Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019PC0414

    Návrh ROZHODNUTIE RADY o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Únie na treťom zasadnutí konferencie zmluvných strán Minamatského dohovoru o ortuti v súvislosti s prijatím rozhodnutia o postupnom ukončení používania zubného amalgámu a o zmene prílohy A k uvedenému dohovoru

    COM/2019/414 final

    V Bruseli16. 9. 2019

    COM(2019) 414 final

    2019/0194(NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTIE RADY

    o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Únie na treťom zasadnutí konferencie zmluvných strán Minamatského dohovoru o ortuti v súvislosti s prijatím rozhodnutia o postupnom ukončení používania zubného amalgámu a o zmene prílohy A k uvedenému dohovoru


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.Predmet návrhu

    Tento návrh sa týka rozhodnutia o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Únie na treťom zasadnutí konferencie zmluvných strán Minamatského dohovoru o ortuti v súvislosti s plánovaným prijatím rozhodnutia o postupnom ukončení používania zubného amalgámu a o zmene prílohy A k uvedenému dohovoru.

    2.Kontext návrhu

    2.1.Minamatský dohovor o ortuti

    Minamatský dohovor o ortuti (ďalej len „dohoda“) je hlavným medzinárodným právnym rámcom zameraným na ochranu ľudského zdravia a životného prostredia pred antropogénnymi emisiami a uvoľňovaním ortuti a jej zlúčenín do ovzdušia, vody a pôdy.

    Zaoberá sa celým životným cyklom ortuti od primárnej ťažby ortuti až po zneškodnenie odpadovej ortuti vrátane dočasného uskladnenia ortuti, zmesí ortuti s inými látkami vrátane zliatin ortuti, s koncentráciou ortuti najmenej 95 hmotnostných percent (ďalej len „zmesi ortuti“), a šiestich zlúčenín ortuti vrátane chloridu ortutnatého (I), oxidu ortutnatého (II), síranu ortutnatého (II), dusičnanu ortutnatého (II), rumelky a sulfidu ortutnatého, ktoré nie sú odpadom. Dohoda nadobudla platnosť 16. augusta 2017. Európska únia je zmluvnou stranou dohody 1 , rovnako ako väčšina členských štátov 2 .

    2.2.Konferencia zmluvných strán dohody

    Konferencia zmluvných strán dohody vykonáva funkcie, ktoré jej boli pridelené dohodou, a okrem iného zváži a prijme všetky dodatočné opatrenia potrebné na dosiahnutie cieľov dohody vrátane prijatia príslušných usmernení.

    Podľa článku 28 dohody a rozhodnutia MC-1/1 o rokovacom poriadku prijatom konferenciou zmluvných strán dohody na jej prvom zasadnutí (24. – 29. septembra 2017) má každá zmluvná strana jeden hlas. Únia si však ako regionálna organizácia pre hospodársku integráciu a v záležitostiach, ktoré patria do jej právomoci, uplatňuje svoje právo hlasovať počtom hlasov rovnajúcim sa počtu jej členských štátov, ktoré sú zmluvnými stranami dohody. Únia si nemôže uplatniť svoje hlasovacie právo, ak si svoje hlasovacie právo uplatní ktorýkoľvek z jej členských štátov a naopak.

    2.3.Pripravovaný akt konferencie zmluvných strán dohody

    Na základe informácií poskytnutých zmluvným stranám dohody sa očakáva, že konferencia zmluvných strán dohody prijme na svojom treťom zasadnutí 25. novembra 2019 rozhodnutie týkajúce sa postupného ukončenia používania zubného amalgámu a zmeny prílohy A k dohovoru v nadväznosti na spoločný návrh vznesený šiestimi africkými krajinami, ktoré sú zmluvnými stranami dohody (Gabon, Čad, Guinea-Bissau, Botswana, Senegal a Niger), a to v súlade s článkami 26 a 27 dohody (ďalej len „pripravovaný akt“).

    Časť I prílohy A k dohode obsahuje zoznam produktov s prídavkom ortuti (napr. určité kompaktné žiarivky na všeobecné osvetľovacie účely), ktorých výroba, dovoz a vývoz sú od roku 2021 v súlade s článkom 4 ods. 1 tejto dohody zakázané.

    Časť II prílohy A k dohode obsahuje zoznam deviatich opatrení o postupnom ukončení používania zubného amalgámu. V súlade s článkom 4 ods. 1 a časťou II prílohy A k dohode musia zmluvné strany prijať aspoň dve opatrenia (napr. obmedziť používanie zubného amalgámu na jeho kapsulovú formu).

    Cieľom pripravovaného aktu je postupné ukončenie používania zubného amalgámu. Na tento účel sa v pripravovanom akte navrhuje regulovať výrobu a medzinárodný obchod so zubným amalgámom v dvoch krokoch. V pripravovanom akte sa ako prvý krok počnúc rokom 2022 stanovuje postupné ukončenie výroby, dovozu a vývozu zubného amalgámu, ktorý je určený na ošetrenie mliečnych zubov, zubov detí mladších ako 15 rokov a zubov tehotných a dojčiacich žien. Ako druhý krok sa v ňom predpokladá uplatňovanie tohto zákazu od roku 2025 na výrobu, dovoz a vývoz zubného amalgámu na všetky ostatné účely s výnimkou prípadov, keď nie sú k dispozícii žiadne bezortuťové alternatívy. V tejto súvislosti sa v pripravovanom akte navrhuje vypustenie časti II prílohy A k dohode a zahrnutie zubného amalgámu do zoznamu produktov s prídavkom ortuti uvedených v časti I prílohy A k dohode.

    3.Pozícia, ktorá sa má zaujať v mene Únie

    Navrhovanou pozíciou, ktorá sa má zaujať v mene Únie, je podporiť na treťom zasadnutí konferencie zmluvných strán dohody prijatie rozhodnutia, ktoré je v súlade s acquis EÚ.

    V článku 10 ods. 2 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/852 zo 17. mája 2017 o ortuti 3 [ďalej len „nariadenie (EÚ) 2017/852“] sa od 1. júla 2018 zakazuje používať v EÚ zubný amalgám na ošetrenie mliečnych zubov, zubov detí mladších ako 15 rokov a zubov tehotných a dojčiacich žien.

    V článku 19 nariadenia (EÚ) 2017/852 sa okrem iného stanovuje, že Komisia do 30. júna 2020 predloží Európskemu parlamentu a Rade správu o dlhodobej uskutočniteľnosti ukončenia používania zubného amalgámu v EÚ, podľa možnosti do roku 2030, berúc do úvahy národné plány členských štátov týkajúce sa postupného ukončenia používania zubného amalgámu v zmysle článku 10 ods. 3 a pri plnom rešpektovaní ich vnútroštátnej právomoci organizovať a poskytovať zdravotnícke služby a zdravotnú starostlivosť. V tejto súvislosti Európska komisia v septembri 2018 iniciovala posúdenie uskutočniteľnosti takéhoto postupného ukončenia používania zubného amalgámu v rámci EÚ do roku 2030. Výsledok štúdie bude obsahovať technické posúdenie vrátane analýzy uvedených národných plánov, ktoré mali všetky členské štáty predložiť do 1. júla 2019. Táto štúdia sa ukončí vo februári 2020 a z nej vyplývajúce poznatky sa premietnu do uvedenej správy Komisie, ktorá sa má predložiť do konca júna 2020.

    Acquis EÚ teda upravuje používanie zubného amalgámu, ale v súčasnosti nebráni jeho výrobe, dovozu a vývozu. Predpokladá sa, že v budúcnosti sa zváži možnosť rozšírenia obmedzení týkajúcich sa používania zubného amalgámu tak, aby sa vzťahovali aj na zákaz jeho výroby, dovozu a vývozu, a to okrem iného aj v závislosti od výsledku preskúmania nariadenia (EÚ) 2017/852 v súlade s článkom 19.

    Vzhľadom na uvedené skutočnosti môže EÚ na treťom zasadnutí konferencie zmluvných strán dohody podporiť prijatie iba takého rozhodnutia, ktoré je v súlade s acquis EÚ. Pozícia Únie je potrebná, keďže po prijatí pripravovaného aktu ho zmluvné strany dohody budú povinné vykonávať.

    4.Právny základ

    4.1.Procesnoprávny základ

    4.1.1.Zásady

    V článku 218 ods. 9 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) sa stanovujú rozhodnutia, ktorými sa určujú „pozície, ktoré sa majú prijať v mene Únie v rámci orgánu zriadeného dohodou, keď je tento orgán vyzvaný prijať akty s právnymi účinkami s výnimkou aktov dopĺňajúcich alebo meniacich inštitucionálny rámec danej dohody.“ Pojem „akty s právnymi účinkami“ zahŕňa akty, ktoré majú právne účinky na základe pravidiel medzinárodného práva, ktorým sa riadi predmetný orgán. Zahŕňa aj nástroje, ktoré nemajú záväzný účinok podľa medzinárodného práva, ale „môžu rozhodujúcim spôsobom ovplyvniť obsah právnej úpravy prijatej normotvorcom EÚ 4 .

    4.1.2.Uplatnenie na tento prípad

    Konferencia zmluvných strán dohody je orgán zriadený dohodou, konkrétne Minamatským dohovorom o ortuti.

    Pripravovaný akt, ktorý má konferencia zmluvných strán dohody prijať, predstavuje akt s právnymi účinkami. Pripravovaný akt má právne účinky, pretože zmluvné strany dohody musia prijať opatrenia na zabezpečenie jeho vykonávania a dodržiavania.

    Pripravovaným aktom sa nedopĺňa ani nemení inštitucionálny rámec dohody. Procesnoprávnym základom navrhovaného rozhodnutia je preto článok 218 ods. 9 ZFEÚ.

    4.2.Hmotnoprávny základ

    4.2.1.Zásady

    Hmotnoprávny základ rozhodnutia podľa článku 218 ods. 9 ZFEÚ závisí predovšetkým od cieľa a obsahu pripravovaného aktu, v súvislosti s ktorým sa zaujíma pozícia v mene Únie. Ak pripravovaný akt sleduje dva ciele alebo obsahuje dve zložky a ak jeden z týchto cieľov alebo jednu z týchto zložiek možno určiť ako hlavnú, zatiaľ čo druhý cieľ alebo druhá zložka je len vedľajšia, rozhodnutie podľa článku 218 ods. 9 ZFEÚ musí byť založené na jedinom hmotnoprávnom základe, a to na tom, ktorý si vyžaduje hlavný alebo prevažujúci cieľ alebo zložka.

    4.2.2.Uplatnenie na tento prípad

    Hlavný cieľ a obsah pripravovaného aktu sa týkajú oblasti životného prostredia. Hmotnoprávnym základom navrhovaného rozhodnutia je preto článok 192 ods. 1 ZFEÚ.

    4.3.Záver

    Právnym základom navrhovaného rozhodnutia by mal byť článok 192 ods. 1 ZFEÚ v spojení s článkom 218 ods. 9 ZFEÚ.

    2019/0194 (NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTIE RADY

    o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Únie na treťom zasadnutí konferencie zmluvných strán Minamatského dohovoru o ortuti v súvislosti s prijatím rozhodnutia o postupnom ukončení používania zubného amalgámu a o zmene prílohy A k uvedenému dohovoru

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 192 ods. 1 v spojení s článkom 218 ods. 9,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    keďže:

    (1)Rozhodnutím Rady (EÚ) 2017/939 5 Únia uzatvorila Minamatský dohovor o ortuti 6 (ďalej len „dohoda“), ktorý nadobudol platnosť 16. augusta 2017.

    (2)V súlade s rozhodnutím MC-1/1 o rokovacom poriadku, ktorý prijala konferencia zmluvných strán dohody na svojom prvom zasadnutí, zmluvné strany vynaložia maximálne úsilie na dosiahnutie dohody o všetkých podstatných záležitostiach formou konsenzu.

    (3)Očakáva sa, že konferencia zmluvných strán dohody na svojom treťom zasadnutí 25. – 29. novembra 2019 prijme rozhodnutie (ďalej len „navrhované rozhodnutie“) o postupnom ukončení používania zubného amalgámu a o zmene prílohy A k dohode.

    (4)Je vhodné stanoviť pozíciu, ktorá sa má zaujať v mene Únie na konferencii zmluvných strán dohody, vzhľadom na to, že v prípade prijatia bude mať navrhované rozhodnutie právne účinky, keďže zmluvné strany dohody budú musieť prijať opatrenia na jeho vykonávanie na národnej a/alebo regionálnej úrovni.

    (5)V pripravovanom rozhodnutí sa predpokladá, že od roku 2022 bude zakázané vyrábať, dovážať a vyvážať zubný amalgám, ktorý je určený na ošetrenie mliečnych zubov, zubov detí mladších ako 15 rokov a zubov tehotných a dojčiacich žien. V pripravovanom rozhodnutí sa predpokladá rozšírenie tohto zákazu od roku 2025 na výrobu, dovoz a vývoz zubného amalgámu na všetky ostatné účely s výnimkou prípadov, keď nie sú k dispozícii žiadne bezortuťové alternatívy. V navrhovanom rozhodnutí sa stanovuje zmena prílohy A k dohode ako prostriedok na zavedenie týchto zákazov do dohody.

    (6)V článku 10 ods. 2 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/852 o ortuti 7 sa od 1. júla 2018 v Únii zakazuje používať zubný amalgám na ošetrenie mliečnych zubov, zubov detí mladších ako 15 rokov a zubov tehotných a dojčiacich žien, zatiaľ čo sa v článku 19 uvedeného nariadenia stanovuje, že Komisia do 30. júna 2020 posúdi a predloží Európskemu parlamentu a Rade správu o dlhodobej uskutočniteľnosti ukončenia používania zubného amalgámu v Únii, podľa možnosti do roku 2030.

    (7)Pripravované rozhodnutie by sa preto malo podporiť, len pokiaľ ide o prvky týkajúce sa postupného ukončenia používania zubného amalgámu, ktorý je určený na ošetrenie mliečnych zubov, zubov detí mladších ako 15 rokov a zubov tehotných a dojčiacich žien, keďže Únia by mala podporiť prijatie iba takého rozhodnutia zo strany konferencie zmluvných strán dohody, ktoré je v súlade s acquis Únie,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    Pozícia, ktorá sa má zaujať v mene Únie na treťom zasadnutí konferencie zmluvných strán dohody, je podporiť prijatie rozhodnutia o postupnom ukončení používania zubného amalgámu, ktoré je v súlade s acquis Únie.

    Článok 2

    Toto rozhodnutie je určené Komisii.

    V Bruseli

       Za Radu

       predseda/predsedníčka

    (1)    Rozhodnutie Rady (EÚ) 2017/939 z 11. mája 2017 o uzavretí Minamatského dohovoru o ortuti v mene Európskej únie (Ú. v. EÚ L 142, 2.6.2017, s. 4).
    (2)    Minamatský dohovor o ortuti ratifikovalo 20. júna 2019 dvadsaťtri členských štátov, a to Belgicko, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo a Švédsko.
    (3)    Ú. v. EÚ L 137, 24.5.2017, s. 1.
    (4)    Rozsudok Súdneho dvora zo 7. októbra 2014, Nemecko/Rada, C-399/12, ECLI: EU:C:2014:2258, odseky 61 až 64.
    (5)

       Rozhodnutie Rady (EÚ) 2017/939 z 11. mája 2017 o uzavretí Minamatského dohovoru o ortuti v mene Európskej únie (Ú. v. EÚ L 142, 2.6.2017, s. 4).

    (6)    Overená kópia Minamatského dohovoru o ortuti je dostupná na stránke: https://treaties.un.org/doc/Treaties/2013/10/20131010%2011-16%20AM/CTC-XXVII-17.pdf .
    (7)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/852 zo 17. mája 2017 o ortuti a o zrušení nariadenia (ES) č. 1102/2008 (Ú. v. EÚ L 137, 24.5.2017, s. 1).
    Top