EUR-Lex Πρόσβαση στο δίκαιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Επιστροφή στην αρχική σελίδα του EUR-Lex

Το έγγραφο αυτό έχει ληφθεί από τον ιστότοπο EUR-Lex

Έγγραφο 52018SC0265

PRACOVNÝ DOKUMENT ÚTVAROV KOMISIE ZHRNUTIE POSÚDENIA VPLYVU Sprievodný dokument Návrh nariadenia Komisie o vytvorení rámca na uľahčenie udržateľných investícií Návrh nariadenia Komisie, ktoré sa týka zverejňovania v súvislosti s udržateľnými investíciami a rizikami v oblasti udržateľnosti a ktorým sa mení smernica (EÚ) 2016/2341 Návrh nariadenia Komisie, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2016/1011, pokiaľ ide o nízkouhlíkové referenčné hodnoty a referenčné hodnoty pre kladný vplyv v oblasti emisií uhlíka

SWD/2018/265 final

V Bruseli24. 5. 2018

SWD(2018) 265 final

PRACOVNÝ DOKUMENT ÚTVAROV KOMISIE

ZHRNUTIE POSÚDENIA VPLYVU

Sprievodný dokument

Návrh nariadenia Komisie o vytvorení rámca na uľahčenie udržateľných investícií

Návrh nariadenia Komisie, ktoré sa týka zverejňovania v súvislosti s udržateľnými investíciami a rizikami v oblasti udržateľnosti a ktorým sa mení smernica (EÚ) 2016/2341

Návrh nariadenia Komisie, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2016/1011, pokiaľ ide o nízkouhlíkové referenčné hodnoty a referenčné hodnoty pre kladný vplyv v oblasti emisií uhlíka

{COM(2018) 353 final}

{SEC(2018) 257 final}

{SWD(2018) 264 final}
{COM(2018) 354 final}
{COM(2018) 355 final}


Súhrnný prehľad

Posúdenie vplyvu týkajúce sa udržateľného financovania

A. Potreba konať

Prečo? Aký problém sa rieši?

Vlády z celého sveta si vybrali udržateľnejšiu cestu pre našu planétu a naše hospodárstvo prijatím Parížskej dohody o zmene klímy a Agendy 2030 OSN pre udržateľný rozvoj. Európska únia má v tejto oblasti vedúce postavenie, a preto v marci 2018 prijala akčný plán pre financovanie udržateľného rastu, ktorého cieľmi sú i) presmerovanie kapitálových tokov do udržateľných investícií, ii) riadenie finančných rizík vyplývajúcich z environmentálnych problémov a iii) posilnenie transparentnosti a dlhodobého výhľadu finančnej a hospodárskej činnosti. Akcie posúdené v tomto posúdení vplyvu a oznámené v tomto akčnom pláne sú súčasťou širšej a ďalekosiahlejšej stratégie smerujúcej k tomu, aby sa európske hospodárstvo stalo skutočne udržateľným. Prispejú k cieľom akčného plánu tým, že budú riešiť tieto problémy:

1.inštitucionálnym investorom, správcom aktív, investičným poradcom a distribútorom poistenia (ďalej len „príslušné subjekty“) chýbajú stimuly na to, aby zohľadňovali environmentálne a sociálne faktory a faktory riadenia (faktory ESG) vo svojom investičnom procese a poradnom postupe, najmä v dôsledku nedostatočnej zrozumiteľnosti a súdržnosti právnych predpisov EÚ v tomto smere,

2.koncoví investori čelia vysokým nákladom na vyhľadávanie, aby a) identifikovali, čo tvorí udržateľné investície, a b) posúdili rozsah, v ktorom sú faktory ESG začlenené do finančných produktov dostupných na trhu.

Čo sa od tejto iniciatívy očakáva?

Špecifické ciele tejto iniciatívy sú:

1.zabezpečiť zrozumiteľnosť a jednotný prístup v rámci odvetví a členských štátov, pokiaľ ide o integráciu faktorov ESG príslušnými subjektmi v ich investičnom procese/poradnom postupe,

2.posilniť transparentnosť voči koncovým investorom zlepšením požiadaviek na zverejňovanie v súvislosti s faktormi ESG,

3.zabezpečiť zrozumiteľnosť v tom, čo sú udržateľné investície, a) vytvorením rámca EÚ, v ktorom sú stanovené podmienky na určenie environmentálnej udržateľnosti investícií – tento systém klasifikácie, ktorý sa má vytvoriť na úrovni EÚ (tiež tzv. taxonómia), prinesie na trh zrozumiteľnosť v tom, ktoré činnosti sú „ekologické“ alebo „udržateľné“, a b) vytvorením novej kategórie nízkouhlíkových referenčných hodnôt a referenčných hodnôt s pozitívnym uhlíkovým vplyvom na základe správnej metodiky, ktorá pomôže investorom porovnať uhlíkovú stopu ich investícií.

Aká je pridaná hodnota opatrení na úrovni EÚ? 

Finančné subjekty, ktoré budú ovplyvnené touto iniciatívou, väčšinou pôsobia cezhranične v EÚ. To je dôvod, prečo sú právne predpisy vzťahujúce sa na týchto účastníkov trhu zväčša harmonizované na úrovni EÚ. Opatrením na úrovni EÚ s cieľom zahrnúť faktory ESG do ich investičného rozhodovacieho procesu/poradného postupu, zvýšiť transparentnosť smerom ku koncovým investorom a zabezpečiť zrozumiteľnosť v tom, čo sú environmentálne udržateľné investície, sa teda zabezpečí súlad, zníži sa fragmentácia a ešte sa zlepší fungovanie jednotného trhu. Opatrenie na úrovni EÚ je potrebné na dosiahnutie spoločných cieľov EÚ týkajúcich sa udržateľného rozvoja a cieľov udržateľnosti stanovených na svetovej úrovni.

B. Riešenia

Aké legislatívne a nelegislatívne možnosti politiky sa zvažovali? Je niektorá z možností uprednostňovaná? Prečo? 

V tomto posúdení vplyvu sú posúdené štyri akcie. Po zvážení legislatívnych aj nelegislatívnych možností pre každú z nich boli identifikované tieto uprednostňované možnosti:

1. Povinnosti investorov

Správcovia aktív, poisťovne, distribútori poistenia, inštitúcie zamestnaneckého dôchodkového zabezpečenia, investiční poradcovia a správcovia individuálnych portfólií by boli povinní zahrnúť faktory ESG do investičného rozhodovacieho procesu a poradného postupu v rámci svojich povinností investorov. Zabezpečila by sa tak zrozumiteľnosť a jednotnosť na celom trhu a zjednotila by sa udržateľnosť v investičnom rozhodovacom procese a poradnom postupe týchto finančných inštitúcií, najmä v ich riadení rizík.

2. Zverejňovanie

Relevantné subjekty by takisto museli zverejňovať, ako dodržiavajú súlad s týmito povinnosťami. Okrem toho, správcovia aktív a inštitucionálni investori, ktorí tvrdia, že presadzujú ciele udržateľnosti, by museli preukázať zosúladenie svojich investícií s uvedenými cieľmi. Zvýšila by sa tak transparentnosť smerom ku koncovým investorom, zabezpečila by sa porovnateľnosť medzi produktmi a odradilo by sa od environmentálne klamlivej reklamy.

3. Jednotný systém klasifikácie EÚ („taxonómia“):

V uprednostňovanej možnosti by sa stanovili jednotné kritériá na úrovni EÚ na určenie toho, či je hospodárska činnosť environmentálne udržateľná. Navrhuje sa, že Komisia potom identifikuje činnosti, ktoré spĺňajú podmienky na vymedzenie ako udržateľné, pričom bude čerpať z poradenstva skupiny technických expertov pre udržateľné financovanie, ktorá sa zriaďuje. Takto by sa pre hospodárske subjekty a investorov mala zabezpečiť zrozumiteľnosť toho, ktoré činnosti sa považujú za ekologické/udržateľné, aby tieto informácie použili vo svojich investičných rozhodnutiach. Toto je prvý a základný krok v úsilí o nasmerovanie investícií do udržateľných činností.

4. Referenčné hodnoty

V uprednostňovanej možnosti by sa zaviedli dve nové kategórie nízkouhlíkových referenčných hodnôt a referenčných hodnôt s pozitívnym uhlíkovým vplyvom. Vymedzili by sa harmonizované minimálne normy pre metodiku používanú na vypracovanie týchto referenčných hodnôt. Podporí sa tak norma trhu zohľadňujúca uhlíkovú stopu spoločností. Pritom sa poskytne investorom, ktorí chcú investovať do nízkouhlíkových stratégií, spoľahlivý nástroj.

Kto podporuje ktorú možnosť? 

Odpovede na verejnú konzultáciu o povinnostiach investorov zväčša podporujú intervenciu na úrovni EÚ, keďže by zabezpečila jednotnosť a zrozumiteľnosť pre finančné subjekty v tom, čo sa vyžaduje. Pokiaľ ide o zverejňovanie, väčšina účastníkov trhu potvrdila, že by mali zverejňovať, ako zohľadňujú faktory udržateľnosti vo svojom investičnom rozhodovacom procese. Väčšina zainteresovaných strán, ktoré sa o svoje názory podelili s Komisiou, súhlasila, že taxonómia na úrovni EÚ by bola prospešná pre plnenie si ich povinností investora a na to, aby sa zohľadnili faktory ESG vo svojich investičných rozhodovacích procesoch.

C. Vplyvy uprednostňovanej možnosti

Aké sú výhody uprednostňovanej možnosti (prípadne hlavných možností, ak sa žiadna konkrétna možnosť neuprednostňuje)? 

Zvyšovaním celkovej transparentnosti rôzne opatrenia znížia informačnú asymetriu medzi koncovými investormi, finančnými sprostredkovateľmi a poskytovateľmi indexov. Iniciatívou sa zníži súčasná fragmentácia trhu, najmä z hľadiska metodík na identifikáciu environmentálne udržateľných činností/investícií. Táto lepšia transparentnosť a harmonizácia zvýši spoľahlivosť, príťažlivosť a dôveru vo finančné produkty ESG a posilní inováciu v investičných stratégiách a koncepciu týchto finančných produktov. Akcie takisto pomôžu zapracovať udržateľnosť do riadenia rizík a v spojení s inými opatreniami akčného plánu vyústia do rastu európskeho trhu udržateľného financovania. Celkovo akcie prispejú k zmene orientácie kapitálových tokov smerom k udržateľným investíciám a tým k cieľu posilnenia udržateľného hospodárstva. Týmto by sa podporila ďalekosiahla udržateľná transformácia naplánovaná v environmentálnych politikách, ktoré už sú zavedené na úrovni EÚ a členských štátov.

Aké sú náklady na uprednostňovanú možnosť (prípadne na hlavné možnosti, ak sa žiadna konkrétna možnosť neuprednostňuje)? 

Očakáva sa, že náklady pre príslušné subjekty na zahrnutie faktorov ESG do investičného rozhodovacieho procesu a poradného postupu a zlepšenie zverejňovania súvisiaceho s faktormi ESG zostanú pomerne nízke, ak sa to uskutoční štandardizovaným spôsobom. Pre tie finančné inštitúcie, ktoré už majú vypracovanú taxonómiu, môže používanie taxonómie EÚ predstavovať náklady – aj keď je pravdepodobné, že budú nižšie ako úspory vyplývajúce z udržiavania vlastnej taxonómie alebo používania rôznych odlišných taxonómií, a v každom prípade budú nižšie ako očakávané výhody z používania tejto taxonómie. Poskytovateľom indexov spôsobí vytvorenie nových kategórií nízkouhlíkových referenčných hodnôt a referenčných hodnôt s pozitívnym uhlíkovým vplyvom nízke náklady, pretože poskytne minimálne normy pre metodiky na vypracovanie týchto referenčných hodnôt.

Aký bude vplyv na podniky, MSP a mikropodniky?

Uprednostňované možnosti budú mať nepriamy vplyv na podniky, keďže emitenti cenných papierov ich budú motivovať, aby zverejnili ďalšie informácie o faktoroch ESG, ktoré sú potrebné pre finančných sprostredkovateľov a investorov. Počnúc rokom 2018 sa smernicou o zverejňovaní nefinančných informácií už vyžaduje, aby veľké kótované spoločnosti, ako aj nekótované banky a poisťovne zverejňovali podstatné informácie o udržateľnosti. V prípade emitentov, na ktorých sa nevzťahuje rozsah pôsobnosti tejto smernice (vrátane MSP), bude mať tento stimul na zverejňovanie ďalších informácií svoju cenu. Napriek tomu by toto zverejňovanie malo takisto umožniť uvedeným emitentom prístup k ďalším investorom a potenciálne znížiť kapitálové náklady.

Očakáva sa významný vplyv na štátne rozpočty a verejnú správu?

Významný vplyv na štátne rozpočty a verejnú správu sa neočakáva, pretože: i) vo veľmi veľkom rozsahu budú musieť legislatívne požiadavky implementovať účastníci trhu a ii) požiadavky na monitorovanie budú nízke.

Očakávajú sa iné významné vplyvy? 

Zásadné vplyvy už opísané v časti o výhodách.

D. Nadväzné opatrenia

Kedy sa táto politika preskúma?

Hodnotenie ex post je naplánované päť rokov po implementácii opatrení, aby sa okrem iného posúdilo, aké účinné a efektívne boli opatrenia z hľadiska cieľov prezentovaných v tomto posúdení vplyvu a aby sa rozhodlo, či sú potrebné nové opatrenia alebo zmeny. Komisia bude merať pokrok všeobecnými kľúčovými ukazovateľmi výkonnosti pre každú akciu, na ktorú sa vzťahuje táto iniciatíva.

Επάνω