Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0499

    SPRÁVA KOMISIE o využívaní zmluvných zamestnancov v roku 2014

    COM/2016/0499 final

    V Bruseli9. 8. 2016

    COM(2016) 499 final

    SPRÁVA KOMISIE

    o využívaní zmluvných zamestnancov v roku 2014


    OBSAH

    1.Úvod

    2.Vývoj počtu zmluvných zamestnancov v Komisii od roku 2004

    3.Rozdelenie zmluvných zamestnancov Komisie podľa pohlavia a funkčnej skupiny

    4.Rozdelenie zmluvných zamestnancov Komisie podľa štátnej príslušnosti

    5.Rozdelenie zmluvných zamestnancov Komisie podľa útvaru

    5.1.Rozdelenie podľa pohlavia a GR

    5.2.1.Zmluvní zamestnanci podľa článku 3a

    5.2.Rozdelenie podľa druhu zmluvy

    5.2.2.Pomocní zmluvní zamestnanci podľa článku 3b

    6.Rozdelenie zmluvných zamestnancov v ostatných inštitúciách a agentúrach

    6.1.Rozdelenie zmluvných zamestnancov v ostatných inštitúciách

    6.1.1.Rozdelenie podľa pohlavia a funkčnej skupiny v ostatných inštitúciách

    6.1.2.Rozdelenie podľa štátnej príslušnosti v ostatných inštitúciách

    6.2.Rozdelenie zmluvných zamestnancov v agentúrach

    6.2.1.Rozdelenie podľa pohlavia a funkčnej skupiny v agentúrach

    6.2.2.Rozdelenie podľa štátnej príslušnosti v agentúrach

    1.Úvod

    Touto správou je splnená povinnosť vyplývajúca z článku 79 ods. 3 Podmienok zamestnávania ostatných zamestnancov Európskej únie (ďalej len „PZOZ“), v ktorom sa stanovuje, že „Komisia predloží ročnú správu o používaní zmluvných zamestnancov vrátane počtov úradníkov, úrovne a typu pracovných miest, zemepisnej rovnováhy a rozpočtových zdrojov na každú funkčnú skupinu“. Táto správa poskytuje podrobný prehľad o zmluvných zamestnancoch (ďalej len „ZZ“) zamestnaných k 31. decembru 2014.

    Rozpočtové údaje (ktoré sa každý rok zasielajú rozpočtovému orgánu spolu s návrhom rozpočtu – pracovný dokument, časti II a III) zohľadňujú ZZ zamestnaných v čase predloženia návrhu rozpočtu (vrátane ZZ prijatých na základe pridelených rozpočtových prostriedkov), t. j.: zoznam k 1. aprílu roka N – 1 (kde N je rok návrhu rozpočtu), plnenie rozpočtu roka N – 2 a žiadosti o rozpočtové prostriedky spolu s odhadmi ekvivalentov plného pracovného času na rok N. Týmto sa vysvetľujú možné rozdiely v počtoch ZZ medzi oboma zdrojmi údajov.

    Táto správa obsahuje údaje týkajúce sa všetkých európskych inštitúcií [vrátane Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) v prevádzke od 1. 1. 2011] a agentúr v zmysle článku 1a služobného poriadku. Údaje týkajúce sa Komisie sú podrobnejšie a zahŕňajú zamestnancov financovaných z prevádzkových riadkov a riadkov určených na výskum, ďalej zamestnancov úradov, delegácií, zastúpení a Spoločného výskumného centra (Joint Research Centre – JRC).

    V článku 80 PZOZ sa stanovuje vzťah medzi funkčnou skupinou (ďalej len „FS“) a úlohami, ktoré môže vykonávať ZZ:

    Funkčná skupina

    Platová trieda

    Úlohy

    IV

    13 až 18

    Administratívne, poradenské, jazykové úlohy a ekvivalentné technické úlohy vykonávané pod dozorom úradníkov alebo dočasných zamestnancov.

    III

    8 až 12

    Výkonné, plánovacie, účtovnícke a iné rovnocenné technické úlohy vykonávané pod dozorom úradníkov alebo dočasných zamestnancov.

    II

    4 až 7

    Kancelárske a sekretárske práce, riadenie administratívy a iné rovnocenné úlohy vykonávané pod dozorom úradníkov alebo dočasných zamestnancov.

    I

    1 až 3

    Manuálne a administratívne pomocné služobné úlohy vykonávané pod dozorom úradníkov alebo dočasných zamestnancov.



    Kategória zmluvných zamestnancov vznikla v roku 2004 v rámci reformy služobného poriadku. Odvtedy ZZ užitočne prispeli k práci inštitúcií schopnosťami, ktorými príslušná inštitúcia nie vždy disponovala, ale aj vykonávaním podporných administratívnych činností za nižšie náklady.

    Platí to najmä pre funkcie zodpovedajúce FS I, ktorá od roku 2004 nahradila kategóriu D u úradníkov. Odvtedy nebolo v žiadnej inštitúcii s výnimkou Parlamentu zorganizované výberové konanie pre úradníkov na miesta zriadencov, vodičov a iné pracovné miesta, ktoré zvyčajne patria do úrovne FS I.

    2.Vývoj počtu zmluvných zamestnancov v Komisii od roku 2004

    Na konci roku 2014 dosiahol celkový počet ZZ vo všetkých inštitúciách a agentúrach okolo 11 100. Komisia z nich zamestnáva približne 58 %, zatiaľ čo v roku 2012 ich zamestnávala 60 %. Keďže stav ZZ v Komisii bol do roku 2013 relatívne stabilný, predtým ako začal rásť v roku 2014, možno tento relatívny pokles podielu ZZ v Komisii vysvetliť zvýšeným počtom ZZ v ostatných inštitúciách a agentúrach.

    Podrobné rozdelenie podľa inštitúcií a agentúr sa analyzuje ďalej.

    Počet zmluvných zamestnancov v Komisii sa od roku 2004 vyvíjal takto 1 :

    Tabuľka 1

    Tento nárast počtu ZZ v Komisii, ktorý dosiahol približne 6 400 osôb v roku 2014, možno vysvetliť na jednej strane postupným zánikom kategórie pomocných zamestnancov (v roku 2003 ich bolo takmer 3 000) v prospech pomocných ZZ (článok 3b PZOZ), nahradením bývalej kategórie úradníkov D kategóriou ZZ (článok 3a PZOZ) a premenou pracovných miest úradníkov na rozpočtové prostriedky pre ZZ v úradoch. Prijímanie zmluvných zamestnancov navyše pokračovalo na účely dočasného zastúpenia úradníkov podľa článku 3b PZOZ.

    Počet ZZ sa každý rok zvyšoval až do roku 2009 a v roku 2010 sa mierne znížil. Toto zníženie je najmä dôsledkom očakávania výsledkov nových výberových konaní CAST 2010.

    V roku 2011 naznačujú údaje Komisie určitú stabilizáciu, ktorá je výsledkom dvoch opačných účinkov. Na jednej strane po vytvorení ESVČ do nej odišlo z personálu Komisie 277 zmluvných zamestnancov (ktorí pracovali pre Generálne riaditeľstvo RELEX v delegáciách a ústredí), na druhej strane Komisia v rokoch 2010 – 2011 prijala 275 ZZ. Ak by zamestnanci neboli prešli do ESVČ, vývoj počtu zamestnancov by bol v rokoch 2010 – 2011 na úrovni +4,6 %, čo by zodpovedalo priemernému vývoju zaznamenanému v rokoch 2008 a 2009.

    V rokoch 2012 a 2013 počet ZZ mierne klesol (–1 %, resp. –2 %), a to najmä vzhľadom na všeobecné znižovanie stavu a očakávanie nadobudnutia účinnosti nového služobného poriadku v januári 2014.

    V septembri 2013 Komisia uverejnila výzvu na vyjadrenie záujmu o miesta zmluvných zamestnancov podľa článku 3b, vďaka ktorej bolo možné ponúknuť generálnym riaditeľstvám (ďalej len „GR“) nových uchádzačov 2 . Vzhľadom na rôzne lehoty pri výbere a zamestnávaní zamestnancov jej skutočný vplyv bude viditeľný najmä pri údajoch od roku 2014.

    Okrem toho nadobudnutie účinnosti nového služobného poriadku 1 januára 2014 umožnilo rozšíriť trvanie zamestnania ZZ podľa článku 3b až na šesť rokov. Viacerí zmluvní zamestnanci, ktorí už odpracovali tri roky a naďalej v Komisii pracujú ako dočasní zamestnanci, tak mohli byť znovu zamestnaní na ďalšie zmluvné obdobie, čo Komisii umožnilo získať už vyškolených a okamžite zaraditeľných zmluvných zamestnancov a zároveň znížiť počet dočasných zamestnancov 3 .



    3.Rozdelenie zmluvných zamestnancov Komisie podľa pohlavia a funkčnej skupiny

    Rozdelenie zmluvných zamestnancov podľa FS je uvedené v nasledujúcej tabuľke.

    Rozdelenie podľa pohlavia a funkčnej skupiny v roku 2014 4

    Tabuľka 2

    2014

    K 31. decembru 2014 pôsobilo v Komisii 6 440 ZZ. Najviac zastúpená funkčná skupina je úroveň FS II, takmer 40 % pracovných miest v roku 2014, čo predstavuje nárast v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Tieto osoby vykonávajú sekretárske a iné podobné práce, ale napríklad aj práce súvisiace so starostlivosťou o deti. Nasledujú ZZ vo FS IV a FS III.

    Rovnováha medzi mužmi a ženami je vo všeobecnosti stabilná: v roku 2013 bolo medzi ZZ 62,8 % žien oproti 63,4 % v roku 2014.

    Možno konštatovať, že vo FS IV bola v roku 2014 takmer dosiahnutá rodová rovnováha. Rozdelenie podľa pohlavia v ostatných FS sa od roku 2011 výraznejšie nezmenilo. Vo FS II je podiel žien citeľne vyšší (83,5 % v roku 2014) a v menšej miere to platí aj pre FS III (59,8 % v roku 2014). Naopak vo FS I nachádzame viac mužov (63,5 % v roku 2014).

    Táto situácia odráža „tradičné“ rozdelenie podľa druhu vykonávaných úloh: vo FS II sú to sekretárske práce alebo starostlivosť o deti, zatiaľ čo vo FS I ide väčšinou o prácu zriadencov alebo vodičov.

    4.Rozdelenie zmluvných zamestnancov Komisie podľa štátnej príslušnosti

    Medzi ZZ sú v zostupnom poradí najviac zastúpení občania týchto štátnych príslušností: Belgičania, Taliani, Francúzi, Španieli a Rumuni, ďalej Poliaci a Gréci. Toto zastúpenie je od roku 2005 v prípade prvých štyroch štátnych príslušností rovnaké. Podiel štátnych príslušníkov Spojeného kráľovstva, Nemecka, ako aj Poľska a Holandska je v porovnaní s ich obyvateľstvom pomerne nízky. Naopak, Belgicko a Taliansko majú z tohto hľadiska medzi ZZ vysoké zastúpenie.

    Treba poznamenať, že po pristúpení Chorvátska k Európskej únii 1. júla 2013 v Komisii k 31. decembru 2014 pôsobilo 59 chorvátskych zmluvných zamestnancov.



    Rozdelenie zmluvných zamestnancov Komisie podľa štátnej príslušnosti a pohlavia v roku 2014 5

    Tabuľka 3



    Rozdelenie ZZ podľa štátnej príslušnosti ovplyvňuje niekoľko faktorov vrátane sídla európskych inštitúcií a trvania ponúkaných zmlúv.

    Väčšina pracovníkov sa zamestnáva na obmedzené obdobie, a preto majú úspešní uchádzači tendenciu skôr prijať pracovnú ponuku, ak bývajú v mieste, kde sídli predmetná inštitúcia, prípadne v jeho blízkosti. Naopak pre uchádzačov s rodinou je niekedy náročné opustiť svoju krajinu pôvodu a presťahovať sa do sídla príslušnej inštitúcie na pomerne krátke obdobie.

    ZZ sú zamestnaní v Komisii na základe článku 3b PZOZ, t. j. na počiatočné obdobie jedného roka s predĺžením o dva roky. Od nadobudnutia účinnosti nového služobného poriadku v roku 2014 je trvanie týchto zmlúv teraz stanovené na maximálne šesť rokov.

    Faktor geografickej blízkosti sa odráža aj v zložení zoznamov uchádzačov, z ktorých si Komisia vyberá. Je však dôležité pripomenúť, že neexistujú žiadne kvóty štátnej príslušnosti: prijímanie sa uskutočňuje na základe požadovaného profilu, schopností a jazykových znalostí uchádzačov.

    Taká istá tendencia spojená s miestom pobytu vyplýva z tabuľky týkajúcej sa rozdelenia podľa štátnej príslušnosti v ostatných inštitúciách a agentúrach.

    Rozdelenie zmluvných zamestnancov podľa pohlavia a funkčnej skupiny 6

    Tieto tabuľky umožňujú analýzu rozdelenia podľa FS, štátnej príslušnosti a pohlavia. V roku 2014 ako aj v predchádzajúcich rokoch boli vo FS IV a FS II príslušníci všetkých členských štátoch. V roku 2014 však vo FS III neboli zastúpení Luxemburčania a vo FS I Rakúšania.

    Tabuľka 4

    FS IV

     

    FS III


    FS II



    FS I

    5.Rozdelenie zmluvných zamestnancov Komisie podľa útvaru

    V nasledujúcom oddiele sú údaje o ZZ rozdelené podľa GR. Rozdiely medzi GR možno vysvetliť najmä rôznymi úlohami, ktoré sú im zverené. Napríklad GR DEVCO zamestnáva väčšinou zmluvných zamestnancov FS IV v delegáciách i v ústredí, ktorí sú zodpovední za medzinárodnú pomoc a spoluprácu alebo riadenie programov, pričom OIB zamestnáva najmä administratívnych asistentov alebo pracovníkov v oblasti starostlivosti o deti, ktorí sú vo FS II.

    Okrem toho rozpočtové prostriedky pridelené na politiku nahrádzania chýbajúcich zamestnancov umožňujú zachovať neprerušované fungovanie útvarov, ktoré by bez týchto dočasných náhrad nebolo rovnako uspokojivé.

    5.1.Rozdelenie podľa pohlavia a GR 7

    Tabuľka 5

    5.2.    Rozdelenie podľa druhu zmluvy 8

    5.2.1.Zmluvní zamestnanci podľa článku 3a

    Tabuľka 6


    5.2.2.Pomocní zmluvní zamestnanci podľa článku 3b

    Tabuľka 7


    6.Rozdelenie zmluvných zamestnancov v ostatných inštitúciách a agentúrach

    V roku 2014 sa celkový počet ZZ v iných inštitúciách a agentúrach zvýšil na 4 624 oproti 4 179 v roku 2013. To predstavuje zvýšenie o 10,6 % v rokoch 2013 – 2014.

    Tabuľka 8

    Vývoj rozdelenia zmluvných zamestnancov
    v ostatných inštitúciách a agentúrach od roku 2010
    9

    * Výrazné zvýšenie počtu ZZ v rokoch 2010 – 2011 súvisí do veľkej miery s vytvorením ESVČ, ktorá začala fungovať 1. januára 2011, keďže sa do nej presunulo 313 ZZ z Komisie. Bližšie podrobnosti sú k dispozícii v správe Komisie Rade o využívaní zmluvných zamestnancov v roku 2011.

    6.1.Rozdelenie zmluvných zamestnancov v ostatných inštitúciách 10

    Počet ZZ v ostatných inštitúciách vzrástol o 17,7 % v rokoch 2013 – 2014. Toto zvýšenie je do veľkej miery dôsledkom nárastu počtu ZZ v Európskom parlamente v rokoch 2013 – 2014 (zo 874 ZZ na 1 210 ZZ), čo predstavuje zvýšenie o 38,4 % v tejto inštitúcii. Tento nárast počtu ZZ v Európskom parlamente v roku 2014 možno vysvetliť rozhodnutím o internalizácii bezpečnosti a o prijatí ZZ do FS I na vykonávanie tejto úlohy.

    Tabuľka 9

    Rozdelenie zmluvných zamestnancov v ostatných inštitúciách v roku 2014

    6.1.1.Rozdelenie podľa pohlavia a funkčnej skupiny v ostatných inštitúciách 11

    Tabuľka 10

    6.1.2.Rozdelenie podľa štátnej príslušnosti v ostatných inštitúciách 12

    Tabuľka 11

    6.2.Rozdelenie zmluvných zamestnancov v agentúrach

    Počet ZZ v agentúrach trvalo a pravidelne rastie. Celkový počet ZZ v agentúrach sa zvýšil z 1 933 v roku 2010 na 2 214 v roku 2011, 2 408 v roku 2012, 2 522 v roku 2013 a 2 582 v roku 2014.

    Na základe kategorizácie, ktorú zostavilo GR BUDG, z analýzy dostupných informácií vyplýva rozdelenie agentúr do troch kategórií: decentralizované agentúry, spoločné podniky a Európsky inovačný a technologický inštitút a výkonné agentúry.

    Rozdelenie zmluvných zamestnancov v agentúrach 13

    Tabuľka 12

    45 % ZZ sú zamestnanci výkonných agentúr a 48 % decentralizovaných agentúr. Zvyšok (7 %) zamestnávajú spoločné podniky a Európsky inovačný a technologický inštitút.

    Zvýšenie počtu zmluvných zamestnancov v rokoch 2010 – 2014 odráža zvýšenie počtu agentúr a ich úloh.

    V roku 2014 vzniklo aj niekoľko nových spoločných podnikov: 1. ECSEL (elektronické komponenty a systémy pre vedúce postavenie Európy), ktorý preberá činnosti spoločného podniku ARTEMIS a ENIAC, 2. BBI (spoločný podnik pre priemyselné odvetvia využívajúce biologické materiály) a 3. S2R (Shift2Rail).

    6.2.1.Rozdelenie podľa pohlavia a funkčnej skupiny v agentúrach

    Rozdelenie podľa FS je vo všetkých troch kategóriách agentúr pomerne homogénne a od roku 2012 stabilné.

    Rozdelenie podľa funkčnej skupiny v agentúrach v roku 2014 14

    Tabuľka 13

     Tabuľka 14

    6.2.2.Rozdelenie podľa štátnej príslušnosti v agentúrach

    Z geografického hľadiska treba poznamenať, že sídlo agentúry zohráva kľúčovú úlohu, pokiaľ ide o štátnu príslušnosť ZZ.

    Geografické zastúpenie vo výkonných agentúrach, ktoré sa nachádzajú na rovnakých miestach ako Komisia, odráža aj rovnaké trendy: najpočetnejší sú štátni príslušníci Francúzska, Belgicka, Talianska a Španielska.

    Aj sídlo ostatných agentúr a spoločných podnikov má vplyv na rozdelenie ZZ podľa štátnej príslušnosti.

    Rozdelenie podľa štátnej príslušnosti v agentúrach v roku 2014 15

    Tabuľka 15

    Tabuľka 16

    (1) Zdroj: Analytická platforma HR Komisie.
    (2)  V roku 2013 mohli GR databázy existujúcich uchádzačov len ťažko využívať a určité profily boli nedostatočne pokryté.
    (3)  Konkrétne sa počet dočasných zamestnancov znížil zo 415 k 1. júlu 2013 na 188 k 1. júlu 2014.
    (4) Zdroj: Analytická platforma HR Komisie.
    (5) Zdroj: Analytická platforma HR Komisie.
    (6) Zdroj: Analytická platforma HR Komisie.
    (7) Zdroj: Analytická platforma HR Komisie.
    (8) Zdroj: Analytická platforma HR Komisie.
    (9) Zdroj: Eurostat.
    (10) Zdroj: Eurostat.
    (11) Zdroj: Eurostat.
    (12) Zdroj: Eurostat.
    (13) Zdroj: Eurostat.
    (14) Zdroj: Eurostat.
    (15) Zdroj: Eurostat.
    Top