Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0823

    OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE, RADE A EURÓPSKEJ CENTRÁLNEJ BANKE EURÓPSKY MINISTER HOSPODÁRSTVA A FINANCIÍ

    COM/2017/0823 final

    V Bruseli6. 12. 2017

    COM(2017) 823 final

    OZNÁMENIE KOMISIE

    EURÓPSKY MINISTER HOSPODÁRSTVA A FINANCIÍ


    1.ÚVOD

    Predseda Juncker uviedol vo svojej správe o stave Únie v roku 2017 a v priloženom vyhlásení o zámere možnosť vytvorenia pozície európskeho ministra hospodárstva a financií 1 . 
    Podľa jeho slov „Úlohu ministra hospodárstva a financií by mal prevziať komisár pre hospodárske a finančné záležitosti, ktorý by bol v ideálnom prípade aj podpredsedom Komisie. Súčasne by mal predsedať Euroskupine.“ Toto oznámenie nadväzuje na uvedené oznámenie. Vychádza z diskusií, ktoré vzišli z prípravy Diskusného dokumentu o prehĺbení hospodárskej a menovej únie 2 a načrtáva praktický spôsob, ako postupovať ďalej. Bolo vypracované tiež so zreteľom na predstavy uvedené v správe piatich predsedov 3 , predstavy vyjadrené Európskym parlamentom 4 , ako aj predstavy, ktoré odzneli na samite eurozóny v októbri 2011, na ktorom hlavy štátov a predsedovia vlád už rokovali o možnosti pozícii stáleho predsedu Euroskupiny 5 .

    Súčasná architektúra hospodárskej a menovej únie je vnútorne zložitá. V porovnaní s menovou politikou, ktorá je jednotná pre členské štáty eurozóny a občanmi ľahko identifikovateľná, hospodárska politika je v podstate riadená jednotlivými členskými štátmi a úsilie o koordináciu na úrovni EÚ a eurozóny vyvíjajú mnohé subjekty. Príslušné inštitúcie sa vyvíjali postupne časom, pričom ide o kombináciu inštitúcií EÚ a niektorých medzivládnych orgánov.
    Tieto orgány majú svojich vlastných predsedov, vyvinuli si svoje vlastné systémy zodpovednosti a fungujú pod rôznymi a niekedy sa prekrývajúcimi právnymi rámcami. To vedie k zložitým rozhodovacím postupom, ktoré sú často kritizované za to, že nie sú dostatočne zrozumiteľné a účinné. Znamená to tiež, že politiky a nástroje EÚ si vyžadujú rozsiahlu koordináciu medzi subjektmi, ktorá sa musí uplatňovať súdržným spôsobom.

    Ako sa zdôrazňuje v správe piatich predsedov, účinná správa a ďalšie posilnenie demokratickej zodpovednosti sú kľúčovými zložkami dobudovania hospodárskej a menovej únie. Vytvorenie pozície európskeho ministra hospodárstva a financií by bolo ďalším dôležitým krokom v tomto smere. Kombináciou existujúcich funkcií na úrovni EÚ a zlúčením úzko prepojených politických nástrojov by minister pomohol vytvoriť nové synergie a zlepšiť tak celkovú súdržnosť a účinnosť tvorby hospodárskej politiky EÚ. Konajúc v medziach právneho rámca EÚ by funkcia ministra takisto prispela k zvýšeniu transparentnosti tvorby politiky EÚ,
    zodpovednosti voči Európskemu parlamentu a interakcii s vnútroštátnymi orgánmi bez toho, aby tým boli dotknuté oblasti právomocí, ktoré sú výlučne v pôsobnosti členských štátov, prípadne záležitosti, ktoré je možné najlepšie riešiť na vnútroštátnej úrovni.

    Komisia v posledných rokoch postupne zintenzívňuje koordináciu hospodárskych záležitostí v rámci kolégia. Komisia pod vedením Jeana-Claudea Junckera úlohu podpredsedov, okrem iného aj v záležitostiach týkajúcich sa eura, európskeho semestra pre koordináciu hospodárskych politík a sociálneho dialógu, ďalej posilnila, aby mohli ešte lepšie vykonávať svoju koordinačnú funkciu. Takto majú celkový prehľad o širokom spektre tém týkajúcich sa viacerých politických portfólií a ich príslušných útvarov.

    Súčasná správa hospodárskej a menovej únie je zložitá

    Zdroj: Európska komisia

    V tomto oznámení Komisia uvádza, akú úlohu by mohol zohrávať budúci európsky minister hospodárstva a financií v architektúre správy hospodárskej a menovej únie. V oznámení sa podrobne opisujú kľúčové funkcie európskeho ministra hospodárstva a financií, načrtáva sa inštitucionálne prostredie, v ktorom by minister pôsobil, a stanovuje sa možný harmonogram zriadenia tejto novej pozície. V oznámení sa predovšetkým opisuje pridaná hodnota konečného zlúčenia funkcie podpredsedu Komisie zodpovedného za hospodársku a menovú úniu s funkciou predsedu Euroskupiny a zdôrazňuje sa, že toto by bolo možné dosiahnuť v rámci existujúcich zmlúv.

    Možné konečné kompetencie Európskeho ministra hospodárstva a financií

    Zdroj: Európska komisia

    2.FUNKCIE EURÓPSKEHO MINISTRA HOSPODÁRSTVA A FINANCIÍ: ZABEZPEČOVANIE SÚDRŽNOSTI A EFEKTÍVNOSTI

    Možné kľúčové funkcie európskeho ministra hospodárstva a financií po jeho konečnom ustanovení sú uvedené ďalej. Spojenie týchto funkcií by pomohlo posilniť celkovú koherentnosť a efektívnosť tvorby hospodárskej politiky EÚ.

    Sledovať všeobecné záujmy hospodárstva EÚ a eurozóny a zastupovať ich na globálnej úrovni

    Spoločný záujem EÚ a eurozóny v súčasnosti stále nie je dostatočne zastúpený vo verejnej diskusii a pri rozhodovacích postupoch v Európe. Zatiaľ čo je menová politika centralizovaná na úrovni eurozóny, rozpočtové, daňové a odvetvové politiky sú decentralizované, čo odráža vnútroštátne právomoci a okolnosti, nie však automaticky alebo nevyhnutne spoločné priority. Vydávaním odporúčaní o hospodárskej politike v eurozóne v kontexte európskeho semestra sa v posledných rokoch zlepšila koordinácia politík eurozóny. Ich vykonávanie však závisí od kolektívnej ochoty členských štátov, pričom koordinácia politík si vyžaduje neustále usmerňovanie a monitorovanie na úrovni EÚ.

    Napriek tomu, že euro sa stalo vedúcou svetovou menou, jeho globálne zastúpenie je stále veľmi roztrieštené. Euro bolo od začiatku druhou najviac používanou menou na svete. V medzinárodných finančných inštitúciách, ako je Medzinárodný menový fond, eurozóna však nie je zastúpená ako samostatný subjekt. Vonkajšie ekonomické zastúpenie EÚ a eurozóny je v súčasnosti nejednotné, pričom Komisii, Európskej centrálnej banke, predsedovi Euroskupiny a predsedníctvu Rady EÚ prislúchajú rozličné úlohy. Toto roztrieštené zastúpenie častokrát znamená, že eurozóna dostatočne nevyužíva svoj politický a hospodársky potenciál na globálnej úrovni.

    Európsky minister hospodárstva a financií by mohol pomôcť účinnejšie presadzovať všeobecný záujem Únie a hospodárstva eurozóny tak v rámci EÚ, ako aj na celosvetovej úrovni. S funkciou ministra by sa na úrovni EÚ zriadil kľúčový partner pre dialóg v oblastiach hospodárskej, fiškálnej a finančnej politiky vo vzťahu k inštitúciám a orgánom EÚ, členským štátom a širokej verejnosti. Minister by takisto prirodzene prevzal funkciu zástupcu eura vo vzťahu k zvyšku sveta 6 .

    Posilňovať koordináciu politík a dohliadať na hospodárske, fiškálne a finančné pravidlá

    Koordinácia hospodárskej politiky v EÚ sa v dôsledku hospodárskej a finančnej krízy výrazne posilnila. Európsky semester sa neustále zlepšuje s cieľom posilniť reformy a ich vykonávanie. Nedávno vytvorená služba Komisie na podporu štrukturálnych reforiem poskytuje technickú podporu členským štátom, aby im pomohla v tomto úsilí. Podporu poskytujú aj ďalšie iniciatívy na úrovni EÚ, a to aj pokiaľ ide o boj proti nezamestnanosti mladých ľudí, boj proti daňovým únikom a nedávno aj vyhlásenie o európskom pilieri sociálnych práv. EÚ takisto prijala rozhodné kroky smerom k vytvoreniu únie kapitálových trhov a dokončeniu bankovej únie, v ktorých sa musí pokračovať. Zavádzanie reforiem v členských štátoch nie je však ešte stále všade rovnaké. Takisto existujú nevyužité príležitosti, pokiaľ ide o lepšiu koordináciu a vzájomné učenie sa, a naďalej existuje potreba zosúladiť vnútroštátne a európske priority s ohľadom na meniace sa okolnosti.

    Európsky minister hospodárstva a financií by mohol pomôcť pri ďalšom posilňovaní koordinácie hospodárskej politiky a zabezpečovať súlad naprieč rozličnými oblasťami politík, vychádzajúc z práce, ktorú už vykonala Komisia spoločne s členskými štátmi. V úzkom dvojstrannom a viacstrannom dialógu s vnútroštátnymi orgánmi a Európskym parlamentom by minister mohol podporiť koordináciu a vykonávanie reforiem v členských štátoch. Keďže štrukturálne reformy môžu mať pozitívne účinky presahovania, minister by priniesol pridanú hodnotu aj tým, že by sa zameral na optimálny reformný program pre EÚ a eurozónu ako celok 7 .

    Vyhlasovať primeranú fiškálnu politiku pre eurozónu na podporu menovej politiky Európskej centrálnej banky

    Fiškálna politika spolu s menovou politikou zohráva kľúčovú úlohu pri stabilizácii makroekonomického prostredia, pričom zároveň slúži širším cieľom fiškálnej udržateľnosti a prerozdeľovania 8 . 
    Komisia pravidelne poskytuje odporúčania Rade týkajúce sa fiškálnych politík členských štátov, zohľadňujúc flexibilitu, ktorá je zakotvená v existujúcom súbore fiškálnych pravidiel EÚ 9 . Komisia a Rada kladú v posledných rokoch tiež väčší dôraz na súhrnné zámery fiškálnej politiky eurozóny, s prihliadnutím na všeobecný záujem a kolektívnu zodpovednosť za eurozónu ako celok 10 . Napriek tomu si úspešné vykonávanie vhodných súhrnných zámerov fiškálnej politiky pre eurozónu vyžaduje individuálnu i kolektívnu ochotu členských štátov dotiahnuť veci do konca.

    Európsky minister hospodárstva a financií by mohol pomôcť určiť a presadzovať primeranú fiškálnu politiku pre eurozónu ako celok. Ako člen Komisie by minister koordinoval dohľad nad fiškálnymi politikami členských štátov, pričom by zabezpečoval fiškálnu udržateľnosť a uplatňovanie Paktu stability a rastu s takým hospodárskym výkladom, s ktorým sa v pakte počíta. Súčasťou tejto úlohy by bolo aj posudzovanie primeranosti zámerov fiškálnej politiky eurozóny, čím by sa prispelo k hľadaniu rovnováhy medzi fiškálnymi záujmami členských štátov a najlepším riešením pre eurozónu ako celok. Ďalšou úlohou by bolo podporovať kvalitnú a optimálnu štruktúru verejných financií a fungovanie vnútroštátnych fiškálnych rámcov s cieľom maximalizovať ich dosah na pracovné miesta a rast. Minister by pritom vychádzal z názorov Európskej fiškálnej rady 11 a bol by kľúčovým partnerom pre vnútroštátne fiškálne rady.

    Dohľad nad využívaním rozpočtových nástrojov EÚ a eurozóny vrátane nástrojov na podporu reforiem, makroekonomickej stabilizácie a konvergencie

    Rozpočet EÚ a iné rozpočtové nástroje EÚ a eurozóny už zohrávajú strategickú úlohu pri podpore členských štátov EÚ s cieľom posilniť konvergenciu, dlhodobý rast, investície a finančnú stabilitu. Približne polovica finančných prostriedkov EÚ je prostredníctvom piatich európskych štrukturálnych a investičných fondov v súčasnosti poskytovaná na konkrétne projekty. Prepojenie medzi týmito fondmi a prioritami európskeho semestra sa v priebehu rokov posilnilo s cieľom podporovať spoločné priority. Opatrenia podporované prostredníctvom rozpočtu EÚ dopĺňa viacero nástrojov a orgánov EÚ a eurozóny, ako napr. Európska investičná banka a Európsky mechanizmus pre stabilitu. Kríza však ukázala, že architektúra a rozsah verejných financií EÚ zatiaľ v plnej miere nepokrývajú osobitné potreby eurozóny. Zatiaľ čo EÚ a eurozóna zvýšili svoju úverovú kapacitu v posledných rokoch, potenciál makroekonomickej stabilizácie a podpory konvergencie je stále obmedzený 12 . Pokiaľ ide o budúcnosť, Komisia dnes navrhuje viacero nových rozpočtových nástrojov v záujme stabilnej eurozóny v rámci Únie 13 .

    Európsky minister hospodárstva a financií by koordinoval využívanie príslušných rozpočtových nástrojov v EÚ a eurozóne a maximalizoval ich využitie na podporu spoločných priorít. Minister by sa snažil zabezpečiť, aby tieto nástroje boli využívané koherentne a účinne, pričom by sa neustále usiloval o synergie pri ich vykonávaní v úzkej spolupráci s príslušným komisárom a verejnými orgánmi na všetkých úrovniach. Mimoriadne dôležitou úlohou by bola koordinácia práce Komisie na Investičnom pláne pre Európu 14 . V rámci danej funkcie by bol minister zodpovedný aj za vzťahy Komisie s Európskou investičnou bankou.

    3.INŠTITUCIONÁLNE ASPEKTY: DEMOKRATICKÁ ZODPOVEDNOSŤ A LEGITIMITA

    Nová pozícia európskeho ministra hospodárstva a financií môže prispieť k ďalšiemu zefektívneniu rámca EÚ pre správu a posilneniu európskeho rozmeru pri tvorbe hospodárskej politiky. Faktom je, že predpokladaná dvojitá funkcia – člen Komisie a predseda Euroskupiny – je možná už v rámci súčasných zmlúv. V článku 2 Protokolu č. 14 o Euroskupine pripojenom k zmluvám sa uvádza, že „ministri členských štátov, ktorých menou je euro, volia na dva a pol roka svojho predsedu väčšinou týchto členských štátov. 15 Vytvorením funkcie ministra by sa nevytvoril nový nadnárodný byrokratický stupeň, ani by sa tým nezasiahlo do vnútroštátnych kompetencií. Minister by prostredníctvom kombinácie existujúcich funkcií a odbornej základne existujúcej na úrovni EÚ pomáhal vytvárať synergie a prispel tak k efektívnejšiemu rámcu správy.

    Minister vo funkcii podpredsedu Komisie

    Vzhľadom na inštitucionálnu úlohu Komisie ako propagátora všeobecného záujmu podpredseda Komisie by mohol prevziať úlohu ministra hospodárstva a financií.
    Tým by sa v jednej osobe spojila funkcia zástupcu pre hospodárske a fiškálne záujmy celej EÚ a eurozóny s jasným mandátom predstavujúca kľúčový referenčný bod tak v rámci Komisie, ako aj navonok.

    Minister by mohol viesť a koordinovať činnosť v rámci viacerých politických portfólií a útvarov naprieč Komisie. Zastupoval by Komisiu na zasadnutiach Rady guvernérov Európskej centrálnej banky bez hlasovacieho práva, ako sa uvádza v článku 284 ods. 1 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Bol by zodpovedný aj za sociálny dialóg na úrovni EÚ a interakciu s kľúčovými zainteresovanými stranami.

    Minister vo funkcii predsedu Euroskupiny

    Európsky minister hospodárstva a financií by mohol byť zvolený za predsedu Euroskupiny s cieľom zohľadniť záujmy eurozóny ako celku. Euroskupine doteraz vždy predsedal minister financií niektorého členského štátu eurozóny. Ako predseda Euroskupiny by minister predstavoval a hľadal konsenzus, pokiaľ ide o všeobecné politické smerovanie a celkovú stratégiu pre eurozónu, pričom by pomáhal vyvažovať a zosúlaďovať stanoviská vnútroštátnych ministrov so spoločnými prioritami na úrovni eurozóny a EÚ. Minister by takisto zabezpečoval koherentnú prípravu samitov eurozóny.

    Úloha Euroskupiny a jej predsedu v priebehu času

    Euroskupina je neformálny orgán, v rámci ktorého ministri financií členských štátov eurozóny rokujú o záležitostiach týkajúcich sa eura, za ktoré nesú spoločnú zodpovednosť. Jej hlavnou úlohou je zabezpečiť úzku koordináciu hospodárskych politík medzi členskými štátmi eurozóny, a to pri plnom rešpektovaní právomocí prislúchajúcich Rade podľa článku 121 ZFEÚ.

    Európska rada schválila vytvorenie Euroskupiny 13. decembra 1997 16 . Rada dospela vo svojom uznesení o koordinácii hospodárskej politiky k záveru, že ministri štátov patriacich do eurozóny sa môžu neformálne navzájom stretávať, aby prediskutovali záležitosti súvisiace s ich spoločnou osobitnou zodpovednosťou za jednotnú menu. Euroskupina prvýkrát zasadala 4. júna 1998. Euroskupine v prvých rokoch po jej vzniku predsedalo rotujúce predsedníctvo Rady s výnimkou prípadov, keď predsedajúcou krajinou bol členský štát, ktorý nepatril do eurozóny. V takomto prípade Euroskupine predsedal ten štát eurozóny, ktorý mal ako prvý v poradí v budúcnosti predsedať Rade.

    Euroskupina sa 10. septembra 2004 rozhodla mať stáleho predsedu vymenovaného na obdobie dvoch rokov. Na neformálnom zasadnutí Rady ECOFIN v Scheveningene v Holandsku bol Jean-Claude Juncker zvolený za prvého stáleho predsedu Euroskupiny.

    Protokol č. 14 o Euroskupine nadobudol účinnosť Lisabonskou zmluvou 1. decembra 2009.
    Stanovuje sa v ňom, že ministri členských štátov, ktorých menou je euro, sa neformálne stretávajú na prediskutovanie otázok týkajúcich sa osobitných povinností, ktoré zdieľajú v súvislosti s jednotnou menou, pričom predseda sa volí na dva a pol roka jednoduchou väčšinou hlasov.

    Od októbra 2008 sa uskutočňujú pravidelné stretnutia hláv štátov/predsedov vlád krajín eurozóny. Hlavy štátov/predsedovia vlád sa na svojom stretnutí dňa 26. októbra 2011 dohodli, že rozhodnutie o tom, či sa predseda Euroskupiny má voliť spomedzi členov Euroskupiny, alebo pôjde o stáleho predsedu so sídlom v Bruseli, sa prijme v čase skončenia mandátu súčasného predsedu. Takisto sa dohodlo, že pracovná skupina pre Euroskupinu bude pripravovať zasadnutia Euroskupiny, pričom bude využívať odbornú základňu poskytovanú zo strany Komisie. Ďalej sa ozrejmilo, že pracovnej skupine pre Euroskupinu bude predsedať stály predseda so sídlom v Bruseli, ktorý bude volený
    v zásade v tom istom čase ako predseda Hospodárskeho a finančného výboru, a to na obdobie dvoch rokov s možnosťou predĺženia mandátu.  17  

    Euroskupina by sa mohla dohodnúť, že ministra zvolí za svojho predsedu na celé obdobie mandátu Komisie. Bolo by to zlučiteľné s jeho povinnosťami ako člena Komisie zastupujúceho všeobecný záujem a nevyžadovalo by si to revíziu zmluvy 18 .

    Európskeho ministra by pri príprave zasadnutí Euroskupiny podporoval
    stály predseda Hospodárskeho a finančného výboru/pracovnej skupiny pre Euroskupinu, ako aj sekretariát, pričom by sa vychádzalo z dostupnej odbornej základne každého druhu. Tým by sa zabezpečilo, že sa nevytvoria žiadne dodatočné štruktúry, a ani sa existujúce štruktúry nebudú musieť zdvojiť 19 .

    Minister dohliadajúci na činnosť Európskeho menového fondu

    Predseda Euroskupiny v súčasnosti predsedá Rade guvernérov Európskeho mechanizmu pre stabilitu. Rada guvernérov Európskeho mechanizmu pre stabilitu bola zriadená na medzivládnom základe počas krízy s cieľom poskytovať podporu členským štátom vystaveným finančným ťažkostiam. Komisia dnes navrhuje začleniť do právneho rámca Únie Európsky menový fond vychádzajúci z Európskeho mechanizmu pre stabilitu 20 .

    Ako predseda Euroskupiny by minister potom tiež predsedal Rade guvernérov Európskeho menového fondu. Minister by pritom zastával nestrannú pozíciu, pričom by vyváženým spôsobom prihliadal na záujmy akcionárov Európskeho menového fondu.

    Zodpovednosť voči Európskemu parlamentu

    Komisia sa zodpovedá Európskemu parlamentu. Členovia Komisie takisto aktívne spolupracujú s Európskym parlamentom v oblasti hospodárskych a fiškálnych záležitostí, predovšetkým prostredníctvom hospodárskych dialógov stanovených v rámci balíka šiestich a balíka dvoch legislatívnych aktov 21 . Euroskupina a Európsky mechanizmus pre stabilitu sa Európskemu parlamentu zodpovedajú len na dobrovoľnom základe.

    Minister by sa zodpovedal Európskemu parlamentu vo všetkých záležitostiach týkajúcich sa jeho funkcií a bol by takisto k dispozícii na dialóg s národnými parlamentmi. Ako člen kolégia komisárov by bol minister podrobený vypočutiu v Európskom parlamente. Po schválení hlasovaním by bol minister vymenovaný ako súčasť kolégia Komisie.
    Minister by sa naďalej zapájal do pravidelných dialógov s Európskym parlamentom a národnými parlamentmi. Okrem toho v súlade s existujúcim postupom preskúmavania návrhov rozpočtových plánov členských štátov eurozóny by národné parlamenty mohli požiadať ministra, aby im predložil stanovisko Komisie k ich návrhu rozpočtového plánu.

    4.ZÁVERY

    Komisia sa domnieva, že pozícia európskeho ministra hospodárstva a financií by bola významným inštitucionálnym krokom smerom k súdržnejšej, účinnejšej a zodpovednejšej správe hospodárskych záležitostí Európskej únie.

    Vyzýva Európsky parlament a Radu, ako aj členské štáty, aby uvažovali o predstavách vyjadrených v tomto oznámení s cieľom vytvoriť spoločný pohľad na vec v rámci diskusie o prehĺbení hospodárskej a menovej únie, ktoré je predmetom programu vedúcich predstaviteľov.

    V rámci existujúcich zmlúv by sa takáto pozícia mohla vytvoriť postupne, podľa tohto harmonogramu:

    ·Funkcia ministra ako podpredsedu Komisie by sa mohla stanoviť ako súčasť vymenovania členov budúcej Komisie od novembra 2019.

    ·Euroskupina by sa mohla dohodnúť, že zvolí ministra za svojho predsedu na dva po sebe nasledujúce mandáty, čím by súhlasila so zosúladením jeho mandátu s mandátom Komisie.

    (1)

         Správa predsedu Junckera o stave Únie 2017, 13. septembra 2017.

    (2)

         COM(2017) 291, 31. máj 2017.

    (3)

         Dobudovanie európskej hospodárskej a menovej únie, správa Jeana-Clauda Junckera vypracovaná v úzkej spolupráci s Donaldom Tuskom, Jeroenom Dijsselbloemom, Mariom Draghim a Martinom Schulzom, 22. jún 2015.

    (4)

         Vo svojom uznesení zo 16. februára 2017 o možnom vývoji a úpravách súčasnej inštitucionálnej štruktúry Európskej únie Európsky parlament vyzval, „aby sa výkonná moc [Únie] sústredila v Komisii vo funkcii ministra financií EÚ“.

    (5)

         Počas samitu eurozóny 26. októbra 2011 sa hlavy štátov/predsedovia vlád krajín eurozóny dohodli na desiatich opatreniach na zlepšenie správy eurozóny, pričom sa dohodlo, že rozhodnutie, či predseda Euroskupiny „sa bude voliť spomedzi členov Euroskupiny alebo pôjde o stáleho predsedu so sídlom v Bruseli, sa prijme v čase skončenia mandátu súčasného predsedu“.

    (6)

         Pozri aj COM(2015) 602 final z 21. októbra 2015 s názvom Plán na postupné dosiahnutie konzistentnejšieho vonkajšieho zastúpenia eurozóny na medzinárodných fórach a COM(2015) 603 final z 21. októbra 2015 o návrhu Komisie na rozhodnutie Rady, ktorým sa stanovujú opatrenia na postupné vytvorenie jednotného zastúpenia eurozóny v rámci Medzinárodného menového fondu.

    (7)

       COM(2017) 825 a COM(2017) 826 zo 6. decembra 2017.

    (8)

         Aj vo vyhlásení vedúcich predstaviteľov G20 z 8. júla 2017 bola zdôraznená potreba využívať fiškálnu politiku – popri menovej a štrukturálnej politike – jednotlivo i spoločne v záujme dosiahnutia cieľa silného, udržateľného, vyrovnaného a inkluzívneho rastu pri súčasnom posilnení hospodárskej a finančnej odolnosti.

    (9)

         COM(2015) 12 final z 13. januára 2015.

    (10)

         Pod pojmom „zámery fiškálnej politiky“ sa obvykle chápe orientácia fiškálnej politiky na základe diskrečných daňových a výdavkových rozhodnutí. Určuje úlohu, ktorú fiškálna politika zohráva v hospodárskom cykle. Ak sú dobre navrhnuté, najmä v kombinácii s reformami a podporou investícií, aktívnejšia fiškálna politika rovnako ako pomoc budúcej funkcie fiškálnej stabilizácie môže prispieť k rýchlejšiemu znižovaniu nezamestnanosti v krátkodobom horizonte, no zároveň aj k zvýšeniu strednodobého (potenciálneho) rastu v eurozóne. Pozri aj COM(2016) 727 final zo 16. novembra 2016.

    (11)

         Správna rada je nezávislým poradným orgánom Komisie k fiškálnym záležitostiam s cieľom dosiahnuť lepšie informovanú verejnú diskusiu a lepšiu koordináciu vnútroštátnych fiškálnych politík.

    (12)

         Pozri aj diskusný dokument Komisie o verejných financiách EÚ, COM(2017) 358 z 28. júna 2017.

    (13)

         COM(2017) 822 zo 6. decembra 2017.

    (14)

         Komisia spolu s Európskou investičnou bankou spustila Investičný plán pre Európu s cieľom stimulovať súkromné investície v hospodárstve EÚ a riešiť investičné prekážky, pričom sa dosiahli prvé významné výsledky s mobilizáciou investícií vo výške 251 miliárd EUR.

    (15)

         Ministri Euroskupiny by len museli zmeniť svoje pracovné metódy, ktoré boli dohodnuté neformálne na základe jednoduchej väčšiny. Tieto pracovné metódy v súčasnosti predpokladajú, že kandidáti na úrad predsedu musia zastávať úrad štátneho ministra financií.

    (16)

         Závery predsedníctva Európskej rady, 12. – 13. decembra 1997, Luxemburg. 

    (17)

         V máji 2013 Francúzsko a Nemecko takisto predložili spoločný dokument „Together for a stronger Europe of Stability and Growth (Spoločne za silnejšiu Európu stability a rastu)“. Navrhujú v ňom posilniť správu eurozóny po nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu. [...] Súčasťou toho by mohol byť: [...] stály predseda Euroskupiny.

    (18)

    Komisia sa zúčastňuje na práci Euroskupiny, ako je stanovené v protokole č. 14 k zmluvám. V článku 17 ods. 1 ZEÚ sa stanovuje poslanie Komisie podporovať spoločný záujem Únie, čo v rámci všetkých svojich činností aj vykonáva. Ide teda o primárne právne predpisy Únie, v ktorých sa ozrejmuje, že neexistuje nezlučiteľnosť medzi úlohami člena Komisie a zapojením do činnosti Euroskupiny.

    (19)

     Činnosť Euroskupiny pripravuje pracovná skupina pre Euroskupinu. Pracovnej skupine pre Euroskupinu a 
    Hospodárskemu a finančnému výboru predsedá stály predseda od roku 2012. Predsedu pracovnej skupiny pre Euroskupinu/Hospodárskeho a finančného výboru
    zastrešuje Rada a pomáha mu sekretariát, ktorého personál poskytuje hlavne Komisia a ktorý sídli v Komisii. Táto organizácia umožňuje synergie a ukázala sa byť účinná. Ešte viac by sa mohla rozvinúť zriadením funkcie Európskeho ministra hospodárstva a financií.

    (20)

         COM(2017) 827 zo 6. decembra 2017.

    (21)

         Nariadenia (EÚ) č. 1173/2011, 1174/2011, 1175/2011, 1176/2011, 1177/2011, 472/2013 a 473/2013.

    Top