3 v roku 2022) a znížením rozdielov v odmeňovaní žien a mužov, a to aj zlepšením mzdovej transparentnosti (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 2 v roku 2019).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto zložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickým usmernením „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
F.1. Opis reforiem a investícií na účely nenávratnej finančnej podpory
6.1.Reforma: Komplexná zmena v organizácii zdravotnej starostlivosti v Estónsku
Cieľom reformy je zlepšiť odolnosť estónskeho systému zdravotnej starostlivosti vrátane zvládania kríz, a tým zabezpečiť, aby ľudia mali prístup k vysokokvalitnej a integrovanej zdravotnej starostlivosti v celom Estónsku. Reforma pozostáva z týchto prvkov:
I)Plán rozvoja nemocničnej siete sa prijme do 31. decembra 2024, v ktorom sa načrtne konsolidovaná sieť nemocníc s cieľom zlepšiť efektívnosť a infraštruktúru a vymedzí sa špecializácia nemocníc s cieľom znížiť vysokú mieru neuspokojenej potreby lekárskej starostlivosti.
II)Nedostatok pracovnej sily v zdravotníctve sa rieši prostredníctvom troch opatrení:
a)Do 31. decembra 2022 sa prijme strategický rámec, v ktorom sa načrtne poskytovanie zdravotníckych služieb v rôznych sektoroch zdravotníctva, najmä špecializovaná starostlivosť, prideľovanie fyzických a ľudských zdrojov a mechanizmus financovania na zabezpečenie poskytovania kvalitnej zdravotnej starostlivosti v celej krajine. Do roku 2023 sa počet prijatých na odbornú prípravu ošetrovateľov zvýši o 5 % v porovnaní s rokom 2020.
b)Systém náhrad pre lekárov a lekárnikov sa zmení s cieľom motivovať zdravotníckych pracovníkov, aby pracovali vo vzdialených oblastiach.
c)Zavedie sa systém náhrad pre zdravotné sestry s cieľom motivovať ich k tomu, aby pracovali vo vzdialených oblastiach.
d)Dohoda medzi ministerstvom sociálnych vecí a Univerzitou v Tartu sa mení a dopĺňa s cieľom stanoviť požiadavky na postupné zvyšovanie prijímania v určitých povolaniach s nedostatkom, najmä všeobecných lekárov, psychiatrov, interných ochorení. Zmena nadobúda účinnosť 30. júna 2026.
6.2.[vypúšťa sa]
6.2.a
)Investície: Výstavba TERVIKUM
Cieľom investície je prispieť k zlepšeniu prístupu k zdravotnej starostlivosti, ako aj k integrovanému poskytovaniu zdravotnej a sociálnej starostlivosti.
Investícia pozostáva z výstavby nového zdravotníckeho strediska v meste Viljandi. Investícia má dve časti – všeobecnú nemocnicu a centrum primárnej zdravotnej starostlivosti.
Realizácia investície sa ukončí do 31. decembra 2025.
6.3.Reforma: Posilnenie primárnej zdravotnej starostlivosti
Cieľom reformy je zabezpečiť prístup k všeobecnej zdravotnej starostlivosti, zlepšiť kontinuitu liečby a zabezpečiť, aby poskytovanie primárnej zdravotnej starostlivosti bolo flexibilnejšie a viac zamerané na človeka. Reforma pozostáva z troch čiastkových opatrení. Po prvé, s cieľom zlepšiť prístup k špecializovanej starostlivosti sa 30. septembra 2020 predĺžilo používanie elektronických konzultácií v primárnej starostlivosti, čím sa pacientom umožnilo poradiť ich špecialistom bez toho, aby sa s nimi museli osobne poradiť. Po druhé, 31. marca 2021 nadobudli účinnosť právne predpisy, ktorými sa zlepšil prístup k zdravotnej starostlivosti zvýšením úrovne podpory všeobecných lekárov a zmenou modelu financovania všeobecnej lekárskej starostlivosti s cieľom zatraktívniť prácu v centrách primárnej zdravotnej starostlivosti v odľahlých oblastiach. Po tretie, zákon o organizáciách zdravotníckych služieb sa mení a dopĺňa, pokiaľ ide o správu zoznamu pacientov, zabezpečenie kontinuity primárnej starostlivosti a rozšírenie práv zdravotných sestier na predpisovanie liekov pacientom.
Vykonávanie reformy sa ukončí do 31. marca 2023.
6.4.Reforma: Obnovenie správy elektronického zdravotníctva
Cieľom reformy je aktualizovať rámec riadenia elektronického zdravotníctva s cieľom lepšie reagovať na potreby systému zdravotnej starostlivosti a zabezpečiť rozvoj digitálnych riešení na podporu udržateľného systému zdravotnej starostlivosti v Estónsku. Reforma spočíva v prijatí revidovaného národného modelu riadenia informačných a komunikačných technológií súčasného systému zdravotnej starostlivosti s cieľom poskytnúť nový model riadenia elektronického zdravotníctva orientovaný na budúcnosť a podporiť spoločné chápanie rozdelenia úloh a zodpovedností v oblasti elektronického zdravotníctva medzi partnermi.
Vykonávanie reformy sa ukončí do 30. júna 2023.
6.5.[vypúšťa sa]
6.6.Investície: Poskytovanie opatrení trhu práce na zníženie nezamestnanosti mladých ľudí
Cieľom investície je pomôcť mladým ľuďom s obmedzenými pracovnými skúsenosťami nastúpiť do zamestnania. Právne predpisy o obnovenom systéme „Moje prvé zamestnanie“ (M1T) majú dve zložky: mzdová dotácia vyplácaná zamestnávateľovi a náhrada nákladov na odbornú prípravu mladého človeka. Mzdová dotácia a príspevok na odbornú prípravu (do 2 500 EUR) sa vypláca zamestnávateľovi, ktorý zamestnáva mladú osobu vo veku od 16 do 29 rokov a zaeviduje sa ako nezamestnaná osoba bez alebo len s krátkodobou pracovnou skúsenosťou. Opatrenie M1T sa integruje s inými službami, najmä s následnou podporou pre mladých ľudí a zamestnávateľov po začiatku pracovnoprávneho vzťahu. Cieľom je najmä zabrániť predčasnému ukončeniu pracovného pomeru a v spolupráci so zamestnávateľom a mladým ľuďom identifikovať potreby vzdelávania mladého človeka. Posilnený akčný plán záruky pre mladých ľudí sa predloží do 30. júna 2022, ktorým sa podporí realizácia investícií dodatočnými opatreniami na podporu mladých nezamestnaných. Zahŕňa najmä opatrenia na zlepšenie zručností mladých ľudí, vymedzenie opatrení na predchádzanie nezamestnanosti mladých ľudí a jej riešenie vrátane dosahu a prevencie situácie NEET a vymedzenie kľúčových strán a ich úloh pri predchádzaní nezamestnanosti mladých ľudí a jej riešení.
Realizácia investície sa ukončí do 31. decembra 2025.
6.7.Reforma: Predĺženie trvania dávok poistenia v nezamestnanosti
Cieľom reformy je riešiť dlhodobú výzvu, ktorou je zlepšenie primeranosti záchrannej sociálnej siete. Reforma spočíva v zavedení mechanizmu na aktiváciu predĺženia obdobia dávok poistenia v nezamestnanosti o 60 dní,najmä ak zaznamenaná miera nezamestnanosti výrazne prekročí mieru inflácie/mzdy nezamestnanosti (NAIRU/NAWRU) bez zrýchlenia. Mechanizmus predĺženia a rezerva, ktorá nesmie byť vyššia ako 2 %, sa dohodnú v dialógu so sociálnymi partnermi. Cieľom opatrenia je pomôcť ľuďom prekonať dlhšie obdobie nezamestnanosti v ťažkých podmienkach na trhu práce.
Reforma sa vykoná do 30. júna 2023.
6.8.Reforma: Dlhodobá starostlivosť
Cieľom reformy je zlepšiť poskytovanie dlhodobej starostlivosti. Reforma pozostáva z týchto prvkov:
I)Zmenami a doplneniami zákona o sociálnej starostlivosti sa stanoví definícia dlhodobej starostlivosti a od miestnych orgánov sa vyžaduje, aby zohľadnili zásadu, že osoba musí byť schopná žiť čo najdlhšie vo svojom dome, vo svojom obvyklom prostredí, s dostatočne kvalitnými službami, ktoré sú k dispozícii. Zmeny nadobúdajú účinnosť 30. júna 2022.
II)Akčný plán poskytovania sociálnej a zdravotnej starostlivosti integrovaným spôsobom zabezpečí vytvorenie integrovaného modelu starostlivosti v celom Estónsku, stanoví úlohy a povinnosti zúčastnených aktérov a vymedzí financovanie systému. Akčný plán sa prijme do 31. decembra 2022.
III)Vyhláška ministra sociálnej ochrany vymedzí koncepciu a charakteristiky opatrovateľských služieb poskytovaných miestnymi orgánmi ľuďom s nižšími potrebami v oblasti starostlivosti, ako aj podmienky ich vykonávania. Zahŕňa najmä primerané investície a rozvoj služieb zo strany miestnych orgánov s cieľom zabezpečiť nezávislý život pre starších ľudí s nižšími potrebami v oblasti starostlivosti a pre osoby so zdravotným postihnutím na podporu nezávislého života. Vyhláška ministra sociálnej ochrany do 31. decembra 2024.
IV)Legislatívne zmeny zamerané na zlepšenie systému podpory pre deti s vyššími potrebami starostlivosti zabezpečia modernizáciu a integráciu služieb pre deti s vyššími potrebami starostlivosti. Integrujú sa najmä služby v oblasti zdravotníctva, vzdelávania, sociálnej ochrany a zamestnanosti s cieľom poskytovať komplexnú podporu rodinám, ktoré sú zaťažené starostlivosťou. Súčasný systém podpory sa zjednoduší a posúdenie potrieb v oblasti starostlivosti sa skonsoliduje tak, aby rodičia mali bezpečné kontaktné miesto na počiatočné poradenstvo a podporu. Legislatívne zmeny nadobudnú účinnosť 31. marca 2025.
6.9.Reforma: Znižovanie rozdielov v odmeňovaní žien a mužov
Cieľom reformy je znížiť rozdiely v odmeňovaní žien a mužov. Reforma pozostáva z prijatia plánu rozvoja sociálneho zabezpečenia na roky 2023 – 2030 a jeho vykonávania a zavedenia digitálneho nástroja pre rozdiely v odmeňovaní žien a mužov.
Plán rozvoja sociálneho zabezpečenia sa prijme do 31. marca 2024 a stanovia sa v ňom strategické ciele znižovania sociálnych nerovností a chudoby, zabezpečenia rodovej rovnosti a väčšieho sociálneho začlenenia a podpory rovnakého zaobchádzania s osobami patriacimi k menšinovým skupinám. V pláne rozvoja sa načrtnú opatrenia na zníženie rozdielov v odmeňovaní žien a mužov, najmä zvýšením transparentnosti miezd, znížením prevalencie a negatívneho vplyvu rodových stereotypov na životy a rozhodnutia žien a mužov, a to aj pokiaľ ide o výber vzdelania a povolania a znášaním záťaže v oblasti starostlivosti, a podporou účinnejšieho vykonávania zákona o rodovej rovnosti.
Do 31. marca 2024 sa zavedie digitálny nástroj na rozdiely v odmeňovaní žien a mužov, ktorý zamestnávateľom ponúkne jednoduchý a jednoduchý nástroj na prijímanie a analýzu údajov a informácií o rozdieloch v odmeňovaní žien a mužov a ich možných dôvodoch v ich organizáciách, a tým ich podporí pri prijímaní informovaných rozhodnutí a prijímaní účinných opatrení na vykonávanie zásady rovnakej odmeny a na zníženie rozdielu v odmeňovaní žien a mužov.
Vykonávanie reformy sa ukončí do 31. marca 2024.
F.2. Čiastkové ciele, cieľové hodnoty, ukazovatele a harmonogram monitorovania a implementácie nenávratnej finančnej podpory
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investície)
|
Významná etapa/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre čiastkové ciele)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého čiastkového cieľa a cieľa
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základný scenár
|
Cieľ
|
Štvrťroku
|
Rok
|
|
94
|
Komplexná zmena v organizácii zdravotnej starostlivosti v Estónsku
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti nariadenia vlády o pláne rozvoja nemocničnej siete
|
Nadobudnutie účinnosti nariadenia vlády
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Nadobudnutie účinnosti nariadenia vlády, ktoré stanovuje:
- zoznam regionálnych, centrálnych, miestnych a rehabilitačných nemocníc s cieľom zabezpečiť rovnaký prístup k službám zdravotnej starostlivosti;
- požiadavky, ciele a kroky, ktoré sa majú prijať na konsolidáciu siete nemocníc;
- potrebné investície na výstavbu, renováciu a reprofiláciu nemocníc zaradených do zoznamu nemocníc.
|
95
|
Komplexná zmena v organizácii zdravotnej starostlivosti v Estónsku
|
Míľnik
|
Schválenie strategického rámca na riešenie nedostatku pracovnej sily v zdravotníctve
|
Schválenie strategického rámca na riešenie nedostatku pracovnej sily v zdravotníctve ministrom zdravotníctva a práce
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
V strategickom rámci na riešenie nedostatku pracovnej sily v zdravotníctve sa uvedú:
-opatrenia týkajúce sa organizácie služieb zdravotnej starostlivosti v rôznych sektoroch zdravotníctva, najmä špecializovanej starostlivosti,
-prideľovanie fyzických a ľudských zdrojov na zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti na celom území,
mechanizmy financovania, správy vecí verejných a výmeny informácií, ktoré zabezpečujú výkonnosť v celej krajine.
|
96
|
Komplexná zmena v organizácii zdravotnej starostlivosti v Estónsku
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti vyhlášok ministra zdravotníctva a práce, ktorými sa mení systém náhrad pre lekárov a lekárnikov
|
Nadobudnutie účinnosti vyhlášok ministra zdravotníctva a práce
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 1
|
2023
|
Nadobudnutie účinnosti vyhlášok ministra zdravotníctva a práce, ktorými sa zlepší systém náhrad pre lekárov a lekárnikov s cieľom motivovať zdravotníckych pracovníkov, aby pracovali vo vzdialených oblastiach.
|
96a
|
Komplexná zmena v organizácii zdravotnej starostlivosti v Estónsku
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti vyhlášky ministra zdravotníctva a práce a zmena zákona o organizáciách zdravotníckych služieb, ktorým sa stanovuje systém náhrad pre zdravotné sestry
|
Nadobudnutie účinnosti vyhlášky ministra zdravotníctva a práce a zmeny zákona o organizáciách zdravotníckych služieb
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2024
|
Nadobudnutie účinnosti vyhlášky ministra zdravotníctva a práce a zmena zákona o organizáciách zdravotníckych služieb, ktorou sa stanovuje systém náhrad pre zdravotné sestry s cieľom motivovať ich k práci v odľahlých oblastiach. Tento systém úhrady sa vzťahuje na zdravotné sestry všeobecnej a pokročilej praxe v primárnej zdravotnej starostlivosti a nemocniciach.
|
97
|
Komplexná zmena v organizácii zdravotnej starostlivosti v Estónsku
|
Cieľ
|
Prijatie na odbornú prípravu ošetrovateľov
|
|
Percentuálny nárast počtu osôb prijatých na odbornú prípravu ošetrovateľov
|
0
|
5
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Početosôb na odbornú prípravu v oblasti ošetrovateľstva sa v porovnaní s rokom 2020 zvýšil o 5 %.
|
98
|
Komplexná zmena v organizácii zdravotnej starostlivosti v Estónsku
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti ministerského nariadenia, ktorým sa mení dohoda medzi ministerstvom sociálnych vecí a Univerzitou v Tartu o nedostatku lekárov v určitých špecializáciách
|
Nadobudnutie účinnosti ministerského nariadenia a dohody medzi ministerstvom sociálnych vecí a Univerzitou v Tartu
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2026
|
Nadobudnutie účinnosti ministerského nariadenia, ktorým sa mení a dopĺňa dohoda medzi ministerstvom sociálnych vecí a Univerzitou v Tartu, v ktorej sa stanovia požiadavky na postupné zvyšovanie prijímania do určitých povolaní s nedostatkom, najmä všeobecných lekárov, psychiatrov, interných chorôb.
|
99a
|
6.2.a)
Výstavba TERVIKUM
|
Míľnik
|
Podpísanie zmluvy o výstavbe TERVIKUM
|
Podpis zmluvy
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2023
|
Riigi Kinnisvara AS (zástupca Viljandi Haigla) a dodávateľ podpíšu zmluvu o výstavbe TERVIKUM vrátane inštalácie technických systémov budov, najmä technického vybavenia na vykurovanie, chladenie, vetranie, teplú vodu, osvetlenie a výrobu elektrickej energie, meracie, monitorovacie a riadiace systémy a vnútorné práce.
|
100a
|
6.2. a Výstavba TERVIKUM
|
Míľnik
|
TERVIKUM vybudovaný
|
TERVIKUM skonštruovaný a vybavený
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Výstavba TERVIKUM, ktorú tvorí všeobecná nemocničná a primárna zdravotná starostlivosť, sa dokončí a budova sa vybaví zariadením potrebným na uvedenie TERVIKUM do prevádzky.
|
106
|
6.3 Posilnenie primárnej zdravotnej starostlivosti
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti nariadenia vlády, ktorým sa mení a dopĺňa zoznam služieb zdravotnej starostlivosti estónskeho fondu zdravotného poistenia o prístupe k špecializovanej zdravotnej starostlivosti
|
Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien nariadenia vlády
|
|
|
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2020
|
Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien, ktorými sa zlepší prístup k špecializovanej starostlivosti tým, že sa rozšíri používanie elektronických konzultácií v primárnej zdravotnej starostlivosti, čím sa pacientom umožní poradiť ich špecialistom bez toho, aby sa s nimi museli osobne poradiť.
|
107
|
6.3 Posilnenie primárnej zdravotnej starostlivosti
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zmien nariadenia vlády, ktorým sa mení a dopĺňa zoznam služieb zdravotnej starostlivosti estónskeho fondu zdravotného poistenia o nákladoch a službách všeobecných lekárov
|
Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien nariadenia vlády
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 1
|
2021
|
Nadobudnú účinnosť legislatívne zmeny, ktorými sa zabezpečí financovanie fixných nákladov a služieb pre všeobecných lekárov s cieľom zvýšiť prideľovanie zdrojov na primárnu lekársku prax mimo metropolitných oblastí, najmä v odľahlých oblastiach, a zlepšiť prístup pacientov k diagnostickým a skríningovým službám.
|
108
|
6.3 Posilnenie primárnej zdravotnej starostlivosti
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zmien zákona o organizáciách zdravotníckych služieb
|
Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 1
|
2023
|
Nadobudnutie účinnosti novely zákona o organizáciách zdravotníckych služieb, ktorou sa mení a dopĺňa správa zoznamu pacientov, zabezpečuje kontinuita primárnej starostlivosti a rozširuje práva zdravotných sestier na predpisovanie liekov pacientom.
|
109
|
6.4 Obnovenie správy elektronického zdravotníctva
|
Míľnik
|
Schválenie rámca riadenia elektronického zdravotníctva a plánu jeho vykonávania
|
Schválenie návrhu rámca správy elektronického zdravotníctva a plánu vykonávania riadiacim výborom „Eesti tervise IKT juhtimise raamistik“
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2023
|
Schválenie návrhu rámca riadenia a plánu vykonávania, ktorým sa aktualizuje rámec riadenia elektronického zdravotníctva a koordinácia rozvoja služieb elektronického zdravotníctva.
|
113
|
6.6 Zavedenie opatrení trhu práce na zníženie nezamestnanosti mladých ľudí
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti vyhlášky ministra zdravotníctva a práce na posilnenie systému „Moje prvé pracovné miesto“
|
Nadobudnutie účinnosti vyhlášky ministra zdravotníctva a práce
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 1
|
2022
|
Nadobudnutie účinnosti vyhlášky ministra zdravotníctva a práce, v ktorej sa vymedzujú charakteristiky systému a podmienky jeho vykonávania vrátane financovania a cieľovej skupiny. Cieľom programu je umožniť mladým ľuďom bez pracovných skúseností alebo s obmedzenými pracovnými skúsenosťami získať pracovné skúsenosti a zlepšiť ich zručnosti, aby sa mohli zúčastňovať na trhu práce.
|
114
|
6.6 Zavedenie opatrení trhu práce na zníženie nezamestnanosti mladých ľudí
|
Míľnik
|
Záruka pre mladých ľudí
Akčný plán
|
Prijatie posilneného akčného plánu záruky pre mladých ľudí vládou
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2022
|
Vláda prijme zmenený a doplnený akčný plán záruky pre mladých ľudí na podporu zamestnanosti mladých ľudí. V tomto akčnom pláne sa vymedzia opatrenia na zlepšenie zručností mladých ľudí, opatrenia na predchádzanie nezamestnanosti mladých ľudí a jej riešenie vrátane dosahu a prevencie situácie NEET.
—vymedziť kľúčové strany a ich úlohy pri predchádzaní nezamestnanosti mladých ľudí a jej riešení.
|
115
|
6.6 Zavedenie opatrení trhu práce na zníženie nezamestnanosti mladých ľudí
|
Cieľ
|
Počet mladých ľudí, ktorí sa zúčastňujú na programe „Moje prvé pracovné miesto“
|
|
Počet účastníkov
|
0
|
3178
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Najmenej 3178 mladých ľudí vo veku 16 – 29 rokov sa zúčastnilo na programe „Moje prvé pracovné miesto“ (kumulatívny počet účastníkov).
|
116
|
6.7 Predĺženie trvania dávok poistenia v nezamestnanosti
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zmien a doplnení
Zákon o službách a dávkach v nezamestnanosti a
Zákon o poistení v nezamestnanosti
|
Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2023
|
Nadobudnutie účinnosti zmien zákona, ktorými sa ustanoví trvalý mechanizmus na aktiváciu predĺženia trvania dávok poistenia v nezamestnanosti o 60 dní, najmä ak zaznamenaná miera nezamestnanosti výrazne prekročí mieru inflácie/mzdy nezamestnanosti, ktorá neurýchľuje. Mechanizmus predĺženia a rezerva, ktorá nesmie byť vyššia ako 2 %, sa dohodnú v dialógu so sociálnymi partnermi.
|
117
|
6.8 Dlhodobá starostlivosť
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zmien zákona o sociálnej starostlivosti
|
Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2022
|
Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien zákona o sociálnej starostlivosti, v ktorých sa stanoví pojem dlhodobej starostlivosti a od miestnych orgánov sa vyžaduje, aby zohľadnili zásadu, že osoba musí byť schopná žiť čo najdlhšie vo svojom dome, vo svojom obvyklom prostredí, s dostatočne kvalitnými službami, ktoré sú k dispozícii.
|
118
|
6.8 Dlhodobá starostlivosť
|
Míľnik
|
Akčný plán pre integrovaný model starostlivosti
|
Prijatie akčného plánu
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Ministerstvo sociálnych vecí prijme akčný plán, v ktorom sa stanoví vytvorenie integrovaného modelu starostlivosti v celom Estónsku a úlohy a povinnosti aktérov zapojených do budúceho modelu financovania systému.
|
119
|
6.8 Dlhodobá starostlivosť
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti vyhlášky ministra sociálnej ochrany
|
Nadobudnutie účinnosti vyhlášky ministra sociálnej ochrany
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Vyhláška ministra sociálnej ochrany vymedzí koncepciu a charakteristiky služieb miestnych orgánov pre osoby s nižšími potrebami v oblasti starostlivosti, ako aj podmienky ich vykonávania. Zahŕňa najmä investície a rozvoj služieb zo strany miestnych orgánov s cieľom zabezpečiť nezávislý život pre starších ľudí s nižšími potrebami v oblasti starostlivosti a pre osoby so zdravotným postihnutím na podporu nezávislého života.
|
120
|
6.8 Dlhodobá starostlivosť
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien systému podpory pre deti s vysokou potrebou starostlivosti
|
Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 1
|
2025
|
Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien, ktorými sa zabezpečí modernizácia a integrácia služieb pre deti s vyššími potrebami starostlivosti. Najmä:
—začlenia sa služby v oblasti zdravotníctva, vzdelávania, sociálnej ochrany a zamestnanosti s cieľom poskytnúť komplexnú podporu rodinám, ktoré sú zaťažené starostlivosťou, a
— súčasný systém podpory sa zjednoduší a posúdenie potrieb starostlivosti sa skonsoliduje tak, aby rodičia mali bezpečné kontaktné miesto na počiatočné poradenstvo a podporu.
|
121
|
6.9 Zníženie rozdielov v odmeňovaní žien a mužov
|
Míľnik
|
Prijatie plánu rozvoja sociálneho zabezpečenia na roky 2023 – 2030 vládou
|
Prijatie plánu rozvoja sociálneho zabezpečenia
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 1
|
2024
|
V pláne sa načrtnú opatrenia na zníženie rozdielu v odmeňovaní žien a mužov.
|
122
|
6.9 Zníženie rozdielov v odmeňovaní žien a mužov
|
Míľnik
|
Digitálny nástroj pre rozdiely v odmeňovaní žien a mužov
|
Vývoj prototypu nástroja pre rozdiely v odmeňovaní žien a mužov
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Vytvorí sa prototyp nástroja pre rozdiely v odmeňovaní žien a mužov pre zamestnávateľov s cieľom poskytnúť im údaje a informácie o rozdieloch v odmeňovaní žien a mužov a ich možných dôvodoch v ich organizáciách, a tým podporiť prijímanie informovaných rozhodnutí a prijímanie účinných opatrení s cieľom uplatňovať zásadu rovnakej odmeny a znížiť rozdiely v odmeňovaní žien a mužov.
|
123
|
6.9 Zníženie rozdielov v odmeňovaní žien a mužov
|
Míľnik
|
Digitálny nástroj pre rozdiely v odmeňovaní žien a mužov
|
Zavedenie digitálneho nástroja pre rozdiely v odmeňovaní žien a mužov
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 1
|
2024
|
Nástroj digitálnych rozdielov v odmeňovaní žien a mužov je k dispozícii zamestnávateľom s cieľom poskytovať im údaje a informácie o rozdieloch v odmeňovaní žien a mužov a ich možných dôvodoch v ich organizáciách, a tým podporovať prijímanie informovaných rozhodnutí a prijímanie účinných opatrení s cieľom vykonávať zásadu rovnakej odmeny a znižovať rozdiely v odmeňovaní žien a mužov.
|
G.AUDIT A KONTROLA
G.1. Opis reforiem a investícií na účely nenávratnej finančnej podpory
Cieľom reformy je stanoviť právny rámec na vykonávanie a monitorovanie plánu podpory obnovy a odolnosti. Vymedzujú sa v ňom úlohy, ktoré zohrávajú príslušné verejné subjekty pri vykonávaní plánu, a spôsob, akým tieto orgány vykonávajú svoje úlohy.
Vykonávanie reformy sa ukončí do 31. decembra 2021.
G.2. Čiastkové ciele, cieľové hodnoty, ukazovatele a harmonogram monitorovania a implementácie nenávratnej finančnej podpory
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investície)
|
Významná etapa/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre čiastkové ciele)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého čiastkového cieľa a cieľa
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základný scenár
|
Cieľ
|
Štvrťroku
|
Rok
|
|
124
|
Monitorovanie a vykonávanie plánu
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti nariadenia vlády o právnom rámci na vykonávanie a monitorovanie plánu obnovy a odolnosti Estónska.
|
Nadobudnutie účinnosti nariadenia vlády
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Nadobudnutie účinnosti nariadenia, ktorým sa stanovuje právny rámec na vykonávanie a monitorovanie plánu obnovy a odolnosti Estónska pred podaním prvej žiadosti o platbu. V nariadení sa aspoň vymedzia orgány zapojené do vykonávania plánu obnovy a odolnosti Estónska a ich úlohy vrátane úloh ministerstva financií, odvetvových ministerstiev a štátneho strediska spoločných služieb.
|
H.ZLOŽKA 8: REPowerEU
Kapitola REPowerEU sa zaoberá problémom znižovania závislosti od fosílnych palív. Cieľom zložky je uľahčiť zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie; uľahčiť dekarbonizáciu vybraných hospodárskych odvetví; zvýšiť kapacitu elektrizačnej distribučnej sústavy; podporiť zavádzanie udržateľného biometánu a urýchliť integráciu obnoviteľných zdrojov energie.
V kapitole REPowerEU sa podporuje riešenie odporúčania pre jednotlivé krajiny s cieľom znížiť celkovú závislosť od fosílnych palív urýchlením zavádzania obnoviteľných zdrojov energie, a to aj ďalším zjednodušením povoľovacích postupov a posilnením domácej elektrickej siete (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 4 v roku 2022).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto zložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickým usmernením „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
Očakáva sa, že vykonávanie opatrenia na uľahčenie zavádzania obnoviteľných zdrojov energie, opatrenia na zlepšenie prístupu výroby energie z obnoviteľných zdrojov do elektrickej distribučnej siete a opatrenia na zvýšenie výroby a využívania udržateľného biometánu prispejú k zníženiu závislosti od fosílnych palív. Zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov energie má cezhraničný alebo viacnárodný rozmer, najmä v pobaltskom regióne a Fínsku, pretože prispieva k zabezpečeniu dodávok energie v Únii ako celku. Menšia závislosť od dovážaných fosílnych palív takisto vytvorí európsku pridanú hodnotu, pretože uvoľní dodávky pre iné členské štáty v súčasnej situácii, keď existujú obmedzenia dodávok zemného plynu, a kým sa ostatným členským štátom nepodarí znížiť svoju závislosť od fosílnych palív.
H.1. Opis reforiem a investícií na účely nenávratnej finančnej podpory
8.1
Reforma: Uľahčenie zavádzania obnoviteľných zdrojov energie
Účelom tejto reformy je uľahčiť zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie, najmä veternej energie. Reforma pozostáva z:
·Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien s cieľom zefektívniť postupy plánovania, udeľovania povolení a posudzovania vplyvov na životné prostredie pre projekty v oblasti veternej energie.
·Vláda zriadi prioritné oblasti rozvoja veternej energie na základe technickej správy, v ktorej sa určia prioritné oblasti rozvoja s celkovým odhadovaným potenciálom na výrobu 1 000 MW.
·Miestne orgány dostávajú podporu na zlepšenie administratívnych postupov vrátane udeľovania povolení pre zariadenia na výrobu veternej energie.
Reforma sa dokončí do 31. marca 2026.
8.2.
Investície: Program na zlepšenie prístupu výroby energie z obnoviteľných zdrojov do elektrickej distribučnej siete
Účelom tejto investície je zvýšiť kapacitu elektrickej distribučnej sústavy. Nedostatočná kapacita elektrickej distribučnej siete v súčasnosti obmedzuje zavádzanie elektriny z obnoviteľných zdrojov energie. Investície zahŕňajú práce v elektrizačnej sústave na zvýšenie kapacity siete o 160 MW.
Realizácia investície sa ukončí do 31. marca 2026.
8.3.
Investície: Zvýšenie výroby a využívania udržateľného bioplynu a biometánu
Účelom tohto opatrenia je podporiť zavádzanie udržateľného bioplynu a udržateľného biometánu v súlade so smernicou o obnoviteľných zdrojoch energie (RED II) a urýchliť integráciu obnoviteľných zdrojov energie. Investícia pozostáva z čiastkových investícií.
Čiastková investícia pozostáva z vytvorenia potrebných regulačných, organizačných a finančných podmienok na zvýšenie výroby a využívania udržateľného bioplynu a udržateľného biometánu. Čiastková investícia pozostáva z dvoch prvkov:
1.Estónsko zadá vypracovanie nezávislého prieskumu, v ktorom sa určia potrebné regulačné, organizačné a finančné zásahy, ktoré sa majú začať a vykonať s cieľom zvýšiť výrobu a využívanie udržateľného bioplynu a udržateľného biometánu. Prieskum poskytne posúdenie historických a súčasných objemov spotreby zemného plynu, bioplynu a biometánu a plán budúceho dopytu s cieľom ukázať potenciál udržateľnej výroby bioplynu a udržateľnej výroby biometánu ako náhrady zemného plynu v priebehu času. Záverečná správa z prieskumu sa uverejní na internetovej stránke ministerstva životného prostredia.
2.Vláda schváli akčný plán výroby a zavádzania trvalo udržateľného bioplynu a udržateľného biometánu. Akčný plán obsahuje zoznam legislatívnych zmien a intervencií potrebných na zvýšenie výroby a zavádzania trvalo udržateľného bioplynu a udržateľného biometánu.
Dve čiastkové investície pozostávajú z výstavby výrobných zariadení. Podporou z opatrenia sa zvýši výrobná kapacita udržateľného biometánu najmenej o 4000000 metrov kubických. Výzva na predkladanie žiadostí o granty na podporu zavádzania biometánu obsahuje kritérium výberu, podľa ktorého sa musí minimalizovať premávka nákladných vozidiel prepravujúcich biologický odpad.
Realizácia investície sa ukončí do 30. júna 2026.
H.2. Čiastkové ciele, cieľové hodnoty, ukazovatele a harmonogram monitorovania a implementácie nenávratnej finančnej podpory
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investície)
|
Významná etapa/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre čiastkové ciele)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého čiastkového cieľa a cieľa
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základný scenár
|
Cieľ
|
Štvrťroku
|
Rok
|
|
125
|
8.1 Uľahčenie zavádzania obnoviteľných zdrojov energie
|
Míľnik
|
Uverejnenie výzvy na predkladanie návrhov na podporu miestnych orgánov
|
Uverejnenie výzvy na predkladanie návrhov
|
|
|
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Uverejní sa výzva na predkladanie návrhov na podporu miestnych orgánov pri nábore odborníkov alebo obstarávaní služieb zameraných na zlepšenie administratívnych postupov vrátane udeľovania povolení pre zariadenia na výrobu veternej energie.
|
126
|
8.1 Uľahčenie zavádzania obnoviteľných zdrojov energie
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zmien a doplnení príslušných právnych predpisov, ktorými sa zjednodušujú procesy povoľovania, plánovania a posudzovania vplyvov na životné prostredie
|
Nadobudnutie účinnosti zmien a doplnení
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2024
|
Nadobudnú účinnosť legislatívne zmeny na zefektívnenie procesov udeľovania povolení, plánovania a posudzovania vplyvov na životné prostredie pre projekty veternej energie. Tieto opatrenia zahŕňajú v nevyhnutnom rozsahu zmenu a doplnenie týchto zákonov: stavebný zákon, zákon o vode, zákon o plánovaní, zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o systéme environmentálneho manažérstva, zákon o environmentálnych poplatkoch a zákon o lesoch.
|
127
|
8.1 Uľahčenie zavádzania obnoviteľných zdrojov energie
|
Míľnik
|
Rozhodnutie vlády, ktorým sa stanovujú prioritné oblasti rozvoja veternej energie
|
Prijaté vládne rozhodnutie
|
|
|
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Vláda prijme rozhodnutie, ktorým sa stanovia prioritné oblasti rozvoja veternej energie. Vláda prijme rozhodnutie na základe technickej správy, v ktorej sa určia prioritné oblasti rozvoja s celkovým odhadovaným potenciálom na výrobu 1 000 MW.
|
128
|
8.1 Uľahčenie zavádzania obnoviteľných zdrojov energie
|
Cieľ
|
Podpora miestnych orgánov
|
|
Počet podporovaných miestnych orgánov
|
0
|
20
|
OTÁZKA Č. 1
|
2025
|
20 miestnym orgánom sa poskytne podpora na základe výzvy na predkladanie návrhov s cieľom najímať odborníkov alebo obstarávať služby alebo využívať centrálne obstarávané služby zamerané na zlepšenie administratívnych postupov vrátane udeľovania povolení pre zariadenia na výrobu veternej energie.
|
129
|
8.2 Program na zlepšenie prístupu výroby energie z obnoviteľných zdrojov do elektrickej distribučnej siete
|
Míľnik
|
Podpísanie dohody o spolufinancovaní prác v rámci distribučnej sústavy elektrickej energie
|
Podpísaná dohoda
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 1
|
2024
|
Podpísanie dohody o spolufinancovaní prác na rozvodnej sieti elektrickej energie medzi ministerstvom hospodárstva a komunikácií a spoločnosťou Elering AS na účely zvýšenia kapacity elektrickej distribučnej sústavy o 160 MW.
|
130
|
8.2 Program na zlepšenie prístupu výroby energie z obnoviteľných zdrojov do elektrickej distribučnej siete
|
Cieľ
|
Dokončená výstavba a dostupná dodatočná kapacita 160 MW
|
|
K dispozícii dodatočná kapacita v MW
|
0
|
160
|
OTÁZKA Č. 1
|
2026
|
Práce v elektrizačnej distribučnej sústave sa musia dokončiť a ich výsledkom je zvýšenie kapacity elektrizačnej distribučnej sústavy o 160 MW.
|
131
|
Zvýšenie výroby a využívania udržateľného bioplynu a biometánu
|
Míľnik
|
Výzva na predkladanie žiadostí o granty na podporu zavádzania biometánu
|
Uverejnená výzva na predkladanie žiadostí
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2024
|
Uverejnenie výzvy na predkladanie žiadostí o granty na podporu zavádzania udržateľného biometánu v súlade so smernicou o obnoviteľných zdrojoch energie (RED II). Výzva obsahuje medzi kritériami výberu požiadavku stanovenú v opise investície.
|
132
|
Zvýšenie výroby a využívania udržateľného bioplynu a biometánu
|
Míľnik
|
Nezávislý prieskum identifikujúci potrebné regulačné, organizačné a finančné zásahy
|
Uverejnenie záverečnej správy o prieskume
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Záverečná správa o nezávislom prieskume, v ktorej sa identifikujú potrebné regulačné, organizačné a finančné zásahy, ktoré sa majú začať a vykonať s cieľom zvýšiť výrobu a využívanie trvalo udržateľného bioplynu a udržateľného biometánu, sa uverejní na webovom sídle ministerstva životného prostredia. Správa obsahuje odhad potenciálu udržateľného bioplynu a udržateľného biometánu ako náhrady zemného plynu v priebehu času na základe analýzy historických objemov spotreby a budúceho dopytu.
|
133
|
Zvýšenie výroby a využívania udržateľného bioplynu a biometánu
|
Míľnik
|
Vypracovanie akčného plánu na výrobu a zavádzanie bioplynu a biometánu
|
Schválený plán
|
|
|
|
OTÁZKA Č. 2
|
2025
|
Vláda schváli akčný plán výroby a zavádzania trvalo udržateľného bioplynu a udržateľného biometánu. Akčný plán obsahuje zoznam legislatívnych zmien a intervencií potrebných na zvýšenie výroby a zavádzania trvalo udržateľného bioplynu a udržateľného biometánu.
|
134
|
Zvýšenie výroby a využívania udržateľného bioplynu a biometánu
|
Cieľ
|
Inštalácia novej výrobnej kapacity biometánu
|
|
Zvýšenie inštalovanej výrobnej kapacity udržateľného biometánu v metroch kubických
|
0
|
4 000 000
|
OTÁZKA Č. 2
|
2026
|
Inštalovaná kapacita na výrobu udržateľného biometánu sa v rámci systému podpory zvýši najmenej o 4000000 metrov kubických.
|
2.Odhadované celkové náklady na plán podpory obnovy a odolnosti
Odhadované celkové náklady na upravený plán obnovy a odolnosti vrátane kapitoly venovanej plánu REPowerEU Estónska sa odhadujú na 953 330 000 EUR.
Celkové náklady na kapitolu REPowerEU sa odhadujú na 90 040 000 EUR. Konkrétne odhadované celkové náklady na opatrenia uvedené v článku 21c ods. 3 písm. a) nariadenia (EÚ) 2023/435 sú 0 EUR, zatiaľ čo náklady na ostatné opatrenia v kapitole REPowerEU predstavujú 90 040 000 EUR.
ODDIEL 2: FINANČNÚ PODPORU
1.Finančného príspevku
Splátky uvedené v článku 2 ods. 2 sa organizujú takto:
Prvá splátka (nenávratná podpora):
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investície)
|
Významná etapa/cieľ
|
Názov
|
23
|
2.1. Zelená transformácia podnikov
|
Míľnik
|
Vytvorenie osobitnej skupiny pre zelenú transformáciu na vykonávanie a monitorovanie zelenej transformácie
|
28
|
2.3. Programy rozvoja ekologických technológií
|
Míľnik
|
Zriadenie pracovnej skupiny na plánovanie a vytvorenie rozvojového programu
|
37
|
2.6. Zelený fond
|
Míľnik
|
Podpísanie zmluvnej dohody medzi ministerstvom hospodárstva a komunikácií a spoločnosťou SmartCap
|
38
|
2.6. Zelený fond
|
Míľnik
|
Prijatie dokumentu o investičnej politike spoločnosťou SmartCap
|
44
|
3.1. Vytvorenie a rozvoj centra excelentnosti pre správu údajov a otvorené údaje
|
Míľnik
|
Zriadenie tímu pre správu údajov v Štatistickom úrade, ministerstve hospodárstva a komunikácií a Úrade štátneho informačného systému
|
70
|
4.4. Podpora zelenej transformácie v energetickom hospodárstve
|
Míľnik
|
Rozhodnutie vlády o investíciách potrebných na zmiernenie obmedzení výšky veterných parkov súvisiacich s obranou
|
71
|
4.4. Podpora zelenej transformácie v energetickom hospodárstve
|
Míľnik
|
Prijatie rozhodnutia vlády o začatí prípravného procesu národného plánu rozvoja odvetvia energetiky, určenie zodpovedných osôb a termíny
|
74
|
4.5. Program na posilnenie elektrizačnej sústavy s cieľom zvýšiť kapacitu výroby energie z obnoviteľných zdrojov a prispôsobiť sa zmene klímy (napríklad ochrana pred búrkami)
|
Míľnik
|
Podpísanie zmluvy o spolufinancovaní investícií do siete s prevádzkovateľom prepravnej siete
|
81
|
5.1. Zavedenie bezpečnej, ekologickej, konkurencieschopnej a udržateľnej dopravnej a energetickej infraštruktúry založenej na potrebách
|
Míľnik
|
Prijatie plánu rozvoja dopravy a mobility na roky 2021 – 2035 vládou
|
89
|
5.4. Výstavba starej prístavnej električkovej trate Tallinn
|
Míľnik
|
Dokončenie projektu výstavby električkovej dráhy
|
106
|
6.3. Posilnenie primárnej zdravotnej starostlivosti
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti nariadenia vlády, ktorým sa mení a dopĺňa zoznam služieb zdravotnej starostlivosti estónskeho fondu zdravotného poistenia o prístupe k špecializovanej zdravotnej starostlivosti
|
107
|
6.3. Posilnenie primárnej zdravotnej starostlivosti
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zmien nariadenia vlády, ktorým sa mení a dopĺňa zoznam služieb zdravotnej starostlivosti estónskeho fondu zdravotného poistenia o nákladoch a službách všeobecných lekárov
|
113
|
6.6. Poskytovanie opatrení trhu práce na zníženie nezamestnanosti mladých ľudí
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti vyhlášky ministra zdravotníctva a práce na posilnenie systému „Moje prvé pracovné miesto“
|
124
|
Audit a kontrola
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti nariadenia vlády o právnom rámci na vykonávanie a monitorovanie plánu obnovy a odolnosti Estónska.
|
|
|
Výška splátky
|
142 977 720 EUR
|
Druhá splátka (nenávratná podpora):
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investície)
|
Významná etapa/cieľ
|
Názov
|
1
|
1.1. Digitálna transformácia v podnikoch
|
Míľnik
|
Výzva na predkladanie návrhov s kritériami na vyhodnotenie návrhov a podmienkami na vyhodnotenie návrhov
|
11
|
1.4. Reforma zručností pre digitálnu transformáciu podnikov
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti sekundárnych právnych predpisov, v ktorých sa stanovujú podmienky podpory rozvoja digitálnych zručností
|
16
|
1.5.1. Podpora konkurencieschopnosti podnikov na zahraničných trhoch – stratégie pre jednotlivé krajiny a regionálne stratégie
|
Míľnik
|
Príprava rozvoja stratégií
|
19
|
1.5.2. Podpora konkurencieschopnosti podnikov na zahraničných trhoch – inovačné obchodné centrá na kľúčových vývozných trhoch
|
Míľnik
|
Prípravná analýza na vymedzenie obsahu a umiestnenia obchodných centier
|
21
|
1.5.3. Podpora konkurencieschopnosti podnikov na zahraničných trhoch – globálne skupiny s vplyvom na elektronický vývoz a virtuálne fázy
|
Míľnik
|
Vytvorenie skupín vplyvu a výber destinácií pre globálne digitálne misie
|
25
|
2.2. Ekologické zručnosti na podporu zelenej transformácie podnikov
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti sekundárnych právnych predpisov stanovujúcich podmienky podpory rozvoja ekologických zručností
|
32
|
2.4. Modernizácia obchodných modelov vo výrobných spoločnostiach
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti ministerskej vyhlášky, ktorou sa stanovujú podmienky oprávnenosti na udelenie grantu
|
34
|
2.5. Zavádzanie ekologických technológií efektívne využívajúcich zdroje
|
Míľnik
|
Uverejnenie výzvy na predkladanie návrhov na granty
|
51
|
3.4. Program #Bürokratt (národná platforma virtuálneho asistenta a ekosystém)
|
Cieľ
|
Prístup k digitálnym verejným službám prostredníctvom platformy virtuálneho asistenta
|
54
|
3.5. Rekonfigurácia základných digitálnych služieb a bezpečný prechod na cloudovú infraštruktúru
|
Míľnik
|
Vývoj centrálne poskytovaných/zdieľaných služieb IT
|
65
|
4.2. Podpora renovácie bytových budov
|
Míľnik
|
Uverejnenie výziev na predkladanie žiadostí o granty na renováciu bytových budov
|
68
|
4.3. Podpora renovácie malých obytných budov
|
Míľnik
|
Uverejnené výzvy na udelenie grantu na renováciu
|
90
|
5.4. Výstavba starej prístavnej električkovej trate Tallinn
|
Míľnik
|
Zadanie zákazky na zhotovenie prác
|
114
|
6.6. Poskytovanie opatrení trhu práce na zníženie nezamestnanosti mladých ľudí
|
Míľnik
|
Akčný plán záruky pre mladých ľudí
|
117
|
6.8. Dlhodobá starostlivosť
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zmien zákona o sociálnej starostlivosti
|
|
|
Výška splátky
|
142 977 720 EUR
|
Tretia splátka (nenávratná podpora):
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investície)
|
Významná etapa/cieľ
|
Názov
|
7
|
1.3. Rozvoj služieb digitálnych nákladných listov
|
Cieľ
|
vývoj platforiem eFTI (elektronické informácie o nákladnej doprave)
|
24
|
2.1. Zelená transformácia podnikov
|
Míľnik
|
Prijatie akčného plánu pre obehové hospodárstvo pracovnou skupinou pre zelenú transformáciu
|
41
|
2.7. Vytváranie príležitostí na zavádzanie technológií ekologického vodíka založených na obnoviteľných zdrojoch energie
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti ministerskej vyhlášky, ktorou sa stanovujú podmienky poskytovania podpory
|
47
|
3.2. Rozvoj služieb podujatí a proaktívnych digitálnych verejných služieb pre jednotlivcov
|
Cieľ
|
Spustenie služieb týkajúcich sa osobných životných podujatí a/alebo proaktívnych služieb
|
49
|
3.3. Rozvoj služieb podujatí a digitálnej brány pre podnikateľov
|
Cieľ
|
Zavádzanie vývoja v oblasti IT, ktorý prispieva k vykonávaniu služieb a brány pre obchodné podujatia
|
63
|
4.1. Podpora energetickej efektívnosti
|
Míľnik
|
Uzavretie dohody o spolupráci stanovujúcej podmienky spolupráce medzi SA Kredex/Enterprise Estonia a krajskými rozvojovými centrami
|
76
|
4.6. Program na podporu výroby energie v priemyselných oblastiach
|
Míľnik
|
Uverejnenie výzvy na predkladanie návrhov na projekty na podporu výroby energie v priemyselných lokalitách
|
78
|
4.7. Pilotný program uskladňovania energie
|
Míľnik
|
Uverejnenie výzvy na predkladanie návrhov na pilotný program uskladňovania energie
|
82
|
5.1. Zavedenie bezpečnej, ekologickej, konkurencieschopnej a udržateľnej dopravnej a energetickej infraštruktúry založenej na potrebách
|
Míľnik
|
Prijatie plánu vykonávania rozvoja ekologickej udržateľnej verejnej dopravy v rámci plánu rozvoja dopravy a mobility na roky 2021 – 2035
|
92
|
5.5. Investície obcí do bicyklov a chodníkov
|
Míľnik
|
Výzva na predkladanie návrhov na granty
|
95
|
6.1. Komplexná zmena v organizácii zdravotnej starostlivosti v Estónsku
|
Míľnik
|
Schválenie strategického rámca na riešenie nedostatku pracovnej sily v zdravotníctve
|
96
|
6.1. Komplexná zmena v organizácii zdravotnej starostlivosti v Estónsku
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti vyhlášky ministra zdravotníctvaa práce, ktorou sa mení a dopĺňa systém náhrad pre lekárov a lekárnikov
|
99a
|
6.2. a Výstavba TERVIKUM
|
Míľnik
|
Podpísanie zmluvy o výstavbe TERVIKUM
|
108
|
6.3. Posilnenie primárnej zdravotnej starostlivosti
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zmien zákona o organizáciách zdravotníckych služieb
|
109
|
6.4. Obnovenie správy elektronického zdravotníctva
|
Míľnik
|
Schválenie rámca riadenia elektronického zdravotníctva a plánu jeho vykonávania
|
116
|
6.7. Predĺženie trvania dávok poistenia v nezamestnanosti
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zmien zákona o službách v nezamestnanosti a dávkach v nezamestnanosti a zákona o poistení v nezamestnanosti
|
118
|
6.8. Dlhodobá starostlivosť
|
Míľnik
|
Akčný plán pre integrovaný model starostlivosti
|
122
|
6.9. Znižovanie rozdielov v odmeňovaní žien a mužov
|
Míľnik
|
Digitálny nástroj pre rozdiely v odmeňovaní žien a mužov
|
|
|
Výška splátky
|
142 977 720 EUR
|
Štvrtá splátka (nenávratná podpora):
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investície)
|
Významná etapa/cieľ
|
Názov
|
2
|
1.1. Digitálna transformácia v podnikoch
|
Cieľ
|
Udeľovanie grantov
|
12
|
1.4. Reforma zručností pre digitálnu transformáciu podnikov
|
Cieľ
|
Zápis do aktivít odbornej prípravy
|
17
|
1.5.1. Podpora konkurencieschopnosti podnikov na zahraničných trhoch – stratégie pre jednotlivé krajiny a regionálne stratégie
|
Míľnik
|
Obstarávanie štúdií
|
29
|
2.3. Programy rozvoja ekologických technológií
|
Míľnik
|
Vytvorenie programu rozvoja ekologických technológií
|
35
|
2.5. Zavádzanie ekologických technológií efektívne využívajúcich zdroje
|
Cieľ
|
Počet projektov, ktorým boli udelené granty na základe výzvy na predkladanie návrhov
|
43a
|
2.8 Podpora investícií do bezpečnosti dodávok
|
Míľnik
|
Uverejnenie výzvy na predkladanie návrhov na granty
|
55
|
3.5. Rekonfigurácia základných digitálnych služieb a bezpečný prechod na cloudovú infraštruktúru
|
Cieľ
|
Zavádzanie vnútroštátnej súkromnej cloudovej infraštruktúry verejnými orgánmi
|
56
|
3.5. Rekonfigurácia základných digitálnych služieb a bezpečný prechod na cloudovú infraštruktúru
|
Míľnik
|
Rozšírenie cloudovej infraštruktúry na veľvyslanectvo údajov
|
84a
|
5.2. a Multifunkčné pracovné plavidlo
|
Míľnik
|
Podpísaná zmluva o stavbe plavidla
|
86a
|
5.3. a Výstavba baltských spojov
|
Míľnik
|
Zákazky na uskutočnenie stavebných prác na stavbe viaduktorov Rail Baltic
|
96a
|
Komplexná zmena v organizácii zdravotnej starostlivosti v Estónsku
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti vyhlášky ministra zdravotníctva a práce a zmena zákona o organizáciách zdravotníckych služieb, ktorým sa stanovuje systém náhrad pre zdravotné sestry
|
97
|
6.1. Komplexná zmena v organizácii zdravotnej starostlivosti v Estónsku
|
Cieľ
|
Prijatie na odbornú prípravu ošetrovateľov
|
121
|
6.9. Znižovanie rozdielov v odmeňovaní žien a mužov
|
Míľnik
|
Prijatie plánu rozvoja sociálneho zabezpečenia na roky 2023 – 2030 vládou
|
123
|
6.9. Znižovanie rozdielov v odmeňovaní žien a mužov
|
Míľnik
|
Digitálny nástroj pre rozdiely v odmeňovaní žien a mužov
|
125
|
8.1 Uľahčenie zavádzania obnoviteľných zdrojov energie
|
Míľnik
|
Uverejnenie výzvy na predkladanie návrhov na podporu miestnych orgánov
|
126
|
8.1 Uľahčenie zavádzania obnoviteľných zdrojov energie
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zmien a doplnení príslušných právnych predpisov, ktorými sa zjednodušujú procesy povoľovania, plánovania a posudzovania vplyvov na životné prostredie
|
129
|
8.2 Program na zlepšenie prístupu výroby energie z obnoviteľných zdrojov do elektrickej distribučnej siete
|
Míľnik
|
Podpísanie dohody o spolufinancovaní distribučnej siete elektrickej energie
|
131
|
Zvýšenie výroby a využívania udržateľného bioplynu a biometánu
|
Míľnik
|
Výzva na predkladanie žiadostí o granty na podporu zavádzania biometánu
|
|
|
Výška splátky
|
142 977 720 EUR
|
Piata splátka (nenávratná podpora):
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investície)
|
Významná etapa/cieľ
|
Názov
|
4
|
1.2. Rozvoj elektronickej výstavby
|
Míľnik
|
Prijatie medzinárodných noriem a najlepších postupov pre využívanie digitálnych technológií v stavebníctve
|
8
|
1.3. Rozvoj služieb digitálnych nákladných listov
|
Cieľ
|
vývoj rozhrania ECMR (elektronický zásielkový list)
|
14
|
1.4. Reforma zručností pre digitálnu transformáciu podnikov
|
Cieľ
|
Počet nových modulov zvyšovania úrovne zručností a rekvalifikácie
|
15
|
1.4. Reforma zručností pre digitálnu transformáciu podnikov
|
Cieľ
|
Preskúmanie kvalifikačných noriem pre špecialistov IKT.
|
26
|
2.2. Ekologické zručnosti na podporu zelenej transformácie podnikov
|
Cieľ
|
Počet modulov zvyšovania úrovne zručností a rekvalifikácie
|
39
|
2.6. Zelený fond
|
Cieľ
|
Objem investícií do fondov rizikového kapitálu alebo kapitálových investícií do podnikov
|
43b
|
2.8 Podpora investícií do bezpečnosti dodávok
|
Cieľ
|
Počet projektov udelených na základe výzvy na predkladanie návrhov
|
57
|
3.5. Rekonfigurácia základných digitálnych služieb a bezpečný prechod na cloudovú infraštruktúru
|
Cieľ
|
Migrácia kritických systémov do vnútroštátnej cloudovej infraštruktúry dátového veľvyslanectva
|
58
|
3.5. Rekonfigurácia základných digitálnych služieb a bezpečný prechod na cloudovú infraštruktúru
|
Cieľ
|
Centrálne testovanie bezpečnosti informačných systémov verejných orgánov
|
59
|
3.6. Ktorým sa stanovuje strategická analýza prania špinavých peňazí a financovania terorizmu v Estónsku
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zmeny zákona o predchádzaní praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu a ďalších legislatívnych, administratívnych a zmluvných zmien potrebných pre Centrum pre strategickú analýzu
|
61
|
3.8. Výstavba širokopásmových sietí s veľmi vysokou kapacitou
|
Cieľ
|
Zavádzanie širokopásmovej siete s veľmi vysokou kapacitou na nové lokality
|
64
|
4.1. Podpora energetickej efektívnosti
|
Míľnik
|
Sprevádzkovali sa digitálne nástroje na uľahčenie prístupu k informáciám o obnove vrátane vizualizácie výsledkov obnovy a odhadu nákladov na obnovu.
|
66
|
4.2. Podpora renovácie bytových budov
|
Cieľ
|
Obydlia so zlepšenou energetickou hospodárnosťou
|
69
|
4.3. Podpora renovácie malých obytných budov
|
Cieľ
|
Obydlia so zlepšenou energetickou hospodárnosťou
|
72
|
4.4. Podpora zelenej transformácie v energetickom hospodárstve
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti príslušných primárnych a/alebo sekundárnych právnych predpisov a uverejnenie usmerňujúceho materiálu na zmiernenie prekážok pri inštalácii zariadení na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov a zariadení na uskladňovanie energie
|
80a
|
Podpora rozvoja veterných parkov na mori
|
Míľnik
|
Dodávatelia vybraných radarových a pasívnych radarových systémov/snímačov a podpísané zmluvy
|
94
|
6.1. Komplexná zmena v organizácii zdravotnej starostlivosti v Estónsku
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti nariadenia vlády o pláne rozvoja nemocničnej siete
|
119
|
6.8. Dlhodobá starostlivosť
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti vyhlášky ministra sociálnej ochrany
|
120
|
6.8. Dlhodobá starostlivosť
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien systému podpory pre deti s vysokou potrebou starostlivosti
|
127
|
8.1 Uľahčenie zavádzania obnoviteľných zdrojov energie
|
Míľnik
|
Rozhodnutie vlády, ktorým sa stanovujú prioritné oblasti rozvoja veternej energie
|
128
|
8.1 Uľahčenie zavádzania obnoviteľných zdrojov energie
|
Cieľ
|
Podpora miestnych orgánov
|
132
|
Zvýšenie výroby a využívania udržateľného bioplynu a biometánu
|
Míľnik
|
Nezávislý prieskum identifikujúci potrebné regulačné, organizačné a finančné zásahy
|
|
|
Výška splátky
|
142 977 720 EUR
|
Šiesta splátka (nenávratná podpora):
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investície)
|
Významná etapa/cieľ
|
Názov
|
3
|
1.1. Digitálna transformácia v podnikoch
|
Cieľ
|
Udeľovanie grantov
|
5
|
1.2. Rozvoj elektronickej výstavby
|
Míľnik
|
Dostupnosť verejných služieb na platforme elektronickej výstavby
|
6
|
1.2. Rozvoj elektronickej výstavby
|
Cieľ
|
Dokončenie projektov vývoja a prototypov
|
9
|
1.3. Rozvoj služieb digitálnych nákladných listov
|
Cieľ
|
Celkový počet dokončených projektov
|
33
|
2.4. Modernizácia obchodných modelov vo výrobných spoločnostiach
|
Cieľ
|
Počet podporených projektov
|
42
|
2.7 Vytváranie príležitostí na zavádzanie technológií ekologického vodíka založených na obnoviteľných zdrojoch energie
|
Míľnik
|
Technológie a vybavenie na výrobu ekologického vodíka
|
45
|
3.1. Vytvorenie a rozvoj centra excelentnosti pre správu údajov a otvorené údaje
|
Cieľ
|
Dokončenie projektov na zlepšenie kvality údajov
|
46
|
3.1. Vytvorenie a rozvoj centra excelentnosti pre správu údajov a otvorené údaje
|
Cieľ
|
Uverejňovanie súborov údajov na vnútroštátnom portáli otvorených údajov
|
48
|
3.2. Rozvoj služieb podujatí a proaktívnych digitálnych verejných služieb pre jednotlivcov
|
Cieľ
|
Spustenie služieb osobných podujatí a proaktívnych služieb
|
50
|
3.3. Rozvoj služieb podujatí a digitálnej brány pre podnikateľov
|
Cieľ
|
Zavádzanie vývoja v oblasti IT, ktorý prispieva k vykonávaniu služieb a brány pre obchodné podujatia
|
52
|
3.4. Program #Bürokratt (národná platforma virtuálneho asistenta a ekosystém)
|
Cieľ
|
Zavedenie virtuálneho asistenta v Bürokratte v prostredí digitálnych verejných služieb
|
53
|
3.4. Program #Bürokratt (národná platforma virtuálneho asistenta a ekosystém)
|
Cieľ
|
Prístup k digitálnym verejným službám prostredníctvom platformy virtuálneho asistenta
|
62
|
3.8. Výstavba širokopásmových sietí s veľmi vysokou kapacitou
|
Cieľ
|
Zavádzanie širokopásmovej siete s veľmi vysokou kapacitou na nové lokality
|
73
|
4.4. Podpora zelenej transformácie v energetickom hospodárstve
|
Míľnik
|
Prijatie národného plánu rozvoja energetického sektora vládou
|
91
|
5.4 Výstavba starej prístavnej električkovej trate Tallinn
|
Cieľ
|
Nová električková trať v prevádzke
|
93
|
5.5. Investície obcí do bicyklov a chodníkov
|
Cieľ
|
Dokončená infraštruktúra bicyklov a chodníkov
|
100a
|
6.2. a Výstavba TERVIKUM
|
Míľnik
|
TERVIKUM vybudovaný
|
115
|
6.6. Poskytovanie opatrení trhu práce na zníženie nezamestnanosti mladých ľudí
|
Cieľ
|
Počet mladých ľudí, ktorí sa zúčastňujú na programe „Moje prvé pracovné miesto“
|
133
|
Zvýšenie výroby a využívania udržateľného bioplynu a biometánu
|
Míľnik
|
Vypracovanie akčného plánu na výrobu a zavádzanie bioplynu a biometánu
|
|
|
Výška splátky
|
142 977 720 EUR
|
Siedma splátka (nenávratná podpora):
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investície)
|
Významná etapa/cieľ
|
Názov
|
10
|
1.3. Rozvoj služieb digitálnych nákladných listov
|
Míľnik
|
Hodnotenie ex post vývoja a zavádzania digitálnych nákladných listov
|
13
|
1.4. Reforma zručností pre digitálnu transformáciu podnikov
|
Cieľ
|
Ukončenie činností odbornej prípravy
|
18
|
1.5.1. Podpora konkurencieschopnosti podnikov na zahraničných trhoch – stratégie pre jednotlivé krajiny a regionálne stratégie
|
Cieľ
|
Počet národných a regionálnych vývozných stratégií
|
20
|
1.5.2. Podpora konkurencieschopnosti podnikov na zahraničných trhoch – inovačné obchodné centrá na kľúčových vývozných trhoch
|
Cieľ
|
Počet otvorených obchodných centier
|
22
|
1.5.3. Podpora konkurencieschopnosti podnikov na zahraničných trhoch – globálne skupiny s vplyvom na elektronický vývoz a virtuálne fázy
|
Cieľ
|
Počet misií, ktoré uskutočnili skupiny s globálnym dosahom, a počet významných podujatí, na ktorých bolo Estónsko zastúpené prostredníctvom „virtuálnych fáz“
|
27
|
2.2. Ekologické zručnosti na podporu zelenej transformácie podnikov
|
Cieľ
|
Ľudia, ktorí sa zúčastňujú na programoch zvyšovania úrovne zručností a rekvalifikácie
|
30
|
2.3. Programy rozvoja ekologických technológií
|
Cieľ
|
Počet klastrov podporovaných prostredníctvom programu rozvoja zelených technológií
|
31
|
2.3. Programy rozvoja ekologických technológií
|
Cieľ
|
Počet startupov podporovaných prostredníctvom programu rozvoja ekologických technológií, ktoré získali súkromné investície
|
36
|
2.5. Zavádzanie ekologických technológií efektívne využívajúcich zdroje
|
Cieľ
|
Počet dokončených projektov
|
40
|
2.6. Zelený fond
|
Cieľ
|
Objem investícií do fondov rizikového kapitálu alebo kapitálových investícií do podnikov
|
43
|
2.7. Vytváranie príležitostí na zavádzanie technológií ekologického vodíka založených na obnoviteľných zdrojoch energie
|
Cieľ
|
Granty pridelené na technológie ekologického vodíka založené na obnoviteľných zdrojoch energie vo výške najmenej 49,49 milióna EUR
|
43c
|
2.8 Podpora investícií do bezpečnosti dodávok
|
Cieľ
|
Počet dokončených projektov
|
60
|
3.7. Informačný systém pre strategickú analýzu prania špinavých peňazí a financovania terorizmu v reálnom čase
|
Míľnik
|
Vývoj nového systému analýzy IKT v reálnom čase pre Centrum pre strategickú analýzu a poskytovanie finančnej spravodajskej jednotke
|
67
|
4.2. Podpora renovácie bytových budov
|
Cieľ
|
Odhadované ročné zníženie emisií skleníkových plynov
|
69a
|
4.3 Podpora obnovy malých obytných budov
|
Cieľ
|
Obydlia so zlepšenou energetickou hospodárnosťou
|
75
|
4.5. Program na posilnenie elektrizačnej sústavy s cieľom zvýšiť kapacitu výroby energie z obnoviteľných zdrojov a prispôsobiť sa zmene klímy (napríklad ochrana pred búrkami)
|
Cieľ
|
Dodatočná kapacita siete vytvorená prostredníctvom investícií do prenosovej sústavy
|
77
|
4.6. Program na podporu výroby energie v priemyselných oblastiach
|
Cieľ
|
Dodatočná kapacita pripojenia na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov v priemyselných oblastiach alebo v ich blízkosti, ktoré sú pripojené k sieti
|
79
|
4.7. Pilotný program uskladňovania energie
|
Cieľ
|
Dodatočná kapacita uskladňovania tepla vyplývajúca z investičnej podpory
|
80
|
4.7. Pilotný program uskladňovania energie
|
Cieľ
|
Dodatočná kapacita na skladovanie elektrickej energie vyplývajúca z investičnej podpory
|
80b
|
Podpora rozvoja veterných parkov na mori
|
Míľnik
|
Radarový a pasívny radarový systém/snímače sa sprevádzkujú
|
80c
|
Podpora rozvoja veterných parkov na mori
|
Míľnik
|
Odstránenie výškového obmedzenia veterných turbín na mori v Rižskom zálive a na estónskych ostrovoch Hiiumaa, Saaremaa, Vormsi
|
83
|
5.1. Zavedenie bezpečnej, ekologickej, konkurencieschopnej a udržateľnej dopravnej a energetickej infraštruktúry založenej na potrebách
|
Míľnik
|
Vykonávanie plánu rozvoja dopravy a mobility na roky 2021 – 2035
|
85a
|
5.2. a Multifunkčné pracovné plavidlo
|
Míľnik
|
Dodané plavidlo
|
87a
|
5.3. a Výstavba baltských spojov
|
Cieľ
|
Ukončené viadukty
|
98
|
6.1. Komplexná zmena v organizácii zdravotnej starostlivosti v Estónsku
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti ministerského nariadenia, ktorým sa mení dohoda medzi ministerstvom sociálnych vecí a Univerzitou v Tartu o nedostatku lekárov v určitých špecializáciách
|
130
|
8.2 Program na zlepšenie prístupu výroby energie z obnoviteľných zdrojov do elektrickej distribučnej siete
|
Cieľ
|
Dokončená výstavba a dostupná dodatočná kapacita 160 MW
|
134
|
Zvýšenie výroby a využívania udržateľného bioplynu a biometánu
|
Cieľ
|
Inštalácia novej výrobnej kapacity biometánu
|
|
|
Výška splátky
|
95 318 480 EUR
|
ODDIEL 3: ĎALŠIE OPATRENIA
1.Opatrenia na monitorovanie a realizáciu plánu podpory obnovy a odolnosti
Monitorovanie a vykonávanie estónskeho plánu podpory obnovy a odolnosti sa uskutočňuje v súlade s týmito opatreniami:
Ministerstvo financií ako hlavné ministerstvo a Štátne centrum spoločných služieb zabezpečia celkovú koordináciu, monitorovanie a vykonávanie plánu podpory obnovy a odolnosti. Štátne centrum spoločných služieb vykonáva funkcie riadiaceho orgánu. Úlohy súvisiace s monitorovaním a hodnotením vykonáva odbor štátneho rozpočtu ministerstva financií v spolupráci so Štátnym strediskom spoločných služieb.
Sektorové ministerstvá a agentúry vykonávajú úlohy, ktoré im boli pridelené a ktoré sa týkajú vykonávania plánu. Ich útvary tiež podporujú monitorovanie pokroku projektov, ktoré patria do ich pôsobnosti, a udržiavajú úzku spoluprácu so Štátnym centrom spoločných služieb a ministerstvom financií. Na tento účel sa na zaznamenávanie všetkých údajov týkajúcich sa vykonávania a monitorovania plánu použije existujúci operačný systém štrukturálnych fondov (SFOS).
Odbor finančnej kontroly ministerstva financií, orgán auditu, vykonáva pravidelné audity zavedených systémov riadenia a kontroly. Takisto pripraví súhrn auditov vykonaných v súvislosti so žiadosťami o platby. Orgán auditu je tiež hostiteľom koordinačného útvaru pre boj proti podvodom.
Všetky vnútroštátne a vonkajšie zdroje sa spoločne začlenia do sektorových programov, čo umožní transparentné monitorovanie odvetvového financovania a umožní identifikáciu rizík a predchádzanie dvojitému financovaniu.
2.Opatrenia na zabezpečenie úplného prístupu Komisie k podkladovým údajom
Za predkladanie žiadostí o platbu Európskej komisii a za vypracovanie manažérskeho vyhlásenia, ktorým osvedčuje, že finančné prostriedky boli použité na zamýšľaný účel, že informácie sú úplné, presné a spoľahlivé a že kontrolný systém poskytuje potrebnú záruku, zodpovedá za predkladanie žiadostí o platbu Európskej komisii a za vypracovanie vyhlásenia riadiaceho subjektu, ktorým osvedčuje, že finančné prostriedky boli použité na zamýšľaný účel. Monitorovanie a hodnotenie okrem toho zabezpečuje aj ministerstvo financií v spolupráci so Štátnym centrom spoločných služieb.
Údaje týkajúce sa vykonávania a monitorovania plánu sa uchovávajú v existujúcom integrovanom informačnom systéme, operačnom systéme štrukturálnych fondov (SFOS). Systém SFOS je prispôsobený požiadavkám podľa nariadenia (EÚ) 2021/241, pokiaľ ide o zber údajov, správy o pokroku a žiadosti o platbu, a to aj s cieľom zbierať ukazovatele a ďalšie informácie potrebné na preukázanie dosiahnutia míľnikov a cieľov a na podávanie správ o ňom. Systém SFOS využívajú všetci aktéri zapojení do vykonávania plánu. Informácie v systéme SFOS sa neustále aktualizujú o pokroku a výsledkoch plánu vrátane zistených nedostatkov a všetkých prijatých nápravných opatrení.
V súlade s článkom 24 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2021/241 po splnení príslušných dohodnutých míľnikov a cieľov uvedených v oddiele 2.1 tejto prílohy Estónsko predloží Komisii riadne odôvodnenú žiadosť o platbu finančného príspevku. Estónsko zabezpečí, aby Komisia mala na požiadanie úplný prístup k príslušným podkladovým údajom, ktoré podporujú riadne odôvodnenie žiadosti o platbu, a to na účely posúdenia žiadosti o platbu v súlade s článkom 24 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/241, ako aj na účely auditu a kontroly.