EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0262

Návrh SMERNICA RADY, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o pravidlá v oblasti DPH týkajúce sa zdaniteľných osôb, ktoré uľahčujú predaj dovážaného tovaru na diaľku, a o uplatňovanie osobitnej úpravy pre predaj tovaru na diaľku dovážaného z tretích území alebo tretích krajín a osobitných úprav pre priznávanie a platbu DPH pri dovoze

COM/2023/262 final

V Bruseli17. 5. 2023

COM(2023) 262 final

2023/0158(CNS)

Colná reforma

Návrh

SMERNICA RADY,

ktorou sa mení smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o pravidlá v oblasti DPH týkajúce sa zdaniteľných osôb, ktoré uľahčujú predaj dovážaného tovaru na diaľku, a o uplatňovanie osobitnej úpravy pre predaj tovaru na diaľku dovážaného z tretích území alebo tretích krajín a osobitných úprav pre priznávanie a platbu DPH pri dovoze


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT NÁVRHU

Dôvodyciele návrhu

Táto iniciatíva je spolu s návrhom nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Únie, Colné dátové centrum Európskej únie a Colný orgán Európskej únie a ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 952/2013 (ďalej len „revízia CKÚ“), s návrhom nariadenia Rady, ktorým sa mení nariadenie Rady (ES) č. 1186/2009 zo 16. novembra 2009 ustanovujúce systém Spoločenstva pre oslobodenie od cla, a nariadením Rady (EHS) č. 2658/87 z 23. júla 1987 o colnej a štatistickej nomenklatúre a o Spoločnom colnom sadzobníku súčasťou rozsiahlej a komplexnej reformy colnej únie.

Daňpridanej hodnoty (ďalej len „DPH“) je hlavným zdrojom príjmov verejnej správy vo všetkých členských štátoch EÚ 1 .roku 2020 sa jej podiel na celkových daňových príjmochčlenských štátoch pohyboval od 20 % do 50 %predstavoval približne 26 % celkových ročných daňových príjmov verejnej správyEÚ27. Je takisto kľúčovým zdrojom financovania rozpočtu EÚ, keďže 0,3 % DPH vybranej na vnútroštátnej úrovni sa prevádza do EÚ ako vlastné zdroje, čo predstavuje 12 %celkového rozpočtu EÚ.

Strata daňových príjmov, známa ako „výpadok príjmov z DPH“, vykresľuje problémy spôsobené suboptimálnym výberom a kontrolou DPH. Strata sa celkovo odhaduje na 93 miliárd EUR v roku 2020, pričom významná časť tejto straty je spôsobená podvodmi v rámci Spoločenstva založenými na chýbajúcom obchodnom subjekte. Výpadok príjmov z DPH zahŕňa aj ušlé príjmy v dôsledku vnútroštátnych podvodov a daňových únikov v oblasti DPH a vyhýbania sa povinnosti platiť DPH, v dôsledku konkurzov a platobnej neschopnosti, ako aj nesprávnych výpočtov a administratívnych chýb. Systém DPH je nielen náchylný na podvody, ale je aj čoraz zložitejší a zaťažujúci pre podniky.

V reakcii na prudký nárast činnostioblasti elektronického obchoduroztrieštený regulačný rámec pre výber DPHdodanírámci elektronického obchodu sa 1. júla 2021 balíkom opatreníoblasti DPH pre elektronický obchod zaviedlo niekoľko reforiem týkajúcich sa DPHcolných reforiemcieľom modernizovaťzjednodušiť výber danetransakciírámci elektronického obchodu. Zavedenie balíka opatrení pre elektronický obchod sa ukázalo ako veľmi úspešné, čomu nasvedčujú výsledky hodnotenia, ktoré sa uskutočnilosúvislostiprvými šiestimi mesiacmi jeho uplatňovania. Členské štáty to potvrdilizáveroch Rady ECOFIN 2 marca 2022.

Pokiaľ ide o dovoz, jedným z hlavných cieľov balíka opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod bolo vytvoriť rovnaké podmienky pre dodávateľov z EÚ tak, že by sa riešili rušivé pravidlá, ktoré viedli k problémom v oblasti konkurencie na trhu elektronického obchodu. Oslobodenie od DPH pri dovoze zásielok s nízkou hodnotou nepresahujúcou 22 EUR sa zrušilo. V dôsledku toho sa teraz DPH vzťahuje na všetok obchodný tovar dovážaný do Európy z tretej krajiny alebo tretieho územia bez ohľadu na jeho hodnotu.

Popri zrušení prahovej hodnoty 22 EUR sa balíkom opatrení pre elektronický obchod zaviedlo niekoľko zjednodušení, ktoré majú pomôcť znížiť zaťaženie v súvislosti s dodržiavaním predpisov pre obchodníkov, ktorí uskutočňujú predaj tovaru na diaľku dovážaného do EÚ. Rozsah týchto zjednodušení sa však obmedzil na dovoz s vlastnou hodnotou nepresahujúcou 150 EUR.

Jedným z takýchto zjednodušení je jednotné kontaktné miesto pre dovoz (ďalej len „IOSS“), ktoré je však dostupné len pre predaj na diaľku dovážaného tovaru s vlastnou hodnotou nepresahujúcou 150 EUR (keďže sa prahová hodnota 150 EUR pre oslobodenie od cla balíkom opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod nezrušila). Obchodníci, ktorí sa rozhodnú využívať IOSS, sa nemusia registrovať pre DPH v každom členskom štáte, v ktorom uskutočňujú svoje oprávnené dodania dovážaného tovaru spotrebiteľom. Pri využívaní IOSS sa DPH splatná za tieto dodávky vyberá v čase dodania, čo znamená, že DPH sa nemusí vyberať v čase dovozu. Režim je však odlišný v prípade tovaru s hodnotou nad 150 EUR, pretože takýto predaj dovážaného tovaru na diaľku podlieha DPH pri dovoze v čase dovozu (DPH sa nevyberá vopred).

Návrh reformy colného rámca 3 jasne odôvodňuje zrušenie prahovej hodnoty 150 EUR, ktorásúčasnosti obmedzuje uplatňovanie IOSS na predaj na diaľku dovážaného tovaru, ktorého hodnota nepresahuje 150 EUR. Týmto návrhom sa zavádza pojem „domnelý dovozca“, ktorým je každá osoba zapojená do predaja tovaru na diaľku, ktorý sa má doviezťtretích území alebo tretích krajín,ktorá je oprávnená používať IOSS. Týmto osobám vznikne pri prijatí platby za predaj na diaľku colný dlhpri určovaní príslušnej colnej hodnoty budú môcť uplatniť „zjednodušené sadzobné zaobchádzanie pre predaj na diaľku“.

V rámci zjednodušeného sadzobného zaobchádzania môže domnelý dovozca uplatniť na colnú hodnotu jednu zo „skupinových“ sadzieb. Domnelý dovozca bude mať preto všetky potrebné informácie vrátane cla vyplývajúceho z dovozu, aby mohol správne vypočítať základ dane, na ktorý sa má uplatniť DPH. Preto je vhodné zmeniť smernicu Rady 2006/112/ES vypustením prahovej hodnoty 150 EUR, ktorá sa vzťahuje na IOSS.

Zrušenie prahovej hodnoty 150 EUR pre IOSS je samo osebe opodstatnené, pretože pomôže podporiť cieľ jednotnej registrácie pre DPH v Únii tým, že umožní obchodníkom registrovaným v IOSS priznávať a odvádzať DPH splatnú za všetky ich oprávnené dodania tovaru v rámci IOSS bez ohľadu na ich hodnotu. Hoci zrušenie prahovej hodnoty pre IOSS nezávisí od vykonávania colných reforiem, napriek tomu podporí reformu colného rámca, pretože maximalizuje výhody, ktoré prinesú zjednodušenia orientované na colnú oblasť pri výpočte DPH za predaj dovážaného tovaru na diaľku. Ako domnelý dovozca bude mať obchodník registrovaný v IOSS k dispozícii všetky informácie potrebné na výpočet správnej výšky DPH splatnej zo všetkých svojich oprávnených predajov dovážaného tovaru na diaľku. Toto opatrenie preto takisto pomôže zabrániť podhodnocovaniu v súvislosti s predajom dovážaného tovaru na diaľku, pretože správna výška DPH sa vyberie v čase dodania, teda v čase prijatia platby za transakciu elektronického obchodu.

Okrem toho sa tento návrh zameriava na ďalšie zníženie zaťaženia v súvislosti s dodržiavaním predpisov, ktorému čelia obchodníci predávajúci dovážaný tovar na diaľku, a to aj rozšírením zjednodušenia známeho ako „osobitné úpravy“.

Za určitých podmienok umožňujú osobitné úpravy prevádzkovateľom poštových služieb, expresným dopravcom, colným zástupcom a iným hospodárskym subjektom, ktorí vypĺňajú dovozné colné vyhlásenia v mene zákazníka, mesačne z tohto dovozu priznávať a odvádzať vybranú DPH. Osobitné úpravy sú dobrovoľným zjednodušením a za určitých podmienok sa uplatňujú na dovoz tovaru, ktorého vlastná hodnota nepresahuje 150 EUR, s výnimkou tovaru podliehajúceho spotrebnej dani. V rámci tohto návrhu sa zruší aj prahová hodnota 150 EUR, ktorá sa v súčasnosti uplatňuje na osobitné úpravy. Táto iniciatíva prispeje k ďalšiemu zníženiu zaťaženia v súvislosti s dodržiavaním predpisov a k zníženiu nákladov súvisiacich s dovozom tovaru v hodnote nad 150 EUR.

Okrem zjednodušenia IOSS a osobitných úprav sa v balíku opatrení pre elektronický obchod stanovila aj domnelá zodpovednosť trhovísk a platforiem, ak uľahčujú predaj tovaru na diaľku dovážaného do EÚ, ktorého vlastná hodnota nepresahuje 150 EUR. Režim „domnelého dodávateľa“ je kľúčovou reformou, ktorej cieľom je zmierniť riziko neplatenia DPH. Ak sa uplatňuje tento režim, jednotliví predajcovia na trhoviskách sa nemusia registrovať na účely DPH v súvislosti s dodaniami, na ktoré sa vzťahuje pravidlo o domnelom dodávateľovi. Toto konkrétne opatrenie zbavuje predajcov, ktorí pôsobia prostredníctvom trhovísk, zaťaženia v súvislosti s dodržiavaním predpisov. Zlepšuje sa ním aj dodržiavanie predpisov, pretože tisícom pôvodných predajcov zjednodušuje povinnosti v oblasti DPH tým, že sa trhovisko považuje za subjekt povinný priznať a zaplatiť DPH z dodaní. V tejto iniciatíve sa navrhlo zrušenie prahovej hodnoty 150 EUR s cieľom ďalej rozšíriť rozsah pôsobnosti režimu domnelého dodávateľa tak, aby sa vzťahoval na všetok predaj tovaru na diaľku dovážaného do EÚ bez ohľadu na jeho hodnotu. V dôsledku toho je cieľom tohto návrhu aj zníženie zaťaženia v súvislosti s dodržiavaním predpisov pre zdaniteľné osoby, ktoré uskutočňujú predaj tovaru na diaľku dovážaného do EÚ prostredníctvom trhovísk, čo je v súlade s hlavnými cieľmi návrhu o DPH v digitálnom veku.

V nadväznosti na reformyoblasti DPH pre elektronický obchod prijala Komisiadecembri 2022 návrh DPHdigitálnom veku, ako bolo oznámenéakčnom pláneroku 2020 pre spravodlivéjednoduché zdaňovanie na podporu obnovy 4 .

Cieľom predkladaného návrhu je ďalej prispôsobiť rámec EÚ pre DPH rozšírením okruhu dodaní, na ktoré sa vzťahuje IOSS, osobitné úpravy a režim domnelého dodávateľa. Podľa tohto návrhu by sa IOSS mohlo používať na priznávanie a odvádzanie splatnej DPH zo všetkých predajov tovaru na diaľku dovážaného do EÚ bez ohľadu na jeho hodnotu, ale bez výrobkov podliehajúcich spotrebnej dani, ktoré zostávajú z úpravy vylúčené. Podobne sa rozšíria aj osobitné úpravy a režim domnelého dodávateľa tým, že sa odstráni prahová hodnota 150 EUR, ktorá v súčasnosti obmedzuje ich uplatňovanie a účinnosť. Táto iniciatíva ďalej posilní koncepciu jednotnej registrácie pre DPH v EÚ. Tento návrh je preto v súlade s návrhom o DPH v digitálnom veku a jeho cieľom je znížiť zaťaženie súvisiace s dodržiavaním predpisov zdaniteľných osôb, pretože odstráni viacnásobné registračné povinnosti, ktorým by inak mohli čeliť osoby uskutočňujúce predaj dovážaného tovaru na diaľku v hodnote nad 150 EUR.

Súladexistujúcimi ustanoveniamitejto oblasti politiky

Táto iniciatíva jesúladenávrhomDPHdigitálnom veku 5 , ktorý Komisia prijala 8. decembra 2022 a v súčasnosti saňom rokujeRade. Cieľom návrhuDPHdigitálnom veku je modernizovať systém DPHprispôsobiť ho digitálnemu veku. NávrhDPHdigitálnom vekuskutočnosti predstavuje rozsiahlymnohostranný balík reforiemtromi hlavnými cieľmi,ktorých jedným je posilnenie koncepcie jednotnej registrácie pre DPHEÚ.

Jednýmhlavných cieľov návrhuDPHdigitálnom veku je obmedziť potrebu viacnásobnej registrácie pre DPHEÚ.rámci návrhuDPHdigitálnom veku je snahou dosiahnuť tento cieľ rozšírením rozsahu pôsobnosti zjednodušujúcich nástrojov používaných na priznávanieodvádzanie DPH splatnej pri predaji tovaru na diaľku 6 . Reformy týkajúce sa DPHdigitálnom veku podporia koncepciu jednotnej registrácie pre DPHEÚ rozšírením rozsahu dodaní, na ktoré sa vzťahuje zjednodušeniepodobe jednotného kontaktného miestaÚnii (tzv. úprava pre Úniu), ktoré je súčasťou súboru zjednodušenírámci jednotného kontaktného miesta (ďalej len „OSS“). Cieľom tohto návrhu je ďalej znížiť počet prípadov, keď sa zdaniteľná osoba, ktorá uskutočňuje predaj dovážaného tovaru na diaľku, musí registrovať pre DPH vo viacerých členských štátoch,to rozšírením pravidladomnelom dodávateľovirozšírením IOSSosobitných úprav na dovážaný tovarhodnote nad 150 EUR. Táto iniciatíva aj návrhDPHdigitálnom veku pomáhajú preto podporovať cieľ jednotnej registrácie pre DPHEÚ.

Návrhom o DPH v digitálnom veku sa zaviedlo aj povinné používanie IOSS pre platformy. Podľa návrhu o DPH v digitálnom veku bude IOSS povinné pre trhoviská, ktoré pôsobia ako domnelý dodávateľ pri určitom predaji dovážaného tovaru na diaľku. Podľa tohto návrhu budú trhoviská, ktoré uľahčujú predaj na diaľku dovážaného tovaru v hodnote nad 150 EUR, teraz považované za domnelého dodávateľa v súvislosti s týmito dodaniami a v dôsledku toho budú povinné prostredníctvom IOSS priznávať a odvádzať DPH splatnú z týchto dodaní. Táto reforma ďalej chráni systém DPH v EÚ a posilňuje boj proti podvodom v oblasti DPH, keďže úsilie o dodržiavanie predpisov sa bude sústreďovať na ešte menšiu skupinu trhovísk (zdaniteľných osôb), ktoré sa dobre vyznajú v oblasti dodržiavania predpisov v oblasti DPH a ktoré budú z colného hľadiska zároveň považované za domnelého dovozcu všetkých dodaní dovážaného tovaru, ktoré uľahčujú prostredníctvom svojej platformy. Toto opatrenie navyše zníži riziko podhodnocovania v súvislosti s predajom dovážaného tovaru na diaľku. Ako domnelý dovozca bude mať trhovisko k dispozícii všetky zložky potrebné na výpočet správnej výšky DPH splatnej za takéto dodania. Podhodnocovanie už nebude možné, pretože trhovisko bude vopred účtovať DPH z uvedenej predajnej ceny tovaru. Pri určovaní základu dane, z ktorého sa vyberá DPH, trhovisko registrované v IOSS, ktoré pôsobí ako domnelý dodávateľ a domnelý dovozca, zahrnie všetky faktory, ako sú dane, clá a odvody splatné z dôvodu dovozu, spolu s ďalšími vedľajšími výdavkami, ako sú náklady na dopravu a poistenie, ktoré sú potrebné na správny výpočet základu dane na účely DPH. Následne sa vyúčtuje DPH v správnej výške a odvedie sa príslušným daňovým orgánom. Keďže sa DPH vyberá vopred pri predaji tovaru IOSS, uľahčí sa aj proces dovozu, pretože následný dovoz tovaru IOSS je oslobodený od DPH pri dovoze.

Iniciatíva podporuje stratégiu udržateľného rastu EÚ 7 , ktorá sa týka lepšieho výberu daní, znižovania daňových podvodov, vyhýbania sa daňovým povinnostiamdaňových únikovznižovania nákladov na dodržiavanie predpisov pre podniky, jednotlivcovdaňové správy. Zlepšovanie daňových systémovcieľom podporiť udržateľnejšiuspravodlivejšiu hospodársku činnosť je takisto súčasťou programu EÚ pre konkurencieschopnú udržateľnosť.

Súladostatnými politikami Únie

Táto iniciatíva jesúlade ajakčným plánomcolnej oblasti 8 . Riadenie elektronického obchodu je jednou zo štyroch kľúčových oblastí činnostiakčnom plánecolnej oblasti. Tento návrh na rozšírenie úpravy pre dovoz zrušením prahovej hodnoty 150 EUR sa uskutočňujerámci colnej reformy.

V záverečnej správe Konferenciebudúcnosti Európy 9 občania vyzývajú na „zosúladeniekoordináciu daňových politíkrámci členských štátov EÚcieľom zabrániť daňovým únikomvyhýbaniu sa daňovým povinnostiam“na „podporu spolupráce medzi členskými štátmi EÚcieľom zabezpečiť, aby všetky spoločnostiEÚ platili spravodlivý podiel daní“. Tento návrh jesúladetýmito cieľmi.

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITAPROPORCIONALITA

Právny základ

Touto smernicou sa mení smernica o DPH na základe článku 113 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. V uvedenom článku sa stanovuje, že Rada jednomyseľne v súlade s mimoriadnym legislatívnym postupom a po porade s Európskym parlamentom a hospodárskym a sociálnym výborom prijme ustanovenia na zosúladenie pravidiel členských štátov v oblasti nepriameho zdaňovania.

Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

Táto iniciatíva je v súlade so zásadou subsidiarity. Ciele tejto iniciatívy nemožno vzhľadom na potrebu upraviť smernicu o DPH dosiahnuť na úrovni samotných členských štátov. Komisia, ktorá je zodpovedná za zabezpečenie bezproblémového fungovania jednotného trhu a za presadzovanie všeobecného záujmu EÚ, preto musí navrhnúť opatrenia na zlepšenie situácie.

Cieľom tohto návrhu je navyše zlepšiť fungovanie IOSS, ktoré je spoločným nástrojom na zjednodušenie priznávaniaplatenia DPH pre všetky členské štáty. Nekoordinovanéroztrieštené vnútroštátne opatrenia by mohli preto narúšať obchod.rámci cielenej konzultácie 10 podnikytomto ohľade uprednostňovali jednotné uplatňovanie pravidieloblasti DPH na úrovni EÚ namiesto toho, aby museli plniť rôzne oznamovacie alebo registračné povinnosti na vnútroštátnej úrovni. Pokiaľ idevýberkontrolu DPH, veľkosť výpadku príjmovDPHjeho pretrvávanie jasne ukazujú, že vnútroštátne nástroje nie sú dostatočné na boj proti podvodomoblasti DPH.

Proporcionalita

Návrh je v súlade so zásadou proporcionality a nepresahuje to, čo je nevyhnutné na dosiahnutie cieľov zmlúv, a najmä bezproblémového fungovania jednotného trhu.

Proporcionalita je zabezpečená tým, že táto iniciatíva podporuje účinnejšiu a pevnejšiu zásadu jednotnej registrácie pre DPH, ktorá nezasahuje do vnútroštátnych postupov registrácie pre DPH. Zameriava sa na rozšírenie úpravy pre dovoz a režimu domnelého dodávateľa s cieľom ďalej obmedziť prípady, keď sa od obchodníka zaoberajúceho sa predajom dovážaného tovaru na diaľku prostredníctvom trhoviska alebo samostatne vyžaduje, aby sa registroval na účely DPH v iných členských štátoch, v ktorých nie je usadený, ale uskutočňuje tam dodania dovážaného tovaru.

Celoúnijný rámec na vybavovanie registrácie pre DPH je primeraný, keďže vďaka nemu bude fungovanie jednotného trhu udržateľnejšie. Odstránenie potreby viacerých registrácií v rámci EÚ možno vzhľadom na jeho povahu dosiahnuť len návrhom na zmenu smernice o DPH.

Výber nástroja

Návrh si vyžaduje zmenu smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (ďalej len „smernica o DPH“).

3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMIPOSÚDENÍ VPLYVU

Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

Balík opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod vstúpil do platnosti 1. júla 2021 a zaviedlo sa ním niekoľko zmien pravidiel v oblasti DPH upravujúcich zdaňovanie činností cezhraničného elektronického obchodu medzi podnikom a koncovým zákazníkom (B2C) v EÚ.

Komisia vykonala hodnotenie ex-post prvých šiestich mesiacov uplatňovania balíka opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod. Prvé výsledky sú veľmi povzbudivé a sú dôkazom úspechu nových opatrení. Pokiaľ ide o dovoz, prvé výsledky ukazujú, že počas prvých šiestich mesiacov sa vybrali na DPH približne 2 miliardy EUR konkrétne v súvislosti s dovozom zásielok s nízkou hodnotou s vlastnou hodnotou nepresahujúcou 150 EUR, čo sa rovná približne 4 miliardám EUR ročne. Zo sumy 2 miliardy EUR DPH, ktorá sa vybrala v súvislosti s dovozom tovaru s nízkou hodnotou za prvých šesť mesiacov, sa takmer 1,1 miliardy EUR vybralo prostredníctvom IOSS. Tieto údaje ukazujú, ako sa IOSS etablovalo ako kľúčový nástroj na zjednodušenie priznávania a platenia DPH pri predaji dovážaného tovaru na diaľku.

Vykonávanie balíka pomohlo aj v boji proti podvodom v oblasti DPH. Z analýzy colných údajov vyplýva, že osem najväčších obchodníkov registrovaných pre úpravu IOSS predstavovalo približne 91 % všetkých transakcií deklarovaných na dovoz do EÚ prostredníctvom IOSS. Táto štatistika je veľmi povzbudivá, pretože ukazuje vplyv nového ustanovenia o „domnelosti“ na dodržiavanie predpisov v prípade trhovísk do tej miery, že sledovanie a kontrola tohto veľmi obmedzeného počtu zdaniteľných osôb postačuje na zabezpečenie výberu DPH z tohto typu transakcií.

Návrh vychádza z úspechu balíka opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod a z ambícií návrhu o DPH v digitálnom veku, keďže sa v ňom predpokladá ďalšie rozšírenie režimu domnelého dodávateľa tak, aby sa vzťahoval na všetok predaj tovaru na diaľku dovážaného z tretích území alebo tretích krajín bez ohľadu na jeho hodnotu. V dôsledku toho sa úsilie o dodržiavanie predpisov bude ešte viac sústreďovať na oveľa menší počet veľkých hráčov na trhu, ktorí budú predstavovať väčšinu predaja tovaru na diaľku dovážaného do EÚ.

Táto iniciatíva podporuje aj zásadu jednotnej registrácie pre DPH v EÚ, pretože sa ňou ešte viac obmedzí počet prípadov, keď sa zdaniteľná osoba bude musieť registrovať na účely DPH. Rozšírenie zjednodušenia IOSS na všetky prípady predaja dovážaného tovaru na diaľku bez ohľadu na jeho hodnotu spolu s rozšírením osobitných úprav na niektoré prípady dovozu tovaru v zásielkach v hodnote nad 150 EUR ďalej zníži potrebu zdaniteľných osôb registrovať sa na účely DPH vo viac ako jednom členskom štáte. V dôsledku ďalšieho rozšírenia režimu domnelého dodávateľa sa zdaniteľné osoby, ktoré uskutočňujú predaj tovaru na diaľku dovážaného do EÚ prostredníctvom trhovísk, už nebudú musieť registrovať na účely DPH v súvislosti s dodaniami, pri ktorých je vlastná hodnota zásielky vyššia ako 150 EUR. Namiesto toho bude trhovisko, ktoré pôsobí ako domnelý dodávateľ, priznávať a odvádzať DPH splatnú z týchto dodaní prostredníctvom rozšírenej úpravy pre dovoz, ktorá bude teraz podľa návrhu o DPH v digitálnom veku pre trhoviská povinná.

Konzultácie so zainteresovanými stranami

Komisia začala 22. januára 2022 otvorenú verejnú konzultáciu, ktorá zostala otvorená do 5. mája 2022. Táto verejná konzultácia sa začala spolu s výzvou na predkladanie podkladov. Verejná konzultácia bola štruktúrovaná pomocou špeciálneho dotazníka, ktorý pozostával zo 71 otázok. V rámci konzultačného postupu bola široká verejnosť a všetky kľúčové zainteresované strany vrátane podnikov vyzvané, aby predložili svoje názory na tri základné oblasti, ktorými sa iniciatíva o DPH v digitálnom veku zaoberá, a to i) požiadavky na digitálne oznamovanie a elektronickú fakturáciu; ii) režim DPH v platformovom hospodárstve a iii) používanie jednotnej registrácie pre DPH v EÚ. Celkovo bolo doručených 193 odpovedí z 22 členských štátov a piatich krajín mimo EÚ. Respondenti mohli takisto nahrať pozičné dokumenty.

Viacerí respondenti v rámci verejnej konzultácie vyjadrili názor, že rozsah pôsobnosti IOSS by sa mal rozšíriť aj zrušením prahovej hodnoty 150 EUR, aby sa zjednodušil postup priznávania a odvádzania DPH pri predaji na diaľku dovážaného tovaru nad túto sumu. Zrušením prahovej hodnoty 150 EUR sa zároveň zníži potreba registrácie v rôznych členských štátoch, čo jednoznačne pomôže podnikom, najmä malým a stredným podnikom (MSP), ľahšie plniť svoje povinnosti v oblasti DPH a rozširovať a rozvíjať svoje podnikanie v celej EÚ.

Viac ako 80 % respondentov otvorenej verejnej konzultácie sa domnieva, že zložité plnenie požiadaviek na registráciu na účely DPH prispieva k vysokej miere podvodov a nedodržiavania predpisov a že daňovníci sa nevenujú niektorým trhom alebo transakciám, pretože sa radšej vyhnú registrácii na účely DPH vo viacerých členských štátoch.

Získavanievyužívanie expertízy

Komisia vychádzalaanalýzy, ktorú vykonal externý dodávateľ pre štúdiu „DPHdigitálnom veku“ 11 . 

Prvým cieľom štúdie bolo zhodnotiť súčasnú situáciu v súvislosti s požiadavkami na digitálne oznamovanie, režimom DPH pre platformové hospodárstvo, jednotnou registráciou pre DPH a IOSS. Jej druhým cieľom bolo posúdiť vplyv viacerých možných iniciatív politiky v týchto oblastiach. Konkrétne sa skúmala možnosť zrušiť hranicu 150 EUR, ktorá sa vzťahuje na IOSS. V štúdii sa uvádza, že predaj dovážaného tovaru na diaľku v hodnote nad 150 EUR a predaj tovaru podliehajúceho spotrebnej dani na diaľku sú transakciami rozšírenými najmä v elektronickom obchode. Ako vyplýva z cielenej konzultácie, predaj tovaru na diaľku z tretích krajín/území v hodnote vyššej ako 150 EUR a tovaru podliehajúceho spotrebnej dani dovážaného z tretích krajín/území predstavuje približne 10 – 20 % celkovej hodnoty elektronického predaja do EÚ na diaľku.

Okrem toho Komisia využila analýzu, ktorú vykonal iný externý dodávateľrámci štúdie „Integrovanáinovatívna revízia pravidiel EÚ upravujúcich transakcie elektronického obchodutretích krajíncolnéhodaňového hľadiska“ 12 . Štúdia nadväzuje na opatrenie 9 akčného plánucolnej oblasti,rámci ktorého sa Komisia snažila preskúmať vplyv elektronického obchodu na výber clana rovnaké podmienky pre hospodárske subjekty EÚ vrátane možných opatrení na výber cla podľa nového prístupuvýberu DPHrámci IOSS.štúdii sa posúdili možné dôsledky zmeny prahovej hodnoty 150 EUR pre oslobodenie od cladospelo sazáveru, že zrušenie tohto prahu by viedlonajväčšiemu nárastu príjmovnajviac by vyrovnalo podmienky pre zahraničných predajcovdomáci trh. Odstránili by sa tým aj podvodyoblasti cla alebo vyhýbanie sa plateniu cla pomocou rozdeľovania zásielokznížil by sa podnet na podhodnocovanie.

Posúdenie vplyvu

Posúdenie vplyvu návrhu o DPH v digitálnom veku, ktoré 22. júna 2022 preskúmal výbor pre kontrolu regulácie, získalo kladné stanovisko. Výbor odporučil pridať viac podrobností s cieľom lepšie opísať metodiky používané na modelovanie a viac objasniť možnosti. Posúdenie vplyvu bolo primerane zmenené tak, aby zahŕňalo pohľady členských štátov a sektorov na platformové hospodárstvo, komplexne sa opísali ekonometrické analýzy/techniky používané na modelovanie a podrobne sa opísala štruktúra požiadaviek na digitálne oznamovanie spojených s jednotlivými možnosťami.

V posúdení vplyvu, ktoré je priložené k návrhu o DPH v digitálnom veku, sa analyzovali viaceré možnosti politiky. V prípade registrácie pre DPH sa v posúdení vplyvu preskúmali tri konkrétne možnosti politiky vrátane čiastkových možností, konkrétne v súvislosti s používaním a rozsahom pôsobnosti IOSS. Tri možnosti politiky týkajúce sa IOSS sa zameriavali na zachovanie súčasného stavu, zavedenie povinného IOSS pre rôznych dodávateľov (s určitým limitom alebo bez neho) a zrušenie prahovej hodnoty 150 EUR pre používanie IOSS. Tieto tri možnosti súvisiace s IOSS boli zoskupené do širších politických prístupov spolu s ďalšími možnosťami politiky zameranými na požiadavky na digitálne oznamovanie, platformové hospodárstvo a iné iniciatívy zamerané na minimalizáciu registrácie pre DPH v rámci zastrešujúceho cieľa jednotnej registrácie pre DPH v EÚ. Do posúdenia vplyvu bolo zahrnutých celkovo päť širších politických prístupov, z ktorých dva zahŕňali zmeny IOSS týkajúce sa konkrétne „posilneného prístupu“ a „maximálneho prístupu“. Prvý prístup zahŕňal možnosť zaviesť povinné IOSS, zatiaľ čo druhý prístup zahŕňal možnosť zaviesť povinné IOSS spolu s možnosťou zrušiť prahovú hodnotu 150 EUR pre používanie IOSS.

V posúdení vplyvu sa zdôraznil význam riešenia rámca DPH na správu a výber DPH z predaja dovážaného tovaru na diaľku. Odhaduje sa, že v roku 2020 dosiahol predaj dovážaného tovaru na diaľku v rámci EÚ27 sumu 29 miliárd EUR. Okrem toho zainteresované strany uviedli, že značná časť predaja dovážaného tovaru na diaľku (pre orientáciu približne 10 – 20 %) presiahla hodnotu 150 EUR, a preto v súčasnosti nie je oprávnená na IOSS. Možnosť zrušiť prahovú hodnotu 150 EUR by umožnila používať IOSS pre tovar s vyššou hodnotou, čím by sa stal potenciálne užitočnejším pre predajcov dovážaného tovaru na diaľku, ktorých aspoň časť predaja dovážaného tovaru na diaľku má hodnotu vyššiu ako je súčasná prahová hodnota. V posúdení vplyvu sa uznáva, že zrušenie prahovej hodnoty 150 EUR by viedlo k zníženiu administratívneho zaťaženia a nákladov spojených s registráciou pre DPH pre podniky, keďže niektoré podniky by sa už nemuseli registrovať v členskom štáte určenia, čím by sa znížilo ich zaťaženie.

Maximálny aj posilnený prístup sa považovali za prístup so širokým záberom, a teda s najväčším potenciálnym prínosom. Napríklad v oblasti registrácie pre DPH, kde sa dôraz kladie skôr na otázku vysokých administratívnych nákladov a vysokých nákladov na dodržiavanie predpisov, sa čiastkové možnosti pre OSS a IOSS líšia najmä rozsahom situácií, ktoré v súčasnosti vedú k viacnásobnej registrácii pre DPH, ktoré by sa mali riešiť.

Analýza zahrnutá do posúdenia vplyvu nakoniec ukázala, že najlepšia rovnováha, pokiaľ ide o možnosti politiky z hľadiska účinnosti, proporcionality a subsidiarity, by sa dosiahla zavedením „posilneného prístupu“. Posilnený prístup je kombináciou zavedenia požiadaviek na digitálne oznamovanie na úrovni EÚ, ustanovenia o „domnelom dodávateľovi“ pre sektory krátkodobého prenájmu ubytovania a prepravy cestujúcich a kombináciou väčšieho rozšírenia OSS, prenesenia daňovej povinnosti a povinného IOSS pre platformy.

V „maximálnom prístupe“ sa navrhovalo odstránenie prahovej hodnoty 150 EUR, ale vzhľadom na jeho silnú väzbu na výpočet cla sa nepovažoval za najúčinnejšiu možnosť v kontexte návrhu o DPH v digitálnom veku. V posúdení vplyvu sa uznáva, že rozšírenie IOSS o predaj na diaľku dovážaného tovaru v hodnote vyššej ako 150 EUR predstavuje zlepšenie, ktoré podniky podporujú. Preto sa v tomto návrhu rieši odstránenie prahovej hodnoty 150 EUR spolu s komplexnou revíziou príslušných colných predpisov.

Očakáva sa, že v rokoch 2023 až 2032 sa zrušením povinností registrácie pre DPH dosiahnu úspory vo výške 8,7 miliardy EUR. Očakávajú sa aj prínosy v oblasti životného prostredia, v sociálnej oblasti a v oblasti automatizácie obchodu, ako aj prínosy súvisiace s fungovaním vnútorného trhu (vyrovnanejšie podmienky) a s efektívnosťou daňovej kontroly.

Posúdenie vplyvuprílohynemu, zhrnutiestanovisko výboru pre kontrolu regulácieposúdeniu vplyvu súdispozícii na stránkekonzultáciami na portáli Vyjadrite svoj názor: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13186-VAT-in-the-digital-age_sk . 

V správeposúdení vplyvu reformy colnej únie sa ako problém uvádza aj podhodnocovanie. Pri podhodnocovaní sa tovar deklaruje pod jeho správnou colnou hodnotou,preto je základ,ktorého sa uplatňuje cloDPH, nižší. Podhodnocovanie sa považuje za relevantnejšiekategóriách tovaru, na ktoré sa uplatňuje clo.štúdii, ktorúroku 2016 uskutočnila spoločnosť Copenhagen Economics, sa však odhaduje, že približne 65 % zásielokrámci elektronického obchodu je podhodnotených na účely DPH,to bez ohľadu na oslobodenie od cla 13 . Vyskytli sa aj prípady systematického podhodnocovania niektorých kategórií tovaru, čo viedlovýznamným stratám príjmovcla 14 . 

Regulačná vhodnosťzjednodušenie

Tento návrh vychádzanávrhuDPHdigitálnom veku, ktorý je iniciatívou REFIT na modernizáciu súčasných pravidieloblasti DPHzohľadnenie príležitostí, ktoré ponúkajú digitálne technológie 15 . Očakáva sa, že návrh posilní jednotný trhpomôže zlepšiť výber danípredaja dovážaného tovaru na diaľku. Tento návrh preto zabezpečí udržateľné príjmy počas obnovy po pandémii COVID-19.

Očakáva sa, že spoločnosti zapojené do predaja dovážaného tovaru na diaľku budú mať zo zavedenia návrhu čistý prospech. Celkovo sa týmto návrhom ďalej posilní koncepcia jednotnej registrácie pre DPH, ktorá podporí zásadu rovnováhy záťaže alebo dokonca aj zásadu znižovania záťaže s prihliadnutím na viacnásobnú registračnú povinnosť, ktorá môže existovať v súvislosti s predajom dovážaného tovaru na diaľku v hodnote nad 150 EUR.

Tento návrh vychádza zo zásady jednotnej registrácie pre DPH v EÚ a očakáva sa, že ešte viac zníži potrebu viacnásobnej registrácie v iných členských štátoch. Pomôže preto znížiť administratívne zaťaženie a súvisiace náklady pre podniky zapojené do predaja dovážaného tovaru na diaľku v hodnote nad 150 EUR.

Platforma Fit for Future zaradila iniciatívu DPHdigitálnom veku do svojho ročného pracovného programu na rok 2022, pričom uznala jej potenciál na zníženie administratívneho zaťaženiaoblasti politiky 16 . Tento predkladaný návrh vychádza ajhlavných cieľov DPHdigitálnom veku, pretože prináša ďalšie zníženie administratívneho zaťaženianákladov spojenýchdodržiavaním predpisovoblasti DPH.

4.VPLYV NA ROZPOČET

Očakáva sa, že vďaka tomuto návrhu sa zvýšia príjmy členských štátov z DPH, pretože zlepší výber DPH tým, že bude úsilie o dodržiavanie predpisov zameriavať na menší počet zdaniteľných osôb, ktoré väčšinou predpisy dodržiavajú. Rozšírenie úpravy pre dovoz na všetky druhy predaja dovážaného tovaru na diaľku s výnimkou výrobkov podliehajúcich spotrebnej dani pomôže znížiť administratívne zaťaženie a náklady spojené s vydávaním a kontrolou registrácií pre DPH. Po rozšírení pravidla o domnelom dodávateľovi, IOSS a osobitných úprav by daňové správy mali zaznamenať zodpovedajúci pokles počtu žiadostí o registráciu podaných neusadenými zdaniteľnými osobami. Členským štátom sa preto týmto návrhom znížia administratívne náklady spojené s registráciou obchodníkov, ktorí uskutočňujú predaj tovaru na diaľku dovážaného do EÚ v hodnote nad 150 EUR, keďže títo obchodníci budú teraz môcť priznávať a odvádzať DPH splatnú z týchto dodaní prostredníctvom úpravy pre dovoz, čím sa v súvislosti s týmito dodávkami zruší potreba registrácie na účely DPH vo viacerých členských štátoch.

5.ĎALŠIE PRVKY

Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnoteniapredkladania správ

Výbor pre DPH, poradný výbor pre otázky v oblasti DPH, na ktorom sa zúčastňujú zástupcovia všetkých členských štátov a ktorému predsedajú úradníci Komisie z Generálneho riaditeľstva pre dane a colnú úniu (GR TAXUD), prediskutuje a objasní možné problémy s výkladom medzi členskými štátmi, ktoré sa týkajú nových právnych predpisov.

Stály výbor pre administratívnu spoluprácu sa bude zaoberať možnými otázkami týkajúcimi sa administratívnej spolupráce medzi členskými štátmi vyplývajúcimi z nových ustanovení, na ktoré sa vzťahuje tento návrh.

Okrem toho bude Komisia monitorovať a hodnotiť, či táto iniciatíva správne funguje z hľadiska dosahovania svojich cieľov.

Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

Tento návrh obsahuje tri hlavné prvky. Ako prvé sa navrhuje rozšíriť uplatňovanie pravidla domnelého dodávateľa, ktoré sa v súčasnosti obmedzuje na predaj dovážaného tovaru na diaľku s hodnotou nepresahujúcou 150 EUR, na všetok predaj tovaru na diaľku dovážaného z tretieho územia alebo tretej krajiny. Rozšírenie pravidla o domnelom dodávateľovi sa dosiahne odstránením odkazu na prahovú hodnotu 150 EUR v článku 14a ods. 1 smernice Rady 2006/112/ES. V rámci rozšíreného rozsahu pôsobnosti by sa preto pravidlo domnelého dodávateľa vzťahovalo na všetok predaj tovaru na diaľku dovážaného do EÚ, ktorý sa uľahčuje prostredníctvom elektronického rozhrania bez ohľadu na vlastnú hodnotu zásielky.

Ako druhé sa navrhuje rozšíriť uplatňovanie IOSS, ktoré sa v súčasnosti obmedzuje na predaj tovaru na diaľku dovážaného v zásielkach, ktorých vlastná hodnota nepresahuje 150 EUR, na všetok predaj dovážaného tovaru na diaľku bez ohľadu na jeho hodnotu. Výrobky podliehajúce spotrebnej dani by však zostali z úpravy vylúčené. Rozšírenie IOSS by prispelo k rozvoju koncepcie jednotnej registrácie pre DPH v EÚ ďalším obmedzením prípadov, keď sa zdaniteľná osoba musí registrovať na účely DPH v inom členskom štáte. Rozšírenie uplatňovania IOSS sa dosiahne odstránením odkazu na prahovú hodnotu 150 EUR v článku 369l prvom odseku smernice Rady 2006/112/ES.

A po tretie by sa návrhom rozšírilo uplatňovanie osobitných úprav stanovených v hlave XII kapitole 7 smernice Rady 2006/112/ES, ktorá sa v súčasnosti obmedzuje na oprávnený dovážaný tovar s vlastnou hodnotou nepresahujúcou 150 EUR, na všetok oprávnený tovar. Výrobky podliehajúce spotrebnej dani zostanú z tejto úpravy vylúčené. Rozšírenie osobitných úprav prispeje k rozvoju koncepcie jednotnej registrácie pre DPH v EÚ ďalším obmedzením prípadov, keď sa zdaniteľná osoba musí registrovať na účely DPH v inom členskom štáte. Článok 369y smernice Rady 2006/112/ES sa preto mení tak, aby sa odstránil odkaz na prahovú hodnotu 150 EUR.

2023/0158 (CNS)

Návrh

SMERNICA RADY,

ktorou sa mení smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o pravidlá v oblasti DPH týkajúce sa zdaniteľných osôb, ktoré uľahčujú predaj dovážaného tovaru na diaľku, a o uplatňovanie osobitnej úpravy pre predaj tovaru na diaľku dovážaného z tretích území alebo tretích krajín a osobitných úprav pre priznávanie a platbu DPH pri dovoze

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 113,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

so zreteľom na stanovisko Európskeho parlamentu 17 ,

so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskehosociálneho výboru 18 ,

konajúc v súlade s mimoriadnym legislatívnym postupom,

keďže:

(1)V článku 14a ods. 1 smernice Rady 2006/112/ES 19 sa ustanovuje „režim domnelého dodávateľa“. Podľa tohto článku platí, že ak zdaniteľná osoba uľahčuje prostredníctvom elektronického rozhrania predaj tovaru na diaľku dovážanéhotretích území alebo tretích krajín, táto zdaniteľná osoba sa považuje za domnelého dodávateľa tohto tovaru.

(2)Uplatňovanie režimu „domnelého dodávateľa“ sasúčasnosti obmedzuje na predaj tovaru na diaľku dovážanéhotretích území alebo tretích krajínzásielkach, ktorých vlastná hodnota nepresahuje 150 EUR.cieľom znížiť zaťaženiesúvislostidodržiavaním predpisov pre obchodníkov predávajúcich prostredníctvom elektronických rozhraní, ako sú trhoviská,podporiť jednotnú registráciu pre daňpridanej hodnoty (DPH)Únii by sa mal limit 150 EUR zrušiť. Režim domnelého dodávateľa by sa preto mal vzťahovať na všetok predaj tovaru na diaľku dovážanéhotretích území alebo tretích krajín do Únie bez ohľadu na jeho hodnotu.

(3)V hlave XII kapitole 6 oddiele 4 smernice 2006/112/ES sa stanovuje osobitná úprava pre predaj tovaru na diaľku dovážanéhotretích území alebo tretích krajín známa ako jednotné kontaktné miesto pre dovoz (IOSS). Zdaniteľné osoby, ktoré sa rozhodnú zaregistrovať sajednotnom kontaktnom mieste pre dovoz, sa nemusia registrovať na účely DPHkaždom členskom štáte,ktorom uskutočňujú oprávnené dodania tovaru spotrebiteľom. Namiesto toho sa DPH splatná za tieto dodania tovaru môže priznaťzaplatiťjedinom členskom štáte prostredníctvom úpravy pre dovoz. Osobitná úprava jednotného kontaktného miesta pre dovoz sa však obmedzuje na predaj dovážaného tovaru na diaľkuzásielkach, ktorých vlastná hodnota nepresahuje 150 EUR.cieľom podporiť jednotnú registráciu pre DPHÚnii by sa mala zrušiť prahová hodnota 150 EUR, aby zdaniteľné osoby, ktoré uskutočňujú predaj tovaru na diaľku dovážanéhotretích území alebo tretích krajín do Úniehodnote presahujúcej 150 EUR, neboli povinné sa registrovať na účely DPH pri dovozekaždom členskom štáte určenia tovaru.

(4)V hlave XII kapitole 7 smernice 2006/112/ES sa stanovujú osobitné úpravy pre priznávanieplatbu DPH pri dovoze. Za určitých podmienok umožňujú osobitné úpravy prevádzkovateľom poštových služieb, expresným dopravcom, colným zástupcominým hospodárskym subjektom, ktorí vypĺňajú dovozné colné vyhláseniamene zákazníka, mesačneurčitého dovozu priznávaťodvádzať vybranú DPH. Tieto osobitné úpravy sa obmedzujú na dovážaný tovarzásielkach, ktorého vlastná hodnota nepresahuje 150 EUR,výnimkou výrobkov podliehajúcich spotrebnej dani.cieľom znížiť zaťaženiesúvislostidodržiavaním predpisovnáklady spojenédovážaným tovaromzásielkachvlastnou hodnotou nad 150 EUR by sa preto prahová hodnota 150 EUR mala zrušiť.

(5)V súlade so spoločným politickým vyhlásením členských štátovKomisie28. septembra 2011vysvetľujúcim dokumentom 20 sa členské štáty zaviazali, žeodôvodnených prípadochsvojim oznámeniamtranspozičných opatreniach pripoja jeden alebo viacero dokumentov vysvetľujúcich vzťah medzi prvkami smernicezodpovedajúcimi časťami vnútroštátnych transpozičných nástrojov.súvislostitouto smernicou sa zákonodarca domnieva, že zasielanie takýchto dokumentov je odôvodnené.

(6)Keďže cieľ tejto smernice, teda podporiť koncepciu jednotnej registrácie pre DPHÚnii, je možné dosiahnuť len na úrovni Únie, môže Únia prijať opatreniasúlade so zásadou subsidiarity podľa článku 5 ZmluvyEurópskej únii.súlade so zásadou proporcionality stanovenouuvedenom článku neprekračuje táto smernica rámec, ktorý je nevyhnutný na dosiahnutie týchto cieľov.

(7)Smernica 2006/112/ES by sa preto mala zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,

PRIJALA TÚTO SMERNICU:

Článok 1

Zmeny smernice 2006/112/ES

Smernica 2006/112/ES sa mení takto:

1.V článku 14a sa odsek 1 nahrádza takto:

„1.    Ak zdaniteľná osoba uľahčuje predaj tovaru na diaľku dovážanéhotretích území alebo tretích krajín prostredníctvom použitia elektronických rozhraní, ako sú trhoviská, platformy, portály alebo podobné prostriedky, predpokladá sa, že tento tovar prijaladodala táto zdaniteľná osoba samotná.“;

2.V článku 369l sa prvý odsek nahrádza takto:

„Na účely tohto oddielu predaj tovaru na diaľku dovážaného z tretích území alebo tretích krajín nezahŕňa výrobky, ktoré podliehajú spotrebnej dani.“;

3.Článok 369y sa nahrádza takto:

„Článok 369y

Ak sa v prípade dovozu tovaru, s výnimkou výrobkov podliehajúcich spotrebnej dani, osobitná úprava uvedená v kapitole 6 oddiele 4 nevyužije, členský štát dovozu povolí osobe, ktorá predkladá tovar colným orgánom na území Spoločenstva na účet osoby, pre ktorú je tovar určený, aby využila osobitné úpravy pre priznávanie a platbu DPH pri dovoze za tovar, ktorého odoslanie alebo preprava sa končí v uvedenom členskom štáte.“

Článok 2

Transpozícia

1.Členské štáty najneskôr do 31. decembra 2027 prijmúuverejnia zákony, iné právne predpisysprávne opatrenia potrebné na dosiahnutie súladutouto smernicou. Komisii bezodkladne oznámia znenie týchto ustanovení.

Tieto ustanovenia uplatňujú od 1. marca 2028.

Členské štáty uvedú priamo v prijatých opatreniach alebo pri ich úradnom uverejnení odkaz na túto smernicu. Podrobnosti o odkaze upravia členské štáty.

2.Členské štáty oznámia Komisii znenie hlavných ustanovení vnútroštátnych právnych predpisov, ktoré prijmúoblasti pôsobnosti tejto smernice.

Článok 3

Nadobudnutie účinnosti

Táto smernica nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jej uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Článok 4

Adresáti

Táto smernica je určená členským štátom.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda/predsedníčka

(1)     Tax revenue statistics - Statistics Explained (europa.eu) , Eurostat.
(2)    Závery Radyvykonávaní balíka opatreníoblasti DPH pre elektronický obchod, ST 7104/2215. marca 2022.
(3)     Revízia Colného kódexu Únie (europa.eu) .
(4)     DPH v digitálnom veku (europa.eu) .
(5)    Návrh SMERNICE RADY, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES, pokiaľ idepravidlá DPH pre digitálny vek (COM/2022/701 final). Návrh NARIADENIA RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 904/2010, pokiaľ ideopatrenia administratívnej spolupráceoblasti DPH potrebné pre digitálny vek (COM/2022/703). Návrh VYKONÁVACIEHO NARIADENIA RADY, ktorým sa mení vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 282/2011, pokiaľ idepožiadavky na informácie pri určitých úpravách DPH (COM/2022/704 final).
(6)     https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/vat/vat-e-commerce_en .
(7)    V plánoch obnovyodolnosti členských štátov sa počíta so širokým súborom reforiem zameraných na zlepšenie podnikateľského prostrediauprednostnenie prijímania digitálnychzelených technológií. Tieto reformy dopĺňajú dôležité snahydigitalizáciu daňových správ ako strategického sektora verejnej správy. Ročný prieskum udržateľného rastu na rok 2022 [COM(2021) 740 final].
(8)    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, RadeEurópskemu hospodárskemusociálnemu výboru – Posunutie colnej únie na ďalšiu úroveň: Akčný plán, Brusel [COM/2020/581 final].
(9)    Konferenciabudúcnosti Európy – správakonečnom výsledku, máj 2022, návrh 16, opatrenia 1 – 3. Konferenciabudúcnosti Európy sa konalačase od apríla 2021 do mája 2022. Išlojedinečnú realizáciu deliberatívnej demokracie na celoeurópskej úrovni pod vedením občanov, pričom sa do tohto podujatia zapojili tisícky európskych občanov, ako aj politickí aktéri, sociálni partneri, zástupcovia občianskej spoločnostikľúčové zainteresované strany.
(10)    DPHdigitálnom veku. Záverečná správa (zväzok IV Konzultácie). Osobitná zmluva č. 07, ktorou sa vykonáva rámcová zmluva č. TAXUD/2019/CC/150.
(11)    V čase podania tohto návrhu stále prebieha hodnotenie druhej verzie konečnej správy.
(12)    Copenhagen Economics (2016), E-commerce imports into Europe: VAT and Customs treatment (Dovoz do Európyrámci elektronického obchodu: režim DPHcolný režim).
(13)    Najväčší počet vyšetrovaní úradu OLAF sa týkal dovozu cez Spojené kráľovstvorokoch 2013 až 2016. Pozri vec C-213/19 Európskeho súdneho dvora – Európska komisia/Spojené kráľovstvo Veľkej BritánieSeverného Írska.
(14)    Pracovný program Komisie na rok 2022, príloha II: Iniciatívy REFIT, pododdiel Hospodárstvo, ktoré pracujeprospech ľudí (č. 20).
(15)     2022_annual_work_programme_-_fit_for_future_platform_en.pdf (europa.eu) .
(16)    Ú. v. EÚ C , , s. .
(17)    Ú. v. EÚ C , , s. .
(18)    Smernica Rady 2006/112/ES28. novembra 2006spoločnom systéme danepridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 347, 11.12.2006, s. 1).
(19)    Ú. v. EÚ C 369, 17.12.2011, s. 14.
Top