Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019PC0314

    Odporúčanie ROZHODNUTIE RADY, ktorým sa dopĺňajú smernice na rokovania pre rozvojový program z Dauhy, pokiaľ ide o rokovania týkajúce sa mnohostranného rámca na uľahčenie investícií

    COM/2019/314 final

    V Bruseli3. 7. 2019

    COM(2019) 314 final

    Odporúčanie

    ROZHODNUTIE RADY,

    ktorým sa dopĺňajú smernice na rokovania pre rozvojový program z Dauhy, pokiaľ ide o rokovania týkajúce sa mnohostranného rámca na uľahčenie investícií


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.KONTEXT NÁVRHU

    Dôvody a ciele návrhu

    Dňa 13. decembra 2017 na jedenástej Konferencii ministrov Svetovej obchodnej organizácie (WTO) prijalo 70 členov WTO spoločné vyhlásenie o uľahčení investovania pre rozvoj 1 , v ktorom sa vyzýva na „štruktúrované diskusie zamerané na rozvoj mnohostranného rámca na uľahčenie investícií.“ Zámerom týchto diskusií je identifikovať a rozvinúť prvky rámca na uľahčenie priamych zahraničných investícií. Európska únia (EÚ) a jej členské štáty iniciatívu jednoznačne podporovali a pristúpili k nej.

    EÚ sa aktívne zúčastnila na štruktúrovaných diskusiách v rámci WTO, ktoré sa uskutočnili v roku 2018. Diskusie boli transparentné a otvorené pre všetkých členov WTO a ich výsledkom bol „kontrolný zoznam otázok, ktoré vzniesli členovia“, ktorý obsahoval možné prvky rámca na uľahčenie priamych zahraničných investícií určené členmi WTO. Tento „kontrolný zoznam“ bol schválený na hodnotiacom zasadnutí 6. decembra 2018.

    V roku 2019 sa začala nová fáza diskusií. Členovia WTO sa dohodli na harmonograme zasadnutí, ktoré sa majú uskutočniť v prvej polovici roka a ktoré budú venované rozvoju prvkov uvedených v kontrolnom zozname. Táto prieskumná činnosť týkajúca sa rozvoja takýchto prvkov je ako doteraz transparentná a otvorená pre všetkých členov WTO. Diskusia sa bude týkať všetkých prvkov „kontrolného zoznamu“ na základe príkladov existujúcich ustanovení v dvojstranných alebo mnohostranných dohodách, ktoré sa týkajú uľahčenia investícií. Tieto príklady sa zhromažďujú v „prehľade textových príkladov“ (Compendium of text-based examples). Hodnotiace zasadnutie sa bude konať v júli 2019. Na jeseň 2019 členovia začnú pravdepodobne navrhovať konkrétne texty pre mnohostranný rámec na uľahčenie investícií. To znamená, že prvá fáza rokovaní pravdepodobne začne v septembri až októbri 2019.

    Rokovania by sa mali uskutočňovať v rámci WTO a mali by byť aj naďalej transparentné a otvorené pre všetkých členov WTO, ktorí sa rozhodnú pripojiť. Počas rokovaní môžu zúčastnení členovia na začiatku alebo v neskoršej fáze rokovacieho procesu WTO predložiť akýkoľvek návrh na rokovanie v oblasti uľahčenia priamych zahraničných investícií.

    V rámci rozvojového programu z Dauhy (DDA) dostala Komisia od Rady poverenie na rokovania na úrovni WTO týkajúce sa okrem iného obchodu a investícií 2 . Vzhľadom na to, že priame zahraničné investície sú hlavným nástrojom medzinárodného obchodu a uľahčenie investícií je spôsob, ako podporiť cezhraničné investície tým, že sa pomôže zabezpečiť stabilné a predvídateľné prostredie pre priame zahraničné investície na celom svete 3 , na nové rokovania na úrovni WTO o uľahčení investícií sa vzťahuje existujúce poverenie, keďže patria do oblasti obchodu a investícií 4 . Preto sa nové rozhodnutie Rady o poverení začať rokovania podľa článku 218 ods. 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) nevyžaduje.

    Napriek tomu, že obchod a investície nie sú novým bodom programu WTO 5 , rokovania o uľahčení investícií by mohli byť v niektorých aspektoch potenciálne novátorské a môžu sa zaoberať niektorými témami, ktoré pre EÚ predstavujú osobitné priority. V dôsledku toho Komisia s cieľom presnejšie vymedziť rokovania odporúča Rade, aby pre rokovania na úrovni WTO o uľahčení investícií prijala doplňujúce osobitné smernice na rokovania.

    Cieľom navrhovaných smerníc na rokovania je zabezpečiť, aby EÚ bola schopná zapojiť sa do rokovaní o všetkých prvkoch uľahčenia investícií, ktoré navrhli zúčastnení členovia WTO v priebehu rokovaní, a to pri plnom rešpektovaní acquis a politických rozhodnutí EÚ v súvislosti s rokovaniami o obchode a investíciách.

    Zo strany EÚ je cieľom rokovaní uľahčiť investorom a podnikom, vrátane mikropodnikov a malých a stredných podnikov, priame zahraničné investície a vytvoriť nové príležitosti na podporu inkluzívneho rastu a udržateľného rozvoja. Mnohostranný rámec na uľahčenie investícií by mohol uľahčiť globálne investície rovnakým spôsobom, ako WTO pomáha uľahčiť celosvetový obchod vďaka Dohode o uľahčení obchodu. S cieľom dosiahnuť ambiciózny výsledok s účasťou čo najväčšieho počtu členov WTO by pravidlá a záväzky mali členom poskytnúť primeranú flexibilitu.

    Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky

    Uvedené ciele sú v súlade so Zmluvou o Európskej únii (ZEÚ), v ktorej je zakotvené, že EÚ by mala „povzbudzovať integráciu všetkých krajín do svetového hospodárstva aj prostredníctvom postupného odstraňovania prekážok v medzinárodnom obchode“ 6 .

    Európska rada na svojom zasadnutí 28. – 29. júna 2018 poverila Komisiu, aby sa usilovala o modernizáciu WTO v záujme dosiahnutia týchto cieľov: 1) aby sa WTO stala relevantnejšou a lepšie sa prispôsobovala meniacemu sa svetu a 2) aby fungovala efektívnejšie. Ústredným pilierom tohto procesu je modernizácia normotvorných činností WTO, ktorá je jedným z hlavných cieľov predpokladaných rokovaní o uľahčení investícií.

    Dňa 18. septembra 2018 Komisia predložila koncepčný dokument 7 o modernizácii WTO. Komisia v súvislosti s posilnením normotvornej funkcie WTO okrem iného zdôraznila, že „v nadväznosti na spoločné vyhlásenia, ktoré sa dohodli v Buenos Aires, už prebiehajú práce v oblastiach [...] uľahčenia investícií, bude však potrebné vyvinúť ďalšie úsilie na odstránenie nedostatkov a aktualizáciu súboru pravidiel WTO.“

    EÚ vo svojich rokovaniach o voľnom obchode systematicky predkladá ambiciózne pravidlá týkajúce sa transparentnosti a vnútroštátnej regulácie v odvetviach služieb a iných odvetviach. Smernice na rokovania navrhnuté v rámci rokovaní o uľahčení investícií by boli založené na rovnakom prístupe, aký EÚ sleduje vo svojich dohodách o voľnom obchode.

    Súlad s ostatnými politikami Únie

    Pravidlá, ktoré EÚ môže navrhnúť vo WTO, by boli plne v súlade s príslušnými právnymi predpismi EÚ v oblasti vnútorného trhu a vychádzali by z nich, a odrážali by návrhy, ktoré EÚ predložila v rámci dvojstranných rokovaní.

    Navrhované smernice na rokovania potvrdzujú, že akékoľvek pravidlá alebo záväzky odsúhlasené Európskou úniou by mali byť v súlade s právnym rámcom EÚ (bod 5 v prílohe).

    2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právny základ

    Článok 207 ods. 4 prvý pododsek v spojení článkom 218 ods. 3 a 4 ZFEÚ.

    Podľa článku 207, ak sa majú prerokovať dohody týkajúce sa spoločnej obchodnej politiky, Komisia predloží odporúčania Rade. Takéto rokovania vedie Komisia po porade s osobitným výborom vymenovaným Radou na pomoc Komisii pri vykonávaní tejto úlohy a v rámci smerníc, ktoré jej Rada môže adresovať.

    V článku 218 ods. 3 ZFEÚ sa stanovuje, že Komisia predkladá odporúčania Rade. Rada je splnomocnená prijímať rozhodnutia poverujúce na začatie rokovaní a podľa článku 218 ods. 4 ZFEÚ môže adresovať vyjednávačovi smernice a určiť osobitný výbor, po porade s ktorým sa musia viesť rokovania.

    Pokiaľ ide o rokovania na úrovni WTO o uľahčení investícií, Rada už schválila začatie rokovaní a vydala pre Komisiu smernice o obchode a investíciách v rámci WTO. Na účely presnejšieho vymedzenia týchto rokovaní je však potrebné prijatie doplňujúcich smerníc na rokovania. Komisia preto odporúča, aby Rada prijala rozhodnutie na základe článku 207 ods. 4 prvého pododseku v spojení s článkom 218 ods. 3 a 4 ZFEÚ.

    Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

    Spoločná obchodná politika je oblasťou výlučnej právomoci EÚ podľa článku 3 ZFEÚ. Zásada subsidiarity sa preto neuplatňuje (článok 5 ods. 3 ZEÚ).

    Proporcionalita

    Odporúčanie Komisie je v súlade so zásadou proporcionality (článok 5 ods. 4 ZEÚ).

    Výber nástroja

    Rozhodnutie Rady Európskej únie o smerniciach na rokovania o uľahčení investícií na doplnenie smerníc vydaných Komisii v súvislosti s rozvojovým programom z Dauhy.

    3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

    Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

    Neuplatňuje sa.

    Konzultácie so zainteresovanými stranami

    Verejné konzultácie sa neuskutočnili, pretože podstatné prvky rokovaní na úrovni WTO ešte nie sú známe.

    Komisia pravidelne konzultuje so zainteresovanými stranami okrem iného v rámci expertnej skupiny pre obchodné dohody 8 a dialógu s občianskou spoločnosťou 9 .

    Získavanie a využívanie expertízy

    Neuplatňuje sa.

    Posúdenie vplyvu

    Posúdenie vplyvu sa nevykonalo z tohto dôvodu: Rokovania na úrovni WTO o uľahčení investícií sú založené na existujúcom poverení na rokovania na úrovni WTO, ktoré Komisia dostala od Rady (pozri oddiel 1). Podstata rokovaní nepredstavuje novú oblasť politiky; ide o pokračovanie širších rokovaní na úrovni WTO, ktoré sa teraz zúžili na konkrétnejšiu oblasť, ktorá nezahŕňa liberalizáciu investícií ani ochranu investícií.

    Na základe možných prvkov mnohostranného rámca na uľahčenie investícií, ktoré boli identifikované v „kontrolnom zozname“, nič nenasvedčuje tomu, že by ratifikácia takejto dohody viedla k významnému vplyvu na EÚ. Viedlo by to skôr ku kodifikácii postupov, ktoré sú už v rámci EÚ dobre zavedené. Vplyv možných nových pravidiel a záväzkov vyplývajúcich z rokovaní v na úrovni WTO bude pravdepodobne významnejší v prípade určitých tretích krajín, najmä rozvojových krajín a najmenej rozvinutých krajín. Nemožno ho však identifikovať vopred. Po prvé preto, lebo zúčastnení členovia WTO návrhy na rokovanie ešte nepredložili. Po druhé preto, že nie je známe, ktorí členovia prijmú záväzky týkajúce sa nových pravidiel a povinností WTO, a ak tak spravia, v akom časovom horizonte.

    Keď budú potenciálne vplyvy jasnejšie, t. j. keď bude obsah mnohostranného rámca a záväzkov členov WTO bližšie ozrejmený, Komisia prehodnotí potrebu dôkladnejšej analýzy. Malo by k tomu dôjsť najneskôr na záver rokovaní na úrovni WTO.

    EÚ sa bude aktívne zúčastňovať na rokovaniach a bude predkladať návrhy od počiatočných fáz rokovaní s úmyslom ovplyvniť výsledok.

    Regulačná vhodnosť a zjednodušenie

    Neuplatňuje sa.

    Základné práva

    Táto iniciatíva je plne v súlade s Chartou základných práv Európskej únie.

    4.VPLYV NA ROZPOČET

    Iniciatíva nemá vplyv na rozpočet.

    5.ĎALŠIE PRVKY

    Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnotenia a podávania správ

    Neuplatňuje sa.

    Vysvetľujúce dokumenty (v prípade smerníc)

    Neuplatňuje sa.

    Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

    Neuplatňuje sa.

    Odporúčanie

    ROZHODNUTIE RADY,

    ktorým sa dopĺňajú smernice na rokovania pre rozvojový program z Dauhy, pokiaľ ide o rokovania týkajúce sa mnohostranného rámca na uľahčenie investícií

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 207 ods. 4 prvý pododsek v spojení s jej článkom 218 ods. 3 a 4,

    so zreteľom na odporúčanie Európskej komisie,

    keďže:

    (1)V rámci rozvojového programu z Dauhy Rada schválila začatie rokovaní vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO) a vydala smernice určené Komisii, ktoré sa okrem iného týkajú obchodu a investícií.

    (2)Dňa 13. decembra 2017 na jedenástej Konferencii ministrov Svetovej obchodnej organizácie prijalo 70 členov WTO spoločné vyhlásenie o uľahčení investícií pre rozvoj 10 , v ktorom sa vyzýva na štruktúrované diskusie zamerané na rozvoj multilaterálneho rámca na uľahčenie investícií.

    (3)Súčasná fáza diskusií zameraných na rozvoj možných prvkov mnohostranného rámca na uľahčenie investícií sa podľa najnovšieho harmonogramu skončí v júli 2019 11 a za ňou bude na jeseň 2019 pravdepodobne nasledovať prvá fáza rokovaní.

    (4)Prijatie doplňujúcich smerníc na rokovania je potrebné na ďalšie vymedzenie pozície Únie v budúcich rokovaniach na úrovni WTO o uľahčení investícií.

    (5)Podľa článku 207 ods. 3 by mal byť výbor pre obchodnú politiku naďalej určený ako výbor, po porade s ktorým sa vedú rokovania,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    Smernice na rokovania určené Komisii v súvislosti s rozvojovým programom z Dauhy sa dopĺňajú smernicami na rokovania o mnohostrannom rámci na uľahčenie investícií, ktoré sú uvedené v prílohe.

    Článok 2

    Toto rozhodnutie je určené Komisii.

    V Bruseli

       Za Radu

       predseda

    (1)    WT/MIN(17)/59 z 13. decembra 2017.
    (2)    Poverenie v rámci rozvojového programu z Dauhy tvorí súbor záverov Rady z obdobia od 25. októbra 1999 do 18. júla 2008.
    (3)    V najnovšom harmonograme zasadnutí v rámci štruktúrovaných diskusií o uľahčení investícií pre rozvoj (INF/IFD/W/3) zo 17. apríla 2019 na základe „kontrolného zoznamu otázok, ktoré vzniesli členovia“ sa stanovuje, že uľahčenie investícií súvisí s poskytovaním stabilného, transparentného a predvídateľného podnikateľského prostredia pre priame zahraničné investície na celom svete. Najnovšia verzia „kontrolného zoznamu otázok, ktoré vzniesli členovia“ z 9. novembra 2018 bola všetkým členom rozoslaná 27. novembra 2018 ako príloha k neformálnej správe o posudzovaní situácie a ďalších krokoch.
    (4)    Odkazuje sa najmä na závery Rady z 26. októbra 1999, 8. decembra 1999, 29. októbra 2001, 21. novembra 2001 a 21. júla 2003 (v ktorých sa konkrétne uvádza, že prijaté ministerské vyhlásenia zo Singapuru a Dauhy a súvisiace texty, ako aj predchádzajúce závery Rady predstavujú základ pre činnosť Únie v rokovaniach o rozvojovom programe z Dauhy), 5. decembra 2003, 6. októbra 2004, 19. júla 2005 a 18. októbra 2005 (v ktorých sa osobitne pripomína, že závery Rady z októbra 1999 až júla 2005 zostávajú v platnosti a spolu predstavujú mandát Komisie na rokovania o rozvojovom programe z Dauhy), 21. novembra 2005, 12. júna 2006, 10. marca 2008 a 18. júla 2008.
    (5)    V roku 1997 bola založená pracovná skupina WTO pre vzťahy medzi obchodom a investíciami.
    (6)    Článok 21 ods. 2 písm. e) ZEÚ.
    (7)     http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2018/september/tradoc_157331.pdf .
    (8)     http://ec.europa.eu/trade/trade-policy-and-you/expert-groups/ .
    (9)     http://trade.ec.europa.eu/civilsoc/meetdetails.cfm?meet=11531 .
    (10)    WT/MIN(17)/59.
    (11)    INF/IFD/W/3.
    Top

    V Bruseli3. 7. 2019

    COM(2019) 314 final

    PRÍLOHA

    k

    odporúčaniu na rozhodnutie Rady,

    ktorým sa dopĺňajú smernice na rokovania pre rozvojový program z Dauhy, pokiaľ ide o rokovania týkajúce sa mnohostranného rámca na uľahčenie investícií


    PRÍLOHA

    1.POVAHA A ROZSAH PÔSOBNOSTI PRAVIDIEL A ZÁVÄZKOV

    1.Na základe existujúceho poverenia Rady na rokovania na úrovni Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v rámci rozvojového programu z Dauhy by zámerom mnohostranných rokovaní o uľahčení investícií malo byť vytvorenie mnohostranného rámca pravidiel s cieľom uľahčiť priame zahraničné investície na celom svete. Cieľom je vytvoriť transparentnejšie, efektívnejšie a predvídateľnejšie prostredie na uľahčenie cezhraničných investícií. Takýto rámec by sa mal sústrediť na priame zahraničné investície s vylúčením krátkodobých pohybov kapitálu a mal by sa zamerať na zabezpečenie správnych podmienok na to, aby medzinárodné investície podporovali udržateľný rozvoj, pričom by hostiteľské krajiny mali byť i naďalej schopné regulovať na svojom území činnosť investorov.

    2.V súlade so spoločným ministerským vyhlásením o uľahčení investovania pre rozvoj, ktoré 13. decembra 2017 na jedenástej Konferencii ministrov WTO prijalo 70 členov WTO, sa tieto rokovania nebudú týkať prístupu na trh, ochrany investícií, ani urovnávania sporov medzi investorom a štátom.

    3.Rokovania by sa mali viesť a uzatvárať s náležitým ohľadom na práva a povinnosti členov v rámci WTO, pričom by sa mali dodržiavať zásady transparentnosti a inkluzívnosti a malo by sa vychádzať z existujúcich dohôd WTO.

    4.Rokovania by sa mali zamerať na vytvorenie ambicióznych pravidiel a záväzkov s účasťou čo najväčšieho počtu členov WTO. Rokovania by mali zohľadňovať jedinečné príležitosti, ktoré pred členmi WTO stoja, a výzvy, ktorým členovia WTO čelia v súvislosti s uľahčením investícií. V súlade s tým by pravidlá a záväzky mali poskytovať členom primeranú flexibilitu.

    5.V pravidlách a záväzkoch, na ktorých sa dohodla Európska únia (EÚ), by sa mala zohľadniť povinnosť nediskriminácie v existujúcich dohodách WTO, pokiaľ sú relevantné a uplatniteľné v kontexte uľahčenia investícií.

    2.NAVRHOVANÝ OBSAH PRAVIDIEL A ZÁVÄZKOV

    6.Rokovania by mali vytvoriť nový rámec pravidiel WTO zameraný na uľahčenie priamych zahraničných investícií. Tento rámec by mal vytvoriť transparentné, efektívne a predvídateľné prostredie pre medzinárodné investície v prospech podnikov všetkých veľkostí v EÚ vrátane mikropodnikov, malých a stredných podnikov a mal by tiež posilniť schopnosť rozvojových a najmenej rozvinutých krajín prilákať priame zahraničné investície, čím by sa zvýšila ich účasť na globálnych hodnotových reťazcoch.

    7.Rokovania sa budú uskutočňovať otvoreným a inkluzívnym spôsobom. Preto môžu zahŕňať akýkoľvek aspekt uľahčenia investícií, ktorý navrhnú zúčastnení členovia. Vzhľadom na prierezovú povahu uľahčenia investícií sa rokovania môžu venovať takýmto záležitostiam:

    prvkom zameraným na zlepšenie transparentnosti a predvídateľnosti investičných opatrení vrátane pravidiel a podmienok uplatniteľných na vstup a prevádzkovanie priamych zahraničných investícií (uverejnenie a dostupnosť opatrení a informácií; oznámenie adresované WTO; informačné miesta);

    prvkom zameraným na zefektívnenie a urýchlenie administratívnych postupov a požiadaviek (administratívne postupy a požiadavky na dokumentáciu; lehoty správnych konaní; spracovanie neúplných žiadostí; poplatky a platby; preskúmanie správnych konaní, využívanie elektronickej verejnej správy; jednotné kontaktné miesta/druhy mechanizmov jedného kontaktného miesta; druhy mechanizmov koordinačných stredísk/kontaktných miest/ombudsmana vrátane vzťahov s príslušnými zainteresovanými stranami a predchádzania sporom);

    prvkom zameraným na posilnenie medzinárodnej spolupráce, výmenu informácií, výmenu najlepších postupov (medzinárodná spolupráca medzi členmi; medzinárodná spolupráca na multilaterálnej úrovni prostredníctvom Výboru WTO pre otázky uľahčenia investícií);

    rozvojovému rozmeru (výzvy, ktorým čelia menej rozvinuté krajiny; výmena najlepších postupov; ustanovenia o osobitnom a diferencovanom zaobchádzaní; technická pomoc a budovanie kapacít) a podpore sociálnej zodpovednosti podnikov a udržateľného rozvoja.

    8.V súlade s týmito smernicami sa Európska únia môže zapojiť aj do rokovaní o iných aspektoch, ktoré sú relevantné pre uľahčenie priamych zahraničných investícií, ako ich navrhnú zúčastnení členovia.

    9.Akékoľvek pravidlá alebo záväzky odsúhlasené Európskou úniou by mali byť v súlade s právnym rámcom EÚ.

    Top