EUR-Lex Πρόσβαση στο δίκαιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Επιστροφή στην αρχική σελίδα του EUR-Lex

Το έγγραφο αυτό έχει ληφθεί από τον ιστότοπο EUR-Lex

Έγγραφο 52020PC0483

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2018/848 o ekologickej poľnohospodárskej výrobe, pokiaľ ide o dátum začatia jeho uplatňovania a určité ďalšie dátumy uvedené v danom nariadení

COM/2020/483 final

V Bruseli4. 9. 2020

COM(2020) 483 final

2020/0231(COD)

Návrh

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2018/848 o ekologickej poľnohospodárskej výrobe, pokiaľ ide o dátum začatia jeho uplatňovania a určité ďalšie dátumy uvedené v danom nariadení

(Text s významom pre EHP)


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT NÁVRHU

Dôvody a ciele návrhu

Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/848 prijatým 30. mája 2018 sa stanovuje nový regulačný rámec na zabezpečenie hladkého fungovania vnútorného trhu, pokiaľ ide o ekologickú poľnohospodársku výrobu, na účely ďalšieho rozvoja celkového systému riadenia poľnohospodárskych podnikov a potravinárskej výroby, ktorý je kombináciou najlepších postupov v oblasti životného prostredia a ochrany klímy, vysokej úrovne biodiverzity, ochrany prírodných zdrojov a uplatňovania prísnych noriem v oblasti dobrých životných podmienok zvierat a prísnych výrobných noriem v súlade s dopytom zvyšujúceho sa počtu spotrebiteľov po produktoch vyrábaných s použitím prírodných látok a procesov. Ekologická poľnohospodárska výroba teda plní dvojitú spoločenskú úlohu, keď na jednej strane zabezpečuje špecifický trh reagujúci na dopyt spotrebiteľa po produktoch ekologickej poľnohospodárskej výroby a na druhej strane dodáva verejne dostupné tovary prispievajúce k ochrane životného prostredia a k dobrým životným podmienkam zvierat, ako aj k rozvoju vidieka.

Nedávne prijatie stratégie „z farmy na stôl“ 1 označuje ekologickú poľnohospodársku výrobu za jeden zo spôsobov, ako splniť požiadavky na vytvorenie udržateľného potravinového systému. Stratégia biodiverzity uznáva úlohu ekologickej poľnohospodárskej výroby pri zachovávaní biodiverzity na európskom území. Pevný konsenzuálny regulačný rámec na nasledujúcich 10 rokov je preto kľúčový na dosiahnutie cieľa, ktorým je vymedziť 25 % poľnohospodárskej pôdy na ekologické poľnohospodárstvo a výrazne zvýšiť ekologickú akvakultúru živočíchov do roku 2030, čo sú ciele uvedené v stratégii z farmy na stôl a v stratégii biodiverzity.

https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/f2f_action-plan_2020_strategy-info_en.pdf .

Vypuknutie pandémie COVID-19 a následná kríza verejného zdravia predstavujú pre členské štáty bezprecedentnú výzvu a veľkú záťaž pre vnútroštátne orgány a prevádzkovateľov ekologickej výroby. Následkom pandémie COVID-19 nastali aj mimoriadne okolnosti, ktoré si vyžadujú zásadné prispôsobenie sektora ekologickej poľnohospodárskej výroby, pokiaľ ide o výrobu, uvádzanie na trh, kontroly a medzinárodný obchod, ktoré nebolo možné predpokladať v čase prijatia nariadenia (EÚ) 2018/848.

Tieto mimoriadne okolnosti výrazne ovplyvňujú viaceré oblasti, na ktoré sa vzťahuje nariadenie (EÚ) 2018/848, a preto je veľmi pravdepodobné, že členské štáty a prevádzkovatelia ekologickej výroby nebudú môcť zabezpečiť riadne vykonávanie a uplatňovanie uvedeného nariadenia od 1. januára 2021.

S cieľom zabezpečiť hladké fungovanie vnútorného trhu, zaručiť právnu istotu prevádzkovateľom ekologickej výroby a zabrániť prípadnému narušeniu trhu je potrebné odložiť dátum začatia uplatňovania určitých ustanovení nariadenia (EÚ) 2018/848 o jeden rok.

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právny základ

Tento návrh je založený na článku 43 ods. 2 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ).

Subsidiarita

Podľa zásady subsidiarity môže byť opatrenie na úrovni Únie prijaté len vtedy, ak členské štáty nedokážu samy dosiahnuť plánované ciele. Zásah Únie je potrebný na zabezpečenie hladkého fungovania vnútorného trhu v súvislosti s ekologickou poľnohospodárskou výrobou, ako aj na zabránenie prípadnému narušeniu trhu. V tomto ohľade sa právne predpisy, ktoré sa menia, prijímajú v plnom súlade so zásadou subsidiarity a každá ich zmena sa musí vykonať prostredníctvom návrhu Komisie.

Proporcionalita

Toto opatrenie Únie je nevyhnutné na dosiahnutie cieľa riadneho vykonávania a uplatňovania nariadenia (EÚ) 2018/848 a príslušných sekundárnych právnych predpisov všetkými zúčastnenými stranami s prihliadnutím na rozsah pandémie COVID-19 a dôsledky krízy verejného zdravia na sektor ekologickej poľnohospodárskej výroby, pokiaľ ide o výrobu, kontroly a obchod. Cieľom navrhovaných zmien je zabezpečiť, aby sa dosiahol plánovaný účel nariadenia (EÚ) 2018/848, ktorým je stanoviť rámec pre ekologickú poľnohospodársku výrobu zameraný na ďalší rozvoj celkového systému riadenia poľnohospodárskych podnikov a potravinárskej výroby, ktorý je kombináciou najlepších postupov v oblasti životného prostredia a ochrany klímy, vysokej úrovne biodiverzity, ochrany prírodných zdrojov a uplatňovania prísnych noriem v oblasti dobrých životných podmienok zvierat a prísnych výrobných noriem v súlade s dopytom zvyšujúceho sa počtu spotrebiteľov po produktoch vyrábaných s použitím prírodných látok a procesov.

3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

K tomuto návrhu nie je priložené samostatné posúdenie vplyvu, keďže tento návrh nemení základné aspekty nariadenia (EÚ) 2018/848 a neukladá dotknutým stranám nové povinnosti. Z výnimočných dôvodov v súvislosti s pandémiou COVIDI-19 má za cieľ stanoviť jednoročný odklad, pokiaľ ide o dátum začatia uplatňovania uvedeného nariadenia a určité ďalšie dátumy uvedené v danom nariadení, ktoré sú od tohto dátumu odvodené.

4.VPLYV NA ROZPOČET

Návrh nemá žiadny vplyv na rozpočet inštitúcií EÚ.

2020/0231 (COD)

Návrh

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2018/848 o ekologickej poľnohospodárskej výrobe, pokiaľ ide o dátum začatia jeho uplatňovania a určité ďalšie dátumy uvedené v danom nariadení

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 43 ods. 2,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru 2 ,

so zreteľom na stanovisko Výboru regiónov 3 ,

konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom,

keďže:

(1)Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/848 4 , ktoré nadobudlo účinnosť 17. júna 2018, sa zriaďuje nový regulačný rámec pre ekologickú poľnohospodársku výrobu. S cieľom zabezpečiť plynulý prechod zo starého regulačného rámca na nový sa v uvedenom nariadení stanovuje dátum začatia uplatňovania 1. januára 2021.

(2)Vypuknutie pandémie COVID-19 viedlo k mimoriadnym okolnostiam, ktoré si od odvetvia ekologickej poľnohospodárskej výroby vyžadujú značné úsilie, ktoré nebolo možné v čase prijatia nariadenia (EÚ) 2018/848 očakávať.

(3)Vypuknutie pandémie COVID-19 a následná kríza verejného zdravia predstavujú pre členské štáty bezprecedentnú výzvu a veľkú záťaž pre prevádzkovateľov ekologickej výroby. Prevádzkovatelia sústreďujú svoje úsilie na udržanie ekologickej poľnohospodárskej výroby a obchodných tokov a nemôžu sa zároveň pripraviť na začatie uplatňovania nových právnych ustanovení v zmysle nariadenia (EÚ) 2018/848. Preto je veľmi pravdepodobné, že členské štáty a prevádzkovatelia ekologickej výroby nebudú schopní zabezpečiť riadne vykonávanie a uplatňovanie uvedeného nariadenia od 1. januára 2021.

(4)S cieľom zabezpečiť hladké fungovanie sektora ekologickej poľnohospodárskej výroby, poskytnúť právnu istotu a zabrániť prípadnému narušeniu trhu je preto potrebné odložiť dátum začatia uplatňovania nariadenia (EÚ) 2018/848 a určité ďalšie dátumy uvedené v danom nariadení, ktoré sú od uvedeného dátumu odvodené. Vzhľadom na rozsah pandémie COVID-19 a s ňou súvisiacej krízy verejného zdravia, epidemiologický vývoj ochorenia, ako aj dodatočné zdroje, ktoré členské štáty a prevádzkovatelia ekologickej výroby potrebujú, je vhodné odložiť uplatňovanie nariadenia (EÚ) 2018/848 o jeden rok.

(5)Ide najmä o niekoľko dátumov súvisiacich s výnimkami, správami alebo právomocami udelenými Komisii s cieľom ukončiť alebo predĺžiť výnimky odvodené priamo od dátumu začatia uplatňovania nariadenia (EÚ) 2018/848. Je preto vhodné takisto odložiť uplatňovanie týchto dátumov o jeden rok. Príslušné dátumy boli stanovené s prihliadnutím na čas potrebný na to, aby sa prevádzkovatelia ekologickej výroby pripravili na ukončenie výnimiek, alebo aby členské štáty a Komisia zhromaždili dostatočné informácie o dostupnosti určitých vstupov, na ktoré sa udelili výnimky, alebo aby Komisia predložila Európskemu parlamentu a Rade správu a pripravila legislatívny návrh alebo delegované akty.

(6)Vypuknutie pandémie COVID-19 a následná kríza verejného zdravia takisto predstavujú bezprecedentnú výzvu pre tretie krajiny a pre prevádzkovateľov ekologickej výroby pôsobiacich v týchto krajinách. V prípade tretích krajín, ktoré boli uznané za rovnocenné podľa článku 33 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 834/2007 5 , je preto vhodné predĺžiť dátum skončenia platnosti ich uznania o jeden rok do 31. decembra 2026, aby takéto tretie krajiny mali dostatok času na zmenu svojho štatútu, a to buď uzavretím obchodnej dohody s Európskou úniou alebo prostredníctvom úplného súladu ich prevádzkovateľov s nariadením (EÚ) 2018/848 bez zbytočných narušení obchodu s ekologickými výrobkami.

(7)Podobne dátum skončenia platnosti uznania štátnych inšpekčných organizácií a súkromných inšpekčných organizácií v tretích krajinách podľa článku 33 ods. 3 nariadenia (ES) č. 834/2007 by sa mal predĺžiť o jeden rok do 31. decembra 2024 s cieľom poskytnúť týmto štátnym inšpekčným organizáciám a súkromným inšpekčným organizáciám a ich certifikovaným prevádzkovateľom v tretích krajinách čas na prekonanie vplyvu pandémie COVID-19 a pripraviť sa na nové ustanovenia.

(8)Vzhľadom na naliehavú potrebu okamžite zabezpečiť právnu istotu pre odvetvie ekologickej poľnohospodárskej výroby za súčasných okolností by toto nariadenie malo nadobudnúť účinnosť čo najskôr dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie,

PRIJALI TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Nariadenie (EÚ) 2018/848 sa mení takto:

1.V článku 29 ods. 4 prvej vete sa dátum „31. decembra 2024“ nahrádza dátumom „31. decembra 2025“.

2.V článku 48 ods. 1 druhom pododseku sa dátum „31. decembra 2025“ nahrádza dátumom „31. decembra 2026“.

3.V článku 49 sa dátum „31. decembra 2021“ nahrádza dátumom „31. decembra 2022“.

4.Článok 53 sa mení takto:

a)V odseku 1 sa dátum „31. decembra 2035“ nahrádza dátumom „31. decembra 2036“;

b)Odsek 2 sa mení takto:

i)V úvodnej vete sa dátum „1. januára 2028“ nahrádza dátumom „1. januára 2029“;

ii)V písmene a) sa dátum „31. decembra 2035“ nahrádza dátumom „31. decembra 2036“;

c)V odseku 3 sa dátum „1. januára 2026“ nahrádza dátumom „1. januára 2027“;

d)V odseku 4 sa dátum „1. januára 2025“ nahrádza dátumom „1. januára 2026“ a dátum „31. decembra 2025“ sa nahrádza dátumom „31. decembra 2026“;

e)V odseku 7 sa dátum „31. decembra 2025“ nahrádza dátumom „31. decembra 2026“.

5.V článku 57 ods. 1 sa dátum „31. decembra 2023“ nahrádza dátumom „31. decembra 2024“.

6.V článku 60 sa dátum „1. januára 2021“ nahrádza dátumom „1. januára 2022“.

7.V článku 61 druhom odseku sa dátum „1. januára 2021“ nahrádza dátumom „1. januára 2022“.

8.Príloha II sa mení takto:

a)V časti I sa bod 1.5 mení takto:

i)V druhom odseku sa dátum „31. decembra 2030“ nahrádza dátumom „31. decembra 2031“;

ii)V treťom odseku sa dátum „31. decembra 2025“ nahrádza dátumom „31. decembra 2026“;

b)Časť II sa mení takto:

i)V bode 1.9.1.1 písm. a) druhej vete sa dátum „1. januára 2023“ nahrádza dátumom „1. januára 2024“;

ii)V bode 1.9.2.1 písm. a) druhej vete sa dátum „1. januára 2023“ nahrádza dátumom „1. januára 2024“;

iii)V bode 1.9.3.1 písm. c) úvodnej vete sa dátum „31. decembra 2025“ nahrádza dátumom „31. decembra 2026“;

iv)V bode 1.9.4.2 písm. c) úvodnej vete sa dátum „31. decembra 2025“ nahrádza dátumom „31. decembra 2026“;

c)V časti III bode 3.1.2.1 druhom odseku sa dátum „1. januára 2021“ nahrádza dátumom „1. januára 2022“;

d)V časti VII bode 1.1 druhej vete sa dátum „31. decembra 2023“ nahrádza dátumom „31. decembra 2024“.

Článok 2

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli

Za Európsky parlament    Za Radu

predseda    predseda

(1)    https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/f2f_action-plan_2020_strategy-info_en.pdf.
(2)    Ú. v. EÚ C , , s. .
(3)    Ú. v. EÚ C , , s. .
(4)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/848 z 30. mája 2018 o ekologickej poľnohospodárskej výrobe a označovaní produktov ekologickej poľnohospodárskej výroby a o zrušení nariadenia Rady (ES) č. 834/2007 (Ú. v. EÚ L 150, 14.6.2018, s. 1).
(5)    Nariadenie Rady (ES) č. 834/2007 z 28. júna 2007 o ekologickej výrobe a označovaní ekologických produktov, ktorým sa zrušuje nariadenie (EHS) č. 2092/91 (Ú. v. EÚ L 189, 20.7.2007, s. 1).
Επάνω