EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli10. 3. 2020
COM(2020) 88 final
SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE
o vykonávaní tretieho akčného plánu EÚ v oblasti zdravia za rok 2017
{SWD(2020) 52 final}
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52020DC0088
REPORT FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT AND THE COUNCIL Implementation of the third programme of EU action in the field of health in 2017
SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE o vykonávaní tretieho akčného plánu EÚ v oblasti zdravia za rok 2017
SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE o vykonávaní tretieho akčného plánu EÚ v oblasti zdravia za rok 2017
COM/2020/88 final
EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli10. 3. 2020
COM(2020) 88 final
SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE
o vykonávaní tretieho akčného plánu EÚ v oblasti zdravia za rok 2017
{SWD(2020) 52 final}
ÚVOD
Táto správa obsahuje informácie o vykonávaní ročného pracovného programu na rok 2017 (RPP 2017) v rámci tretieho programu v oblasti zdravia na roky 2014 – 2020 stanoveného nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 282/2014 1 . V súlade s článkom 13 uvedeného nariadenia musí Komisia podávať výboru pre program v oblasti zdravia 2 správy o vykonávaní všetkých činností financovaných z programu a zároveň pravidelne informovať Európsky parlament a Radu. Touto správou je splnená požiadavka informovať obe inštitúcie o rozpočte na rok 2017 a spôsoboch jeho využitia.
V pracovnom dokumente útvarov Komisie, ktorý je súčasťou tejto správy, sa uvádzajú hlavné akcie spolufinancované v rámci tretieho programu v oblasti zdravia, ktorých konečné výsledky boli zverejnené v roku 2017. Zároveň obsahuje informácie o akciách realizovaných v rámci hlavných tematických priorít, ktoré boli zahrnuté do následných rozhodnutí o financovaní (podpora zdravia a prevencia neprenosných chorôb vrátane chorôb spôsobených fajčením a podpory výživy a mentálneho zdravia, ďalej ochrana pred cezhraničnými ohrozeniami zdravia, bezpečnosť pacientov, hodnotenie zdravotníckych technológií a výsledky grantov na prevádzku). Dokument obsahuje aj prehľadné tabuľky s podrobnosťami o všetkých spolufinancovaných činnostiach a zmluvách.
V rámci RPP 2017 sa zaviedlo šesť jednotných akcií spolufinancovaných EÚ sumou 20 229 410,14 eur:
Øjednotná akcia „Rovnosť v európskom zdravotníctve“ (JAHEE),
Øeurópska jednotná akcia v oblasti očkovania (JAV),
Øjednotná akcia na podporu siete elektronického zdravotníctva (eHealth),
Øjednotná akcia „Informácie na prijatie opatrení“ (InfAct),
Øjednotná akcia „Inovatívne partnerstvo pre opatrenia na boj proti rakovine“ (iPAAC) a
Øjednotná akcia „Pripravenosť a opatrenia v miestach vstupu“ (tzv. Healthy Gateways).
Týmito jednotnými, ale aj inými akciami financovanými v roku 2017 sa sledovalo hneď niekoľko cieľov programu v oblasti zdravia.
Nové jednotné akcie iPAAC a JAHEE zamerané na prevenciu rakoviny, resp. nerovnosti v oblasti zdravia, sa zaoberajú dôležitými determinantmi zdravia, ako sú tabak, výživa a alkohol, ale aj dostupnosťou skríningových programov a liečby a podpory v liečbe rakoviny, t. j. podporujú cieľ 1 (Podpora zdravia a prevencia chorôb).
V rámci cieľa 2 (Chrániť občanov Únie pred závažnými cezhraničnými ohrozeniami zdravia) bolo v roku 2017 primárnym zámerom riešenie otázky váhavosti v očkovaní a zlepšenie pripravenosti a schopnosti reakcie v boji proti zdravotným rizikám na vstupných a výstupných bodoch EÚ (prístavy, letiská a pozemné hraničné priechody).
V rámci cieľa 3 (Prispievať k inovačným, účinným a udržateľným zdravotným systémom) boli spustené dve dôležité jednotné akcie (jedna v oblasti elektronického zdravotníctva a druhá v oblasti získavania informácií potrebných na prijatie opatrení) a využitý priamy grant na urýchlenie spolupráce s Radou Európy v oblasti farmaceutických výrobkov.
V spolupráci s GR GROW sa začala prvá komunikačná a informačná kampaň o novom nariadení (EÚ) 2017/745 3 týkajúcom sa zdravotníckych pomôcok s cieľom podporiť cieľ 4 programu v oblasti zdravotníctva (Uľahčiť prístup občanov Únie k lepšej a bezpečnejšej zdravotnej starostlivosti).
Výkonná agentúra pre spotrebiteľov, zdravie, poľnohospodárstvo a potraviny (Chafea) uverejnila v roku 2017 druhú výzvu na predkladanie návrhov k rámcovej dohode o partnerstve v prípade grantov na prevádzku pre mimovládne organizácie na roky 2018 – 2021.
Komisia a Chafea zodpovedajú za zverejňovanie výsledkov programu širokej verejnosti prostredníctvom vhodných komunikačných a informačných činností. Pri rozširovaní výsledkov spolufinancovaných akcií a hľadaní synergických účinkov s inými programami financovania EÚ je vítaná aj pomoc členských štátov a tretích krajín zapojených do programu. V spolupráci so sieťou národných kontaktných miest 4 môžu napríklad zorganizovať národné informačné dni.
Okrem týchto iniciatív Komisia zabezpečuje aj monitorovanie vykonávania tretieho programu v oblasti zdravia. V roku 2017 sa pristúpilo k dvom hodnoteniam: k „štúdii so zberom údajov“, ktorej cieľom je informovať o možnostiach vyplývajúcich pre politiku v oblasti zdravia z viacročného finančného rámca 2021 – 2027 a k druhému externému hodnoteniu Chafea.
Obsah
ÚVOD
NAJVÝZNAMNEJŠIE UDALOSTI ROKA
PLNENIE ROZPOČTU
1. Priority
2. Plnenie rozpočtu na prevádzku podľa mechanizmu financovania
3. Prijímatelia
ĎALŠIE HLAVNÉ CHARAKTERISTIKY
NAJVÝZNAMNEJŠIE UDALOSTI ROKA
RPP 2017 bol v širšom zmysle zameraný na štyri konkrétne ciele programu v oblasti zdravia. Začlenením šiestich jednotných akcií, na ktoré bolo uvoľnených viac ako 20 miliónov eur z príspevku EÚ, sa zvýšil záujem príslušných orgánov členských štátov a iných krajín zapojiť sa do programu a spolupracovať v kľúčových oblastiach politiky.
Spustením jednotnej akcie v oblasti očkovania (EU-JAV) 5 sa doplnilo a podporilo oznámenie Komisie o chorobách, ktorým sa dá predchádzať očkovaním 6 , odporúčanie Rady o posilnenej spolupráci v boji proti chorobám, ktorým sa dá predchádzať očkovaním 7 , ako aj iniciatíva „Spoločné obstarávanie zdravotníckych protiopatrení“. 8
Súvislosti
Očkovanie je hlavným nástrojom v primárnej prevencii prenosných ochorení a nákladovo najefektívnejším opatrením na ochranu verejného zdravia. Vďaka rozšírenému očkovaniu došlo k eradikácii kiahní, Európa je bez detskej obrny a podarilo sa eliminovať mnohé ďalšie nákazlivé a pre niektorých aj smrteľné choroby.
Napriek týmto úspechom dnes niekoľko krajín EÚ a s ňou susediacich krajín čelí z dôvodu nízkej miery zaočkovanosti bezprecedentným prípadom vypuknutia chorôb, ktorým sa dá predchádzať očkovaním. Úrady verejného zdravotníctva sa stretávajú s nerovnakým prístupom k očkovacím látkam a poklesom dôvery verejnosti v ich bezpečnosť a považujú to za hlavný problém, ktorý treba riešiť.
Cieľ
V spolupráci s francúzskou organizáciou INSERM a 23 krajinami (z toho 20 členských štátov EÚ) je cieľom jednotnej akcie v oblasti očkovania vypracovať konkrétne nástroje, ktorými sa posilní schopnosť jednotlivých krajín Európy reagovať na výzvy súvisiace s očkovaním a tým zlepšiť kvalitu zdravia obyvateľstva.
Prostriedky
Táto jednotná akcia sa v súčasnosti realizuje v týchto oblastiach:
·umožnenie trvalej spolupráce príslušných orgánov členských štátov,
·stanovenie základných princípov prognózy očkovacích potrieb,
·vytvorenie koncepcie a prototypu dátového úložiska na výmenu údajov/informácií o ponuke a dopyte po očkovacích látkach v EÚ medzi príslušnými zainteresovanými stranami,
·stanovenie spoločných štádií a kritérií určovania priorít vo výskume a vývoji očkovacích látok,
·vytvorenie koncepcie a prototypu rámca na určovanie priorít vo výskume a vývoji očkovacích látok,
·stanovenie štrukturálnych, technických a právnych špecifikácií pre požiadavky na údaje o očkovacej látke v elektronických registroch/databázach/informačných systémoch o imunizácii,
·poskytnutie rámca spolupráce pri budovaní dôvery, a to počnúc výskumom až po najlepšie postupy a samotnú implementáciu.
V rámci jednotnej akcie „Rovnosť v európskom zdravotníctve“ (JAHEE) 9 sa spojilo 25 členských štátov EÚ, aby zlepšili kvalitu zdravia a dobré životné podmienky európskych občanov a dosiahli väčšiu rovnosť výsledkov zdravotnej starostlivosti vo všetkých vrstvách spoločnosti.
Súvislosti
Dôsledky nerovností v oblasti zdravia v jednotlivých krajinách Európy i medzi nimi sú všeobecne známe 10 a ich znižovanie je prierezovou programovou prioritou v EÚ 11 , ale aj v mnohých iných krajinách. Napriek rastúcej informovanosti a obavám z dôsledku nerovností v oblasti zdravia sú politické reakcie v Európe veľmi odlišné.
Cieľ
Táto jednotná akcia sa v súčasnosti realizuje v týchto oblastiach:
·zlepšenie plánovania a tvorby politík riešenia nerovností v oblasti zdravia na európskej, celoštátnej, regionálnej a miestnej úrovni,
·vykonávanie akcií, ktoré poskytujú najlepšiu príležitosť na riešenie nerovností v oblasti zdravia v každej zo zapojených krajín,
·posilnenie kooperačného prístupu k riešeniam nerovností v oblasti zdravia a uľahčenie výmeny poznatkov a vzájomného učenia sa medzi zapojenými krajinami (prístup výmeny poznatkov a učenia),
·uľahčenie výmeny najlepších postupov medzi zapojenými krajinami.
Prostriedky
Aby sa dosiahli ciele jednotnej akcie, zapojené krajiny sú v nej podporované:
·pri monitorovaní nerovností v oblasti zdravia vypracovaním a využívaním zdravotných ukazovateľov hodnotenia a určovania priorít zdravotnej politiky, ktoré sú prispôsobené podmienkam v danej krajine a dlhodobo udržateľné,
·pri identifikácií potrieb národných stratégií, politík a modelov osvedčených postupov v záujme dosiahnutia prostredia, ktoré je zdravé pre život, a to vrátane poradenstva v prospech týchto riešení, poskytovaného zákonodarcom a zainteresovaným stranám,
·pri znižovaní nerovností v oblasti zdravia, pokiaľ ide o prístup k službám zdravotnej starostlivosti a sociálnym službám vypracovaním stratégií, politík a programov prispôsobených potrebám na celoštátnej, regionálnej a miestnej úrovni,
·pri zvyšovaní potenciálu zapojených krajín vyvinúť a použiť prístup „Zdravie a rovnosť vo všetkých politikách“.
V rámci 3. cieľa programu v oblasti zdravia (prispievať k inovačným, účinným a udržateľným zdravotným systémom) sa podporila spolupráca s Radou Európy v oblasti farmaceutických výrobkov podpísaním dohody o trojročnom priamom grante s príspevkom EÚ vo výške 3 300 000 eur.
Súvislosti
Smernicami 2001/83/ES o liekoch 12 a 2001/82/ES o veterinárnych liekoch 13 sa pre zabezpečenie kvality liekov v Európskom hospodárskom priestore (EHP) stal kľúčovým Európsky liekopis 14 . Európska únia je v súlade s rozhodnutím Rady 94/358/ES 15 zmluvnou stranou „Dohovoru o vypracovaní Európskeho liekopisu“ Rady Európy. Funkcie sekretariátu Európskeho liekopisu zabezpečuje Európske riaditeľstvo Rady Európy pre kvalitu liekov a zdravotnej starostlivosti 16 .
Cieľ
Ciele tejto akcie sú:
·zaručiť používanie harmonizovaných noriem kvality a referenčných materiálov pre biologické látky v súlade s úsilím EÚ venovaným ochrane zvierat,
·zaručiť adekvátny a účinný dohľad nad kvalitou liekov predávaných v Európe a
·zachovať a ďalej zdokonaľovať harmonizovanú identifikáciu liekov v Európe a vo svete.
Prostriedky
Touto akciou sa podporujú:
·program biologickej normalizácie sprístupnením nových metód kontroly kvality biologických látok, ako aj referenčných noriem potrebných na uplatnenie metód hodnotenia kvality v Európskom liekopise.
V rámci programu, ktorý trvá od roku 2018 do roku 2020, budú vypracované práve takéto referenčné normy. Tie sú nevyhnutné preto, že súbor v minulosti zavedených noriem je už zastaraný, prípadne si ich vyžadujú nové/revidované monografie Európskeho liekopisu 17 .
·Úradne určené laboratóriá na kontrolu liekov pri plnení úloh monitorovania kvality liekov na európskom trhu cez sieť takýchto laboratórií zriadenej na tento účel.
V rokoch 2018 až 2020 sa sieť úradných laboratórií zameriava na nové povolené lieky, lieky s komplexným zložením alebo postupom výroby, lieky vyrobené použitím novej technológie výroby alebo kontroly, ako aj na lieky, pri ktorých sa predtým v metodike testovania objavili ťažkosti.
·Realizácia systému riadenia kvality všetkými laboratóriami, podpora deľby práce, poznatkov, vybavenia a nákladov na dohľad nad liekmi.
·Úloha úradne určených laboratórií na kontrolu liekov odhaľovať falšované lieky v zmysle právnych predpisov EÚ (smerníc 2001/83/ES a 2001/82/ES).
·„Terminologický“ projekt na uľahčenie harmonizovanej identifikácie liekov vo svete, primárne na účely sledovania bezpečnosti liekov. Správou databázy štandardných termínov, ktorá obsahuje harmonizované termíny a definície (týkajúce sa farmaceutických dávkovacích foriem, ciest a spôsobov podávania lieku, jeho balenia a prezentácie), sa vďaka tejto akcii zintenzívni sledovanie bezpečnosti lieku po uvoľnení do obehu, ako aj globálne monitorovanie jeho predpokladaných nežiaducich účinkov.
V rámci 4. cieľa programu v oblasti zdravia (uľahčiť prístup občanov Únie k lepšej a bezpečnejšej zdravotnej starostlivosti) bola v spolupráci s GR GROW spustená komunikačná a informačná kampaň o novom nariadení (EÚ) 2017/745 týkajúcom sa zdravotníckych pomôcok. Trojročná kampaň je zameraná na fázu príprav na presadzovanie dodržiavania spomínaného nariadenia o zdravotníckych pomôckach a v rokoch 2017 – 2019 disponovala sumou 1 600 000 eur.
Súvislosti
Kampaň vznikla v nadväznosti na prijatie dvoch nových nariadení v apríli 2017 – nariadenia (EÚ) 2017/745 o zdravotníckych pomôckach a nariadenia (EÚ) 2017/746 o zdravotníckych pomôckach in vitro 18 . Cieľom kampane je zabezpečiť, aby všetky strany, a zvlášť výrobcovia, vedeli o zmenách, nových požiadavkách a lehotách platných v nových nariadeniach. Nariadenie o zdravotníckych pomôckach sa začne uplatňovať v máji 2020 a o diagnostických metódach in vitro v máji 2022, no existujú viaceré prechodné ustanovenia týkajúce sa skoršieho vykonávania, ktorým musia všetky zainteresované strany správne porozumieť.
Prijatie týchto nariadení svedčí o zámere EÚ zabezpečiť, aby boli zdravotnícke pomôcky na trhu bezpečnejšie tak pre pacientov, ako aj zdravotníckych pracovníkov. Informačná a komunikačná kampaň je v súlade s prioritami „Zamestnanosť, rast a investície“ a „Vnútorný trh“, ktoré si stanovila Európska komisia pod vedením Jeana-Clauda Junckera.
Cieľ
Cieľom komunikačnej iniciatívy je zabrániť sa narušeniu trhu so zdravotníckymi pomôckami po posledných legislatívnych zmenách. Všetci aktéri, ktorých sa zmeny zavedené novými nariadeniami týkajú, musia byť o nich informovaní. Ide tak o výrobcov z EÚ či zo sveta, ako aj dovozcov, distribútorov, autorizovaných zástupcov, notifikované osoby, firmy ponúkajúce repasovanie pomôcok na jedno použitie, zdravotnícke inštitúcie, zdravotnícky personál a príslušné orgány.
Prostriedky
Kampaň je zameraná na viaceré ciele, okrem iného aj na:
·vypracovanie komunikačnej stratégie pre kampaň,
·zriadenie databázy aktérov pôsobiacich v rámci kampane vrátane príslušných orgánov, profesijných a obchodných organizácií, ale aj združení pacientov,
·pomoc pre vybrané kľúčové zainteresované strany s prípravou konferencií o nových nariadeniach týkajúcich sa zdravotníckych pomôcok [nariadenie (EÚ) 2017/745 a nariadenie (EÚ) 2017/746],
·prípravu informačných materiálov prispôsobených potrebám každého z aktérov,
·prípravu bulletinu venovaného informačnej kampani vychádzajúceho dvakrát ročne,
·prípravu mediálneho balíčka doplneného o mapovanie médií a špecifické mediálne balíčky,
·organizáciu online seminárov a/alebo online školení.
PLNENIE ROZPOČTU
Celkový rozpočet tretieho programu v oblasti zdravia na roky 2014 – 2020 predstavuje 449,4 milióna EUR. Táto suma zahŕňa 30 miliónov EUR na prevádzkové náklady Výkonnej agentúry pre spotrebiteľov, zdravie, potraviny a poľnohospodárstvo (Chafea), ktorú Komisia poverila riadením programu v oblasti zdravia na roky 2014 – 2020. Agentúra Chafea poskytuje Komisii technickú, vedeckú a administratívnu pomoc pri vykonávaní programu v oblasti zdravia od roku 2005 19 . Každoročne vyhlasuje výzvy na predkladanie návrhov, koordinuje hodnotenie predložených návrhov, prerokúva, podpisuje a spravuje dohody o grante a informuje o výsledkoch činností. Zodpovedá aj za mnohé postupy verejného obstarávania.
V pracovnom pláne na rok 2017 20 sa uvádza rozpočet vo výške 61 904 085 EUR, rozdelený podľa oblastí takto:
·prevádzkové výdavky: 60 404 085 EUR, čo zodpovedá rozpočtovému riadku 17 03 01 tretieho akčného programu Únie v oblasti zdravia (2014 – 2020) („Podpora inovácií v oblasti zdravia, zvyšovanie udržateľnosti systémov zdravotnej starostlivosti a ochrana občanov Únie pred závažnými cezhraničnými ohrozeniami zdravia“),
·administratívne výdavky: 1 500 000 EUR, čo zodpovedá výdavkom na podporu k rozpočtovému riadku 17 01 04 02 tretieho akčného programu Únie v oblasti zdravia (2014 – 2020).
Celkový prevádzkový rozpočet predstavuje 60 404 085 EUR vrátane 1 574 508 EUR z prostriedkov EZVO/EHP.
Z toho bolo v rámci ročného pracovného programu na rok 2017 vyčlenených 60 386 800 EUR. Chafea zabezpečila 46 764 719,17 EUR z tohto rozpočtu, pričom GR SANTE naň vyčlenilo 13 622 080,83 EUR, z ktorých sa financovala časť obstarávania a iné akcie. Z celkovo vyčlenených prostriedkov sa využili rozpočtové prostriedky vo výške 60 063 178,12 EUR, pričom sa nevyužili prostriedky vo výške 323 621,88 EUR.
1.Priority
V roku 2017 bolo celkové plnenie prevádzkového rozpočtu (60 063 178,12 EUR) rozdelené medzi štyri špecifické ciele programu takto:
1.podpora zdravia – 22 282 477,74 EUR (37 % prevádzkového rozpočtu) na prevenciu chorôb a posilnenie prostredí priaznivých pre zdravý životný štýl pri zohľadnení zásady „zdravie vo všetkých politikách“;
2.ohrozenia zdravia – 7 198 549,97 EUR (12 % prevádzkového rozpočtu) na ochranu občanov Únie pred závažnými cezhraničnými ohrozeniami zdravia;
3.systémy zdravotnej starostlivosti – 18 059 351,37 EUR (30 % prevádzkového rozpočtu) na podporu inovačných, efektívnych a udržateľných systémov zdravotnej starostlivosti;
4.lepšia a bezpečnejšia zdravotná starostlivosť – 8 560 567,66 EUR (14 % prevádzkového rozpočtu) na uľahčenie prístupu občanov Únie k lepšej a bezpečnejšej zdravotnej starostlivosti.
Okrem toho sa na horizontálne činnosti (IT, komunikácia) a prierezové akcie vynaložilo 3 962 231,38 EUR (7 % prevádzkového rozpočtu).
Graf 1: Prevádzkový rozpočet podľa cieľa tretieho programu v oblasti zdravia v roku 2017
V tomto grafe sú informácie o prostriedkoch z programu v oblasti zdravia investovaných ako príspevok EÚ formou rôznych tematických priorít v roku 2017.
Graf 2: Prevádzkový rozpočet podľa tematickej priority v roku 2017
Aby sa dosiahli stanovené ciele, program sa vykonáva prostredníctvom širokej škály nástrojov financovania. Sú to:
·granty na projekty vrátane osobitných dohôd o grantoch na európske referenčné siete pre jediného prijímateľa,
·granty na prevádzku s cieľom podporiť mimovládne organizácie,
·akcie spolufinancované orgánmi členských štátov (tzv. jednotné akcie),
·dohody o priamych grantoch uzavreté s medzinárodnými organizáciami,
·verejné obstarávanie a
·iné akcie, ako je podpora vedeckých výborov, administratívne dohody so Spoločným výskumným centrom, rozpočet subdelegovaný na Eurostat a prierezové akcie, napr. granty na konferencie predsedníctva.
Akcie, ktoré budú financované, sa vyberali na základe súťažných kritérií a postupov obstarávania. Výnimkou z tohto pravidla boli jednotné akcie, dohody o priamych grantoch a konferencie organizované predsedníctvami Rady z dôvodu osobitných pravidiel, či napríklad monopolného postavenia. Pokiaľ ide o jednotné akcie, za kvalitu spolufinancovaných akcií ručí daná organizácia zodpovedná za postup partnerského preskúmania, vďaka čomu externí hodnotitelia, odborní referenti z GR SANTE a zástupcovia agentúry Chafea uplatňujú kritériá obstarávania v rámci RPP.
Administratívne prostriedky zahŕňali napr. výdavky na štúdie (vrátane externého hodnotenia zo strany agentúry Chafea a posúdenia vplyvu programu v oblasti zdravia), stretnutia odborníkov, náklady na informácie a publikácie, preklady, ako aj technickú a administratívnu pomoc pre systémy IT.
2.Plnenie rozpočtu na prevádzku podľa mechanizmu financovania
Typ mechanizmu financovania |
Plnenie (v EUR) |
Podiel mechanizmu na celkovom plnení rozpočtu |
Výzvy na predkladanie návrhov: |
10 316 224,31 |
17,18 % |
Granty na projekty |
0 |
0 % |
Dohody o osobitnom grante na akcie európskych referenčných sietí (ERS) v medziach rámcových dohôd o partnerstve podľa cieľa |
4 504 311,91 |
7,50 % |
Granty na prevádzku |
5 811 912,40 |
9,68 % |
Granty na jednotné akcie |
20 229 410,14 |
33,68 % |
Granty na konferencie pre členské štáty predsedajúce EÚ |
210 059,00 |
0,35 % |
Dohody o priamych grantoch |
9 300 000,00 |
15,48 % |
Verejné obstarávanie (zmluvy o poskytovaní služieb), ocenenia a horizontálne opatrenia |
14 580 482,75 |
24,28 % |
spravované agentúrou CHAFEA |
5 863 073,68 |
9,76 % |
spravované GR SANTE |
8 717 409,07 |
14,51 % |
Iné akcie a prierezové akcie okrem konferencií organizovaných predsedníckou krajinou |
5 427 001,92 |
9,04 % |
spravované agentúrou CHAFEA |
663 836,33 |
1,11 % |
spravované GR SANTE |
4 763 165,59 |
7,93 % |
Plnenie rozpočtu v rámci RPP 2017 |
60 063 178,12 |
99,46 % |
Celkový dostupný rozpočet na RPP 2017 |
60 386 800,00 |
|
Nevyužité prostriedky |
323 621,88 |
0,54 % |
agentúrou CHAFEA |
182 115,71 |
56,27 % |
GR SANTE |
141 506,17 |
43,73 % |
3.Prijímatelia
V roku 2017 podpísali GR SANTE a Chafea viac ako 238 rôznych grantov a zmlúv s rozličnými prijímateľmi a poskytovateľmi služieb: vládne a akademické inštitúcie, mimovládne organizácie, súkromné spoločnosti a jednotliví experti 21 . K ďalším prijímateľom patria medzinárodné organizácie a útvary EÚ (formou dohôd o priamych grantoch). Celkový počet prijímateľov predstavujúci 450 subjektov bol rozdelený do dvoch hlavných kategórií – súkromné poradenské spoločnosti (obstarávanie) a vládne organizácie (jednotné akcie).
Graf č. 3 zobrazuje prehľad jednotlivých skupín prijímateľov.
Graf 3: Typy prijímateľov v rámci tretieho programu v oblasti zdravia v roku 2017
ĎALŠIE HLAVNÉ CHARAKTERISTIKY
Cieľom pracovného programu na rok 2017 bolo prispieť k plneniu priorít Komisie v oblasti zdravia, ktoré boli stanovené v politických usmerneniach predsedu Junckera 22 a v poverovacom liste komisára pre zdravie a bezpečnosť potravín 23 .
Na podporu kľúčových politických opatrení boli vybrané akcie spolufinancované príslušnými orgánmi členských štátov (šesť jednotných akcií). Tieto jednotné akcie 24 , v ktorých bolo spolu 217 prijímateľov vrátane prepojených subjektov, sledovali záujmy členských štátov aktívne sa zapojiť do jednotných akcií na témy kontrola rakoviny, nerovnosti v oblasti zdravia, očkovanie a pripravenosť, elektronické zdravotníctvo a zdravotné informácie.
Po prijatí stratégie šírenia informácií o 3. programe v oblasti zdravia (v júni 2017) a výročného plánu šírenia informácií v tom istom roku sa Chafea a GR SANTE dohodli na používaní vylepšenej metódy plánovania a prípravy informačných činností. Chafea na podporu tohto cieľa vypracovala:
·zdokonalenú verziu databázy projektov, ktorá zainteresovaným stranám umožňuje organizovaný prístup k výstupom projektu,
·súbor vizuálnych materiálov zobrazujúcich rôzne témy, ktorým sa program v oblasti zdravia venuje,
·online návody (videá na jej webových stránkach, ktoré radia žiadateľom a prijímateľom),
·pravidelné správy na internete či sociálnych médiách, ktoré zainteresované strany informujú o aktivitách a výsledkoch v rámci projektu,
·zástupcovia Chafea sa zúčastnili aj na Dni Európy v Luxembursku, ktorý spoluorganizovalo GR SANTE.
So zameraním na kľúčové komunikačné priority určené GR SANTE a nad rámec niekoľkých ďalších podujatí Chafea pripravila:
·pracovný seminár o registroch zriedkavých chorôb a stánok na marcovej výstave v španielskom Madride, ktorý prilákal 160 účastníkov,
·pracovný seminár a stánok v rámci májovej Medzinárodnej konferencie o integrovanej starostlivosti v írskom Dubline (211 účastníkov),
·septembrové zasadnutie zoskupenia pod názvom „Migrácia a zdravie: spôsoby integrácie“ v belgickom Bruseli,
·októbrové zasadnutie zoskupenia na tému neprenosných chorôb v dánskom Odense.
Pokiaľ ide o monitorovanie vykonávania programu, Chafea v spolupráci s externými expertmi preskúmala granty na prevádzku pridelené v medziach rámcových partnerských dohôd v rokoch 2014 – 2017.
Z výsledkov preskúmania vyplýva, že ciele stanovené v rámcových partnerských dohodách boli v súlade s cieľmi programu v oblasti zdravia, ako aj s cieľmi politiky EÚ v oblasti verejného zdravia, že organizáciám prijímateľov sa s miernymi odchýlkami podarilo vykonať viacročné pracovné programy stanovené v dohodách a že na tento účel boli vypracované kvalitné správy a nástroje. Preskúmaním sa zistilo aj niekoľko oblastí možných zlepšení: administratívne postupy, prepojenie výberu mimovládnych organizácií s prioritami programu a rámec monitorovania.
Viac informácií o výsledkoch preskúmania rámcových partnerských dohôd nájdete v databáze programu v oblasti zdravia 25 .
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 282/2014 z 11. marca 2014 o ustanovení tretieho akčného programu pre Úniu v oblasti zdravia (2014 – 2020), ktorým sa zrušuje rozhodnutie č. 1350/2007/ES (Ú. v. EÚ L 86, 21. 3.2014, s. 1).
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32014R0282&from=EN , kapitola V, článok 17.
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/745 z 5. apríla 2017 o zdravotníckych pomôckach, zmene smernice 2001/83/ES, nariadenia (ES) č. 178/2002 a nariadenia (ES) č. 1223/2009 a o zrušení smerníc Rady 90/385/EHS a 93/42/EHS (Ú. v. EÚ L 117, 5.5.2017, s. 1).
Národnými kontaktnými miestami (NKM) sú národní experti na program v oblasti zdravia v jednotlivých členských štátoch a zapojených krajinách. Zástupcov NKM menujú ministri zdravotníctva príslušnej krajiny. Osobitnou úlohou NKM je pomáhať výkonnej agentúre pre spotrebiteľov, zdravie, poľnohospodárstvo a potraviny (Chafea): s vykonávaním programu v oblasti zdravia na vnútroštátnej úrovni, rozširovaním informácií o výsledkoch programu v oblasti zdravia, ako aj s informovaním o dosahu programu v príslušnej krajine, v ktorej pôsobia.
Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: Posilnená spolupráca v boji proti chorobám, ktorým sa dá predchádzať očkovaním, COM(2018) 245 final z 26. 4. 2018.
Odporúčanie Rady zo 7. decembra 2018 o posilnenej spolupráci v boji proti chorobám, ktorým sa predchádzať očkovaním (Ú. v. EÚ C 466, 28.12.2018, s. 1).
https://ec.europa.eu/health/preparedness_response/joint_procurement_sk .
Nerovnosti v oblasti zdravia v EÚ, Marmotova správa (Health inequalities in the EU, Marmot report): https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/social_determinants/docs/healthinequalitiesineu_2013_en.pdf .
Znižovanie nerovností v oblasti zdravia je jednou z priorít Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) na roky 2014 – 2020.
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2001/83/ES zo 6. novembra 2001, ktorou sa ustanovuje zákonník Spoločenstva o humánnych liekoch (Ú. v. ES L 311, 28.11.2001, s. 67).
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2001/82/ES zo 6. novembra 2001, ktorou sa ustanovuje Zákonník Spoločenstva o veterinárnych liekoch (Ú. v. ES L 311, 28.11.2001, s. 1).
https://www.edqm.eu/en/european-pharmacopoeia-ph-eur-9th-edition.
Rozhodnutie Rady 94/358/ES zo 16. júna 1994, ktorým sa v mene Európskeho spoločenstva prijíma Dohovor o vypracovaní Európskeho liekopisu (Ú. v. ES L 158, 25.6.1994, s. 17).
Európske riaditeľstvo pre kvalitu liekov a zdravotnej starostlivosti je riaditeľstvom Rady Európy, https://www.edqm.eu/ .
Osobitný dôraz sa kladie na vypracovanie takých metód, ktorými sa nahradia, obmedzia a zjemnia pokusy na zvieratách používané na účely kontroly kvality biologických látok v súlade so smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2010/63/EÚ z 22. septembra 2010 o ochrane zvierat používaných na vedecké účely (Ú. v. EÚ L 276, 20.10.2010, s. 33).
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/746 z 5. apríla 2017 o diagnostických zdravotníckych pomôckach in vitro a o zrušení smernice 98/79/ES a rozhodnutia Komisie 2010/227/EÚ (Ú. v. EÚ L 117, 5.5.2017, s. 176).
Vykonávacie rozhodnutie Komisie 2013/770/EÚ zo 17. decembra 2013, ktorým sa zriaďuje Výkonná agentúra pre spotrebiteľov, zdravie a potraviny a zrušuje rozhodnutie 2004/858/ES (Ú. v. EÚ L 341, 18.12.2013, s. 69).
Vykonávacie rozhodnutie Komisie z 26. 1. 2017 o prijatí pracovného programu na rok 2017 v rámci tretieho akčného programu pre Úniu v oblasti zdravia (2014 – 2020) a finančného príspevku EÚ k Rámcovému dohovoru Svetovej zdravotníckej organizácie o kontrole tabaku, ktoré slúži ako rozhodnutie o financovaní, C(2017) 316 final: https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/programme/docs/wp2017_en.pdf .
V čiastkovom súčte (pozostávajúcom z 238 subjektov) nie sú zahrnuté zmluvy s jednotlivými expertmi zúčastňujúcimi sa na zasadnutiach vedeckých výborov, hodnotiteľmi výziev na predkladanie návrhov a pod.
https://ec.europa.eu/commission/publications/president-junckers-political-guidelines_sk .
https://ec.europa.eu/info/departments/health-and-food-safety/what-we-do-health-and-food-safety_en .
V roku 2017 prebehlo šesť jednotných akcií, do ktorých sa zapojilo 160 nominovaných príslušných orgánov, ktoré oslovili celkom 217 prijímateľov po zarátaní prepojených subjektov. V roku 2017 sa do jednotnej akcie zapojilo v priemere 36 partnerov.
https://webgate.ec.europa.eu/chafea_pdb/health/search?context=HOME&texttosearch=operating+grant .