EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019AE5743

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Ročný pracovný program Únie pre európsku normalizáciu na rok 2020 [COM(2019) 486 final]

EESC 2019/05743

Ú. v. EÚ C 311, 18.9.2020, p. 45–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

18.9.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 311/45


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Ročný pracovný program Únie pre európsku normalizáciu na rok 2020

[COM(2019) 486 final]

(2020/C 311/05)

Spravodajca:

Gerardo LARGHI

Pomocná spravodajkyňa:

Elżbieta SZADZIŃSKA

Konzultácia

Európska komisia, 19. 12. 2019

Právny základ

článok 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

Príslušná sekcia

sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu

Prijaté v sekcii

2. 3. 2020

Prijaté v pléne

10. 6. 2020

Plenárne zasadnutie č.

552

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

206/0/7

1.   Závery a odporúčania

1.1.

EHSV súhlasí s tvrdením Komisie, že normalizácia je kľúčom k stratégii jednotného trhu a neustále sa musí aktualizovať.

1.2.

Domnieva sa, že je naliehavo potrebné modernizovať európsky systém normalizácie, a reagovať tak na globálne výzvy inovatívnou spoluprácou, aby sa normy v rýchlo sa vyvíjajúcom technologickom prostredí včas pripravovali.

1.3.

Okrem toho sa domnieva, že nový modulárny prístup založený na prierezových potrebách (ako je rešpektovanie životného prostredia, zelená dohoda a obehové hospodárstvo) si vyžaduje medziodvetvový prístup.

1.4.

EHSV konštatuje, že ročný pracovný program na rok 2020 obsahuje nové ciele, ako aj rozvoj a integráciu uvedených priorít.

1.5.

Podľa EHSV sa s normalizáciou musí začínať už od fázy výskumu a vývoja s podporou priemyslu, zástupcov malých a stredných podnikov (MSP) a sociálneho hospodárstva, spotrebiteľov, sociálnych partnerov, ochrancov životného prostredia a zainteresovaných aktérov občianskej spoločnosti.

1.6.

Pre EHSV je dôležité vytvoriť viacročný finančný rámec, ktorý by konkrétne nadväzoval na plánované opatrenia, a to finančnou podporou a organizáciou inkluzívnej účasti slabších a menej vybavených organizácií a zastúpení.

1.7.

Výbor takisto pokladá umelú inteligenciu za dôležitú pre jednotný trh a domnieva sa, že súčasné bezpečnostné predpisy by sa mali aktualizovať. Najmä normalizácia týkajúca sa technologickej bezpečnosti bude musieť zahŕňať etické usmernenia pre spoľahlivú umelú inteligenciu vypracované v roku 2019, pokiaľ ide o umelú inteligenciu sústredenú na človeka.

1.8.

Výbor žiada, aby v prípade verejného obstarávania a využívania druhotných surovín medzi kritériá, ktoré sa majú uprednostňovať, patrili minimálne environmentálne kritériá.

1.9.

EHSV víta možnosť novej žiadosti o normalizáciu pre oblasť internetu vecí, pravidlá kybernetickej bezpečnosti, ochranu bezpečnosti, ochranu súkromia a prepojenosti.

1.10.

Výbor by uvítal, keby „európsky formát na výmenu elektronických zdravotných záznamov“ zaručoval bezpečnosť sietí a informačných systémov vďaka vývoju najmodernejších noriem.

1.11.

EHSV konštatuje, že potenciálne zlyhanie systémov automatizovaného riadenia vozidiel, bezpečnosť údajov, kybernetické útoky, komunikácia a etické otázky si vyžadujú vypracovanie osobitných noriem.

1.12.

Výbor víta žiadosť Komisie o vypracovanie alebo revíziu harmonizovaných noriem v kľúčových oblastiach, ako je ochrana životného prostredia, sociálne začlenenie a jednotný trh s tovarom. Podporuje návrh na vypracovanie noriem recyklácie a opätovného použitia plastového rybárskeho výstroja, bezpečnosti pyrotechnických výrobkov, migračných limitov pre obmedzované látky v spotrebiteľských výrobkoch, noriem energetickej hospodárnosti elektromotorov a domácich spotrebičov, noriem pre hnojivá a stavebné materiály. Mimoriadny význam má rozhodnutie investovať zdroje do harmonizácie oceliarskych výrobných technológií.

1.13.

Výbor sa zasadzuje za inkluzívny prístup k normalizácii, teda taký, ktorý by zahŕňal ciele v oblasti zamestnateľnosti, sociálnych práv, ochrany biodiverzity a životného prostredia. EHSV sa domnieva, že to uľahčí prechod od dodržiavania súladu k zlučiteľnosti a pozitívne prispeje ku konkurencieschopnosti európskeho systému.

1.14.

EHSV sa domnieva, že so starou praxou plánovaného zastarávania výrobkov by sa malo skoncovať pomocou právnych predpisov a normalizácie.

1.15.

Výbor podporuje vypracovanie takých noriem, ktoré osobám so zdravotným postihnutím a digitálne negramotným osobám umožnia na jednotnom trhu lepší prístup k výrobkom a službám.

1.16.

Výbor vyjadril svoju podporu politickému dialógu s medzinárodnými normalizačnými orgánmi a dvojstranným rokovaniam s mimoeurópskymi krajinami.

1.17.

Víta opatrenia, ktoré Komisia prijala na podporu zapojenia zainteresovaných strán do normalizačných činností.

1.18.

Výbor žiada všetky zainteresované strany, aby vytvorili účelové fórum pre inkluzívnosť systému európskej normalizácie, ktorého úlohou bude organizovať každoročné verejné vypočutie na posúdenie pokroku v tejto oblasti.

1.19.

Súhlasí s Komisiou, pokiaľ ide o identifikáciu akčného plánu pre normalizáciu v obrannom a kozmickom sektore. Je aj za vypracovanie noriem v oblasti obehového hospodárstva a vypracovanie noriem v sektore sociálneho hospodárstva.

1.20.

Výbor žiada, aby sa európska normalizácia vypracovala s použitím takého jazyka, ktorý bude bezprostredne zrozumiteľný pre konečných používateľov, ako sú MSP a spotrebitelia.

2.   Návrhy Európskej Komisie

2.1.

Komisia v súlade s nariadením (EÚ) č. 1025/2012 predložila oznámenie, v ktorom sa stanovuje ročný pracovný program Európskej únie pre európsku normalizáciu na rok 2020. V pracovnom programe sa uvádzajú opatrenia, ktoré Komisia hodlá začať uskutočňovať v roku 2020 s cieľom zlepšiť riadenie, inkluzívnosť a medzinárodný vplyv európskeho systému normalizácie.

2.2.

Podľa pracovného programu sú strategické priority európskej normalizácie na podporu právnych predpisov a politík EÚ tieto:

opatrenia v oblasti recyklácie a opätovného používania plastového rybárskeho výstroja (1),

opatrenia týkajúce sa požiadaviek na ekodizajn na podporu vykonávacích právnych predpisov, ktoré sa týkajú konkrétnych kategórií výrobkov (2),

opatrenia týkajúce sa pyrotechnických výrobkov a najnovšieho technologického vývoja v tomto odvetví (3),

opatrenia týkajúce sa navrhovania, výroby, inštalácie, používania a overovania účinnosti rádionuklidových kalibrátorov (4),

opatrenia týkajúce sa zariadení a ochranných systémov určených na použitie v potenciálne výbušnom prostredí s cieľom zohľadniť technologický vývoj (5),

opatrenia týkajúce sa hnojív (6),

opatrenia týkajúce sa vymedzenia migračných limitov pre obmedzované látky (polycyklické aromatické uhľovodíky) v gumovom a plastovom materiáli používanom v spotrebiteľských výrobkoch (7),

opatrenia týkajúce sa technického jazyka používaného pri stavebných výrobkoch (8),

opatrenia týkajúce sa akreditácie a posudzovania zhody (9),

opatrenia týkajúce sa dodržiavania požiadaviek na prístupnosť výrobkov a služieb (10),

opatrenia týkajúce sa umelej inteligencie (11), internetu vecí a kybernetickej bezpečnosti (12),

opatrenia týkajúce sa výmeny elektronických zdravotných záznamov v Európe,

opatrenia týkajúce sa interoperability systémov spolupráce zahŕňajúcich všetky kategórie vozidiel,

opatrenia týkajúce sa digitalizácie, automatizácie a kybernetickej bezpečnosti v železničnej doprave (13),

opatrania týkajúce sa Programu rozvoja obranného priemyslu (EDIDP) (14).

2.2.1.

Komisia okrem toho zamýšľa:

pokračovať v spolupráci s medzinárodnými normalizačnými orgánmi,

spolupracovať v oblasti normalizácie a venovať sa tejto téme ako prioritnej problematike v obchodných dohodách (s Čínou, Singapurom, Austráliou, Novým Zélandom, Indonéziou, organizáciou Mercosur atď.) s cieľom zvýšiť obchodnú výmenu a posilniť konkurencieschopnosť, zamestnanosť a rast v Európe,

všetkými vhodnými prostriedkami, ktoré má k dispozícii, naďalej podporovať proces riadenia, a to prostredníctvom výboru pre normy, platformy viacerých zainteresovaných strán v oblasti normalizácie IKT a štruktúrovaných dialógov s európskymi normalizačnými organizáciami,

naďalej podporovať zapájanie zainteresovaných strán zastupujúcich malé a stredné podniky, spotrebiteľov, environmentálne záujmy a odborové zväzy do procesu normalizácie (ďalej len „organizácie (15) uvedené v prílohe III (16)“),

posúdiť vplyv programu, ktorý sa týka jednotného trhu (17), a to hodnoteniami v polovici trvania a záverečnými hodnoteniami, ako aj nepretržitým monitorovaním súboru ambicióznych kľúčových ukazovateľov výkonnosti,

začať v roku 2019 štúdiu o funkciách a účinkoch európskej normalizácie a noriem v EÚ, ktorej výsledky budú k dispozícii v roku 2021.

3.   Všeobecné pripomienky

3.1.

Výbor súhlasí s Komisiou, že normalizácia je základom stratégie jednotného trhu.

3.2.

EHSV sa domnieva, že technické bezpečnostné normy a právne normy v tejto oblasti sa musia neustále aktualizovať, najmä vzhľadom na riziká, ktoré môžu predstavovať pokrokové technológie.

3.3.

EHSV sa domnieva, že spolu so žiadosťou o dosiahnutie súladu, ktorý zahŕňa jednak koncepciu dodržiavania noriem, jednak koncepciu vlastností (účinnosť, trvanlivosť atď.), by sa mal ustanoviť modulárny prístup založený na prierezových potrebách (ako je rešpektovanie životného prostredia, zelená dohoda a obehové hospodárstvo). Komisia preto správne aktualizovala svoj prístup tak, ako sa uvádza v zelenej dohode a jej celkovom pracovnom programe na rok 2020.

3.4.

EHSV opätovne (18) súhlasí s tým, že je naliehavo potrebná účinná a efektívna modernizácia európskeho normalizačného systému, a domnieva sa, že je nevyhnutná nová spoločná vízia a konkrétne opatrenia s cieľom reagovať, a to vždy na dobrovoľnej báze, na globálne problémy normalizácie prostredníctvom inovačnej spolupráce založenej na konsenze v záujme včasného vypracovania noriem v rýchlo sa meniacom technologickom prostredí.

3.5.

EHSV konštatuje, že v ročnom pracovnom programe na rok 2020 sa uvádzajú nové ciele, ako aj vývoj a integrácia uvedených priorít, s cieľom prispôsobiť európsky systém normalizácie neustále sa meniacemu medzinárodnému prostrediu a globálnym trhovým výzvam.

3.6.

Podľa EHSV sa s normalizáciou musí začínať už od fázy výskumu a vývoja pomocou spoločnej normalizácie a predbežnej normalizácie a musia sa posilniť mechanizmy prenosu európskych noriem na medzinárodnej úrovni, ale len s podporou priemyslu, zástupcov malých a stredných podnikov a sociálneho hospodárstva, spotrebiteľov, sociálnych partnerov, ochrancov životného prostredia a zainteresovaných aktérov občianskej spoločnosti.

3.7.

EHSV vyzýva všetkých partnerov, aby sa usilovali o rýchlu a účinnú koordináciu rôznych európskych referenčných systémov programovania, prípravy a monitorovania.

3.8.

Je dôležite stanoviť primeraný viacročný finančný rámec, ktorý umožní uskutočnenie plánovaných opatrení (19) a organizačnú a finančnú podporu inkluzívnej účasti organizácií a slabšie zastúpených a menej vybavených strán pomocou činností v oblasti vývoja technických a regulačných noriem, „informovanosti, vzdelávania a pochopenia“ a „európskej“ inkluzívnosti v rámci „medzinárodného rozmeru“.

3.9.

Výbor podporuje prípravu noriem obehového hospodárstva s cieľom rozhodujúcim spôsobom prispieť k udržateľnej výrobe, a tým aj k zachovaniu prírodných zdrojov (20) a všetkých foriem biodiverzity.

3.10.

Výbor tiež žiada vypracovanie noriem v oblasti sociálneho hospodárstva s cieľom šíriť osvedčené postupy a konsolidovať sociálny a hospodársky potenciál tohto dôležitého odvetvia nášho hospodárstva.

3.11.

Výbor žiada, aby v prípade verejného obstarávania a využívania druhotných surovín medzi kritériá, ktoré sa majú uprednostňovať, patrili minimálne environmentálne kritériá.

3.12.

Takisto považuje umelú inteligenciu za dôležitú pre jednotný trh a domnieva sa, že súčasné bezpečnostné pravidlá a predpisy sa musia aktualizovať, aby sa reagovalo na nové riziká, ktoré predstavuje umelá inteligencia, a to začlenením etických usmernení pre spoľahlivú umelú inteligenciu vypracovaných v roku 2019, pokiaľ ide o umelú inteligenciu sústredenú na človeka.

3.13.

EHSV víta možnosť novej žiadosti o normalizáciu pre internet vecí a jeho bezpečnosť, ochranu bezpečnosti, súkromia a prepojenosti.

3.14.

Výbor by uvítal, keby „európsky formát na výmenu elektronických zdravotných záznamov“ zaručoval bezpečnosť sietí a informačných systémov vďaka vývoju najmodernejších noriem.

3.15.

Automobily s automatizovaným riadením patria aj medzi vysokorizikové výrobky a vyžadujú si vypracovanie osobitných noriem.

3.16.

Výbor víta žiadosť Komisie, ktorá je v súlade s rozhodnutím v duchu novej zelenej dohody, aby sa vypracovali alebo zrevidovali harmonizované normy v kľúčových oblastiach, ako je jednotný trh, výrobné technológie v oceliarskom odvetví, odvetvie obrany a kozmických technológií, ochrana životného prostredia alebo sociálne začlenenie. Podporuje návrh na vypracovanie noriem recyklácie a opätovného použitia plastového rybárskeho výstroja, bezpečnosti pyrotechnických výrobkov, migračných limitov pre obmedzované látky v spotrebiteľských výrobkoch, noriem energetickej hospodárnosti elektromotorov a domácich spotrebičov, noriem pre hnojivá a stavebné materiály.

3.17.

EHSV poznamenáva, že plánované zastarávanie výrobkov predstavuje pre spotrebiteľov stratu približne 100 miliárd ročne. Táto prax sa musí stať protizákonnou a rozhodne by sa s ňou malo skoncovať pomocou normalizácie.

3.18.

Výbor podporuje vypracovanie takých noriem, ktoré osobám so zdravotným postihnutím umožnia na jednotnom trhu lepší prístup k produktom a službám. Zdôrazňuje, že osobitná normalizácia týkajúca sa zdravotných postihnutí by sa mala vzťahovať aj na normy v oblasti zamestnanosti a sociálneho začleňovania.

3.19.

Výbor vyjadril svoju podporu politickému dialógu s medzinárodnými normalizačnými orgánmi a dvojstranným rokovaniam s mimoeurópskymi krajinami.

3.20.

Výbor opätovne žiada, aby sa dôsledne monitorovalo úsilie hlavných aktérov normalizácie, ktoré je zamerané na zapojenie čo najširšieho spektra zainteresovaných strán do systému európskej normalizácie. EHSV konkrétne navrhuje, aby sa podporovali opatrenia zamerané na šírenie, koordináciu a poznanie problematiky noriem, a to prípadne aj vytvorením účelového fóra pre inkluzívnosť systému európskej normalizácie, v rámci ktorého by sa každoročne posudzoval pokrok dosiahnutý v tejto oblasti.

3.21.

EHSV upozorňuje Komisiu na vplyv, ktorý môžu mať rozhodnutia v oblasti normalizácie na spoločenský život v súvislosti s otázkami ako napríklad mobilita, ako to vyplynulo z dialógu medzi Komisiou a zainteresovanými subjektmi. Preto je žiaduce, aby sa dialóg o tomto citlivom aspekte neskončil, a naopak, aby pokračovala spolupráca so všetkými európskymi orgánmi a zainteresovanými subjektmi.

3.22.

Výbor žiada, aby sa zohľadňovali účinky, ktoré môže mať dostupnosť noriem na obyvateľstvo menej pripravené na prijatie noviniek, napríklad na niektoré staršie alebo digitálne negramotné osoby, ako aj na hospodárske dôsledky, ktoré má tento jav pre MSP.

4.   Konkrétne pripomienky

4.1.

Pokiaľ ide o ekodizajn (21), je dôležité vypracovať vhodné referenčné postupy, ktorými sa stanovia technické požiadavky a v krátkom čase sa prvýkrát dobrovoľne poukáže na nové témy zatiaľ neskonsolidované technickou normalizáciou.

4.2.

V rámci pracovného plánu na roky 2016 – 2019 (22) o ekodizajne a energetickom označovaní (23) Komisia vydala niekoľko predpisov (24). Pri všetkých týchto výrobkoch súvisí s normalizačným mandátom viac ako 40 procesov.

4.3.

Komisia vydala odporúčanie (25), v ktorom poskytuje usmernenia na pomoc priemyslu pri hľadaní dobrovoľných dohôd ako alternatívy na podporu predpisov, ktoré obsahujú doložky o preskúmaní. Do preskúmania je dôležité zahrnúť aspekty týkajúce sa obehového hospodárstva, efektívneho využívania zdrojov, opraviteľnosti, recyklovateľnosti a trvanlivosti.

4.4.

Inkluzívnosť. EHSV znova zdôrazňuje, že je „dôležité zjednodušovať prístup MSP a spoločenských aktérov […] k procesu normalizácie“ a „dôsledne [monitorovať] úsilie, ktoré vynakladajú hlavní aktéri normalizácie, a to s cieľom posilniť rozmer inkluzívnosti systému európskej normalizácie“ (26). EHSV sa nazdáva, že podujatie venované inkluzívnosti európskeho systému normalizácie, ktoré usporiadal 5. novembra 2019 vo svojich priestoroch, môže byť príkladom spolupráce a konštruktívneho dialógu medzi inštitúciami a zainteresovanými subjektmi.

4.5.

Podpora európskych noriem na celosvetovej úrovni. Je potrebné dosiahnuť väčší vplyv, väčšiu reprezentatívnosť, spôsobilosť a konzistentnosť, najmä v rámci ISO/IEC/ITU, predovšetkým pre menšie podniky, spotrebiteľov a životné prostredie, ako aj na multilaterálnych fórach a v dohodách o voľnom obchode.

4.5.1.

V súlade so svojimi usmerneniami, pokiaľ ide o obehové hospodárstvo, sa EHSV domnieva, že aj voľba zosúladiť politiky v oblasti mobility je dôležitým krokom smerom k udržateľnej mobilite pre Európu (27).

4.6.

EHSV zastáva názor, že rozhodujúca je otázka, ako rýchlo sa budú uspokojovať potreby európskeho výrobného systému v oblasti normalizácie. V tomto zmysle je dôležité pokračovať v zmenšovaní štrukturálneho zaostávania v oblasti nových pracovných postupov.

4.7.

Výbor súhlasí so strategickými oblasťami, ktoré stanovila Komisia, a to: umelá inteligencia; internet vecí; kybernetická bezpečnosť, najmä pokiaľ ide o kritickú infraštruktúru, ako sú dopravné a komunikačné siete; pomoc pri budovaní bezpečných systémov digitálnej výmeny v zdravotníctve na európskej úrovni (elektronické zdravotníctvo).

4.8.

EHSV znova opakuje, že je naliehavo potrebné viesť neustále rokovania s ostatnými medzinárodnými konkurentmi. Základom opatrení Komisie v roku 2020 a nasledujúcom období by malo byť uzavretie obchodnej dohody s Japonskom, predpokladané pokračovanie v dialógu s USA a Čínou a dohoda o voľnom obchode s Austráliou, Novým Zélandom, Indonéziou a organizáciou Mercosur.

V Bruseli 10. júna 2020

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Luca JAHIER


(1)  Pozri akcie a opatrenia týkajúce sa rybárskeho výstroja v Európskej stratégii pre plasty v obehovom hospodárstve – COM(2018) 28 final a opatrenie 13 uvedené v prílohe skúmaného oznámenia.

(2)  Podrobnejšie o tom pozri opatrenia 1 až 3 uvedené v prílohe skúmaného oznámenia.

(3)  Pozri opatrenie 7 v prílohe skúmaného oznámenia.

(4)  Pozri opatrenie 8 v prílohe skúmaného oznámenia.

(5)  Pozri opatrenie 6 v prílohe skúmaného oznámenia.

(6)  Pozri opatrenie 5 v prílohe skúmaného oznámenia.

(7)  Pozri opatrenie 4 v prílohe skúmaného oznámenia.

(8)  Pozri opatrenie 9 v prílohe skúmaného oznámenia.

(9)  Pozri opatrenie 11 v prílohe skúmaného oznámenia.

(10)  Pozri opatrenie 12 v prílohe skúmaného oznámenia.

(11)  COM(2018) 237 final.

(12)  COM(2017) 477 final.

(13)  Pozri opatrenie 10 v prílohe skúmaného oznámenia.

(14)  Nariadenie (EÚ) 2018/1092.

(15)  Small Business Standards (Normy pre malé podniky) (SBS), European consumer voice in standardisation (Hlas európskych spotrebiteľov v oblasti normalizácie) (ANEC), European Trade Union Confederation (Európska konfederácia odborových zväzov) (ETUC) a European Environmental Citizens‘ Organisation for Standardisation (Európske environmentálne občianske združenie pre normalizáciu) (ECOS).

(16)  Príloha III k nariadeniu (EÚ) č. 1025/2012 o európskej normalizácii.

(17)  COM(2018) 441 final.

(18)  Ú. v. EÚ C 376, 22.12.2011, s. 69.

(19)  Pozri prílohu k spoločnej iniciatíve v oblasti normalizácie v rámci stratégie jednotného trhu, ktorá je k dostupná na adrese https://ec.europa.eu/transparency/regdoc/rep/3/2016/SK/3-2016-3211-SK-F1-1-ANNEX-1.PDF.

(20)  Ú. v. EÚ C 264, 20.7.2016, s. 98; Ú. v. EÚ C 367, 10.10.2018, s. 97; Ú. v. EÚ C 283, 10.8.2018, s. 61Ú. v. EÚ C 62, 15.2.2019, s. 207.

(21)  Odkazy 1, 2 a 3 v prílohe dokumentu COM(2019) 486 final, ako bolo uvedené v smernici 2005/32/ES.

(22)  COM(2016) 773 final.

(23)  V znení smernice 2009/125/ES.

(24)  Delegované nariadenia Komisie (EÚ) 2019/2013, (EÚ) 2019/2014, (EÚ) 2019/2015, (EÚ) 2019/2016, (EÚ) 2019/2017, (EÚ) 2019/2018, (EÚ) 2019/2019, (EÚ) 2019/2020, (EÚ) 2019/2021, (EÚ) 2019/2022, (EÚ) 2019/2023 a (EÚ) 2019/2024 (Ú. v. EÚ L 315, 5.12.2019).

(25)  C(2016) 7770.

(26)  Ú. v. EÚ C 303, 19.8.2016, s. 81.

(27)  Ú. v. EÚ C 62, 15.2.2019, s. 254.


Top