EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0524

Odporúčanie ODPORÚČANIE RADY, ktoré sa týka národného programu reforiem Slovenska na rok 2017 a ktorým sa predkladá stanovisko Rady k programu stability Slovenska na rok 2017

COM/2017/0524 final

V Bruseli22. 5. 2017

COM(2017) 524 final

Odporúčanie

ODPORÚČANIE RADY,

ktoré sa týka národného programu reforiem Slovenska na rok 2017

a ktorým sa predkladá stanovisko Rady k programu stability Slovenska na rok 2017


Odporúčanie

ODPORÚČANIE RADY,

ktoré sa týka národného programu reforiem Slovenska na rok 2017

a ktorým sa predkladá stanovisko Rady k
 programu stability Slovenska na rok 2017

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 121 ods. 2 a článok 148 ods. 4,

so zreteľom na nariadenie Rady (ES) č. 1466/97 zo 7. júla 1997posilnení dohľadu nad stavmi rozpočtov a o dohľade nad hospodárskymi politikamiich koordinácii 1 ,najmä na jeho článok 5 ods. 2,

so zreteľom na odporúčanie Európskej komisie 2 ,

so zreteľom na uznesenia Európskeho parlamentu 3 ,

so zreteľom na závery Európskej rady,

so zreteľom na stanovisko Výboru pre zamestnanosť,

so zreteľom na stanovisko Hospodárskeho a finančného výboru,

so zreteľom na stanovisko Výboru pre sociálnu ochranu,

so zreteľom na stanovisko Výboru pre hospodársku politiku,

keďže:

(1)Komisia 16. novembra 2016 prijala ročný prieskum rastu 4 , čo znamenalo začiatok európskeho semestra pre koordináciu hospodárskych politík na rok 2017. Priority ročného prieskumu rastu schválila Európska rada na zasadnutí 9. až 10. marca 2017. Komisia 16. novembra 2016 prijala na základe nariadenia (EÚ) č. 1176/2011 správumechanizme varovania 5 ,ktorej Slovensko neurčila za jedenčlenských štátov, vo vzťahu ku ktorým sa vykoná hĺbkové preskúmanie.ten istý deň Komisia prijala aj odporúčanie na odporúčanie Rady týkajúce sa hospodárskej politikyeurozóne. Uvedené odporúčanie schválila Európska rada na zasadnutí 9. až 10. marca 2017Rada ho prijala 21. marca 2017 6 .

(2)Slovensko by ako krajina, ktorej menou je euro, malo vzhľadom na úzke prepojenia medzi ekonomikamihospodárskejmenovej únii zabezpečiť úplnévčasné vykonanie odporúčania pre eurozónu, ktoré je zohľadnenéďalej uvedených odporúčaniach 1 až 2.

(3)SprávaSlovensku na rok 2017 7 bola uverejnená 22. februára 2017. Posudzoval sanej pokrok, ktorý Slovensko dosiahlo pri plnení odporúčaní pre jednotlivé krajiny prijatých Radou 12. júla 2016, následné opatrenianadväznosti na odporúčania prijatépredchádzajúcich rokochpokrok Slovenska pri dosahovaní jeho národných cieľov stratégie Európa 2020.

(4)Slovensko predložilo 26. apríla 2017 svoj národný program reforiem na rok 2017svoj program stability na rok 2017.cieľom zohľadniť prepojenia medzi nimi sa obidva tieto programy posudzovali súčasne.

(5)Príslušné odporúčania pre jednotlivé krajiny sa zohľadnilirámci programov členských štátov týkajúcich sa európskych štrukturálnychinvestičných fondov (ďalej len „EŠIF“) na roky 2014 – 2020.súladeprávnou úpravou EŠIF 8 platí, že ak je to nevyhnutné na podporu vykonávania príslušných odporúčaní pre jednotlivé krajiny, Komisia môže požiadať členský štát, aby preskúmal svoje príslušné programy EŠIFuskutočnilnich zmeny. Komisiauplatňovaniu uvedených pravidiel poskytla ďalšie usmernenia 9 .

(6)Slovenskosúčasnosti podlieha preventívnej časti Paktu stabilityrastu. Vláda vo svojom programe stability na rok 2017 plánuje zlepšiť celkový deficit na úroveň 1,3 % HDProku 2017ďalej postupne na úroveň 0 % HDProku 20192020. Očakáva sa, že strednodobý rozpočtový cieľ, ktorým je štrukturálny deficit na úrovni 0,5 % HDP, sa dosiahneroku 2018. Na základe programu stability sa očakáva, že pomer dlhu verejnej správyHDP do roku 2020 postupne klesne na 46 %. Makroekonomický scenár, na ktorom sa zakladajú tieto rozpočtové prognózy, je realistický.

(7)Rada 12. júla 2016 Slovensku odporučila dosiahnuť ročnú fiškálnu úpravu na úrovni 0,5 % HDP smeromstrednodobému rozpočtovému cieľuroku 2017.prognózy Komisiejari 2017 vyplýva, žeroku 2017 existuje riziko určitej odchýlky od uvedenej požiadavky.

(8)Vzhľadom na fiškálnu situáciu sa očakáva, že Slovenskoroku 2018 dosiahne ďalšiu úpravu smeromsvojmu strednodobému rozpočtovému cieľu, ktorým je štrukturálny deficit vo výške 0,5 % HDP. Podľa spoločne dohodnutej matrice úpravrámci Paktu stabilityrastu táto úprava znamená, že nominálna miera rastu čistých primárnych verejných výdavkov 10 nesmie prekročiť 2,9 %. To by zodpovedalo štrukturálnej úprave na úrovni 0,5 % HDP. Za predpokladu nezmenenej politiky existujerokoch 2017 až 2018 posudzovaných spoločne riziko značnej odchýlky od uvedenej požiadavky. Rada celkovo zastáva názor, že Slovensko musí byť pripravené prijať ďalšie opatrenia na dosiahnutie súladuustanoveniami Paktu stabilityrasturoku 2017žeroku 2018 budú potrebné ďalšie opatrenia na zaistenie súladuuvedenými ustanoveniami. Ako sa však stanovujenariadení (ES) č. 1466/97, pri posudzovaní rozpočtových plánovvýsledkov rozpočtového hospodárenia by sa malo zohľadniť rozpočtové sadlo členských štátov vzhľadom na cyklické podmienky. Ako sa pripomínaoznámení Komisie, ktoré je pripojenétýmto odporúčaniam pre jednotlivé krajiny, pri posudzovaní návrhu rozpočtového plánu na rok 2018následnom posudzovaní výsledkov rozpočtového hospodárenia za rok 2018 sa bude musieť náležite zohľadniť cieľ, ktorým je dosiahnutie zámerov fiškálnej politiky, ktoré prispievajúposilneniu prebiehajúceho oživenia, ako ajzaisteniu udržateľnosti verejných financií na Slovensku.tejto súvislosti má Komisiaúmysle využiť príslušný priestor na vlastné uváženie vzhľadom na cyklickú situáciu na Slovensku.

(9)Slovenské verejné financie naďalej čelia rizikudlhodobého hľadiska. Výdavky na zdravotnú starostlivosť naďalej ohrozujú dlhodobú udržateľnosť verejných financií, keďže zvyšovanie nákladovej efektívnosti zdravotnej starostlivosti na Slovensku zostáva naďalej problematické. Prijali sa určité kroky na racionalizáciu nemocničnej starostlivostizníženie nákladov, no konkrétne výsledky sa zatiaľ neprejavili. Preskúmanie výdavkovroku 2016 viedloidentifikácii potenciálnych úspor. Realizácia komplexnej reformy zdravotnej starostlivostivýdavkov na zdravotníctvopraxi však bola zatiaľ zdĺhavá, keďže zavádzanie systému platieb na základe skupín diagnózspúšťanie systémov elektronického zdravotníctva postupovalo len pomaly. Okrem toho sa očakáva, že deficit verejného dôchodkového systému sadlhodobého hľadiska zdvojnásobí,vek odchodu do dôchodku na Slovensku patrí medzi najnižšieEÚ. Nedávne úpravy dôchodkového systému maliveľkej časti príležitostnýkrátkodobý charakter.

(10)Poklesol počet daňových únikovprípadov vyhýbania sa daňovým povinnostiamvyvíja sa úsilie zamerané na zvýšenie dobrovoľnej daňovej disciplíny. Zlepšenia vo výbere daní značne znížili výpadok príjmovDPH, ktorý bolminulosti vysoký. Zdá sa, že obmedzenie podvodovDPH malo zároveň pozitívny vplyv na výber danepríjmu právnických osôb. Finančná správa sa zameriava na zlepšenie daňovej disciplínyoblasti DPH, najmä prostredníctvom kontrolnej činnosti. Zároveň sa hľadajú aj iné možnosti na posilnenie dobrovoľnej daňovej disciplíny.

(11)Napriek zlepšeniam na trhu práce, ktoré sú výsledkom solídneho hospodárskeho oživeniavýraznej tvorby pracovných miest, je pretrvávajúcim problémom dlhodobá nezamestnanosť. Miera dlhodobej nezamestnanosti je naďalej jednanajvyššíchEÚ. Týka sa predovšetkým marginalizovaných Rómov, osôbnízkou kvalifikácioumladých ľudí. Okrem toho pretrvávajú aj regionálne rozdiely – miera nezamestnanosti na východnom Slovensku je stále dvakrát vyššia akoBratislave. Účasť dospelých na celoživotnomdruhošancovom vzdelávaní zostáva nízka. Napriek opatreniam zameraným na podporu zapojenia osôbnízkymi príjmami do pracovného procesunapriek prebiehajúcej reforme verejných služieb zamestnanosti pretrvávajú ťažkosti pri zavádzaní individualizovanej podpory pre dlhodobo nezamestnanýchzraniteľné skupiny, pričom dôvodom je okrem iného vysoký počet riešených prípadov. Tento problém má riešiť slovenský akčný plán na integráciu dlhodobo nezamestnaných, ktorý jeveľkej časti financovanýEurópskeho sociálneho fondu,to komplexným prístupompersonalizovaným službám. Dosiahne sa to poskytovaním špecializovaného poradenstva, novým systémom vytvárania profilov, spoluprácou so súkromnými pracovnými agentúramiposkytovaním cielených programov odbornej prípravy navrhnutých zamestnávateľmi na základe potrieb regionálneho trhu práce. Účasť Rómov na slovenskom trhu práce je naďalej veľmi nízkazvyšovanie miery ich zamestnanosti napreduje len pomaly. Faktormi, ktoré prispievajúich slabej účasti na trhu práce, sú nízky stupeň dosiahnutého vzdelaniaúrovne zručností spoludiskrimináciou. Nízka miera zamestnanosti žienreprodukčnom veku je dôsledkom dlhej rodičovskej dovolenky (až tri roky), ktorú si zriedka vyberajú muži, nedostatku zariadení starostlivostideti (najmäprípade detí do troch rokov)obmedzeného využívania pružného pracovného času.

(12)Vzdelávací systém nie je dostatočne zameraný na zvyšovanie hospodárskeho potenciálu Slovenska. Výsledky vzdelávaniaúroveň základných zručností súmedzinárodnom porovnaní slabé a v rokoch 2012 až 2015 sa ďalej zhoršovali. Navyše pretrvávajú výrazné regionálne rozdiely. Slabá výkonnosť súvisí predovšetkým so silným vplyvom sociálno-ekonomického zázemiaetnického pôvodu študentov,otázkami rovnosti, prístupuinkluzívnosti, ako ajrelatívne nízkou atraktivitou učiteľského povolania. Napriek zvýšeniu platov učiteľov6 % v roku 2016ďalším zvýšeniam plánovaným na obdobie rokov 2017 až 2020 patria nekonkurencieschopné platové podmienkynedostatočná priebežná odborná príprava učiteľov medzi faktory, ktoré robia túto profesiu naďalej značne neatraktívnou,to najmä pre potenciálnych mladých učiteľovtých, ktorí žijúrozvinutejších častiach krajiny. Nedávno prijaté právne predpisy proti segregácii týkajúce sa marginalizovanej rómskej komunity sa ešte musiaplnej miere implementovať, aby priniesli pozitívne zmenyzvýšili zapojenie Rómov do inkluzívneho hlavného prúdu vzdelávaniaosobitným dôrazom na vzdelávaniestarostlivosťranom detstvepredškolské vzdelávanie.

(13)Slovenská verejná správa sa modernizuje, problémom je však naďalej korupcia. Vnímanie korupcie zostáva na vysokej úrovnije významnou prekážkou podnikania. Kontrolné mechanizmypresadzovanie protikorupčných pravidiel sa naďalej zdajú nedostatočnépolitické iniciatívy týkajúce sa oznamovania protispoločenskej činnostischránkových spoločností nemusia stačiť na vyriešenie tohto problému. Okrem toho prax verejného obstarávaniamnohých oblastiach nezodpovedá najlepším postupom. Pracuje sa na opatreniachoblasti odbornej prípravy, ktoré by pracovníkom umožnili používať efektívnejší systém verejného obstarávania. Konflikty záujmov, súťažné špecifikácie šité na mierunadmerné používanie kritéria najnižšej ceny však zostávajú problémomvedúobmedzeniu súťaže na základe kvalitatívnych kritérií. Dostupné informácie opakovane potvrdzujú, že nedostatky vo verejnom obstarávaní negatívne ovplyvňujú efektívnosť alokácie verejných zdrojov.

(14)Časté zmeny legislatívneho prostredia spôsobujú, že dodržiavanie právnych predpisov je pre spoločnosti zložiténákladné. Legislatívneregulačné postupyrežimy platobnej neschopnosti súpodnikateľského hľadiska navyše často vnímané ako nedostatočne ústretové. Nedávno bola vytvorená medzirezortná pracovná skupina pre Doing business pod vedením štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva, ktorá by mala do júna 2017 predložiť návrhy na zlepšenie podnikateľského prostredia. Na Slovensku naďalej existujú výrazné regulačné prekážkysektore služieb pre podniky. Komisiasnahe riešiť tento problém vydala januári 2017 konkrétne usmernenia pre jednotlivé povolania vo svojom oznámeníodporúčaniach reforiemoblasti regulácie odborných služieb, ktoré bolo súčasťou balíka opatrení na odstránenie prekážok na trhoch so službami 11 .    

(15)Zvyšovanie účinnosti – vrátane nezávislosti – justičného systému je pre Slovensko stále výzvou, hoci sa vyvíja úsilieriešenie nedostatkov. Naďalej však pretrvávajú obavy, pokiaľ ide efektívnosťnezávislosť súdnictva. Pre verejnú správu je navyše naďalej charakteristická neefektívnosť, nedostatočná kapacitafragmentácia, ktoré negatívne vplývajú na jej činnosť. Prijatie stratégie riadenia ľudských zdrojovoktóbri 2015nedávne schválenie zákonaštátnej službe sú krokmi správnym smerom. Nová, politicky nezávislá Rada pre štátnu službu bude dohliadať na dodržiavanie princípov zákona, ako aj Etického kódexu štátneho zamestnanca. Komplexnýneprehľadný regulačný rámec komplikuje vzťahy medzi zainteresovanými stranami na trhuenergiou. Nedávne zmenystanovovaní distribučných taríf naznačujú pokračujúci vplyvpolitickéhopodnikateľského prostredia. Prijatie právnych predpisov, ktoré dávajú vláde výhradné právo menovať predsedu regulačného orgánuumožňujú ministerstvu hospodárstvaministerstvu životného prostredia vstupovať do procesu stanovovania cien, bude pravdepodobne viesťobmedzeniu nezávislosti regulátora cien energie.

(16)Komisia vykonalakontexte európskeho semestra komplexnú analýzu hospodárskej politiky Slovenska, ktorú uverejnilasprávetejto krajine na rok 2017. Zároveň posúdila program stability, národný program reforiemnásledné opatrenianadväznosti na odporúčania adresované Slovenskupredchádzajúcich rokoch. Zohľadnila nielen ich význam pre udržateľnú fiškálnusociálno-ekonomickú politiku na Slovensku, ale aj ich súladpravidlamiusmerneniami EÚ vzhľadom na potrebu posilniť celkovú správu hospodárskych záležitostí EÚ zabezpečením vstupov na úrovni EÚ do budúceho vnútroštátneho rozhodovania.

(17)Rada na základe tohto posúdenia preskúmala program stabilityjej stanovisko 12 je zohľadnené najmäďalej uvedenom odporúčaní 1,

TÝMTO ODPORÚČA, aby Slovensko v rokoch 2017 a 2018 prijalo opatrenia s týmto cieľom:

1.Vykonávať svoju fiškálnu politikusúladepožiadavkami preventívnej časti Paktu stabilityrastu, čo znamená, že je potrebné vynaložiť značné finančné úsilieroku 2018. Pri prijímaní politických opatrení by sa malo zohľadniť dosiahnutie zámerov fiškálnej politiky, ktoré prispievajúposilneniu prebiehajúceho oživenia, ako ajzaisteniu udržateľnosti verejných financií na Slovensku. Zlepšiť nákladovú účinnosť systému zdravotnej starostlivosti vrátane implementácie projektu Hodnota za peniaze.

2.Zlepšiť aktivačné opatrenia pre znevýhodnené skupiny,to aj vykonávaním akčného plánu pre dlhodobo nezamestnanýchposkytovaním individualizovaných služiebcielenej odbornej prípravy. Zlepšiť pracovné príležitosti pre ženy,to najmä rozšírením cenovo dostupnejkvalitnej starostlivostideti. Zlepšiť kvalitu vzdelávaniazvýšiť účasť Rómovinkluzívnom hlavnom prúde vzdelávania.

3.Zvýšiť konkurenciutransparentnosť vo verejnom obstarávaníposilniť boj proti korupcii dôraznejším presadzovaním platných právnych predpisov. Prijaťvykonať komplexný plán na zníženie administratívnychregulačných prekážok pre podnikateľov. Zlepšiť účinnosť justičného systému vrátane skrátenia konaníobčianskychobchodných veciach.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda

(1) Ú. v. ES L 209, 2.8.1997, s. 1.
(2) COM(2017) 524 final.
(3) P8_ TA(2017)0038, P8_ TA(2017)0039P8_ TA(2017)0040.
(4) COM(2016) 725 final.
(5) COM(2016) 728 final.
(6) 2017/C92/01.
(7) SWD(2017) 90 final/2.
(8) Článok 23 nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) č. 1303/2013 zo 17. decembra 2013, ktorým sa stanovujú spoločné ustanoveniaEurópskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde, Európskom poľnohospodárskom fonde pre rozvoj vidiekaEurópskom námornomrybárskom fondektorým sa stanovujú všeobecné ustanoveniaEurópskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fondeEurópskom námornomrybárskom fondektorým sa zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 1083/2006, Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 320.
(9)

   COM(2014) 494 final.

(10) Čisté verejné výdavky pozostávajúcelkových verejných výdavkov bez úrokových výdavkov, výdavkov na programy Únie plne hradenýchfondov Únienediskrečných zmien vo výdavkoch na dávkynezamestnanosti. Tvorba hrubého fixného kapitálu financovanávnútroštátnych zdrojov je rozložená na obdobie štyroch rokov. Diskrečné opatrenia na strane príjmov alebo zvýšenia príjmov vyplývajúceprávnych predpisov sú započítané. Jednorazové opatrenia na strane príjmov aj výdavkov sú vzájomne započítané.
(11) COM(2016) 820 final, COM(2016) 821 final, COM(2016) 822 final, COM(2016) 823 final, COM(2016) 824 final.
(12) Podľa článku 5 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 1466/97.
Top