Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0742

    Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica Rady 92/66/EHS zavádzajúca opatrenia Spoločenstva na kontrolu pseudomoru hydiny

    COM/2017/0742 final - 2017/0329 (COD)

    V Bruseli6. 12. 2017

    COM(2017) 742 final

    2017/0329(COD)

    Návrh

    SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

    ktorou sa mení smernica Rady 92/66/EHS zavádzajúca opatrenia Spoločenstva na kontrolu pseudomoru hydiny

    (Text s významom pre EHP)


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.PRÁVNY RÁMEC TEJTO SMERNICE

    V smernici Rady 92/66/EHS sa stanovujú opatrenia, ktoré sa majú uplatňovať v prípade výskytu ohniska pseudomoru hydiny v populáciách hydiny a určitých druhov vtákov. Okrem iného smernica priznáva Rade konajúcej na základe hlasovania kvalifikovanej väčšiny o návrhu Komisie právomoc zmeniť prílohy k tejto smernici. Rada má okrem iného z tohto dôvodu právomoc meniť prílohy V, VI a VII, ktoré sa vzťahujú na určenie referenčného laboratória EÚ pre pseudomor hydiny, vzor, ktorý majú členské štáty použiť na podávanie správ Komisii o situácii v súvislosti s touto chorobou a o uplatnených opatreniach na kontrolu, ako aj na kritériá, podľa ktorých členské štáty vypracujú pohotovostné plány, ktoré sa zrealizujú v prípade výskytu ohniska choroby.

    Tieto právomoci prenesené na Radu sú v rozpore s novým systémom právnych predpisov a vykonávacích pravidiel, ktoré zaviedla Zmluva o fungovaní Európskej únie (ďalej len „ZFEÚ“), konkrétne s článkom 291. Okrem toho, pokiaľ ide o určenie referenčných laboratórií EÚ, súčasné ustanovenia, ktorými sa mení príloha V k smernici Rady 92/66/EHS, sú v rozpore s novým režimom určovania referenčných laboratórií EÚ zavedeným nariadením (EÚ) 2017/625 o úradných kontrolách. V tomto nariadení sa od Komisie vyžaduje, aby určila referenčné laboratóriá EÚ prostredníctvom vykonávacích aktov.

    Cieľom tohto návrhu je zmeniť smernicu Rady 92/66/EHS, aby sa zosúladila so ZFEÚ a s novými ustanoveniami týkajúcimi sa úradných kontrol s cieľom zabezpečiť právnu súdržnosť a istotu, aby sa umožnilo potrebné zjednodušenie postupov.

    Súčasné referenčné laboratórium EÚ pre pseudomor hydiny sa nachádza v Spojenom kráľovstve. Vzhľadom na plánované vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ je potrebné nahradiť uvedené laboratórium referenčným laboratóriom EÚ so sídlom v jednom z 27 členských štátov. V súčasnosti sa referenčné laboratórium EÚ pre pseudomor hydiny určuje prostredníctvom smernice Rady. Preto treba naliehavo zosúladiť a zjednodušiť postup rozhodovania s cieľom umožniť riadne fungovanie nového referenčného laboratória EÚ k dátumu, keď Spojené kráľovstvo vystúpi z EÚ. Táto technická revízia smernice umožní využívanie požadovaného vykonávacieho postupu na určenie nového referenčného laboratória EÚ pre pseudomor hydiny v rámci krátkych lehôt súvisiacich s brexitom.

    Zatiaľ čo hlavným cieľom je zosúladiť uvedenú smernicu so ZFEÚ a s pravidlami EÚ týkajúcimi sa určovania referenčných laboratórií EÚ, navrhované opatrenia budú takisto poskytovať väčšiu právnu konzistentnosť a jednoduchšie vykonávacie postupy.

    2.KONZULTÁCIE PRED PRIJATÍM TEJTO SMERNICE

    Revízia smernice 92/66/EHS sa týka výlučne nevyhnutných technických zmien. Tieto zmeny sú potrebné na zabezpečenie súladu so ZFEÚ a s nariadením (EÚ) 2017/625 o úradných kontrolách. So zainteresovanými stranami sa v rozsiahlej miere konzultovalo v súvislosti so zmluvou, ako aj s nariadením.

    Okrem toho vzhľadom na čisto technickú/procesnú povahu plánovaných zmien sa zo strategického hľadiska nepovažuje v tomto konkrétnom prípade za potrebné uskutočniť verejnú konzultáciou v plnej miere. Bude sa uplatňovať štvortýždňový mechanizmus spätnej väzby k plánu.

    3.PRÁVNY ZÁKLAD TEJTO SMERNICE

    Právnym základom je článok 43 ods. 2 ZFEÚ.



    4.VPLYV NA ROZPOČET

    Návrh nespôsobuje vznik žiadnych iných výdavkov, než sú výdavky už naplánované vo finančnom výkaze spoločného finančného rámca. Nepredpokladá sa ani potreba ďalších ľudských zdrojov.

    2017/0329 (COD)

    Návrh

    SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

    ktorou sa mení smernica Rady 92/66/EHS zavádzajúca opatrenia Spoločenstva na kontrolu pseudomoru hydiny

    (Text s významom pre EHP)

    EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 43 ods. 2,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

    so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru 1 ,

    konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom,

    keďže:

    (1)V smernici Rady 92/66/EHS 2 sa stanovujú opatrenia Únie na kontrolu, ktoré sa majú prijať v prípade výskytu ohniska pseudomoru hydiny v populáciách hydiny, poštových holubov a iných vtákov držaných v zajatí.

    (2)V článku 15 smernice 92/66/EHS sa stanovuje, že referenčné laboratórium Európskej únie pre pseudomor hydiny je uvedené v prílohe V k uvedenej smernici. V prílohe V k uvedenej smernici sa riadne odkazuje na toto laboratórium a uvádzajú sa jeho právomoci a úlohy.

    (3)V článku 19 smernice 92/66/EHS sa stanovujú opatrenia na kontrolu, ktoré majú členské štáty prijať v prípade, že existuje podozrenie, že poštové holuby alebo vtáky držané v zajatí sú nakazené pseudomorom hydiny. Stanovuje sa v nej, že v rozsahu potrebnom na správne uplatňovanie týchto opatrení na kontrolu, majú členské štáty poskytovať Komisii informácie o situácii týkajúcej sa choroby a o uplatnených opatreniach na kontrolu v súlade so vzorom uvedeným v prílohe VI k uvedenej smernici.

    (4)V článku 21 smernice 92/66/EHS sa stanovuje, že členské štáty majú vypracovať pohotovostné plány, v ktorých sa stanovia vnútroštátne opatrenia, ktoré sa budú vykonávať v prípade výskytu ohniska pseudomoru hydiny. Stanovuje sa v ňom, že kritériá, ktoré sa majú uplatňovať pri vypracúvaní týchto plánov sú stanovené v prílohe VII k uvedenej smernici.

    (5)V článku 24 smernice 92/66/EHS sa stanovuje, že jej prílohy Rada podľa potreby zmení na základe hlasovania kvalifikovanej väčšiny o návrhu Komisie, najmä s cieľom zohľadniť vývoj poznatkov a diagnostických metód. 

    (6)V prílohách V, VI a VII k smernici 92/66/EHS sa stanovuje i) uvádzanie referenčného laboratória Európskej únie pre pseudomor hydiny, ako aj jeho právomocí a úloh; ii) vzorový formulár, ktorý majú členské štáty používať na podávanie správ o situácii týkajúcej sa choroby a uplatnených opatreniach na kontrolu; a iii) kritériá, ktoré majú členské štáty uplatniť na vypracovanie pohotovostných plánov špecifikujúcich vnútroštátne opatrenia, ktoré sa majú vykonávať v prípade výskytu ohniska pseudomoru hydiny. 

    (7)S cieľom zjednodušiť a zefektívniť postupy týkajúce sa kontroly pseudomoru hydiny, najmä vzhľadom na nové pravidlá, pokiaľ ide o určovanie referenčných laboratórií Európskej únie stanovené v článku 93 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/625 3 , ako aj na nový systém vykonávacích aktov stanovených v článku 291 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, a na zabezpečenie jednotných podmienok na vykonávanie smernice 92/66/EHS, by sa mali prílohy V, VI a VII k smernici 92/66/EHS vypustiť a vykonávacie právomoci v oblastiach, na ktoré sa vzťahujú tieto prílohy, by sa mali preniesť na Komisiu. Uvedené právomoci by sa mali vykonávať v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011 4 .

    (8)Z dôvodov jasnosti by mali byť právomoci a úlohy referenčného laboratória Európskej únie pre pseudomor hydiny stanovené v článku 15 smernice 92/66/EHS a kritériá pre pohotovostné plány by mali byť stanovené v článku 21 uvedenej smernice.

    (9)V záujme konzistentnosti a efektívnosti by členské štáty mali zabezpečiť včasnú transpozíciu ustanovení tejto smernice.

    (10)Smernica 92/66/EHS by sa preto mala zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,

    PRIJALI TÚTO SMERNICU:

    Článok 1
    Zmeny smernice 92/66/EHS

    Smernica 92/66/EHS sa mení takto:

    1.Článok 15 sa nahrádza takto:

    „Článok 15

    1.Komisia prostredníctvom vykonávacích aktov určí referenčné laboratórium Európskej únie pre pseudomor hydiny. Uvedené vykonávacie akty sa prijmú v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 25.

    2.Referenčné laboratórium Európskej únie pre pseudomor hydiny má tieto právomoci a úlohy:

    a)po dohovore s Komisiou koordinuje metódy používané v členských štátoch na diagnostiku pseudomoru hydiny, a to najmä:

    i)typizáciou, uskladňovaním a dodávaním kmeňov vírusu pseudomoru hydiny pre sérologické testy a prípravu antiséra;

    ii)zásobovaním národných referenčných laboratórií štandardnými sérami a inými referenčnými reaktantmi na štandardizáciu testovacích metód a reaktantov používaných v členských štátoch;

    iii)založením a uchovávaním zbierky kmeňov a izolátov vírusu pseudomoru hydiny;

    iv)pravidelným organizovaním komparatívneho testovania diagnostických postupov na úrovni Únie;

    v)zberom a triedením údajov a informácií týkajúcich sa používaných diagnostických metód a výsledkov testov vykonaných v Únii;

    vi)charakterizáciou izolátov vírusu pseudomoru hydiny najpokrokovejšími metódami s cieľom podpory lepšieho pochopenia epidemiológie pseudomoru hydiny;

    vii)sledovaním vývoja situácie na celom svete z hľadiska dozoru, epidemiológie a prevencie pseudomoru hydiny;

    viii)uchovávaním odborných poznatkov o víruse pseudomoru hydiny a o ďalších relevantných vírusoch s cieľom umožniť rýchlu diferenciálnu diagnostiku;

    ix)získavaním dôkladných znalostí o príprave a používaní imunologických veterinárnych prípravkov používaných na eradikáciu a kontrolu pseudomoru hydiny;

    b)aktívne poskytuje pomoc pri identifikácii ohnísk pseudomoru hydiny v členských štátoch formou štúdia izolátov vírusu zaslaných na potvrdenie diagnózy, charakterizáciu a epidemiologické štúdie;

    c)uľahčuje odbornú prípravu alebo preškoľovanie odborníkov v oblasti laboratórnej diagnostiky s cieľom zosúladenia diagnostických metód v celej Únii.“.

    2.Článok 19 sa mení takto:

    a)Odsek 5 sa nahrádza takto:

    „5.V rozsahu, aký si vyžaduje primerané uplatnenie ustanovení uvedených v tomto článku, členské štáty predložia Komisii v rámci Stáleho výboru pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá informácie o situácii týkajúcej sa choroby a uplatnených opatreniach na kontrolu.“;

    b)Vkladá sa tento odsek 6:

    „6.Komisia môže prostredníctvom vykonávacích aktov stanoviť pravidlá týkajúce sa informácií, ktoré majú poskytovať členské štáty Komisii, ako je stanovené v odseku 5. Uvedené vykonávacie akty sa prijmú v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 25.“

    3.Článok 21 sa nahrádza takto:

    „Článok 21

    1.Každý členský štát vypracuje pohotovostný plán špecifikujúci vnútroštátne opatrenia, ktoré sa majú vykonávať v prípade výskytu ohniska pseudomoru hydiny. Pohotovostný plán sa podľa potreby aktualizuje s cieľom zohľadniť vývoj situácie.

    Pohotovostný plán musí umožniť prístup k budovám, zariadeniu, personálu a všetkému ďalšiemu príslušnému materiálu nevyhnutnému na rýchlu a účinnú eradikáciu ohniska pseudomoru hydiny. Zároveň sa v ňom musia presne uviesť požiadavky na vakcíny, ktoré každý členský štát považuje za potrebné v prípade núdzovej vakcinácie.

    2.Pohotovostné plány a všetky ich aktualizácie sa predkladajú Komisii.

    3.Komisia preskúma pohotovostné plány a všetky ich aktualizácie s cieľom zistiť, či sú vhodné na dosiahnutie želaného cieľa, a navrhne príslušnému členskému štátu potrebné zmeny, najmä s cieľom zabezpečiť ich zlučiteľnosť s plánmi ostatných členských štátov.

    Komisia schvaľuje pohotovostné plány a všetky ich aktualizácie, v prípade potreby zmenené, v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 25.

    4.Komisia môže prostredníctvom vykonávacích aktov stanoviť kritériá, ktoré majú členské štáty uplatňovať pri vypracovaní pohotovostných plánov. Uvedené vykonávacie akty sa prijmú v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 25.“

    4.Článok 25 sa nahrádza takto:

    „Článok 25

    1.Komisii pomáha Stály výbor pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá ustanovený článkom 58 ods. 1 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002(*). Tento výbor je výborom v zmysle nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011(**).

    2.Pri odkaze na tento článok sa uplatňuje článok 5 nariadenia (EÚ) č. 182/2011.

    _________________________

    (*)Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 z 28. januára 2002, ktorým sa ustanovujú všeobecné zásady a požiadavky potravinového práva, zriaďuje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a stanovujú postupy v záležitostiach bezpečnosti potravín (Ú. v. ES L 31, 1.2.2002, s. 1).

    (**)Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011 zo 16. februára 2011, ktorým sa ustanovujú pravidlá a všeobecné zásady mechanizmu, na základe ktorého členské štáty kontrolujú vykonávanie vykonávacích právomocí Komisie (Ú. v. EÚ L 55, 28.2.2011, s. 13).“

    5.Prílohy V, VI a VII sa vypúšťajú.

    Článok 2
    Transpozícia

    Členské štáty do 30. júna 2018 prijmú a uverejnia opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou. Bezodkladne o tom informujú Komisiu.

    Uvedené opatrenia sa uplatňujú od 1. januára 2019.

    Členské štáty uvedú priamo v prijatých opatreniach alebo pri ich úradnom uverejnení odkaz na túto smernicu. Podrobnosti o odkaze upravia členské štáty.

    Článok 3
    Prechodné ustanovenie

    Určenie referenčného laboratória Spoločenstva pre pseudomor hydiny uvedené v prílohe V k smernici 92/66/EHS pred prijatím zmien prostredníctvom tejto smernice zostáva v platnosti, až kým sa náležite neurčí referenčné laboratórium Európskej únie pre pseudomor hydiny v súlade s článkom 15 smernice 92/66/EHS, zmenenej touto smernicou.

    Článok 4
    Nadobudnutie účinnosti

    Táto smernica nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jej uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Článok 5
    Adresáti

    Táto smernica je určená členským štátom.

    V Bruseli

    Za Európsky parlament    Za Radu

    predseda    predseda

    (1)    Ú. v. EÚ C […], […], s. […].
    (2)    Smernica Rady 92/66/EHS zo 14. júla 1992 zavádzajúca opatrenia Spoločenstva na kontrolu pseudomoru hydiny (Ú. v. ES L 260, 5.9.1992, s. 1).
    (3)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/625 z 15. marca 2017 o úradných kontrolách a iných úradných činnostiach vykonávaných na zabezpečenie uplatňovania potravinového a krmivového práva a pravidiel pre zdravie zvierat a dobré životné podmienky zvierat, pre zdravie rastlín a pre prípravky na ochranu rastlín, o zmene nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 999/2001, (ES) č. 396/2005, (ES) č. 1069/2009, (ES) č. 1107/2009, (EÚ) č. 1151/2012, (EÚ) č. 652/2014, (EÚ) 2016/429 a (EÚ) 2016/2031, nariadení Rady (ES) č. 1/2005 a (ES) č. 1099/2009 a smerníc Rady 98/58/ES, 1999/74/ES, 2007/43/ES, 2008/119/ES a 2008/120/ES a o zrušení nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 854/2004 a (ES) č. 882/2004, smerníc Rady 89/608/EHS, 89/662/EHS, 90/425/EHS, 91/496/EHS, 96/23/ES, 96/93/ES a 97/78/ES a rozhodnutia Rady 92/438/EHS (nariadenie o úradných kontrolách) (Ú. v. EÚ L 95, 7.4.2017, s. 1).
    (4)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011 zo 16. februára 2011, ktorým sa ustanovujú pravidlá a všeobecné zásady mechanizmu, na základe ktorého členské štáty kontrolujú vykonávanie vykonávacích právomocí Komisie (Ú. v. EÚ L 55, 28.2.2011, s. 13).
    Top