Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0219

    Návrh VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE RADY, ktorým sa Fínsku povoľuje uplatňovať zníženú sadzbu dane z elektriny dodávanej do určitých tepelných čerpadiel, elektrických kotlov a recirkulačných vodných čerpadiel v súlade s článkom 19 smernice 2003/96/ES

    COM/2022/219 final

    V Bruseli20. 5. 2022

    COM(2022) 219 final

    2022/0159(NLE)

    Návrh

    VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE RADY,

    ktorým sa Fínsku povoľuje uplatňovať zníženú sadzbu dane z elektriny dodávanej do určitých tepelných čerpadiel, elektrických kotlov a recirkulačných vodných čerpadiel v súlade s článkom 19 smernice 2003/96/ES


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.KONTEXT NÁVRHU

    Dôvodyciele návrhu

    Zdaňovanie energetických výrobkovelektrinyÚnii sa upravuje smernicou Rady 2003/96/ES27. októbra 2003reštrukturalizácii právneho rámca Spoločenstva pre zdaňovanie energetických výrobkovelektriny 1 (ďalej len „smernicazdaňovaní energie“ alebo „smernica“).

    Podľa článku 19 ods. 1 smernice popri ustanoveniach stanovených najmä v jej článkoch 5, 15 a 17 Rada môže na návrh Komisie ktorémukoľvek členskému štátu jednomyseľne povoliť zavedenie ďalších oslobodení od dane alebo daňových úľav, pokiaľ ide o úroveň zdaňovania, z osobitných politických dôvodov.

    Listom zo 6. augusta 2021, po ktorom nasledovala ďalšia korešpondencia zo 4. novembra 2021, z 26. januára a zo 16. februára 2022, fínske orgány požiadali o povolenie uplatňovať zníženú sadzbu dane z elektriny používanej na pohon určitých tepelných čerpadiel, elektrických kotlov a recirkulačných vodných čerpadiel. Požadované obdobie platnosti je šesť rokov, od 1. januára 2022 do 31. decembra 2027, čo je v rámci maximálneho obdobia povoleného článkom 19 smernice o zdaňovaní energie. Cieľom tohto návrhu je udeliť takéto povolenie na základe výnimky, ktorej platnosť by v zmysle žiadosti bola šesť rokov, do 31. decembra 2027.

    Fínsko žiadapovolenie uplatňovať vnútroštátnu sadzbu vo výške 0,63 EUR/MWh stanovenú pre používanie elektriny na podnikateľské účely (podľa fínskeho práva označenú ako sadzba „kategórie II“, ktorá sa vzťahuje len na určité odvetvia podnikania 2 ), ktorá prevyšuje minimálnu sadzbu pre elektrinu používanú na podnikateľské účely vo výške 0,5 EUR/MWh stanovenúsmernicizdaňovaní energie 3 , na: tepelné čerpadláelektrické kotly, ktoré vyrábajú teplo pre sieť diaľkového vykurovania, tepelné čerpadlámenovitým tepelným výkonom najmenej 0,5 MW nepripojenésieti diaľkového vykurovaniarecirkulačné vodné čerpadlágeotermálnych teplárňach.tejto súvislosti podľa informácií poskytnutých fínskymi orgánmi by toto opatrenie malo byť zamerané na niektoré konkrétne použitia elektriny na podnikateľské aj nepodnikateľské účely 4 . Vnútroštátna sadzba uplatňovaná na elektrinu používanú na nepodnikateľské účely (podľa fínskych predpisov označená ako sadzba „kategórie I“, ktorá sa vzťahuje na všetko, čo nepatrí do kategórie II, vrátane domácností) je stanovená vo výške 22,53 EUR/MWh, čo výrazne prevyšuje príslušnú minimálnu sadzbu 1 EUR/MWh stanovenúsmernicizdaňovaní energie 5 .

    Cieľom úľavy je poskytnúť stimuly na zavádzanie a využívanie elektricky poháňanej výroby tepla, ktorá inak vo veľkej miere závisí od znečisťujúcich fosílnych palív alebo od biomasy, a podporiť výrobu nespaľovaného tepla (ako zdroj tepla môžu tepelné čerpadlá napríklad využívať okrem iného vonkajšiu teplotu, teplo zo zeme a hlbšiu geotermálnu energiu, morskú a jazernú vodu a teplo z odpadovej vody; ako zdroje tepla možno využívať aj rôzne zdroje odpadového tepla z priemyslu, dátových centier a iných chladiacich systémov) s cieľom znížiť emisie a šetriť fosílne a obnoviteľné prírodné zdroje.

    Znížená sadzba by sa uplatňovala na tepelné čerpadlá a elektrické kotly v sieti diaľkového vykurovania, na tepelné čerpadlá mimo siete diaľkového vykurovania, ktorých menovitý tepelný výkon je najmenej 0,5 MW, a na recirkulačné vodné čerpadlá v geotermálnych teplárňach. Podľa odôvodnenia, ktoré poskytlo Fínsko, zdaňovanie všetkých tepelných čerpadiel a elektrických kotlov nižšou sadzbou by nebolo opodstatnené a náležite odôvodnené z niekoľkých dôvodov.

    Ak sa napríklad berú do úvahy tepelné čerpadlá, tie, ktoré majú menšiu veľkosť – na ktoré sa nevzťahuje požadované opatrenie – sa už považujú za veľmi konkurencieschopné. Okrem toho uplatňovanie dane z elektriny kategórie II na tieto čerpadlá by vyžadovalo samostatné meranie elektriny na predmetné účely a registráciu príjemcov. Vo Fínsku je viac ako 1,1 milióna tepelných čerpadiel, takže by išlo o veľmi veľké množstvo a administratívna záťaž pre rôzne strany by bola výrazná.

    Na základe odhadov fínskych orgánov na rok 2022 by naopak zvolené kritériá znížili počet príjemcov na menej ako sto.

    Opatrenie by sa vzťahovalo na tých príjemcov, ktorí by platili o 2,19 centa/kWh menej ako je základná sadzba, čo by malo za následok daňové výdavky vo výške 10 – 15 miliónov EUR v podobe nižších daňových príjmov (podľa odhadov na rok 2022).

    Súladexistujúcimi ustanoveniamitejto oblasti politiky

    Ustanovenia smernice o zdaňovaní energie

    Zdaňovanie elektriny upravuje smernica o zdaňovaní energie Konkrétne v článku 10 a tabuľke C prílohy I k uvedenej smernici sa stanovujú príslušné minimálne úrovne zdaňovania rozlíšené pre používanie na podnikateľské účely, a to vo výške 0,5 EUR/MWh, a používanie na nepodnikateľské účely, a to vo výške 1 EUR/MWh.

    Článok 11 smernice obsahuje okrem iného vymedzenie pojmu „používanie na podnikateľské účely“ a umožňuje členským štátom obmedziť rozsah zníženej úrovne zdaňovania v prípade používania na podnikateľské účely.

    Fínsko obmedzilo rozsah nižšej sadzby dane z elektriny používanej na podnikateľské účely, sadzby kategórie II vo výške 0,63 EUR/MWh, na určité odvetvia podnikania, konkrétne na priemysel, poľnohospodárstvo, ťažbu a dátové centrá.

    Iná forma spotreby elektriny, ako je elektrina používaná domácnosťami, patrí do daňovej kategórie I stanovenej vo výške 22,53 EUR/MWh.

    Navrhovaná znížená sadzba dane pre elektrinu vo výške 0,63 EUR/MWh by sa vzťahovala na tepelné čerpadlá a elektrické kotly, ktoré vyrábajú teplo pre sieť diaľkového vykurovania; nárok na nižšiu daň z elektriny by mali tepelné čerpadlá s menovitým tepelným výkonom najmenej 0,5 MW, ktoré nie sú pripojené k sieti diaľkového vykurovania, a recirkulačné vodné čerpadlá v geotermálnych teplárňach.

    Z dôvodov konzistentnéhojednotného uplatňovaniapraktického vykonávania by sa nižšia sadzba daneelektriny uplatňovala nielen na používanie na určité podnikateľské účely, ale aj na používanie na určité špecifické nepodnikateľské účely, ktoré by mali podliehať vyššej úrovni zdaňovania podľa fínskej sadzby kategórie I vo výške 22,53 EUR/MWh.tejto súvislosti fínske orgánycieľom doplniť odôvodnenie svojej žiadosti zdôraznili aj to, že článok 15 ods. 1 písm. h smernice umožňuje členským štátom uplatniť oslobodenie od daníúrovniach zdaňovania na elektrinu používanú domácnosťami, zatiaľ čo úroveň zdaňovania elektriny pre domácnostiich krajine by naďalej bola veľmi vysoká 6 (kategória I fínskych daňových sadzieb je stanovená vo výške 22,53 EUR/MWh, čo výrazne prevyšuje minimálnu úroveň EÚ). Požadovaná vnútroštátna sadzba dane by však prevyšovala minimálnu úroveň zdaňovaniaprípade používania na podnikateľské účely podľa smernicezdaňovaní energie.

    Článok 19 ods. 1 prvý pododsek smernice znie takto:

    „Okrem ustanovení stanovených v predchádzajúcich článkoch, najmä v článkoch 5, a 15 a 17, Rada môže na návrh Komisie ktorémukoľvek členskému štátu jednomyseľne povoliť zavedenie ďalších oslobodení od dane alebo daňových úľav z osobitných politických dôvodov.“

    Možnosť zavedenia daňovej úľavy (zníženej sadzby dane z elektriny) na elektrinu dodávanú do tepelných čerpadiel, elektrických kotlov a recirkulačných vodných čerpadiel, ktoré spĺňajú určité podmienky, možno predpokladať podľa článku 19 smernice o zdaňovaní energie, keďže jej účelom je umožniť žiadajúcemu členskému štátu zaviesť ďalšiu úľavu z osobitných politických dôvodov. Za takéto osobitné politické dôvody možno považovať podporu elektrifikácie odvetvia koncovej spotreby vykurovania a podporu výroby nespaľovaného tepla s cieľom znížiť emisie a šetriť fosílne a obnoviteľné prírodné zdroje. Cieľom Fínska je dosiahnuť do roku 2035 klimatickú neutralitu. Požadované opatrenie by podporilo dosiahnutie tohto cieľa.

    Fínsko požiadalo, aby sa opatrenie uplatňovalo počas šiestich rokov (od 1. januára 2022), čo je maximálne obdobie povolené v článku 19 ods. 2 smernice. Obdobie uplatňovania výnimky by malo byť v zásade dostatočne dlhé na to, aby sa podporili investície do cielených elektricky poháňaných riešení vykurovania. Toto obdobie poskytne maximálnu možnú právnu istotu pre príslušné investície.

    Výnimka by však nemala ohroziť budúci vývoj existujúceho právneho rámcamala by zohľadňovať súčasnú revíziu smernicezdaňovaní energiemožnosť, že Rada prijme právny akt na základe návrhu Komisie na prepracovanie smernicezdaňovaní energie 7 .

    Za daných okolností sa zdá vhodné udeliť povolenie na požadované obdobie, avšak platnosť výnimky by mala byť podriadená nadobudnutiu účinnosti všeobecných ustanovení v tejto oblasti skôr ako 31. decembra 2027.

    Pravidlá štátnej pomoci

    Zamýšľaná znížená sadzba dane vo výške 0,63 EUR za MWh je vyššia ako minimálna úroveň zdaňovania elektriny v EÚ používanej na podnikateľské účely podľa článku 10 a prílohy I, tabuľky C smernice 2003/96/ES.

    Opatrenie môže predstavovať štátnu pomocsúladečlánkom 107 ods. 1 Zmluvyfungovaní Európskej únie (ZFEÚ). Keďže znížená sadzba presahuje minimálne úrovne EÚ, na opatrenie by sa vzťahoval článok 44 nariadenia 651/2014/EÚ (všeobecné nariadenieskupinových výnimkách) 8 . Po tom, ako všeobecné nariadenieskupinových výnimkách stratí 31. decembra 2023 účinnosť, zostáva pomoc naďalej oslobodená počas obdobia prispôsobeniatrvaní šiestich mesiacov (pozri článok 58 ods. 4 všeobecného nariadeniaskupinových výnimkách). Týmto rozhodnutím nie sú dotknuté uplatniteľné pravidlá štátnej pomoci počas obdobia, na ktoré sa vzťahuje výnimka.

    Súladostatnými politikami Únie

    Politika v oblasti životného prostredia a zmeny klímy

    Požadované opatrenie je zamerané na podporu výroby nespaľovaného teplacieľom znížiť emisiešetriť fosílneobnoviteľné prírodné zdroje.článku 13 smernice 2008/50/ESkvalite okolitého ovzdušia 9 sa od členských štátov vyžaduje, aby zabezpečili, aby boli úrovne viacerých látok znečisťujúcich ovzdušie nižšie ako limitné hodnoty, cieľové hodnotyaby sa dodržiavali ďalšie normyoblasti kvality ovzdušia stanovenésmernici.

    Okrem toho špecifický energetický mix Fínska tvorí prevažne energiaobnoviteľných zdrojov (47 %)jadrová energia (35 %) 10 , pričom obe sú bezuhlíkové alebo nízkouhlíkové. Očakáva sa preto, že ďalšia elektrifikácia rozsiahlych vykurovacích aplikácií bude mať významný prínos pre životné prostredieklímu.

    Opatrenie je teda zlučiteľné s politikou EÚ v oblasti ochrany životného prostredia a energetickou politikou, najmä s Európskou zelenou dohodou, balíkom Fit for 55 na podporu elektrifikácie a dlhodobým programom dekarbonizácie do roku 2050, v ktorom elektrifikácia zohráva ústrednú úlohu.

    Energetická politika

    Opatrenie by prispelorealizácii ambícií Európskej zelenej dohody, najmäkontexte stratégie EÚ pre integráciu energetického systému 11 .

    Stratégia integrácie energetického systému EÚ vytvára rámec prechodu na zelenú energiu. Súčasný model, v ktorom k spotrebe energie v oblasti dopravy, priemyslu, plynu a budov dochádza v „uzavretých štruktúrach“ (pričom v každej z uvedených oblastí existujú samostatné hodnotové reťazce, pravidlá, infraštruktúra, plánovanie a operácie), nemôže zabezpečiť klimatickú neutralitu do roku 2050 nákladovo efektívnym spôsobom. Požadované opatrenie by podporilo integráciu odvetvia koncovej spotreby vykurovania s inými odvetviami koncovej spotreby. V súlade so stratégiou by požadované opatrenie viedlo aj k zníženiu nákladov na inovatívne riešenia, ktoré je potrebné integrovať do energetického systému EÚ. Požadované opatrenie by priamo prispelo k dvom z troch pilierov stratégie integrácie energetického systému EÚ.

    Po prvé, „obehovejší“ energetický systém, ktorého základom je energetická efektívnosť. V stratégii sa identifikujú konkrétne opatrenia na uplatnenie zásady prvoradosti energetickej efektívnosti v praxi a na účinnejšie využívanie miestnych zdrojov energie v budovách alebo komunitách. Je tu významný potenciál opätovného využívania odpadového tepla z priemyselných lokalít, dátových centier či iných zdrojov, ako aj energie vyrobenej z biologického odpadu alebo z čistiarní odpadových vôd. Cieľom opatrenia požadovaného Fínskom je okrem iného podporiť využívanie odpadového tepla zo zdrojov výslovne uvedených v stratégii.

    Po druhé, viac priamej elektrifikácie v odvetviach koncovej spotreby. Keďže odvetvie energetiky má najvyšší podiel obnoviteľných zdrojov, elektrina by sa mala čoraz viac využívať, keď je to možné, napríklad pre tepelné čerpadlá v budovách. Cieľom opatrenia požadovaného Fínskom je podporiť elektricky poháňanú aplikáciu v súlade so stratégiou.

    Toto opatrenie by podporilo integráciu energetického systému, keďže siete diaľkového vykurovania ponúkajú väčšiu flexibilitu a schopnosť uchovávať elektrickú energiu vo forme tepla v porovnaní so samostatnými riešeniami vykurovania budov. Fínsko už má dobre rozvinutú infraštruktúru diaľkového vykurovania, ktorá môže slúžiť na tento účel.

    Požadovaná výnimka na používanie nižšej sadzby dane by sa okrem iného vzťahovala aj na určité elektrické kotly. Takáto úľava môže prispieť aj k integrácii energetického systému a k integrácii elektriny z obnoviteľných zdrojov energie do systému. Elektrické kotly je možné využívať na výrobu tepla do sietí diaľkového vykurovania najmä vtedy, keď je prebytok elektriny a cena elektriny je nízka. To umožňuje napríklad využívanie veternej energie na diaľkové vykurovanie. Nízke investičné náklady na elektrické kotly umožňujú dosiahnuť ziskovosť aj s nízkym počtom prevádzkových hodín a výroba tepla sa môže uskutočňovať len vtedy, ak existuje nadmerná ponuka elektriny. To môže prispieť k udržiavaniu stability elektrizačnej sústavy. Vplyv zdaňovania elektriny podľa nákladov na výrobu tepla je v súčasnosti významný a ako už bolo uvedené, môže to byť vhodná chvíľa na používanie týchto zariadení. Elektrické kotly možno kombinovať so schopnosťou skladovať tepelnú energiu, čo umožňuje uchovávanie prebytočnej elektriny ako tepla.

    Opatrenie požadované Fínskom je takistosúlade so stratégiou EÚ týkajúcou sa vykurovaniachladenia 12 ,ktorej sa pripomínajú výhody nahradenia riešení vykurovania na báze fosílnych palív tepelnými čerpadlamivyužívaním odpadového tepla.stratégii sa uvádza, že tepelné čerpadlá dokážu premeniť jednu jednotku elektriny na tri alebo viac jednotiek vykurovania alebo chladenia.

    Uvedené výhody sú zdôraznené ajkontexte smernice EÚenergetickej efektívnostiosobitneodporúčaní Komisieobsahu komplexného posúdenia potenciálu efektívneho vykurovaniachladenia podľa článku 14 smernice 2012/27/EÚ 13 (smernicaenergetickej efektívnosti).

    Vnútorný trh a spravodlivá hospodárska súťaž

    Opatrenie by bolo prístupné všetkým prevádzkovateľom z EÚ bez diskriminácie. Znížená sadzba by sa uplatňovala pre všetkých výrobcov tepla, ktorí používajú tepelné čerpadlá a elektrické kotly, ktoré vyrábajú teplo pre sieť diaľkového vykurovania, tepelné čerpadlá s menovitým tepelným výkonom najmenej 0,5 MW používané mimo siete diaľkového vykurovania a recirkulačné vodné čerpadlá v geotermálnych teplárňach.

    2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právny základ

    Článok 19 smernice Rady 2003/96/ES.

    Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

    Oblasť nepriameho zdaňovania, na ktorú sa vzťahuje článok 113 ZFEÚ, nie je sama osebe vo výlučnej právomoci Európskej únie v zmysle článku 3 ZFEÚ.

    Podľa článku 19 smernice 2003/96/ES však bola Rade v rámci sekundárnych právnych predpisov udelená výlučná právomoc povoliť členskému štátu zavedenie ďalších oslobodení od dane alebo daňových úľav v zmysle uvedeného ustanovenia. Členské štáty preto nemôžu Radu nahradiť. Z uvedených skutočností vyplýva, že zásada subsidiarity sa na predkladané vykonávacie rozhodnutie neuplatňuje. V každom prípade, keďže tento akt nie je návrhom legislatívneho aktu, nemal by byť postúpený národným parlamentom podľa protokolu č. 2 k zmluvám na preskúmanie dodržiavania zásady subsidiarity.

    Proporcionalita

    Návrh je v súlade so zásadou proporcionality. Daňová úľava neprekračuje rámec nevyhnutný na dosiahnutie príslušného cieľa.

    Výber nástroja

    Navrhovaným nástrojom je vykonávacie rozhodnutie Rady. V článku 19 smernice 2003/96/ES sa stanovuje iba tento druh opatrenia.

    3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

    Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

    Opatrenie si nevyžaduje hodnotenie existujúcich právnych predpisov.

    Konzultácie so zainteresovanými stranami

    Tento návrh vychádza zo žiadosti, ktorú predložilo Fínsko, a týka sa iba tohto členského štátu.

    Získavanievyužívanie expertízy

    Externá expertíza nebola potrebná.

    Posúdenie vplyvu

    Tento návrh sa týka povolenia pre konkrétny členský štát na jeho vlastnú žiadosť a nevyžaduje si posúdenie vplyvu.

    V celej EÚ je odvetvie koncovej spotreby vykurovania vo všeobecnosti závislé od spaľovania fosílnych palív. Podľa údajov Eurostatu (NRG_BAL_PEH) sa 70 % získaného tepla vyrába z fosílnych palív. Tepelné čerpadlá sú okrem iného elektricky poháňanými alternatívami k výrobe tepla na báze fosílnych palív. Vzhľadom na to, že špecifický energetický mix Fínska tvorí prevažne energia z obnoviteľných zdrojov (47 %) a jadrová elektrina (35 %), pričom obe sú bezuhlíkové alebo nízkouhlíkové, očakáva sa, že ďalšia elektrifikácia rozsiahlych vykurovacích aplikácií bude mať významný prínos pre životné prostredie. Tento prínos môže okrem toho prispieť k dosiahnutiu cieľov Únie v oblasti životného prostredia a klímy.

    Pokiaľ ide najmä o tepelné čerpadlá a diaľkové vykurovanie, podľa štúdie, ktorú si objednala fínska vláda, v roku 2020 bolo 11 % celkovej výroby diaľkového vykurovania vo Fínsku založené na zdrojoch odpadového tepla. Odhaduje sa, že nevyužitý potenciál nadmerného tepla a odpadového tepla je značný, využitie rôznych tepelných tokov vo výrobe diaľkového tepla je však často náročné a realizovateľnosť a ziskovosť využitia odpadového tepla sa značne líšia. Náklady na elektrinu pre tepelné čerpadlá sú jedným z ústredných faktorov ovplyvňujúcich ziskovosť investície do tepelného čerpadla a jeho používania. Pri súčasnej úrovni dane z elektriny vo Fínsku predstavuje podiel dane z elektriny významnú časť celkových nákladov na elektrinu. Na základe analyzovaných prípadových štúdií vplyv nákladov zdaňovania elektriny predstavuje približne 10 – 20 % z celkových nákladov na tepelné čerpadlo, keď sa zohľadnia prevádzkové aj investičné náklady. Ak sa tepelné čerpadlá používané pri výrobe diaľkového tepla presunú do nižšej kategórie dane z elektriny, kategórie II, ako to požaduje Fínsko, výrazne by sa tým znížili priemerné výrobné náklady na rôzne riešenia tepelných čerpadiel. Pravdepodobne to zvýši záujem investovať do tepelných čerpadiel. V súčasnosti sú riešenia výroby tepla založené na využívaní paliva, najmä miestnej biomasy, zvyčajne nákladovo efektívnejšie v porovnaní s riešeniami tepelných čerpadiel. Keďže Fínsko znižuje používanie fosílnych palív a rašeliny, znamenalo by to, že využívanie biomasy pri výrobe diaľkového vykurovania prudko narastá. Zvýšené využívanie odpadového tepla a rôzne riešenia tepelných čerpadiel by mohli znížiť nárast využívania biomasy.

    V štúdii sa ďalej zdôrazňuje, že využívanie odpadového tepla často zahŕňa neistoty súvisiace s bezpečnosťou dodávok tepla, potenciálne riziká protistrany a riziká súvisiace s investičnými nákladmi a dostupnosťou tepla. Okrem toho niektoré technológie, napríklad výroba geotermálnej energie, sú stále v úvodnej fáze. Zníženie dane z elektriny v prípade tepelných čerpadiel by zlepšilo konkurencieschopnosť tepelných čerpadiel v porovnaní s inými technológiami výroby tepla a mohlo by čiastočne kompenzovať iné riziká a neistoty spojené s investíciami do tepelných čerpadiel.

    Ako napokon poznamenali fínske orgány, opatrenie zahŕňa otázky, ktoré sa technicky ťažko realizujú. Opatrenie by sa malo vykonávať dobre cieleným, neutrálnym a spravodlivým spôsobom. Podľa ich odhadov by sa mali rozpočtové výdavky v roku 2022 pohybovať od 10 do 15 miliónov EUR.

    Regulačná vhodnosťzjednodušenie

    Týmto opatrením sa nestanovuje zjednodušenie. Je výsledkom žiadosti, ktorú predložilo Fínsko, a týka sa iba tohto členského štátu.

    Základné práva

    Opatrenie nemá žiadny vplyv na základné práva.

    4.VPLYV NA ROZPOČET

    Opatrenie nepredstavuje pre Úniu finančnú ani administratívnu záťaž. Návrh preto nemá vplyv na rozpočet Únie.

    5.ĎALŠIE PRVKY

    Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnoteniapodávania správ

    Plán vykonávania nie je potrebný. Tento návrh sa týka povolenia na daňovú úľavu pre konkrétny členský štát na jeho vlastnú žiadosť. Poskytuje sa na obmedzené obdobie. Platná sadzba dane by bola stále vyššia ako minimálna úroveň zdaňovania elektriny používanej na podnikateľské účely, ktorá je stanovená v smernici o zdaňovaní energie. Preto by rešpektovala minimum stanovené smernicou v prípade používania na podnikateľské účely. Opatrenie sa môže vyhodnotiť v prípade žiadosti o jeho predĺženie po uplynutí pôvodne udeleného obdobia platnosti.

    Vysvetľujúce dokumenty (v prípade smerníc)

    Návrh si nevyžaduje vysvetľujúce dokumenty k transpozícii.

    Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

    V článku 1 sa stanovuje, že Fínsko bude môcť uplatňovať zníženú sadzbu dane z elektriny dodávanej do týchto aplikácií: tepelné čerpadlá a elektrické kotly, ktoré vyrábajú teplo pre sieť diaľkového vykurovania, tepelné čerpadlá s menovitým tepelným výkonom najmenej 0,5 MW mimo siete diaľkového vykurovania a recirkulačné vodné čerpadlá v geotermálnych teplárňach. Sadzba dane nesmie byť nižšia ako 0,50 EUR/MWh, t. j. minimálna úroveň zdaňovania elektriny používanej na podnikateľské účely stanovená v smernici.

    V článku 2 sa stanovuje, že požadované povolenie sa udeľuje s účinnosťou od 1. januára 2022 do 31. decembra 2027, čo je maximálne obdobie umožnené v smernici.

    2022/0159 (NLE)

    Návrh

    VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE RADY,

    ktorým sa Fínsku povoľuje uplatňovať zníženú sadzbu dane z elektriny dodávanej do určitých tepelných čerpadiel, elektrických kotlov a recirkulačných vodných čerpadiel v súlade s článkom 19 smernice 2003/96/ES

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

    so zreteľom na smernicu Rady 2003/96/ES27. októbra 2003reštrukturalizácii právneho rámca Spoločenstva pre zdaňovanie energetických výrobkovelektriny 14 ,najmä na jej článok 19,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    keďže:

    (1)Listom zo 6. augusta 2021 Fínsko požiadalopovolenie uplatňovať zníženú sadzbu daneelektriny dodávanej do tepelných čerpadielelektrických kotlov, ktoré vyrábajú teplo pre sieť diaľkového vykurovania, tepelných čerpadielmenovitým tepelným výkonom najmenej 0,5 MW nepripojenýchsieti diaľkového vykurovaniarecirkulačných vodných čerpadielgeotermálnych teplárňach podľa článku 19 smernice 2003/96/ES. Doplňujúce informácievysvetlenia na podporu žiadosti poskytli fínske orgány 4. novembra 2021, 26. januára 202216. februára 2022.

    (2)Cieľom Fínska je prostredníctvom plánovanej zníženej sadzby zvýšiť elektrifikáciu odvetvia koncovej spotreby vykurovaniapodporiť výrobu nespaľovaného teplacieľom znížiť emisie. Očakáva sa, že zvýšené používanie elektricky poháňaných vykurovacích zariadení bude mať prínos pre životné prostredieklímu.

    (3)Tým, že sa Fínsku povolí, aby uplatňovalo zníženú sadzbu dane na elektrinu dodávanú do tepelných čerpadielelektrických kotlov, ktoré vyrábajú teplo pre sieť diaľkového vykurovania, tepelných čerpadielmenovitým tepelným výkonom najmenej 0,5 MW, ktoré nie sú pripojenésieti diaľkového vykurovania,do recirkulačných vodných čerpadielgeotermálnych teplárňach, sa neprekročí rámec toho, čo je nevyhnutné na zvýšenie elektrifikácie odvetvia koncovej spotreby vykurovania. Takéto vykurovacie zariadenia podporujú zelenú transformáciuznižujú využívanie výroby tepla založenej na spaľovaní palív. Tieto zariadenia ešte nie sú na trhu konkurencieschopnéopatrenie obmedzuje administratívnu záťaž. Opatrenie pretoobdobí jeho uplatňovania pravdepodobne nepovedievýznamnému narušeniu hospodárskej súťaže,teda nebude mať nepriaznivý vplyv na riadne fungovanie vnútorného trhu.

    (4)Každé povolenie udelené podľa článku 19 ods. 2 smernice 2003/96/ES musí byť prísne časovo obmedzené.cieľom zabezpečiť, aby bolo obdobie platnosti povolenia dostatočne dlhé na to, aby príslušné hospodárske subjekty neodradilo od uskutočňovania potrebných investícií, je vhodné povolenie udeliť od 1. januára 2022 do 31. decembra 2027.záujme toho, aby sa nenarušil budúci všeobecný vývoj existujúceho právneho rámca, je však vhodné stanoviť, že ak by Rada, konajúc na základe článku 113 alebo akéhokoľvek iného príslušného ustanovenia Zmluvyfungovaní Európskej únie, zaviedla zmenený všeobecný systém zdanenia energetických výrobkovelektriny, ktorému by toto povolenie nezodpovedalo, toto povolenie by sa malo prestať uplatňovať dňom nadobudnutia platnosti takýchto všeobecných pravidiel.

    (5)S cieľom umožniť prevádzkovateľom zariadení pokračovaťpresadzovaní tepelných čerpadielelektrických kotlov, ktoré vyrábajú teplo pre sieť diaľkového vykurovania, tepelných čerpadielmenovitým tepelným výkonom najmenej 0,5 MW, ktoré nie sú pripojenésieti diaľkového vykurovania,recirkulačných vodných čerpadielgeotermálnych teplárňach, by sa malo zabezpečiť, aby Fínsko mohlo uplatňovať požadovanú daňovú úľavuúčinnosťou od 1. januára 2022.

    (6)Týmto rozhodnutím nie je dotknuté uplatňovanie pravidiel Únie týkajúcich sa štátnej pomoci,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    Za predpokladu, že sa dodrží minimálna úroveň zdaňovania uvedená v článku 10 smernice 2003/96/ES, ako sa stanovuje pre používanie na podnikateľské účely podľa tabuľky C v prílohe I k uvedenej smernici, Fínsku sa povoľuje uplatňovať zníženú sadzbu dane z elektriny dodávanej do ktoréhokoľvek z týchto zariadení:

    a) tepelných čerpadiel a elektrických kotlov, ktoré vyrábajú teplo pre sieť diaľkového vykurovania;

    b) tepelných čerpadiel s menovitým tepelným výkonom najmenej 0,5 MW, ktoré nie sú pripojené k sieti diaľkového vykurovania;

    c) recirkulačných vodných čerpadiel v geotermálnych teplárňach.

    Článok 2

    Toto rozhodnutie sa uplatňuje od 1. januára 2022 do 31. decembra 2027.

    Pokiaľ by však Rada, konajúc na základe článku 113 alebo akéhokoľvek iného príslušného ustanovenia Zmluvy o fungovaní Európskej únie, zaviedla zmenený všeobecný systém zdaňovania energetických výrobkov a elektriny, ktorému by povolenie udelené v článku 1 tohto rozhodnutia nezodpovedalo, toto rozhodnutie sa prestane uplatňovať dňom nadobudnutia platnosti uvedených všeobecných pravidiel.

    Článok 3

    Toto rozhodnutie je určené Fínskej republike.

    V Bruseli

       Za Radu

       predseda/predsedníčka

    (1)    Ú. v. EÚ L 283, 31.10.2003, s. 51 – 70.
    (2)    Fínske orgány vysvetlili, že nižšia sadzba dane pre elektrinu používanú na podnikateľské účely („sadzba kategórie II“) sa uplatňuje na odvetvia, ako sú priemysel, poľnohospodárstvo, ťažbadátové centrá.
    (3)    Článok 10 ods. 1tabuľka C prílohy Ismernici.
    (4)    V tejto súvislosti fínske orgány napríklad zdôraznili, že zatiaľ čo bytové družstvo môže samo spravovať tepelné čerpadlo, môže takisto kupovať službu tepelného čerpadla od energetickej spoločnosti. Vzhľadom na cieľ opatrenia by nebolo opodstatnené, aby satýchto situáciách zdaňovanie odlišovalo na základe toho, či je prevádzkovateľom bytové družstvo alebo energetická spoločnosť. Fyzické dodávateľské reťazce elektrinyrámci nehnuteľnosti sú okrem toho často veľmi zložité, keďžetej istej budove (s jedným elektrickým pripojením) sú rôzni účastníci –tej istej budove sa často nachádzajú bytypodnikateľské priestory.niektorých situáciách by preto nebolo možné oddeliť podnikateľskéobytné priestoryrámci siete nehnuteľnosticieľom zaviesť daňovú úľavu. Fínske orgány napokon zdôraznili, že bytové družstvo môže predávať teplo, ktoré vyrába, späť sieti diaľkového vykurovania a v tomto prípade môže mať bytové družstvo aj podnikateľský charakter.
    (5)    Článok 10 ods. 1tabuľka C prílohy Ismernici.
    (6)    Tie isté orgány poznamenali, žeich krajine sa približne polovica elektriny spotrebuje vo vyššej daňovej kategórii, teda kategórii I, pričom domácnosti predstavujúniečo viac ako polovicurámci tejto daňovej kategórie. Navrhovaná daňová zmena by sa naopak týkala približne 1 % z celkového základu dane pri zdaňovaní elektrinykrajine.
    (7)    Návrh smernice Radyreštrukturalizácii rámca Únie pre zdaňovanie energetických výrobkovelektriny (prepracované znenie), 14.7.2021, COM(2021) 563 final 2021/0213 (CNS).kontexte balíka Fit for 55 sa návrh okrem iného zameriava na podporu elektrifikácievyužívania udržateľnejších zdrojov energie; okrem toho sa zachováva súčasná možnosť členských štátov požiadaťvýnimky.
    (8)    Nariadenie Komisie (EÚ) č. 651/2014 zo 17. júna 2014vyhlásení určitých kategórií pomoci za zlučiteľnévnútorným trhom podľa článkov 107108 Zmluvy (Ú. v. EÚ L 187, 26.6.2014, s. 1 – 78).
    (9)    Smernica Európskeho parlamentuRady 2008/50/ES21. mája 2008kvalite okolitého ovzdušiačistejšom ovzdušíEurópe (Ú. v. EÚ L 152, 11.6.2008, s. 1).
    (10)    Európska komisia: Štatistické prehľadyjednotlivých krajináchoblasti energie.
    (11)    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemusociálnemu výboruVýboru regiónov: Pohon pre klimaticky neutrálne hospodárstvo: stratégia integrácie energetického systému EÚ (COM/2020/299 final8. 7. 2020).
    (12)    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemusociálnemu výboruVýboru regiónov: Stratégia EÚ týkajúca sa vykurovaniachladenia (COM/2016/051 final zo 16. 2. 2016).
    (13)    Odporúčanie Komisie (EÚ) 2019/165925. septembra 2019obsahu komplexného posúdenia potenciálu efektívneho vykurovaniachladenia podľa článku 14 smernice 2012/27/EÚ.
    (14)    Ú. v. EÚ L 283, 31.10.2003, s. 51.
    Top