Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0331

    Návrh VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE RADY, ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie 2012/232/EÚ, ktorým sa Rumunsku udeľuje povolenie uplatňovať opatrenia odchylné od článku 26 ods. 1 písm. a) a článku 168 smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty

    COM/2020/331 final

    V Bruseli23. 7. 2020

    COM(2020) 331 final

    2020/0149(NLE)

    Návrh

    VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE RADY,

    ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie 2012/232/EÚ, ktorým sa Rumunsku udeľuje povolenie uplatňovať opatrenia odchylné od článku 26 ods. 1 písm. a) a článku 168 smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    Podľa článku 395 ods. 1 smernice 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (ďalej len „smernica o DPH“) 1 Rada môže jednomyseľne na návrh Komisie oprávniť ktorýkoľvek členský štát, aby uplatňoval osobitné opatrenia odchyľujúce sa od ustanovení uvedenej smernice s cieľom zjednodušiť výber DPH alebo zabrániť určitým formám daňových únikov alebo vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam.

    Listom, ktorý Komisia zaevidovala 13. marca 2020, Rumunsko požiadalo o predĺženie platnosti výnimky z článku 168 smernice o DPH, aby mohlo naďalej obmedzovať právo na odpočet DPH na vstupe v prípade výdavkov spojených s motorovými vozidlami. O žiadosti predloženej Rumunskom Komisia v súlade s článkom 395 ods. 2 smernice o DPH informovala ostatné členské štáty listom z 2. apríla 2020. Listom z 3. apríla 2020 Komisia oznámila Rumunsku, že má všetky informácie potrebné na posúdenie žiadosti.

    1.KONTEXT NÁVRHU

    Dôvody a ciele návrhu

    V článku 168 smernice o DPH sa stanovuje, že zdaniteľná osoba má právo na odpočet DPH účtovanej pri nákupe tovaru a služieb na účely zdaniteľných transakcií. V článku 26 ods. 1 písm. a) tej istej smernice sa vyžaduje, aby sa použitie tovaru, ktorý je súčasťou majetku podniku, na súkromné účely považovalo za poskytovanie služieb za protihodnotu, ak je DPH za tento tovar odpočítateľná. Tento systém umožňuje vrátenie pôvodne odpočítanej DPH v súvislosti s používaním na súkromné účely.

    Je zložité uplatňovať tento systém v prípade osobných motorových vozidiel, a to najmä preto, že je ťažké určiť predel medzi použitím na súkromné a použitím na podnikateľské účely. Ak sa vedú záznamy, ich vedenie a kontrola predstavujú pre podniky a správne orgány dodatočnú záťaž.

    Rumunsko je v súčasnosti na základe vykonávacieho rozhodnutia Rady 2012/232/EÚ 2 oprávnené obmedziť právo na odpočet DPH zaplatenej pri kúpe, nadobudnutí v rámci Spoločenstva, dovoze, prenájme alebo lízingu cestných motorových vozidiel a zo súvisiacich výdavkov na 50 %. Niektoré kategórie vozidiel boli z tohto obmedzenia osobitne vylúčené, ako napríklad vozidlá používané výlučne pre pohotovostné služby, bezpečnostné alebo kuriérske služby, vozidlá, ktoré používajú obchodní zástupcovia a nákupcovia a taxíky, vozidlá, ktoré autoškoly používajú na výučbu, vozidlá určené na prenájom alebo lízing alebo používané ako tovar na obchodné účely. Podniky sú zároveň oslobodené od povinnosti zúčtovať daň z používania na súkromné účely. Rumunsko bolo vykonávacím rozhodnutím Rady 2015/156/EÚ 3 oprávnené naďalej uplatňovať dané osobitné opatrenie do 31. decembra 2017. Obdobie platnosti tohto rozhodnutia sa predĺžilo vykonávacím rozhodnutím Rady (EÚ) 2017/2012 zo 7. novembra 2017 4 do 31. decembra 2020.

    Rumunsko požiadalo o predĺženie platnosti povolenia obmedziť pôvodný odpočet na určitý percentuálny podiel a následne oslobodiť podniky od povinnosti zúčtovávať daň z používania na súkromné účely. Rumunsko informovalo Komisiu, že dôvody na predĺženie platnosti opatrenia sú do veľkej miery rovnaké ako dôvody opísané v pôvodnej žiadosti. V súlade s článkom 4 ods. 2 rozhodnutia Rady 2012/232/EÚ Rumunsko predložilo správu o obmedzení odpočtu, ktoré Rumunsko uplatňuje. Rumunsko tvrdí, že opatrenie splnilo svoju úlohu a ak by jeho platnosť nebola predĺžená, s veľkou pravdepodobnosťou by opäť začalo dochádzať k daňovým únikom, aké boli v tejto oblasti zaznamenané pred jeho zavedením. Podľa poskytnutých údajov je v Rumunsku veľký podiel malých podnikov: v roku 2017 predstavovali malé a stredné podniky 99,7 % všetkých podnikov aktívnych v priemyselnom odvetví, v sektore stavebníctva alebo v sektore služieb a aktívne podniky s maximálnym počtom deväť zamestnancov tvorili 89,4 % všetkých hospodárskych a sociálnych subjektov aktívnych v týchto odvetviach. Rumunsko tvrdí, že motorové vozidlo, ktoré takéto podniky vlastnia, sa v praxi často využíva na obchodnú činnosť aj na osobné účely.

    Z informácií, ktoré Rumunsko poskytlo, sa takisto zdá, že obmedzenie na 50 % stále odráža celkové používanie vozidiel na obchodné aj súkromné účely zdaniteľnými osobami v Rumunsku a že toto obmedzenie by sa preto malo naďalej považovať za primerané.

    Výnimka by mala byť časovo obmedzená do 31. decembra 2023, aby sa dalo posúdiť, či 50 % obmedzenie naďalej náležite odráža celkové pomerné rozdelenie medzi používaním na podnikateľské a na súkromné účely. Prípadnú žiadosť o predĺženie platnosti by mala sprevádzať správa zahŕňajúca preskúmanie uplatňovanej percentuálnej hodnoty, ktorá by sa mala zaslať Komisii spolu s danou žiadosťou do 31. marca 2023.

    Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky

    Podobné výnimky v súvislosti s právom na odpočet boli udelené aj iným členským štátom.

    V článku 176 smernice o DPH sa stanovuje, že Rada určuje, pri ktorých výdavkoch nevzniká právo na odpočítanie DPH. Dovtedy Rada dáva členským štátom právo zachovať výnimky, ktoré sa uplatňovali 1. januára 1979. Existuje preto celý rad ustanovení o zachovaní status quo, ktorými sa obmedzuje právo na odpočet DPH v súvislosti s osobnými motorovými vozidlami.

    Bez ohľadu na predchádzajúce iniciatívy zamerané na stanovenie pravidiel týkajúcich sa kategórií výdavkov, na ktoré sa môže vzťahovať obmedzenie práva na odpočítanie DPH 5 , je takáto výnimka do harmonizácie týchto pravidiel na úrovni EÚ primeraná.

    2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právny základ

    Článok 395 smernice o DPH.

    Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

    Tento návrh patrí do výlučnej právomoci Únie vzhľadom na ustanovenie smernice o DPH, na ktorom sa zakladá. Zásada subsidiarity sa preto neuplatňuje.

    Proporcionalita

    Rozhodnutie sa týka povolenia udeleného členskému štátu na základe jeho vlastnej žiadosti a nezakladá sa ním žiadna povinnosť.

    Vzhľadom na obmedzený rozsah pôsobnosti výnimky je osobitné opatrenie úmerné sledovanému cieľu, a to predchádzať určitým formám daňových únikov alebo vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam. Konkrétne vzhľadom na potenciálny priestor pre podniky, aby priznávali nižšiu daňovú povinnosť, a vzhľadom na záťaž, ktorú pre daňové orgány predstavuje kontrola údajov o najazdených kilometroch, by 50 % obmedzenie zjednodušilo výber DPH v konkrétnom odvetví.

    Výber nástroja

    Navrhovaný nástroj: vykonávacie rozhodnutie Rady.

    Podľa článku 395 smernice Rady 2006/112/ES je výnimka zo spoločných pravidiel v oblasti DPH možná iba na základe povolenia Rady konajúcej jednomyseľne na návrh Komisie. Vykonávacie rozhodnutie Rady je najvhodnejším nástrojom, keďže môže byť určené jednotlivému členskému štátu.

    3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

    Konzultácie so zainteresovanými stranami

    Tento návrh vychádza zo žiadosti, ktorú predložilo Rumunsko, a týka sa iba tohto členského štátu.

    Získavanie a využívanie expertízy

    Externá expertíza nebola potrebná.

    Posúdenie vplyvu

    Cieľom návrhu je zabrániť daňovým únikom súvisiacim s DPH a zjednodušiť postup zdanenia, a preto má potenciálne priaznivý vplyv na podniky aj správne orgány. Rumunsko toto riešenie považuje za vhodné opatrenie, ktoré je porovnateľné s inými bývalými i súčasnými výnimkami.

    4.VPLYV NA ROZPOČET

    Návrh nebude mať žiadny negatívny vplyv na rozpočet EÚ.

    5.ĎALŠIE PRVKY

    Návrh obsahuje doložku o ukončení platnosti – automaticky určenú lehotu stanovenú na 31. decembra 2023.

    Ak by Rumunsko uvažovalo o ďalšom predĺžení platnosti tohto odchyľujúceho sa opatrenia na obdobie po roku 2023, Komisii by sa mala súčasne so žiadosťou o predĺženie platnosti predložiť správa zahŕňajúca preskúmanie percentuálneho obmedzenia, a to najneskôr 31. marca 2023.

    2020/0149 (NLE)

    Návrh

    VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE RADY,

    ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie 2012/232/EÚ, ktorým sa Rumunsku udeľuje povolenie uplatňovať opatrenia odchylné od článku 26 ods. 1 písm. a) a článku 168 smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

    so zreteľom na smernicu Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty 6 , a najmä na jej článok 395,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    keďže:

    (1)V článku 168 smernice 2006/112/ES sa stanovuje právo zdaniteľných osôb na odpočet dane z pridanej hodnoty (ďalej len „DPH“) z tovaru, ktorý im bol dodaný, a služieb, ktoré im boli poskytnuté, používaných na účely ich zdaniteľných transakcií. Podľa článku 26 ods. 1 písm. a) uvedenej smernice sa použitie majetku podniku na súkromnú spotrebu zdaniteľných osôb alebo ich zamestnancov alebo všeobecnejšie na iné účely ako účely ich podnikania, má považovať za poskytnutie služieb.

    (2)Vykonávacím rozhodnutím Rady 2012/232/EÚ 7 sa Rumunsku povolilo do 31. decembra 2014 obmedziť na 50 % právo na odpočet DPH z nákupu, nadobudnutia v rámci Spoločenstva, dovozu, prenájmu alebo lízingu určitých cestných motorových vozidiel, ako aj z výdavkov súvisiacich s týmito vozidlami vrátane výdavkov na pohonné hmoty, ak sa také vozidlá nepoužívajú výhradne na podnikateľské účely, a oslobodiť zdaniteľné osoby od povinnosti považovať používanie takýchto vozidiel na iné než podnikateľské účely za poskytovanie služieb v súlade s článkom 26 ods. 1 písm. a) smernice 2006/112/ES. Vykonávacím rozhodnutím Rady 2015/156/EÚ 8 bolo Rumunsku povolené uplatňovať dané odchyľujúce sa opatrenia do 31. decembra 2017. Vykonávacím rozhodnutím Rady (EÚ) 2017/2012 9 bolo Rumunsku povolené uplatňovať odchyľujúce sa opatrenia do dňa nadobudnutia účinnosti pravidiel Únie o určení výdavkov v súvislosti s cestnými motorovými vozidlami, ktoré nie sú oprávnené na úplný odpočet DPH, alebo do 31. decembra 2020, podľa toho, čo nastane skôr.

    (3)Listom, ktorý Komisia zaevidovala 13. marca 2020, Rumunsko požiadalo o povolenie ďalej uplatňovať opatrenie odchyľujúce sa od článku 26 ods. 1 písm. a) a článku 168 smernice 2006/112/ES s cieľom obmedziť právo na odpočet pri výdavkoch týkajúcich sa určitých cestných motorových vozidiel, ktoré sa nepoužívajú výlučne na podnikateľské účely.

    (4)Uplatňovaním paušálnej percentuálnej sadzby pre výšku DPH na náklady spôsobilé na odpočet v súvislosti s cestnými motorovými vozidlami, ktoré sa nepoužívajú výhradne na podnikateľské účely, sa zjednoduší postup výberu DPH.

    (5)O žiadosti predloženej Rumunskom Komisia v súlade s článkom 395 ods. 2 druhým pododsekom smernice 2006/112/ES informovala ostatné členské štáty listom z 2. apríla 2020. Listom z 3. apríla 2020 Komisia oznámila Rumunsku, že má všetky informácie potrebné na posúdenie žiadosti.

    (6)V súlade s článkom 4 ods. 2 vykonávacieho rozhodnutia 2012/232/EÚ Rumunsko predložilo Komisii spolu so žiadosťou o predĺženie platnosti aj správu o uplatňovaní uvedeného vykonávacieho rozhodnutia. Na základe momentálne dostupných informácií Rumunsko uvádza, že obmedzenie na 50 % je naďalej opodstatnené a primerané.

    (7)Predĺženie platnosti odchyľujúcich sa opatrení by sa malo obmedziť na čas potrebný na vyhodnotenie účinnosti uvedených opatrení a primeranosti percentuálneho obmedzenia. Rumunsku by sa preto malo povoliť, aby odchyľujúce sa opatrenia uplatňovalo aj naďalej do 31. decembra 2023.

    (8)V prípade, že Rumunsko zvažuje potrebu predĺženia platnosti povolenia na obdobie po roku 2023, Komisii by malo predložiť žiadosť o predĺženie platnosti do 31. marca 2023 spolu so správou zahŕňajúcou preskúmanie uplatňovaného percentuálneho obmedzenia.

    (9)Odchyľujúce sa opatrenia budú mať len zanedbateľný účinok na celkovú výšku príjmov z dane vybranej v Rumunsku na stupni konečnej spotreby a nebudú mať žiadny nepriaznivý vplyv na vlastné zdroje Únie pochádzajúce DPH.

    (10)Vykonávacie rozhodnutie 2012/232/EÚ by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    Článok 4 vykonávacieho rozhodnutia 2012/232/EÚ sa nahrádza takto:

    „Článok 4

    1.Platnosť tohto rozhodnutia uplynie dátumom nadobudnutia účinnosti pravidiel Únie o určení nákladov v súvislosti s cestnými motorovými vozidlami, ktoré nie sú oprávnené na úplný odpočet DPH, alebo 31. decembra 2023, podľa toho, čo nastane skôr.

    2.Žiadosť o povolenie predĺženia platnosti odchyľujúcich sa opatrení povolených v tomto rozhodnutí sa Komisii predloží do 31. marca 2023.

    K takejto žiadosti sa priloží správa, ktorá obsahuje preskúmanie percentuálneho obmedzenia uplatňovaného na právo na odpočet DPH na základe tohto rozhodnutia.“

    Článok 2

    Toto rozhodnutie je určené Rumunsku.

    V Bruseli

       Za Radu

       predseda

    (1)    Ú. v. EÚ L 347, 11.12.2006, s. 1.
    (2)    Vykonávacie rozhodnutie Rady 2012/232/EÚ z 26. apríla 2012, ktorým sa Rumunsku udeľuje povolenie uplatňovať opatrenia odchylné od článku 26 ods. 1 písm. a) a článku 168 smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 117, 1.5.2012, s. 7).
    (3)    Vykonávacie rozhodnutie Rady (EÚ) 2015/156 z 27. januára 2015, ktorým sa predlžuje obdobie platnosti vykonávacieho rozhodnutia 2012/232/EÚ, ktorým sa Rumunsku udeľuje povolenie uplatňovať opatrenia odchylné od článku 26 ods. 1 písm. a) a článku 168 smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 26, 31.1.2015, s. 27).
    (4)    Vykonávacie rozhodnutie Rady (EÚ) 2017/2012 zo 7. novembra 2017, ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie 2012/232/EÚ, ktorým sa Rumunsku udeľuje povolenie uplatňovať opatrenia odchylné od článku 26 ods. 1 písm. a) a článku 168 smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 292, 10.11.2017, s. 57 – 58).
    (5)    KOM(2004) 728 v konečnom znení – návrh smernice Rady, ktorou sa mení smernica 77/388/EHS s cieľom zjednodušiť povinnosti spojené s daňou z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ C 24, 29.1.2005, s. 10), stiahnutý 21. mája 2014 (Ú. v. EÚ C 153, 21.5.2014, s. 3).
    (6)    Ú. v. EÚ L 347, 11.12.2006, s. 1.
    (7)    Vykonávacie rozhodnutie Rady 2012/232/EÚ z 26. apríla 2012, ktorým sa Rumunsku udeľuje povolenie uplatňovať opatrenia odchylné od článku 26 ods. 1 písm. a) a článku 168 smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 117, 1.5.2012, s. 7).
    (8)    Vykonávacie rozhodnutie Rady (EÚ) 2015/156 z 27. januára 2015, ktorým sa predlžuje obdobie platnosti vykonávacieho rozhodnutia 2012/232/EÚ, ktorým sa Rumunsku udeľuje povolenie uplatňovať opatrenia odchylné od článku 26 ods. 1 písm. a) a článku 168 smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 26, 31.1.2015, s. 27).
    (9)    Vykonávacie rozhodnutie Rady (EÚ) 2017/2012 zo 7. novembra 2017, ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie 2012/232/EÚ, ktorým sa Rumunsku udeľuje povolenie uplatňovať opatrenia odchylné od článku 26 ods. 1 písm. a) a článku 168 smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 292, 10.11.2017, s. 57).
    Top