EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0413

Návrh ROZHODNUTIE RADY o pozícii, ktorá sa má v mene Európskej únie zaujať v Rade členov Medzinárodnej rady pre olivy (IOC), pokiaľ ide o pristúpenie Saudskoarabského kráľovstva k Medzinárodnej dohode o olivovom oleji a stolových olivách z roku 2015

COM/2022/413 final

V Bruseli22. 8. 2022

COM(2022) 413 final

2022/0242(NLE)

Návrh

ROZHODNUTIE RADY

o pozícii, ktorá sa má v mene Európskej únie zaujať v Rade členov Medzinárodnej rady pre olivy (IOC), pokiaľ ide o pristúpenie Saudskoarabského kráľovstva k Medzinárodnej dohode o olivovom oleji a stolových olivách z roku 2015


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.Predmet návrhu

Tento návrh sa týka rozhodnutia stanovujúceho pozíciu, ktorá sa má prijať v mene Únie v Rade členov Medzinárodnej rady pre olivy (ďalej len „IOC“) v súvislosti s pristúpením vlády Saudskoarabského kráľovstva k Medzinárodnej dohode o olivovom oleji a stolových olivách.

2.Kontext návrhu

2.1.Medzinárodná dohoda o olivovom oleji a stolových olivách

Ciele Medzinárodnej dohody o olivovom oleji a stolových olivách (ďalej len „dohoda“) sú: i) konať v prospech zjednotenia národnej a medzinárodnej legislatívy týkajúcej sa fyzikálno-chemických a organoleptických charakteristík olivových olejov, olejov z olivových výliskov a stolových olív s cieľom vyhnúť sa akýmkoľvek prekážkam v obchode; ii) vykonávať činnosti v oblasti fyzikálno-chemických a organoleptických analýz na lepšie poznanie charakteristík zloženia a kvality výrobkov z olív s cieľom zjednotiť medzinárodné normy a iii) posilňovať úlohu Medzinárodnej rady pre olivy ako špičkového fóra pre medzinárodné vedecké spoločenstvo v oblasti olív a olivového oleja.

Nové znenie dohody nadobudlo platnosť 1. januára 2017.

Európska únia je zmluvnou stranou tejto dohody 1 .

2.2.Rada členov

Rada členov Medzinárodnej rady pre olivy (ďalej len „Rada členov“) je najvyšší rozhodujúci orgán IOC a vykonáva všetky právomoci a plní všetky funkcie, ktoré sú potrebné na dosiahnutie cieľov tejto dohody. Európska únia je ako zmluvná strana dohody členom IOC a má v Rade členov zastúpenie. Rada členov prijíma rozhodnutia týkajúce sa pristúpenia nových členov vzájomnou dohodou. Ak nie je možné dospieť ku vzájomnej dohode v lehote, ktorú stanovil predseda Rady členov, musia členovia podľa článku 10 ods. 4 písm. b) dohody hlasovať. Rozhodnutie sa považuje za prijaté, ak zaň hlasuje aspoň väčšina členov, ktorá predstavuje prinajmenšom 86 percent účastníckych podielov členov.

V súčasnosti má IOC 18 členov a Európska únia má 678 z celkového počtu 1 000 účastníckych podielov.

2.3.Pripravovaný akt Rady členov

Po formálnej žiadosti Saudskoarabského kráľovstva z 8. marca 2022 o pristúpenie k dohode sa očakáva, že Rada členov prijme rozhodnutie týkajúce sa pristúpenia Saudskoarabského kráľovstva na jednom zo svojich budúcich zasadnutí alebo v rámci postupu prijímania rozhodnutí Rady členov výmenou korešpondencie.

Účelom pripravovaného aktu je stanoviť podmienky pristúpenia Saudskoarabského kráľovstva podľa článku 29 dohody.

Pripravovaný akt sa stane pre zmluvné strany záväzným, keďže sa ním zmení rozhodovací pomer v rámci Rady členov v prípadoch, v ktorých sa rozhodnutia v súlade s článkom 10 ods. 4 dohody neprijmú na základe vzájomnej dohody.

3.Pozícia, ktorá sa má zaujať v mene Únie

Hoci ročná produkcia olivového oleja je v Saudskoarabskom kráľovstve naďalej pomerne nízka, jeho spotreba sa za posledné desaťročie neustále zvyšovala 2 . Podobne zostáva v Saudskoarabskom kráľovstve nízka aj ročná produkcia stolových olív, zatiaľ čo ich spotreba je výrazne vyššia 3 .

Pridaná hodnota (% HDP) poľnohospodárstva, lesného hospodárstva a rybolovu v Saudskej Arábii bola v roku 2020 vykázaná na úrovni 2,6 % HDP 4 . Sektor olív za posledné desaťročie zaznamenal značný rozvoj, najmä v severozápadných regiónoch krajiny.

Vzhľadom na to, že Saudskoarabské kráľovstvo rozvíja spotrebu vo svojom sektore olív a plánuje rozvíjať aj produkciu v tomto sektore, jeho pristúpenie k dohode za určitých podmienok posilní IOC, najmä pokiaľ ide o zjednotenie vnútroštátnej a medzinárodnej legislatívy týkajúcej sa vlastností výrobkov z olív s cieľom vyhnúť sa akýmkoľvek prekážkam v obchode. Toto pristúpenie je v súlade s cieľmi politiky Únie, pokiaľ ide o normy pre uvádzanie poľnohospodárskych výrobkov na trh, ako sa stanovuje v časti II hlave II nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013 5 .

Rozhodnutím, ktoré prijme Rada členov, sa stanovia podmienky pristúpenia Saudskoarabského kráľovstva týkajúce sa účastníckych podielov v IOC a lehoty na uloženie listiny o pristúpení.

Účastnícke podiely členov, ktoré sa používajú na stanovenie finančných príspevkov a hlasovacích práv, sa vypočítavajú podľa vzorca uvedeného v článku 11 dohody. Únia zabezpečí, aby sa tento vzorec použil pri určovaní účastníckych podielov Saudskoarabského kráľovstva.

Únia podporí akúkoľvek lehotu na uloženie listiny o pristúpení, ktorá by Saudskoarabskému kráľovstvu umožnila pristúpiť k dohode už čoskoro. Ak sa uloženie listiny o pristúpení neuskutoční v rámci lehoty, Únia môže v následných rozhodnutiach, ktoré prijme Rada členov, podporiť predĺženie lehoty na uloženie listiny o pristúpení.

Vzhľadom na rozhodovací proces v rámci Rady členov IOC je pozícia Únie na stanovenie podmienok pristúpenia Saudskoarabského kráľovstva potrebná.

4.Právny základ

4.1.Procesnoprávny základ

4.1.1.Zásady

V článku 218 ods. 9 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) sa stanovujú rozhodnutia, ktorými sa určujú „pozície, ktoré sa majú prijať v mene Únie v rámci orgánu zriadeného dohodou, keď je tento orgán vyzvaný prijať akty s právnymi účinkami s výnimkou aktov dopĺňajúcich alebo meniacich inštitucionálny rámec danej dohody.“

Pojem „akty s právnymi účinkami“ zahŕňa akty, ktoré majú právne účinky na základe pravidiel medzinárodného práva, ktorým sa riadi predmetný orgán. Zahŕňa aj nástroje, ktoré nemajú záväzný účinok podľa medzinárodného práva, ale „môžu rozhodujúcim spôsobom ovplyvniť obsah právnej úpravy prijatej normotvorcom Únie 6 .

4.1.2.Uplatnenie na tento prípad

Rada členov je orgán, ktorý bol zriadený dohodou, konkrétne Medzinárodnou dohodou o olivovom oleji a stolových olivách.

Akt, ktorý má Rada členov prijať, predstavuje akt s právnymi účinkami. Pripravovaný akt má právne účinky najmä preto, že sa ním ovplyvní rozhodovací pomer v rámci Rady členov v prípadoch, v ktorých sa rozhodnutia v súlade s článkom 10 ods. 4 dohody neprijmú na základe vzájomnej dohody 7 .

Pripravovaný akt nedopĺňa ani nemení inštitucionálny rámec dohody.

Procesnoprávnym základom navrhovaného rozhodnutia je preto článok 218 ods. 9 ZFEÚ.

4.2.Hmotnoprávny základ

4.2.1.Zásady

Hmotnoprávny základ rozhodnutia podľa článku 218 ods. 9 ZFEÚ závisí predovšetkým od cieľa a obsahu pripravovaného aktu, v súvislosti s ktorým sa zaujíma pozícia v mene Únie. Ak pripravovaný akt sleduje dva ciele alebo obsahuje dve zložky a ak jeden z týchto cieľov alebo jednu z týchto zložiek možno určiť ako hlavnú, zatiaľ čo druhý cieľ alebo druhá zložka je len vedľajšia, rozhodnutie podľa článku 218 ods. 9 ZFEÚ musí byť založené na jedinom hmotnoprávnom základe, a to na tom, ktorý si vyžaduje hlavný alebo prevažujúci cieľ alebo zložka.

4.2.2.Uplatnenie na tento prípad

Hlavný cieľ a obsah pripravovaného aktu sa týkajú spoločnej obchodnej politiky.

Hmotnoprávnym základom navrhovaného rozhodnutia je preto článok 207 ZFEÚ.

4.3.Záver

Právnym základom navrhovaného rozhodnutia by mal byť článok 207 ZFEÚ v spojení s článkom 218 ods. 9 ZFEÚ.

2022/0242 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTIE RADY

o pozícii, ktorá sa má v mene Európskej únie zaujať v Rade členov Medzinárodnej rady pre olivy (IOC), pokiaľ ide o pristúpenie Saudskoarabského kráľovstva k Medzinárodnej dohode o olivovom oleji a stolových olivách z roku 2015

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 207 v spojení s článkom 218 ods. 9,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)Medzinárodná dohoda o olivovom oleji a stolových olivách z roku 2015 (ďalej len „dohoda“) bola v súlade s rozhodnutím Rady (EÚ) 2016/1892 8 podpísaná v mene Únie 18. novembra 2016 s výhradou jej neskoršieho uzavretia. Dohoda predbežne nadobudla platnosť 1. januára 2017 v súlade s jej článkom 31 ods. 2 a Únia ju uzavrela rozhodnutím Rady (EÚ) 2019/848 zo 17. mája 2019 9 .

(2)Podľa článku 29 dohody stanovuje podmienky pre pristúpenie ktorejkoľvek vlády k dohode Rada členov Medzinárodnej rady pre olivy (ďalej len „Rada členov“).

(3)Vláda Saudskoarabského kráľovstva formálne požiadala o pristúpenie k uvedenej dohode. Rada členov by preto mala byť vyzvaná, aby na jednom zo svojich budúcich zasadnutí alebo v rámci postupu prijímania rozhodnutí Rady členov výmenou korešpondencie stanovila podmienky pre pristúpenie Saudskoarabského kráľovstva týkajúce sa účastníckych podielov v IOC a lehoty na uloženie listiny o pristúpení.

(4)Vzhľadom na to, že Saudskoarabské kráľovstvo rozvíja spotrebu vo svojom sektore olív a plánuje rozvíjať aj produkciu v tomto sektore, jeho pristúpenie k dohode za určitých podmienok by mohlo posilniť IOC, najmä pokiaľ ide o zjednotenie vnútroštátnej a medzinárodnej legislatívy týkajúcej sa vlastností výrobkov z olív s cieľom vyhnúť sa akýmkoľvek prekážkam v obchode.

(5)Je vhodné stanoviť pozíciu, ktorá sa má v mene Únie zaujať v Rade členov, pretože rozhodnutia, ktoré sa majú prijať, budú mať pre Úniu právne účinky, keďže ovplyvnia rozhodovací pomer v Rade členov v prípadoch, v ktorých sa rozhodnutia v súlade s článkom 10 ods. 4 dohody neprijmú vzájomnou dohodou,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Pozícia, ktorá sa má v mene Únie zaujať v rámci Rady členov Medzinárodnej rady pre olivy na jednom z jej budúcich zasadnutí alebo v rámci postupu prijímania rozhodnutí Rady členov výmenou korešpondencie, pokiaľ ide o podmienky týkajúce sa pristúpenia vlády Saudskoarabského kráľovstva k dohode, je uvedená v prílohe.

Článok 2

Toto rozhodnutie je určené Komisii.

V Bruseli

   Za Radu

   predsedníčka/predseda

(1)    Rozhodnutie Rady (EÚ) 2016/1892 z 10. októbra 2016 o podpise v mene Európskej únie a predbežnom vykonávaní Medzinárodnej dohody o olivovom oleji a stolových olivách z roku 2015 (Ú. v. EÚ L 293, 28.10.2016, s. 2) a rozhodnutie Rady (EÚ) 2019/848 zo 17. mája 2019 o uzavretí Medzinárodnej dohody o olivovom oleji a stolových olivách z roku 2015 v mene Európskej únie (Ú. v. EÚ L 139, 27.5.2019, s. 1).
(2)    Podľa údajov uverejnených Medzinárodnou radou pre olivy dosiahla ročná produkcia olivového oleja v Saudskoarabskom kráľovstve približne 3 000 ton, zatiaľ čo jeho ročná spotreba sa zvýšila z 15 000 ton v hospodárskom roku 2010/2011 na 33 000 ton v hospodárskom roku 2020/21.
(3)    Ročná produkcia stolových olív v Saudskoarabskom kráľovstve zostala podľa údajov uverejnených Medzinárodnou radou pre olivy v posledných hospodárskych rokoch stabilná na úrovni približne 4 500 ton, zatiaľ čo ich ročná spotreba zostala tiež stabilná, no na úrovni približne 32 500 ton.
(4)    Podľa zbierky rozvojových ukazovateľov Svetovej banky.
(5)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013 zo 17. decembra 2013, ktorým sa vytvára spoločná organizácia trhov s poľnohospodárskymi výrobkami, a ktorým sa zrušujú nariadenia Rady (EHS) č. 922/72, (EHS) č. 234/79, (ES) č. 1037/2001 a (ES) č. 1234/2007 (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 671).
(6)    Rozsudok Súdneho dvora zo 7. októbra 2014, Nemecko/Rada, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, body 61 až 64.
(7)    Akty Rady členov, ktoré sa týkajú obchodných noriem v oblasti olivového oleja, by sa mohli prijímať bez vzájomnej dohody, sú záväzné podľa medzinárodného práva v súlade s článkom 20 ods. 3 dohody a môžu rozhodujúcim spôsobom ovplyvniť obsah právnych predpisov EÚ, konkrétne: delegovaných a vykonávacích aktov prijatých na základe nariadenia (EÚ) č. 1308/2013.
(8)    Rozhodnutie Rady (EÚ) 2016/1892 z 10. októbra 2016 o podpise v mene Európskej únie a predbežnom vykonávaní Medzinárodnej dohody o olivovom oleji a stolových olivách z roku 2015 (Ú. v. EÚ L 293, 28.10.2016, s. 2).
(9)    Rozhodnutie Rady (EÚ) 2019/848 zo 17. mája 2019 o uzavretí Medzinárodnej dohody o olivovom oleji a stolových olivách z roku 2015 v mene Európskej únie (Ú. v. EÚ L 139, 27.5.2019, s. 1).
Top

V Bruseli22. 8. 2022

COM(2022) 413 final

PRÍLOHA

k návrhu

ROZHODNUTIE RADY

o pozícii, ktorá sa má v mene Európskej únie zaujať v Rade členov Medzinárodnej rady pre olivy (IOC), pokiaľ ide o pristúpenie Saudskoarabského kráľovstva k Medzinárodnej dohode o olivovom oleji a stolových olivách z roku 2015


PRÍLOHA

Únia na jednom z budúcich zasadnutí Rady členov alebo v rámci postupu prijímania rozhodnutí Rady členov výmenou korešpondencie podporí pristúpenie vlády Saudskoarabského kráľovstva k dohode za predpokladu, že účastnícke podiely Saudskoarabského kráľovstva sa vypočítajú podľa vzorca uvedeného v článku 11 dohody. Únia podporí akúkoľvek lehotu na uloženie listiny o pristúpení, ktorá by Saudskoarabskému kráľovstvu umožnila pristúpiť k dohode už čoskoro. Ak sa uloženie listiny o pristúpení neuskutoční v rámci lehoty, Únia môže v následných rozhodnutiach, ktoré prijme Rada členov, podporiť predĺženie lehoty na uloženie listiny o pristúpení.

Top