EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017AR2776

Stanovisko Európskeho výboru regiónov – Právne akty stanovujúce použitie regulačného postupu s kontrolou

Ú. v. EÚ C 164, 8.5.2018, p. 82–83 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

8.5.2018   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 164/82


Stanovisko Európskeho výboru regiónov – Právne akty stanovujúce použitie regulačného postupu s kontrolou

(2018/C 164/14)

Spravodajca:

François Decoster (FR/ALDE), poslanec regionálneho zastupiteľstva Hauts-de-France

Referenčný dokument:

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa viacero právnych aktov stanovujúcich použitie regulačného postupu s kontrolou prispôsobuje článkom 290 a 291 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

[COM(2016) 799 – 2016/0400 (COD)]

POLITICKÉ ODPORÚČANIA

EURÓPSKY VÝBOR REGIÓNOV

1.

Považuje za nevyhnutné, aby Európska únia disponovala vykonávacou právomocou, ktorá má pomáhať zákonodarcovi pri najtechnickejších aspektoch jeho práce a umožniť tak v celej EÚ jednotné a rýchle uplatňovanie právnych predpisov.

2.

V tejto súvislosti zdôrazňuje, že toto vykonávanie sa obmedzuje len na nepodstatné prvky legislatívnych aktov a prebieha čo najtransparentnejším spôsobom pod kontrolou zákonodarcu, Európskeho parlamentu a Rady, členských štátov a miestnych a regionálnych orgánov.

3.

Pripomína, že za vykonávanie európskych právnych predpisov sú zodpovedné členské štáty, že tieto predpisy veľmi často implementujú miestne a regionálne orgány a že ich účasť na vykonávaní európskych právnych predpisov je preto nevyhnutným demokratickým a praktickým predpokladom.

4.

Pripomína svoju podporu reformám systému komitológie zavedeným prostredníctvom Lisabonskej zmluvy a vytvoreniu dvoch režimov pozostávajúcich z delegovaných aktov a vykonávacích aktov, ktoré sú upravené v článkoch 290 a 291 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, pričom delegovanými aktmi sa nahradil bývalý regulačný postup s kontrolou, ktorý sa uplatňoval na politicky najcitlivejšie oblasti, ako je napríklad životné prostredie, poľnohospodárstvo, finančné služby a služby zdravotnej starostlivosti.

5.

Podporuje zmenu existujúcich základných aktov, na ktoré sa tento návrh vzťahuje, aby sa odkazy na regulačný postup s kontrolou, ktoré sa v nich uvádzajú, nahradili odkazmi na články 290 a 291 ZFEÚ.

6.

Podporuje zmenu v prístupe, pre ktorý sa Komisia v súvislosti so svojím návrhom z roku 2013 rozhodla, a na základe ktorého si Komisia ďalej nepraje, aby sa všeobecne odkazy na regulačný postup s kontrolou uvedené v základných aktoch považovali za odkazy na článok 290 alebo článok 291 V rámci tohto postupu by sa potom každý jednotlivý právny akt musel vykladať spolu s príslušným nariadením, ak by sa toto nariadenie prijalo. Je vhodnejšie, aby sa zmenil každý jeden príslušný základný akt.

7.

V súvislosti s trvaním splnomocnenia podporuje postoj Komisie, podľa ktorého je neobmedzené trvanie splnomocnenia odôvodnené tým, že zákonodarca má možnosť splnomocnenie kedykoľvek odvolať. Ak by sa stanovilo toto splnomocnenie na obdobie piatich rokov a zaviedla povinnosť predkladania správ pred automatickým obnovením, Komisia by musela po piatich rokoch od prijatia skúmaného návrhu podať správu ku každému aktu, čo by znamenalo značnú administratívnu záťaž.

Spoločná dohoda o delegovaných aktoch

8.

Víta podpísanie Spoločnej dohody Európskeho parlamentu, Rady a Komisie o delegovaných aktoch, ktorá tvorí prílohu Medziinštitucionálnej dohody o lepšej tvorbe práva (1), a v ktorej sa stanovuje rámec na vymedzenie cieľov, rozsahu, trvania a podmienok delegovania.

9.

Pripomína, že kritériá a postup pri prijímaní delegovaných aktov sa musia veľmi jasne vymedziť a správne obmedziť, aby sa neoslabila úloha zákonodarcu.

10.

Z tohto dôvodu žiada, aby Komisia v prípade pochybností o podstatnej povahe prvku, ktorého sa návrh delegovaného aktu týka, upustila od svojho úmyslu a aby sa právny akt prijal v súlade s riadnym legislatívnym postupom.

11.

Víta jasný záväzok týkajúci sa systematických konzultácií s expertmi členských štátov pri príprave a vypracovávaní delegovaných aktov, nie je si však istý tým, či sú tieto konzultácie dostatočne vymedzené, transparentné a záväzné.

12.

Víta posilnenie kontroly Európskeho parlamentu pri prijímaní delegovaných aktov.

13.

V tejto súvislosti však vyjadruje poľutovanie nad tým, že sa nepredpokladajú konzultácie so zástupcami miestnych a regionálnych orgánov, a to aj napriek tomu, že vykonávanie delegovaných aktov sa týchto orgánov do veľkej miery týka.

14.

Zdôrazňuje, že účasť miestnych a regionálnych orgánov na tejto kontrole má zásadný význam vzhľadom na to, že ide o úroveň verejnej správy, ktorá vykonáva prevažnú časť právnych predpisov EÚ.

15.

Žiada, aby Výbor regiónov dostal všetky dokumenty v rovnakom čase ako experti členských štátov, a to aj návrhy delegovaných aktov, a aby jeho zástupcovia mali systematický a jednoduchý prístup na zasadnutia expertných skupín Komisie, ktoré sa zaoberajú prípravou delegovaných aktov.

16.

Víta záväzok Komisie, Európskeho parlamentu a Rady zriadiť najneskôr do konca roka 2017 spoločný funkčný register delegovaných aktov, ktorý by umožnil zvýšiť kontrolu vykonávania delegovaných právomoci Komisie a ich transparentnosti, ľahšie plánovať a spätne zistiť všetky štádia životného cyklu delegovaného aktu.

Analýza zásad subsidiarity a proporcionality

17.

Domnieva sa, že návrh nariadenia nie je prekážkou pri uplatňovaní zásady subsidiarity, pretože táto otázka sa týka delegovania právomoci medzi jednotlivé inštitúcie Európskej únie.

18.

Z rovnakého dôvodu sa domnieva, že návrh nariadenia nie je prekážkou pri uplatňovaní zásady proporcionality, pretože je primeraný na dosiahnutie sledovaného cieľa nariadením a na prispôsobenie viacerých základných aktov s článkami 290 a 291 ZFEÚ a že neprekračuje rámec toho, čo je potrebné.

19.

Pripomína však význam zásad subsidiarity a proporcionality a zdôrazňuje, že uvedené zásady sa nemôžu uplatňovať iba pri vypracovávaní a prijímaní európskych právnych predpisov, ale aj pri ich vykonávaní.

20.

Zastáva názor, že delegovanie podľa článku 290 ZFEÚ, ktorým sa prenáša právomoc zákonodarcu EÚ na Komisiu, nastoľuje predovšetkým otázku proporcionality, pretože je výsledkom kompromisu o regulačnej hĺbke aktu, ale nemení sa ním rozdelenie právomocí medzi EÚ a členskými štátmi.

21.

Domnieva sa naopak, že vykonávanie podľa článku 291 ZFEÚ spočíva vo výkone právomoci inštitúciami EÚ, ktorá prináleží v prvom rade členským štátom, a teda ide skôr o otázku subsidiarity.

22.

Domnieva sa preto, že Komisia musí vo svojej činnosti, a to najmä pri prijímaní výkonných opatrení, neprestajne dbať o dodržiavanie týchto zásad.

V Bruseli 1. decembra 2017

Predseda Európskeho výboru regiónov

Karl-Heinz LAMBERTZ


(1)  Ú. v. EÚ L 123, 12.5.2016, s. 1.


Top