Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019XC0920(02)

    Uverejnenie žiadosti o zmenu špecifikácie výrobku v súvislosti s názvom v sektore vinohradníctva a vinárstva v zmysle článku 105 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013

    C/2019/6632

    Ú. v. EÚ C 316, 20.9.2019, p. 10–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    20.9.2019   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 316/10


    Uverejnenie žiadosti o zmenu špecifikácie výrobku v súvislosti s názvom v sektore vinohradníctva a vinárstva v zmysle článku 105 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013

    (2019/C 316/09)

    Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietku proti žiadosti podľa článku 98 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013 (1) do dvoch mesiacov od dátumu tohto uverejnenia.

    ŽIADOSŤ O ZMENU ŠPECIFIKÁCIE VÝROBKU

    „Priorat/Priorato“

    Referenčné číslo: PDO-ES-A1560-AM02

    Dátum podania žiadosti: 6.11.2014

    1.   Pravidlá vzťahujúce sa na zmenu

    Článok 105 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013 – podstatná zmena

    2.   Opis a dôvody zmeny

    2.1.   Širšia definícia vína rancio

    Opis:

    Vymedzenie vína rancio sa rozšírilo tak, aby zahŕňalo vymedzenie sladkého vína rancio ako vína rancio s obsahom zvyškového cukru, vyjadreného ako kombinácia glukózy a fruktózy, 45 g/l alebo vyšším.

    Podľa toho sa zmenilo písmeno a) oddielu 2.1.2 špecifikácie a oddiel 2.4 jednotného dokumentu. Zmena jednotného dokumentu pozostáva z nového znenia podrobných informácií o aróme vína v súvislosti s organoleptickými vlastnosťami.

    Dôvody:

    Táto zmena nebola založená na konkrétnych podmienkach výroby, ale zámerom bolo skôr zlepšenie vymedzenia konečného výrobku podľa dosiahnutého obsahu cukru, a teda poskytnutie presnejších informácií spotrebiteľovi v opise výrobku.

    2.2.   Lepšie vymedzenie prírodne sladkého vína

    Opis:

    K vymedzeniu bola pripojená táto veta: „Kvasenie týchto vín sa môže ukončiť pridaním vínneho alkoholu, keď bolo najmenej 7 objemových % dosiahnutých prirodzene.“

    Podľa toho sa zmenilo písmeno e) oddielu 2.1.2 špecifikácie. Jednotný dokument nebol zmenený.

    Dôvody:

    Cieľom je zlepšiť vymedzenie prírodne sladkého vína. Preto sa doplnili podmienky, ktoré musia byť splnené, ak sa počas výroby tohto vína pridáva vínny alkohol.

    2.3.   Zahrnutie nového druhu vína

    Opis:

    Zahrnulo sa víno z prezretého hrozna. V rámci tejto kategórie sa spresnilo, že víno vimblanc je tradičným výrobkom z niektorých obcí v oblasti, na ktorú sa vzťahuje označenie pôvodu, ako je napríklad La Morera de Montsant alebo Scala Dei. Získava sa z červeného hrozna odrody Garnacha a historicky sa vyrábalo kvasením v dubových sudoch s objemom najviac 100 litrov.

    Podľa toho sa do špecifikácie doplnil oddiel 2.1.3 a zmenil sa oddiel 2.4 jednotného dokumentu.

    Dôvody:

    Cieľom bolo rozšíriť ochranu tak, aby sa vzťahovala aj na sladké vína, ktoré sa vyrábajú bez pridávania vínneho alkoholu a ktoré nedosahujú minimálny skutočný obsah alkoholu 15 objemových % podľa požiadaviek na prírodne sladké vína.

    2.4.   Zahrnutie minimálneho skutočného a celkového obsahu alkoholu červených vín

    Opis:

    Minimálny (skutočný a celkový) obsah alkoholu červeného vína uvedený v opise vína, ktorý je stanovený v písmene b) oddielu 2.1.1 špecifikácie, bol pridaný do oddielu analytických vlastností.

    Podľa toho sa zmenil oddiel 2.2.1 špecifikácie a oddiel 2.4 jednotného dokumentu.

    Dôvody:

    Keďže maximálny skutočný a celkový obsah alkoholu musí byť určený pre každý výrobok, na ktorý sa vzťahuje chránené označenie pôvodu, bolo chybou, že tieto údaje pre červené vína neboli zahrnuté. Táto chyba bola napravená.

    2.5.   Zahrnutie analytických vlastností nového druhu vína

    Opis:

    Zároveň so zahrnutím vína z prezretého hrozna boli zahrnuté aj analytické vlastnosti týchto vín, aby bolo možné uviesť ich analytické parametre (skutočný a celkový obsah alkoholu, obsah prchavých kyselín, celkový obsah kyselín, obsah zvyškového cukru a obsah oxidu siričitého).

    Podľa toho sa zmenil oddiel 2.2.3 špecifikácie a oddiel 2.4 jednotného dokumentu.

    Dôvody:

    Keďže hraničné hodnoty týchto parametrov musia byť určené pre každý druh výrobku, na ktorý sa vzťahuje chránené označenie pôvodu, analytické vlastnosti nových druhov vín musia byť uvedené pre všetky takéto zahrnuté vína.

    2.6.   Zlepšený organoleptický profil likérových vín

    Opis:

    Pridali sa a podrobne sa rozviedli organoleptické vlastnosti týchto vín, týkajúce sa vzhľadu, vône a chuti.

    Podľa toho sa zmenil oddiel 2.3.2 špecifikácie a oddiel 2.4 jednotného dokumentu.

    Dôvody:

    Na to, aby bolo možné overiť súlad so špecifikáciou, pokiaľ ide o špecifikované organoleptické vlastnosti výrobku, je potrebná najvyššia možná úroveň podrobnosti údajov.

    2.7.   Zahrnutie opisu organoleptických vlastností sladkého vína rancio

    Opis:

    Keďže sa do špecifikácie zahrnulo sladké víno rancio, jeho osobitosti sa zakomponovali do opisu organoleptických vlastností vín rancio. Cieľom je uviesť organoleptické parametre výrobkov tohto druhu v súlade s predtým poskytnutými informáciami a s výsledkami získanými v rámci senzorickej analýzy, ktorú vypracovala regulačná rada pre chránené označenie pôvodu „Priorat“, a štúdie o organoleptických vlastnostiach vín tohto druhu.

    Podľa toho sa zmenilo písmeno a) oddielu 2.3.2 špecifikácie a oddiel 2.4 jednotného dokumentu.

    Dôvody:

    Špecifikácie chráneného označenia pôvodu musia zahŕňať opis organoleptických vlastností všetkých výrobkov, na ktoré sa vzťahuje chránené označenie pôvodu.

    2.8.   Zahrnutie opisu organoleptických vlastností vína z prezretého hrozna

    Opis:

    Zároveň so zahrnutím vína z prezretého hrozna sa zahrnuli aj organoleptické vlastnosti týchto vín. Cieľom je uviesť organoleptické parametre výrobkov tohto druhu v súlade s predtým poskytnutými informáciami a s výsledkami získanými v rámci senzorickej analýzy, ktorú vypracovala regulačná rada pre chránené označenie pôvodu „Priorat“, a štúdie o organoleptických vlastnostiach vín tohto druhu.

    Podľa toho sa zmenil oddiel 2.3.3 špecifikácie a oddiel 2.4 jednotného dokumentu.

    Dôvody:

    Špecifikácie chráneného označenia pôvodu musia zahŕňať opis organoleptických vlastností všetkých výrobkov, na ktoré sa vzťahuje chránené označenie pôvodu.

    2.9.   Nová pozícia oddielu s určitými údajmi a zrušenie niektorých označení

    Opis:

    Oddiel 2.4 špecifikácie („Údaje k zreniu a/alebo výrobe“) sa premiestnil. Teraz tvorí pododdiel C) nového oddielu 8.3 špecifikácie.

    Okrem toho sa zrušili vymedzenia označení Crianza, Reserva a Gran Reserva. Dôvodom je, že tieto označenia sú ako tradičné pojmy už regulované, a preto sú stále uvedené v oddiele 8.5 špecifikácie.

    Podľa toho sa zmenil oddiel 2.4 špecifikácie. Jednotný dokument nebol zmenený.

    Dôvody:

    Obsah oddielu, ktorý bol premiestnený, nepredstavuje opis výrobku, ale skôr stanovuje podmienky na používanie určitých údajov a označení na etiketách. Preto teraz tvorí pododdiel oddielu 8.3, ktorý je venovaný tejto problematike („Ďalšie ustanovenia týkajúce sa označovania.“„Obchodná úprava a označovanie výrobkov“).

    Vymedzenie troch tradičných pojmov sa zrušilo so zámerom rešpektovať tradičné označenia špecifické pre danú oblasť. Tieto tri označenia nie sú spojené s tradičnými označeniami v danej oblasti, dôkazom čoho je skutočnosť, že nemajú historické prepojenie s vínami Priorat.

    2.10.   Zmeny v pestovateľských postupoch

    Opis:

    Vypustil sa text týkajúci sa počtu očiek na jeden koreň viniča.

    Okrem toho sa upravilo znenie pôvodného textu špecifikácie tak, aby sa týkalo konkrétne potreby používania poľnohospodárskych postupov zameraných na udržiavanie charakteristickej zvláštnosti vín a na rešpektovanie tradičných výrobkov danej oblasti, na ktoré sa vzťahuje označenie pôvodu.

    Zmenil sa aj text týkajúci sa postupu zavlažovania, s jediným a výlučným cieľom povoliť ho ako opatrenie zamerané na zabezpečenie dobrých podmienok pre rastliny a hrozno.

    Okrem toho sa zvýšila minimálna hustota výsadby z 2 500 na 3 000 očiek viniča na hektár na novovysadených pozemkoch.

    Podľa toho sa zmenil oddiel 3 špecifikácie („Pestovateľské postupy“) a oddiel 2.5.1 jednotného dokumentu.

    Dôvody:

    Kontroly očiek viniča boli zrušené s cieľom zjednodušiť ukazovatele získavania výrobkov najvyššej kvality. V štúdiách o odhadoch a regulovaní výnosov vinice sa poukázalo na to, že počet očiek viniča musí byť primeraný životaschopnosti každého viniča a posudzovaný individuálne, nie všeobecne. K hľadaniu hrozna najvyššej kvality, čo je vo všeobecnosti spájané s obmedzovaním výnosov viniča, sa musí pristupovať individuálne, v závislosti od odrôd, pozemkov a rokov, a hodnotiť pri tom konkrétnu situáciu danej vinice. Kvalita sa môže regulovať aj inými metódami, než je obmedzovanie počtu očiek, musia však byť zamerané na dosiahnutie toho istého cieľa.

    Zmenili sa predpisy týkajúce sa zavlažovania, s jediným a výlučným cieľom povoliť ho ako opatrenie zamerané na zabezpečenie dobrých podmienok pre rastliny a hrozno.

    Hustota výsadby sa zvýšila v súlade so zaznamenanými údajmi o viničoch v oblasti, na ktorú sa vzťahuje označenie pôvodu, a so súvisiacimi aktuálnymi štúdiami, v rámci ktorých sa posudzuje dosiahnutá kvalita hrozna a ktoré sú zamerané na produkciu hrozna vysokej kvality s výnosmi optimálnymi vo vzťahu ku kvalite.

    2.11.   Odlišné výrobné postupy vín, ktoré budú niesť názov menšej zemepisnej jednotky

    Opis:

    Na to, aby mohlo víno niesť názov jednej z dvanástich menších zemepisných jednotiek vymedzených v špecifikácii, musí byť vyrábané vo vinárskom závode a zrieť oddelene.

    Podľa toho sa zmenil oddiel 3 špecifikácie („Výrobné metódy“) a oddiel 2.5.1 jednotného dokumentu.

    Dôvody:

    Na to, aby bolo možné z dôvodu vysledovateľnosti overiť odkazy na menšie zemepisné jednotky pri označovaní, je dôležité, aby toto rozlíšenie bolo vo výrobnom procese zachované.

    2.12.   Rozšírenie vymedzenej zemepisnej oblasti

    Opis:

    Pozemok 99 v zóne 2 obce Falset bol priradený k pozemkom, ktoré tvoria súčasť oblasti výroby vína s chráneným označením pôvodu „Priorat“.

    Podľa toho sa zmenil oddiel 4.1 špecifikácie a oddiel 2.6 jednotného dokumentu.

    Dôvody:

    Keď sa informácia prenášala do súčasnej špecifikácie, tento pozemok nebol zaradený do oblasti výroby v dôsledku písomnej chyby (administratívna chyba). Podľa údajov dostupných z mapy oblasti, na ktorú sa vzťahuje označenie pôvodu, a podľa zemepisných údajov o tejto oblasti pozemok, ktorý je predmetom zmeny, dokonale zapadá do ohraničenej oblasti výroby a má zodpovedajúce klimatické a geologické podmienky, ako preukazuje prítomnosť pôd typických pre zvyšok oblasti, na ktorú sa vzťahuje označenie pôvodu. Konkrétne je pozemok situovaný v centrálnej časti obce Falset, na ktorú sa vzťahuje chránené označenie pôvodu „Priorat“. Zahŕňa oblasti jednoznačne orientované na juh, tvorené skalami zloženými z kontaktného rohovca, ktoré sú veľmi rozdrobené v dôsledku vysokej úrovne kontaktnej metamorfózy. Tento pozemok je takisto charakteristický tým, že má rovnakú pôdu ako ostatné pozemky v oblasti výroby.

    2.13.   Vymedzenie dvanástich menších zemepisných jednotiek

    Opis:

    Vytvoril sa oddiel 4.2 špecifikácie, v ktorom je uvedený zoznam názvov a hraníc dvanástich menších zemepisných jednotiek. To dáva výrobcom registrovaným v menších zemepisných jednotkách právo používať zodpovedajúci názov pri obchodnej úprave a označovaní výrobku, ak si zvolia túto možnosť.

    Podľa toho sa do špecifikácie doplnil oddiel 4.2 a zmenil sa oddiel 2.9 jednotného dokumentu.

    Dôvody:

    Dôležité je, aby každá jednotka bola vymedzená tak, aby sa názov zodpovedajúci menšej zemepisnej jednotke mohol použiť pri obchodnej úprave a označovaní výrobku.

    V minulosti sa výrobky, na ktoré sa vzťahuje chránené označenie pôvodu, niekedy držali názvu obce svojho pôvodu. Na to, aby bolo možné regulovať toto právo na používanie názvu zodpovedajúceho menšej zemepisnej jednotke, je potrebné vymedziť hranice a názov každej menšej zemepisnej jednotky, a to jednoznačne, presne a podrobne tak, aby sa názov mohol používať pri všetkých výrobkoch, na ktoré sa vzťahuje chránené označenie pôvodu (ak sa zvolí táto možnosť), a ich pôvod bol jednoznačne uvedený.

    2.14.   Zahrnutie novej odrody

    Opis:

    Do zoznamu schválených odrôd sa doplnila odroda Viognier ako sekundárna odroda.

    Podľa toho sa zmenil oddiel 6 špecifikácie. Jednotný dokument nebol zmenený.

    Dôvody:

    Na základe správy o pôdnych, klimatických a agronomických vlastnostiach odrody Viognier, na ktorú sa vzťahuje kvalifikované označenie pôvodu „Priorat“, a o jej adaptabilite na pokusných poliach bola táto odroda doplnená do zoznamu schválených odrôd. Zohľadnili sa pri tom pôdne a klimatické vlastnosti a agronomická úžitkovosť odrody Viognier a jej adaptabilita na pokusných poliach chráneného označenia pôvodu „Priorat“. Zohľadnili sa aj organoleptické analýzy a výsledky experimentálnych vín tejto odrody, ktoré určujú vhodnosť jej zaradenia do škály odrôd schválených v rámci výroby vín, na ktoré sa vzťahuje chránené označenie pôvodu „Priorat“.

    2.15.   Lepšia formulácia týkajúca sa súvislosti

    Opis a dôvody:

    Podľa toho sa zmenili oddiely 7.2 a 7.3 špecifikácie a oddiel 2.8 jednotného dokumentu.

    Opis súvislosti sa zlepšil s cieľom poskytnúť lepší opis všetkých vínnych výrobkov.

    2.16.   Odôvodnenie plnenia do fliaš na mieste pôvodu

    Opis a dôvody:

    Zmenil sa oddiel 8.2 špecifikácie a oddiel 2.9 jednotného dokumentu.

    Poskytlo sa lepšie odôvodnenie, pokiaľ ide o požiadavku, aby sa plnenie do fliaš vykonávalo vo vymedzenej oblasti.

    2.17.   Nové obmedzenia týkajúce sa označovania výrobku

    Opis:

    Stanovila sa hraničná hodnota maximálnej výšky znakov na etikete, ktoré sú súčasťou označenia obce a poštového smerovacieho čísla v adrese spoločnosti plniacej víno do fliaš alebo odosielateľa, s výnimkou prípadov, keď sa na etikete uvádza názov menšej zemepisnej jednotky, ktorého používanie je oprávnené.

    Takisto sa výslovne uviedlo, že názvy menších zemepisných jednotiek sa nemôžu používať na etiketách, ak nie sú splnené podmienky na ich používanie.

    Podľa toho sa zmenil pododdiel A) oddielu 8.3 špecifikácie a oddiel 2.9 jednotného dokumentu.

    Dôvody:

    S cieľom predísť nejasnostiam v súvislosti s pôvodom hrozna vo vínach, pri ktorých sa na etiketách nesmie uvádzať menšia zemepisná jednotka, výška znakov použitých na označenie názvu obce, kde sa víno plní do fliaš, nesmie presahovať 3 mm, s výnimkou prípadov, keď to zodpovedá názvu menšej zemepisnej jednotky, ktorého používanie je oprávnené.

    Okrem toho, po príslušnej regulácii sa tieto názvy nemôžu používať, ak nie sú splnené požiadavky v špecifikácii, ktoré sa ich týkajú.

    2.18.   Podmienky používania názvov menších zemepisných jednotiek

    Opis:

    Vytvoril sa pododdiel B) oddielu 8.3 špecifikácie s cieľom stanoviť podmienky používania názvov menších zemepisných jednotiek vymedzených v oddiele 4.2 uvedeného dokumentu.

    Podľa toho sa vytvoril pododdiel B) oddielu 8.3 špecifikácie. Jednotný dokument nebol zmenený.

    Dôvody:

    Podľa právnych predpisov EÚ môžu členské štáty regulovať právo na používanie názvov, ktoré odkazujú na menšie zemepisné jednotky.

    2.19.   Odstránenie tradičného pojmu

    Opis:

    Zo zoznamu tradičných pojmov bol odstránený tento pojem: „vino de finca/vino de pago“ (víno z jedného pozemku).

    Podľa toho sa zmenil oddiel 8.5 špecifikácie. Jednotný dokument nebol zmenený.

    Dôvody:

    Keďže „vino de finca“ je regulovaný pojem označovania a „vino de pago“ je tradičný pojem uvedený za Španielsko v databáze EÚ E-Bacchus, nemôžu sa používať ako synonymá. Táto chyba bola preto napravená.

    2.20.   Výnimky týkajúce sa výnosov

    Opis:

    Vytvoril sa oddiel 8.6 s cieľom umožniť výnimky z maximálnych hodnôt výsadby a výnosov vína. Tieto výnimky sa uplatňujú v prípadoch vysokej hustoty výsadby, ako aj vo výnimočných prípadoch, keď sú povolené zvýšené výnosy do 10 % pre hrozno % a 4 %pre víno.

    Podľa toho sa do špecifikácie doplnil nový oddiel (oddiel 8.6) a zmenil sa oddiel 2.5.2 jednotného dokumentu.

    Dôvody:

    Z rôznych štúdií o nových trendoch v pestovateľských postupoch vyplýva, že hrozno získané vo viniciach s vysokou hustotou výsadby má vysokú kvalitu. Tieto pozemky s vysokou hustotou sú vymedzené ako pozemky s výsadbou 5 000 až 9 000 viničov na hektár. Z analýzy pozemkov v oblasti, na ktorú sa vzťahuje označenie pôvodu, pokiaľ ide o vysokú hustotu výsadby a o výnosy hrozna na pozemkoch, vyplýva, že výnos hrozna je vyšší na pozemkoch s vysokou hustotou výsadby, ale že to neovplyvňuje kvalitu a autentickosť získaných výrobkov. S cieľom čo najviac zosúladiť špecifikáciu s touto realitou sa zapracoval variabilný výnos pre pozemky s vysokou hustotou výsadby. Maximálna povolená výroba sa zvýšila na 6 000 (kg/ha) pri červených odrodách a 8 000 (kg/ha) pri bielych odrodách plus množstvo 0,5 kg na každý vinič vysadený na pestovateľskej ploche s hustotou výsadby viac než 5 000 viničov/ha.

    Tento odkaz na vinice s vysokou hustotou výsadby sa doplnil stratégiou kvality, ktorá sa v oblasti, na ktorú sa vzťahuje chránené označenie pôvodu „Priorat“, stretla s priaznivým ohlasom. Tento postup, o uznanie ktorého sa v oblasti chráneného označenia pôvodu zasadzujeme, pozostáva z výsadby väčšieho počtu viničov vo vinici, než je bežné. Tieto rastliny musia vyvinúť väčšie úsilie na svoj rast, čo vedie k nižšiemu výnosu ovocia. Hrozno, ktoré sa urodí, má vyššiu kvalitu než hrozno, ktoré by sa získalo pri bežnejšej hustote výsadby. Aj keď výnos na rastlinu (vinič) je nižší, skutočnosť, že je vysadených viac rastlín na hektár, znamená mierne vyššiu produkciu na hektár na takýchto pozemkoch, čo odôvodňuje uvedenú zmenu, pokiaľ ide o výnosy z týchto viníc.

    Z technického hľadiska vysoká hustota výsadby vedie k rastu menších, voľnejších strapcov s menšími bobuľami. To znamená, že pomer medzi šupkou a dužinou hrozna je lepší, vďaka čomu víno počas kvasenia získava vyššiu koncentráciu priaznivých zložiek, predovšetkým pokiaľ ide o farbu.

    Z rôznych štúdií vyplýva, že zvyšovanie hustoty výsadby na neúrodných pôdach zvyšuje schopnosť pôdy na pestovanie. V prípade vína s chráneným označením pôvodu „Priorat“ vyššia hustota znamená, že viniče majú menej listov a menej hrozna. To im umožňuje ľahšie sa vyrovnať s nedostatkom vody v lete a produkovať strapce, ktoré majú menšie bobule, a teda nižšiu hmotnosť. Skutočnosť, že sa rodí menej strapcov na rastlinu a tieto strapce sú menšie, pomáha zvyšovať kvalitu. Skutočnosť, že je vysadených viac rastlín na meter štvorcový, však spôsobuje zvýšenie celkovej produkcie všetkých rastlín.

    Preto sa takisto upravili maximálne limity výroby vín pochádzajúcich z pozemkov s vysokou hustotou výsadby.

    S cieľom zabezpečiť súlad s aktuálne platnými pravidlami sa zahrnula možnosť upraviť maximálny povolený limit výroby vína na hektár na štyri percentuálne body na konkrétne hospodárske roky z klimatologických dôvodov alebo na rozlíšenie ročníka zberu. Je to v súlade s ustanoveniami nariadenia o označení pôvodu, uznesenia vlády Autonómneho spoločenstva Katalánsko ARP/188/2006 z 18. apríla 2006, ktorým sa schvaľuje nariadenie o kvalifikovanom označení pôvodu „Priorat“.

    2.21.   Zvýšený výnos bielych odrôd

    Opis:

    V prípade bielych odrôd sa limit výroby zvýšil zo 6 000 kg/ha na 8 000 kg/ha a limit extrakcie z 39 hl/ha na 52 hl/ha.

    Podľa toho sa zmenil oddiel 5 špecifikácie a oddiel 2.5.2 jednotného dokumentu.

    Dôvody:

    S cieľom prispôsobiť pravidlá rôznym postupom pri produkcii hrozna a výrobe vína, ktoré umožňujú získavať produkty najvyššej kvality, sa upravili hodnoty maximálnych výnosov. Táto úprava vychádza z údajov a záznamov z oblasti, na ktorú sa vzťahuje označenie pôvodu, ako aj údajov získaných zo „správ o zbere úrody“ týkajúcich sa zberu úrody v rokoch 2010, 2011, 2012 a 2013, z ktorých vyplýva, že priemerné výnosy bielych odrôd sú vyššie než priemerné výnosy červených odrôd. Vzhľadom na kvalitu bielych vín, predmetná úprava zohľadňuje danú skutočnosť, bez toho, aby ovplyvnila autentickosť vín.

    S použitím maximálneho prepočítavacieho koeficientu hrozno/víno boli stanovené nové maximálne limity extrakcie pre biele odrody.

    2.22.   Zmena v adrese kontrolného orgánu

    Opis a dôvody:

    Informácia o certifikačnom orgáne bola zmenená v dôsledku zmeny adresy.

    Podľa toho sa zmenil oddiel 9.1 špecifikácie. Jednotný dokument nebol zmenený.

    JEDNOTNÝ DOKUMENT

    1.   Názov výrobku

    Priorat/Priorato

    2.   Členský štát

    Španielsko

    3.   Druh zemepisného označenia

    CHOP – chránené označenie pôvodu

    4.   Kategórie vinárskych výrobkov

    1.

    Víno

    3.

    Likérové víno

    16.

    Víno z prezretého hrozna

    5.   Opis vína (vín)

    VÍNO – Biele a ružové vína a vína z jedného pozemku („vinos de finca“)

    Čisté, číre a brilantné. Primeraná intenzita a kvalita arómy.

    Biele vína: plné, ovocné, kvetinové alebo mliečne arómy. Vyvážené, hladké a svieže.

    Biele víno zrejúce v drevených sudoch: aróma ovocia a/alebo korení. Pri ochutnávaní vyvážené a dobre štruktúrované na podnebí.

    Ružové vína: ovocné a/alebo kvetinové arómy. Ovocné na podnebí, dobrá stálosť a primeraný začiatok a vývoj na podnebí.

    Ak sú to zároveň vína z jedného pozemku, musia mať čistý a číry vzhľad, primeranú intenzitu arómy a dobrú štruktúru na podnebí.

    Obsah prchavých kyselín: vína mladšie ako rok: 16,5 meq/l; vína staršie ako rok: 18 meq/l.

    Maximum SO2: 200 mg/l, ak je obsah cukru < 5 g/l; 250 mg/l, ak je obsah cukru rovný 5 g/l alebo vyšší.

    V prípade limitov, ktoré nie sú uvedené, musia byť hodnoty v súlade s príslušnými právnymi predpismi.

    Všeobecné analytické parametre

    Maximálny celkový obsah alkoholu (v obj. %)

     

    Minimálny skutočný obsah alkoholu (v obj. %)

    13

    Minimálny celkový obsah kyselín

    3,5 v gramoch na liter, vyjadrený ako kyselina vínna

    Maximálny obsah prchavých kyselín (v miliekvivalentoch na liter)

     

    Maximálny celkový obsah oxidu siričitého (v miligramoch na liter)

     

    VÍNO – Červené vína a vína z jedného pozemku

    Čisté, číre a brilantné. S ovocnými a/alebo kvetinovými a/alebo minerálnymi primárnymi arómami. Vyvážený začiatok a vývoj na podnebí so štruktúrou a sviežosťou.

    Ak zrelo v drevených sudoch: vizuálne čisté a číre víno. Vyváženosť medzi primárnymi, sekundárnymi a terciárnymi arómami. Intenzívne a príjemné. Začína a vyvíja sa na podnebí so správnou štruktúrou tanínov (trieslovín).

    Ak sú to zároveň vína z jedného pozemku, musia mať čistý a číry vzhľad, primeranú intenzitu arómy a dobrú štruktúru na podnebí.

    Obsah prchavých kyselín: vína mladšie ako rok: 16,5 meq/l; vína staršie ako rok: 20 meq/l.

    Maximálny obsah oxidu siričitého: 150 mg/l, ak je obsah cukru < 5 g/l; 200 mg/l, ak je obsah cukru rovný 5 g/l alebo vyšší.

    V prípade limitov, ktoré nie sú uvedené, musia byť hodnoty v súlade s príslušnými právnymi predpismi.

    Všeobecné analytické parametre

    Maximálny celkový obsah alkoholu (v obj. %)

     

    Minimálny skutočný obsah alkoholu (v obj. %)

    13,5

    Minimálny celkový obsah kyselín

    3,5 v gramoch na liter, vyjadrený ako kyselina vínna

    Maximálny obsah prchavých kyselín (v miliekvivalentoch na liter)

     

    Maximálny celkový obsah oxidu siričitého (v miligramoch na liter)

     

    LIKÉROVÉ VÍNO (víno rancio, sladké likérové víno, biele víno mistela, červené víno mistela, prírodné sladké víno)

    Víno rancio: čistý a číry vzhľad s farbou pohybujúcou sa od rubínovej červenej po hnedú s terakotovými tónmi. Terciárne arómy špecifické pre zrenie. Obsah prchavých kyselín s možnými arómami sušeného ovocia. Vyvážený obsah kyselín, mastné.

    Sladké víno rancio: z hľadiska vzhľadu a arómy rovnaké ako predchádzajúce. Z hľadiska chute: výrazná mastnosť a značná sladkosť.

    Sladké likérové víno: tieto vína musia mať čistý a číry vzhľad. Arómy ovocia a/alebo kvetín a/alebo korení a/alebo sušeného ovocia. Dobrá mastnosť na podnebí a značná sladkosť.

    Biele víno mistela: čisté a číre, slamenožltá farba s možným nádychom zlatej. Arómy čerstvého hrozna, ktoré sú kvetinové, ovocné a/alebo korenisté. Dobrá mastnosť, vyvážený obsah kyselín a značná sladkosť.

    Červené víno mistela: rovnaké ako predchádzajúce, ale červenej farby s možnými náznakmi fialovej.

    Prírodné sladké víno: čistý a číry vzhľad. Arómy ovocia a/alebo kvetín a/alebo korení a/alebo sušeného ovocia. Možné terciárne arómy. Dobrá mastnosť na podnebí a značná sladkosť.

    Obsah prchavých kyselín: biele a ružové vína: max. 18 meq/l; červené vína: max. 20 meq/l; vína rancio: max. 40 meq/l.

    Maximálny obsah oxidu siričitého: 150 mg/l, ak je obsah cukru < 5 g/l; 200 mg/l, ak je obsah cukru rovný 5 g/l alebo vyšší.

    V prípade limitov, ktoré nie sú uvedené, musia byť hodnoty v súlade s príslušnými právnymi predpismi.

    Všeobecné analytické parametre

    Maximálny celkový obsah alkoholu (v obj. %)

     

    Minimálny skutočný obsah alkoholu (v obj. %)

    15

    Minimálny celkový obsah kyselín

    3,5 v gramoch na liter, vyjadrený ako kyselina vínna

    Maximálny obsah prchavých kyselín (v miliekvivalentoch na liter)

     

    Maximálny celkový obsah oxidu siričitého (v miligramoch na liter)

     

    VÍNO Z PREZRETÉHO HROZNA

    Víno z prezretého hrozna vyrobené bez umelého zvyšovania prirodzeného obsahu alkoholu, s alkoholom pochádzajúcim výlučne z kvasenia. S prirodzeným obsahom alkoholu vyšším než 15 objemových % a minimálnym skutočným obsahom alkoholu 13,5 objemového %.

    V rámci tejto kategórie vín sa vimblanc považuje za víno získané z červeného muštu Garnacha a kvasené v nádobách, prednostne vyrobených z duba, s maximálnou kapacitou 100 litrov.

    Čistý a číry vzhľad. Mladé vína vimblanc by mali mať purpurovo červenú farbu, ktorá môže mať rôznu intenzitu, zatiaľ čo staršie vína vimblanc môžu byť dokonca rubínové. Arómy sušeného ovocia. Možné terciárne arómy. Dobrá mastnosť na podnebí a značná sladkosť.

    Obsah prchavých kyselín: vína mladšie ako rok: max. 16,5 meq/l; biele a ružové vína staršie ako rok: max. 18 meq/l; červené vína staršie ako rok: 20 meq/l.

    Maximálny obsah oxidu siričitého: biele a ružové vína: 200 mg/l; červené vína: 150 mg/l.

    V prípade limitov, ktoré nie sú uvedené, musia byť hodnoty v súlade s príslušnými právnymi predpismi.

    Všeobecné analytické parametre

    Maximálny celkový obsah alkoholu (v obj. %)

     

    Minimálny skutočný obsah alkoholu (v obj. %)

    13,5

    Minimálny celkový obsah kyselín

    3,5 v gramoch na liter, vyjadrený ako kyselina vínna

    Maximálny obsah prchavých kyselín (v miliekvivalentoch na liter)

     

    Maximálny celkový obsah oxidu siričitého (v miligramoch na liter)

     

    6.   Vinárske výrobné postupy

    a)   Základné enologické postupy

    Pestovateľské postupy

    Pestovateľské postupy musia byť tradičné postupy zamerané na vypestovanie hrozna v najlepšej kvalite.

    Pri všetkých pestovateľských prácach sa musí rešpektovať fyziologická rovnováha rastliny aj životné prostredie a musia sa uplatňovať agronomické znalosti potrebné na vypestovanie hrozna v optimálnych podmienkach na výrobu vína.

    Vinič musí byť tvarovaný podľa tradičnej metódy gobelet a akejkoľvek inej metódy, ktorá zabezpečí najlepšiu kvalitu a aromatickú bohatosť vín.

    Minimálna a maximálna hustota výsadby je 2 500, resp. 9 000 viničov na hektár. Pri novej výsadbe od 1 januára 2013 je minimálna a maximálna hustota výsadby 3 000, resp. 9 000 viničov na hektár.

    Postup zavlažovania, ktorý musí byť vopred schválený, sa môže vykonávať, iba ak je to potrebné na prežitie rastliny, alebo s cieľom zabezpečiť zlepšenie kvality hrozna.

    Zber úrody by sa mal prednostne vykonávať ručne. Chránené vína sa môžu vyrábať iba z hrozna s týmito hodnotami minimálneho potenciálneho obsahu alkoholu: 12,5 objemového % pri vínach červených odrôd a 12 objemových % pri vínach bielych odrôd.

    Obmedzenie týkajúce sa vinifikácie

    Pri výrobe muštu sa musia dodržiavať tradičné postupy, ktoré využívajú technológiu zameranú na optimalizáciu kvality vín. Pri extrakcii muštu alebo vína a jeho oddeľovaní od šupiek a výliskov by sa mal vyvinúť primeraný tlak, ktorým sa zabezpečí, aby výnos z každých 100 kg vyzbieraného hrozna bol maximálne 65 litrov vína.

    Vína typu vína z jedného pozemku musia byť vyrábané a musia zrieť vo vinárskom závode úplne oddelene a musia byť kedykoľvek identifikovateľné. Maximálny povolený výnos hrozna, ktoré sa má použiť na výrobu vína z jedného pozemku, je o 15 % nižší než výnos stanovený pre chránené označenie pôvodu. Metódy uplatňované pri zbere hrozna, jeho doprave a manipulácii s ním, lisovanie, kontrola kvasenia, enologické postupy používané počas celého procesu výroby vína a jeho zrenia by mali viesť k výrobkom najvyššej kvality.

    Vína, pri ktorých sa na etiketách môže uvádzať menšia zemepisná jednotka, musia byť vyrábané a musia zrieť vo vinárskom závode oddelene a musia byť kedykoľvek identifikovateľné.

    b)   Maximálne výnosy

    Červené odrody

    6 000 kilogramov hrozna na hektár

    Červené odrody

    39 hektolitrov na hektár

    Biele odrody

    8 000 kilogramov hrozna na hektár

    Biele odrody

    52 hektolitrov na hektár

    Červené odrody používané na výrobu vína z jedného pozemku

    5 100 kilogramov hrozna na hektár

    Biele odrody používané na výrobu vína z jedného pozemku

    6 800 kilogramov hrozna na hektár

    Červené odrody pochádzajúce z pozemkov s vysokou hustotou výsadby (5 000 až 9 000 viničov na hektár). K maximálnemu výnosu sa pridáva množstvo 0,5 kg na každý vinič vysadený na pestovateľskej ploche s hustotou výsadby viac než 5 000 viničov na hektár.

    6 000 kilogramov hrozna na hektár

    Červené odrody pochádzajúce z pozemkov s vysokou hustotou výsadby (5 000 až 9 000 viničov na hektár). K maximálnemu výnosu sa pridáva množstvo 0,325 hl na každých 100 viničov vysadených na pestovateľskej ploche s hustotou výsadby viac než 5 000 viničov na hektár.

    39 hektolitrov na hektár

    Biele odrody pochádzajúce z pozemkov s vysokou hustotou výsadby (5 000 až 9 000 viničov na hektár). K maximálnemu výnosu sa pridáva množstvo 0,5 kg na každý vinič vysadený na pestovateľskej ploche s hustotou výsadby viac než 5 000 viničov na hektár.

    8 000 kilogramov hrozna na hektár

    Biele odrody pochádzajúce z pozemkov s vysokou hustotou výsadby (5 000 až 9 000 viničov na hektár). K maximálnemu výnosu sa pridáva množstvo 0,325 hl na každých 100 viničov vysadených na pestovateľskej ploche s hustotou výsadby viac než 5 000 viničov na hektár.

    52 hektolitrov na hektár

    7.   Vymedzená zemepisná oblasť

    Bellmunt del Priorat, Gratallops, El Lloar, La Morera de Montsant a jej obec Escaladei, Poboleda, Porrera, Torroja del Priorat, La Vilella Alta, La Vilella Baixa, severná časť obce Falset zahŕňajúca celé zóny 1, 4, 5, 6, 7, 21 a 25; a pozemky 38, 39, 40, 71, 92, západná časť 93 (1,69 ha), 96, 97, 98, 99, 100, 101, severná časť 102 (0,16 ha), 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 126, 128, 129, 130, 146, 147, 149 a 150 v zóne 2; pozemky 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, severná časť 47 (17 ha), severná časť 50 (2,6 ha), severná časť 52 (3 ha), severná časť 53 (14 ha), 54, 55, 56, 57, 58, 59 a 60 v zóne 3; pozemky 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, severná časť 28 (1,36 ha), severná časť 29 (3,85 ha), 63, 69, 72, 73, 74 a 75 v zóne 19; pozemky 18, 19, 20, 21, severná časť 27 (1,36 ha), severná časť 28 (2,04 ha), 31, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, severná časť 65 (0,85 ha), 67, 69, 70, 71, 75, 76, 77 a 78 v zóne 20; pozemky 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 a 40 v zóne 22 a pozemky 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 36, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 a 48 v zóne 24 a východná časť obce Molar zahŕňajúca celé zóny 5, 6 a 7 a východná časť pozemku 8 (0,45 ha) a pozemky 9, 10, 11, 12, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 37, 39, 40, 44, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 60, 62, 63, 65 a 68 v zóne 4; pozemky 29, 30, 31, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 176, 194, 197, 198, 201, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 211 a 212 v zóne 8; pozemky 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 33, 34, 38, 39, 40, 44 a 45 v zóne 9 a pozemky 8, 13, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 35, 36, 37, 38, 39, 41, 42, 43, 44, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 a 72 v zóne 10.

    8.   Hlavné odrody hrozna

     

    Red Garnacha

     

    Mazuela – Samsó

     

    Mazuela – Cariñena

    9.   Opis súvislostí

    Pokiaľ ide o prírodné danosti ovplyvňujúce kvalitu výrobku, oblasť, na ktorú sa vzťahuje chránené označenie pôvodu „Priorat“, je značne kopcovitá a tvorí ju prvohorný materiál, predovšetkým z bridlice z období devónu a karbónu. Ide o najstaršie bridlice nájdené v Katalánsku v súvislosti s pestovaním viniča. Tieto plytké pôdy, ktoré obsahujú málo organickej hmoty, sú vytvárané prevažne rozpadom bridlíc a sú známe ako „llicorell“ alebo „llicorella“. Korene viniča vnikajú do rozpadnutých bridlíc pri hľadaní vlhkosti, vody a živín. Tak vznikajú charakteristické minerálne tóny vín „Priorat“.

    Pokiaľ ide o klímu, oblasť sa vyznačuje jedinečnými klimatickými podmienkami vďaka svojej relatívnej izolácii od vplyvu mora a zároveň ochrane pred studenými severnými vetrami, ktorú jej poskytuje pohorie Sierra de Montsant. Priemerná ročná teplota sa pohybuje od 14 do 12 stupňov (v najnižšej časti oblasti situovanej na úpätí Sierra de Montsant), pričom teplotné rozdiely medzi nocou a dňom sú výrazné. Predovšetkým v lete môžu byť minimálne teploty v noci len 12 stupňov, zatiaľ čo maximálne teploty môžu napoludnie dosiahnuť hodnotu až 40 stupňov. Teplota povrchu kamenistej pôdy môže dosiahnuť aj vyššie hodnoty. Tieto zmeny teploty sú prospešné pre proces postupného dozrievania a pre pozitívny vývoj zlúčenín fenolu v hrozne.

    Nízke ročné množstvo zrážok (400 až 500 litrov na meter štvorcový) a severozápadné vetry, ktoré spôsobujú rýchle odparovanie povrchovej vlhkosti, spolu s geologickým zložením oblasti a špecifickou štruktúrou pôdy sú prospešné pre pomalé a úplné dozrievanie plodov na viniči, čo umožňuje zber úrody v ideálnom okamihu. Naproti tomu táto tvrdá pôda a suchá klíma vo všeobecnosti brzdí rast viniča. Na druhej strane tieto faktory obmedzujú výskyt chorôb rastlín, čo zabezpečuje dobrú kvalitu hrozna.

    Tieto prírodné faktory a vinice dávajú vínam Priorat chuť, plnosť a štruktúru.

    Preto sú vína z prvého zberu (biele, ružové a červené) číre a brilantné, s osobitými ovocnými arómami a výraznými minerálnymi tónmi. Sú takisto svieže z hľadiska obsahu kyselín a majú konzistentnú dochuť.

    Vysoký obsah cukru určitého hrozna Priorat určuje osobitné charakteristiky likérových vín. Vďaka tomu v minulosti vznikol veľký počet výrobkov s vysokým obsahom alkoholu a/alebo zvyškovou sladkou chuťou. Postupné dozrievanie odrôd, ako je Garnacha, umožňuje výrobu silných vín, ktoré zachovávajú komplexnosť a sviežosť odrody.

    Vína rancio sa vyrábajú procesom oxidácie v dubových sudoch alebo sklenených nádobách, s vysokým obsahom minerálov, ale bez zvyškového cukru. Vína získavajú terciárne arómy vrátane aróm sušeného ovocia a charakteristickú rubínovočervenú a hnedú farbu s terakotovými tónmi.

    Sladké likérové vína sa vyrábajú vinifikáciou hrozna s vysokou koncentráciou cukru. Po dosiahnutí prirodzeného obsahu alkoholu 8 objemových % sa pridáva vínny alkohol až do množstva 15 objemových %. Vína sa vyznačujú čistým vzhľadom, arómou sušeného ovocia, dobrou štruktúrou na podnebí a značnou sladkosťou.

    Vína Mistela sa vyrábajú z muštu, ku ktorému sa pridáva vínny alkohol, až kým sa nedosiahne obsah alkoholu 15 objemových %. Proces prebieha počas siedmich dní prostredníctvom stáčania a zabraňuje sa kvaseniu prírodného cukru. Vína sa vyznačujú kvetinovými arómami a arómami čerstvého ovocia s výraznými korenistými tónmi.

    Prírodné sladké vína sa vyrábajú z muštov, ktoré sú veľmi bohaté na cukor. Mušty sa čiastočne kvasia až do dosiahnutia prirodzeného minimálneho obsahu alkoholu 7 objemových % a potom sa pridáva vínny alkohol, až kým sa nedosiahne hodnota najmenej 15 objemových %.

    Pestovanie viniča na úbočiach a strmých svahoch tejto oblasti je ťažké a nákladné a výsledkom sú nízke výnosy. Sú to však práve tie podmienky, ktoré umožňujú výrobu koncentrovaných vín vysokej kvality s vysokým obsahom alkoholu, ktorý im dodáva nezameniteľné jemné a lahodné arómy. Vína z prezretého hrozna sa vyrábajú buď sušením hrozna, alebo ponechaním dozretých plodov na viniči dlhý čas, čo spôsobí odparenie vlhkosti a vytvorenie veľmi vysokej koncentrácie prírodného cukru v hrozne. Tieto vína sa získavajú ako výsledok vysokých koncentrácií cukru a majú minimálny prirodzený obsah alkoholu 15 objemových %, ktorý sa umelo nezvyšuje. Vyznačujú sa terciárnymi arómami sušeného ovocia a dobrou štruktúrou na podnebí.

    10.   Ďalšie základné podmienky

    Právny rámec:

    vnútroštátne právne predpisy

    Druh ďalšej podmienky:

    balenie vo vymedzenej zemepisnej oblasti

    Opis podmienky:

    Dôvody:

    Lepšia vysledovateľnosť: obmedzenie pohybu vín pomáha zabezpečiť, aby ich bolo možné identifikovať.

    S cieľom zabrániť ohrozeniu kvality: zariadenia na plnenie do fliaš v danej oblasti sú prispôsobené kvalite a kvantite výrobku. Skrátením času dopravy sa predchádza poškodeniu teplom a svetlom a časovým stratám.

    Miesto, kde sa vykonáva plnenie do fliaš, bežne slúži ako údaj o pôvode. Ak by sa plnenie do fliaš vykonávalo v danej oblasti a rovnako aj mimo nej, mohlo by to naštrbiť dôveru spotrebiteľov, ktorí vychádzajú z predpokladu, že všetky etapy výroby vína, na ktoré sa vzťahuje kvalifikované označenie pôvodu, sa uskutočňujú pod dohľadom držiteľov ochrannej známky.

    Plnenie do fliaš mimo danej oblasti sa nemôže porovnávať s plnením do fliaš v danej oblasti, ale v inom zariadení, než je zariadenie, kde bolo víno vyrobené, pretože:

    každá preprava vína vo veľkom objeme v rámci danej oblasti musí byť schválená,

    plnenie do fliaš môžu vykonávať iba autorizované vinárske závody, ktoré spĺňajú určité technické požiadavky,

    tieto vinárske závody môžu prijímať iba hrozno, mušty alebo vína, na ktoré sa vzťahuje chránené označenie pôvodu, a vyrábať a plniť do fliaš vína, na ktoré sa vzťahuje dané chránené označenie pôvodu,

    keďže vymedzená oblasť je malá, časy prepravy možno znížiť na minimum,

    výrobok zostáva vo svojej mikroklíme a nie je vystavený zmenám teploty a nadmorskej výšky, ktoré môžu spôsobiť jeho predčasné zrenie.

    Právny rámec:

    vnútroštátne právne predpisy

    Druh ďalšej podmienky:

    dodatočné ustanovenia týkajúce sa etikiet

    Opis podmienky:

    Všetky druhy balenia musia mať jednorazovú ochrannú pečať alebo číslovanú etiketu, ktorá sa na obal umiestni v samotnom vinárskom podniku.

    Etikety na fľašiach vín musia povinne obsahovať, nápadne a v rovnakom zornom poli ako povinné informácie, tradičný pojem a názov „Denominación de Origen Calificada Priorat“ (Kvalifikované označenie pôvodu Priorat). Výška znakov použitých na označenie „Priorat“ nesmie presahovať 4 mm alebo polovicu výšky textu „Denominación de Origen Calificada“.

    Etikety musia okrem toho obsahovať názov obce alebo poštové smerovacie číslo spoločnosti plniacej víno do fliaš alebo odosielateľa. Výška znakov použitých na označenie obce nesmie presahovať 3 mm, s výnimkou prípadov, keď predmetné označenie zodpovedá názvu menšej zemepisnej jednotky, ktorého používanie je oprávnené, a obsahuje tento názov.

    Na etikete musí byť uvedené označenie „vino de finca“ spolu s názvom označenia pôvodu, ku ktorému patrí.

    Názvy menších zemepisných jednotiek sa nemôžu používať na etikete výrobkov, ktoré nespĺňajú požiadavky na používanie takého označenia.

    Názvy menších zemepisných jednotiek sú:

     

    Vila de Bellmunt

     

    Vila d’Escaladei

     

    Vila de Gratallops

     

    Vila de El Lloar

     

    Vila de La Morera

     

    Vila de Poboleda

     

    Vila de Porrera

     

    Vila de Torroja

     

    Vila de La Vilella Alta

     

    Vila de La Vilella Baixa

     

    Masos de Falset

     

    Solanes del Molar

    Odkaz na špecifikáciu výrobku

    https://goo.gl/29EXyE


    (1)  Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 671.


    Top