Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023DC0311

    OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE, RADE, SÚDNEMU DVORU EURÓPSKEJ ÚNIE, EURÓPSKEJ CENTRÁLNEJ BANKE, EURÓPSKEMU DVORU AUDÍTOROV, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV Návrh medziinštitucionálneho etického orgánu

    COM/2023/311 final

    V Bruseli8. 6. 2023

    COM(2023) 311 final

    OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE, RADE, SÚDNEMU DVORU EURÓPSKEJ ÚNIE, EURÓPSKEJ CENTRÁLNEJ BANKE, EURÓPSKEMU DVORU AUDÍTOROV, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

    Návrh medziinštitucionálneho etického orgánu


    1.Úvod

    Demokracia Európskej únie môže prekvitať len v prostredí, kde si ľudia vzájomne dôverujú a spoliehajú sa na seba a zároveň veria inštitúciám, ktoré im slúžia. Demokracia je len taká silná ako legitimita, o ktorú sa opiera. Táto skutočnosť platí vždy, no ešte významnejšia je v čase, keď niekoľko kríz naraz výrazne vplýva na ľudí v celej EÚ. Je dôležité, aby ľudia mohli veriť svojim inštitúciám a tým, ktorí zastávajú vedúce pozície. Pevné etické rámce a rámce transparentnosti sú dôležitou súčasťou dobrej správy vecí verejných a prispievajú k tomu, aby sa predchádzalo rôznym javom, napríklad korupcii a neprimeranému zasahovaniu do demokratického procesu.

    Európska únia má už teraz prísne normy pre verejnú správu a etiku. V prípade chýb a zlyhaní existujú pravidlá a postupy nápravy. Na zachovanie a neustále posilňovanie dôvery občanov v inštitúcie EÚ a ich lídrov sú nevyhnutné pevné zásady integrity a transparentnosti, ktoré sa musia plne dodržiavať. Tieto zásady sú rovnako kľúčové pre ochranu nezávislosti inštitúcií a integrity rozhodovacieho procesu v každej z nich, ako aj pre legitimitu Únie ako celku. Aby boli stále vhodné sa svoj účel a dokázali reagovať na požiadavky občanov, musia sa tieto pravidlá a postupy neustále aktualizovať.

    Táto iniciatíva je pretosúladeopatreniami Komisieoblasti právneho štátu,balíkom predpisov na boj proti korupcii 1 , ktorý Komisia predložila 3. mája,nadchádzajúcim balíkom opatreníoblasti obrany demokracie a s medziinštitucionálnou dohodoupovinnom registri transparentnosti, ktorú medzi sebou uzavreli Parlament, RadaKomisia 20. mája 2021 2 .

    Etika tvorí základ spôsobu, akým pracujú inštitúcie EÚ a ľudia, ktorí v nich slúžia. Preto sa v európskych zmluvách stanovuje niekoľko zásad a predpisov, ktorými sa zabezpečuje vhodné správanie členov inštitúcií, pokiaľ ide o nezávislosť a integritu inštitúcií. Väčšina inštitúcií sa rozhodla uplatňovať tieto zásady a predpisy podrobnejšie, či už v rámci rokovacieho poriadku, alebo v kódexoch správania pre členov, prípadne v oboch dokumentoch.

    Inštitúcie EÚ však pre svojich členov zaviedli rôzne etické rámce na základe rôznych ustanovení v zmluvách. Hoci niektoré rozdiely možno vysvetliť tým, že jednotlivé inštitúcie zohrávajú podľa zmlúv rozličné úlohu, a teda aj riziká spojené s výkonom povinností ich členov sú rozdielne, jasne sa ukázalo, že je potrebné zaviesť spoločný súbor základných etických noriem a spoluprácu medzi inštitúciami.

    Koncom minulého roka sa objavili veľmi závažné zistenia a obvinenia poukazujúce na to, že takéto situácie majú vplyv na všetky inštitúcie EÚ bez ohľadu na to, kde sa vyskytnú a koľkých ľudí sa týkajú. Výsledkom sú výzvy na zavedenie prísnejších predpisov, ale aj ďalšie zosúladenie predpisov a mechanizmov na ich presadzovanie, aby sa rozptýlili obavy a zabezpečila koherentnosť a zrozumiteľnosť uplatniteľných predpisov pre príslušných členov aj občanov.

    Dvor audítorov vo svojej osobitnej správe č. 13/2019 3 dospelzáveru, že Európsky parlament, RadaKomisia zaviedli do značnej miery primerané etické rámce (pre členov aj zamestnancov). Takisto identifikoval určité oblasti,ktorých by bolo možné zlepšiťzosúladiť rozsah, konkrétnosť, jasnosťmieru usmernenia.správe sa identifikoval aj priestor na šírenie osvedčených postupov týkajúcich sa etických otázok medzi inštitúciami.

    Na rozdiel od zamestnancov vrátane vrcholového manažmentu, na ktorých sa vzťahujú podrobné etické povinnosti stanovené zákonodarcomhlave II služobného poriadku EÚ prijatého na základe článku 336 Zmluvyfungovaní Európskej únie (ZFEÚ) 4 , sa však na členovsúčasnosti nevzťahujú žiadne spoločné minimálne etické normy ani formálne mechanizmy, ktoré by umožňovali zavedeniekoordináciu etických noriem pre členov inštitúcií alebo výmenu stanovísk medzi inštitúciamisúvislostitakýmito normami. Cieľom tejto iniciatívy je vyplniť uvedenú medzeruvyriešiť absenciu spoločných minimálnych etických noriem pre členov prostredníctvom návrhu na zriadenie etického orgánu, ktorému by podliehali členovia všetkých inštitúcií EÚ.

    Komisia prijala tento návrh dohody medzi inštitúciami a dvoma poradnými orgánmi, ktorá sa vzťahuje na všetky inštitúcie a orgány uvedené v článku 13 Zmluvy o Európskej únii (ZEÚ). Tento návrh sa preto zašle Európskemu parlamentu, Európskej rade, Rade, Súdnemu dvoru Európskej únie, Európskej centrálnej banke, Európskemu dvoru audítorov, Hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov. Keď táto dohoda nadobudne platnosť, jej stranou sa môže na vlastnú žiadosť stať aj Európska investičná banka.

    V navrhovanej dohode sa uvádzajú aj dojednania, ktorými sa únijným orgánom, úradom a agentúram, ktoré nie sú zúčastnenými inštitúciami, umožňuje dobrovoľne uplatňovať celý súbor súčasných a budúcich spoločných noriem vypracovaných orgánom na predpisy, ktoré platia pre osoby vo funkciách podobných tým, na ktoré sa vzťahuje táto dohoda, s výnimkou zamestnancov. V takomto prípade sa dotknutý orgán, úrad alebo agentúra zúčastní na výmene stanovísk o príslušných vnútorných predpisoch s etickým orgánom. Výmena stanovísk sa uskutoční po vypracovaní nových noriem, prípadne po aktualizácii existujúcich noriem.

    2.Medziinštitucionálny prístupetikeintegrite

    Súčasťou inštitucionálnej autonómie každej z inštitúcií, ktorá patrí medzi zásady práva EÚ, je samostatné prijímanie vnútorných predpisov uplatniteľných na členov inštitúcie. Je však v záujme občanov a všetkých inštitúcií, aby každá z nich mala zavedený silný etický rámec pre svojich členov. Dobrá povesť EÚ ako celku závisí od dobrej povesti všetkých inštitúcií a etického správania všetkých ich členov.

    Predsedníčka Komisie vo svojich politických usmerneniach vyjadrila podporu vytvoreniu takéhoto medziinštitucionálneho etického orgánu a Komisia odvtedy spolupracuje s ostatnými inštitúciami EÚ na dosiahnutí tohto cieľa.

    Európsky parlament vo svojom uznesení zo 16. septembra 2021 zdôraznil, že „jediný nezávislý etický orgán EÚ by mohol lepšie zabezpečiť dôsledné a úplné vykonávanie etických noriem v inštitúciách EÚ, aby sa zaručilo, že verejné rozhodnutia sa prijímajú s ohľadom na spoločné blaho, a aby občania dôverovali inštitúciám EÚ“.

    Ako sa uvádzapredchádzajúcom texte, jednoodporúčaníosobitnej správe 5 Dvora audítorovetických rámcoch Európskeho parlamentu, RadyKomisie spočíva presnetom, že kontrolované inštitúcie by mali zvýšiť úsiliešírenie osvedčených postupov týkajúcich sa etických otázok.

    Dôležité totiž nie je len to, aby každá európska inštitúcia stanovila a uplatňovala jasné predpisy pre etiku a transparentnosť. Rovnako kľúčové je aj zabezpečiť, aby všetky inštitúcie:

    ouplatňovali jasné, transparentnérovnako prísne normy integritynezávislostipodľa potreby pritom zohľadňovali svoje rozdiely a

    omali podobné efektívne mechanizmy kontrolypresadzovania.

    Práve zriadenie medziinštitucionálneho etického orgánu môže slúžiť na splnenie tohto cieľa, a to pri riadnom zohľadnení autonómie každej inštitúcie. Zúčastneným inštitúciám sa tak umožní vzájomne čerpať zo svojich skúseností a učiť sa od ďalších inštitúcií, ako aj vytvoriť spoločný súbor minimálnych etických noriem.

    Značné zlepšenie by priniesol spoločný súbor minimálnych noriem, spoločná kultúra pre členov všetkých inštitúcií, lepšie porozumenie etickému rámcu zo strany verejnosti, ako aj väčšia zrozumiteľnosť, pokiaľ ide o to, čo je a čo nie je prijateľné, pre všetkých, ktorí pracujú v inštitúciách aj mimo nich, ako aj v súvislosti s tým, ako inštitúcie zabezpečujú riadne uplatňovanie predpisov.

    Touto medziinštitucionálnou iniciatívou sa preukáže dôležitosť, ktorú všetky inštitúcie pripisujú prísnym etickým normám a ich vykonávaniu, a tak sa prispeje k posilneniu dôvery v inštitúcie a ich členov.

    Zriadením etického orgánu prvýkrát vznikne formálny mechanizmus na koordináciu a výmenu stanovísk medzi inštitúciami a na zavedenie spoločných noriem etického správania ich členov.

    Ďalšie iniciatívy, ktorými sa prispelo k vytvoreniu otvorených a transparentných inštitúcií orientovaných na etiku, už preukázali význam medziinštitucionálneho prístupu.

    Pokiaľ idezamestnancov inštitúcií EÚ, existujúce štruktúrymechanizmy sa ukázali ako úspešné, pokiaľ idedosiahnutie spoločného medziinštitucionálneho prístupuprípadoch, keď si to záležitosť vyžaduje. Po prvé na zamestnancov všetkých inštitúcií sa vzťahujú spoločnépodrobné povinnosti zakotvenéčlánkoch 11 až 24 Služobného poriadku úradníkov Európskej úniePodmienok zamestnávania ostatných zamestnancov Európskej únie, ktoré Parlament spoluRadou prijal na základe článku 336 ZFEÚ. Tým sa zabezpečí uplatňovanie rovnakých noriempredpisovrámci celej verejnej služby EÚ. Každá inštitúcia prijala vnútorné predpisy, ktorými sa zabezpečuje vykonávanie služobného poriadku,to ajoblasti etiky.cieľom umožniť transparentnosťpodporiť konzistentné uplatňovanie služobného poriadku sú predpisy, prostredníctvom ktorých sa vykonáva služobný poriadok, obsiahnutéregistri Súdneho dvora Európskej úniezahrnuté do správy, ktorú Komisia každé tri roky predkladá Európskemu parlamentuRade (článok 110 služobného poriadku)ktorá sa týka predpisov prijatých jednotlivými inštitúciami na účely vykonávania služobného poriadku.najnovšej správe 6 saprípade značného počtu záležitostí týkajúcich sa vykonávania predpisov počas vykazovaného obdobia zistilo ďalšie zbližovanie medzi inštitúciami,to ajoblasti etikyintegrity.

    Aby sa zabezpečilo čo najlepšie využívanie týchto dobre zavedených mechanizmov na koordináciu služobných predpisov, Komisia vyzýva všetky inštitúcie, na ktoré sa vzťahuje služobný poriadok, aby prednostne preskúmali priestor na výmenu osvedčených postupov, získané poznatky a v prípade potreby aj oblasti,ktorých možno predpisy pre zamestnancov ešte zosúladiť. Túto prácu možno vykonať na úrovni kolégia vedúcich administratívnych útvarov. Zamestnanci nepatria do rozsahu pôsobnosti tejto dohody, pretože už existujú medziinštitucionálne koordinačné mechanizmy pre etické záležitosti zamestnancov. Strany by samedziach služobného poriadkuprostredníctvom kolégia vedúcich administratívnych útvarov mali zaviazať, že sa budú usilovaťnormy na úrovni rovnocennej tým normám, ktoré prijal orgán, pokiaľ idegenerálnych riaditeľovrovnocenné funkcie.rámci medziinštitucionálneho dialógu by sa malo preskúmať aj možné zosúladenie predpisovpostupov súvisiacich so uverejnením stretnutí vrcholových manažérovorganizáciamiso samostatne zárobkovo činnými osobamisúvislosti so záležitosťami spojenýmirozhodovanímvykonávaním politíkÚnii, čo je súčasťou dialógu so zainteresovanými stranami. Komisia je pripravená podeliť sasvoje skúsenosti, ktoré vychádzajú takmerdesaťročia vykonávania vnútorného rozhodnutiatejto záležitosti 7 .

    Na základe pozitívnej skúsenosti s predchádzajúcou dohodou uzavretou v roku 2014 bola v roku 2021 uzavretá medziinštitucionálna dohoda o povinnom registri transparentnosti medzi Komisiou, Parlamentom a prvýkrát aj Radou, ktorou sa dokazuje význam medziinštitucionálneho prístupu v tejto súvislosti. V tejto dohode sa stanovujú zásady a predpisy pre koordinovaný prístup k transparentnému a etickému zastupovaniu záujmov, ako aj na zabezpečenie transparentných a etických interakcií medzi tromi uvedenými inštitúciami EÚ a zástupcami záujmových skupín na úrovni EÚ.

    Ďalším príkladom, ktorý ukazuje dôležitosť medziinštitucionálneho prístupu pre vykonávanie predpisovetikeintegrite, je medziinštitucionálna dohoda25. mája 1999 medzi Parlamentom, RadouKomisiou, ktorá sa týka vnútorných vyšetrovaní Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF) 8 . Dohodou sa zabezpečuje, aby sa vyšetrovania vo všetkých inštitúciách Únie vykonávali za rovnocenných podmienok.

    3.Medziinštitucionálny etický orgán

    3.1. Zloženie

    Orgán má za úlohu vypracovať minimálne etické normy správania členov inštitúcií a poradných orgánov uvedených v článku 13 ZEÚ, ako aj Európskej investičnej banky, ak táto požiada o účasť.

    V zložení etického orgánu bude jeden člen z každej zúčastnenej inštitúcie, ktorá sa v dohode nazýva „strana“. Aby sa zabezpečilo bezproblémové a nepretržité fungovanie orgánu, každá strana určí jedného riadneho člena a jedného náhradníka.

    Zástupcovia jednotlivých strán by v zásade mali byť na úrovni podpredsedov. Treba však zohľadniť špecifické aspekty spojené s úlohou každej jednotlivej inštitúcie. Preto sa má v navrhovanej dohode každej strane udeliť flexibilita na vymenovanie zástupcu, ktorý nie je podpredsedom, ak takáto funkcia v rámci strany neexistuje alebo ak by voľba podpredsedu nebola vhodná.

    Funkcia predsedu orgánu bude každoročne rotovať podľa postupnosti stanovenej v článku 13 ZEÚ. Ak sa Európska investičná banka stane riadnou stranou, ročné predsedníctvo získa až po ukončení postupnosti stanovenej v článku 13 ZEÚ.

    Orgán bude pri práci vychádzať z informácií od piatich nezávislých expertov, ktorí budú pôsobiť ako pozorovatelia a budú vymenovaní na základe postupu stanoveného Komisiou, ako aj na základe ich kompetencií, skúseností vo funkciách na vysokej úrovni, nezávislosti a profesijných kvalít. Experti sa zúčastňujú na každom zasadnutí orgánu a budú poskytovať poradenstvo v súvislosti so všetkými etickými otázkami týkajúcimi sa jeho mandátu. Takisto poskytujú stanovisko v rámci výmeny stanovísk orgánu týkajúcich sa zosúladenia vnútorných predpisov strany s normami.

    Pri vymenúvaní nezávislých expertov by sa strany mali usilovať o vyvážené zastúpenie mužov a žien.

    Členov orgánu bude podporovať sekretariát, ktorý predstavuje spoločnú operačnú štruktúru formálne zastrešenú Komisiou. Bude sa skladať z vedúcich oddelení alebo osôb na rovnocenných pozíciách, ktoré zodpovedajú za etiku členov v každej zo zúčastnených inštitúcií, a z ich príslušných zamestnancov, ktorí boli určení na tento účel. Osoba, ktorá v Komisii zastáva túto funkciu, bude pre sekretariát pracovať ako koordinátor, pokiaľ Komisia po dohode so stranami neurčí inú osobu.

    3.2.Úlohy

    Orgán bude plniť tri hlavné úlohy:

    ·vypracovať spoločné minimálne normy uplatniteľné na všetky stranyich členovpodľa potreby začať aj preskúmanie týchto noriem,

    ·organizovať výmeny stanovísk na základe posúdenia strany týkajúceho sa zosúladenia jej vlastných vnútorných predpisovuvedenými normami,

    ·podporovať spoluprácu medzi stranamisúvislostiotázkami spoločného záujmu, ktoré sa týkajú správania ich členov, ako aj výmeny so všetkými verejnými subjektmi či medzinárodnými organizáciami, ktorých činnosti sú relevantné pre predpisy alebo normyoblasti etikyintegrity.

    Za prijímanie etických predpisov a postupov a ich uplatňovanie v konkrétnych prípadoch stále zodpovedajú jednotlivé inštitúcie, pričom sa v plnej miere zohľadňuje ich autonómia a nezávislosť.

    Únijné orgány, úrady a agentúry, ktoré nie sú zúčastnenými inštitúciami, môžu dobrovoľne uplatňovať celý súbor súčasných a budúcich spoločných minimálnych noriem vypracovaných orgánom na predpisy, ktoré platia pre osoby vo funkciách podobných tým, na ktoré sa vzťahuje táto dohoda, s výnimkou zamestnancov. V takomto prípade sa zúčastnia na výmene stanovísk s členmi etického orgánu týkajúcej sa ich vnútorných predpisov súvisiacich s oblasťami, v ktorých boli vypracované normy. Na účely tejto konkrétnej výmeny stanovísk určia svojho zástupcu. Takáto výmena stanovísk sa uskutoční po vypracovaní nových noriem, prípadne po aktualizácii existujúcich noriem.

    3.3. Oblasti normalizácie

    Orgány vypracujú spoločné minimálne normy v stanovenom počte oblastí, pričom sa riadne zohľadní význam týchto oblastí pre nezávislosť a integritu členov a inštitúcií, ku ktorým daní členovia patria. Normy by mali zahŕňať aj činnosti na podporu (zvyšovanie povedomia) a monitorovanie dodržiavania predpisov v každej inštitúcii. Každá zo strán môže kedykoľvek orgánu navrhnúť, aby vypracoval spoločné minimálne normy v iných oblastiach, a orgán o tom rozhodne na základe konsenzu. Normy musia byť spoločné pre všetky strany, a preto by sa mali navrhnúť s riadnym ohľadom na rozličné nastavenie alebo úlohu inštitúcií.

    Normy by sa mali vzťahovať na všetky strany rovnako a mali by sa nimi riešiť riziká, ktorým čelia nielen dané strany, ale aj ich členovia. Normy vypracované orgánom za žiadnych okolností nepredstavujú dôvod na zníženie noriem, ktoré už určité strany môžu uplatňovať v tej istej záležitosti.

    Normy sa budú týkať týchto oblastí:

    -normy pre záujmyaktíva, ktoré sa majú deklarovať: určité záujmyaktíva členov môžu viesť ku konfliktu záujmov pri plnení povinností členov, prípadne môžu byť pre plnenie povinností inak relevantné. Spoločné normy by všetkým stranám umožnili zvážiť kategórie záujmovaktív, ktoré potenciálne môžu predstavovať riziko pre nezávislosťintegritu členov.spoločných normách by sa mali zohľadniť aj primerané predpisypostupy všetkých inštitúcií, ktoré by sa mali uplatniť pri skúmaní týchto vyhlásení,

    -normy pre vedľajšie/externé činnosti členov: Je nevyhnutné zabezpečiť, aby prípadné vykonávanie takýchto činností neobmedzilo dostupnosť členov na plnenie ich úlohrámci inštitúciíaby nebolo nezlučiteľnéplnením týchto úloh. Takéto činnosti by nemali obmedziť nezávislosť členov,teda by nemali vzniknúť žiadne verejné pochybnostinezávislosti inštitúcie, ku ktorej daní členovia patria. Normami by sa mali riešiť riziká vyplývajúceurčitých činností, ktoré môžu spôsobiť konflikt záujmov alebo môžu viesť ku konfliktu medzi potrebnou nezávislosťou členaplnením povinnostísúvislostitýmito externými činnosťami,to najmä vtedy, keď sa za ne vypláca odmena,

    -normy pre prijímanie darov, pohosteniainej starostlivostihostí, ako aj cestovanie ponúkané tretími stranami: členom sa neudeľuje verejná funkcia ani verejné mandáty na to, abydaných funkcií mali osobný zisk. Ak dary presahujú zdvorilostnú symbolickú hodnotu alebo ak sa nedeklarujú, ich prijímanie či prijímanie ďalších foriem pohosteniainej starostlivostihostí zo zdrojov mimo inštitúcie vedieriziku konfliktu záujmovpodozreniamovplyvňovania rozhodovacieho procesu, prípadne sa to môže vnímať ako ovplyvňovanie. Normy prispejúúčinnému riešeniu týchto rizík,

    -normy pre prijímanie ocenení/vyznamenaní/cien/pôct počas mandátu: tak akoprípade darov, pohosteniainej starostlivostihostí môže prijímanie ocenení/vyznamenaní/cien/pôct zo strany členov od zdrojov, ktoré sú mimo inštitúcie, viesťriziku konfliktu záujmovnedostatku nezávislostidôvodu blízkosti, ktorá vznikne medzi členomzdrojom. Normy pomôžu zosúladiť posúdenie dôvodu pre pocty alebo vyznamenaniemožné následky pre nezávislosť daného člena,

    -normy pre opatreniaoblasti podmienenostitransparentnosti, najmä pokiaľ idestretnutia so zástupcami záujmových skupínich uverejnenie: nepretržitý dialóg so zainteresovanými stranamizástupcami záujmových skupín je súčasťou demokratického systému EÚmôžuneho vyplynúť cenné vstupy na účely zavedeniavykonávania právnych predpisov či politík,ktorých saplnej miere zohľadňujú špecifiká príslušnej oblasti. Pre takýto dialóg je však nutné stanoviť transparentný rámec, aby sa predišlo rizikám pre inštitúciu či pre jej členov, ktoré sa týkajú možného – aj keď neúmyselného – vykonávania dialóguprospech konkrétnej záujmovej skupiny, čo môže nepriaznivo ovplyvniť dôveru verejnosticelkové záujmy Európskej únie.súvislosti so stretnutiami so zástupcami záujmových skupínzverejňovaním informáciítýchto stretnutiach podľa medziinštitucionálnej dohodyregistri transparentnosti uzavretej medzi Parlamentom, RadouKomisiou existujú určité spoločné normy, aj keď sa vnútorné predpisypostupy daných troch inštitúcií líšia,preto sa aj spoločné normy javia ako nevyhnutné. Opatrenia podmienenostitransparentnosti sa uplatňujúiných oblastiach, než sú stretnutiazverejňovanie informáciínich, ako je prístup do priestorov inštitúcií, podľa toho, čo sa považuje za nevyhnutné na zabezpečenie transparentnéhoetického zastupovania záujmov.súvislostitýmito ďalšími oblasťami by sa mali takisto vypracovať spoločné normy,

    -normy pre riešenie činností predchádzajúcich členov po uplynutí ich mandátutransparentnosť daných činností: činnosti po uplynutí mandátu predstavujú riziko, že členovia využijú citlivé informácieprospech nového zamestnávateľa, klienta alebo povolania, prípadne že neprimeraným spôsobom využijú kontakty či vzťahy, ktoré nadviazali na predchádzajúcej pozícii, aby neskôr ovplyvnili rozhodnutia inštitúcií, ako aj riziko spochybnenia rozhodnutí prijatých osobami vo verejných funkciách ešte počas ich funkčného obdobia. Spoločnými normami by sa mohli riešiť podmienky na povolenie takýchto činností, ich transparentnosťniektoré súvisiace obmedzenia,

    -normy pre vykonávanie spoločného rámca,to ajsúvislostimonitorovaním dodržiavania predpisovso zabezpečením nadväzných opatreníprípade porušení: normy týkajúce sa správania členov sú síce kľúčové, no samy osebe nestačia: treba ich doplniť konkrétnymiefektívnymi vykonávacímimonitorovacími mechanizmami, ako aj mechanizmami na posilnenie spoločnej kultúry etikyintegrity,to najmä prostredníctvom informovaniazvyšovania povedomia. Spoločné normy sa môžu týkať vnútorných poradných funkcií, ktoré príslušným orgánom pomáhajú pri posudzovaní konkrétnych záležitostí, prípadne sa môžu vzťahovať priamo na členov, najmä na zloženie vnútorných etických orgánovich úlohy. Takisto súvisiapostupmi na monitorovanie dodržiavania predpisovzabezpečenie nadväzných opatreníprípade porušení. Normy sa môžu týkať aj mechanizmov,prípade ktorých možno úradu OLAFdotknutej inštitúcii nahlásiť podozreniaporušenia vnútorných predpisov zo strany členaoblasti, na ktorú sa vzťahujú normy,to vrátane opatrení nadväzujúcich na správuochrany oznamovateľov pred odvetnými opatreniami,

    -normy pre uverejnenie informácií získanýchrámci prechádzajúcich bodov. Transparentnosť je ústredným prvkom demokratickej Únie, ktorá sa vyznačuje dôveroupodporou zo strany občanov. Orgán by mal vypracovať normy pre transparentnosťuvedených oblastiach,toúplnom súladepravidlami EÚochrane údajov 9 , napríklad pokiaľ ideuverejnenie jednotlivých záujmov prostredníctvom osobitných vyhlásení, aby sa predišlo pochybnostiamnezávislosti členov alebo inštitúcií, ku ktorým daní členovia patria. Transparentnosť sa takisto týka uverejnenia všetkých noriem, ktoré orgán vypracoval, ako aj všetkých uplatniteľných predpisovkaždej inštitúciivo všetkých oblastiach, na ktoré sa normy vzťahujú, predovšetkým na webovom sídle orgánu.

    3.4.Orgán ako súčasť medziinštitucionálnej architektúry

    V politických usmerneniach Komisie sa podporuje zriadenie „nezávislého etického orgánu, ktorý bude spoločný pre všetky inštitúcie“, keďže všetky inštitúcie zohrávajú významnú úlohu pri zvyšovaní dôvery v EÚ. Komisia sa preto domnieva, že dohoda medzi všetkými inštitúciami na základe ich inštitucionálnej autonómie predstavuje primeraný administratívny prístup, keďže umožňuje účasť všetkých inštitúcií EÚ.

    Pri zriadení orgánu sa zohľadní autonómia a nezávislosť každej inštitúcie, ako aj inštitucionálna rovnováha a rôzne ustanovenia v zmluvách týkajúce sa členov rozličných inštitúcií. Zmluvami, a najmä článkom 13 ods. 2 ZEÚ, sa stanovuje systém bŕzd a protiváh na úrovni EÚ: takúto rovnováhu nemožno obrátiť ani zmeniť dohodou medzi inštitúciami EÚ.

    Právomoci orgánu nebudú nijako zasahovať do prednostného práva každej inštitúcie prijímať vnútorné predpisy a rozhodnutia spojené s jej členmi. Uplatňovanie vnútorných predpisov je hlavnou zodpovednosťou každej inštitúcie, ktorá túto úlohu vykonáva v rámci systému inštitucionálnej rovnováhy s príslušnými systémami bŕzd a protiváham stanovenými v zmluvách.

    Normami, ktoré vypracuje orgán, sa však vytvoria minimálne spoločné normy na účely ďalšieho zosúladenia etických rámcov uplatniteľných na členov všetkých zúčastnených inštitúcií, hoci sa nimi neukladá povinnosť prijať jednotný súbor etických predpisov, ktoré by boli spoločné pre všetkých.

    Orgán nijako nezasiahne do vyšetrovacích funkcií a ani nijako neobmedzí takéto funkcie, ktoré sú v právomoci týchto subjektov (právomoci sa teda nebudú prekrývať):

    ·Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF), ktorý má významné právomociodborné znalosti, pokiaľ idevyšetrovanie vážnych porušení profesijných povinností zo strany členov. Všetky inštitúcie, orgány, úradyagentúry by mali uznaťplne podporovať mandát úradu OLAF,

    ·Európska prokuratúra, ktorá môže vyšetrovať trestné činy týkajúce sa finančných záujmov Únie,to aj vtedy, keď sú páchateľmi členovia inštitúcií,ktorá sa môže spoliehať na právomociopatrenia stanovenénariadení Rady (EÚ) 2017/1939,

    ·štátna políciaorgány prokuratúry, ktoré môžu vyšetrovať akýkoľvek trestný čin spáchaný členomktoré sa môžu opieraťprávomociopatrenia stanovenérámci vnútroštátnych trestných konaní, zahŕňa to aj stíhanie trestných činov, napríklad podvodovkorupcie,prípade ktorých Komisia 3. mája predložila balík predpisov na boj proti korupcii, ako ho oznámila predsedníčka von der Leyenová vo svojej správestave Únie 2022. Tento balík obsahuje návrh na aktualizáciuharmonizáciu predpisov EÚ týkajúcich sa vymedzenia trestných činov korupciesúvisiacich sankcií, aby sa zabezpečili prísne normyboji proti korupcii. Balík saplnej miere vzťahuje na členov všetkých inštitúcií EÚ, ako aj na zamestnancov EÚ;

    ·európsky ombudsman, ktorý môže začať vyšetrovanieprípade podozrenínesprávneho úradného postupu zo strany inštitúciítakisto môže požiadaťprístupinformáciámdokumentom inštitúcií.

    V súlade so zmluvami budú zúčastnené inštitúcie navzájom lojálne spolupracovať na účely vykonávania tejto dohody.

    4.Záver

    Európske inštitúcie sa pri vykonávaní svojich príslušných poslaní musia spoliehať na bezúhonné správanie svojich členov. Diskusie o zriadení medziinštitucionálneho etického orgánu síce nie sú novinkou, ale v súčasnosti existuje nová dynamika a silné odhodlanie na realizáciu, pričom sa zachovajú osobitné aspekty a nezávislosť všetkých jednotlivých inštitúcií EÚ. Zriadenie orgánu bude príspevkom k existujúcemu etickému rámcu a pomôže to skonsolidovať a posilniť dôveru v inštitúcie EÚ, ako aj v ľudí, ktorí v nich slúžia. Vytvorenie tohto orgánu bude predstavovať dôležitý krok k zabezpečeniu toho, aby inštitúcie Európskej únie plnili a uplatňovali najprísnejšie normy nezávislosti a integrity.

    Komisia preto navrhuje dohodu medzi všetkými inštitúciami EÚ a poradnými orgánmi uvedenými v článku 13 ZEÚ, ktorá je pripojená k tomuto oznámeniu. V duchu lojálnej spolupráce by sa všetky dotknuté inštitúcie mali snažiť zabezpečiť, aby sa čo najskôr dospelo k dohode o priloženom návrhu znenia, a to v lehote, ktorá umožní zriadenie medziinštitucionálneho etického orgánu ešte pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu. Európska investičná banka sa na vlastnú žiadosť takisto môže stať riadnou stranou tejto dohody, keď nadobudne účinnosť. Únijné orgány, úrady a agentúry, ktoré nie sú stranami, sa môžu rozhodnúť, že budú dobrovoľne uplatňovať celý súbor súčasných či budúcich spoločných noriem vypracovaných etickým orgánom na predpisy, ktoré platia pre osoby vo funkciách podobných tým, na ktoré sa vzťahuje táto dohoda, s výnimkou zamestnancov. V takomto prípade sa zúčastnia na výmene stanovísk s členmi etického orgánu týkajúcej sa ich príslušných vnútorných predpisov súvisiacich s oblasťami, v ktorých boli vypracované normy. Takáto výmena stanovísk sa uskutoční po vypracovaní nových noriem, prípadne po aktualizácii existujúcich noriem.

    Tento návrh je súčasťou širšieho súboru opatrení Komisie zameraných na podporu integrity a obranu demokratického systému Únie.

    Podľa oznámenia v správe o stave Únie 2022 Komisia 3. mája predložila balík predpisov na boj proti korupcii. Balík obsahuje návrh smernice s novými a posilnenými predpismi na kriminalizáciu trestných činov korupcie a harmonizáciu sankcií v celej EÚ, ako aj návrh vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, ktorý podporila Komisia a ktorý spočíva v zriadení osobitného sankčného režimu v rámci spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky (SZBP) zacieleného na závažnú korupciu na celom svete. Týmito novými opatreniami sa kladie silný dôraz na prevenciu a vytváranie kultúry integrity, v ktorej sa korupcia netoleruje, a zároveň sa nimi posilňujú existujúce nástroje na presadzovanie práva, s ktorými opatrenia fungujú v synergii, pričom príkladom takýchto nástrojov je smernica o ochrane oznamovateľov z roku 2019.

    Ďalšou súvisiacou iniciatívou, ktorá bola oznámená v správe o stave Únie 2022, je balík opatrení v oblasti obrany demokracie.

    Uvedené iniciatívy spoločne s týmto návrhom ďalej posilnia inštitucionálne nastavenie Únie, čím sa zabezpečí ešte vyšší stupeň transparentnosti a integrity, a tak sa posilní dôvera občanov EÚ v ich demokratický systém.

    (1)

          Boj proti korupcii: prísnejšie pravidlá v oblasti boja proti korupcii .

    (2)

         Medziinštitucionálna dohoda20. mája 2021 medzi Európskym parlamentom, Radou Európskej únieEurópskou komisioupovinnom registri transparentnosti (Ú. v. EÚ L 207, 11.6.2021, s. 1 – 17), EUR-Lex - 32021Q0611(01) - EN - EUR-Lex (europa.eu) .

    (3)

          Osobitná správa č. 13/2019: Etické rámce kontrolovaných inštitúcií EÚ: priestor na zlepšenie (europa.eu) .

    (4)

         Právapovinnosti zamestnancov sa uvádzajúčlánkoch 11 až 26a;článku 10 sa zriaďuje medziinštitucionálny Výbor pre služobný poriadokčlánkom 110 sa stanovuje povinnosť vykonať konzultáciemedziinštitucionálnym Výborom pre služobný poriadok, keď inštitúcia prijme všeobecné vykonávacie ustanovenia; navyše saňom uvádza povinnosť inštitúcií pravidelne spolu konzultovaťuplatňovaní služobného poriadkuzriaďuje sa register predpisov všetkých inštitúcií, ktoré uplatňujú služobný poriadok EÚ.

    (5)

          Osobitná správa č. 13/2019: Etické rámce kontrolovaných inštitúcií EÚ: priestor na zlepšenie (europa.eu) .

    (6)

         Správa Komisie Európskemu parlamentuRade28. mája 2021predpisoch prijatých menovacím orgánom každej inštitúcie na účely vykonávania služobného poriadku [COM(2021) 258 final] . 

    (7)

         Rozhodnutie Komisie25. novembra 2014zverejňovaní informáciístretnutiach medzi generálnymi riaditeľmi Komisieorganizáciami alebo samostatne zárobkovo činnými osobami (Ú. v. EÚ L 343/19, 28.11.2014) .

    (8)

         dohode sa pripomína, že OLAF (podľa rozhodnutia Komisie 1999/352) môže viesť vyšetrovaniaprípade závažný skutočností súvisiacichvýkonom služobných povinností, ktoré predstavujú zanedbanie povinností úradníkov alebo iných zamestnancov Únie, ktoré môžu viesťdisciplinárnemu alebozodpovedajúcich prípadochtrestnému konaniu, alebo nesplnenie obdobných povinností zo strany členov, riadiacich pracovníkov alebo personálu, na ktorých sa služobný poriadok nevzťahuje.

    (9)

         Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2018/172523. októbra 2018ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov inštitúciami, orgánmi, úradmiagentúrami Únie a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 45/2001rozhodnutie č. 1247/2002/ES (Ú. v. EÚ L 295, 21.11.2018, s. 39 – 98).

    Top

    V Bruseli8. 6. 2023

    COM(2023) 311 final

    PRÍLOHA

    k

    OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE, RADE, SÚDNEMU DVORU EURÓPSKEJ ÚNIE, EURÓPSKEJ CENTRÁLNEJ BANKE, EURÓPSKEMU DVORU AUDÍTOROV, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

    Návrh medziinštitucionálneho etického orgánu


    PRÍLOHA

    Návrh

    Dohoda medzi Európskym parlamentom, Európskou radou, Radou, Európskou komisiou, Súdnym dvorom Európskej únie, Európskou centrálnou bankou, Dvorom audítorov, Hospodárskym a sociálnym výborom a Výborom regiónov, ktorou sa zriaďuje medziinštitucionálny orgán pre etické normy týkajúce sa členov inštitúcií a poradných orgánov uvedených v článku 13 Zmluvy o Európskej únii (ZEÚ)

    DỔVODOVÁ SPRÁVA

    V článku 13 ods. 1 Zmluvy o Európskej únii (ZEÚ) sa stanovuje, že Európska únia „má k dispozícii inštitucionálny rámec, ktorého účelom je podporovať jej hodnoty, sledovať jej ciele, slúžiť jej záujmom, záujmom jej občanov a členských štátov, ako aj zabezpečovať konzistentnosť, efektívnosť a kontinuitu jej politík a činností“.

    Európske inštitúcie sa pri vykonávaní svojich príslušných poslaní musia spoliehať na bezúhonné správanie svojich členov. Členovia musia dodržiavať etické zásady a povinnosti, ktoré sa pre jednotlivých členov inštitúcií stanovujú v zmluvách EÚ, ako aj z nich vychádzajúce predpisy každej inštitúcie.

    Aby mohli občania EÚ dôverovať svojim demokratickým zástupcom v európskych inštitúciách a spoliehať sa na fungovanie inštitúcií, členovia inštitúcií musia spĺňať najvyššie normy nezávislosti a integrity.

    Zmluvami sa pre členov väčšiny inštitúcií stanovujú povinnosti a zodpovednosť za zabezpečenie vhodného správania členov inštitúcií, pokiaľ ide o nezávislosť a integritu inštitúcií. Inštitucionálna rovnováha, ktorú vytvárajú zmluvy, zabezpečuje systém bŕzd a protiváh medzi inštitúciami. Predovšetkým sa zmluvami zaviedli postupy, ktoré umožňujú reagovať na pochybenia jednotlivých členov inštitúcií. Väčšina inštitúcií sa rozhodla pre podrobnejšie vykonávanie tohto rámca a zodpovedajúcich jednotlivých povinností, či už v rámci rokovacieho poriadku, alebo v kódexoch správania pre členov. Príslušné ustanovenia sú:

    Európsky parlament

    V zmluvách sa výslovne nestanovujú etické povinnosti poslancov Európskeho parlamentu ani špecifické pravidlá alebo postupy, ktoré treba dodržiavať v prípade etického pochybenia člena na úrovni EÚ. Parlament stanovil predpisy v kódexe správania poslancov Európskeho parlamentu, ktorý je pripojený k rokovaciemu poriadku. V článku 8 kódexu správania poslancov Európskeho parlamentu sa v súvislosti s postupom v prípade možných porušení kódexu správania uvádza:

    1. Ak existujú dôvody, na základe ktorých sa možno domnievať, že poslanec Európskeho parlamentu pravdepodobne porušil tento kódex správania, predseda Parlamentu vec s výnimkou zjavne znepokojivých prípadov pridelí poradnému výboru.

    2. Poradný výbor preskúma okolnosti údajného porušenia a môže vypočuť príslušného poslanca. Na základe svojich zistení vypracuje pre predsedu Parlamentu odporúčanie týkajúce sa možného rozhodnutia.

    V prípade, keď stály člen alebo náhradník poradného výboru údajne porušil kódex správania, tento člen alebo náhradník sa zdrží účasti na konaniach poradného výboru súvisiacich s týmto údajným porušením.

    3. Ak predseda Parlamentu na základe odporúčania a po tom, ako vyzval príslušného poslanca na predloženie písomných pripomienok, dospeje k záveru, že príslušný poslanec porušil kódex správania, prijme odôvodnené rozhodnutie, v ktorom stanoví sankciu. Predseda Parlamentu oznámi toto odôvodnené rozhodnutie príslušnému poslancovi.

    Sankcia môže zahŕňať jedno alebo viacero opatrení uvedených v článku 176 ods. 4 až 6 rokovacieho poriadku.

    4. Príslušný poslanec má možnosť využiť vnútorné odvolacie postupy stanovené v článku 177 rokovacieho poriadku.

    Článok 176 ods. 4 až 6 rokovacieho poriadku – Sankcie

    4. Sankcia môže zahŕňať jedno alebo niekoľko nasledujúcich opatrení:

    a) pokarhanie;

    b) stratu nároku na denný príspevok na obdobie od dvoch do tridsiatich dní;

    c) bez toho, aby bol dotknutý výkon hlasovacieho práva v pléne a s výhradou prísneho dodržiavania pravidiel správania poslancov v takomto prípade, dočasné prerušenie účasti na všetkých alebo niektorých činnostiach Parlamentu s platnosťou od dvoch do tridsiatich dní, počas ktorých zasadá Parlament alebo jeden z jeho orgánov, výborov alebo delegácií;

    d) zákaz poslancovi zastupovať Parlament v medziparlamentnej delegácii, na medziparlamentnej konferencii alebo akomkoľvek medziinštitucionálnom fóre, ktorý môže trvať až jeden rok;

    e) v prípade porušenia zachovania dôvernosti obmedzenie práv na prístup k dôverným alebo utajovaným skutočnostiam, ktoré môže trvať až jeden rok.

    5. Opatrenia stanovené v odseku 4 písm. b) až e) sa môžu zdvojnásobiť v prípade opakovaného porušenia, alebo ak sa poslanec odmietne podrobiť opatreniu prijatému podľa článku 175 ods. 3.

    6. Predseda Parlamentu môže okrem toho predložiť Konferencii predsedov návrh na pozastavenie výkonu alebo odňatie jednej alebo viacerých funkcií poslanca, ktoré dotknutý poslanec v Parlamente zastáva, v súlade s postupom stanoveným v článku 21.

    Európska rada

    Článok 15 ods. 5 ZEÚ

    Európska rada volí svojho predsedu kvalifikovanou väčšinou na funkčné obdobie v trvaní dva a pol roka s možnosťou opätovného zvolenia na jedno funkčné obdobie. Európska rada môže v prípade prekážok vo výkone funkcie alebo závažného pochybenia jeho funkčné obdobie ukončiť podľa rovnakého postupu.

    V Kódexe správania predsedu Európskej rady sa stanovujú ďalšie predpisy týkajúce sa očakávaného správania.

    Rada

    Rada Európskej únie sa skladá z jedného zástupcu za každý členský štát na ministerskej úrovni, ktorý môže zaväzovať vládu príslušného členského štátu a hlasovať za daný členský štát (článok 16 ods. 2 ZEÚ). Rokovacím poriadkom Rady, ktorý vychádza z článku 240 ods. 3 ZFEÚ, sa nestanovujú žiadne konkrétne etické povinnosti jednotlivých ministrov zastupujúcich členské štáty v Rade. V tejto súvislosti sa treba spoliehať na zodpovednosť a interné rozhodnutia každého členského štátu, aby sa zabezpečilo, že jeho hlas a stanoviská v Rade riadne zastupuje vymenovaný minister a že táto vymenovaná osoba rešpektuje správne fungovanie Rady a prispieva k nemu.

    Európska komisia

    Článok 245 ZFEÚ

    Členovia Komisie sa zdržia akéhokoľvek konania nezlučiteľného s povahou ich funkcií. Členské štáty rešpektujú ich nezávislosť a nesnažia sa ich ovplyvňovať pri výkone ich funkcií.

    Počas svojho funkčného obdobia členovia Komisie nesmú vykonávať inú platenú ani neplatenú pracovnú činnosť. Pri nástupe do funkcie sa slávnostne zaviažu, že počas svojho funkčného obdobia aj po jeho skončení budú rešpektovať povinnosti vyplývajúce z tejto funkcie, najmä povinnosť konať čestne a zdržanlivo pri prijímaní určitých funkcií alebo výhod po skončení funkčného obdobia. V prípade porušenia tejto povinnosti môže Súdny dvor na žiadosť Rady uznášajúcej sa jednoduchou väčšinou alebo Komisie, podľa okolností prípadu, rozhodnúť o odvolaní príslušného člena podľa článku 247 alebo o odňatí práva na dôchodok alebo iné dávky vyplácané namiesto dôchodku.

    V kódexe správania členov Európskej komisie sa vymedzujú a objasňujú povinnosti, ktoré sa týkajú členov (Ú. v. EÚ C 65, 21.2.2018, s. 7 – 20).

    Súdny dvor Európskej únie

    Článok 6 štatútu Súdneho dvora Európskej únie (protokol č. 3)

    Sudca môže byť zbavený funkcie alebo práva na dôchodok alebo ostatných výhod súvisiacich s jeho funkciou, len ak podľa jednomyseľného stanoviska sudcov a generálnych advokátov Súdneho dvora už nespĺňa požadované podmienky alebo neplní záväzky vyplývajúce z jeho funkcie. Dotknutý sudca sa tohto rozhodovania nezúčastňuje. Ak je dotknutý sudca členom Všeobecného súdu alebo osobitného súdu, Súdny dvor rozhoduje po porade s dotknutým súdom.

    Tajomník upovedomí o rozhodnutí Súdneho dvora predsedu Európskeho parlamentu a predsedu Komisie a oznámi ho predsedovi Rady.

    V prípade rozhodnutia o zbavení funkcie sudcu sa týmto posledným oznámením miesto sudcu uvoľní.

    Kódex správania členov a bývalých členov Súdneho dvora Európskej únie slúži na podrobnejšie objasnenie povinností (Ú. v. EÚ C 397, 30.9.2021, s. 1–8).

    Dvor audítorov Európskej únie

    Článok 286 ods. 5 a 6 ZFEÚ

    5. Okrem uplynutia funkčného obdobia alebo smrti sa funkcia člena Dvora audítorov končí aj na odstúpením alebo odvolaním na základe rozhodnutia Súdneho dvora podľa odseku 6.

    6. Člena Dvora audítorov možno odvolať z funkcie alebo zbaviť nároku na dôchodok alebo iné požitky poskytované namiesto dôchodku, len ak sa Súdny dvor na žiadosť Dvora audítorov presvedčí, že tento člen nespĺňa požadované podmienky alebo si neplní povinnosti vyplývajúce z jeho funkcie.

    V kódexe správania členov a bývalých členov Dvora audítorov sa povinnosti stanovujú podrobnejšie (Ú. v. EÚ L 128, 2.5.2022, s. 102 – 113).

    Európska centrálna banka

    Článok 11 ods. 4 Štatútu Európskeho systému centrálnych bánk a Európskej centrálnej banky (protokol č. 4) týkajúci sa členov jej Výkonnej rady

    Ak člen Výkonnej rady neplní podmienky požadované pre výkon svojej funkcie alebo ak sa dopustil závažného pochybenia, môže ho Súdny dvor na žiadosť Rady guvernérov alebo Výkonnej rady odvolať.

    V kódexe správania pre vysokopostavených úradníkov ECB sa stanovujú etické povinnosti, ktoré sa vzťahujú na členov Rady guvernérov a členov Rady pre dohľad v súvislosti s výkonom ich funkcií ako členov orgánov ECB na vysokej úrovni, ako aj na členov Výkonnej rady (Ú. v. EÚ C 478, 16.12.2022, s. 3 – 14).

    Výbor regiónov

    Článok 300 ods. 4 ZFEÚ

    Členovia […] Výboru regiónov nie sú viazaní žiadnymi záväznými pokynmi. Vykonávajú svoju funkciu úplne nezávisle vo všeobecnom záujme Únie.

    Etickým kódexom členov Európskeho výboru regiónov (Ú. v. EÚ L 20, 24.1.2020, s. 17 – 23) sa ďalej vykonáva toto ustanovenie.

    Európsky hospodársky a sociálny výbor

    Článok 300 ods. 4 ZFEÚ

    Členovia Hospodárskeho a sociálneho výboru […] nie sú viazaní žiadnymi záväznými pokynmi. Vykonávajú svoju funkciu úplne nezávisle vo všeobecnom záujme Únie.

    Toto ustanovenie sa ďalej vykonáva v rokovacom poriadku a Etickom kódexe členov Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (Ú. v. EÚ L 149, 31.5.2022, s. 1 – 54).

    Prostredníctvom zmlúv sa tak vytvoril diferencovaný rámec týkajúci sa jednotlivých povinností členov inštitúcií a postupu, ktorý treba dodržiavať v prípade pochybenia. Väčšina inštitúcií sa rozhodla podrobnejšie vykonávať tento rámec a zodpovedajúce jednotlivé povinnosti. Takéto inštitúcie prijali vnútorné predpisy buď v rámci svojho rokovacieho poriadku, alebo v kódexe správania pre svojich členov, pričom osobitnú zodpovednosť za uplatňovanie daných predpisov zvyčajne zverili príslušnému predsedovi. Väčšinou zriadili aj vnútorný poradný orgán na podporu rozhodovania v inštitúciách, pokiaľ ide o všetky alebo niektoré jednotlivé povinnosti členov. V súčasnosti neexistujú žiadne mechanizmy ani fóra na diskusiu o takýchto vnútorných opatreniach a ich koordináciu medzi inštitúciami, a to ani v oblastiach s výraznými podobnosťami medzi inštitúciou a jej členmi. Takisto neexistuje jednotná lokalita, na ktorej by boli verejne dostupné etické predpisy a opatrenia uplatniteľné na členov všetkých inštitúcií.

    V politických usmerneniach predsedníčky Komisie zo 16. júla 2019 sa podporilo zriadenie „nezávislého etického orgánu spoločného pre všetky inštitúcie EÚ“ s cieľom zabezpečiť inštitúciám EÚ dôveru v súvislosti s „etikou, transparentnosťou a integritou“.

    Európsky parlament v rokoch 2019 až 2021 pracoval na iniciatívnej správe týkajúcej sa posilnenia transparentnosti a integrity v inštitúciách EÚ prostredníctvom vytvorenia nezávislého etického orgánu EÚ. Jeho uznesenie bolo prijaté 16. septembra 2021. Komisia 18. februára 2022 zaslala Parlamentu oficiálnu odpoveď. Následné uznesenie, v ktorom sa vyzýva na zriadenie etického orgánu, bolo prijaté 16. februára 2023.

    Vďaka etickému orgánu, ktorý je spoločný pre všetky inštitúcie, bude možné vypracovať spoločné minimálne normy správania členov inštitúcií. Orgán tak pre všetky inštitúcie predstavuje vôbec prvú príležitosť na riešenie otázky etických noriem pre ich členov v rámci spoločného medziinštitucionálneho záujmu. Pokiaľ ide o zamestnancov inštitúcií EÚ, v Služobnom poriadku úradníkov Európskej únie a Podmienkach zamestnávania ostatných zamestnancov Európskej únie sa už zaviedol komplexný súbor predpisov a postupov v oblasti etiky a disciplinárnych opatrení, ktorý sa vzťahuje na zamestnancov všetkých inštitúcií, orgánov, úradov a agentúr EÚ. Zaisťujú sa tak rovnaké normy a predpisy pre celú verejnú službu EÚ, ktoré možno ďalej objasniť prostredníctvom vykonávacích predpisov prijatých jednotlivými inštitúciami. S cieľom umožniť transparentnosť a podporiť konzistentné uplatňovanie služobného poriadku sú predpisy, prostredníctvom ktorých sa vykonáva služobný poriadok, obsiahnuté v registri Súdneho dvora Európskej únie a zahrnuté do správy, ktorú Komisia každé tri roky predkladá Európskemu parlamentu a Rade (článok 110 služobného poriadku). Takéto úsilie sa opiera o dobre zavedené štruktúry a mechanizmy na dosiahnutie spoločného medziinštitucionálneho prístupu, ak si to daná záležitosť vyžaduje. Komisia sa domnieva, že by sa v rámci takýchto dobre zavedených štruktúr a mechanizmov mal prednostne preskúmať priestor na výmenu osvedčených postupov, ako aj získané poznatky a v prípade potreby oblasti vhodné na lepšie zosúladenie predpisov pre zamestnancov.

    Zamestnanci nepatria do rozsahu pôsobnosti tejto dohody, pretože už existujú medziinštitucionálne koordinačné mechanizmy pre etické záležitosti zamestnancov. Strany by sa v medziach služobného poriadku a prostredníctvom kolégia vedúcich administratívnych útvarov mali zaviazať, že sa budú usilovať o normy na úrovni rovnocennej tým normám, ktoré prijal orgán, pokiaľ ide o generálnych riaditeľov a rovnocenné funkcie.

    V prípade členov inštitúcií však neexistujú žiadne takéto formálne medziinštitucionálne mechanizmy ani spoločné normy pre zamestnancov. Práve v tom spočíva pridaná hodnota etického orgánu, ktorému podliehajú členovia všetkých inštitúcií a poradných orgánov EÚ.

    Rozhodovacie právomoci týkajúce sa prijatia a uplatňovania vnútorných etických predpisov v každej z inštitúcií by mali zostať v príslušných inštitúciách. Uplatňovanie vnútorných predpisov je hlavnou zodpovednosťou každej inštitúcie, ktorá túto úlohu vykonáva v rámci systému inštitucionálnej rovnováhy s príslušnými systémami bŕzd a protiváh stanovenými v zmluvách. Inštitúcie sa nemôžu vzdať vykonávania príslušných právomocí, ktoré sú im zverené v súlade so zmluvami. Nemôžu delegovať zodpovednosť za správanie svojich členov ani svoje prednostné právo reagovať na porušenia etických predpisov zo strany jednotlivých členov. Vďaka svojej administratívnej autonómii sa však môžu rozhodnúť, že zriadia poradný orgán a podelia sa o jeho podporu v súvislosti s vypracovaním spoločných minimálnych noriem etického správania pre jednotlivých členov, ako aj v záležitostiach spojených s prípravou svojich príslušných vnútorných etických predpisov a postupov, ktoré sa vzťahujú na ich členov.

    Vytvorením tohto orgánu sa nijako nezasiahne do vyšetrovacích funkcií a tieto funkcie sa ani nijako neobmedzia, takže nedôjde k žiadnemu prekrývaniu s príslušnými právomocami Európskeho úradu pre boj proti podvodom, Európskej prokuratúry, štátnej polície a orgánov prokuratúry a európskeho ombudsmana.

    Touto dohodou nebude nijako dotknutá medziinštitucionálna dohoda o povinnom registri transparentnosti uzavretá medzi Parlamentom, Radou a Komisiou z roku 2021 ani medziinštitucionálna dohoda z 25. mája 1999 medzi Európskym parlamentom, Radou Európskej únie a Komisiou, ktorá sa týka vnútorných vyšetrovaní Európskym úradom pre boj proti podvodom.

    Aby sa zabezpečila zodpovednosť a pridaná hodnota, mal by tento orgán predstavovať spoločnú štruktúru pre všetky inštitúcie a poradné orgány, ktoré inštitúciám poskytujú usmernenia a podporu prostredníctvom poradenstva, ktoré sa týka rôznych záležitostí a vykonáva sa dohodnutým spôsobom.

    Komisia na splnenie svojho záväzku, ktorý spočíva v podpore zriadenia spoločného etického orgánu pre všetky inštitúcie a poradné orgány, navrhuje túto dohodu medzi uvedenými inštitúciami a poradnými orgánmi, ktorá sa postúpi Európskemu parlamentu, Európskej rade, Rade, Súdnemu dvoru Európskej únie, Európskej centrálnej banke, Európskemu dvoru audítorov, Hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov. V duchu lojálnej spolupráce je dôležité čo najskôr dospieť k medziinštitucionálnej dohode, a to v lehote, ktorá umožní zriadenie etického orgánu ešte pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu. Európska investičná banka sa na vlastnú žiadosť takisto môže stať riadnou stranou tejto dohody, keď nadobudne účinnosť. Stranou dohody sa stane odo dňa vymenovania svojho zástupcu v etickom orgáne. Na Európsku investičnú banku sa budú v plnej miere vzťahovať všetky normy, ktoré etický orgán vypracuje skôr, než sa Európska investičná banka stane riadnym členom.

    Únijné orgány, úrady a agentúry, ktoré nie sú zúčastnenými inštitúciami, možno budú chcieť dobrovoľne uplatňovať celý súbor súčasných či budúcich spoločných noriem vypracovaných etickým orgánom na predpisy, ktoré platia pre osoby vo funkciách podobných tým, na ktoré sa vzťahuje táto dohoda, s výnimkou zamestnancov. V takomto prípade sa zúčastnia na výmene stanovísk s členmi etického orgánu týkajúcej sa ich príslušných vnútorných predpisov súvisiacich s oblasťami, v ktorých boli vypracované normy. Na účely tejto konkrétnej výmeny stanovísk určia svojho zástupcu. Takáto výmena stanovísk sa uskutoční po vypracovaní nových noriem, prípadne po aktualizácii existujúcich noriem.



    Návrh

    Dohoda medzi Európskym parlamentom, Európskou radou, Radou, Európskou komisiou, Súdnym dvorom Európskej únie, Európskou centrálnou bankou, Dvorom audítorov, Hospodárskym a sociálnym výborom a Výborom regiónov, ktorou sa zriaďuje medziinštitucionálny orgán pre etické normy týkajúce sa členov inštitúcií a poradných orgánov uvedených v článku 13 Zmluvy o Európskej únii

    EURÓPSKY PARLAMENT,

    EURÓPSKA RADA,

    RADA,

    EURÓPSKA KOMISIA,

    SÚDNY DVOR EURÓPSKEJ ÚNIE,

    EURÓPSKA CENTRÁLNA BANKA,

    DVOR AUDÍTOROV,

    EURÓPSKY HOSPODÁRSKY A SOCIÁLNY VÝBOR,

    EURÓPSKY VÝBOR REGIÓNOV,

    keďže:

    (1)Účelom tejto dohody je zriadenie medziinštitucionálneho orgánu pre etické normy pre členov inštitúciíporadných orgánov Únie, ktoré sa uvádzajúčlánku 13 ods. 1 až 4 ZmluvyEurópskej únii (ďalej len „orgán“). Európska investičná banka sa na vlastnú žiadosť takisto môže stať riadnou stranou tejto dohody, keď nadobudne účinnosť.

    (2)Únijné orgány, úradyagentúry, ktoré nie sú stranami dohody, sa môžu rozhodnúť dobrovoľne uplatňovať celý súbor súčasnýchbudúcich spoločných minimálnych noriem vypracovaných orgánom na predpisy, ktoré platia pre osoby vo funkciách podobných tým, na ktoré sa vzťahuje táto dohoda,výnimkou zamestnancov.

    (3)Fungovanie orgánu by nemalo zasahovať do právomocí niektorej zo strán, ktoré sa stanovujúzmluvách,nemalo by nijako ovplyvniť ich príslušné právomoci súvisiacevnútornou organizáciou alebo systémom bŕzdprotiváh, ktoré sa takisto stanovujú zmluvami. Takisto by nemalo nijako zasahovať do právomocí Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF), ktorý má významné právomociodborné znalosti, pokiaľ idevyšetrovanie vážnych porušení profesijných povinností zo strany členov. Všetky inštitúcie, orgány, úradyagentúry by mali uznaťplne podporiť mandát úradu OLAF.

    (4)Efektívnosť Únie ako celku závisí od jej legitimity, pričom legitimita zase závisí od dôvery občanov. Etika, integritatransparentnosť sú kľúčové pre udržanie dôvery občanov Úniepolitickú, legislatívnuadministratívnu prácu inštitúcií Únie.

    (5)Členovia inštitúciíporadných orgánov Únie nesú osobitnú zodpovednosť za úplné dodržiavaniereprezentáciu etických zásadpovinností, ktoré sa stanovujúzmluvách ajpredpisoch, ktoré jednotlivé inštitúcie prijali na ich základe.

    (6)Dôležité nie je len to, aby všetky inštitúcieporadné orgány Únie stanoviliuplatňovali jasnétransparentné predpisy, ale aj to, aby mali zavedený rovnaký súbor minimálnych noriem pre integritunezávislosť, ako aj mechanizmy na zabezpečenie súladupríslušnými etickými predpismi.

    (7)Úlohou orgánu by tak bolo vypracovať spoločné minimálne normyurčenom počte oblastí, uskutočňovať výmenu stanovískvlastnému posúdeniu súladu vnútorných predpisovvypracovanými normami zo strany inštitúcie alebo poradného orgánupodporovať medziinštitucionálnu spoluprácutejto oblasti.

    (8)Výmena stanovísk na základe vlastného posúdenia by sa mala týkať aj orgánov, úradovagentúr Únie, ktoré nie sú stranamiktoré sa dobrovoľne rozhodnú uplatňovať celý súbor spoločných minimálnych noriem. Na účely tejto výmeny stanovísk by mali určiť svojho zástupcu.

    (9)Každá strana by sa mala snažiť zaistiť rodovú paritu, pokiaľ idevymenovanie jej riadneho zástupcunáhradníkaorgáne.súvislosticelkovým zložením orgánu vrátane jeho (náhradníkovriadnych) členov, predsedunezávislých expertov treba vyvinúť úsilievyvážené zastúpenie mužovžien.

    (10)Žiadneustanovení tejto dohody by stranám nemalo brániťuložení prísnejších požiadaviek pre vlastných členov, najmäohľadom na osobitné riziko spojenémandátomúlohami strany alebo jej členov.

    (11)Ustanovenia tejto dohody by za žiadnych okolností nemali predstavovať dôvod na zníženie noriem, ktoré už niektorá strana uplatňujezáležitostiach, na ktoré sa vzťahuje dohoda.

    (12)Strany by pri vykonávaní tejto dohody mali vždy konaťrámci vzájomnej lojálnej spolupráce.

    (13)Túto dohodu strany podpíšu, keď dokončia svoje príslušné vnútorné postupy na tento účel,

    SA DOHODLI TAKTO:

    Článok 1

    Predmet úpravy a rozsah pôsobnosti

    1.Touto dohodou sa zriaďuje medziinštitucionálny orgán pre etické normy (ďalej len „orgán“), ktoré sa týkajú poslancov Európskeho parlamentučlenov Európskej rady, Rady, Európskej komisie, Súdneho dvora Európskej únie, Európskej centrálnej banky, Dvora audítorov, Hospodárskehosociálneho výboruVýboru regiónov (ďalej len „strany“). Navyše sadohode stanovuje rámecprevádzkové zásady orgánu.

    2.Európska investičná banka sa na vlastnú žiadosť takisto stane riadnou stranou tejto dohody. Jej účasťrámci orgánu bude platná odo dňa, keď vymenuje svojho zástupcuorgáne, ako sa uvádzačlánku 3. Na Európsku investičnú banku sa budúplnej miere vzťahovať všetky spoločné minimálne normy, ktoré orgán vypracuje skôr, ako sa Európska investičná banka začne účinne zapájať do jeho činnosti.

    Článok 2

    Vymedzenie pojmov

    1.Na účely tejto dohody sú „členovia strán“:

    a)poslanci Európskeho parlamentu;

    b)predseda Európskej rady;

    c)zástupcovia členského štátu, ktorý predsedá Rade, na ministerskej úrovni;

    d)členovia Európskej komisie;

    e)členovia Súdneho dvora Európskej únie;

    f)členovia Dvora audítorov;

    g)členovia Výkonnej rady Európskej centrálnej banky, ako aj členovia Rady guvernérovRady pre dohľad pri výkone svojich funkcií;

    h)členovia Európskeho hospodárskehosociálneho výboru;

    i)členovia Európskeho výboru regiónov.

    2.Ak sa Európska investičná banka stane stranou podľa článku 1 bodu 2, vymedzenie stanovenébode 1 tohto článku sa rozšíri na členov Predstavenstva Európskej investičnej bankyčlenov správnej rady pri výkone ich funkcií.

    Článok 3

    Členovia orgánu

    1.Každú stranu buderámci orgánu zastupovať jeden člen. Na tento účel každá strana vymenuje jedného riadneho zástupcujedného náhradníka, ktorý sa bude zúčastňovať na zasadnutiach ako člen orgánuprípade neprítomnosti či indisponovanosti riadneho zástupcu. Riadni zástupcovianáhradníci sa majú vymenovať najneskôr do dvoch mesiacov od dátumu nadobudnutia účinnosti tejto dohody. Každá strana by sa bude snažiť zaistiť rodovú paritu, pokiaľ idevymenovanie riadneho zástupcunáhradníka.

    2.Riadni zástupcoviarámci orgánu byzásade mali byť na úrovni podpredsedov, prípadne na rovnocennej úrovni.

    3.Každá strana má plnú diskrečnú právomoc pristúpiťvýmene svojho riadneho zástupcu alebo náhradníka, pričom sa vždy treba usilovaťzabezpečenie rodovej parity riadnych zástupcovnáhradníkov. Funkčné obdobie riadneho zástupcu či náhradníka sakaždom prípade automaticky skončí:

    (a)keď zástupca prestane zastávať úradinštitúcii čiporadnom orgáne Únie, ktoré zastupuje;

    (b)v každom prípade po piatich rokoch od prvého vymenovania do funkcie riadneho zástupcu alebo náhradníka.

    Článok 4

    Predseda

    1.Na základe rotácie bude každá strana predsedať orgánu počas jedného roka. Rotácia sa riadi poradím inštitúcií, ktoré sa stanovuječlánku 13 ods. 1 zmluvy. Po vyčerpaní zoznamučlánku 13 ods. 1 zmluvy bude rotácia pokračovať dvomi poradnými orgánmi, na ktoré sa odkazuječlánku 13 ods. 4 zmluvy. Ďalej bude nasledovať Európska investičná banka, ak sa stane stranousúladečlánkom 1 ods. 2.

    2.Predseda bude organizovať prácu orgánu, pričom zabezpečí prijatie primeraných organizačnýchprocesných opatreníkaždému členovi orgánu poskytne všetky potrebné informáciedokumenty.

    Článok 5

    Nezávislí experti

    1.Orgánu budú pomáhať piati nezávislí experti, ktorí sa na všetkých zasadnutiach orgánu zúčastňujú ako pozorovateliačlenom orgánu poskytujú poradenstvovšetkých etických otázkach súvisiacichmandátom orgánu.

    2.Nezávislí experti sú vymenovaní na základe spoločnej dohody dotknutých strán, pričom sa zohľadnia ich kompetencie, skúsenosti, nezávislosťprofesijné kvality. Musia mať bezúhonný záznam profesijného pôsobenia, ako aj skúsenostipôsobením vo vysokých funkciáchrámci európskych, vnútroštátnych alebo medzinárodných verejných organizácií. Budú vymenovaní na základe postupu, ktorý stanoví Komisia,to najneskôr do troch mesiacov po nadobudnutí účinnosti tejto dohody.

    3.Nezávislí experti podpíšu vyhlásenietom, že neexistuje žiadny konflikt záujmov. Ak subjektprávomocou uzatvárať pracovné zmluvy zistí konflikt záujmov, požiada orgánstanovisko.

    4.Pri vymenúvaní nezávislých expertov by sa strany mali usilovaťvyvážené zastúpenie mužovžien.

    5.Funkčné obdobie nezávislých expertov trvá tri rokymôže sa raz obnoviť. Ak nezávislý expert ukončí funkčné obdobie skôr, než uplynie trojročné obdobie, strany na základe spoločnej dohody vymenujú nového člena na tri roky.

    6.Nezávislým expertom Komisia udelí status osobitných poradcov a z administratívneho hľadiska budú priradení ku Komisii. Ak im pri plnení povinností vzniknú cestovné náklady či výdavky na ubytovanie, bude im poskytnutá náhrada. Dostanú denný príspevok za každý deň práce, ktorý sa vypočíta na základe odmeny úradníka Únieplatovej triede AD12.

    Článok 6

    Mandát

    1.Orgán prispejepodpore spoločnej kultúry etikytransparentnosti medzi stranami, najmä tým, že vypracuje spoločné minimálne normy pre strany týkajúce sa správania ich členov (ďalej len „normy“)podporí výmenu osvedčených postupovtejto záležitosti.

    2.Orgán bude plniť tieto úlohy:

    a)vypracovať normy správania členov strán, konkrétneoblastiach uvedenýchčlánku 7;

    b)aktualizovať normysúladečlánkom 8;

    c)organizovať výmeny stanovísk na základe posúdení, ktoré vykoná každá strana alebo každý dobrovoľne zapojený orgán, úrad či agentúra Úniesúvislosti so zosúladením vlastných vnútorných predpisovnormami, podľa článkov 919;

    d)podporovať spoluprácu medzi stranamisúvislostiotázkami spoločného záujmu, ktoré sa týkajú ich vnútorných predpisovsprávaní ich členov, ako aj výmenyakoukoľvek ďalšou európskou, vnútroštátnou či medzinárodnou organizáciou, ktorej práca je relevantná pre stanovenie noriem;

    e)vydávať výročné správysúladečlánkom 17.

    3.Fungovanie orgánu nesmie zasahovať do kompetencií strán ani nijako ovplyvňovať ich príslušné právomoci, pokiaľ idevnútornú organizáciu. Konkrétne orgán nemá žiadne kompetenciesúvislostiuplatňovaním vnútorných predpisov stránjednotlivých prípadoch.

    Článok 7

    Vypracovanie spoločných minimálnych noriem

    1.Orgán vypracuje normy správania pre členov všetkých strán. Normy sa vypracujúrámci povinností, ktoré sa členom strán ukladajúzmluvách, pričom sa zohľadní povaha ich mandátu alebo verejnej funkcie, ako aj špecifiká každej strany. Normy nijako neovplyvnia systém bŕzdprotiváh stanovenýzmluvách.

    2.Normy sa týkajú týchto záležitostí:

    a)záujmyaktíva, ktoré majú deklarovať členovia strán;

    b)externé činnosti členov strán počas ich funkčného obdobia;

    c)prijímanie darov, pohosteniainej starostlivostihostí, prípadne cestovanie, ktoré členom strán ponúkajú tretie strany počas ich funkčného obdobia;

    d)prijímanie ocenení, vyznamenaní, cienpôct zo strany členov strán počas ich funkčného obdobia;

    e)činnosti členov strán po skončení ich funkčného obdobia;

    f)podmienenosťdoplňujúce opatrenia týkajúce sa transparentnostizmyslerozsahu pôsobnosti medziinštitucionálnej dohody20. mája 2021povinnom registri transparentnosti 1 , najmä pokiaľ idestretnutia členov strán so zástupcami záujmových skupín, ako sa vymedzujúčlánku 2 písm. a) uvedenej dohody.

    3.Orgán vypracuje aj spoločné minimálne normy, pokiaľ ide o:

    a)všeobecné postupy, ktoré strany zavádzajú na zabezpečeniemonitorovanie dodržiavania svojich vnútorných predpisovoblastiach, na ktoré sa odkazujebode 2, vrátane opatrení na zvyšovanie informovanosti; zloženieúlohy vnútorných orgánovsúvislostietickými otázkami; mechanizmy podávania správ dotknutej straneprípade podozreniaporušenia predpisov vrátane opatrení nadväzujúcich na správuochrany oznamovateľov pred odvetnými opatreniami,to ajprípadoch obťažovania so zapojením členov strán a v súvislostipostupmi na začatie konania alebo prijatie sankcií, ak došloporušeniam;

    b)požiadavky na uverejnenie informácií zhromaždenýchoblastiach, ktoré sa uvádzajúbode 2.

    4.Je možné vypracovať aj ďalšie spoločné minimálne normyiných oblastiach, než sú oblasti uvedenébodoch 23, aktým súhlasia všetky strany.

    5.Členovia orgánu dospejúdohodenormách na základe konsenzuduchu lojálnej spolupráce.

    6. Členovia orgánu sa na normách dohodnú najneskôr do šiestich mesiacov od vymenovania členovnezávislých expertovsúladečlánkom 3 bodom 1článkom 5 bodom 2,síce po prijatí rozhodnutiavypracovaní nových noriem podľa bodu 4.

    7.Normy treba formálne stanoviťpísomnej podobeoznámiť všetkým stranám, pričom sa riadne zohľadní autonómia každej strany. Strany sa zaväzujú, že ich budú vykonávať prostredníctvom vnútorných predpisovsprávaní svojich členov. Normy sa uverejnia na webovom sídle orgánu uvedenomčlánku 18.

    Článok 8

    Aktualizácia spoločných minimálnych noriem

    1.Orgán posúdi potrebu aktualizovať súčasné normy, ak sa jeden alebo viacerí členovia orgánu domnievajú, že takéto preskúmanie je nevyhnutné.

    2. Preskúmanie možno považovať za nevyhnutné najmädôvodu vývoja judikatúry Súdneho dvora Európskej únie, ako ajsúvislostinovými alebo upravenými etickými normami medzinárodných organizácií, novým technickým vývojom alebodôsledku potreby objasniť súčasné normy vzhľadom na opakujúce sa problémy.

    3.Článok 7 body 57 sa vzťahujú na aktualizáciu súčasných noriem.

    Článok 9

    Výmena stanovísk k vlastným posúdeniam strán

    1.Každá zo strán vykoná vlastné písomné posúdenie svojich vnútorných predpisovich súladunormami, ktoré boli vypracované podľa článku 7, a s aktualizáciami súčasných noriemzmysle článku 8.

    2.Každá strana dokončí vlastné posúdenie do štyroch mesiacov od prijatia noriem alebo ich aktualizácie.

    3.Dotknutá strana predloží vlastné posúdenie na zasadnutí orgánu.

    4.Nezávislí experti ku každému posúdeniu vypracujú písomné stanovisko,to do dvoch mesiacov od jeho prijatia. Ak experti stanovisko neprijali jednohlasne, treba doň zahrnúť všetky nesúhlasné názory. Rokovania expertov sú dôverné.

    5.Po prijatí písomného stanoviska podľa bodu 4 orgán do dvoch mesiacov usporiada výmenu stanovísk na základe vlastného posúdeniapísomného stanoviska.

    6.Sekretariát pripraví správu, ktorá obsahuje zhrnutie výmeny stanovísk podľa bodu 5záverečné pripomienky. Pred tým, ako orgán správu schváli, môže ju zmeniť. Správa sa schváli na základe konsenzu do dvoch mesiacov, ako sa uvádzabode 5. Jej súčasťou je aj stanovisko nezávislých expertov.

    7.Strany svoje vnútorné predpisy aktualizujú kedykoľvek po prijatí noriem zo strany orgánu, nie však neskôr ako štyri mesiace po tom, ako orgán schválil správu.

    8.Výmena stanovísk podľa bodu 5 ani správa, na ktorú sa odkazujebode 6, nemá žiadny záväzný či právny účinok.

    9.Vlastné posúdeniezmysle bodu 1 aj správa uvedenábode 6 sa uverejnia podľa článku 18.

    Článok 10

    Výmena osvedčených postupov

    1.Orgán každoročne usporiada zasadnutie venované osobitne otázkam spoločného záujmuoblasti etikyvýmene osvedčených postupov medzi stranami.

    2.Orgán môže na zasadnutie podľa bodu 1 pozvať zástupcov akejkoľvek inej verejnej vnútroštátnej, európskej alebo medzinárodnej organizácie, ktorej práca sa považuje za relevantnú pre stanovenie noriem.

    Článok 11

    Zasadnutia

    1.Zasadnutia zvoláva predseda.

    2.Okrem zasadnutí uvedenýchčlánkoch 7 až 10 môže predsedavlastnej iniciatívy alebo na žiadosť ktorejkoľvek strany do jedného mesiaca od prijatia žiadosti usporiadať dodatočné zasadnutia, na ktorých sa prediskutujú otázky spoločného záujmu.

    Článok 12

    Postup v prípade konfliktu záujmov

    1.Členovia orgánunezávislí experti predsedovi okamžite deklarujú akékoľvek okolnosti, ktoré by mohli ohroziť ich nezávislosť alebo nestrannosť pri vykonávaní úlohrámci orgánu,to aj vtedy, keď by sa tieto okolnosti len mohli vnímať ako obmedzujúce.

    2.V prípade vyhláseniasúladebodom 1:

    a)príslušného člena zastúpi jeho náhradník, pokiaľ sa členovi zabrániúčasti na činnostiach orgánu. Ak vyhlásenie podáva predseda, mal by ho dočasne zastúpiť člen, ktorýdanom čase zastupuje inštitúciu, ktorá bude podľa rotácie vymedzenejčlánku 4 bode 1 následne predsedať orgánu;

    b)dotknutý nezávislý expert sa zdrží účasti na výmenáchostatnými expertmi, kým pretrváva konfliktná situácia.

    Článok 13

    Rokovací poriadok

    1.Orgán prijme rokovací poriadok, ktorý bude verejný, do troch mesiacov od vymenovania členovnezávislých expertov.

    2.V rokovacom poriadku sa podrobne opíšu potrebné dojednania, aby sa zabezpečilo účinné vykonávanie tejto dohody.

    Článok 14

    Úhrada výdavkov

    Všetky výdavky vzniknuté členovi orgánu alebo jeho náhradníkovi v súvislosti s povinnosťami v rámci orgánu pokryje strana, ku ktorej daný člen patrí.

    Článok 15

    Sekretariát

    1.Sekretariát je spoločnou operačnou štruktúrou vytvorenou na riadenie fungovania orgánu. Bude sa skladaťvedúcich oddelení alebo osôb na rovnocenných pozíciách, ktoré zodpovedajú za etické predpisy pre členovkaždej strane (ďalej len „vedúci oddelenia“), a z jej príslušných zamestnancov.

    2.Sekretariát formálne zastrešuje Komisiana jeho fungovanie sa vzťahuje koordinácia zo strany vedúceho oddelenia, ktorýrámci Komisie zodpovedá za etické predpisy pre členov Komisie, prípadne podlieha koordinácii úradníka, ktorého Komisia určila osobitne na tento účel,to po dohodeostatnými stranami (ďalej len „koordinátor“). Koordinátor zastupuje sekretariátdohliada na jeho každodennú prácuspoločnom záujme strán.

    3.Sekretariát:

    a)zodpovedá sa orgánu, pripravuje jeho zasadnutia, poskytuje prevádzkovú pomoc pri činnostiach orgánuvypracúva správu uvedenúčlánku 9 bode 6;

    b)vypracúva návrh výročnej správy uvedenejčlánku 17;

    c)vykonáva akékoľvek ďalšie činnosti potrebné na účinné vykonávanie tejto dohody;

    d)presmeruje všetku prichádzajúcuodchádzajúcu korešpondenciuorgánom príslušnému predsedovi a/alebo strane, ktorej sa korešpondencia týka.

    Článok 16

    Zdroje

    1.Strany sa prostredníctvom memorandaporozumení medzi svojimi generálnymi tajomníkmi alebo osobamirovnocenných funkciách, na ktorom sa majú dohodnúť do troch mesiacov od vymenovania členovnezávislých expertov, zaväzujú, že sprístupnia potrebné ľudské, administratívne, technickéfinančné zdroje vrátane primeraného počtu zamestnancov pre sekretariát, aby sa zabezpečilo účinné vykonávanie tejto dohody.

    2.Strany si rovným dielom rozdelia náklady spojenénezávislými expertmi uvedenýmičlánku 5. Na začiatku finančného roka poskytnú Komisii ročnú finančnú kompenzáciu.

    3.Akákoľvek žiadosť orgánu týkajúca sa mimoriadnych dodatočných administratívnych výdavkov sa adresuje stranám, ktoré každoročne preskúmajúschvália rozpočtové žiadosti orgánusúlade so svojimi príslušnými vnútornými predpismipostupmi.

    Článok 17

    Výročná správa

    1.Orgánnadväznosti na diskusiurámci zasadnutia podľa článku 10 prijme výročnú správusvojich činnostiach za predchádzajúci rok,to na základe konsenzu.

    2.Výročná správa sa uverejní na webovom sídle orgánu.

    Článok 18

    Webové sídlo

    1.Orgán bude spravovať webové sídlo, na ktorom sa uverejnia všetky informácie relevantné pre jeho činnosti.

    2.Webové sídlo má obsahovať predovšetkým:

    a)zloženie orgánu, kalendár jeho zasadnutíprogram zasadnutí;

    b)normy vypracovanésúladečlánkom 7podľa potreby aktualizovanézmysle článku 8;

    c)vlastné posúdeniasprávy, na ktoré sa odkazuječlánku 9 bode 16;

    d) všetky uplatniteľné predpisy, ktoré strany prijalioblastiach, na ktoré sa vzťahujú normy.

    Okrem toho sa na webovom sídle uverejnia uvedené informácie týkajúce sa ďalších dobrovoľných účastníkov podľa článku 19.

    Článok 19

    Dobrovoľná účasť orgánov, úradov a agentúr Únie, ktoré nie sú stranami

    1.Orgány, úradyagentúry Únie, ktoré nie sú stranami, môžu orgánu oznámiť, že chcú dobrovoľne uplatňovať celý súbor súčasnýchbudúcich noriem na predpisy, ktoré platia pre osoby vo funkciách podobných tým, na ktoré sa vzťahuje článok 2,výnimkou zamestnancov.

    2.Orgán vyzve príslušný orgán, úrad alebo agentúru Únie na vykonanie vlastného písomného posúdenia svojich vnútorných predpisovich súladunormami, ako aj na vymenovanie zástupcu, ktorý sa zúčastní na výmene stanovískčlenmi orgánu. Zodpovedajúcim spôsobom sa uplatňuje článok 9 bod 3 až 9.

    3.Bod 2 sa uplatňuje mutatis mutandis, keď orgán vypracuje nové normy alebo aktualizuje existujúce normy.

    Článok 20

    Preskúmanie

    Strany posúdia vykonávanie dohody po dvoch rokoch od jej nadobudnutia účinnosti a následne ho budú posudzovať pravidelne, aby sa podľa potreby zlepšilo a posilnilo fungovanie orgánu, prípadne aby sa preskúmala dohoda.

    Článok 21

    Záverečné ustanovenia

    1.Táto dohoda je pre strany záväzná. Nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jej uverejneníÚradnom vestníku Európskej únie.

    2.Strany pri vykonávaní tejto dohody vždy konajúrámci vzájomnej lojálnej spolupráce.

    V Bruseli [dátum]

    Za Európsky parlament

    Za Európsku radu

    Za Radu

    Za Európsku komisiu

    Za Súdny dvor Európskej únie

    Za Európsku centrálnu banku

    Za Dvor audítorov

    Za Hospodársky a sociálny výbor

    Za Výbor regiónov

    (1)    Ú. v. EÚ L 207, 11.6.2021, s. 1.
    Top

    V Bruseli8. 6. 2023

    COM(2023) 311 final

    PRÍLOHA

    k

    OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE, RADE, SÚDNEMU DVORU EURÓPSKEJ ÚNIE, EURÓPSKEJ CENTRÁLNEJ BANKE, EURÓPSKEMU DVORU AUDÍTOROV, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

    Návrh medziinštitucionálneho etického orgánu


    PRÍLOHA

    ZJEDNODUŠENÝ FINANČNÝ VÝKAZ

    (použije sa v prípade každého interného rozhodnutia Komisie všeobecného významu s rozpočtovým vplyvom na rozpočtové prostriedky administratívnej povahy alebo na ľudské zdroje, pokiaľ nie je vhodné použiť iný druh finančného výkazu – článok 56 rozhodnutia Komisie o interných pravidlách plnenia oddielu všeobecného rozpočtu Európskej únie týkajúceho sa Komisie)

    1.    Názov návrhu rozhodnutia:

    Dohoda medzi Európskym parlamentom, Európskou radou, Radou, Európskou komisiou, Súdnym dvorom Európskej únie, Európskou centrálnou bankou, Dvorom audítorov, Hospodárskym a sociálnym výborom a Výborom regiónov, ktorou sa zriaďuje medziinštitucionálny etický orgán.

    2.    Príslušné oblasti politikyčinnostirámci ABB:

    Európska komisia

    Koordinácia politiky Komisie a právne poradenstvo – hlava 20. Administratívne výdavky – kapitola 20 01 Členovia, úradníci a dočasní zamestnanci a kapitola 20 02 Iní zamestnanci a personálne výdavky (okruh VII).

    3.    Právny základ

       X Administratívna autonómia         Iné (uveďte):____________________

    4.    Opisdôvody:

    Komisia navrhuje dohodu o zriadení spoločného etického orgánu pre Európsky parlament, Európsku radu, Radu, Súdny dvor Európskej únie, Európsku centrálnu banku, Európsky dvor audítorov, Európsky hospodársky a sociálny výbor a Výboru regiónov (ďalej len spoločne „strany“). Európska investičná banka sa na vlastnú žiadosť takisto môže stať stranou tejto dohody, keď nadobudne účinnosť.

    Úlohy orgánu súvisia výlučne s etickými povinnosťami členov inštitúcií a dvoch poradných orgánov. Konkrétne má orgán za úlohu: i) pôsobiť ako formálny mechanizmus na koordináciu a výmenu stanovísk medzi stranami; ii) pripraviť spoločné minimálne etické normy správania členov strán a iii) organizovať výmeny stanovísk na základe posúdenia, ktoré vykonala strana v súvislosti so zosúladením jej vlastných vnútorných predpisov s uvedenými odporúčanými normami.

    Orgány, úrady a agentúry Únie, ktoré nie sú zúčastnenými inštitúciami, môžu dobrovoľne uplatňovať celý súbor minimálnych noriem, ktorý vypracoval alebo vypracuje etický orgán. V takom prípade budú mať možnosť zúčastniť sa na výmene stanovísk s členmi etického orgánu týkajúcej sa ich vnútorných predpisov súvisiacich s oblasťami, v ktorých boli vypracované normy.

    V zložení orgánu bude jeden zástupca z každej strany, ktorý by mal v zásade zastávať funkciu na úrovni podpredsedu. Každá strana určí jedného riadneho člena a jedného náhradníka. Umožňuje sa flexibilita na vymenovanie zástupcu, ktorý nie je podpredsedom, ak takáto funkcia v rámci strany neexistuje alebo ak by voľba podpredsedu nebola vhodná. Všetky výdavky vzniknuté členovi orgánu alebo jeho náhradníkovi v súvislosti s povinnosťami v rámci orgánu pokryje inštitúcia, ku ktorej daný člen patrí.

    Orgán bude pri práci vychádzať z informácií od piatich nezávislých expertov, ktorí budú pôsobiť ako pozorovatelia a budú poskytovať poradenstvo o všetkých etických otázkach súvisiacich s mandátom orgánu. Zúčastňujú sa na všetkých zasadnutiach orgánu a v rámci výmeny stanovísk orgánu poskytujú stanovisko o zosúladení vnútorných predpisov strany s odporúčanými normami. Nezávislým expertom Komisia udelí status osobitných poradcov, ktorí budú na administratívne účely priradení ku Komisii. Ak im pri plnení povinností vzniknú cestovné náklady či výdavky na ubytovanie, bude im poskytnutá náhrada. Za každý deň práce dostanú odmenu, ktorá bude rovnocenná odmene úradníka platovej triedy AD12. Všetky strany začiatkom každého roka poskytnú Komisii ročnú finančnú kompenzáciu na pokrytie všetkých administratívnych výdavkov, ktoré jej vzniknú na nezávislých expertov (denné výdavky, cestovné náklady a výdavky na ubytovanie, denný príspevok, ako aj všetky ostatné prevádzkové a logistické výdavky, napr. na IT vybavenie atď.).

    Členov orgánu bude podporovať sekretariát. Sekretariát sa bude zodpovedať orgánu. Jeho úlohou bude pripravovať zasadnutia, poskytovať prevádzkovú pomoc pri činnostiach orgánu, vypracovávať správy nadväzujúce na výmeny stanovísk týkajúce sa vlastných posúdení strán, pripravovať návrhy výročných správ, vykonávať všetky ostatné činnosti potrebné na účinné vykonávanie tejto dohody; presmeruje všetku prichádzajúcu a odchádzajúcu korešpondenciu s orgánom príslušnému predsedovi a/alebo strane, ktorej sa korešpondencia týka.

    Sekretariát bude spoločnou operačnou štruktúrou, ale formálne bude patriť ku Komisii. Bude sa skladať z vedúcich oddelení alebo ľudí na rovnocenných pozíciách, ktorí zodpovedajú za etiku členov v každej zo zúčastnených inštitúcií. Osoba, ktorá v Komisii zastáva túto funkciu, bude pre sekretariát pracovať ako koordinátor, pokiaľ Komisia po dohode so stranami neurčí inú osobu.

    Orgán bude spravovať verejné webové sídlo, na ktorom sa uverejnia všetky informácie relevantné pre činnosti orgánu vrátane jeho zloženia, ako aj kalendár zasadnutí a agenda k zasadnutiam.

    V dôsledku vytvorenia orgánu by sa mali mierne zvýšiť ľudské zdroje.

    V každej inštitúcii, ktorá je stranou dohody, sa vyžaduje jeden dodatočný ekvivalent plného pracovného času (1 AD). Títo pracovníci síce budú stále pridelení svojim príslušným inštitúciám, ale budú dostupní na podporu sekretariátu podľa jeho potrieb.

    Okrem toho sa vyžadujú dva ekvivalenty plného pracovného času (2 AST) na účely administratívnej podpory pre sekretariát a nezávislých expertov (napríklad pri organizácii ich misií), ale aj na zabezpečenie údržby verejného webového sídla orgánu vrátane aktualizácie dostupných informácií.

    Bez toho, aby boli dotknuté prednostné práva rozpočtového orgánu Únie, pridelia inštitúcie Únie a poradné orgány zúčastnené na tejto dohode – s výnimkou Európskeho dvora audítorov, Európskej centrálnej banky a Európskej investičnej banky, ak sa stane stranou dohody – Komisii dve pozície AST na základe každoročnej rotácie, ktorá zodpovedá každoročnej rotácii predsedníctva orgánu.

    V rokoch svojho predsedníctva Európsky dvor audítorov, Európska centrálna banka a Európska investičná banka, ak sa stane stranou dohody, poskytnú ročnú finančnú kompenzáciu na začiatku finančného roka, v ktorom predsedajú orgánu. V takýchto prípadoch Komisia poskytne ľudské zdroje.

    5.    Trvanieodhadovaný finančný vplyv:

    5.1.    Obdobie uplatňovania:

       Rozhodnutieobmedzeným trvaním: rozhodnutie má účinnosť od [dátum] do [dátum]

    X    Rozhodnutieneobmedzeným trvaním: rozhodnutie má účinnosť od [dátum] do [dátum]

    5.2.    Odhadovaný vplyv na rozpočet:

    Návrh rozhodnutia vedie k:

       úsporám

    X    dodatočným nákladom (pokiaľ áno, uveďte príslušné okruhy viacročného finančného rámca): Okruh VII

    V tabuľke odhadovaného finančného vplyvu v prílohe vyplňte rozpočtové prostriedky administratívnej povahy alebo ľudské zdroje. Ak ide o návrh rozhodnutia s neobmedzeným trvaním, náklady sa musia uviesť na každý rok rozvoja a potom na každý rok prevádzky pri plnej kapacite (v stĺpci „Spolu/ročné náklady“).

    5.3.    Príspevky od tretích strán na financovanie návrhu rozhodnutia:

    Ak sa v návrhu stanovuje spolufinancovanie členskými štátmi alebo inými subjektmi (uveďte, prosím, o ktoré ide), mali by ste uviesť odhadovanú úroveň spolufinancovania, pokiaľ je známa.

    rozpočtové prostriedky v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    Rok

    n

    Rok

    n + 1

    Rok

    n + 2

    Rok

    n + 3

    Rok

    n + 4

    Rok

    n + 5

    Rok

    n + 6

    Spolu

    Uveďte zdroj/orgán

    spolufinancovania

    Prostriedky zo spolufinancovania SPOLU

    5.4.    Vysvetlenie číselných údajov:

    Priemerné náklady na zamestnancov sú uvedenépoznámke pod čiarou   .

    https://myintracomm.ec.europa.eu/corp/budget/financial-rules/budget-implementation/Pages/financial-statement.aspx

    Na základe tohto rozhodnutia vzniknú tieto dodatočné ľudské zdroje: 2 AST (342 000 EUR/rok sa rovným dielom rozdelí medzi strany, prípadne sa rovným dielom rozdelí medzi strany počas istého obdobia) + 1 AD za každú zúčastnenú inštitúciu (171 000 EUR/rok/zúčastnená inštitúcia).

    6.    Súladplatným viacročným finančným rámcom:

    Návrh/iniciatíva:

       môže byťplnej miere financovaná prerozdelenímrámci príslušného okruhu viacročného finančného rámca (VFR).

    Vysvetlite požadovanú zmenu v plánovaní a uveďte príslušné rozpočtové riadky a zodpovedajúce sumy. V prípade väčšieho preprogramovania poskytnite tabuľku vo formáte Excel.

    […]

       si vyžaduje použitie nepridelenej rezervyrámci príslušného okruhu VFR a/alebo použitie osobitných nástrojov vymedzenýchnariadeníVFR.

    Vysvetlite potrebu a uveďte príslušné okruhy, rozpočtové riadky, zodpovedajúce sumy a nástroje, ktorých použitie sa navrhuje.

    […]

       si vyžaduje revíziu VFR.

    Vysvetlite potrebu a uveďte príslušné okruhy, rozpočtové riadky a zodpovedajúce sumy.

    […]

    7.    Vplyv úspor alebo dodatočných nákladov na prideľovanie zdrojov:

       Zdroje, ktoré je potrebné získať prostredníctvom vnútorného prerozdeleniarámci jednotlivých útvarov

       Zdroje pridelené príslušným útvarom

       Zdroje,ktoré je potrebné požiadaťďalšom postupe prideľovania zdrojov

    Požadované ľudské a administratívne zdroje sa pokryjú zdrojmi, ktoré už boli pridelené na riadenie akcie a/alebo prerozdelené v rámci inštitúcie, ktorá predsedá orgánu.

    V tejto súvislosti treba pripomenúť, že všetky inštitúcie v okruhu 7 sa prevádzkujú v kontexte stabilného zamestnávania. V dôsledku toho je akékoľvek navýšenie počtu zamestnancov možné len znížením zdrojov na iných miestach, pričom sa kladie dôraz na prerozdelenie a preradenie v rámci útvarov.

    PRÍLOHA:

    ODHADOVANÝ FINANČNÝ VPLYV (úspory alebo dodatočné náklady) NA ADMINISTRATÍVNE ROZPOČTOVÉ PROSTRIEDKY A ĽUDSKÉ ZDROJE

    FTE = ekvivalent plného pracovného času        XX predstavuje príslušnú oblasť politiky alebo rozpočtovú hlavu                        v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    FTE v osobách za rok

    Rok

    Rok

    Rok

    Rok

    Rok

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    Okruh 7

    FTE

    rozpočtové prostriedky

    FTE

    rozpočtové prostriedky

    FTE

    rozpočtové prostriedky

    FTE

    rozpočtové prostriedky

    FTE

    rozpočtové prostriedky

    Plán pracovných miest (úradníci a/alebo dočasní zamestnanci)

    20 01 02 01 a 20 01 02 02 (spoločný vplyv v prípade všetkých inštitúcií okruhu 7)

    3

    0,513

    3

    0,513

    3

    0,513

    3

    0,513

    3

    0,513

    3

    2,565

    20 01 02 03 (delegácie)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Externí zamestnanci

    20 02 01 (celkový balík prostriedkov)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    20 02 03 (delegácie)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    20 02 05 (osobitní poradcovia)

    0,107

    0,107

    0,107

    0,107

    0,107

    0,535

    Iné rozpočtové riadky (uveďte)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Medzisúčet – okruh 7

    3

    0,620

    3

    0,620

    3

    0,620

    3

    0,620

    3

    0,620

    3

    3,100

    Mimo okruhu 7

     

    Plán pracovných miest (úradníci a/alebo dočasní zamestnanci)

    01 01 01 01 (nepriamy výskum, Horizont Európa)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    01 01 01 11 (priamy výskum, Horizont Európa)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    01 01 02 01 (výskum a technológie Euratomu, nepriamy výskum)

    01 01 02 11 (výskum a technológie Euratomu, priamy výskum)

    01 01 03 01 (ITER)

    13 01 02 01 (obranný fond – výskum)

    Externí zamestnanci

    Rozpočtové riadky (pôvodne rozpočtové riadky „BA“) (uveďte)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    ‒ ústredie

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    – delegácie

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    01 01 01 02 (nepriamy výskum, Horizont Európa)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    01 01 01 12 (priamy výskum, Horizont Európa)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    01 01 02 02 (výskum a technológie Euratomu, nepriamy výskum)

    01 01 02 12 (výskum a technológie Euratomu, priamy výskum)

    01 01 03 02 (ITER)

    13 01 02 02 (obranný fond – výskum)

    Iné rozpočtové riadky (uveďte)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Medzisúčet – mimo okruhu 7

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    SPOLU

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Potreby ľudských zdrojov budú pokryté úradníkmi GR, ktorí už boli pridelení na riadenie akcie a/alebo boli interne prerozdelení v rámci GR, a v prípade potreby budú doplnené zdrojmi, ktoré sa môžu prideliť riadiacemu GR v rámci ročného postupu prideľovania zdrojov v závislosti od rozpočtových obmedzení.

    Ostatné administratívne rozpočtové prostriedky                                v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

     

    Rok

    Rok

    Rok

    Rok

    Rok

    SPOLU

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    Okruh 7

     

     

     

     

     

     

    Ústredie:

     

     

     

     

     

     

    20 02 06 01 – Výdavky na služobné cesty a reprezentáciu

    20 02 06 02 – Náklady na konferencie a zasadnutia

     

     

     

     

     

     

    20 02 06 03 – Výbory

     

     

     

     

     

     

    20 02 06 04 – Štúdie a konzultácie

     

     

     

     

     

     

    20 04 – Vybavenieslužby IKT 1

    0,038 

     0,038

    0,038 

    0,038 

    0,038 

    0,19

    Iné rozpočtové riadky (ak je to potrebné, uveďte)

     

     

     

     

     

     

    Delegácie:

     

     

     

     

     

     

    20 02 07 01 – Výdavky na služobné cesty a reprezentáciu

     

     

     

     

     

     

    20 02 07 02 – Ďalšie odborné vzdelávanie zamestnancov

     

     

     

     

     

     

    20 03 05 01 a 20 03 05 02 – Nadobúdanie, nájom a súvisiace výdavky

     

     

     

     

     

     

    20 03 05 03 – Zariadenie, nábytok, dodávky a služby

     

     

     

     

     

     

    Medzisúčet – okruh 7

    0,038 

     0,038

    0,038 

    0,038 

    0,038 

    0,19 

    Mimo okruhu 7

    Rozpočtové riadky (uveďte) – Výdavky na technickú a administratívnu pomoc (okrem externých zamestnancov) z operačných rozpočtových prostriedkov (pôvodné rozpočtové riadky „BA“)

     

     

     

     

     

     

    ‒ ústredie

     

     

     

     

     

     

    – delegácie

     

     

     

     

     

     

    01 01 01 03 – Ostatné výdavky na riadenie na Horizont Európa – nepriamy výskum

     

     

     

     

     

     

    01 01 01 13 – Ostatné výdavky na riadenie na Horizont Európa – priamy výskum

     

     

     

     

     

     

    01 01 02 03 (Ostatné výdavky na riadenie výskumu a technológií Euratomu, nepriamy výskum)

    01 01 02 13 (Ostatné výdavky na riadenie výskumu a technológií Euratomu, priamy výskum)

    01 01 03 03 (Ostatné výdavky na riadenie na ITER)

    13 01 02 03 (Ostatné výdavky na riadenie na obranný fond – výskum)

    Iné rozpočtové riadky (ak je to potrebné, uveďte)

     

     

     

     

     

     

    Medzisúčet – mimo okruhu 7

     

     

     

     

     

     

    SPOLU CELKOM

    0,658

    0,658

    0,658

    0,658

    0,658

    3,29

    Požadované administratívne rozpočtové prostriedky budú pokryté rozpočtovými prostriedkami, ktoré už boli pridelené na riadenie akcie a/alebo ktoré boli prerozdelené, a v prípade potreby budú doplnené rozpočtovými prostriedkami, ktoré sa môžu prideliť riadiacemu GR v rámci ročného postupu prideľovania zdrojov a v závislosti od rozpočtových obmedzení.

    (1)    IKT: Informačné a komunikačné technológie. Musí sa konzultovať s DIGIT.
    Top