Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018IR6435

Stanovisko Európskeho výboru regiónov – Posilnenie vzdelávania v oblasti STE(A)M v EÚ

COR 2018/06435

Ú. v. EÚ C 404, 29.11.2019, p. 30–33 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

29.11.2019   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 404/30


Stanovisko Európskeho výboru regiónov – Posilnenie vzdelávania v oblasti STE(A)M v EÚ

(2019/C 404/06)

Spravodajca

:

Csaba BORBOLY (RO/EĽS), predseda okresného zastupiteľstva, Harghita

POLITICKÉ ODPORÚČANIA

EURÓPSKY VÝBOR REGIÓNOV,

1.

víta, že významná časť miestnych a regionálnych samospráv v Európa uznala, že sa jej ponúkajú významné možnosti a zodpovednosti, pokiaľ ide o vymedzenie jednotného a integrovaného prístupu k vzdelávaniu v oblasti STEM (veda, technológia, inžinierstvo a matematika) a k rozvoju zručností a schopností súvisiacich s týmito disciplínami, ktoré sú vo svete čoraz viac rozšírené na rôznych úrovniach vzdelávania.

2.

Zdôrazňuje, že kým v hospodárskych odvetviach s vysokou mierou inovácií, ako sú IKT, robotika, automatizácia, technický výskum a vývoj, logistika a rôzne inžinierske činnosti, možno predpokladať ďalší významný hospodársky rast, tento rast by mohlo zabrzdiť neprimerané vykonávanie vzdelávania v oblasti STEM.

3.

Domnieva sa, že hoci v prípade STEM je určite možné hovoriť o osvedčenej metóde výučby starej niekoľko desaťročí, ktorej materiálne podmienky sa už uplatňujú, je tiež potrebné prijať nové opatrenia vzhľadom na to, že je dôležité mať k dispozícii väčší počet učiteľov schopných vybočiť z tradičných hraníc medzi rôznymi disciplínami a uprednostniť interdisciplinárny prístup k vzdelávaniu založený na aplikovanom výskume a vedeckých metódach a na projektoch, a vzhľadom na to, že v mnohých prípadoch potreba investovať v tejto oblasti doteraz nebola uznaná v národných politikách v oblasti vzdelávania jednotlivých členských štátov.

4.

Zdôrazňuje skutočnosť, že vzdelávanie v oblasti STEM sa neobmedzuje len na súbežné alebo nezávislé šírenie rôznych vedeckých predmetov a disciplín, keďže jednou zo základných zásad je, že ich výučba sa musí plánovať a realizovať nie oddelene, ale v súlade medzi disciplínami a podľa systému, ktorý má v praxi multidisciplinárny charakter.

5.

Poukazuje na to, že podľa viacerých štúdií sa počet pracovných miest v odvetviach súvisiacich s oblasťou STEM výrazne zvýši, a to aj v strednodobom horizonte, a že takmer vo všetkých členských štátoch je najnižšia miera nezamestnanosti práve v tejto oblasti.

6.

Varuje, že podľa Svetového ekonomického fóra (1) zreteľný rozpor medzi humanitnými a prírodnými vedami nepripravuje nové generácie na nové viacfunkčné úlohy, pre ktoré budú zamestnanci potrebovať technické, ako aj sociálne a analytické zručnosti. Požaduje preto silné zameranie na oblasť STEAM, ktorá žiakov a študentov vybaví zručnosťami, ako sú riešenie komplexných problémov, tvorivosť, kritické myslenie, riadenie ľudských zdrojov a kognitívna flexibilita.

7.

Považuje za dôležité môcť na základe medzinárodných zistení v oblasti STEM tvrdiť, že sa oplatí túto oblasť nielen zohľadniť vo vyššom vzdelávaní, ale aj položiť jej základy na všetkých úrovniach počnúc základným vzdelávaním, a to tak, že sa škála základných zručností, ktoré musia byť dostupné pre všetkých, rozšíri o základné vedomosti súvisiace s oblasťou STEM vrátane vedecko-technickej gramotnosti.

8.

Domnieva sa, že v súlade so zásadou subsidiarity a zásadou viacúrovňového riadenia je potrebné preskúmať, ako môže miestna a regionálna úroveň na základe otvorenej metódy koordinácie prispieť k odstráneniu súčasných nedostatkov a nesúladu, pokiaľ ide o odbornú prípravu, pracovnú silu a pracovné miesta v oblasti STEM, a to prostredníctvom koordinácie, a vytvoriť tak rovnaké podmienky na európskej úrovni.

9.

Pripomína, že v záujme subsidiarity a decentralizácie v členských štátoch je potrebné riadne si uvedomiť, že miestne a regionálne samosprávy, ktoré financujú školy alebo inak podporujú vzdelávaciu sieť, majú nepochybne miesto v tomto procese, keďže zohrávajú kľúčovú úlohu pri získavaní finančných prostriedkov EÚ.

10.

Domnieva sa, že pri odstraňovaní rozdielov v rozvoji medzi jednotlivými regiónmi môžu dôležitú úlohu zohrať miestne a regionálne iniciatívy, stratégie, akčné plány a riešenia prostredníctvom verejno-súkromného partnerstva v oblasti STEM. Zlepšovanie kompetencií spojených s pracovnými miestami v oblasti STEM sa často neviaže na nákladnú tradičnú vzdelávaciu infraštruktúru a najmä v oblasti odborného vzdelávania a vzdelávania dospelých je veľa spôsobov, ako organizovať krátke, niekedy aj len niekoľkomesačné formy špecializovanej odbornej prípravy. Keďže prítomnosť kvalifikovaných pracovníkov v oblasti STEM je rozhodujúcim faktorom pre regionálnu konkurencieschopnosť, zásahy miestnych a regionálnych samospráv do tejto oblasti môžu byť obzvlášť účinné. Riadenie oblasti STEM ako miestnej a regionálnej vzdelávacej priority, ako aj koordinované rozvojové investície a iniciatívy môžu preto výrazne prispieť k zmierneniu negatívnych účinkov súvisiacich s únikom mozgov tým, že sa pracovníkom v oblasti STEM ponúknu primerané miestne kariérne možnosti.

11.

Domnieva sa, že zapojenie profesijných organizácií a komôr, ktoré sú aktívne a dobre integrované na miestnej a regionálnej úrovni, do plánovania odbornej prípravy a samotného vzdelávacieho procesu pomôže zefektívniť prístup k oblasti STEM, a tým umožní lepšie vyjadriť a náležite presadiť pridanú hodnotu a záujmy miestnej a regionálnej úrovne.

12.

Vzhľadom na programovanie fondov politiky súdržnosti na roky 2021 – 2027 a v súlade so správami pre jednotlivé krajiny v rámci európskeho semestra, ktoré sú usmernením pre túto oblasť, vyzýva Európsku komisiu a členské štáty, aby dali primeranú prioritu podpore iniciatív na miestnej a regionálnej úrovni súvisiacich s oblasťou STEM a prijali opatrenia potrebné na realizáciu nevyhnutných investícií z fondov členských štátov alebo Únie, a aby sa pri plánovaní politiky súdržnosti viac zamerali na nedostatky v zručnostiach STEM. Rovnako žiada Komisiu, aby pri vypracúvaní usmernení pre politiku zamestnanosti a v rámci „zvyšovania ponuky pracovnej sily a zručností“, ktorými sa riešia štrukturálne nedostatky systémov vzdelávania a odbornej prípravy, podnecovala členské štáty k primeranej podpore iniciatív súvisiacich s oblasťou STEM, keďže môžu prispieť k udržaniu európskeho hospodárskeho modelu založeného na poznatkoch, ktorý sa môže úspešne rozvíjať a zároveň byť inkluzívny a podporovať rovnosť príležitostí.

13.

Domnieva sa, že teraz nastal čas, aby okrem ambicióznych projektov európskeho vzdelávacieho priestoru Európska komisia zabezpečila, že v rámci svojho priameho riadenia príslušných programov EÚ zohľadní aj všetky priority súvisiace s oblasťou STEM. Okrem toho odporúča, aby Komisia podporovala prezentáciu a výmenu najlepších postupov v oblasti STEM aj prostredníctvom účelového portálu EÚ.

14.

Odporúča, aby Európska komisia a členské štáty vynaložili koordinované úsilie s cieľom zabezpečiť:

rodovo neutrálny prístup vo vzdelávaní, poradenstve a príprave učebných plánov v oblasti STEM,

rozšírenie hodnotiacej tabuľky „Ženy v digitálnom svete“ (Women in Digital), čo je každoročná hodnotiaca tabuľka Európskej komisie na monitorovanie účasti žien na digitálnom hospodárstve, aj na posudzovanie získavania zručností v oblasti STEM ženami a obsadenia pracovných miest v oblasti STEM ženami,

dodržiavanie jazykových práv etnických a jazykových menšín aj v inovatívnych vzdelávacích prístupoch, aby ich vzdelávacie materiály a učebné plány nezaostávali za inými,

priame a účinné opatrenia a výmeny osvedčených postupov pri oslovovaní mladých ľudí, ktorí sa vzdelávajú, ale aj takých, ktorí nie sú zamestnaní, nevzdelávajú sa, ani sa odborne nepripravujú, s cieľom prilákať ich do kurzov a na pracovné miesta v oblasti STEM.

Žiada konkrétne opatrenia na spochybnenie rodových stereotypov, podporu zručností a vzdelávania žien v oblasti STEM a presadzovanie väčšieho počtu žien na pracovných miestach a v podnikaní v oblasti STEM.

15.

Vyjadruje svoje obavy nad skutočnosťou, že v posledných desaťročiach bolo možné v oblasti STEM pozorovať tri znepokojujúce nedostatky:

i.

v celej Európe a na všetkých úrovniach vzdelávania je nedostatok učiteľov v oblasti STEM;

ii.

záujem študentov o predmety v oblasti STEM v mnohých prípadoch klesá;

iii.

výsledky vzdelávacieho systému nie sú vždy v súlade s potrebami trhu práce.

16.

Domnieva sa však, že tieto otázky by sa nemali vnímať ako problém, ale ako konkrétna výzva, ktorú treba riešiť, a že je v záujme účinného riešenia nevyhnutné vhodne plánovať, vytvoriť miestne a regionálne partnerstvá a spolupracovať so zamestnávateľmi. Okrem toho skutočnosť, že len deväť členských štátov má v súčasnosti národnú stratégiu v oblasti STEM, zdôrazňuje naliehavosť optimálneho riešenia tejto otázky všetkými členskými štátmi prostredníctvom miestnych a regionálnych stratégií.

17.

Zdôrazňuje, že pomerné zastúpenie žien v tomto vzdelávaní a v týchto povolaniach je nízke, čo znamená, že jednak ešte treba vynaložiť obrovské úsilie na dosiahnutie rovnosti mužov a žien, jednak aj to, že táto oblasť a tieto povolania majú potenciál rastu. U mladších dievčat môžu pri zvažovaní oblasti STEAM zohrávať dôležitú motivačnú úlohu vzory. Pre všetky vekové skupiny je potrebné zaviesť viaceré opatrenia vrátane vytvorenia programov odborného poradenstva a osobitných štipendií a grantov na odborné stáže. Zo štúdií vyplýva, že odstránením rodových rozdielov v oblasti STEM by sa prispelo k zvýšeniu HDP EÚ na obyvateľa o 2,2 až 3,0 % a k zvýšeniu zamestnanosti v EÚ o 850 000 až 1 200 000 pracovných miest do roku 2050, zatiaľ čo rovnaká účasť žien na rýchlo sa rozvíjajúcom, i keď vysoko segregovanom odvetví IKT by viedla ku každoročnému zvýšeniu HDP EÚ o približne 9 miliárd EUR (2).

18.

Konštatuje, že v súčasnosti v 35 európskych krajinách tvoria ženy menej ako pätinu absolventov informatiky (3). Poukazuje na to, že odstránenie rodových rozdielov v zručnostiach súvisiacich s oblasťou STEM má o to zásadnejší význam, že vytváranie pracovných miest sa čoraz viac sústreďuje v odvetviach súvisiacich s oblasťou STEM, pričom približne 120 000 nových pracovných miest sa každoročne vytvára v odvetví IKT. Podľa Európskej komisie by Európa mohla do roku 2020 čeliť nedostatku až 900 000 kvalifikovaných pracovníkov v oblasti IKT (4). Zdôrazňuje v tejto súvislosti, že pomoc so zapojením väčšieho počtu dievčat a žien do oblasti STEM si vyžaduje partnerstvo s rodičmi, vzdelávacími inštitúciami, všetkými úrovňami verejnej správy a priemyslu, pričom kľúčovými prvkami sú motivácia, mentorstvo a podpora ženských vzorov.

19.

Vidí tiež významné príležitosti pre regionálne a občianske univerzity v súvislosti so šírením STEM, keďže vzdelávanie a univerzitné odbory v oblasti STEM môžu mať medzinárodný rozmer, a preto môžu byť obzvlášť lákavé pre univerzity, ktoré chcú byť úspešné, ale aj vzhľadom na to, že nové smery v oblasti STEM, ako sú rozvoj tímovej práce, podpora medziprofesijnej spolupráce, propagácia a podpora učňovského vzdelávania, posilňovanie vzdelávania založeného na projektoch, začlenenie znevýhodnených a zdravotne postihnutých študentov alebo študentov patriacich k menšine do vzdelávacieho procesu a procesu odbornej prípravy, môžu prisúdiť priekopnícku úlohu regiónom, ako aj ich univerzitám a odborným školám, v ktorých inovátori v skorom štádiu využívajú príležitosti, ktoré im ponúka oblasť STEM.

20.

Zdôrazňuje, že v prípade miestneho a regionálneho plánovania modulov oblasti STEM je možné do ponuky vzdelávania začleniť osobitné miestne znalosti. Dôležitým predpokladom toho je ďalší rozvoj možností a právomocí miestnych a regionálnych samospráv aj v tejto oblasti.

21.

Upriamuje pozornosť na skutočnosť, že doplnenie zložky súvisiacej s umením, kreativitou a dizajnom do oblasti STEM môže poskytnúť príležitosť na využitie osobitných miestnych a regionálnych riešení a zvyklostí, a že súčasne takéto rozšírenie oblasti STEM otvára v oblastiach STEAM skutočné možnosti inovácií vo vzdelávaní a v odbornej príprave, ktorých úspešne využívanie by umožnilo aj európskym regiónom ísť príkladom na celom svete, čo by mohlo poskytnúť dodatočný impulz ich rastúcim inovačným kapacitám, keďže začlenenie umenia môže viesť k výraznému zvýšeniu tvorivosti v tejto oblasti. Pripomína, že podľa nedávnej štúdie OECD (5) má umelecké vzdelávanie čoraz väčší význam v spoločnostiach založených na inovácii, pričom rastie počet univerzít, ktoré rozvíjajú nové typy medziodborových učebných osnov.

22.

Domnieva sa, že na jednej strane by bolo užitočné rozšíriť aj na rodičov opatrenia na zvyšovanie informovanosti a presviedčanie spojené s oblasťami STEM a STEAM, a na druhej strane, že je nevyhnutné nájsť vhodné metódy na upútanie pozornosti detí primeraným a lákavým spôsobom, pokiaľ ide o zložky STEM v ranom štádiu, a to už v predškolských programoch.

23.

Vyzýva Európsku komisiu, aby prijala potrebné opatrenia v rámci obnovenia bolonského procesu a v kontexte procesu, ktorý má viesť k automatickému uznávaniu diplomov, a žiada ju, aby zabezpečila, že otázka vzájomného uznávania diplomov a odborného vzdelávania v oblasti STEM a umenia sa bude riešiť čo najskôr, a to prioritne a vhodným spôsobom.

24.

Nabáda členské štáty a Európsku komisiu, aby pomocou dostupných nástrojov a po dohode s miestnymi a regionálnymi samosprávami so zapojením regionálnych a občianskych univerzít zmapovali učebné plány týkajúce sa oblastí STEM a STEAM pre rôzne úrovne vzdelávania, čo by umožnilo jednoduchšie a pružnejšie zavedenie odborov STEM, a to aj ako miestneho vzdelávacieho programu. Žiada Komisiu, aby navrhla integrovaný rámec kompetencií v oblasti STEM s cieľom zlepšiť v EÚ normy týkajúce sa porovnateľnosti a dosiahnuteľnosti.

25.

Žiada Európsku komisiu a Eurostat, aby zdokonalili metódu zberu údajov podľa ich relevantnosti, aby zabezpečili, že sa budú jednoznačne rozlišovať systémy vzdelávania STEM ako oddelených predmetov a systémy založené na holistickej interpretácii STEM, a aby objasnili regionálny rozmer celej oblasti, čo tiež uľahčí rozvoj miestnych a regionálnych stratégií v oblasti STEM.

V Bruseli 26. júna 2019

Predseda

Európskeho výboru regiónov

Karl-Heinz LAMBERTZ


(1)  Global Challenge Insight Report, Svetové ekonomické fórum, január 2016.

(2)  Economic Benefits of Gender Equality in the EU (Hospodárske výhody rodovej rovnosti v EÚ), Európsky inštitút pre rodovú rovnosť (EIGE), 2017.

(3)  Where are tomorrow’s female scientists (Kde sú vedecké pracovníčky zajtrajška?), portál OECD venovaný rodovým údajom (https://www.oecd.org/gender/data/wherearetomorrowsfemalescientists.htm)

(4)  Digital skills, jobs and the need to get more Europeans online (Digitálne zručnosti, pracovné miesta a potreba pripojiť viac Európanov online) (https://ec.europa.eu/commission/commissioners/2014-2019/ansip/blog/digital-skills-jobs-and-need-get-more-europeans-online_en)

(5)  Art for Art’s Sake? The impact of Arts education (Umenie pre umenie? Vplyv umeleckého vzdelávania) (https://read.oecd-ilibrary.org/education/art-for-art-s-sake_9789264180789-en#page1)


Top