Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020SC0130

    PRACOVNÝ DOKUMENT ÚTVAROV KOMISIE ZHRNUTIE SPRÁVY O POSÚDENÍ VPLYVU Daňové podvody a úniky – lepšia spolupráca medzi vnútroštátnymi daňovými orgánmi pri výmene informácií Sprievodný dokument k návrhu smernice Rady, ktorou sa mení smernica 2011/16/EÚ o administratívnej spolupráci v oblasti daní

    SWD/2020/130 final

    V Bruseli15. 7. 2020

    SWD(2020) 130 final

    PRACOVNÝ DOKUMENT ÚTVAROV KOMISIE

    ZHRNUTIE SPRÁVY O POSÚDENÍ VPLYVU

    Daňové podvody a úniky – lepšia spolupráca medzi vnútroštátnymi daňovými orgánmi pri výmene informácií





    Sprievodný dokument

    k návrhu smernice Rady,

    ktorou sa mení smernica 2011/16/EÚ o administratívnej spolupráci v oblasti daní

    {COM(2020) 314 final} - {SEC(2020) 271 final} - {SWD(2020) 129 final} - {SWD(2020) 131 final}


    Súhrnný prehľad

    Posúdenie vplyvu k iniciatíve Daňové podvody a úniky – lepšia spolupráca medzi vnútroštátnymi daňovými orgánmi pri výmene informácií

    A. Treba konať

    Prečo? Aký problém sa rieši?

    Riešia sa tieto problémy: a) obmedzené oznamovanie finančných prostriedkov zarobených cez digitálne platformy; b) neefektívne prvky spolupráce medzi daňovými správami. Digitálne hospodárstvo sa rozvíja a v nasledujúcich rokoch sa očakáva jeho ďalší rast, takže ak EÚ nezasiahne, problémy sa pravdepodobne prehĺbia. V hodnotení smernice o administratívnej spolupráci v oblasti daní sa uvádza, že hoci rámec je celkovo spoľahlivý, nie všetky členské štáty využívajú nástroje rovnakým spôsobom. Očakáva sa, že účinnosť a efektívnosť administratívnej spolupráce sa podarí zlepšiť vďaka objasneniu cieľových aspektov administratívnej spolupráce (vymedzenia predvídateľnej relevantnosti, spoločných auditov, skupinových žiadostí). Digitálny a globálny charakter hospodárstva digitálnych platforiem sa spája s rozdrobeným príjmom získavaným cez rôzne platformy a s rozdielnymi požiadavkami na oznamovanie v jednotlivých štátoch, a preto je riadne oznamovanie finančných prostriedkov získaných prostredníctvom digitálnych platforiem náročné. Členské štáty sa domnievajú, že oznamovanie je pomerne často obmedzené. V dôsledku rozdielneho vykonávania a využívania informácií je spolupráca neefektívna. Zo zúčastnených strán to má najväčší vplyv na digitálne platformy a daňové správy.

    Čo sa od tejto iniciatívy očakáva?

    Hlavným cieľom je zabezpečiť spravodlivé a konzistentné fungovanie vnútorného trhu a zároveň chrániť príjmy členských štátov a EÚ. Očakáva sa, že intervencia môže do roku 2025 viesť k dodatočným daňovým príjmom v celkovej výške 30 miliárd EUR v celej EÚ.

    Aká je pridaná hodnota opatrení na úrovni EÚ? 

    Opatrenia členských štátov nezabezpečujú účinné a efektívne riešenie problémov, ktoré sú vo svojej podstate nadnárodné: prostredníctvom digitálnych platforiem možno kupovať a predávať tovar a služby cez internet bez ohľadu na hranice alebo jurisdikcie, a to umožňuje predávajúcim, aby potenciálne získavali príjem „odvšadiaľ“ bez ohľadu na daňovú rezidenciu. Aj neefektívna administratívna spolupráca si vyžaduje nadnárodné riešenia, keďže z podstaty veci aby mohla byť spolupráca efektívna, musí prebiehať cezhranične.

    B. Riešenia

    Aké legislatívne a nelegislatívne možnosti politík sa zvažovali? Má niektorá z možností prednosť? Prečo? 

    Zvažujú sa tieto možnosti: a) nelegislatívne usmernenia; b) legislatívna intervencia s vedľajšími možnosťami pre rôzne činnosti, prevádzkovateľov platforiem a predávajúcich; c) legislatívna intervencia na posilnenie administratívnej spolupráce. Uprednostňuje sa možnosť legislatívnej intervencie na posilnenie administratívnej spolupráce, pričom treba zahrnúť všetky platformy a všetkých predávajúcich, aby sa zabezpečili čo najlepšie výsledky z hľadiska dodržiavania daňových predpisov a rovnakých podmienok.

    Kto podporuje ktorú možnosť? 

    Uprednostňovanej možnosti vyjadrila podporu väčšina členských štátov. V rámci cielenej konzultácie s prevádzkovateľmi platforiem sa dospelo k zhode, že prednosť dostane legislatívna intervencia s čo možno najmenšími narušeniami pre prevádzkovateľov platforiem.

    C. Vplyvy uprednostňovanej možnosti

    Aké sú výhody uprednostňovanej možnosti (prípadne hlavných možností, ak žiadna možnosť nedostane prednosť)?

    Očakáva sa, že intervenciou sa zabezpečia značné priame hospodárske úžitky. Intervencia bude mať priaznivý vplyv na výber daní s odhadovanými dodatočnými daňovými príjmami vo výške 30 miliárd EUR (odhad na úrovni hornej hranice). Prostredníctvom týchto príjmov bude možné financovať hospodárske a sociálne politiky členských štátov. Takisto sa očakáva, že prostredníctvom iniciatívy sa zabezpečia rovnaké podmienky pre prevádzkovateľov platforiem a subjekty, ktoré využívajú platformy na predaj tovaru a/alebo služieb. Prispeje to aj k väčšej spravodlivosti a k upevneniu dôvery v daňový systém, pričom daňové zaťaženie sa rozdelí spravodlivo medzi všetkých daňovníkov.

    Aké sú náklady na uprednostňovanú možnosť (prípadne na hlavné možnosti, ak žiadna možnosť nemá prednosť)? 

    Analogicky s predchádzajúcimi požiadavkami na oznamovanie možno náklady daňových správ odhadnúť takto: jednorazové náklady na vývoj vo výške približne 200 miliónov EUR a opakované náklady na úrovni maximálne 30 miliónov EUR. Náklady platforiem možno odhadnúť takto: jednorazové náklady v celkovej výške 875 miliónov EUR a opakované náklady približne na úrovni 100 miliónov EUR. Odhad nákladov zahŕňa všetky platformy spolu, čiže v priemere na jednu platformu by náklady mali byť v desiatkach tisícov eur (opakované náklady). Tieto odhady sú však založené na viacerých predpokladoch a extrapoláciách a treba ich používať opatrne.

    Aký to bude mať vplyv na podniky, MSP a mikropodniky?

    Očakáva sa, že intervencia bude mať vplyv na malé a stredné podniky, keďže iniciatíva sa vzťahuje na všetky digitálne platformy a na všetkých predávajúcich bez ohľadu na veľkosť. Hoci v súvislosti s touto iniciatívou vzniknú náklady na dodržiavanie predpisov, pre MSP to môže byť priaznivejšie ako súčasná neprehľadná spleť požiadaviek na oznamovanie uplatňovaných v celej EÚ. Iniciatíva by sa takisto mala prispieť k rovnosti podmienok pre všetky zúčastnené subjekty, a to by malo MSP vyhovovať.

    Očakáva sa významný vplyv na štátne rozpočty a verejnú správu? 

    Dodatočné náklady daňových správ na vývoj IT systémov, ktoré umožnia oznamovanie, ukladanie a využívanie údajov, možno odhadnúť takto: jednorazové náklady všetkých 27 daňových správ EÚ na vývoj vo výške približne 200 miliónov EUR a opakované náklady na úrovni maximálne 30 miliónov EUR. Príjmy vnútroštátnych rozpočtov sa zvýšia vďaka dodatočným daňovým príjmom, ktoré sa odhadujú na úrovni desiatok miliárd eur (odhad na úrovni hornej hranice: približne 30 miliárd EUR).

    Očakávajú sa iné významné vplyvy? 

    Intervencia bude v súlade so všeobecným nariadením o ochrane údajov, a preto nebude nepriaznivo vplývať na základné právo na ochranu osobných údajov.

    D. Ďalší postup

    Kedy sa táto politika preskúma?

    Intervencia sa bude monitorovať na základe informácií získaných z ročných prieskumov a diskusií s daňovými správami. Komplexnejšie posúdenie sa vykoná v roku 2023, kedy má Komisia predložiť Európskemu parlamentu a Rade správu o fungovaní smernice o administratívnej spolupráci v oblasti priamych daní.

    Top