EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli3. 9. 2021
COM(2021) 534 final
2021/0285(NLE)
Návrh
ROZHODNUTIE RADY
o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie v rámci Dohovoru o ochrane morského prostredia oblasti Baltského mora („Helsinský dohovor“) k prijatiu odporúčania na zmenu časti II prílohy III k uvedenému dohovoru
DÔVODOVÁ SPRÁVA
1.Predmet návrhu
Tento návrh sa týka rozhodnutia o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Únie v Komisii pre ochranu prostredia Baltského mora v súvislosti s plánovaným prijatím odporúčania na zmenu časti II prílohy III k Helsinskému dohovoru
2.Kontext návrhu
2.1.Helsinský dohovor
Cieľom Dohovoru o ochrane morského prostredia oblasti Baltského mora (ďalej len „dohovor“) je ochrana morského prostredia Baltského mora pred všetkými zdrojmi znečistenia, z industrializácie a z iných ľudských činností. Dohovor nadobudol platnosť 3. mája 1980. V roku 1992 bol dohovor zmenený.
Európska únia je zmluvnou stranou dohovoru.
2.2.Komisia pre ochranu prostredia Baltského mora (HELCOM)
Komisia pre ochranu prostredia Baltského mora, takisto známa aj ako Helsinská komisia (ďalej len „HELCOM“), pozostáva zo zástupcov každej z desiatich zmluvných strán dohovoru. Schádza sa v pravidelných intervaloch a príležitostne v prípade zvláštnych okolností. K jej úlohám patrí dohľad nad plnením dohovoru a skúmanie stavu morskej oblasti, účinnosti prijatých opatrení, priorít a potreby dodatočných alebo odlišných opatrení.
Podľa článku 23 dohovoru má každá zmluvná strana v komisii jeden hlas. EÚ disponuje počtom hlasov rovnajúcim sa počtu jej členských štátov, ktoré sú zmluvnými stranami dohovoru. EÚ neuplatňuje svoje hlasovacie právo v prípadoch, keď toto právo uplatňujú jej členské štáty, a naopak.
Podľa článku 19 ods. 5 dohovoru, ak nie je uvedené inak, komisia rozhoduje jednomyseľne všetkými hlasmi zmluvných strán.
2.3.Pripravovaný akt Komisie pre ochranu prostredia Baltského mora
Na zasadnutí ministrov HELCOM 2021, ktoré sa má konať 20. októbra 2021, má Komisia pre ochranu prostredia Baltského mora prijať odporúčanie na zmenu časti II prílohy III k Helsinskému dohovoru (ďalej len „pripravovaný akt“).
Účelom tejto zmeny je modernizovať požiadavky časti II prílohy III k dohovoru tým, že sa v nej zohľadní najnovší vývoj vedeckých poznatkov v oblasti správnej poľnohospodárskej praxe a že sa do nej začlení nový slovník pojmov zohľadňujúci existujúce právne predpisy EÚ, a doplniť nový odsek o recyklácii živín na základe výsledkov zasadnutia ministrov komisie konaného v roku 2018 v Bruseli, ktorému predsedala EÚ.
Prijatím pripravovaného aktu sa začína postup tichého súhlasu podľa článku 32 dohovoru s cieľom zmeniť časť II prílohy III k tomuto dohovoru. Zmena časti II prílohy III k dohovoru je pre Úniu záväzná.
3.Pozícia, ktorá sa má zaujať v mene Únie
Opakovane sa uznala potreba ochrany morskej biodiverzity a ekosystémov v Baltskom mori, a to aj v morských oblastiach mimo vnútroštátnej jurisdikcie.
Zmena časti II prílohy III k Helsinskému dohovoru týkajúca sa prevencie znečisťovania z poľnohospodárstva je zameraná na modernizáciu požiadaviek dohovoru. Konkrétne bol upravený bod 3 o uskladňovaní maštaľného hnoja a bod 6 o aplikácii organického hnoja, a to tak, aby sa v nich zohľadnil najnovší vývoj vedeckých poznatkov v oblasti správnej poľnohospodárskej praxe. Okrem toho bol pridaný nový odsek týkajúci sa recyklácie živín s cieľom zachytiť záväzky, ktoré boli v tejto súvislosti prijaté v rámci vyhlásenia HELCOM z roku 2018 pod vedením EÚ, ako aj nový slovník pojmov zohľadňujúci existujúce právne predpisy EÚ.
S ohľadom na zasadnutie ministrov HELCOM v októbri 2021 je pozícia Únie potrebná preto, že plánovaným odporúčaním sa začína postup tichého súhlasu podľa článku 32 Dohovoru o ochrane morského prostredia oblasti Baltského mora s cieľom zmeniť časť II prílohy III k tomuto dohovoru. Zmena časti II prílohy III k dohovoru je pre Úniu záväzná. Keďže zmenou prílohy sa zmodernizujú požiadavky týkajúce sa ochrany Baltského mora, upravia sa medzinárodné záväzky a ambície EÚ a zlepší sa ochrana životného prostredia, navrhuje sa, aby Únia prijatie uvedeného odporúčania podporila.
4.Právny základ
4.1.Procesnoprávny základ
4.1.1.Zásady
V článku 218 ods. 9 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) sa stanovujú rozhodnutia, ktorými sa určujú „pozície, ktoré sa majú prijať v mene Únie v rámci orgánu zriadeného dohodou, keď je tento orgán vyzvaný prijať akty s právnymi účinkami s výnimkou aktov dopĺňajúcich alebo meniacich inštitucionálny rámec danej dohody“.
Pojem „akty s právnymi účinkami“ zahŕňa akty, ktoré majú právne účinky na základe pravidiel medzinárodného práva, ktorým sa riadi predmetný orgán. Zahŕňa aj nástroje, ktoré nemajú záväzný účinok podľa medzinárodného práva, ale „môžu rozhodujúcim spôsobom ovplyvniť obsah právnej úpravy prijatej normotvorcom Únie“.
4.1.2.Uplatnenie na tento prípad
Komisia pre ochranu prostredia Baltského mora je orgán ustanovený dohodou, konkrétne podľa Dohovoru o ochrane morského prostredia oblasti Baltského mora.
Akt, ktorý má Komisia pre ochranu prostredia Baltského mora prijať, predstavuje akt s právnymi účinkami. Pripravovaný akt má právne účinky, pretože sa ním začína postup tichého súhlasu podľa článku 32 dohody s cieľom zmeniť časť II prílohy III.
Pripravovaným aktom sa inštitucionálny rámec dohovoru nedopĺňa ani nemení.
Procesnoprávnym základom navrhovaného rozhodnutia je preto článok 218 ods. 9 ZFEÚ.
4.2.Hmotnoprávny základ
4.2.1.Zásady
Hmotnoprávny základ rozhodnutia podľa článku 218 ods. 9 ZFEÚ závisí predovšetkým od cieľa a obsahu pripravovaného aktu, v súvislosti s ktorým sa prijíma pozícia v mene Únie. Ak pripravovaný akt sleduje dva ciele alebo obsahuje dve zložky a ak jeden z týchto cieľov alebo jednu z týchto zložiek možno určiť ako hlavnú, zatiaľ čo druhý cieľ alebo druhá zložka je len vedľajšia, rozhodnutie podľa článku 218 ods. 9 ZFEÚ musí byť založené na jedinom hmotnoprávnom základe, a to na tom, ktorý si vyžaduje hlavný alebo prevažujúci cieľ alebo zložka.
4.2.2.Uplatnenie na tento prípad
Hlavný cieľ a obsah pripravovaného aktu sa týkajú ochrany životného prostredia.
Hmotnoprávnym základom navrhovaného rozhodnutia je preto článok 192 ods. 1 ZFEÚ.
4.3.Záver
Právnym základom navrhovaného rozhodnutia by mal byť článok 192 ods. 1 v spojení s článkom 218 ods. 9 ZFEÚ.
2021/0285 (NLE)
Návrh
ROZHODNUTIE RADY
o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie v rámci Dohovoru o ochrane morského prostredia oblasti Baltského mora („Helsinský dohovor“) k prijatiu odporúčania na zmenu časti II prílohy III k uvedenému dohovoru
RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na článok 192 ods. 1 ZFEÚ v spojení s jej článkom 218 ods. 9,
so zreteľom na návrh Európskej komisie,
keďže:
(1)Dohovor o ochrane morského prostredia oblasti Baltského mora v revidovanom znení z roku 1992 (ďalej len „dohoda“) bol uzavretý Úniou rozhodnutím Rady 94/157/ES.
(2)Podľa článku 32 dohody môže Komisia pre ochranu prostredia Baltského mora prijímať zmeny príloh k dohode.
(3)Komisia pre ochranu prostredia Baltského mora počas zasadnutia ministrov v roku 2021, ktoré sa bude konať 20. októbra 2021, má prijať odporúčanie na zmenu časti II prílohy III k dohode.
(4)Je vhodné stanoviť pozíciu, ktorá sa má zaujať v mene Únie v Komisii pre ochranu prostredia Baltského mora, keďže zmeny príloh navrhnuté komisiou sa prijímajú na základe postupu tichého súhlasu stanoveného článkom 32 dohody. Zmena časti II prílohy III k dohode bude pre Úniu záväzná.
(5)Keďže pripravovanou zmenou časti II prílohy III sa zmodernizujú požiadavky týkajúce sa ochrany Baltského mora, upravia sa medzinárodné záväzky a ambície EÚ a zlepší sa ochrana životného prostredia, navrhuje sa, aby Únia prijatie odporúčania podporila.
PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:
Článok 1
Pozícia, ktorá sa má zaujať v mene Únie na zasadnutí ministrov Komisie pre ochranu prostredia Baltského mora v roku 2021, spočíva v podpore prijatia odporúčania na zmenu časti II prílohy III k Helsinskému dohovoru.
Článok 2
Toto rozhodnutie je určené Komisii.
V Bruseli