EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023DC0455

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE o rozsahu pôsobnosti nariadenia (EÚ) 2016/1011, najmä pokiaľ ide o pokračujúce používanie referenčných hodnôt tretích krajín subjektmi pod dohľadom, a o možných nedostatkoch súčasného rámca

COM/2023/455 final

V Bruseli14. 7. 2023

COM(2023) 455 final

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

o rozsahu pôsobnosti nariadenia (EÚ) 2016/1011, najmä pokiaľ ide o pokračujúce používanie referenčných hodnôt tretích krajín subjektmi pod dohľadom, a o možných nedostatkoch súčasného rámca


1.Úvod

2.Politickýprávny kontext

3.Posúdenie

4.Ďalší postup



1.Úvod

Referenčná hodnota je index 1 , ktorý sa používa ako odkaz na určenie ceny finančného nástroja alebo finančnej zmluvy.súčasnosti rôzni poskytovatelia vytvárajú širokú škálu referenčných hodnôt vrátane referenčných hodnôt úrokových sadzieb, ako je EURIBOR, akciovýchkomoditných referenčných hodnôt, napr. referenčné hodnoty energie ako West Texas Intermediate (WTI) alebo Brent. Referenčné hodnoty sa líšiahľadiska použitých podkladových údajov, spôsobu zhromažďovania podkladových údajov, spôsobu výpočtu referenčnej hodnotyspôsobu jej poskytovania konečnému používateľovi.

Finančné trhy sú celosvetové trhyreferenčné hodnoty sa vytvárajúpoužívajú na medzinárodnej úrovni. Európske banky, investičné fondyiní používatelia referenčných hodnôt 2 odkazujú na referenčné hodnoty EÚkrajín mimo EÚ na rôzne účely, od zabezpečenia vlastných rizík vrátane úrokových, úverovýchdevízových rizíkponúkania produktov na zabezpečenie rizika svojich klientov až po vytvorenie investičného portfólia pomocou referenčnej hodnoty buď ako investičnej šablóny, alebo referenčnej hodnoty výkonnosti. Väčšinu referenčných hodnôt (viac ako 3,6 milióna) vytvárajú správcovia mimo EÚ 3 . Pravidlá uvedenénariadení (EÚ) 2016/1011 (nariadeniereferenčných hodnotách)používaní referenčných hodnôt krajín mimo EÚ sú preto veľmi dôležité 4 .

Touto správou sa plní povinnosť uvedená v článku 54 ods. 6 nariadenia o referenčných hodnotách, v ktorom sa požaduje správa o rozsahu pôsobnosti tohto nariadenia, najmä pokiaľ ide o pokračujúce používanie referenčných hodnôt tretích krajín subjektmi pod dohľadom, a o možných nedostatkoch súčasného rámca. Touto správou a jej záverom sa spĺňa aj podmienka na prijatie delegovaného aktu podľa článku 54 ods. 7 nariadenia o referenčných hodnotách s cieľom predĺžiť prechodné obdobie pred začatím uplatňovania pravidiel používania referenčných hodnôt krajín mimo EÚ.

2.Politickýprávny kontext

Poskytovaniepoužívanie referenčných hodnôt sú od roku 2016 regulované činnosti podľa nariadeniareferenčných hodnotách. Všetci správcovia referenčných hodnôtEÚ podliehajú vnútroštátnemu dohľadu 5 alebo dohľadu EÚ 6 musia dodržiavať organizačné pravidlápravidlá výkonu činnosti.

Nariadením o referenčných hodnotách sa v podstate vykonávajú zásady o finančných referenčných hodnotách Medzinárodnej organizácie komisií pre cenné papiere (zásady IOSCO) alebo prípadne zásady pre agentúry poskytujúce informácie o cenách ropy (zásady IOSCO pre agentúry poskytujúce informácie o cenách ropy). Tieto dva súbory zásad boli vypracované na medzinárodnej úrovni v rokoch 2012 – 2013 ako reakcia na rôzne odhalenia týkajúce sa manipulácie referenčných hodnôt a naďalej slúžia ako dôležitý ústredný bod pre systémy referenčných predpisov na celom svete. Zásady dodržiava väčšina profesionálnych správcov referenčných hodnôt, aj keď väčšinou na základe vlastnej certifikácie.



Rozsah pôsobnosti nariadenia o referenčných hodnotách

Nariadeniereferenčných hodnotách je záväzné pre všetkých správcov referenčných hodnôt EÚ, pričom za porušenia sa ukladajú pokuty až do výšky 10 % ročného obratu porušujúcej strany. Na rozdiel od právnych režimov pre referenčné hodnotyiných jurisdikciách má nariadeniereferenčných hodnotách široký rozsah pôsobnosti, ktorý vychádzapredpokladu, že všetky finančné referenčné hodnotyvšetci správcovia potenciálne podliehajú konfliktu záujmov. Preto sa nariadeniereferenčných hodnotách nevzťahuje len na referenčné hodnoty so systémovým významomreferenčné hodnoty,prípade ktorých obzvlášť existuje riziko konfliktov záujmov, ale aj na menej používané referenčné hodnotyreferenčné hodnoty, pri ktorých je nepravdepodobné, že by došlo ku konfliktu záujmov.tohto dôvodu sa do nariadeniareferenčných hodnotách začlenili dôležité prvky na zabezpečenie proporcionality, ktoré spočívajúrozdieloch medzi referenčnými hodnotamihľadiska charakteristíkzraniteľných miest 7 .napokon, na zmiernenie akéhokoľvek rizika regulačnej arbitráže sa zakázalo používanie referenčných hodnôt krajín mimo EÚvýnimkou prípadov, keď podliehajú rovnocennej miestnej reguláciidohľadu alebo keď správca referenčnej hodnoty dobrovoľne dodržiava nariadeniereferenčných hodnotáchžiadaprístup na trh EÚ na základe uznania alebo schválenia.

Nariadeniereferenčných hodnotách sa začalo uplatňovať 1. januára 2018, pričom pre existujúce referenčné hodnotyreferenčné hodnoty krajín mimo EÚ bolo stanovené prechodné obdobie do 31. decembra 2019. Tento termín bol neskôr dvakrát posunutýteraz je stanovený na 31. decembra 2023 8 .

V návrhu preskúmania nariadeniareferenčných hodnotáchroku 2020 sa skúmali účinky pravidiel týkajúcich sa tretích krajín stanovenýchnariadeníreferenčných hodnotách na dostupnosť určitých devízových referenčných hodnôt pre účastníkov trhuEÚ, pretože účastníci trhu naznačili, že článkom 29 ods. 1 nariadeniareferenčných hodnotách by sa obmedzil prístupmnohýmtýchto referenčných hodnôt, ak by sa kapitola týkajúca sa tretích krajín začala uplatňovať. 9 Osobitnou výzvou pre tieto referenčné hodnoty pri zabezpečovaní prístupu na trh EÚ je skutočnosť, že sa vo všeobecnosti nevytvárajú na komerčné účelyčasto ich uverejňujú poloverejné subjekty alebo sú pod kontrolou vlád, ktoré ich používajú ako politický nástroj. Keďže sú zverejňované na nekomerčnom základe, ich správcovia nemajú hospodársku motiváciu usilovať sadodržiavanie nariadeniareferenčných hodnotách. Spoluzákonodarcovia uznali riziko, že subjekty pod dohľadom EÚ by mohli zostať bez prístupudevízovým referenčným hodnotám potrebným na zabezpečenie obchodných činnostípríslušných tretích krajinách,udelili Komisii právomoci umožňovať používanie osobitných devízových referenčných hodnôt.

Spoluzákonodarcovia saširšom zmysle domnievali, že začatie uplatňovania pravidielreferenčných hodnotách tretích krajín by potenciálne ovplyvnilo dostupnosť referenčných hodnôt tretích krajín pre používateľov referenčných hodnôt EÚ nad rámec veľmi špecifickej podmnožiny devízových referenčných hodnôt.priebehu týchto rokovaní spoluzákonodarcovia zahrnuli aj mandát na preskúmanie, na ktorý sa vzťahuje táto správa 10 .



Pravidlá používania referenčných hodnôt krajín mimo EÚ 11  

Podľa súčasných pravidiel pre tretie krajiny sa v EÚ môžu používať referenčné hodnoty krajín mimo EÚ za predpokladu, že získajú prístup jedným z troch spôsobov uvedených v nariadení o referenčných hodnotách.

Prvým spôsobom je rovnocennosť (článok 30 nariadenia o referenčných hodnotách), ktorá má formu vykonávacieho rozhodnutia, v ktorom sa uvádza, že regulačný rámec v tretej krajine ukladá záväzné požiadavky rovnocenné s požiadavkami nariadenia o referenčných hodnotách a že tieto požiadavky podliehajú účinnému dohľadu a presadzovaniu. K dispozícii sú dva varianty takéhoto rozhodnutia, ktoré sa buď vzťahujú na celý rozsah pôsobnosti nariadenia o referenčných hodnotách jurisdikcie tretej krajiny, alebo sa vzťahujú len na konkrétnych správcov, konkrétne referenčné hodnoty alebo skupiny referenčných hodnôt. Po prijatí rozhodnutia o rovnocennosti sa Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA) skontaktuje s orgánom dohľadu tretej krajiny a vypracuje dohody o spolupráci týkajúce sa výmeny informácií a rýchleho oznamovania, ak príslušný orgán tretej krajiny zistí, že správca porušuje svoje právne povinnosti. Referenčné hodnoty, na ktoré sa vzťahuje rozhodnutie o rovnocennosti, sú zahrnuté v registri referenčných hodnôt tretích krajín orgánu ESMA, ktoré možno použiť v EÚ. Čiastočnú rovnocennosť získala len Austrália a Singapur, pričom záujem prejavilo niekoľko ďalších jurisdikcií.

Zatiaľ čo rovnocennosť závisí od iniciatívy zákonodarcu a/alebo orgánu dohľadu tretej krajiny osloviť Európsku komisiu, dva spôsoby získania prístupu, ktoré sú uvedené ďalej, možno použiť z iniciatívy samotných správcov referenčných hodnôt alebo správcov referenčných hodnôt, ktorí pôsobia v jurisdikcii, kde nepodliehajú záväznej regulácii.

Druhým spôsobom prístupu je schválenie (článok 33 nariadenia o referenčných hodnotách), v ktorom subjekt pod dohľadom EÚ (ktorým môže byť správca referenčnej hodnoty alebo iný typ subjektu podliehajúceho dohľadu príslušného vnútroštátneho orgánu EÚ) preberá regulačnú zodpovednosť za referenčnú hodnotu krajín mimo EÚ. V nariadení o referenčných hodnotách sa stanovuje, že schvaľujúci subjekt by mal mať „jednoznačn[ú] a jasne vymedzen[ú] úloh[u] v rámci kontroly alebo zodpovednosti správcu tretej krajiny“ a môže „účinne sledovať poskytovanie referenčnej hodnoty“. Okrem iných podmienok si nariadenie o referenčných hodnotách vyžaduje objektívny dôvod, prečo sa referenčná hodnota vytvára mimo EÚ. Schválené referenčné hodnoty alebo skupiny referenčných hodnôt sú zahrnuté v registri referenčných hodnôt tretích krajín orgánu ESMA.

Tretím spôsobom prístupu pre referenčné hodnoty krajín mimo EÚ je uznávanie (článok 32 nariadenia o referenčných hodnotách). Podľa tohto systému musí mať správca z tretej krajiny zákonného zástupcu, t. j. fyzickú alebo právnickú osobu so sídlom v EÚ, ktorú tento správca výslovne vymenoval, aby konala v jeho mene, pokiaľ ide o jeho povinnosti vyplývajúce z nariadenia o referenčných hodnotách. Správca musí preukázať súlad s hlavnými požiadavkami nariadenia o referenčných hodnotách orgánu ESMA, ktorý môže v prípade potreby uzavrieť dohodu o spolupráci s vnútroštátnym orgánom dohľadu správcu.

Uznanie aj schválenie môže iniciovať správca z krajiny mimo EÚ, ktorý chce predávať svoje referenčné hodnoty subjektom pod dohľadom EÚ. Získanie prístupu ktorýmkoľvek z uvedených spôsobov si však vyžaduje, aby na tom mal správca hospodársky záujem. Ak neexistuje, správca z krajiny mimo EÚ sa nebude usilovať o zriadenie a odmeňovanie požadovanej prítomnosti v Únii a používatelia z EÚ prídu o možnosť získať príslušné referenčné hodnoty.

Prehľad trhu EÚ s referenčnými hodnotami

V registri ESMA jesúčasnosti uvedených 72 správcov referenčných hodnôt EÚ.referenčných hodnôt, ktoré sasúčasnostiEÚ používajú, je jedna (EURIBOR) kritickou referenčnou hodnotou pod dohľadom ESMA 12 . Tri referenčné hodnoty – štokholmská medzibanková referenčná sadzba (STIBOR), nórska medzibanková referenčná sadzba (NIBOR)varšavská medzibanková referenčná sadzba (WIBOR) sú kritickými referenčnými hodnotami pod vnútroštátnym dohľadom 13 . Všetky uvedené kritické referenčné hodnoty sú referenčné hodnoty úrokových sadziebkaždúnich spravuje iný správca EÚ.neformálneho prieskumu vnútroštátnych orgánov dohľadu zo strany ESMA vyplynulo, žeseptembri 2022 šesť správcov referenčných hodnôt pod európskym dohľadom [trajatrajakrajín mimo EÚ 14 ] ponúka celkovo 50 významných referenčných hodnôt 15 . Okrem toho od marca 2023 existuje celkovo 12 správcov, ktorí poskytujú referenčné hodnoty EÚoblasti klímy,ktorých polovica podlieha európskemu dohľadu podľa nariadeniareferenčných hodnotách: päť správcov je pod dohľadom vnútroštátnych orgánovjeden správca je pod dohľadom orgánu ESMArámci režimu uznávania.

Register orgánu ESMA obsahuje aj zoznam 14 správcovkrajín mimo EÚ, ktorí volia rôzne spôsoby prístupu. Rozhodnutiarovnocennosti pre AustráliuSingapur sa vzťahujú na dvoch správcovcelkovo na sedem referenčných hodnôt. Dvaja správcovia referenčných hodnôt (S&P Dow Jones Indices LLCSIX Index AG) si zvolili spôsob pomocou schválenia pre celkovo 4 597 referenčných hodnôt. Na základe uznania bolo do registra orgánu ESMA zaradených desať správcov 16 celkovým počtom 15 245 referenčných hodnôt, na ktoré sa toto uznanie vzťahuje.

Tabuľka 2: Prehľad počtu správcov referenčných hodnôt z EÚ a z krajín mimo EÚ

Správcovia referenčných hodnôt

Spolu

Mimo EÚ

Celkový počet

345

72

273

K dispozícii 17  

86

72

14

Okrem toho 259 správcovtretích krajín, ktorísúčasnosti nie sú registrovaníEÚ, využíva prechodné obdobie stanovenéčlánku 51 ods. 5 nariadeniareferenčných hodnotách 18 . Prvých desať najväčších správcovuvedených 259 správcov, pokiaľ idepočet ponúkaných referenčných hodnôt, má sídlo buďSpojenom kráľovstve, aleboSpojených štátoch. Obrázok 1 poskytuje prehľadpočte správcov referenčných hodnôtkaždej krajineukazuje celkové rozloženie správcov referenčných hodnôtcelosvetovom meradle. Okrem toho desať najväčších správcov referenčných hodnôttretích krajín predstavuje 98 % celkových poskytovaných referenčných hodnôttretích krajín. Pre porovnanie: najväčší správcatretej krajiny, ktorý jesúčasnosti registrovaný (schválením alebo uznaním)EÚ, by sa podľa počtu poskytovaných referenčných hodnôt nezaradil medzi desať najväčších správcov referenčných hodnôt na celom svete.

Z uvedeného vyplýva, že len päť percent správcov referenčných hodnôt z krajín mimo EÚ, ktorých referenčné hodnoty sú v súčasnosti k dispozícii na použitie na trhu EÚ, získalo štatút, ktorým sa zabezpečí, že ich referenčné hodnoty zostanú k dispozícii aj po tom, ako sa pravidlá týkajúce sa tretích krajín stanú záväznými.

Obrázok 1: Počet správcov referenčných hodnôt podľa krajín na celom svete (okrem tých, ktorí sú už zaregistrovaní) 19  

3.Posúdenie

Nariadenie o referenčných hodnotách bolo navrhnuté tak, aby sa vzťahovalo na všetky referenčné hodnoty, všetkých správcov referenčných hodnôt a na každé používanie referenčných hodnôt subjektmi pod dohľadom EÚ. Subjekty pod dohľadom EÚ môžu používať len referenčné hodnoty, ktoré sú v súlade s nariadením o referenčných hodnotách. Pre správcov referenčných hodnôt so sídlom v EÚ je súlad s nariadením o referenčných hodnotách povinný a vedie k možnosti používať všetky ich referenčné hodnoty v Únii. V prípade referenčných hodnôt krajín mimo EÚ sa správcom z krajín mimo EÚ umožnilo niekoľko spôsobov prístupu. Aby však správcovia referenčných hodnôt z krajín mimo EÚ – okrem tých, na ktorých referenčné hodnoty sa vzťahuje rozhodnutie o rovnocennosti – dosiahli súlad s nariadením o referenčných hodnotách uznaním alebo schválením, musia prijať kladné rozhodnutie. Toto rozhodnutie závisí od hospodárskeho záujmu, ktorý pre nich trh EÚ predstavuje.

Predpokladalo sa, že jurisdikcie mimo EÚ časom vypracujú porovnateľne komplexné pravidlá pre finančné referenčné hodnoty. To by Komisii umožnilo uznať tieto regulačné systémy za rovnocenné alebo by to umožnilo správcom referenčných hodnôt z tretích krajín uchádzať sa o prístup na trh EÚ na základe uznania alebo schválenia bez ďalšieho úsilia alebo s menším dodatočným úsilím o dosiahnutie súladu. K tomu však nedošlo. Spomedzi systémov krajín mimo EÚ z nariadenia o referenčných hodnotách nemá žiadny z nich rovnako široký rozsah pôsobnosti okrem nariadenia o referenčných hodnotách Spojeného kráľovstva.

Táto situácia ovplyvňuje používateľov referenčných hodnôt EÚ, pretože uplatňovanie súčasných pravidiel týkajúcich sa tretích krajín podľa nariadenia o referenčných hodnotách by mohlo výrazne znížiť počet a škálu referenčných hodnôt, ktoré môžu subjekty pod dohľadom EÚ používať. Okrem iného by to bolo problematické pre sektor správy aktív, pretože by sa tým obmedzil počet a škála referenčných hodnôt, ktoré sú k dispozícii pre investičné fondy s cieľom zreprodukovať výkonnosť referenčnej hodnoty alebo porovnať výkonnosť investičného fondu s referenčnou hodnotou, pričom sa oba prípady považujú za použitie uvedenej referenčnej hodnoty podľa nariadenia o referenčných hodnotách. To by mohlo destabilizovať sektor správy aktív EÚ a mohlo by to znížiť schopnosť používateľov derivátov zaistiť svoje činnosti. Táto destabilizácia sektora správy aktív Únie by okrem zníženej schopnosti používateľov derivátov spoliehať sa na širokú škálu možností hedžingu svojich činností v dôsledku zníženej kapacity týchto derivátov odkazovať na referenčné hodnoty tretích krajín mohla vyvolať obavy o finančnú stabilitu v Únii. A napokon možno konštatovať, že je pravdepodobné, že menší trh s menším počtom účastníkov ponúkajúcich referenčné hodnoty bude menej konkurencieschopný.

Používatelia referenčných hodnôt EÚkoncoví používatelia vo veľkej miere používajú referenčné hodnoty spravované mimo EÚ. Cielené konzultácie, ktoré sa konalilete 2022 20 , poukázali na nasledovné:

používateľov referenčných hodnôt, ktorí odpovedali na dotazník, ani jeden neodpovedal, že pri svojich činnostiach nepoužíva referenčné hodnoty krajín mimo EÚ – hoci sa môže vyskytnúť zaujatosť pri výbere (1620 používateľov uviedlo, že pri svojich činnostiach používali hodnoty krajín mimo EÚ mierne, výrazne alebo výlučne).

Dôvody pre použitie referenčnej hodnotykrajín mimo EÚ namiesto alternatívy EÚ sú:

ozvyk: použitie konkrétnej referenčnej hodnoty je zavedenou praxou alebo používateľ má dlhodobý alebo široký obchodný vzťah so správcom referenčnej hodnoty,

onedostupnosť alternatívypôvodom, napr. na niektorých špecializovaných trhoch, ktoré sú neoddeliteľne spojenékonkrétnou referenčnou hodnotou krajiny mimo EÚ, ako je trh so suchým voľne loženým tovarom, na ktorom sa používajú referenčné hodnoty vytvorené burzou Baltic Exchange so sídlomLondýne,

odopyt klienta alebo trhová sila niektorých správcov referenčných hodnôt: klienti niekedy vyhľadávajú expozíciu voči konkrétnej (často značkovej) referenčnej hodnote krajiny mimo EÚurčité referenčné hodnoty krajín mimo EÚ sa zároveň považujú za lídrovich konkrétnom segmente trhu (napr. indexová skupina MSCI World).

Hoci viacerí používatelia referenčných hodnôt uvádzajú hlavne alebo výlučne referenčné hodnoty, ktoré užsúčasnosti spĺňajú kritériá pravidiel nariadeniareferenčných hodnotách tretích krajín, alebo uvádzajú, že sú presvedčení, že správcovia referenčných hodnôt, ktoré používajú, podniknú požadované kroky včas, naďalej pretrváva značná neistota, pokiaľ idedostupnosť mnohých referenčných hodnôt krajín mimo EÚbudúcnosti.mnohých prípadoch (58 %; 1119) správcovia, ktorých referenčné hodnoty ešte nie súsúladenariadenímreferenčných hodnotách, zatiaľ systematicky neinformovali svojich používateľov EÚsvojom zámere dodržiavať nariadenie.

Ak sa používajú referenčné hodnoty krajín mimo EÚ v snahe reagovať na špecifické požiadavky koncových používateľov alebo na špecifické charakteristiky expozície alebo zabezpečenia, ktoré koncoví používatelia požadujú a ktoré nie je možné splniť referenčnými hodnotami EÚ, obmedzenie ich používania subjektmi pod dohľadom EÚ by mohlo presunúť dopyt po finančných produktoch a službách odkazujúcich na tieto referenčné hodnoty na poskytovateľov finančných služieb mimo EÚ. Ak dopyt investora alebo podniku nemôže uspokojiť banka alebo investičný fond EÚ (pretože nemôžu odkazovať na referenčnú hodnotu krajín mimo EÚ), dopyt by sa mohol presunúť na poskytovateľov v jurisdikciách, ktoré prístup k týmto referenčným hodnotám neobmedzujú.

4.Ďalší postup

Aktuálny počet referenčných hodnôt spravovaných v tretích krajinách, ktoré sa používajú v EÚ v súlade so spôsobmi prístupu na základe rovnocennosti, uznania a schválenia uvedenými v nariadení o referenčných hodnotách, je v porovnaní s celkovým počtom referenčných hodnôt k dispozícii na celom svete nízky. Ak by sa pravidlá vzťahujúce sa na referenčné hodnoty tretích krajín začali uplatňovať 31. decembra 2023, pokračujúce používanie takýchto referenčných hodnôt tretích krajín v Únii subjektmi pod dohľadom by sa výrazne narušilo alebo by predstavovalo riziko pre finančnú stabilitu. Komisia sa preto rozhodla využiť splnomocnenie uvedené v článku 54 ods. 7 na prijatie delegovaného aktu, ktorým sa posúva uplatňovanie pravidiel upravujúcich používanie referenčných hodnôt krajín mimo EÚ na 31. december 2025. Komisia berie na vedomie rozdiely medzi režimom EÚ a inými jurisdikciami, a preto pokračuje v monitorovaní uplatňovania nariadenia o referenčných hodnotách v EÚ a súvisiacich rizík pre finančnú stabilitu, aby získala podklady pre prípadné preskúmanie právneho režimu v budúcnosti.

(1)    Index je štatistická miera, zvyčajne ceny alebo množstva, vypočítaná alebo určená z reprezentatívneho súboru podkladových údajov.
(2)    Subjekty pod dohľadom sú vymedzené v článku 3 ods. 1 bode 17 nariadenia o referenčných hodnotách.
(3) Podľa informácií získaných od orgánu ESMA, ktoré vychádzajú z údajov od spoločnosti Rimes Technologies - Data Management for Financial Services (Technológie – správa údajov pre finančné služby) (www.rimes.com).
(4)    Najmä článok 29 ods. 1 in fine a články 30 – 33 nariadenia o referenčných hodnotách.
(5)    V prípade všetkých referenčných hodnôt okrem kritických referenčných hodnôt EÚ.
(6)    Kritické referenčné hodnoty EÚ sú pod dohľadom orgánu ESMA.
(7)    Napríklad existuje odstupňovanie medzi kritickými, významnými a nevýznamnými referenčnými hodnotami na základe objemu finančných zmlúv a finančných nástrojov, ktoré odkazujú na referenčnú hodnotu, pričom správcovia posledných dvoch kategórií majú možnosť neuplatňovať určité požiadavky v súlade so zásadou „dodržiavaj alebo vysvetli“ (pozri články 25 a 26 nariadenia o referenčných hodnotách). Okrem toho referenčné hodnoty využívajúce vstupné údaje regulované pri zdroji (tzv. referenčné hodnoty týkajúce sa regulovaných údajov) podliehajú menej prísnym pravidlám kontroly vstupných údajov (pozri článok 17 nariadenia o referenčných hodnotách).
(8)    Nariadením (EÚ) 2019/2089 a nariadením (EÚ) 2021/168.
(9)    Pozri správu o posúdení vplyvu na adrese: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A52020SC0142 .
(10) Článok 54 ods. 6 a článok 54 ods. 7 nariadenia o referenčných hodnotách.
(11)    Najmä článok 29 ods. 1 in fine a články 30 – 33 nariadenia o referenčných hodnotách.
(12)    Článok 20 ods. 1 písm. a) nariadenia o referenčných hodnotách, v ktorom sa vyžaduje, aby sa referenčná hodnota používala ako odkaz na finančné nástroje alebo finančné zmluvy s celkovou hodnotou najmenej 500 miliárd EUR.
(13)    Článok 20 ods. 1 písm. b) nariadenia o referenčných hodnotách.
(14)    Po získaní prístupu na trh EÚ prostredníctvom uznania alebo schválenia. Uvedený počet dopĺňa neznámy počet správcov z krajín mimo EÚ, ktorí v rámci prechodných ustanovení ponúkajú významné referenčné hodnoty v EÚ.
(15)    t. j. referenčné hodnoty, na ktoré odkazujú finančné zmluvy a finančné nástroje s celkovou hodnotou presahujúcou 50 miliárd EUR, alebo [ktoré nemajú] žiadne alebo len veľmi málo vhodných trhových náhrad a [mohli by mať] významný a negatívny dosah na integritu trhu, finančnú stabilitu, spotrebiteľov, reálnu ekonomiku alebo financovanie domácností alebo podnikov v jednom alebo viacerých členských štátoch.
(16)    Hedge Fund Research, Inc. (Spojené štáty), ICAP information Services Limited (Spojené kráľovstvo), Invesco Indexing LLC (Spojené štáty), JPX Market Innovation & Research, Inc. (Japonsko), Leonteq Securities AG (Švajčiarsko), LPX AG (Švajčiarsko), Nikkei Inc. (Japonsko), Scientific Infra Pte Ltd (Singapur), STOXX Ltd. (Švajčiarsko), WisdomTree, Inc. (Spojené štáty).
(17)    Po tom, čo sa začnú uplatňovať pravidlá týkajúce sa tretích krajín.
(18)    Nahlásené orgánom ESMA na základe obchodnej databázy.
(19)    Do kategórie „Iné“ patrí: Čile, India, Nový Zéland, Ruská federácia, Singapur a Juhoafrická republika (po troch správcoch); Spojené arabské emiráty, Argentína, Austrália, Bahrajn, Brazília, Egypt, Indonézia, Izrael, Namíbia, Nigéria, Filipíny, Thajsko, Turecko a Vietnam (po dvoch správcoch) a Kolumbia, Guernsey, Jamajka, Jordánsko, Keňa, Kuvajt, Kazachstan, Srí Lanka, Maroko, Čierna Hora, Maurícius, Mexiko, Malajzia, Omán, Panama, Pakistan, Katar, Srbsko, Saudská Arábia, Tunisko, Trinidad a Tobago, Ukrajina, Uganda, Zambia a Zimbabwe (po jednom správcovi).
(20)    Súhrnnú správu o odpovediach na tieto konzultácie pozri na adrese https://finance.ec.europa.eu/regulation-and-supervision/consultations/finance-2022-benchmarks-third-country_en .
Top