Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0306

    Návrh ROZHODNUTIE RADY o pridelení finančných prostriedkov, ktorých viazanosť bola v rámci projektov realizovaných z 10. a 11. Európskeho rozvojového fondu zrušená, na účely financovania opatrení na riešenie krízy v oblasti potravinovej bezpečnosti a hospodárskeho šoku v afrických, karibských a tichomorských krajinách (AKT) po ruskej vojenskej agresii voči Ukrajine

    COM/2022/306 final

    V Bruseli20. 6. 2022

    COM(2022) 306 final

    2022/0198(NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTIE RADY

    o pridelení finančných prostriedkov, ktorých viazanosť bola v rámci projektov realizovaných z 10. a 11. Európskeho rozvojového fondu zrušená, na účely financovania opatrení na riešenie krízy v oblasti potravinovej bezpečnosti a hospodárskeho šoku v afrických, karibských a tichomorských krajinách (AKT) po ruskej vojenskej agresii voči Ukrajine


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.KONTEXT NÁVRHU

    Dôvodyciele návrhu

    Situácia v oblasti potravinovej bezpečnosti na svete sa prudko zhoršuje a mnohé postihnuté krajiny patria k najmenej rozvinutým krajinám alebo krajinám s nízkym príjmom a nedostatkom potravín.

    Pred tým, ako ruská vojenská agresia voči Ukrajine zhoršila celosvetovú potravinovú neistotu, trpelo takmer 193 miliónov ľudí (takmer o 40 miliónov viac než v predchádzajúcom roku) v 53 krajinách/územiach akútnou potravinovou neistotou a potrebovalo naliehavú pomoc. Ruská vojenská agresia voči Ukrajine viedla k drastickému zníženiu dodávok obilia na svetové trhy, pretože čiernomorské trasy sú zablokované a na obilné silá sa zámerne útočí. Svetové ceny potravín rýchlo rastú a sú najvyššie za posledných tridsať rokov. Nárast cien energie zvyšuje ceny poľnohospodárskych vstupov (najmä hnojív), prepravy a v konečnom dôsledku aj potravín. Toto zdražovanie zhoršuje makroekonomický výhľad v situácii, keď sa fiškálny priestor už zmenšil v dôsledku pandémie COVID-19. To by mohlo viesť k ďalšiemu zvýšeniu počtu krajín v dlhovej tiesni a/alebo nachádzajúcich sa v kríze platobnej bilancie. V zraniteľných regiónoch ešte viac zhoršujú situáciu konflikty a suchá. Medzi najzraniteľnejšie krajiny patria najmenej rozvinuté krajiny a krajiny s nízkymi príjmami. Ako sa v posledných desaťročiach ukázalo pri povstaniach, potravinový cenový šok spôsobuje nestabilitu a konflikty.

    Politickú naliehavosť podpory najviac ohrozených krajín zdôraznila Európska rada vo svojich záveroch24. – 25. marca 1 ,ktorých vyzvala Komisiu, aby uprednostnila prácu na svetovej potravinovej bezpečnosticenovej dostupnosti,to najmä podporou potravinovej bezpečnostipoľnohospodárstva na Ukrajine a v najzraniteľnejšíchnajohrozenejších tretích krajinách. Európska rada následne vo svojich záveroch30. – 31. mája 2022 2 vyzvala Komisiu, aby preskúmala možnosť mobilizácie rezervEurópskeho rozvojového fondu na podporu najviac postihnutých partnerských krajín. Finančné prostriedkyrámci geografického piliera Nástroja susedstvarozvojovejmedzinárodnej spolupráce – Globálna Európa (NDICI – Globálna Európa) 3 plnej miere naplánovanépribližne 3 miliardy EUR sú už vyčlenené na programyoblasti poľnohospodárstva, výživy, vodysanitácie. Okrem toho boloroku 2022 pôvodne pridelených približne 520 mil. EUR africkým, karibskýmtichomorským (AKT) krajinámrámci rozpočtu na humanitárnu pomoc,čoho značná časť sa venuje potravinovej neistotesúvisiacim potrebám. Vzhľadom na rozsah potriebprípadné dôsledky by sa však mali na podporu partnerských krajín mobilizovať dodatočné finančné prostriedky. Dostupné prostriedkyrámci rozpočtu EÚ sú veľmi obmedzené (rezerva na vznikajúce výzvypriority NDICI – Globálna Európa saroku 2022plnej miere využijereakcii na iné naliehavé prioritypôvodný rozpočet na humanitárnu pomoc na rok 2022 zameraný na potravinovú bezpečnosťsúvisiace potrebykrajinách AKT, ktoré boli identifikované pred začiatkom ruskej vojenskej agresie na Ukrajine, je takmer úplne realizovaný)vzhľadom na vplyvrôznych partnerských krajinách AKT by mobilizácia finančných prostriedkov, ktorých viazanosť bolarámci10.11. Európskeho rozvojového fondu (ERF) zrušená, mohla EÚjej členským štátom umožniť posilniť ich podporuprispieťúsiliuriešenie krízyoblasti potravinovej bezpečnosti, ktorú ešte zhoršila ruská vojenská agresia voči Ukrajinerámci prístupu tímu Európa.

    Cieľom tohto návrhu rozhodnutia Rady je získať povolenie Rady použiť finančné prostriedky, ktorých viazanosť bola v rámci 10. a 11. ERF zrušená, na financovanie opatrení na riešenie potravinovej krízy a hospodárskeho šoku v krajinách AKT po ruskej vojenskej agresii voči Ukrajine vo výške do 600 000 000 EUR, z toho 488 000 000 EUR z 10. ERF a 112 000 000 EUR z 11. ERF.

    Z týchto finančných prostriedkov až 582 000 000 EUR prispeje na financovaniu opatrení a až 18 000 000 EUR pokryje podporné výdavky, ktoré vzniknú Komisii.

    Tieto finančné prostriedky sa použijú v prospech najviac postihnutých partnerských krajín, pričom osobitná pozornosť sa bude venovať najzraniteľnejším a najohrozenejším krajinám, najmä na zabezpečenie:

    ·makroekonomickej podpory (100 miliónov EUR),

    ·podpory výroby potravínodolnosti potravinových systémov (350 miliónov EUR),

    ·humanitárnej pomoci (150 miliónov EUR).

    Pokiaľ ide o podporu výroby potravín a odolnosti potravinových systémov, EÚ bude podporovať investície do miestnych výrobných kapacít ako súčasť udržateľných vodných a agropotravinárskych systémov založených na agroekologických prístupoch vrátane diverzifikácie poľnohospodárskych hodnotových reťazcov a výroby potravín. Na zacielenie pomoci na vybrané krajiny by sa mohli použiť tieto kritériá:

    ·(vyššia) úroveň potravinovej neistotypodvýživy partnerov;

    ·ohrozenie partnerovdôsledku ruskej agresie voči Ukrajine, najmä na základe ich podielu na dovoze potravín na ich HDP;

    ·makroekonomická zraniteľnosť partnerov, ktorá by sa mohla stanoviť na základe pomeru ich dlhuHDP, medzinárodných rezerv/krytia dovozumesiacochratingu analýzy udržateľnosti dlhu;

    ·prípadný vplyv financovaniaprostriedkov Úniepartnerských krajinách alebo regiónoch, ktorý sa posudzuje najmä prostredníctvom rozsahu na zvýšenie relevantnej výrobyintervencií na zvýšenie odolnosti.

    Opatreniami financovanýmirámci tohto návrhu sa podporí reakcia EÚoblasti globálnej potravinovej bezpečnosti, ktorá bola vypracovaná na žiadosť Európskej rady 4 . Táto reakcia zahŕňa okamžitéstrednodobé opatrenia na preukázanie partnerom na celom svete, že EÚ poskytuje integrovanú, komplexnúrýchlu podporu pri riešení vplyvu, ktorý má na nich vojna. Reakcia EÚoblasti globálnej potravinovej bezpečnosti operacionalizuje rôzne prvky opatrení – ako sa predpokladárámci FARMGlobálnej aliancie G7 –poskytuje potrebnú podporu skupine OSN pre globálnu krízovú reakciu.

    Súladexistujúcimi ustanoveniamitejto oblasti politiky

    EÚ je odhodlaná dosiahnuť cieľ udržateľného rozvoja týkajúci sa „úplného odstránenia hladu“ (cieľ udržateľného rozvoja č. 2)spolupracujepartnermicieľom spoločne zintenzívniť podporu na odstránenie hladu, dosiahnutie potravinovej bezpečnostilepšej výživypodporu udržateľného poľnohospodárstva. Potvrdzuje sa to ajEurópskom konsenzerozvoji 5 . Rozvoj poľnohospodárstvavidieka je zásadný pre znižovanie chudoby, zvyšovanie potravinovejvýživovej bezpečnosti, stimulovanie hospodárskeho rastuochranu životného prostredia,to všetkokontexte zmeny klímy. Môže tiež zohrávať významnú úlohu pri podpore rodovej rovnostiposilňovaní postavenia žiendievčat. Prístup EÚdosiahnutiu cieľa udržateľného rozvoja č. 2 sa zameriava na: opatrenia na zvyšovanie odolnosti najzraniteľnejších krajín voči potravinovým krízam, boj proti podvýživepomoc pri zabezpečovaní zdravého stravovaniadobrých životných podmienok pre súčasné aj budúce generácie, ako aj na stimuláciu zodpovedných investícií do poľnohospodárstvapotravinových systémovpodporu ich inovácií.

    Dosiahnutie pokroku pri plnení cieľa udržateľného rozvoja č. 2 znamená medzisektorový pokrok v niekoľkých ďalších cieľoch udržateľného rozvoja. Prijatie vzájomne prepojených prístupov spájajúcich pôdu (cieľ udržateľného rozvoja č. 15), vodu (cieľ udržateľného rozvoja č. 6) a udržateľnú energiu (cieľ udržateľného rozvoja č. 7) s potravinami, pri ktorých sa tvoria synergie pri riadení prírodných zdrojov, poľnohospodárstvo a zmenu klímy (cieľ udržateľného rozvoja č. 13) alebo prepojenie „humanitárnej oblasti“, „rozvoja“ a „konflikt/mier“ posilňuje takéto holistické prístupy.

    Reakcia EÚ na súčasnú krízuoblasti potravinovej bezpečnosti bude vychádzať zo Zelenej dohody 6 stratégiefarmy na stôl 7 a z prístupu prepojenia medzi humanitárnou oblasťou, rozvojommierom. Podpora sa poskytne krajinám, ktoré čelia veľkým výzvamoblasti potravinovej bezpečnosti, sú negatívne ovplyvnené dôsledkami ruskej vojenskej agresie voči Ukrajinezraniteľnej makroekonomickej situáciimalými alebo žiadnymi prostriedkami, ktoré by im pomohli stlmiť dôsledky tejto situácie.

    Tieto finančné prostriedky sa použijú v súlade s pravidlami a postupmi uplatniteľnými na 11. ERF. Posilnia najmä prebiehajúce alebo nové opatrenia riešiace otázky potravinovej bezpečnosti v krajinách AKT. Finančné prostriedky, ktorých viazanosť bola v rámci opatrení financovaných na základe tohto rozhodnutia zrušená, zostanú zdrojom pôvodného ERF.

    Súladostatnými politikami Únie

    Opatrenia financované v rámci týchto fondov sa budú využívať v plnom súlade a komplementárnosti s ostatnými opatreniami v oblasti potravinovej bezpečnosti, najmä opatreniami humanitárnej pomoci, ako aj prebiehajúcimi opatreniami v rámci 11. ERF a opatreniami financovanými v rámci nástroja NDICI – Globálna Európa. Zložka týkajúca sa výroby potravín a odolnosti potravinových systémov sa bude realizovať najmä na základe existujúcich opatrení.

    2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITAPROPORCIONALITA

    Právny základ

    Článok 1 ods. 45 vnútornej dohody11. ERF 8 .

    ERF je zriadený vnútornou dohodou11. ERFpredpokladá možnosť používania finančných prostriedkov, ktorých viazanosť bola zrušená, ak sa na tom jednomyseľne zhodne Rada 9 .

    Výber nástroja

    ERF bol hlavným zdrojom financovania pre krajiny AKT do konca roka 2020 a z jeho prostriedkov bolo financovaných niekoľko prebiehajúcich opatrení zameraných na potravinovú bezpečnosť.

    V rámci viacročného finančného rámca na roky 2021 až 2027 sa spolupráca s krajinami AKT financuje z rozpočtu EÚ prostredníctvom nástroja NDICI – Globálna Európa.

    Vzhľadom na počet naliehavých geopolitických potrieb v kontexte obmedzeného manévrovacieho priestoru na mobilizáciu dodatočných finančných prostriedkov v rámci rozpočtu EÚ sa využívanie finančných prostriedkov, ktorých viazanosť bola v rámci 10. a 11. ERF zrušená, pri rešpektovaní pravidiel a postupov ERF považuje za najúčinnejší spôsob, ako zintenzívniť činnosť Únie v reakcii na potravinovú krízu.

    V súlade s článkom 1 ods. 4 a 5 vnútornej dohody o 11. ERF rozhoduje o návrhu Komisie Rada.

    3.VPLYV NA ROZPOČET

    Tento návrh nemá žiadny vplyv na rozpočet EÚ. ERF nie je súčasťou rozpočtu EÚ.

    4.ĎALŠIE PRVKY

    Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnoteniapodávania správ

    Spôsoby monitorovania, hodnotenia a podávania správ sú tie, ktoré sa uplatňujú na 11. ERF, a tie, ktoré sú uvedené v príslušných vykonávacích aktoch.

    Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

    V článku 1 ods. 1 návrhu sa stanovuje, že finančné prostriedky v maximálnej výške 600 000 000 EUR, ktorých viazanosť bola v rámci projektov realizovaných z 10. a 11. ERF zrušená, pridelia na účely financovania opatrení na riešenie krízy v oblasti potravinovej bezpečnosti.

    V článku 1 ods. 2 sa stanovuje, že Komisii sa zo sumy podľa odseku 1 pridelí maximálne 18 000 000 EUR ako podporné výdavky na pokrytie nákladov predpokladaných v článku 6 vnútornej dohody o 11. ERF. Táto suma je vypočítaná s použitím nižšieho pomeru (3 %), než aký sa predpokladá v hospodárení s finančnými prostriedkami 11. ERF v článku 1 ods. 2 písm. a) vnútornej dohody o 11. ERF (3,45 %).

    V článku 1 ods. 3 sa stanovuje, že sa budú uplatňovať pravidlá 11. ERF stanovené vo vykonávacom nariadenínariadenírozpočtových pravidlách 10 .

    V článku 2 sa stanovuje dátum nadobudnutia účinnosti rozhodnutia.

    2022/0198 (NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTIE RADY

    o pridelení finančných prostriedkov, ktorých viazanosť bola v rámci projektov realizovaných z 10. a 11. Európskeho rozvojového fondu zrušená, na účely financovania opatrení na riešenie krízy v oblasti potravinovej bezpečnosti a hospodárskeho šoku v afrických, karibských a tichomorských krajinách (AKT) po ruskej vojenskej agresii voči Ukrajine

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

    so zreteľom na vnútornú dohodu medzi zástupcami vlád členských štátov Európskej únie zasadajúcimiRadefinancovaní pomoci Európskej únie na základe viacročného finančného rámca na roky 2014 – 2020súladeDohodoupartnerstve AKT – EÚ a o poskytnutí finančnej pomoci zámorským krajinámúzemiam, na ktoré sa vzťahuje štvrtá časť Zmluvyfungovaní Európskej únie 11 (vnútorná dohoda),najmä na jej článok 1 ods. 45,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    keďže:

    (1)Po vojenskej agresii Ruska voči Ukrajine sa situáciaoblasti potravinovej bezpečnosti na svete prudko zhoršujemnohé postihnuté krajiny patrianajmenej rozvinutým krajinám alebo krajinámnízkym príjmomnedostatkom potravín.

    (2)3 miliardy EUR sú už naplánovanérámci geografického piliera Nástroja susedstvarozvojovejmedzinárodnej spolupráce – Globálna Európa 12 .tejto sumy bolokrajinách AKT vyčlenených 2,3 miliardy EUR na financovanie opatreníoblasti poľnohospodárstva, výživy, vodysanitácierokoch 2021 až 2024. Vzhľadom na rozsah potriebočakávané dôsledky by sa mali mobilizovať dodatočné prostriedky na podporu najviac postihnutých partnerských krajín.

    (3)Únia sa blížiúplnému plneniu pôvodného rozpočtu na humanitárnu pomocsúvislostipotravinovou bezpečnosťousúvisiacimi potrebamikrajinách AKT, ktoré boli identifikované pred začiatkom ruskej vojenskej agresie na Ukrajine. Vzhľadom na mimoriadne ťažkú situáciuoblasti potravinovej bezpečnostikrajinách AKT treba tieto finančné prostriedky doplniťprimerané zdroje, aby bolo možné reagovať na ďalšie zhoršovanie humanitárnych potriebzabezpečiť kontinuitu spolupráce od krízystabilným podmienkam rozvoja.

    (4)Európska rada vo svojich záveroch24. – 25. marca 2022 vyzvala Komisiu, aby uprednostnila prácu na svetovej potravinovej bezpečnosticenovej dostupnosti,to najmä podporou potravinovej bezpečnostipoľnohospodárstva na Ukrajine a v najzraniteľnejšíchnajohrozenejších tretích krajinách.

    (5)Európska rada vo svojich záveroch30. – 31. mája 2022 vyzvala Komisiu, aby preskúmala možnosť mobilizácie rezervEurópskeho rozvojového fondu na podporu najviac postihnutých partnerských krajín.

    (6)Vzhľadom na vplyvrôznych partnerských krajinách AKT by mobilizácia finančných prostriedkov, ktorých viazanosť bolarámci 10.11. Európskeho rozvojového fondu zrušená, mala umožniť EÚjej členským štátom zintenzívniť ich reakciu na krízu.

    (7)Z týchto fondov by sa mali financovať opatreniacieľom poskytovať podporu výrobe potravínodolnosti potravinových systémov, humanitárnu pomocmakroekonomickú podporu vrátane podporných výdavkov uvedenýchčlánku 6 vnútornej dohody.

    (8)Podľa článku 153 Dohodyvystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej BritánieSeverného ÍrskaEurópskej únie a z Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu( 13 ) sa podiel Spojeného kráľovstva na týchto finančných prostriedkoch opätovne nepoužije.

    (9)Tieto finančné prostriedky by sa mali použiťsúladepravidlamipostupmi uplatniteľnými na 11. ERF, ako sa stanovujenariadení Rady (EÚ) 2015/3222. marca 2015vykonávaní 11. Európskeho rozvojového fondunariadení Rady (EÚ) 2018/187726. novembra 2018finančných pravidlách, ktoré sa vzťahujú na 11. Európsky rozvojový fond,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    Na účely financovania opatrení na riešenie krízy v oblasti potravinovej bezpečnosti a hospodárskeho šoku v krajinách AKT po ruskej vojenskej agresii voči Ukrajine sa prideľuje suma do výšky maximálne 600 000 000 EUR z finančných prostriedkov, ktorých viazanosť bola v rámci projektov realizovaných z 10. a 11. Európskeho rozvojového fondu zrušená.

    Z tejto sumy sa maximálne 18 000 000 EUR pridelí na podporné výdavky, ktoré vzniknú Komisii.

    Tieto finančné prostriedky sa musia použiť na finančné záväzky v súlade s pravidlami a postupmi uplatniteľnými na 11. Európsky rozvojový fond, ako sa stanovuje v nariadení Rady (EÚ) 2015/322 z 2. marca 2015 o vykonávaní 11. Európskeho rozvojového fondu a v nariadení Rady (EÚ) 2018/1877 z 26. novembra 2018 o finančných pravidlách, ktoré sa vzťahujú na 11. Európsky rozvojový fond.

    Článok 2

    Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho prijatí.

    V Bruseli

       Za Radu

       predseda

    (1)    Závery Európskej rady23.24. marca 2022 (EUCO 1/22).
    (2)    Závery Európskej rady30.31. mája 2022 (EUCO 21/22).
    (3)    Ú. v. EÚ L 209, 14.6.2021, s. 1 – 78.
    (4)    Závery Európskej rady23.24. marca 2022 (EUCO 1/22).
    (5)    Nový európsky konsenzusrozvoji: „Náš svet, naša dôstojnosť, naša budúcnosť“ – spoločné vyhlásenie Radyzástupcov vlád členských štátov zasadajúcichRade, Európskeho parlamentuKomisie, 2017 (Ú. v. EÚ C 210, 30.6.2017).
    (6)    Oznámenie Európskej komisie Európskemu parlamentu, Európskej rade, Rade, Európskemu hospodárskemusociálnemu výboruVýboru regiónovnázvom Európska zelená dohoda11. decembra 2019, COM(2019) 640 final.
    (7)    Oznámenie Európskej komisie Európskemu parlamentu, Európskej rade, Rade, Európskemu hospodárskemusociálnemu výboruVýboru regiónovnázvom Stratégia „z farmy na stôl“záujme spravodlivého, zdravého potravinového systému šetrnéhoživotnému prostrediu20. mája 2020, COM(2020) 381 final.
    (8)    Vnútorná dohoda medzi zástupcami vlád členských štátov Európskej únie zasadajúcimiRadefinancovaní pomoci Európskej únie na základe viacročného finančného rámca na obdobie rokov 2014 – 2020súladeDohodoupartnerstve AKT – EÚ a o poskytnutí finančnej pomoci zámorským krajinámúzemiam, na ktoré sa vzťahuje štvrtá časť Zmluvyfungovaní Európskej únie (Ú. v. EÚ L 210, 6.8.2013, s. 1).
    (9)    Článok 1 ods. 45 vnútornej dohody11. ERFčlánok 55 nariadenia Rady (EÚ) 2018/187726. novembra 2018finančných pravidlách, ktoré sa vzťahujú na 11. Európsky rozvojový fond.
    (10)    Nariadenie Rady (EÚ) 2015/3222. marca 2015vykonávaní 11. Európskeho rozvojového fondu (Ú. v. EÚ L 58, 3.3.2015, s. 1 – 16)nariadenie Rady (EÚ) 2018/187726. novembra 2018rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na 11. Európsky rozvojový fond (Ú. v. EÚ L 307, 3.12.2018, s.1 – 21).
    (11)    Ú. v. EÚ L 210, 6.8.2013, s. 1.
    (12)    Ú. v. EÚ L 209, 14.6.2021, s. 1 – 78.
    (13)    Ú. v. EÚ L 29, 31.1.2020, s. 7.
    Top