EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0119

Odporúčanie ROZHODNUTIE RADY o poverení začať rokovania o zmene a doplnení Medzinárodnej dohody o kakau z roku 2010

COM/2021/119 final

V Bruseli16. 3. 2021

COM(2021) 119 final

Odporúčanie

ROZHODNUTIE RADY

o poverení začať rokovania o zmene a doplnení Medzinárodnej dohody o kakau z roku 2010


DÔVODOVÁ SPRÁVA

Toto odporúčanie sa týka rozhodnutia, ktorým sa Komisia poveruje zúčastniť sa v mene Únie na rokovaniach zameraných na čiastočné preskúmanie Medzinárodnej dohody o kakau (ďalej len „ICA“) 1 , ktoré sa rozhodla iniciovať Medzinárodná rada pre kakao (ďalej len „ICC“) pod vedením Konferencie Organizácie Spojených národov pre obchod a rozvoj (ďalej len „UNCTAD“).

1.KONTEXT NÁVRHU

Preskúmanie Medzinárodnej dohody o kakau z roku 2010

Európska únia je jednou zo zmluvných strán ICA 2 .

ICA má za cieľ posilniť medzinárodnú spoluprácu v oblasti celosvetových záležitostí týkajúcich sa kakaa a súvisiacich otázok, poskytnúť fórum pre medzivládne konzultácie o kakau a o spôsoboch, ako zlepšiť svetové kakaové hospodárstvo, uľahčiť obchodovanie s kakaom zhromažďovaním a poskytovaním informácií o celosvetovom trhu s kakaom a podporovať zvýšený dopyt po kakau.

ICA predbežne nadobudla platnosť 1. októbra 2012, a to na obdobie desiatich rokov, do 30. septembra 2022.

Podľa článku 7 ICA je ICC orgán zodpovedný za výkon všetkých funkcií, ktoré sú nevyhnutné na vykonávanie ustanovení ICA. V článku 12 ICA sa stanovuje, že všetky rozhodnutia ICC sa v zásade prijímajú konsenzom, pokiaľ v ICA nie je stanovené inak. Ak sa nedosiahne konsenzus, rozhodnutia sa prijímajú osobitným hlasovaním.

Podľa článku 10 ICA členovia Medzinárodnej organizácie pre kakao (ICCO) majú spolu 2 000 hlasov. Každý člen ICCO má určitý počet hlasov, ktorý sa každoročne upravuje na základe kritérií vopred určených v ICA. Dohodou, a najmä rozdelením hlasov medzi členmi, sa určuje aj členský príspevok. V súčasnosti je Únia nepochybne najväčším prispievateľom do rozpočtu ICCO.

ICC začala rokovania, aby mohla rozhodnúť o možnom predĺžení platnosti ICA pred vypršaním súčasnej lehoty. Tieto rokovania budú správnou príležitosťou na čiastočné preskúmanie ICA so zameraním na jej modernizáciu a zjednodušenie.

Usmernenia Komisie k odporúčaným zmenám sú uvedené v prílohe.

Je jednoznačne v záujme Únie začať reformu ICA s cieľom jej väčšieho zosúladenia s postupmi, ktoré Únia uplatňuje v iných medzinárodných orgánoch pre komodity, ako aj jej zosúladenia s vývojom na svetovom trhu s kakaom od roku 2010. Počas posledných zasadnutí ICC v rokoch 2019 – 2020, na ktorých sa zúčastnili aj členské štáty EÚ, sa toto pravidelne zdôrazňovalo.

Celkový cieľ ICA uvedený v článku 1 dohody sa nemá meniť.

V revidovanej ICA sa majú navrhnúť dve hlavné zmeny:

·zabezpečiť, aby členovia vynaložili všetko úsilie potrebné na dosiahnutie udržateľného kakaového hospodárstva, pri zohľadnení zásad udržateľného rozvoja obsiahnutých okrem iného v Agende Organizácie Spojených národov 2030 pre udržateľný rozvoj, ktorá bola prijatá v New Yorku v roku 2015,

·dohodnúť sa na tom, že revidovaná ICA zostáva v platnosti, až pokiaľ ju Rada neukončí.

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právny základ

V článku 218 ods. 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) sa stanovuje poverenie na začatie rokovaní a vymenovanie, v závislosti od predmetu predpokladanej dohody, vyjednávača alebo vedúceho negociačného tímu Únie. V článku 218 ods. 4 ZFEÚ sa stanovuje, že Rada môže adresovať vyjednávačovi smernice a určiť osobitný výbor, po porade s ktorým sa musia viesť rokovania.

Uplatnenie na tento prípad

Plánované smernice na rokovania by mali vyjednávačovi, ktorý bude rokovať v mene Únie, poskytnúť prostriedky na dosiahnutie celkových cieľov uvedených v bode 1. Sú uvedené v prílohe.

Procesnoprávnym základom navrhovaného rozhodnutia je preto článok 218 ods. 3 a článok 218 ods. 4 ZFEÚ.

Záver

Právnym základom navrhovaného rozhodnutia by mal byť článok 218 ods. 3 a 4 ZFEÚ.

Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

Únia je stranou ICA a v ICC ju zastupuje Komisia. Členské štáty nie sú samostatnou stranou ICA. Účasť Únie na rokovaniach o čiastočnom preskúmaní ICA patrí do výlučnej právomoci Únie.

Proporcionalita

Preskúmanie ICA s cieľom dosiahnuť vylepšenú zmluvu vedúcu k modernizácii dohody je v záujme Únie. V súčasnosti je členstvo EÚ v ICCO prospešné tak pre Úniu, ako aj pre ostatné členské štáty ICCO. Očakáva sa, že modernizácia dohody pritiahne väčší záujem o ICCO, čo by mohlo prilákať nových členov, ako aj zvýšiť význam jej práce.

3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

Konzultácie so zainteresovanými stranami

Únia je stranou ICA a odvetvie kakaa v EÚ, ako aj väčšina členských štátov EÚ vo všeobecnosti podporujú jej členstvo od roku 2010. Nepovažuje sa za potrebné viesť konzultácie so zainteresovanými stranami, pokiaľ ide o proces, ktorého cieľom je len pokračovať v členstve Únie v ICCO, avšak členstvo sa má riadiť podľa súboru pravidiel, ktoré sú v súlade s pravidlami ďalších medzinárodných orgánov pre komodity, ktorých je EÚ členom.

Posúdenie vplyvu

Nie je potrebné vykonať komplexné posúdenie vplyvu, pretože je nepravdepodobné, že toto opatrenie bude mať závažný hospodársky, environmentálny alebo sociálny vplyv. Úspešná zmena a doplnenie ICA by viedli k reforme správy, ktorá sa považuje za kľúčový východiskový bod modernizácie ICA, a mala by viesť aj k aktívnejšej účasti jej členov v ICCO.

4.VPLYV NA ROZPOČET

Usudzuje sa, že začatie rokovaní nemá vplyv na rozpočet.

Odporúčanie

ROZHODNUTIE RADY

o poverení začať rokovania o zmene a doplnení Medzinárodnej dohody o kakau z roku 2010

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä

na jej článok 218 ods. 3 a 4,

so zreteľom na odporúčanie Európskej komisie,

keďže:

(1)Únia je stranou Medzinárodnej dohody o kakau z roku 2010 (ďalej len „ICA“) 3 a členom Medzinárodnej organizácie pre kakao (ďalej len „ICCO“) 4 .

(2)Podľa článku 7 ICA Medzinárodná rada pre kakao (ďalej len „ICC“) vykonáva alebo zabezpečuje výkon všetkých úloh nevyhnutných na plnenie ustanovení ICA. Podľa článku 12 ICA sa všetky rozhodnutia ICC v zásade prijímajú konsenzom. Ak sa nedosiahne konsenzus, rozhodnutia sa prijímajú osobitným hlasovaním.

(3)Podľa článku 10 ICA majú členovia ICCO v ICC spolu 2000 hlasov. Každý člen má určitý počet hlasov, ktorý sa každoročne upravuje na základe kritérií stanovených v článku 10 ICA.

(4)Účasť na medzinárodnej dohode o kakau je v záujme Únie vzhľadom na význam tohto odvetvia pre viaceré členské štáty a pre hospodárstvo európskeho odvetvia kakaa.

(5)Technická pracovná skupina zložená z členských štátov ICCO z vyrábajúcich aj vyvážajúcich krajín vykonala veľmi dôležitú prácu s cieľom predložiť konkrétne návrhy na zmenu a doplnenie ICA. Všetci členovia boli vyzvaní, aby predložili návrhy na začatie tejto technickej analýzy. EÚ sa podieľala na tejto technickej práci. ICC musí pod vedením Konferencie Organizácie Spojených národov pre obchod a rozvoj (UNCTAD) začať rokovania o čiastočnom preskúmaní ICA v dostatočnom predstihu pred vypršaním platnosti ICA. Všetky oblasti ICA, ktoré sa majú preskúmať, musia byť predmetom oficiálnych rokovaní. Tieto rokovania sa majú uzavrieť najneskôr 30. septembra 2022, keď vyprší platnosť súčasnej ICA.

(6)Všetky zmeny a doplnenia dohodnuté na týchto rokovaniach by sa mali prijať postupom stanoveným v článku 63 ICA. Podľa uvedeného článku môže ICC na základe konsenzu alebo ak sa konsenzus nedosiahne, osobitným hlasovaním, odporučiť zmluvným stranám ICA zmenu a doplnenie ICA. Zmena a doplnenie nadobúdajú účinnosť v súlade s článkom 63 ods. 1 ICA, v ktorom sa vyžaduje, aby určité percento strán oznámilo prijatie zmeny a doplnenia. V súlade s článkom 4 ICA by Únia ako člen ICCO a zmluvná strana ICA mala mať možnosť zúčastniť sa na rokovaniach s cieľom zmeniť a doplniť inštitucionálny rámec ICA.

(7)Je preto vhodné, aby Komisia dostala poverenie zúčastniť sa na rokovaniach na účely čiastočného preskúmania,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Komisia sa týmto poveruje rokovať v mene Únie s cieľom zmeniť a doplniť Medzinárodnú dohodu o kakau z roku 2010.

Článok 2

Smernice na rokovania sa uvádzajú v prílohe.

Článok 3

Rokovania sa vedú v konzultácii s pracovnou skupinou pre komodity.

Článok 4

Toto rozhodnutie je určené Komisii.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda

(1)    Organizácia Spojených národov, Série zmlúv (Treaty Series), zv. 2871 , s. 3.
(2)    Rozhodnutie Rady zo 17. mája 2011 o podpise a predbežnom vykonávaní Medzinárodnej dohody o kakau z roku 2010 v mene Európskej únie, Ú. v. EÚ L 259, 4.10.2011, s. 7.
(3)    Rozhodnutie Rady zo 17. mája 2011 o podpise a predbežnom vykonávaní Medzinárodnej dohody o kakau z roku 2010 v mene Európskej únie, Ú. v. EÚ L 259, 4.10.2011, s. 7.
(4)    Zriadená dohodou o kakau z roku 1972: Organizácia Spojených národov, Série zmlúv (Treaty Series), zv. 882, č. 67.
Top

V Bruseli16. 3. 2021

COM(2021) 119 final

PRÍLOHA

k

odporúčaniu rozhodnutia Rady

o poverení začať rokovania o zmene a doplnení Medzinárodnej dohody o kakau z roku 2010


PRÍLOHA

1.Všeobecné usmernenia na rokovania

Navrhované zmeny a doplnenia

Odporúčania na zmeny a doplnenia Medzinárodnej dohody o kakau (ICA 2010), ktoré vypracovala pracovná skupina pre preskúmanie Medzinárodnej dohody o kakau v rokoch 2019/2020, sú vítané, keďže sú v súlade s cieľmi, ktoré navrhla EÚ v rámci medzinárodných orgánov pre komodity.

Usmernenia na rokovania

V súlade s navrhovanými zmenami a doplneniami by sa mali uplatňovať tieto všeobecné usmernenia na rokovania:

(1)Celkový účel ICA uvedený v článku 1 sa nemení.

(2)ICA by mala byť vypracovaná v súlade so všeobecnými zásadami udržateľnosti, aby sa dosiahlo udržateľné kakaové hospodárstvo. To zahŕňa:

·zohľadnenie zásad udržateľného rozvoja obsiahnutých okrem iného v Agende OSN 2030 pre udržateľný rozvoj, ktorá bola prijatá v New Yorku v roku 2015,

·zohľadnenie Parížskej dohody o zmene klímy a vnútroštátne stanovených príspevkov jej zmluvných strán,

·sledovanie cieľa hospodárskej udržateľnosti výroby kakaa zabezpečením akceptovateľnej úrovne minimálneho príjmu pre producentov kakaa, vďaka ktorému by mali zaistený slušný príjem a dôstojný život,

·sledovanie cieľa, ktorým je zabezpečiť, aby výroba kakaa bola environmentálne udržateľná, a to predchádzaním odlesňovaniu a degradácii prírodných zdrojov alebo ich zastavením,

·sledovanie cieľa, ktorým je zabezpečiť sociálnu udržateľnosť výroby kakaa zabezpečením dodržiavania ľudských práv a napredovať smerom k úplnému odstráneniu detskej práce,

·ako aj uplatňovanie zásad udržateľného rozvoja v ostatných častiach hodnotového reťazca.

(3)ICA zostáva v platnosti, až pokiaľ ju členovia neukončia.

Podrobné usmernenia na rokovania

Preambula: môže sa prípadne zmeniť a doplniť

Preambula by mohla obsahovať nielen odkaz na „dôstojný príjem“, ale aj na „akceptovateľnú úroveň minimálneho príjmu“.

Článok 1 písm. j): môže sa prípadne zmeniť a doplniť

Namiesto pojmu „dostatočné príjmy“ odkazovať na „dôstojné príjmy“ tak, aby sa zabezpečil súlad znenia s vymedzením pojmu „dôstojný príjem“ v článku 2 bode 21.

Článok 16 ods. 3: vypustiť

„Funkciu výkonného riaditeľa striedavo zastáva kandidát vyvážajúceho člena a kandidát dovážajúceho člena.“

Článok 36: môže sa prípadne zmeniť a doplniť

„V prípade predpokladanej nerovnováhy môže Rada navrhnúť odporúčania, ako zmierniť negatívne účinky nerovnováhy na prvoproducentov. Opatrenia však nesmú viesť k znemožneniu hospodárskej súťaže.“

Článok 42: môže sa prípadne zmeniť a doplniť

Vítaný je záväzok zlepšiť životnú úroveň a pracovné podmienky. Mohol by sa doplniť konkrétnejší záväzok k boju proti detskej práci.

Článok 43: môže sa prípadne zmeniť a doplniť

Mohol by sa doplniť konkrétnejší záväzok k boju proti odlesňovaniu, degradácii lesov a zmene klímy.

Top