Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE1986

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o globálnom prístupe k výskumu a inováciám – Európska stratégia medzinárodnej spolupráce v meniacom sa svete [COM(2021) 252 final]

EESC 2021/01986

Ú. v. EÚ C 105, 4.3.2022, p. 77–80 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

4.3.2022   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 105/77


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o globálnom prístupe k výskumu a inováciám – Európska stratégia medzinárodnej spolupráce v meniacom sa svete

[COM(2021) 252 final]

(2022/C 105/11)

Spravodajkyňa:

Neža REPANŠEK

Konzultácia

Európska komisia, 1.7.2021

Právny základ

článok 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

Príslušná sekcia

sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu

Prijaté v sekcii

30.9.2021

Prijaté v pléne

20.10.2021

Plenárne zasadnutie č.

564

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

231/0/4

1.   Závery a odporúčania

1.1.

EHSV víta záväzok EÚ ísť príkladom v záujme zachovania otvorenosti v medzinárodnej spolupráci v oblasti výskumu a inovácií a zároveň presadzovať rovnaké podmienky a reciprocitu v zmysle základných hodnôt.

1.2.

EHSV víta závery Bonnskej deklarácie o slobode vedeckého výskumu prijatej na ministerskej konferencii o európskom výskumnom priestore (EVP) 20. októbra 2020 v Bonne ako predpoklad dynamického výskumu a inovačného prostredia, v ktorom sa usiluje o pokrok v poznaní a prospech pre spoločnosť. EHSV podporuje budúce prijatie týchto zásad na medzinárodnej úrovni.

1.3.

EHSV považuje za nevyhnutné, aby boli organizácie občianskej spoločnosti lepšie zapojené do podpory inštitúcií EÚ a členských štátov pri vytváraní mimoriadnych politík a osobitných programov (kariérna mobilita, prilákanie/udržiavanie výskumníkov a uplatňovanie výsledkov výskumu a inovácií v podnikateľskej kultúre MSP v EÚ) schopných zaistiť pre EÚ pridanú hodnotu, ktorá zase môže v ďalšom desaťročí prispievať k ambicióznemu európskemu výskumnému priestoru (1). To by malo zahŕňať zohľadňovanie ponaučení získaných v priebehu pandémie a týkajúcich sa vplyvu zmeny klímy na spoločnosť a hospodárstvo, ako aj potrebu zabezpečiť prostredníctvom digitálnej transformácie výskumu plný prenos vedomostí a technológií. V dôsledku pandémie sa dostala do popredia spolupráca v oblasti zdravia, kde je potrebné sa zamerať na dostupnosť zdravotnej starostlivosti, včasné zlepšenie a posilnenie zdravia, ako aj spoluprácu medzi zdravotníckymi pracovníkmi, ktorá umožní nájsť riešenia aj tých najzložitejších zdravotných problémov.

1.4.

EHSV by rád poukázal na význam posilnenia vedúcej úlohy EÚ pri podpore multilaterálneho výskumu a inovačných partnerstiev s cieľom priniesť nové riešenia zelených, digitálnych, zdravotníckych, sociálnych a inovačných výziev pri zohľadnení súčasného vplyvu ochorenia COVID-19 na európske systémy zdravotnej starostlivosti, spoločnosť, podnikateľské komunity a globálnu ekonomiku v širšom zmysle.

1.5.

V snahe konkrétne prispieť k cieľu, ktorým je zaistiť silnejšie postavenie EÚ vo svete, EHSV žiada, aby boli organizácie občianskej spoločnosti primerane zapojené na úrovni EÚ a vnútroštátnej úrovni do monitorovacej činnosti Európskej komisie, ako sa stanovuje v jej oznámení. Vzhľadom na plánované fórum EVP pre transformáciu navrhuje EHSV podporiť spoločné kroky s inštitúciami EÚ a vnútroštátnymi inštitúciami prostredníctvom predbežnej správy o vedomostnej sieti občianskej spoločnosti, ktorá by sa predložila a prediskutovala na medzinárodnej konferencii v roku 2022.

2.   Všeobecné pripomienky

2.1.

V oznámení o globálnom prístupe k výskumu a inováciám Komisia prezentuje svoju víziu európskej stratégie pre medzinárodnú spoluprácu v oblasti výskumu a inovácií. Cieľom stratégie je tiež posilniť partnerstvá, ktoré majú priniesť nové riešenia ekologických, digitálnych, zdravotníckych, sociálnych a inovačných problémov.

2.2.

Nová stratégia je založená na dvoch základných cieľoch. Prvým je dosiahnuť výskumné a inovačné prostredie, ktoré by sa opieralo o pravidlá a hodnoty a bolo tiež otvorené, aby tak výskumníkom a inovátorom po celom svete pomohlo spolupracovať v multilaterálnych partnerstvách a hľadať riešenia globálnych problémov. Druhým je zabezpečiť reciprocitu a rovnaké podmienky v rámci medzinárodnej spolupráce v oblasti výskumu a inovácií.

2.3.

Tento nový globálny prístup by sa mal vykonávať prostredníctvom:

diferencovania dvojstrannej spolupráce EÚ v oblasti výskumu a inovácií tak, aby zodpovedala európskym záujmom a hodnotám a posilňovala otvorenú strategickú autonómiu EÚ,

mobilizácie vedy, technológií a inovácií na urýchlenie udržateľného a inkluzívneho rozvoja a transformácie na odolné vedomostné spoločnosti a hospodárstva v krajinách s nízkym a stredným príjmom,

spustenia iniciatív založených na prístupe „Tím Európa“, v ktorých sa kombinujú opatrenia EÚ, finančných inštitúcií a členských štátov v záujme maximalizácie účinnosti a vplyvu opatrení.

2.4.

Toto oznámenie slúži aj ako sprievodca k implementácii medzinárodného rozmeru nového programu EÚ pre civilný výskum a inováciu, programu Horizont Európa a jeho súčinnosti s inými programami EÚ, najmä s Nástrojom susedstva a rozvojovej a medzinárodnej spolupráce – Globálna Európa.

3.   Záväzok k medzinárodnej otvorenosti a základným hodnotám v oblasti výskumu a inovácií

3.1.

Na udržanie vedúceho postavenia musí program EÚ v oblasti výskumu a inovácií naďalej zostať otvorený svetu. Znamená to, že do programov EÚ, ako sú Erasmus+ a Horizont Európa, by mali mať možnosť zapojiť sa účastníci z celého sveta bez ohľadu na miesto svojho pobytu alebo bydliska. Navyše by sa vo všetkých medzinárodných programoch mal podporovať a uplatňovať rešpekt a spoločné chápanie hodnôt v rámci výskumu.

3.2.

V reakcii na Európsky kódex správania pre etiku vo výskume (2) sa v stanovisku EHSV k Novému európskemu výskumnému priestoru (EVP) pre výskum a inovácie (3) poukazuje na potrebu začleniť zásadu vedeckej a etickej integrity do výskumnej etiky a integrity, aby sa zabránilo stratám z hľadiska ľudského zdravia a financií, ako aj vedeckému zlyhaniu. V oznámení sa zdôrazňuje úloha, ktorú má zohrávať EÚ v súvislosti s ochranou spoločných základných hodnôt pri riešení etických problémov a zabezpečení toho, aby sa technologické inovácie zameriavali na ľudí.

3.3.

V rámci medzinárodnej výskumnej spolupráce by mali byť zohľadnené a začlenené akademická sloboda, autonómia inštitúcií, aspekty výskumu týkajúce sa etiky a integrity, empirické základy, rodová rovnosť, diverzita a inkluzívnosť. EHSV plne súhlasí s tým, že v globálnom výskume a inováciách sú dôležité rodová vyváženosť a rovnosť, posilnenie postavenia a účasti mladých ľudí, inklúzia a diverzita. Na všetkých úrovniach by sa malo presadzovať inkluzívne a nápomocné prostredie pre výskum bez politických zásahov, ako aj výskumné príležitosti. EHSV víta iniciatívu EK týkajúcu sa vypracovania a poskytnutia usmernení, ktoré sa zaoberajú otázkou zahraničného zasahovania zameraného na výskumné organizácie a inštitúcie vysokoškolského vzdelávania v EÚ.

3.4.

Globálnym cieľom EÚ je dosiahnuť, aby boli súbory údajov v rámci koncepcie otvorených údajov a otvorenej vedy vyhľadateľné, prístupné, interoperabilné a opätovne použiteľné (FAIR – findable, accesible, interoperable, reusable).

3.5.

Je dôležité poskytovať základné financovanie na vnútroštátnej úrovni a zabezpečiť primeranú úroveň investícií do výskumu a rozvoja, ktoré budú schopné dosahovať ciele stanovené v tejto oblasti.

3.6.

Vedecká diplomacia by mohla Únii pomôcť využívať tzv. mäkkú moc a účinnejšie presadzovať jej hospodárske záujmy a hodnoty, uspokojovať požiadavky a záujmy partnerských krajín a zohľadňovať silné stránky EÚ ako veľmoci v oblasti výskumu a inovácií. EHSV je presvedčený, že konštruktívny sociálny a občiansky dialóg na všetkých úrovniach by mohol prispieť k úspešnej vedeckej diplomacii v našich komunitách.

4.   Nová rovnováha – smerom k rovnakým podmienkam a reciprocite v oblasti výskumu a inovácií

4.1.

EÚ je vďaka svojim politikám a programom významnou hnacou silou internacionalizácie v oblasti výskumu a inovácií. Dokáže tiež zapojiť výrobné systémy a mobilizuje vedu, mladých výskumníkov, interdisciplinárne siete, technológie a inovácie na urýchlenie udržateľného a inkluzívneho rozvoja na jednej strane a transformácie na odolné vedomostné spoločnosti a hospodárstva v krajinách s nízkym a stredným príjmom na strane druhej. EHSV vyzdvihuje význam súkromných a najmä verejných investícií do vedy pre udržanie tempa s ostatnými svetovými veľmocami vo výskume a inováciách a zároveň pre ochranu ľudských práv a základných hodnôt.

4.2.

Iné významné veľmoci v oblasti vedy vynakladajú v súčasnosti na vedu väčšie percento hrubého domáceho produktu než EÚ. Zvyšuje sa geopolitické napätie, pričom ľudské práva a základné hodnoty, ako napríklad akademická sloboda, sú spochybňované. Akademická sloboda je základným pilierom vyššieho vzdelávania v EÚ a mala by byť chránená pred vplyvom tretích krajín. V kontexte nedávnych udalostí EHSV víta a podporuje výzvu európskych akademických pracovníkov (4), aby sa hľadali okamžité opatrenia na vytvorenie zrýchlených doplnkových legálnych ciest pre ohrozených výskumných pracovníkov a akademických pracovníkov vrátane vedcov, študentov a subjekty občianskej spoločnosti z Afganistanu, najmä ženy a etnické a náboženské menšiny.

5.   Spoločné riešenie globálnych výziev

5.1.

EHSV plne podporuje jasné zameranie na „súbežnú transformáciu“, t. j. na digitálnu transformáciu a zelenú dohodu, zdravotnícku politiku a dlhodobé politiky obnovy po pandémii COVID-19. Európa potrebuje cezhraničnú spoluprácu v dosiaľ nepoznanom rozsahu, aby sa naučila, ako spoločne s ďalšími partnermi vyvíjať inovatívne riešenia na dosiahnutie spravodlivej zelenej a digitálnej transformácie v súlade s cieľmi v oblasti udržateľného rozvoja a na podporu odolnosti, prosperity a konkurencieschopnosti Európy, a to najmä pokiaľ ide o MSP, a na podporu hospodárskeho a sociálneho blahobytu. Pri podpore prechodu na udržateľnejšie a odolnejšie európske hospodárstvo musia ekologické stimuly zabezpečiť inkluzívnu obnovu, pri ktorej sa nezabudne na žiadneho Európana, a zároveň vytvoriť nové príležitosti pre pracovníkov. Dôležitú úlohu v týchto procesoch môžu zohrávať aj sociálne inovácie.

5.2.

Nevyhnutným predpokladom získavania a rozvoja základných vedomostí sú vzájomná otvorenosť, voľná výmena nápadov a spoločná tvorba riešení. Ide o kľúčové zložky životaschopného inovačného ekosystému, pretože otvorenosť v spolupráci, ktorá charakterizuje činnosť EÚ, sa odohráva v zmenenom globálnom prostredí.

5.3.

Mobilizácia výskumných pracovníkov a inovátorov z celého sveta bude mať zásadný význam pre blahobyt občanov a budúcich generácií. Ako sa ukázalo počas nedávnej globálnej pandémie, posilnenie spolupráce v otázkach, ako je globálne zdravie, nám pomáha dosiahnuť prelomové inovácie. EÚ by mala podporovať svoje ciele otvorenej strategickej autonómie a zároveň prispôsobiť v určitých oblastiach svoju dvojstrannú spoluprácu s krajinami mimo EÚ (5).

5.4.

V reakcii na aktuálne globálne trendy by EÚ mala ísť príkladom a podporovať multilaterálnosť založenú na pravidlách. Multilaterálne usporiadanie treba posilniť, aby slúžilo svojmu účelu a dokázalo sa vyrovnať s globálnymi výzvami a reagovať na rastúce požiadavky občanov týkajúce sa transparentnosti, kvality a inkluzívnosti. EÚ by tiež mala podporiť ambicióznu modernizáciu kľúčových multilaterálnych medzinárodných inštitúcií a dodržiavať spoločný plán recipročnej otvorenosti v spolupráci v oblasti výskumu a inovácií s cieľom uľahčiť globálnu reakciu na globálne výzvy a výmenu najlepších postupov.

5.5.

EÚ by mala zohrávať vedúcu úlohu tvorcu globálnych udržateľných noriem, ktorá by sa mala rozvíjať aj posilnením jej postavenia v rámci medzinárodnej spolupráce v oblasti prednormatívneho a normatívneho výskumu, ktorý by bol priaznivý pre MSP. EHSV takisto zdôrazňuje význam opatrení na podporu MSP vo všetkých oblastiach ochrany práv duševného vlastníctva.

5.6.

EHSV plne podporuje akčný plán pre oblasť duševného vlastníctva (6) ako veľmi dobrý a holistický prístup k modernizácii systému EÚ v oblasti duševného vlastníctva. Jednou z hlavných priorít musí byť zavedenie jednotného patentového systému, čo do veľkej miery posilní konkurencieschopnosť podnikov EÚ.

5.7.

Niektoré krajiny sa čoraz viac usilujú získať vedúce postavenie v oblasti technológií prijímaním diskriminačných opatrení a často využívajú výskum a inovácie ako nástroj na získanie globálneho vplyvu a spoločenskej kontroly. Preto treba posilniť prosperitu a hospodársku konkurencieschopnosť EÚ, ale aj jej schopnosť autonómne získavať a poskytovať svojim občanom kľúčové technológie a služby, ktoré sú bezpečné a chránené. EÚ by mala byť priekopníkom rozvoja nových noriem, medzinárodných štandardov a rámcov spolupráce v oblastiach, ako je napríklad digitalizácia, vrátane umelej inteligencie a ďalších nových technológií. Demokratická a regulačná sila EÚ predstavujú prednosti, ktoré pomáhajú pri budovaní lepšieho sveta, pričom jej dôveryhodnosť ako mierotvorcu a jej bezpečnostné a obranné štruktúry pomáhajú podporovať viacstranné úsilie o udržanie a budovanie mieru.

5.8.

EHSV výrazne prispieva do diskusie o umelej inteligencii od svojho prvého stanoviska na túto tému v roku 2017 (7), pričom za posledné roky vypracoval viacero stanovísk venovaných tejto problematike (8). V oblasti umelej inteligencie je zástancom tzv. prístupu human-in-command, v rámci ktorého ľudia naďalej ovládajú umelú inteligenciu v technickom význame a zároveň si ponechávajú možnosť rozhodnúť o tom, či, kedy a ako sa má v našej spoločnosti vo všeobecnosti používať. Treba poukázať napríklad na vplyv umelej inteligencie na pracovné miesta, na dôležitosť vytvorenia správnej rovnováhy medzi reguláciou, samoreguláciou a etickými usmerneniami a na vplyv umelej inteligencie na spotrebiteľov. EHSV v súčasnosti pripravuje svoje oficiálne stanovisko k návrhu aktu Európskej komisie o umelej inteligencii (9).

5.9.

Konzistentnosť medzi vonkajšou činnosťou EÚ a jej vnútornými politikami v každom členskom štáte vedie k zaisteniu schopnosti EÚ byť globálnym hráčom. Jednotný a súdržný hlas EÚ má zásadný význam pre stabilizáciu našich partnerstiev a aliancií s tretími krajinami, podporu multilaterálnych a regionálnych organizácií a rokovania o prístupe ku globálnym verejným statkom založenom na záujmoch.

V Bruseli 20. októbra 2021

Predsedníčka Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Christa SCHWENG


(1)  Poznámka predsedníctva určená Rade – Obnova európskeho výskumného priestoru – ako pripraviť zavedenie ambiciózneho EVP pripraveného na nasledujúce desaťročie? a Nový európsky výskumný priestor: Rada prijala závery – tlačová správa, 1. decembra 2020.

(2)  The European Code of Conduct for Research Integrity, www.allea.org [accessed 6 June 2021].

(3)  Stanovisko EHSV na tému Nový EVP pre výskum a inovácie Ú. v. EÚ C 220, 9.6. 2021, s. 79.

(4)  https://www.scholarsatrisk.org/2021/08/urgent-appeal-to-european-governments-and-eu-institutions-take-action-for-afghanistans-scholars-researchers-and-civil-society-actors/.

(5)  Integrácia spolupráce s krajinami EZVO, západným Balkánom, Tureckom, krajinami spadajúcimi pod európsku susedskú politiku a Spojeným kráľovstvom, prehĺbenie partnerstiev EÚ s Afrikou, Latinskou Amerikou a inými regiónmi.

(6)  Stanovisko EHSV na tému Akčný plán pre oblasť duševného vlastníctva (Ú. v. EÚ C 286, 16.7.2021, s. 59).

(7)  Ú. v. EÚ C 288, 31.8. 2017, s. 1.

(8)  Ú. v. EÚ C 440, 6.12.2018, s. 1; Ú. v. EÚ C 440, 6.12.2018, s. 51; Ú. v. EÚ C 240, 16.7.2019, s. 51; Ú. v. EÚ C 47, 11.2.2020, s. 64; Ú. v. EÚ C 364, 28.10.2020, s. 87.

(9)  INT/940 – Umelá inteligencia/nariadenie (Ú. v. EÚ C 517, 22.12.2021, s. 61).


Top