EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0231

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2021/241, pokiaľ ide o kapitoly REPowerEU v plánoch obnovy a odolnosti, a ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2021/1060, nariadenie (EÚ) 2021/2115, smernica 2003/87/ES a rozhodnutie (EÚ) 2015/1814

COM/2022/231 final

V Bruseli18. 5. 2022

COM(2022) 231 final

2022/0164(COD)

Návrh

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2021/241, pokiaľ ide o kapitoly REPowerEU v plánoch obnovy a odolnosti, a ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2021/1060, nariadenie (EÚ) 2021/2115, smernica 2003/87/ES a rozhodnutie (EÚ) 2015/1814


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KOTEXT NÁVRHU

 Dôvodyciele návrhu

Spoločnosť a hospodárstvo Únie boli od prijatia nariadenia (EÚ) 2021/241, ktorým sa zriaďuje Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti (ďalej len „nariadenie o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti“), drasticky zasiahnuté bezprecedentnými geopolitickými a hospodárskymi udalosťami. Potreba uskutočniť rýchly prechod na čistú energiu v súlade s cieľmi EÚ v oblasti klímy do roku 2030 a jej cieľom dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050 nebola ešte nikdy naliehavejšia ako po invázii Ruska na Ukrajinu. EÚ pokrýva 90 % svojej spotreby plynu dovozom, pričom viac ako 40 % tohto dovozu zabezpečuje Rusko. Z Ruska do EÚ sa okrem toho dováža 27 % ropy a 46 % uhlia.

Vzhľadom na tieto okolnosti európski lídri vyzvali Európsku komisiu, aby podnikla cielené a účinné opatrenia. Vo svojom vyhlásení z Versailles z 10. – 11. marca 2022 európske hlavy štátov a predsedovia vlád výslovne poverili Komisiu, aby do konca mája navrhla plán REPowerEU, v ktorom sa ako kľúčový cieľ vytýči zníženie energetickej závislosti Únie. Vyhlásenie obsahuje najmä dohodu o postupnom a čo možno najskoršom ukončení závislosti od ruského plynu, ropy a uhlia. Záväzky vyplývajúce z vyhlásenia z Versailles sa následne zopakovali v záveroch Európskej rady z 24. – 25. marca. V týchto záveroch sa navyše poukázalo aj na problém pretrvávajúcich vysokých cien energie, ktoré majú čoraz negatívnejší vplyv na občanov a podniky, pričom táto situácia sa naďalej zhoršuje vplyvom ruskej vojenskej agresie voči Ukrajine.

Zavedením nástroja NextGenerationEU v roku 2020 si európske hospodárstvo pripravilo pôdu pre urýchlenú zelenú a digitálnu transformáciu. Táto dvojaká transformácia sa však v súčasnosti uskutočňuje v narušenom globálnom kontexte, ktorý priniesol nové neistoty. Ako poznamenali európski lídri, dnes už je úplne jasné, že pokiaľ chceme dosiahnuť úspešnú a udržateľnú obnovu po kríze spôsobenej ochorením COVID-19, budeme musieť nutne zvýšiť bezpečnosť dodávok energie do Únie a znížiť závislosť EÚ od fosílnych palív z Ruska.

Vysoké ceny energie a riziká narušenia dodávok energie, ktoré sa stupňujú vplyvom neočakávaných vonkajších faktorov, ohrozujú hospodársky výhľad a oslabujú sociálnu a územnú súdržnosť všetkých členských štátov. Konkrétne ide o to, že nestále ceny energie by mohli zhoršiť konkurencieschopnosť podnikov, najmä pokiaľ ide o ich priemyselnú základňu, a prehĺbiť nerovnosti aj energetickú chudobu, najmä medzi zraniteľnými domácnosťami a domácnosťami s nízkymi a strednými príjmami.

Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti (ďalej aj „mechanizmus“) je nosným pilierom, o ktorý sa po kríze spôsobenej ochorením COVID-19 opiera stratégia rastu Európskej únie orientovaná na budúcnosť, keďže v národných plánoch obnovy a odolnosti sa stanovuje program investícií a reforiem na nadchádzajúce roky. Očakáva sa, že početné opatrenia, ktoré sú zahrnuté do týchto plánov obnovy a odolnosti, by mali už výrazne zlepšiť odolnosť Únie z hľadiska jej zásobovania energiou, znížiť jej závislosť od dovážanej energie a podporiť spravodlivú transformáciu, z ktorej nebude vynechaný žiaden región ani žiaden človek. Plány Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, v ktorých sú už naplánované investície a reformy na dosiahnutie zelenej a digitálnej transformácie, zostávajú aj naďalej kľúčovými. Zároveň je situácia vzhľadom na nedávny geopolitický a hospodársky vývoj ešte naliehavejšia a bude si vyžadovať ešte ambicióznejšie riešenia, pokiaľ chceme zabezpečiť úspešnú obnovu po kríze spôsobenej ochorením COVID-19. Reformy a investície v tejto oblasti je potrebné urýchliť a prehĺbiť tak na úrovni EÚ, ako aj na úrovni členských štátov.

Postupné ukončenie závislosti EÚ od fosílnych palív z Ruska možno dosiahnuť aj oveľa skôr ako do roku 2030, takže by sme sa mali o to pokúsiť. Plán REPowerEU preto dopĺňa opatrenia, ktoré boli prijaté v súvislosti s energetickou bezpečnosťou dodávok a uskladňovaním, o ďalší súbor opatrení zameraných na úsporu energie, diverzifikáciu dodávok a urýchlenie prechodu Európy na čistú energiu. Diverzifikáciu dodávok plynu možno uskutočniť prostredníctvom zvýšenia objemu dovozu skvapalneného zemného plynu a dovozu plynu cez plynovody od iných ako ruských dodávateľov, ako aj prostredníctvom zvýšenia podielu udržateľného biometánu, t. j. biometánu vyrobeného z organického odpadu a poľnohospodárskych a lesných zvyškov, a podielu vodíka z obnoviteľných zdrojov alebo bezfosílneho vodíka. Úspory energie možno dosiahnuť jednak na úrovni domácností, budov, dopravy a priemyslu, jednak na úrovni energetického systému výrazným zvýšením energetickej efektívnosti. V záujme urýchlenia čistej transformácie Európy sa podiel obnoviteľných zdrojov energie v energetickom mixe musí zvýšiť a musia sa prijať opatrenia na riešenie úzkych miest v infraštruktúre, ako aj na riešenie nedostatku pracovných síl a chýbajúcich zručností. Tieto tri súbory intervencií je možné podporiť kombináciou investícií a reforiem.

Plány obnovy a odolnosti sú v tomto smere dobrým nástrojom na vykonávanie týchto čoraz naliehavejších priorít. Plány obnovy a odolnosti členských štátov budú podľa súčasného návrhu slúžiť ako strategický rámec pre reformy a investície, aby sa zabezpečil spoločný európsky postup pri zaisťovaní odolnejších, bezpečnejších a udržateľnejších energetických systémov. Viacnárodné projekty a opatrenia cezhraničného charakteru, najmä tie, ktoré sú zamerané na zabezpečenie lepšieho energetického prepojenia medzi členskými štátmi, vďaka ktorému sa zvýši diverzifikácia dodávok, sú obzvlášť vhodné na účely plnenia cieľov plánu REPowerEU. Plány obnovy a odolnosti môžu v tejto súvislosti užitočne dopĺňať projekty spoločného záujmu vybrané na základe nariadenia o TEN-E. Projekty spoločného záujmu možno podporovať aj prostredníctvom Nástroja na prepájanie Európy.

Zároveň by dodatky k plánom obnovy a odolnosti nemali narúšať prebiehajúce vykonávanie ambiciózneho programu reforiem a investícií obsiahnutého v existujúcich vykonávacích rozhodnutiach Rady. Nové opatrenia, ktoré sa navrhnú v reakcii na geopolitický a sociálno-ekonomický vývoj, by preto mali byť cielené, mali by dopĺňať uvedený program a mali by s ním byť zosúladené.

V súčasnom návrhu sa preto stanovujú cielené zmeny nariadenia o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti, ktorými sa sledujú tieto ciele:

doplniť osobitné kapitoly do plánov obnovyodolnosti vrátane nových reforieminvestícií zameraných na dosiahnutie cieľov REPowerEU a

zabezpečiť synergiekomplementárnosť medzi opatreniami financovanýmiMechanizmu na podporu obnovyodolnostiopatreniami podporovanýmiiných vnútroštátnych zdrojov alebo zdrojov Únie.

Zmeny nariadenia o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti by sa mali doplniť legislatívnymi zmenami, aby sa mohli vytvoriť dodatočné zdroje financovania, ktoré pomôžu financovať nové ciele plánu REPowerEU v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Na tento účel by sa príjmy, ktoré sa získajú aukciou obmedzeného podielu emisných kvót systému obchodovania s emisiami (ďalej len „ETS“) z trhovej stabilizačnej rezervy (ďalej len „MSR“), mali prideliť na financovanie nových opatrení súvisiacich s plánom REPowerEU. Členským štátom by sa mala poskytnúť väčšia flexibilita pri prevode zdrojov, ktoré im boli pridelené podľa nariadenia o spoločných ustanoveniach [(EÚ) 2021/1060] a nariadenia o strategických plánoch SPP [(EÚ) 2021/2115].

 Súladexistujúcimi ustanoveniamitejto oblasti politiky

Týmto návrhom sa mení nariadenie (EÚ) 2021/241, ktorým sa zriaďuje Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti, nariadenie (EÚ) 2021/1060 (ďalej len „nariadenie o spoločných ustanoveniach“), rozhodnutie (EÚ) 2015/1814 (ďalej len „rozhodnutie o trhovej stabilizačnej rezerve“), smernica 2003/87/ES (ďalej len „smernica o ETS“) a nariadenie (EÚ) 2021/2115 o strategických plánoch SPP.

Tento návrh vychádza z existujúceho a dobre fungujúceho rámca Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti a jeho cieľom je poskytnúť dodatočnú podporu pre opatrenia, ktoré sú potrebné na urýchlenie úsilia, ktoré Únia vyvíja na zníženie svojej závislosti od ruských fosílnych palív s cieľom zabezpečiť úspešnú obnovu po kríze spôsobenej ochorením COVID-19 v súlade so všeobecným a špecifickým cieľom mechanizmu.

Návrhom sa navyše zavádza koncepcia kapitol o REPowerEU, vďaka čomu sa podporí koordinácia a synergie medzi opatreniami podporovanými z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti a ďalšími opatreniami financovanými z iných zdrojov vrátane vnútroštátnych zdrojov. Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti tak môže slúžiť ako strategický rámec pre iniciatívy REPowerEU, a maximalizovať tak komplementárnosť, konzistentnosť a súdržnosť politík a opatrení, ktoré boli prijaté s cieľom posilniť nezávislosť a bezpečnosť dodávok energie v Únii a zmierniť ich sociálno-ekonomické náklady a vplyvy počas transformácie.

Cieľom dodatočných finančných zdrojov, ktoré sa zahrnuli do návrhu, je urýchliť dosiahnutie cieľov REPowerEU. Možnosť previesť viac prostriedkov z iných nástrojov Únie (ako sú napríklad kohézne fondy) do Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti s cieľom dosiahnuť ciele REPowerEU sa opodstatňuje tým, že ciele uvedených nástrojov a ciele tohto návrhu sú do veľkej miery zosúladené.

Návrh je v súlade s politickými cieľmi, ktoré sledujú fondy politiky súdržnosti a spoločná poľnohospodárska politika. Keďže cieľom plánu REPowerEU je rýchlejšie dekarbonizovať hospodárstvo, typy projektov, ktoré sa majú podporovať z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, sú dobre zosúladené s typmi investícií, ktoré sa zvažujú v rámci fondov politiky súdržnosti. Takýmto príkladom sú opatrenia na zlepšenie energetickej efektívnosti. To isté platí aj pre spoločnú poľnohospodársku politiku a jej zameranie sa na energiu z obnoviteľných zdrojov, ktorá je začlenená do plánu REPowerEU ako jeho hlavná priorita.

Tento návrh je zosúladený s politickými usmerneniami, ktoré sa vydávajú v rámci európskeho semestra. Členské štáty, ktoré navrhnú úpravu svojich plánov obnovy a odolnosti, budú musieť preukázať, že svojimi opatreniami účinne plnia odporúčania pre jednotlivé krajiny, ktoré im boli v tejto súvislosti adresované. Podávanie správ o pokroku dosiahnutom pri vykonávaní opatrení a činností zahrnutých do vnútroštátnych kapitol o REPowerEU sa uskutoční v rámci existujúceho rámca európskeho semestra, ako sa stanovuje v nariadení o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti.

V návrhu Komisie zo 14. júla 2021 COM(2021) 571 sa navrhuje, aby sa zmenilo rozhodnutie o trhovej stabilizačnej rezerve tak, že sa zdvojnásobenie miery príjmu a minimálnej rezervy predĺži do roku 2030. Cieľom návrhu je zabezpečiť, aby sa neohrozili dlhodobé ciele trhovej stabilizačnej rezervy, pokiaľ ide o znižovanie prebytku a zaisťovanie odolnosti trhu. Z krátkodobého hľadiska si však výnimočná situácia na trhoch s energiou spôsobená inváziou Ruska na Ukrajinu vyžaduje, aby Únia zmobilizovala všetky dostupné zdroje s cieľom urýchliť prechod od ruských fosílnych palív. Na tento účel by sa časť kvót, ktoré sú v súčasnosti držané v trhovej stabilizačnej rezerve a ktorá zodpovedá trhovej hodnote 20 miliárd EUR, mala uvoľniť a prideliť do Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti s cieľom podporiť ciele plánu REPowerEU. Navrhované zmeny sú súčasťou širšej škály opatrení, ktoré Únia prijala v reakcii na zmenené sociálno-ekonomické a geopolitické prostredie v kontexte plánu REPowerEU. Konkrétne ide o návrh nariadenia o skladovaní plynu, návrh koncepcie trhu s energiou, platformu pre spoločné nákupy plynu a stratégiu EÚ v oblasti solárnej energie. Uvedené nástroje sa navzájom dopĺňajú, keďže tento návrh sa zameriava na stimulovanie a realizáciu opatrení plánu REPowerEU na vnútroštátnej úrovni, zatiaľ čo ostatné spomínané opatrenia sa zameriavajú na európsky rozmer REPowerEU.

 Súladostatnými politikami Únie

Návrh je v súlade s ostatnými politikami Únie a zabezpečuje komplementárnosť a synergie s ostatnými politikami Únie.

Návrh je v súlade najmä so širším súborom iniciatív, ktoré majú zvýšiť energetickú odolnosť Únie, najmä s návrhmi Komisie „Fit for 55“, ako napríklad revízia tretieho energetického balíka (smernica 2009/73/EÚ a nariadenie 715/2009/EÚ), revízia smernice o obnoviteľných zdrojoch energie [smernica (EÚ) 2018/2001] a revízia smernice o energetickej efektívnosti (smernica 2012/27/EÚ), ktoré by mali prispieť k vytvoreniu odolného a udržateľného energetického systému v Únii.

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právny základ

V súlade s článkom 175 (tretím odsekom) Zmluvy o fungovaní Európskej únie je cieľom navrhovaného nariadenia prispieť k posilneniu súdržnosti prostredníctvom opatrení, ktoré členským štátom umožnia znížiť vonkajšiu energetickú závislosť od fosílnych palív a zvýšiť svoju bezpečnosť dodávok energie, a to posilnením výroby a dodávok energie z udržateľných zdrojov v rámci Únie a združovaním zdrojov medzi členskými štátmi a medzi regiónmi. Všeobecným cieľom je zabezpečiť udržateľné a bezpečné dodávky energie pre všetky členské štáty a občanov v rámci Únie zohľadňujúc pritom značné národné a regionálne rozdiely a zároveň podporovať sociálnu spravodlivosť a zabezpečiť spravodlivú a inkluzívnu transformáciu, z ktorej nebude vynechaný žiaden región ani žiaden človek. Súčasná geopolitická situácia odkryla výrazné rozdiely medzi členskými štátmi a regiónmi z hľadiska ich závislosti od fosílnych palív, a najmä od palív dovážaných z Ruska. Prostredníctvom tejto iniciatívy EÚ spolupracuje so všetkými členskými štátmi a združuje finančné prostriedky z rôznych zdrojov EÚ s cieľom spravodlivo rozdeliť zdroje a podporovať opatrenia zamerané na riešenie osobitných výziev, ktorým čelia jednotlivé členské štáty v oblasti energetiky.

V súlade s článkom 177 prvým odsekom Zmluvy o fungovaní Európskej únie má navrhované nariadenie vplyv na organizáciu štrukturálnych fondov, pretože zvyšuje flexibilitu pri prevodoch z fondov politiky súdržnosti.

V súlade s článkom 192 prvým odsekom a článkom 194 druhým odsekom Zmluvy o fungovaní Európskej únie sa navrhované nariadenie zameriava na zavedenie zmien do systému obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov v Únii s cieľom prispieť k zaisteniu bezpečnosti dodávok energie v Únii.

V súlade s článkom 322 Zmluvy o fungovaní Európskej únie sa v navrhovanom nariadení stanovujú rozpočtové pravidlá plnenia rozpočtu zavedením pravidiel poskytovania rozpočtových prostriedkov v súvislosti s novými príjmami.

Subsidiarita

Všeobecným cieľom návrhu je posilniť súdržnosť prostredníctvom opatrení, ktoré členským štátom umožnia zlepšiť nezávislosť a bezpečnosť dodávok energie na vnútroštátnej úrovni a na úrovni Únie. Na tento účel sa v návrhu stanovuje, že členské štáty, ktoré predkladajú alebo upravujú svoje plány obnovy a odolnosti, majú novú povinnosť, a to zahrnúť do svojich plánov kapitolu REPowerEU s konkrétnymi reformami a investíciami na riešenie svojich energetických výziev. Čo je dôležité, je na členských štátoch, aby sa rozhodli, či chcú tieto opatrenia financovať z prostriedkov Únie a/alebo vnútroštátnych prostriedkov. Vykonávanie príslušných opatrení s cieľom zvýšiť odolnosť Únie a znížiť jej závislosť prostredníctvom diverzifikácie energetických dodávateľských reťazcov je v spoločnom záujme celej Únie. Opatrenia na úrovni Únie sú nevyhnutné, aby bolo možné koordinovaným a ráznym spôsobom reagovať na čoraz zložitejšie energetické výzvy, ktoré sú sprevádzané bezprecedentným zvyšovaním cien energie, ktoré môže prehĺbiť sociálno-ekonomické rozdiely a nerovnosti, ako aj na znepokojujúci geopolitický vývoj na hraniciach Únie. Niektoré regióny navyše čelia podobným energetickým výzvam, čo si vyžaduje, aby sa cezhraničné úsilie koordinovalo, a uvoľnil sa tak väčší potenciál na synergie.

Intervencia Únie bude mať pridanú hodnotu, pretože vytvorí osobitný rámec umožňujúci podporovanie členských štátov pri navrhovaní a vykonávaní energetických reforiem a investícií, ktoré tak veľmi potrebujú. Pridanou hodnotou bude aj koordinácia týchto činností s cieľom zabezpečiť koherentnú reakciu v rámci celej EÚ za súčasného predkladania opatrení, ktoré budú prispôsobené osobitnej situácii každého členského štátu.

Proporcionalita

Návrh je v súlade so zásadou proporcionality, pretože neprekračuje minimum, ktoré sa požaduje na dosiahnutie uvedených cieľov na európskej úrovni a ktoré je nevyhnutné na tento účel. Diskrečná právomoc ponechaná členským štátom pri rozhodovaní o tom, ktoré opatrenia plánu REPowerEU chcú podporiť prostredníctvom účelových finančných prostriedkov z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, a konsenzuálna povaha spolupráce počas celého procesu predstavujú dodatočné záruky, že sa bude dodržiavať zásada proporcionality a rozvíjať vzájomná dôvera a spolupráca medzi členskými štátmi a Komisiou.

Výber nástroja

Aby sa mohol využiť už dobre rozvinutý rámec Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, vhodným právnym nástrojom na vykonávanie cieľov plánu REPowerEU je nariadenie, ktorým sa zmení nariadenie o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti, nariadenie o spoločných ustanoveniach, nariadenie, ktorým sa stanovujú pravidlá podpory strategických plánov, ktoré majú zostaviť členské štáty v rámci spoločnej poľnohospodárskej politik, smernica o ETS a rozhodnutie o trhovej stabilizačnej rezerve.

3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

Komisia 1. marca 2022 prijala prvú výročnú správu o vykonávaní Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Zo správy vyplýva, že sa dosiahol výrazný pokrok a že vykonávanie Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti sa rozbehlo veľmi dobre.

Pokiaľ ide konkrétne o zelenú transformáciu, odhaduje sa, že na tento pilier Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti sa pridelia výdavky v celkovej výške 224,1 miliardy EUR, čo zodpovedá 50 % celkových výdavkov v 22 plánoch prijatých do konca marca 2022. Pokiaľ ide o konkrétne oblasti politiky, 29 % výdavkov na zelenú transformáciu (celkové odhadované náklady 64,4 miliardy EUR) je určených na opatrenia v oblasti energetickej efektívnosti, ďalších 12 % (celkové odhadované náklady vo výške 26,7 miliardy EUR) je určených na čistú energiu – energiu z obnoviteľných zdrojov a siete, zatiaľ čo na zelené viacnárodné alebo cezhraničné projekty pripadajú celkové odhadované náklady vo výške viac ako 27 miliárd EUR.

Konzultácie so zainteresovanými stranami

Hoci sa neuskutočnili žiadne formálne konzultácie so zainteresovanými stranami, o pláne RePowerEU sa intenzívne diskutovalo s členskými štátmi. Komisia napríklad 6. apríla 2022 zorganizovala v rámci neformálnej expertnej skupiny pre vykonávanie Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti diskusiu venovanú tejto konkrétnej téme. Komisia následne zorganizovala sériu špecializovaných dvojstranných stretnutí s každým členským štátom, aby prediskutovala ich vnútroštátne priority súvisiace s plánom REPowerEU.

Posúdenie vplyvu

Vzhľadom na naliehavosť návrhu nebolo vykonané žiadne posúdenie vplyvu.

Základné práva

Návrh má pozitívny vplyv na ochranu a rozvoj základných práv Únie, keďže sa predpokladá, že členské štáty požiadajú o podporu v súvisiacich oblastiach a táto podpora im bude poskytnutá. Napríklad reformy a investície súvisiace s oblasťami, ako je boj proti energetickej chudobe, môžu podporiť základné práva Únie, ako je právo na nedotknuteľnosť osoby.

4.VPLYV NA ROZPOČET

Finančné krytie mechanizmu sa zvýši o 20 miliárd EUR (v bežných cenách), ktoré sa budú financovať z aukcií emisných kvót ETS. Táto suma sa sprístupní členským štátom vo forme nenávratnej finančnej podpory v rámci priameho riadenia a môže sa použiť výlučne na reformy a investície zahrnuté do kapitoly REPowerEU. Suma na nenávratnú finančnú podporu predstavuje vonkajšie pripísané príjmy v zmysle článku 21 ods. 5 nariadenia o rozpočtových pravidlách.

Okrem toho budú môcť členské štáty previesť do Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti až 12,5 % svojich rozpočtových prostriedkov pridelených v rámci politiky súdržnosti; ide už o existujúcu možnosť prevodu 5 % (až do výšky 17,9 miliárd EUR), ku ktorej sa pridáva možnosť prevodu 7,5 % výlučne na ciele plánu REPowerEU (až do výšky 26,9 miliárd EUR). Členské štáty budú mať takisto možnosť, aby až 12,5 % svojich počiatočne pridelených rozpočtových prostriedkov v Európskom poľnohospodárskom fonde pre rozvoj vidieka (ďalej len „EPFRV“) (až do výšky 7,5 miliárd EUR), previedli do Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti s cieľom podporiť opatrenia zahrnuté do kapitoly REPowerEU.

Dobrovoľné prevody viazaných rozpočtových prostriedkov z fondov, ktoré sa riadia nariadením o spoločných ustanoveniach, a z EPFRV budú viesť k tomu, že v prípade fondov, ktoré sa riadia nariadením o spoločných ustanoveniach, sa budú záväzky prijímať od roku 2022 a v prípade EPFRV od roku 2023 a budú zlučiteľné so stropmi viazaných rozpočtových prostriedkov pre okruhy 2a a 3, ktoré sú stanovené vo viacročnom finančnom rámci na roky 2021 – 2027. Platby sa uskutočnia v rokoch 2023 až 2026 v súlade s lehotami na vykonanie Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Presný ročný vplyv bude závisieť od súm, ktoré členské štáty skutočne previedli. Komisia zohľadní prevody v rámci ročného rozpočtového postupu, pričom platby sa budú realizovať v závislosti od dostupnosti finančných prostriedkov.

5.ĎALŠIE PRVKY

Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnoteniapodávania správ

Návrh vychádza z existujúcich postupov monitorovania, hodnotenia a podávania správ o pokroku reforiem a investícií zahrnutých do plánov obnovy a odolnosti, ako sa uvádza v nariadení o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti. Opatrenia zahrnuté do kapitoly REPowerEU budú podliehať rovnakým mechanizmom monitorovania ako ostatné opatrenia Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, pričom budú mať dodatočný ukazovateľ výkonnosti určený na sledovanie pokroku dosiahnutého pri plnení cieľov REPowerEU.

V záujme zabezpečenia synergií a komplementárnosti by sa v novej kapitole REPowerEU mali uviesť informácie aj o činnostiach vykonávaných na účely plnenia cieľov REPowerEU, ktoré sa nemajú financovať z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, ale prostredníctvom vnútroštátnych alebo iných prostriedkov Únie. Tieto činnosti sa budú monitorovať v rámci existujúceho rámca európskeho semestra, ako sa stanovuje v nariadení o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti, a to v plnej komplementarite s integrovanými národnými energetickými a klimatickými plánmi podľa nariadenia o riadení energetickej únie a opatrení v oblasti klímy. Členské štáty by mohli vďaka tomu poskytnúť kompletný prehľad politických opatrení, ktoré plánujú zaviesť na účely dosiahnutia cieľov plánu REPowerEU, aby sa zabezpečilo, že každá reforma a investícia sa bude podporovať prostredníctvom najvhodnejšieho zdroja financovania vzhľadom na jej rozsah, spôsoby vykonávania a harmonogram. Predovšetkým by sa tak umožnilo, aby sa komplementárnosť medzi Mechanizmom na podporu obnovy a odolnosti a kohéznymi fondmi dala využiť čo najlepšie, napríklad z hľadiska ich príslušných horizontov vykonávania.

Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

V tomto návrhu sa stanovujú cielené zmeny uvedených právnych aktov Únie, aby sa tak umožnilo, že vo väčšej miere prispejú k plneniu cieľov plánu REPowerEU, a to najmä motivovaním členských štátov, aby k svojmu existujúcemu národnému plánu obnovy a odolnosti predkladali osobitné dodatky.

Na tento účel sa v návrhu zavádzajú:

·Zmeny nariadeniaMechanizme na podporu obnovyodolnosti:

·Povinnosť členských štátov upraviť svoje plány obnovyodolnosti tak, aby obsahovali aj osobitnú kapitolu REPowerEU,ktorej sa uvedie prehľad opatreníčinností zameraných na plnenie cieľov REPowerEU;

·Výnimkapožiadavky na digitálny cieľ podľa článku 19 ods. 3 písm. f)prípade nových opatrení zahrnutých do kapitoly REPowerEU [pri zachovaní požiadavky na cieľoblasti klímy podľa článku 19 ods. 3 písm. e)];

·Cielená výnimkapovinnosti uplatňovať zásadu „výrazne nenarušiť“, ktorá je stanovenáčlánku 5 ods. 2,prípade reforieminvestícií, ktoré sú zamerané na zlepšenie energetickej infraštruktúry tak, aby sa uspokojili okamžité potreby, pokiaľ idezabezpečenie dodávok ropyplynu,predovšetkým sa umožnila diverzifikácia dodávokzáujme celej Únie;

·Nové kritérium posudzovania zohľadňujúce konkrétne ciele plánu REPowerEU;

·Oznamovacie povinnosti týkajúce sa kapitoly REPowerEU;

·Zmena rozhodnutia (EÚ) 2015/1814, ktorou sa predlžuje súčasná miera prijímania kvót do trhovej stabilizačnej rezervy do roku 2030poskytuje možnosť uvoľniťvydražiť časť kvót, ktoré súdržbe trhovej stabilizačnej rezervy,prideliť získané príjmy do Mechanizmu na podporu obnovyodolnosti.

·Zmena smernice 2003/87/ES, ktorou sa stanovujú podmienky aukcie kvót uvoľnenýchtrhovej stabilizačnej rezervyprevod získaných príjmov vo výške 20 miliárd EUR do Mechanizmu na podporu obnovyodolnosti.

·Zmena nariadenia (EÚ) 2021/1060, ktorou sa členským štátom poskytuje možnosť, aby až 7,5 % zo svojich národných pridelených prostriedkov previedli do Mechanizmu na podporu obnovyodolnosti (a to nad rámec už existujúcej možnosti prevodu 5 % ) na podporu reforieminvestícií zahrnutých do kapitoly REPowerEU;

·Zmena nariadenia 2021/2115, ktorou sa členským štátom poskytuje možnosť, aby časť prostriedkov EPFRV využili prostredníctvom Mechanizmu na podporu obnovyodolnosti na podporu reforieminvestícií zahrnutých do kapitoly REPowerEU.

2022/0164 (COD)

Návrh

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2021/241, pokiaľ ide o kapitoly REPowerEU v plánoch obnovy a odolnosti, a ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2021/1060, nariadenie (EÚ) 2021/2115, smernica 2003/87/ES a rozhodnutie (EÚ) 2015/1814

EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 175 tretí odsek, článok 177 prvý odsek, článok 192 ods. 1, článok 194 ods. 2 a článok 322 ods. 1,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskehosociálneho výboru 1 ,

so zreteľom na stanovisko Výboru regiónov 2 ,

so zreteľom na stanovisko Dvora audítorov,

konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom,

keďže:

(1)Od prijatia nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/241, ktorým sa zriaďuje Mechanizmus na podporu obnovyodolnosti 3 , došlobezprecedentným geopolitickým udalostiam, pričom tieto udalosti, ako aj ich priamenepriame sociálno-ekonomické dôsledky zásadne ovplyvnili spoločnosťhospodárstvo Únie. Predovšetkým je jasnejšie než kedykoľvek predtým, žezáujme dosiahnutia úspešnej, udržateľnejinkluzívnej obnovy po kríze spôsobenej ochorením COVID-19 je nutné zaistiť energetickú bezpečnosť Únie, keďže je to zároveň aj hlavný faktor prispievajúciodolnosti európskeho hospodárstva.

(2)Vzhľadom na to, že medzi udržateľnou obnovou, budovaním odolnostienergetickej bezpečnosti Únieúlohou, ktorú Únia zohráva pri spravodlivejinkluzívnej transformácii, existujú priame prepojenia, Mechanizmus na podporu obnovyodolnosti predstavuje vhodný nástroj, ktorý môže prispieťodpovedi Únie na tieto novovznikajúce výzvy.

(3)Vo vyhláseníVersailles10. – 11. marca 2022 hlavy štátovpredsedovia vlád vyzvali Komisiu, aby do konca mája navrhla plán REPowerEU na postupné ukončenie závislosti od dovozu fosílnych palívRuska, čo sa následne zopakovalo ajzáveroch Európskej rady24. – 25. marca 2022. Malo by sa tak stať ešte pred rokom 2030,to spôsobom, ktorý jesúlade so Zelenou dohodou EÚklimatickými cieľmi na roky 20302050, ktoré sú zakotvenéeurópskom právnom predpiseoblasti klímy. Nariadenie (EÚ) 2021/241 by sa preto malo zmeniťcieľom zvýšiť jeho schopnosť podporovať reformyinvestície zamerané na diverzifikáciu dodávok energie, najmä fosílnych palív,posilniť tak popri otvorenom hospodárstve strategickú autonómiu Únie. Podpora by sa mala poskytovať aj na reformyinvestície zamerané na zvýšenie energetickej efektívnosti hospodárstiev členských štátov.

(4)V snahe maximalizovať komplementárnosť, konzistentnosťsúdržnosť politíkopatrení, ktoré Úniačlenské štáty prijímajúzáujme posilnenia nezávislostibezpečnosti dodávok energie do Únie, by sa tieto energetické reformyinvestície mali zahrnúť do plánov obnovyodolnosti prostredníctvom osobitnej „kapitoly REPowerEU“.

(5)S cieľom maximalizovať pôsobnosť opatrenia Únie by sa od všetkých členských štátov, ktoré predložia plán obnovyodolnosti po nadobudnutí účinnosti tohto nariadenia, malo vyžadovať, aby do svojho plánu zahrnuli kapitolu REPowerEU. Táto požiadavka by sa mala vzťahovať najmä na prepracované plány, ktoré členské štáty predložia od 30. júna 2022, aby sa zohľadnil aktualizovaný maximálny finančný príspevok.

(6)Kapitola REPowerEU by mala zahŕňať nové reformyinvestície, ktoré prispievajúplneniu cieľov REPowerEU. Okrem toho by mala uvedená kapitola obsahovať prehľad ďalších opatrení, ktoré sú financovanéiných zdrojov, než je Mechanizmus na podporu obnovyodolnosti,prispievajúplneniu energetických cieľov, ktoré sú uvedenéodôvodnení 3. Prehľad by mal obsahovať opatrenia, ktoré by sa mali vykonať od 1. februára 2022 do 31. decembra 2026, čo je lehota,ktorej sa majú dosiahnuť ciele stanovenétomto nariadení. Pokiaľ ideinfraštruktúru zemného plynu, investíciereformykapitolách REPowerEU, ktoré sú zamerané na diverzifikáciu dodávok bez Ruska, by mali vychádzaťpotrieb, ktoré bolisúčasnosti identifikované na základe posúdenia, ktoré vykonalaschválila Európska sieť prevádzkovateľov prepravných sietí pre plyn zriadenáduchu solidarity, pokiaľ idebezpečnosť dodávok,mali by zohľadňovať posilnené opatreniaoblasti pripravenosti, ktoré boli prijaté na účely prispôsobenia sa novým geopolitickým hrozbám.kapitolách REPowerEU by sa malo napokon poskytnúť vysvetleniekvantifikácia účinkov kombinácie reforieminvestícií financovanýchMechanizmu na podporu obnovyodolnostiďalších opatrení financovanýchiných zdrojov, než je Mechanizmus na podporu obnovyodolnosti.

(7)Malo by sa doplniť vhodné kritérium posudzovania, ktoré by Komisii slúžilo ako základ pri posudzovaní reforieminvestícií zahrnutých do kapitol REPowerEUktorým by sa zaistilo, že reformyinvestície budú vhodné na dosiahnutie konkrétnych cieľov súvisiacichREPowerEU. Aby mohol byť príslušný plán obnovyodolnosti Komisiou kladne posúdený, malo by sarámci tohto nového kritéria posudzovania vyžadovať hodnotenie A.

(8)Iba samotné investície do infraštruktúrytechnológií nie sú dostatočné na to, aby sa zabezpečilo zníženie závislosti od fosílnych palív. Zdroje by sa mali vyčleniť aj na rekvalifikáciuzlepšovanie zručností pracovnej sily, aby pracovníci získali zelené zručnosti. To jesúladecieľom Európskeho sociálneho fondu plus, ktorý sa zameriava na poskytovanie podpory členským štátom pri získavaní kvalifikovanejodolnej pracovnej sily pripravenej na budúci svet práce. Vzhľadom na uvedené skutočnosti by zdroje prevedenéEurópskeho sociálneho fondu plus mali slúžiť na podporu opatrení zameraných na rekvalifikáciuzlepšovanie zručností pracovnej sily. Komisia posúdi, či opatrenia zahrnuté do kapitol REPowerEU zásadným spôsobom prispejúpodporovaniu rekvalifikácie pracovnej sily, aby získala zelené zručnosti.

(9)Uplatňovaním tohto režimu by nemali byť dotknuté žiadne iné právne požiadavky podľa nariadenia (EÚ) 2021/241, pokiaľ satomto nariadení nestanovuje inak.

(10)Plán obnovyodolnosti vrátane kapitoly REPowerEU by mal prispieťúčinnému riešeniu všetkých výziev alebo významnej podskupiny výziev identifikovanýchpríslušných odporúčaniach pre danú krajinu vrátane odporúčaní pre danú krajinu, ktoré sa majú prijaťrámci cyklu európskeho semestra 2022ktoré sa okrem iného týkajú energetických výziev, ktorým čelia členské štáty.

(11)Účinný prechod na zelenú energiuzníženie energetickej závislosti si vyžaduje značné digitálne investície.súvislostinariadením (EÚ) 2021/241 by mali členské štáty poskytnúť vysvetlenie, ako opatrenia uvedenépláne obnovyodolnosti vrátane opatrení zahrnutých do kapitoly REPowerEU prispejúdigitálnej transformácii alebo výzvam, ktorénej vyplývajú,či zodpovedajú sume, ktorá podľa metodiky digitálneho označovania prispievadigitálnemu cieľu. Vzhľadom na bezprecedentnú naliehavosťzávažnosť energetických výziev, ktorým Únia čelí, by sa však reformyinvestície zahrnuté do kapitoly REPowerEU nemali brať do úvahy pri vypočítavaní celkových prostriedkov, ktoré sa prideliarámci plánu na účely uplatňovania požiadavky digitálneho cieľa stanovenejnariadení (EÚ) 2021/241.

(12)V prípade reforieminvestícií zahrnutých do kapitoly REPowerEU by mali členské štáty podľa článku 18 ods. 4 písm. q) nariadenia (EÚ) 2021/241 poskytnúť aj zhrnutie konzultačného procesumiestnymiregionálnymi orgánmiinými príslušnými zainteresovanými stranami, prípadne ajodvetvia poľnohospodárstva.týchto zhrnutiach by sa mal výsledok týchto konzultácií vysvetliťmalo by sa uviesť, ako sa získané príspevky zohľadnilikapitolách REPowerEU.

(13)S cieľom zabezpečiť, aby sa investíciereformy, ktoré sa podnikajú ako súčasť obnovy po pandémii, realizovali udržateľným spôsobom, je nutné uplatňovať zásadu „výrazne nenarušiť“. Zásada by sa mala naďalej uplatňovať na reformyinvestície podporovanémechanizmu,tojednou cielenou výnimkou, ktorá má slúžiť na ochranu okamžitých záujmov EÚoblasti energetickej bezpečnosti. Pri sledovaní cieľa diverzifikácie dodávok energie bez ruských dodávateľov by sa nemalo vyžadovať, aby reformyinvestície stanovenétých kapitolách REPowerEU, ktorých cieľom je zlepšiť energetickú infraštruktúruzariadeniasnahe uspokojiť okamžité potrebyoblasti bezpečnosti dodávok ropyplynu, bolisúlade so zásadou „výrazne nenarušiť“,mali by sa preto vyňaťtakéhoto posúdenia.

(14)Členským štátom by sa mali poskytnúť ďalšie stimuly, aby žiadaliúvery,to prostredníctvom objasnenia postupu prideľovania úverov.súladenariadením (EÚ) 2021/241 môžu členské štáty požiadaťúvery do 31. augusta 2023. Zámer predložiť žiadosťúver by sa mal oznámiť Komisii 30 dní po nadobudnutí účinnosti tohto nariadenia, aby sa prerozdelenie zostávajúcich finančných prostriedkov mohlo uskutočniť riadnym spôsobom.

(15)Okrem toho by sa mali poskytnúť nové účelovo viazané zdroje financovania na to, aby sa stimulovala vysoká úroveň ambíciíprípade reforieminvestícií, ktoré sa majú zahrnúť do kapitoly REPowerEU.

(16)Hoci je potrebné predĺžiť súčasnú mieru prijímania kvót do trhovej stabilizačnej rezervy, aby sadlhodobom horizonte zabránilo výraznému zvýšeniu prebytku kvót pri obchodovaníemisnými kvótami skleníkových plynovÚnii, súčasná hospodárskageopolitická situácia si vyžaduje, aby Únia zmobilizovala dostupné zdrojecieľom urýchlene diverzifikovať dodávky energieÚniiznížiť jej závislosť od fosílnych palív ešte pred rokom 2030.tejto súvislosti by sa rozhodnutie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2015/1814 4 smernica Európskeho parlamentuRady 2003/87/ES 5 mali zmeniťcieľom predĺžiť zdvojnásobenie 24 % miery príjmu trhovej stabilizačnej rezervy do roku 2030zároveň umožniť výnimočné uvoľneniespeňaženie časti kvóttrhovej stabilizačnej rezervynasmerovať príjmy na reformyinvestície prispievajúceplneniu cieľov REPowerEUrámci Mechanizmu na podporu obnovyodolnosti.

(17)Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/1060 6 by sa malo zmeniťcieľom stanoviť možnosť previesť až 7,5 % zdrojovprogramov so zdieľaným riadením, ktoré sa riadia uvedeným nariadením, do Mechanizmu na podporu obnovyodolnostizáujme dosiahnutia cieľov REPowerEU,to nad rámec už existujúcej možnosti prevodu až do výšky 5 %. Takáto možnosť je opodstatnená potrebou pokryť ciele plánu REPowerEU, pričom členským štátom poskytuje dodatočnú flexibilitu na riešenie týchto naliehavých potrieb. Nástroj okrem toho umožňuje rýchle vyplácanie finančných prostriedkov,preto je mimoriadne vhodný na financovanie naliehavých energetických opatrení. Takéto prevody by mali byť odôvodnené zvýšenými finančnými potrebami, ktoré vznikli vzhľadom na dodatočné reformyinvestície zahrnuté do kapitoly REPowerEU.

(18)Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/2115 7 by sa malo tiež zmeniťcieľom umožniť, aby sa až 12,5 % prostriedkovEurópskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka využilo prostredníctvom Mechanizmu na podporu obnovyodolnosti. Takáto metóda využitia prostriedkov je opodstatnená tým, že tieto nástroje sú komplementárnesynergické, pokiaľ ideciele spočívajúceobmedzení používania umelých hnojív alebo vo zvýšení výroby udržateľného biometánu alebo energiíobnoviteľných zdrojovsúladecieľmi spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktoré sú stanovenéčlánku 39 ZFEÚ. Vďaka využitiu prostriedkov prostredníctvom Mechanizmu na podporu obnovyodolnosti by sa malo urýchliť vyplácanie finančných prostriedkov prijímateľomodvetvia poľnohospodárstva, čo je nevyhnutné vzhľadom na naliehavosť energetických cieľov.

(19)Prostriedkyrámci REPowerEU sa vyplácajú podľa pravidiel Mechanizmu na podporu obnovyodolnosti do konca roka 2026. Platby súvisiace so zdrojmi prevedenýmifondov zdieľaného riadenia sú podmienené dostupnosťou finančných prostriedkov schválenýchročnom rozpočte EÚ.

(20)Žiadosťúčelovo viazané financovanie opatrení REPowerEU vrátane prostriedkov pridelenýchtrhovej stabilizačnej rezervy, presunovfinančných prostriedkov riadených na základe nariadenia (EÚ) 2021/1060pridelenýchEurópskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka, ktorá sa predkladápláne, by mala byť odôvodnená vyššími finančnými potrebami, ktoré vznikli vzhľadom na dodatočné reformyinvestície zahrnuté do kapitoly REPowerEU.

(21)Komisia by mala monitorovať vykonávanie reforieminvestícií uvedenýchkapitole REPowerEUich prínosplneniu cieľov REPowerEU, ako sa stanovujenariadení (EÚ) 2021/241.

(22)Nedávne geopolitické udalosti ovplyvnili ceny energiístavebných materiálovspôsobili aj výpadkyglobálnych dodávateľských reťazcoch. Tento vývoj môže mať priamy vplyv na schopnosť realizovať niektoré investície zahrnuté do plánov obnovyodolnosti. Pokiaľ môžu členské štáty preukázať, že vzhľadom na takýto vývoj už nie je možné konkrétny míľnik alebo cieľ úplne alebo čiastočne zrealizovať, môžu sa takéto situácie považovať za objektívne okolnosti podľa článku 21. Tento vývoj nemôže predstavovať objektívne okolnostiprípade revízie reforiem, keďže reformy vo všeobecnosti nezávisia od nákladov. Okrem toho by žiadna žiadosťzmeny nemala ohroziť celkovú realizáciu plánov obnovyodolnosti,

PRIJALI TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Nariadenie (EÚ) 2021/241 sa mení takto:

1.V článku 4 sa odsek 1 nahrádza takto:

„1. V súlade so šiestimi piliermi uvedenými v článku 3 tohto nariadenia, súdržnosťou a synergiami, ktoré vytvárajú, a v kontexte krízy spôsobenej ochorením COVID-19 je všeobecným cieľom mechanizmu podporovať hospodársku, sociálnu a územnú súdržnosť Únie zlepšovaním odolnosti, pripravenosti na krízy, adaptačnej kapacity a rastového potenciálu členských štátov, zmiernením sociálnych a hospodárskych dôsledkov tejto krízy, najmä pre ženy, prispievaním k vykonávaniu Európskeho piliera sociálnych práv, podporovaním zelenej transformácie, prispievaním k dosiahnutiu cieľov Únie v oblasti klímy do roku 2030 stanovených v článku 2 bode 11 nariadenia (EÚ) 2018/1999,a splnením cieľa klimatickej neutrality EÚ do roku 2050 a digitálnej transformácie, zvyšovaním odolnosti energetického systému Únie prostredníctvom znižovania závislosti od fosílnych palív and diverzifikácie dodávok energie na úrovni Únie („ciele REPowerEU“), a tým prispievať k vzostupnej hospodárskej a sociálnej konvergencii, obnoviť a presadzovať udržateľný rast a integráciu hospodárstiev Únie, posilniť tvorbu kvalitných pracovných miest, ako aj prispievať k strategickej autonómii Únie popri otvorenom hospodárstve a vytvárať európsku pridanú hodnotu.“

2.Článok 14 sa mení takto:

a)V odseku 3 sa za písmeno b) vkladá toto písmeno:

„ba) v náležitých prípadoch reformy a investície v súlade s článkom 21c ods. 1;“;

b)Odsek 4 sa nahrádza takto:

„4. „Úverová podpora na plán obnovy a odolnosti dotknutého členského štátu nesmie byť vyššia ako rozdiel medzi celkovými nákladmi na plán obnovy a odolnosti, prípadne v jeho prepracovanom znení, a maximálnym finančným príspevkom uvedeným v článku 11 vrátane, ak je to relevantné, príjmov uvedených v článku 21a, ako aj, ak je to relevantné, zdrojov z programov so zdieľaným riadením na podporu cieľov REPowerEU uvedených v článku 21b.“

c) Odsek 6 sa nahrádza takto:

„6. „Ak sú dostupné zdroje, môže sa odchylne od odseku 5 výška úverovej podpory za výnimočných okolností zvýšiť berúc do úvahy potreby žiadajúceho členského štátu, ako aj žiadosti o úverovú podporu, ktoré už predložili alebo plánujú predložiť iné členské štáty, pričom sa uplatňujú zásady rovnakého zaobchádzania, solidarity, proporcionality a transparentnosti. S cieľom uľahčiť uplatňovanie týchto zásad členské štáty oznámia Komisii do 30 dní od [nadobudnutia účinnosti tohto pozmeňujúceho nariadenia], či majú v úmysle požiadať o úverovú podporu.“

3.V článku 18 ods. 4 písm. q) sa vkladá táto veta:

„q) na účely prípravy a, ak je to možné, realizácie plánu obnovy a odolnosti, zhrnutie konzultačného procesu, ktorý sa uskutočnil v súlade s vnútroštátnym právnym rámcom, miestnych a regionálnych orgánov, sociálnych partnerov, organizácií občianskej spoločnosti, mládežníckych organizácií a iných príslušných zainteresovaných strán a spôsobu zohľadnenia vstupu zainteresovaných strán v pláne obnovy a odolnosti; v zhrnutí konzultačného procesu sa vysvetlí najmä výsledok konzultácií s miestnymi a regionálnymi orgánmi a inými príslušnými zainteresovanými stranami o reformách a investíciách zahrnutých do kapitoly REPowerEU a uvedie sa, ako sa získané príspevky zohľadnili v kapitole REPowerEU;“

4.V článku 19 ods. 3 sa vkladá toto písmeno:

„da) či reformy a investície uvedené v článku 21c ods. 1 účinne prispievajú k tomu, aby ešte pred rokom 2030 došlo k diverzifikácii dodávok energie do Únie alebo k zníženiu závislosti od fosílnych palív.“;

5.V článku 23 sa odsek 1 nahrádza takto:

„Keď Rada prijme vykonávacie rozhodnutie uvedené v článku 20 ods. 1, Komisia uzavrie dohodu s dotknutým členským štátom predstavujúcu individuálny právny záväzok v zmysle nariadenia o rozpočtových pravidlách. V prípade žiadneho členského štátu nesmie právny záväzok prekročiť celkový finančný príspevok uvedený v článku 11 ods. 1 písm. a) na roky 2021 a 2022, aktualizovaný finančný príspevok uvedený v článku 11 ods. 2 na rok 2023 a sumu vypočítanú podľa článku 21a ods. 2.“

6.Za kapitolu III sa vkladá táto kapitola:

„KAPITOLA IIIa

REPowerEU

Článok 21a

Nové príjmy

1.V súladečlánkom 10e ods. 4 smernice 2003/87/ES jedispozícii 20 000 000 000 EURbežných cenách, ktoré sú určené na vykonávanie podľa tohto nariadeniacieľom zvýšiť odolnosť energetického systému Únie prostredníctvom zníženia závislosti od fosílnych palívdiverzifikácie dodávok energie na úrovni Únie. Táto suma sa sprístupní vo forme vonkajších pripísaných príjmovzmysle článku 21 ods. 5 nariadeniarozpočtových pravidlách.

2.Podiel zdrojov uvedenýchodseku 1, ktorý jedispozícii pre každý členský štát, sa vypočíta na základe ukazovateľov vymedzených pre maximálny finančný príspevok, ako sa stanovujemetodikeprílohe II uplatňovanej na 70 % sumy a v metodike stanovenejprílohe III uplatňovanej na 30 % sumy.

3.Suma uvedenáodseku 1 sa pridelí výlučne na opatrenia uvedenéčlánku 21c ods. 1.

4.Viazané rozpočtové prostriedky pokrývajúce sumu uvedenúodseku 1 sa sprístupnia automaticky až do výšky príslušných súm uvedenýchdanom odseku od [dátum nadobudnutia účinnosti tohto pozmeňujúceho nariadenia].

5.Každý členský štát môže Komisii predložiť žiadosťpridelenie sumy, ktorá nepresahuje jeho podiel tak, že do svojho plánu zahrnie reformyinvestície opísanéčlánku 21c ods. 1uvedie svoje odhadované náklady.

6.Vo vykonávacom rozhodnutí Rady prijatom podľa článku 20 ods. 1 na návrh Komisie sa stanoví výška príjmov uvedenýchčlánku 10e ods. 1 smernice 2003/87/ES pridelených členskému štátu po uplatnení odseku 2, ktorá sa má vyplatiťsplátkachzávislosti od dostupných finančných prostriedkovsúladečlánkom 24 tohto nariadenia, keď členský štát uspokojivo splní míľnikyciele určenésúvislostivykonávaním opatrení uvedenýchčlánku 21c ods. 1.

Článok 21b

Zdroje z programov so zdieľaným riadením na podporu cieľov REPowerEU

1.Na žiadosť členských štátov možno do mechanizmu previesť alebo prideliť zdroje, ktoré boli členským štátom pridelenérámci zdieľaného riadenia, za podmienok stanovenýchčlánku 26a nariadenia (EÚ) 2021/1060článku 81a nariadenia (EÚ) 2021/2115. Tieto zdroje sa použijú výlučneprospech dotknutého členského štátu.

a)Zdroje sa môžu previesť podľa článku 26a nariadenia (EÚ) 2021/1060cieľom podporiť opatrenia uvedenéčlánku 21c ods. 1 tohto nariadenia pod podmienkou, že členský štát už požiadalprevodydaného fondu až do stropu vo výške 5 % v súladeprvýmdruhým pododsekom článku 26 ods. 1.

b)Zdroje pridelené podľa článku 81a nariadenia (EÚ) 2021/2115 podporujú opatrenia uvedenéčlánku 21c ods. 1 písm. b) tohto nariadenia zamerané na poľnohospodárske investícieprospech poľnohospodárov alebo skupín poľnohospodárov, najmäcieľom prispieťzníženiu používania syntetických hnojív, zvýšeniu výroby energieobnoviteľných zdrojovudržateľného biometánuzvýšeniu energetickej efektívnosti.

2.Platby sa uskutočňujúsúladečlánkom 24 tohto nariadenia a v závislosti od dostupných finančných prostriedkov.

3.Komisia implementuje uvedené zdroje priamosúladečlánkom 62 ods. 1 prvým pododsekom písm. a) nariadeniarozpočtových pravidlách.

Článok 21c

Kapitola REPowerEU v plánoch obnovy a odolnosti

1.Plán obnovyodolnosti predložený Komisii po [nadobudnutí účinnosti tohto pozmeňujúceho nariadenia] musí obsahovať kapitolu REPowerEU.kapitole REPowerEU sa vytýčia reformyinvestície iné než opatrenia uvedenéodseku 2 písm. a), spoluich príslušnými míľnikmicieľmi, ktorých účelom je prispieťcieľom REPowerEU týmto spôsobom:

a)zlepšením energetickej infraštruktúryzariadenícieľom uspokojiť okamžité potrebyoblasti bezpečnosti dodávok ropyplynu,najmä umožniť diverzifikáciu dodávokzáujme Únie ako celku,

b)zvýšením energetickej efektívnosti budov, dekarbonizáciou priemyslu, zvýšením výrobyvyužívania udržateľného biometánuvodíkaobnoviteľných zdrojov alebo bezfosílneho vodíkazvýšením podielu energieobnoviteľných zdrojov,

c)odstraňovaním úzkych miest pri vnútornomcezhraničnom prenose energiepodporovaním dopravynulovými emisiamijej infraštruktúry vrátane železníc,

d)podporovaním cieľov uvedenýchpísmenách a), b)c) prostredníctvom urýchlenej rekvalifikácie pracovnej sily smeromzeleným zručnostiam, ako aj podpory hodnotových reťazcovkľúčových materiálochtechnológiách spojených so zelenou transformáciou.

2.Kapitola REPowerEU obsahuje aj:

a)v náležitých prípadoch opis reforieminvestíciíuž prijatých vykonávacích rozhodnutiach Rady, od ktorých sa očakáva, že prispejúcieľom REPowerEU;

b)prehľad ďalších opatrení prispievajúcichcieľom REPowerEU so zodpovedajúcim harmonogramom, ktoré sa majú vykonávať od 1. februára 2022 do 31. decembra 2026 bez finančnej podporymechanizmu;

c)vysvetlenie, akým spôsobom je kombinácia opatrení uvedenýchodseku 1 a v písmenách a)b) tohto odseku koherentnáúčinnáako sa očakáva, že prispejecieľom REPowerEU vrátane kvantifikácie úspor energie.

3.Odhadované náklady na reformyinvestície kapitoly REPowerEU podľa odseku 1 sa nezohľadňujú pri výpočte celkových prostriedkov pridelených na plán podľa článku 18 ods. 4 písm. f)článku 19 ods. 3 písm. f).

4.Odchylne od článku 5 ods. 2, článku 17 ods. 4, článku 18 ods. 4 písm. d)článku 19 ods. 3 písm. d) sa zásada „výrazne nenarušiť“zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852 neuplatňuje na reformyinvestície, pri ktorých sa očakáva, že prispejúcieľom REPowerEU podľa odseku 1 písm. a) tohto článku.

5.Ustanovenia tohto nariadenia sa uplatňujú mutatis mutandis na reformyinvestície kapitoly REPowerEU, pokiaľ nie je stanovené inak.

Článok 21d

Monitorovanie vykonávania kapitol REPowerEU

1.Komisia monitoruje vykonávanie opatrení uvedenýchkapitole REPowerEUich prínosplneniu cieľov REPowerEU.

2.Komisia poskytuje informáciepokroku dosiahnutom pri vykonávaní kapitoly REPowerEU vo výročnej správe Európskemu parlamentuRadesúladečlánkom 31.“

7.Prílohasa menísúladeprílohou Itomuto nariadeniu.

Článok 2

Nariadenie (EÚ) 2021/1060 sa mení takto:

1.V článku 11 ods. 1 sa dopĺňa toto písmeno:

e) v relevantných prípadoch rozdelenie finančných zdrojov podľa kategórie regiónu vypracované v súlade s článkom 108 ods. 2 a sumy pridelených prostriedkov navrhované na prevod podľa článkov 26, 26a a 111 vrátane odôvodnenia takýchto prevodov“;

2.V článku 22 ods. 3 písm. g) sa dopĺňa tento bod:

„i) tabuľku, v ktorej sa uvádzajú celkové pridelené finančné prostriedky pre každý z fondov a v náležitom prípade pre každú kategóriu regiónu na celé programové obdobie a podľa jednotlivých rokov vrátane súm prevedených podľa článku 26, článku 26a alebo 27;“

3.V článku 26 ods. 1 sa za koniec prvého pododseku vkladá tento pododsek:

„Pokiaľ sa partnerská dohoda schválila a jeden alebo viacero programov ešte nebolo prijatých, o prevod do Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti v súlade s nariadením (EÚ) 2021/241 možno požiadať prostredníctvom oznámenia revízie informácií uvedených v článku 11. ods. 1 písm. c), e) a h) v súlade s článkom 69 ods. 9.“

4.V článku 26 ods. 1 sa dopĺňa tento nový pododsek:

2. Odchylne od článku 40 ods. 2 písm. d) a predchádzajúceho odseku sa s monitorovacím výborom uskutočňujú konzultácie o zmene programu, ak je táto zmena obmedzená výlučne na to, čo je nevyhnutné na účely prevodu do Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

„3. Ak bola partnerská dohoda schválená a prevod sa požaduje ako súčasť predloženia programu, výsledný nesúlad sa pri posudzovaní programu podľa článku 23 ods. 1 nezohľadňuje.“

5.Vkladá sa tento článok:

„Článok 26a

Prevod do Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti

1.Členské štáty, ktorésúladenariadením (EÚ) 2021/241 predkladajú Komisii plán obnovyodolnosti obsahujúci kapitolu REPowerEU, môžu požiadaťprevod až do výšky 7,5 % svojich počiatočných národných pridelených prostriedkovkaždého fondu do Mechanizmu na podporu obnovyodolnosti pod podmienkou, že členský štát už požiadalprevodytohto konkrétneho fondu až do stropu vo výške 5 % v súladeprvýmdruhým pododsekom článku 26 ods. 1.“
Žiadosťprevod sa podáva buďpartnerskej dohode,to aj prostredníctvom oznámenia revízie informácií uvedenýchčlánku 11 ods. 1 písm. c), e)h)súladečlánkom 69 ods. 9, alebožiadostizmenu programu. Ak sa žiadosťprevod týka zmeny programu, previesť možno len zdrojebudúcich kalendárnych rokov. Takéto prevody sú doplnkommožnosti prevodu zdrojov uvedenejčlánku 26 tohto nariadenia.

2.Prevedené zdroje sa implementujúsúladeustanoveniami nariadenia (EÚ) 2021/241použijú saprospech dotknutého členského štátu.

3.Ak bola partnerská dohoda schválenáprevod sa požaduje pred schválením jedného alebo viacerých programov, výsledný nesúlad medzi partnerskou dohodouprogramami sa pri posudzovaní programu podľa článku 23 ods. 1 nezohľadňuje.takýchto prípadoch dotknutý členský štát predloží revíziu informácií uvedenýchčlánku 11 ods. 1 písm. c), e)h), ktorá predstavuje žiadosťprevodzmysle tohto článku.

4.Ak je potrebné program zmeniť na účely prevodov stanovenýchtomto článku, Komisia odchylne od článku 24 ods. 2ods. 4 prijme alebo zamietne zmenu, pokiaľ ideprevodvýsledné zmeny programu, do jedného mesiaca od dátumu predloženia programu členským štátom. Odchylne od článku 40 ods. 2 písm. d) sazmene programu vedú konzultáciemonitorovacím výborom.žiadostiachzmenu programu sa stanoví celková suma prevedená za každý rok podľa fondu a v náležitom prípade podľa kategórie regiónu.

5.Zdroje FST vrátane akýchkoľvek zdrojov prevedenýchEFRRESF+súladečlánkom 27 nie sú prevoditeľné do Mechanizmu na podporu obnovyodolnosti podľa tohto článku.

6.Ak Komisia neprijalasúvislosti so zdrojmi prevedenýmisúladeodsekom 1 právny záväzok, príslušné neviazané zdroje sa môžu previesť späť do fondu,ktorého boli pôvodne prevedenépridelené na jeden alebo viacero programov,súladeustanoveniami článku 26 ods. 7, článku 26 ods. 8článku 26 ods. 9.“

6.Prílohy II a V sa meniasúladeprílohou IItomuto nariadeniu.

Článok 3

Nariadenie (EÚ) 2021/2115 sa mení takto:

1.Vkladá sa tento článok:

Článok 81a

Využívanie EPFRV prostredníctvom Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti

1.Členské štáty, ktoré Komisii predkladajú plán obnovyodolnosti obsahujúci kapitolu REPowerEUsúladenariadením Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/241, môžunávrhu strategického plánu SPP uvedenomčlánku 118 alebožiadostizmenu strategického plánu SPP uvedenejčlánku 119 až 12,5 % svojich počiatočných alokácií na EPFRV prideliť na Mechanizmus na podporu obnovyodolnosti.

2.Členské štáty určia celkovú sumu príspevku na každý rok. Pokiaľ idežiadosťzmenu strategického plánu SPP, tieto sumy sa týkajú len budúcich rokov.

3.Ak je na účely prevodov stanovenýchtomto článku potrebné zmeniť strategický plán SPP, Komisia odchylne od článku 119 ods. 6 prijme alebo zamietne zmenu obsahujúcu alokáciuvýsledné zmeny strategického plánu SPP do jedného mesiaca od dátumu predloženia žiadosti členským štátom. Zmena sa nezapočítava do maximálneho počtu žiadostízmenu stanovenéhočlánku 119 ods. 7.

4.Členské štáty môžu upraviť navrhované strategické plány SPP na účely alokácie stanovenejtomto článku kedykoľvek pred ich schválením Komisiou.

5.Alokácia EPFRV, ktorá sa využije prostredníctvom Mechanizmu na podporu obnovyodolnostisúladeodsekom 1, saplnej miere zahrnie:

a)do výpočtu minimálnej finančnej alokácie uvedenejčlánku 93 ods. 1na účely článku 93 ods. 3 sa považuje za intervenciu uvedenúčlánku 93 ods. 2. 100 % alokovaných výdavkov sa zohľadní pri výpočte uvedenomčlánku 93 ods. 2;

b)do výpočtu zníženia minimálnej finančnej alokácie na ekoschémy vymedzenéhočlánku 97 ods. 2na účely článku 97 ods. 3 sa považuje za intervenciusúladečlánkami 70, 72, 7374.

6.Ak Komisia neprijala právny záväzoksúvislosti so zdrojmi alokovanýmisúladeodsekom 1, príslušné neviazané zdroje sa môžu previesť späť do EPFRV.

a)Členský štát predloží na tento účel žiadosťzmenu strategického plánu SPPsúladečlánkom 119 najneskôr 4 mesiace pred lehotou pre záväzky stanovenoučlánku 114 ods. 2 prvom pododseku nariadeniarozpočtových pravidlách. Takáto zmena sa nezapočítava do maximálneho počtu žiadostízmenu stanovenéhočlánku 119 ods. 7.

b)Zdroje prevedené späť do EPFRV sa implementujúsúladepravidlami stanovenýmitomto nariadení odo dňa predloženia žiadostizmenu programusúladevyššie uvedeným písmenom a).

c)V prípade zdrojov prevedených späť do EPFRVsúladeodsekom 6 tohto článku lehota na zrušenie viazanosti vymedzenáčlánku 34 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2021/2116 začína plynúťroku,ktorom sa prijali zodpovedajúce rozpočtové záväzky.

V článku 112 ods. 2 sa písmeno d) nahrádza takto:

„d) v relevantnom prípade prevod alokácií členského štátu z EPFRV na podporu podľa Programu InvestEU alebo Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti v súlade s článkom 81 alebo 81a tohto nariadenia, podľa nariadenia (EÚ) 2021/783 alebo podľa nariadenia (EÚ) 2021/817 v súlade s článkom 99 tohto nariadenia;“

Článok 4

1.V smernici 2003/87/ES sa vkladá tento článok:

Článok 10e

Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti

1.Za obdobie do 31. decembra 2016 sakvótami uvoľnenými podľa článku 1 ods. 6 rozhodnutia (EÚ) 2015/1814 obchoduje formou aukcie dovtedy, kým výška príjmov získanýchtakéhoto obchodovania formou aukcie nedosiahne 20 miliárd EUR. Tieto príjmy sa sprístupnia pre Mechanizmus na podporu obnovyodolnosti zriadený nariadením (EÚ) 2021/241implementujú sasúladeustanoveniami uvedeného nariadenia.

2.Komisia zabezpečí, aby sakvótami určenými pre Mechanizmus na podporu obnovyodolnosti obchodovalo formou aukciesúlade so zásadamipostupmi stanovenýmičlánku 10 ods. 4 smernice 2003/87/ES a v súladečlánkom 24 nariadenia Komisie (EÚ) č. 1031/2010 [1] .

3.Európska investičná banka (EIB) je aukcionárom pre kvóty,ktorými sa má obchodovať formou aukcie podľa tohto článku na aukčnej platforme vymenovanej podľa článku 26 ods. 1 nariadenia Komisie (EÚ) č. 1031/2010 [2] ,poskytne príjmyaukcií Komisii.

4.Výnosyobchodovaniatýmito kvótami formou aukcie predstavujú vonkajšie pripísané príjmy na účely článku 21 ods. 5 nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ, Euratom) 2018/1046.“

Článok 5

Zmeny rozhodnutia (EÚ) 2015/1814

Článok 1 rozhodnutia (EÚ) 2015/1814 sa mení takto:

V odseku 5 prvom pododseku sa tretia veta nahrádza takto:

„Odchylne od prvej a druhej vety sa do 31. decembra 2030 percentuálne podiely a 100 miliónov kvót, ktoré sa uvádzajú v týchto vetách, zdvojnásobia.“

V odseku 6 sa dopĺňa tento pododsek:

„Odchylne od prvého pododseku sa za obdobie do 31. decembra 2026 uvoľní z rezervy určitý počet kvót a bude sa s ním obchodovať formou aukcie v súlade s článkom 10e smernice 2003/87/ES, kým výška príjmov získaných z takéhoto obchodovania formou aukcie nedosiahne 20 miliárd EUR.“

Článok 6

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli

Za Európsky parlament    Za Radu

predsedníčka    predseda

LEGISLATÍVNY FINANČNÝ VÝKAZ

1.RÁMEC NÁVRHU/INICIATÍVY

1.1.Názov návrhu/iniciatívy

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o kapitolách REPowerEU v plánoch podpory obnovy a odolnosti

1.2.Príslušné oblasti politiky

Súdržnosť

Hospodárske a finančné záležitosti

1.3.Návrh/iniciatíva sa týka:

 novej akcie

 novej akcie, ktorá nadväzuje na pilotný projekt/prípravnú akciu 8

predĺženia trvania existujúcej akcie

 zlúčenia jednej alebo viacerých akcií do ďalšej/novej akcie alebo presmerovania jednej alebo viacerých akcií na ďalšiu/novú akciu

1.4.Ciele

1.4.1.Všeobecné ciele

Všeobecným cieľom navrhovaného nariadenia je prispieť k postupnému ukončeniu závislosti Únie od fosílnych palív v dostatočnom predstihu pred rokom 2030 zvýšením odolnosti energetického systému a diverzifikáciou zdrojov dodávok plynu prostredníctvom vyšších objemov dovozu skvapalneného zemného plynu a dovozu plynovodmi od iných ako ruských dodávateľov a podporou využívania udržateľného biometánu, t. j. vyrobeného z organického odpadu a poľnohospodárskych a lesných zvyškov a vodíka z obnoviteľných zdrojov alebo bezfosílneho vodíka (ďalej len „ciele REPowerEU“).

Cieľom je posilniť súdržnosť zabezpečením udržateľných a bezpečných dodávok energie v kontexte súčasnej geopolitickej situácie, pričom sa zohľadnia národné a regionálne rozdiely.

1.4.2.Špecifické ciele

Špecifický cieľ č.

Špecifickým cieľom je využiť Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti ako strategický rámec, v ktorom možno financovať kľúčové reformy a investície prispievajúce k cieľom REPowerEU. Existujúcu schému budú dopĺňať vyhradené dodatočné zdroje financovania a väčšia flexibilita pri presune zdrojov pridelených členským štátom v rámci iných programov. Špecifický cieľ by sa mal napĺňať v úzkej spolupráci s dotknutými členskými štátmi.

1.4.3.Očakávané výsledkyvplyv

Uveďte, aký vplyv by mal mať návrh/iniciatíva na prijímateľov/cieľové skupiny.

Členské štáty budú mať možnosť posilniť svoje plány obnovy a odolnosti, a to buď zohľadnením aktualizovaného celkového finančného príspevku, alebo pridaním nových reforiem a investícií, ktoré sa majú financovať z dodatočných finančných prostriedkov. V rámci existujúcich možností sa bude profitovať zo silnejšej kalibrácie smerom k cieľom REPowerEU. Úpravami plánov obnovy a odolnosti sa musí zabezpečiť, aby sa finančné prostriedky, ktoré sú ešte k dispozícii v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, využívali čo najprimeranejším a najefektívnejším spôsobom, napríklad na urýchlenie prechodu na energiu z obnoviteľných zdrojov a na diverzifikáciu dodávok energie.

1.4.4.Ukazovatele výkonnosti

Uveďte ukazovatele na monitorovanie pokroku a dosiahnutých výsledkov.

Ukazovatele výstupov:

počet zmenených plánov vrátane kapitoly REPowerEU schválenej Komisiou;

Ukazovatele výsledkov:

počet vykonaných opatrení v kapitolách REPowerEU; celkový príspevok k cieľom REPowerEU, a najmä k postupnému ukončeniu závislosti Únie od ruského plynu.

Ukazovatele vplyvu:

ciele REPowerEU sledované v príslušných kapitolách, ktoré sa dosiahli okrem iného vďaka získanej finančnej podpore.

1.5.Dôvody návrhu/iniciatívy

1.5.1.Požiadavky, ktoré sa majú splniťkrátkodobom alebo dlhodobom horizonte vrátane podrobného harmonogramu prvotnej fázy vykonávania iniciatívy

Po spustení nástroja NextGenerationEU v roku 2020 prechádza európske hospodárstvo zrýchlenou zelenou a digitálnou transformáciou. Táto dvojaká transformácia sa však v súčasnosti uskutočňuje v narušenom globálnom kontexte, ktorý priniesol nové neistoty. V tejto súvislosti sa zvýšenie bezpečnosti dodávok energie v Únii stalo nevyhnutným predpokladom úspešnej a udržateľnej obnovy po kríze spôsobenej ochorením COVID-19.

1.5.2.Prínos zapojenia Únie (môže byť výsledkom rôznych faktorov, napr. lepšej koordinácie, právnej istoty, väčšej účinnosti alebo komplementárnosti). Na účely tohto bodu je „prínos zapojenia Únie“ hodnota vyplývajúca zo zásahu Únie, ktorá dopĺňa hodnotu, ktorú by inak vytvorili len samotné členské štáty.

Ciele REPowerEU možno dosiahnuť len vtedy, ak Únia umožní inteligentné a rýchle investície v celej Európe. Ciele si vyžadujú dodatočnú kapacitu, dodatočnú a prispôsobenú infraštruktúru a koordinované a neustále úsilie o prepracovanie energetického systému a priemyselných postupov. Intervencia Únie prinesie hodnotu vytvorením osobitného rámca, ktorý umožní finančnú podporu členských štátov pri navrhovaní a vykonávaní reforiem a investícií súvisiacich s energetikou. Ďalšia hodnota sa vytvorí koordináciou činností s cieľom zabezpečiť koherentnú reakciu v rámci celej EÚ, pričom sa predložia opatrenia prispôsobené osobitostiam každého členského štátu.

1.5.3.Poznatky získanépodobných skúsenostíminulosti

Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti je existujúcim a dobre fungujúcim rámcom, ktorý sa teraz môže využiť na poskytnutie dodatočnej podpory pre opatrenia potrebné na urýchlenie znižovania závislosti Únie od fosílnych palív. Ponúka existujúci rámec monitorovania a podávania správ, na základe ktorého by členské štáty mohli podávať správy o pokroku dosiahnutom pri dosahovaní cieľov REPowerEU, a to v plnej súčinnosti so súčasným plnením existujúcich národných plánov a európskym semestrom.

Na splnenie jeho cieľov je potrebné ho ďalej posilniť, aby sa zvýšilo financovanie a poskytli ďalšie stimuly na zvýšenú mieru využívania opatrení REPowerEU v plánoch obnovy a odolnosti.

1.5.4.Zlučiteľnosťviacročným finančným rámcommožná synergiainými vhodnými nástrojmi

Návrh presadzuje koordináciu a synergie medzi opatreniami podporovanými v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti a inými akciami financovanými z iných zdrojov vrátane vnútroštátnych fondov zavedením koncepcie vnútroštátnych kapitol REPowerEU. To umožňuje, aby Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti uľahčoval a maximalizoval komplementárnosť, konzistentnosť a súdržnosť politík a opatrení prijatých na podporu nezávislosti a bezpečnosti dodávok energie do Únie. Návrh je úzko zosúladený s politickými usmerneniami poskytnutými v rámci európskeho semestra.

1.5.5.Posúdenie rôznych disponibilných možností financovania vrátane možnosti prerozdelenia

Zmeny nariadenia o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti sú doplnené legislatívnymi zmenami s cieľom vytvoriť dodatočné zdroje financovania na pomoc pri financovaní nových cieľov REPowerEU v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Na tento účel sa príjmy pochádzajúce z aukcií niektorých kvót v rámci systému obchodovania s emisiami (ďalej len „ETS“) pridelia na financovanie nových opatrení súvisiacich s energetikou. Členským štátom by sa mala poskytnúť väčšia flexibilita na presun zdrojov, ktoré im boli pridelené podľa nariadenia o spoločných ustanoveniach [(EÚ) 2021/1060)] aj nariadenia o strategických plánoch SPP [(EÚ) 2021/2115].

1.6.Trvaniefinančný vplyv návrhu/iniciatívy

 obmedzené trvanie

   v platnosti od [DD/MM]RRRR do [DD/MM]RRRR

       Finančný vplyv na viazané rozpočtové prostriedky od 2022 do 2023na platobné rozpočtové prostriedky od 2022 do 2026.

 neobmedzené trvanie

Počiatočná fáza vykonávania bude trvať od RRRR do RRRR,

a potom bude implementácia pokračovaťplnom rozsahu.

1.7.Plánovaný spôsob riadenia 9

 Priame riadenie na úrovni Komisie

prostredníctvom jej útvarov vrátane zamestnancovdelegáciách Únie

   prostredníctvom výkonných agentúr

 Zdieľané riadenie s členskými štátmi

 Nepriame riadenie, pri ktorom sa plnením rozpočtu poveria:

tretie krajiny alebo subjekty, ktoré tieto krajiny určili,

medzinárodné organizácieich agentúry (uveďte),

Európska investičná banka (EIB)Európsky investičný fond,

subjekty uvedenéčlánkoch 7071 nariadeniarozpočtových pravidlách,

verejnoprávne subjekty,

súkromnoprávne subjekty poverené vykonávaním verejnej služby, pokiaľ sú im poskytnuté primerané finančné záruky,

súkromnoprávne subjekty spravované právom členského štátu, ktoré sú poverené vykonávaním verejno-súkromného partnerstvaktorým sú poskytnuté primerané finančné záruky,

osoby poverené vykonávaním osobitných činnostíoblasti SZBP podľa hlavyZmluvyEurópskej úniiurčenépríslušnom základnom akte.

V prípade viacerých spôsobov riadenia uveďteoddiele „Poznámky“ presnejšie vysvetlenie.

Poznámky:

neuplatňuje sa

2.OPATRENIAOBLASTI RIADENIA

2.1.Zásady monitorovaniapredkladania správ

Uveďte frekvenciu a podmienky, ktoré sa vzťahujú na tieto opatrenia.

Návrh vychádza z existujúcich postupov monitorovania, hodnotenia a podávania správ o pokroku reforiem a investícií zahrnutých do plánov obnovy a odolnosti, ako sa uvádza v nariadení o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti. Reformy a investície zahrnuté do kapitoly REPowerEU budú podliehať rovnakým mechanizmom monitorovania ako iné opatrenia Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti s osobitnými ustanoveniami určenými na sledovanie pokroku pri dosahovaní cieľov REPowerEU.

Nové kapitoly REPowerEU by takisto poskytovali informácie o opatreniach, ktoré sa majú financovať nie v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, ale z vnútroštátnych alebo iných fondov Únie. To by umožnilo komplexný a kvantifikovaný prehľad plánovaných politických opatrení na dosiahnutie cieľov REPowerEU, aby sa zabezpečilo, že každá reforma a investícia budú podporované najvhodnejším zdrojom financovania, pričom sa zohľadní ich rozsah, spôsoby vykonávania a harmonogram.

Opatrenia financované z iných zdrojov, než je Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti, sa budú monitorovať v rámci existujúceho európskeho semestra.

2.2.Systémy riadeniakontroly

2.2.1.Opodstatnenie navrhovaných spôsobov riadenia, mechanizmov vykonávania financovania, spôsobov platbystratégie kontroly

Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti je dobre nastaveným právnym rámcom na riadenie európskej reakcie na novovznikajúce energetické výzvy vzhľadom na priame prepojenie medzi udržateľnou obnovou a odolnou Úniou, a energetickou bezpečnosťou EÚ.

V návrhu zavedená koncepcia kapitol REPowerEU rozširuje dobre fungujúci rámec riadenia a kontroly Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti na ďalšie reformy a investície podporujúce ciele REPowerEU.

Okrem toho kapitola REPowerEU zabezpečuje účinnosť a súdržnosť opatrení podporovaných z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti s inými opatreniami financovanými z alternatívnych zdrojov.

Na kapitoly REPowerEU sa vzťahuje všeobecný systém kontroly, čo znamená, že členské štáty by mali preukázať, ako ich zavedené systémy kontroly účinne zabezpečujú komplementárnosť a predchádzanie dvojitému financovaniu.

2.2.2.Informáciezistených rizikáchsystémoch vnútornej kontroly zavedených na ich zmierňovanie

Rovnako ako v rámci existujúcej schémy Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti je riziko spojené s meraním výkonnosti (nesplnenie vopred stanovených cieľov/míľnikov).

Opatrenia, ktoré sa zavedú na zmiernenie týchto rizík, sú:

pred vyplatením prostriedkov dôkladné hodnotene splnenia míľnikov/cieľov prijímajúcimi členskými štátmi;

pozastaveniezrušenie platiebprípade, že prijímajúce členské štáty nesplnia míľniky/ciele.

Mechanizmus sa bude vykonávať pod priamym riadením Komisie v súlade s nariadením o rozpočtových pravidlách.

2.2.3.Odhadopodstatnenie nákladovej účinnosti kontrol (pomer medzi nákladmi na kontrolyhodnotou súvisiacich riadených finančných prostriedkov)posúdenie očakávaných úrovní rizika chyby (pri platbeuzavretí)

Finančný príspevok sa členskému štátu poskytne formou financovania, ktoré nie je spojené s nákladmi, v zmysle článku 125 ods. 1 písm. a) nariadenia o rozpočtových pravidlách.

2.3.Opatrenia na predchádzanie podvodomnezrovnalostiam

Uveďte existujúce alebo plánované preventívne a ochranné opatrenia, napr. zo stratégie na boj proti podvodom.

Štandardné ustanovenia o predchádzaní podvodom a nezrovnalostiam a ochrane pred nimi sú obsiahnuté v existujúcom nariadení o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti.

GR ECFIN bude uplatňovať svoju stratégiu boja proti podvodom so zreteľom na proporcionalitu a nákladovú efektívnosť opatrení, ktoré sa majú vykonať.

Na úrovniach riadenia sa budú uplatňovať primerané postupy vnútornej kontroly, ktoré budú navrhnuté tak, aby poskytovali primerané uistenie o dosiahnutí týchto cieľov: účinnosť, efektívnosť a hospodárnosť operácií; spoľahlivosť podávania správ; ochrana majetku a informácií; primerané riadenie rizík týkajúcich sa zákonnosti a správnosti príslušných transakcií a predchádzanie podvodom a nezrovnalostiam, ich odhaľovanie, náprava a s nimi súvisiace následné opatrenia.

3.ODHADOVANÝ FINANČNÝ VPLYV NÁVRHU/INICIATÍVY

3.1.Príslušné okruhy viacročného finančného rámcarozpočtové riadky výdavkov

Členské štáty majú možnosť, aby až 7,5 % svojich rozpočtových prostriedkov pridelenýchrámci nástrojov súdržnosti 10 (až do výšky 26,9 miliardy EUR)12,5 % svojich rozpočtových prostriedkov pridelenýchrámci Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (až do výšky 7,5 miliardy EUR) previedli do Fondu na podporu obnovyodolnosticieľom financovať opatrenia zahrnuté do kapitoly REPowerEU.

·Existujúce rozpočtové riadky

V poradí, v akom za sebou nasledujú okruhy viacročného finančného rámca a rozpočtové riadky.

Okruh viacročného finančného rámca

Rozpočtový riadok

Druh 
výdavkov

Príspevky

Číslo 

DRP/NRP 11 .

krajín EZVO 12

kandidátskych krajín 13

tretích krajín

v zmysle článku 21 ods. 2 písm. b) nariadenia o rozpočtových pravidlách

[06.00201] Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti – Nenávratná podpora

DRP

NIE

NIE

NIE

NIE

·Požadované nové rozpočtové riadky

V poradí, v akom za sebou nasledujú okruhy viacročného finančného rámca a rozpočtové riadky.

Okruh viacročného finančného rámca

Rozpočtový riadok

Druh 
výdavkov

Príspevky

Číslo 

DRP/NRP

krajín EZVO

kandidátskych krajín

tretích krajín

v zmysle článku 21 ods. 2 písm. b) nariadenia o rozpočtových pravidlách

[XX YY YY YY]

ÁNO/NIE

ÁNO/NIE

ÁNO/NIE

ÁNO/NIE

3.2.Odhadovaný finančný vplyv návrhu na rozpočtové prostriedky

Iniciatíva sa bude financovať najmä z vonkajších pripísaných príjmov (pozri bod 3.3).

Členské štáty majú možnosť, aby až 7,5 % svojich rozpočtových prostriedkov pridelenýchrámci nástrojov súdržnosti 14 (až do výšky 26,9 miliardy EUR)12,5 % svojich rozpočtových prostriedkov pridelenýchrámci Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (až do výšky 7,5 miliardy EUR) previedli do Fondu na podporu obnovyodolnosticieľom financovať opatrenia zahrnuté do kapitoly REPowerEU.

3.2.1.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na operačné rozpočtové prostriedky

   Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie operačných rozpočtových prostriedkov.

   Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie týchto operačných rozpočtových prostriedkov:

v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Okruh viacročného finančného 
rámca

Číslo

GR: <…….>

Rok 
N 15

Rok 
N + 1

Rok 
N + 2

Rok 
N + 3

Uveďte všetky roky, počas ktorých vplyv trvá (pozri bod 1.6)

SPOLU

□ Operačné rozpočtové prostriedky

Rozpočtový riadok 16

Záväzky

(1a)

p.m

p.m

p.m

p.m

Platby

(2a)

p.m

p.m

p.m

p.m

Rozpočtový riadok

Záväzky

(1b)

Platby

(2b)

Administratívne rozpočtové prostriedky financovanéfinančného krytia na vykonávanie osobitných programov 17

Rozpočtový riadok

(3)

Rozpočtové prostriedky 
pre GR <…….> SPOLU

Záväzky

= 1a + 1b + 3

Platby

= 2a + 2b

+ 3

 



Operačné rozpočtové prostriedky SPOLU

Záväzky

(4)

Platby

(5)

□ Administratívne rozpočtové prostriedky financované z finančného krytia na vykonávanie osobitných programov SPOLU

(6)

Rozpočtové prostriedky OKRUHU <….>
viacročného finančného rámca
SPOLU

Záväzky

= 4 + 6

Platby

= 5 + 6

Ak má návrh/iniciatíva vplyv na viaceré operačné okruhy, zopakujte oddiel uvedený vyššie:

□ Operačné rozpočtové prostriedky SPOLU (všetky operačné okruhy)

Záväzky

(4)

Platby

(5)

Administratívne rozpočtové prostriedky financované z finančného krytia na vykonávanie osobitných programov SPOLU (všetky operačné okruhy)

(6)

Rozpočtové prostriedky 
OKRUHOV 1 až 6 
viacročného finančného rámca SPOLU 
(referenčná suma)

Záväzky

= 4 + 6

Platby

= 5 + 6





Okruh viacročného finančného 
rámca

7

„Administratívne výdavky“

Tento oddiel treba vyplniťpoužitím rozpočtových údajov administratívnej povahy, ktoré sa najprv uvedú prílohelegislatívnemu finančnému výkazu (príloha V k interným pravidlám), ktorá sa na účely medziútvarovej konzultácie nahrá do aplikácie DECIDE.

v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Rok 
N

Rok 
N + 1

Rok 
N + 2

Rok 
N + 3

Uveďte všetky roky, počas ktorých vplyv trvá (pozri bod 1.6)

SPOLU

GR: <…….>

□ Ľudské zdroje

□ Ostatné administratívne výdavky

GR <…….> SPOLU

Rozpočtové prostriedky

Rozpočtové prostriedky 
OKRUHU 7 
viacročného finančného rámca SPOLU 

(Záväzky spolu = Platby spolu)

v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Rok 
N 18

Rok 
N + 1

Rok 
N + 2

Rok 
N + 3

Uveďte všetky roky, počas ktorých vplyv trvá (pozri bod 1.6)

SPOLU

Rozpočtové prostriedky 
OKRUHOV 1 až 7 
viacročného finančného rámca SPOLU 

Záväzky

Platby

3.2.2.Odhadované výsledky financovanéoperačných rozpočtových prostriedkov

viazané rozpočtové prostriedky v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Uveďte ciele a výstupy

Rok 
N

Rok 
N + 1

Rok 
N + 2

Rok 
N + 3

Uveďte všetky roky, počas ktorých vplyv trvá (pozri bod 1.6)

SPOLU

VÝSTUPY

Druh 19

Priemerné náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet spolu

Náklady spolu

ŠPECIFICKÝ CIEĽ č. 1 20

‒ Výstup

‒ Výstup

‒ Výstup

Špecifický cieľ č. 1 medzisúčet

ŠPECIFICKÝ CIEĽ č. 2…

‒ Výstup

Špecifický cieľ č. 2 medzisúčet

SPOLU

3.2.3.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na administratívne rozpočtové prostriedky

   Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie administratívnych rozpočtových prostriedkov

   Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie týchto administratívnych rozpočtových prostriedkov:

v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Rok 
N 21

Rok 
N + 1

Rok 
N + 2

Rok 
N + 3

Uveďte všetky roky, počas ktorých vplyv trvá (pozri bod 1.6)

SPOLU

OKRUH 7 
viacročného finančného rámca

Ľudské zdroje

Ostatné administratívne výdavky

Medzisúčet OKRUHU 7 
viacročného finančného rámca

Mimo OKRUHU 7 22  
viacročného finančného rámca

Ľudské zdroje

Ostatné administratívne výdavky

Medzisúčet 
mimo OKRUHU 7 
viacročného finančného rámca

SPOLU

Rozpočtové prostriedky potrebné na ľudské zdroje a na ostatné administratívne výdavky budú pokryté rozpočtovými prostriedkami GR, ktoré už boli pridelené na riadenie akcie a/alebo boli prerozdelené v rámci GR, a v prípade potreby budú doplnené zdrojmi, ktoré sa môžu prideliť riadiacemu GR v rámci ročného postupu prideľovania zdrojov a v závislosti od rozpočtových obmedzení.

3.2.3.1.Odhadované potreby ľudských zdrojov

   Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie ľudských zdrojov.

   Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie týchto ľudských zdrojov:

odhady sa vyjadrujú v jednotkách ekvivalentu plného pracovného času

·

Rok 
N

Rok 
N + 1

Rok N + 2

Rok N + 3

Uveďte všetky roky, počas ktorých vplyv trvá (pozri bod 1.6)

□ Plán pracovných miest (úradníci a dočasní zamestnanci)

·20 01 02 01 (ústrediezastúpenia Komisie)

·20 01 02 03 (delegácie)

·01 01 01 01 (nepriamy výskum)

· 01 01 01 11 (priamy výskum)

·Iné rozpočtové riadky (uveďte)

· Externí zamestnanci (ekvivalent plného pracovného času ) 23

·

·20 02 01 (ZZ, VNE, DAZcelkového finančného krytia)

·20 02 03 (ZZ, MZ, VNE, DAZ, PEDdelegáciách)

·XX 01 xx yy zz  24

·

·‒ ústredie

·

·

·

·– delegácie

·

·01 01 01 02 (ZZ, DAZ, VNE – nepriamy výskum)

· 01 01 01 12 (ZZ, DAZ, VNE – priamy výskum)

·Iné rozpočtové riadky (uveďte)

·SPOLU

XX predstavuje príslušnú oblasť politiky alebo rozpočtovú hlavu.

Potreby ľudských zdrojov budú pokryté úradníkmi GR, ktorí už boli pridelení na riadenie akcie a/alebo boli interne prerozdelení v rámci GR, a v prípade potreby budú doplnené zdrojmi, ktoré sa môžu prideliť riadiacemu GR v rámci ročného postupu prideľovania zdrojov a v závislosti od rozpočtových obmedzení.

Opis úloh, ktoré sa majú vykonať:

Úradníci a dočasní zamestnanci

Externí zamestnanci

3.2.4.Súladplatným viacročným finančným rámcom

Návrh/iniciatíva:

   môže byťplnej miere financovaná prerozdelenímrámci príslušného okruhu viacročného finančného rámca (VFR).

Členské štáty majú možnosť, aby až 7,5 % svojich rozpočtových prostriedkov pridelených v rámci nástrojov súdržnosti (až do výšky 26,9 miliardy EUR) a 12,5 % svojich rozpočtových prostriedkov pridelených v rámci Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (až do výšky 7,5 miliardy EUR) previedli do Fondu na podporu obnovy a odolnosti s cieľom financovať opatrenia zahrnuté do kapitoly REPowerEU. Nevyžaduje si revíziu príslušných okruhov viacročného finančného rámca.

   si vyžaduje použitie nepridelenej rezervyrámci príslušného okruhu VFR a/alebo použitie osobitných nástrojov vymedzenýchnariadeníVFR.

Vysvetlite potrebu a uveďte príslušné okruhy, rozpočtové riadky, zodpovedajúce sumy a nástroje, ktorých použitie sa navrhuje.

   si vyžaduje revíziu VFR.

Vysvetlite potrebu a uveďte príslušné okruhy, rozpočtové riadky a zodpovedajúce sumy.

3.2.5.Príspevky od tretích strán

Návrh/iniciatíva:

   nezahŕňa spolufinancovanie tretími stranami

   zahŕňa spolufinancovanie tretími stranami, ako je odhadnuténasledujúcej tabuľke:

rozpočtové prostriedky v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Rok 
N 25

Rok 
N + 1

Rok 
N + 2

Rok 
N + 3

Uveďte všetky roky, počas ktorých vplyv trvá (pozri bod 1.6)

Spolu

Uveďte spolufinancujúci subjekt 

Prostriedky zo spolufinancovania SPOLU

 

3.3.Odhadovaný vplyv na príjmy

   Návrh/iniciatíva nemá finančný vplyv na príjmy.

   Návrh/iniciatíva má tento finančný vplyv na príjmy:

   vplyv na vlastné zdroje

   vplyv na iné príjmy

uveďte, či sú príjmy pripísané rozpočtovým riadkom výdavkov    

v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Rozpočtový riadok príjmov:

Rozpočtové prostriedky k dispozícii v bežnom rozpočtovom roku

Vplyv návrhu/iniciatívy 26

2023

2024

Rok 
N + 2

Rok 
N + 3

Uveďte všetky roky, počas ktorých vplyv trvá (pozri bod 1.6)

Článok ………….

p.m

p.m

p.m

p.m

V prípade pripísaných príjmov uveďte príslušné rozpočtové riadky výdavkov.

Finančné krytie nástroja sa zvýši o 20 miliárd EUR (v bežných cenách). Krytie (vo viazaných a platobných rozpočtových prostriedkoch) sa bude financovať z aukcií emisných kvót ETS. Táto suma sa sprístupní členským štátom a zahrnie sa do kapitoly REPowerEU. Suma na nenávratnú podporu predstavuje vonkajšie pripísané príjmy v zmysle článku 21 ods. 5 nariadenia o rozpočtových pravidlách vo forme nenávratnej podpory v rámci priameho riadenia na podporu výlučne reforiem a investícií. Rozdelenie podľa rokov nie je v tejto fáze známe.

Ďalšie poznámky (napr. spôsob/vzorec použitý na výpočet vplyvu na príjmy alebo akékoľvek ďalšie informácie).

(1)    Ú. v. EÚ C , , s. .
(2)    Ú. v. EÚ C , , s. .
(3)    Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/24112. februára 2021, ktorým sa zriaďuje Mechanizmus na podporu obnovyodolnosti (Ú. v. EÚ L 57, 18.2.2021, s. 17).
(4)    Rozhodnutie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2015/1814 zo 6. októbra 2015zriadeníprevádzke trhovej stabilizačnej rezervy systému obchodovaniaemisnými kvótami skleníkových plynovÚnii a o zmene smernice 2003/87/ES (Ú. v. EÚ L 264, 9.10.2015, s. 1).
(5)    Smernica Európskeho parlamentuRady 2003/87/ES13. októbra 2003o vytvorení systému obchodovaniaemisnými kvótami skleníkových plynovspoločenstve,ktorou sa menídopĺňa smernica Rady 96/61/ES
(6)

   Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/106024. júna 2021, ktorým sa stanovujú spoločné ustanoveniaEurópskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde plus, Kohéznom fonde, Fonde na spravodlivú transformáciuEurópskom námornom, rybolovnomakvakultúrnom fonderozpočtové pravidlá pre uvedené fondy, ako aj pre Fond pre azyl, migráciuintegráciu, Fond pre vnútornú bezpečnosťNástroj finančnej podpory na riadenie hranícvízovú politiku (Ú. v. EÚ L 231, 30.6.2021, s. 159).

(7)    Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/21152. decembra 2021, ktorým sa stanovujú pravidlá podpory strategických plánov, ktoré majú zostaviť členské štátyrámci spoločnej poľnohospodárskej politiky (strategické plány SPP)ktoré sú financovanéEurópskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF)Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV),ktorým sa zrušujú nariadenia (EÚ) č. 1305/2013(EÚ) č. 1307/2013 (Ú. v. EÚ L 435, 6.12.2021, s. 1).
(8)    Podľa článku 58 ods. 2 písm. a) alebo b) nariadeniarozpočtových pravidlách.
(9)    Vysvetlenie spôsobov riadeniaodkazy na nariadenierozpočtových pravidlách súdispozícii na webovej stránke BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
(10)    Európsky fond regionálneho rozvoja, Kohézny fond, Európsky sociálny fond plusEurópsky námorný, rybárskyakvakultúrny fond
(11)    DRP = diferencované rozpočtové prostriedky / NRP = nediferencované rozpočtové prostriedky.
(12)    EZVO: Európske združenie voľného obchodu.
(13)    Kandidátske krajinyprípadne potenciálni kandidáti zo západného Balkánu.
(14)    Európsky fond regionálneho rozvoja, Kohézny fond, Európsky sociálny fond plusEurópsky námorný, rybárskyakvakultúrny fond
(15)    Rok N je rokom,ktorom sa návrh/iniciatíva začína vykonávať. Nahraďte „N“ očakávaným prvým rokom vykonávania (napríklad: 2021). To isté urobte aj pri nasledujúcich rokoch.
(16)    Podľa oficiálnej rozpočtovej nomenklatúry. Sumy budú závisieť od toho, či členské štáty využijú možnosti prevodu.
(17)    Technická a/alebo administratívna pomocvýdavky na podporu vykonávania programov a/alebo akcií EÚ (pôvodné rozpočtové riadky „BA“), nepriamy výskum, priamy výskum.
(18)    Rok N je rokom,ktorom sa návrh/iniciatíva začína vykonávať. Nahraďte „N“ očakávaným prvým rokom vykonávania (napríklad: 2021). To isté urobte aj pri nasledujúcich rokoch.
(19)    Výstupy sú produkty, ktoré sa majú dodať,služby, ktoré sa majú poskytnúť (napr.: počet financovaných výmen študentov, vybudované cestykm atď.).
(20)    Ako je uvedenébode 1.4.2. „Špecifické ciele...“.
(21)    Rok N je rokom,ktorom sa návrh/iniciatíva začína vykonávať. Nahraďte „N“ očakávaným prvým rokom vykonávania (napríklad: 2021). To isté urobte aj pri nasledujúcich rokoch.
(22)    Technická a/alebo administratívna pomocvýdavky na podporu vykonávania programov a/alebo akcií EÚ (pôvodné rozpočtové riadky „BA“), nepriamy výskum, priamy výskum.
(23)    ZZ = zmluvný zamestnanec; MZ = miestny zamestnanec; VNE = vyslaný národný expert; DAZ = dočasný agentúrny zamestnanec; PED = pomocný expertdelegácii.
(24)    Čiastkový strop pre externých zamestnancov financovanýchoperačných rozpočtových prostriedkov (pôvodné rozpočtové riadky „BA“).
(25)    Rok N je rokom,ktorom sa návrh/iniciatíva začína vykonávať. Nahraďte „N“ očakávaným prvým rokom vykonávania (napríklad: 2021). To isté urobte aj pri nasledujúcich rokoch.
(26)    Maximálna suma dosahuje 20 miliárd EUR. Rozdelenie na roky bude závisieť od aukcií emisných kvót ETS.
Top

V Bruseli18. 5. 2022

COM(2022) 231 final

PRÍLOHY

k

návrhu NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2021/241, pokiaľ ide o kapitoly REPowerEU v plánoch obnovy a odolnosti, a ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2021/1060, nariadenie (EÚ) 2021/2115, smernica 2003/87/ES a rozhodnutie (EÚ) 2015/1814


PRÍLOHA I

Príloha V k nariadeniu 2021/241 sa mení takto:

a)V oddiele 2 sa dopĺňa tento bod:

„2.12. Očakáva sa, že opatrenia uvedené v článku 21c ods. 1 a 2 účinne prispejú k bezpečnosti dodávok Únie pre Úniu ako celok, a to najmä diverzifikáciou dodávok energie alebo znížením závislosti od fosílnych palív ešte pred rokom 2030.“.

Pri posudzovaní opatrení uvedených v článku 21c ods. 1 podľa tohto kritéria Komisia zohľadní tieto prvky:

Rozsah

– očakáva sa, že vykonávanie plánovaných opatrení výrazne prispeje k zlepšeniu energetickej infraštruktúry a zariadení, aby bolo možné uspokojovať okamžité potreby v oblasti bezpečnosti dodávok ropy a plynu, a to najmä s cieľom umožniť diverzifikáciu dodávok v záujme Únie ako celku,

alebo

– očakáva sa, že vykonávanie plánovaných opatrení výrazne prispeje k zvýšeniu energetickej efektívnosti budov, dekarbonizácii priemyslu, zvýšeniu výroby a využívania udržateľného biometánu a vodíka z obnoviteľných zdrojov alebo bezfosílneho vodíka a k zvýšeniu podielu energie z obnoviteľných zdrojov,

alebo

– očakáva sa, že vykonávanie plánovaných opatrení bude riešiť úzke miesta v energetickej infraštruktúre, najmä vybudovaním cezhraničných prepojení s inými členskými štátmi, alebo podporovať dopravu s nulovými emisiami a jej infraštruktúru vrátane železníc,

alebo

– očakáva sa, že vykonávanie plánovaných opatrení výrazne prispeje k podpore rekvalifikácie pracovnej sily smerom k zeleným zručnostiam, ako aj k podpore hodnotových reťazcov v oblasti kľúčových materiálov a technológií súvisiacich so zelenou transformáciou,

a

— či sa opatrenia a vysvetlenie stanovené v článku 21c ods. 1 navzájom dopĺňajú a či spolu s opatreniami podľa článku 21c ods. 2 písm. a) a b) významne prispievajú k tomu, aby Únia ešte pred rokom 2030 dosiahla diverzifikáciu dodávok energie alebo znížila svoju závislosť od fosílnych palív.“

Hodnotenie

A – do značnej miery

B – do strednej miery

C – do malej miery

b)V oddiele 3 sa časť, ktorá sa začína slovami „Na základe procesu posudzovania a s ohľadom na hodnotenia“ nahrádza takto:

„Na základe procesu posudzovania a s ohľadom na hodnotenia:

a) Plán obnovy a odolnosti uspokojivo spĺňa kritériá posudzovania:

Ak konečné hodnotenie na základe kritérií v bode 2 zahŕňa:

— hodnotenie A pri kritériách 2.2, 2.3, 2.5, 2.6 a 2.12

a pri ostatných kritériách:

— vždy hodnotenie A

alebo

— nie viac hodnotení B ako A a žiadne hodnotenie C.

b) Plán obnovy a odolnosti nespĺňa uspokojivo kritériá posudzovania:

Ak konečné hodnotenie na základe kritérií v bode 2 zahŕňa:

— hodnotenie iné než A pri kritériách 2.2, 2.3, 2.5, 2.6 a 2.12

a pri ostatných kritériách:

— viac hodnotení B ako A

alebo

— aspoň jedno hodnotenie C.“

PRÍLOHA II

1.V bode 4.2 prílohy IInariadeniu (EÚ) 2021/1060 sa vkladá tento text:

„Ref.: články 26 ods. 1 a 26a nariadenia o spoločných ustanoveniach“

2.V bode 3.1 prílohy V k nariadeniu (EÚ) 2021/1060 sa vkladá tento text:

„Ref.: články 14, 26, 26a a 27 nariadenia o spoločných ustanoveniach“

3.V poznámke pod čiarou 1bode 3.1 prílohy V k nariadeniu (EÚ) 2021/1060 sa vkladá tento text:

   Vzťahuje sa len na zmeny programusúladečlánkami 14, 2626avýnimkou doplnkových prevodov do FSTsúladečlánkom 27 nariadeniaspoločných ustanoveniach. Prevody nemajú vplyv na ročné rozdelenie finančných rozpočtových prostriedkov na úrovni VFR pre členský štát. “

Top