Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015IR5066

    Stanovisko Európskeho výboru regiónov — Spoločne na podporu zamestnanosti a rastu: prínos národných a regionálnych podporných bánk k Investičnému plánu pre Európu

    Ú. v. EÚ C 240, 1.7.2016, p. 6–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    1.7.2016   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 240/6


    Stanovisko Európskeho výboru regiónov — Spoločne na podporu zamestnanosti a rastu: prínos národných a regionálnych podporných bánk k Investičnému plánu pre Európu

    (2016/C 240/02)

    Spravodajca:

    Adam BANASZAK (PL/EKR), podpredseda zastupiteľstva Kujavsko-pomoranského vojvodstva

    Referenčné dokumenty:

    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu a Rade – Spolupráca v oblasti zamestnanosti a rastu: Úloha národných podporných bánk (NPB) pri podpore Investičného plánu pre Európu

    COM(2015) 361 final

    POLITICKÉ ODPORÚČANIA

    EURÓPSKY VÝBOR REGIÓNOV

    1.

    víta opatrenia Komisie v prospech podporných bánk, ako aj vytváranie investičných platforiem, ako dôležité prvky investičného plánu pre Európu. Zároveň však kritizuje skutočnosť, že hoci formálna definícia národných podporných bánk v zásade zahŕňa aj regionálne banky, fakticky sa Komisia v oznámení zameriava len na úlohu celoštátnej úrovne a podnecuje iba zriaďovanie nových národných podporných bánk. Pritom by sa však v investičnom pláne mali uznať a zohľadniť aj podporné banky pôsobiace na miestnej a regionálnej úrovni.

    2.

    Pripomína definíciu podporných bánk alebo inštitúcií uvedenú v nariadení o Európskom fonde pre strategické investície, podľa ktorej ide o „právne subjekty vykonávajúce finančné činnosti na profesionálnom základe, ktorým členský štát alebo subjekt členského štátu na ústrednej, regionálnej alebo miestnej úrovni udelil mandát vykonávať rozvojové alebo podporné činnosti“.

    3.

    Nazdáva sa, že podporné banky, vybudované na základe rôznych modelov, zohrávajú dôležitú úlohu pri zmierňovaní dôsledkov hospodárskej a finančnej krízy, najmä vzhľadom na zníženie verejných investícií na miestnej a regionálnej úrovni, ktoré potvrdila nedávna spoločná správa Európskeho výboru regiónov a OECD.

    4.

    V tejto súvislosti konštatuje, že v niektorých krajinách za podporu investícií, ktoré majú význam pre miestne a regionálne orgány, zodpovedajú banky s celoštátnou pôsobnosťou (napr. Francúzsko, Poľsko), ktorých spoluvlastníkmi sú niekedy územné samosprávy (severské štáty a Holandsko). Inde existujú okrem národných podporných bánk aj regionálne podporné banky (napr. „nemecký model“), ktoré sú (čiastočne alebo úplne) vo vlastníctve príslušných spolkových krajín a plnia pre danú spolkovú krajinu špecifickú podpornú funkciu. Samotná povaha podporných bánk sa líši v závislosti od historických skúseností a hospodárskej situácie v príslušnej krajine alebo regióne.

    5.

    Poznamenáva, že podporné inštitúcie nemajú vždy podobu bánk – v niektorých krajinách pôsobia ako agentúry, investičné spoločnosti alebo fondy, ktoré majú často povahu fondov rizikového kapitálu, a i tieto nebankové subjekty by mohli zohrávať dôležitú úlohu v investičnom pláne pre Európu.

    6.

    Upozorňuje, že finančné nástroje na miestnej a regionálnej úrovni zatiaľ nie sú k dispozícii vo všetkých členských štátoch alebo sa existujúce nástroje a skúsenosti nedajú optimálne využívať a zapojenie súkromného sektora je zvyčajne obmedzené na plnenie zmlúv, preto je ešte viac potrebné podporovať rozvoj miestnych podporných finančných inštitúcií.

    7.

    Zdôrazňuje, že existujú rôzne spôsoby zriaďovania podporných bánk, ako ukazuje história vzniku tých existujúcich – buď boli vytvorené hneď od začiatku ako nezávislé inštitúcie alebo sa vyvinuli z oddelení verejných bánk.

    8.

    Poukazuje na potrebu vytvárať a prevádzkovať podporné banky ako nástroje hospodárskej, štrukturálnej a sociálnej politiky, okrem iného v reakcii na štrukturálne nedostatky, resp. zlyhanie na trhoch (aj regionálnych), a zároveň si uvedomuje ťažkosti spojené so snahou jednoznačne vymedziť a posúdiť prípady zlyhania trhu. V tejto súvislosti sa zasadzuje za trvalý širší výklad pojmu „zlyhanie trhu“.

    9.

    Upriamuje pozornosť Európskej komisie na to, že je nesmierne dôležité, aby mali orgány verejnej správy väčší vplyv na výber finančných opatrení slúžiacich záujmom na miestnej úrovni. Keď sa postoj miestnych a regionálnych orgánov nezohľadňuje, často to vedie k podpore investícií do projektov, ktoré sú nezlučiteľné s regionálnymi operačnými programami a miestnymi stratégiami.

    10.

    Poukazuje na to, že existujú značné rozdiely v úrovni rozvoja jednotlivých národných podporných systémov, čo má za následok systémové nedostatky v krajinách a regiónoch, kde je tento typ bankovníctva menej rozvinutý. Dôsledkom môže byť nie vždy dostatočná podpora miestnych orgánov a podnikov zo strany národných podporných bánk, ktoré by mali svoju ponuku väčšmi decentralizovať.

    11.

    Vyjadruje znepokojenie nad tým, že centralizované modely podpory, opierajúce sa výhradne o národnú banku a jej miestne neautonómne pobočky, nie vždy plne zodpovedajú potrebám miestnych spoločenstiev, najmä v menej rozvinutých regiónoch a tam, kde je vplyv samospráv na národnú podpornú banku výrazne obmedzený.

    12.

    Zastáva názor, že pri výbere modelu podporného bankovníctva musia mať miestne a regionálne orgány na zreteli tieto nadradené ciele a kritériá hodnotenia účinnosti na každej úrovni: odstránenie nedostatkov trhu, trvalé zvýšenie počtu pracovných miest a zameranie na záujmy miestnych spoločenstiev a dosahovanie verejných cieľov v oblasti hospodárskeho rozvoja.

    13.

    Vyjadruje znepokojenie nad tým, že požiadavka Európskej komisie, aby sa všetky nové podporné banky a nové finančné produkty, ktoré ponúkajú, posudzovali ex-ante, môže značne oslabiť ich operačné kapacity a aj skomplikovať samotný proces zriaďovania takýchto bánk tak na vnútroštátnej, ako aj na regionálnej úrovni. Okrem toho treba na margo požiadaviek takejto analýzy uviesť, že v menej rozvinutých regiónoch bude často ťažké určiť zlyhania trhu, keď sociálno-ekonomická situácia celého regiónu môže byť prejavom zlyhania trhu v porovnaní s rozvinutejšími oblasťami.

    14.

    Dúfa, že sa zintenzívni spolupráca medzi Výborom regiónov a Európskou investičnou bankou. Zasadzuje sa za vytvorenie komplementárnej siete verejných podporných bánk v súlade so zásadou subsidiarity, čo by prispelo k dosiahnutiu súčinnosti v hospodárskej a sociálnej oblasti. Uvítal by, keby sa tento systém stal priestorom pre medziregionálnu a medzinárodnú výmenu skúseností a znalostí a keby sa zároveň podarilo zabrániť riziku nadmernej centralizácie postupov.

    Návrhy

    15.

    Žiada, aby sa v regiónoch, ktoré ešte nemajú vlastné podporné nástroje, výrazne zvýšilo zapojenie miestnych orgánov do vytvárania, prevádzky a hodnotenia vplyvu podporných bánk. To možno dosiahnuť buď zvýšením vplyvu miestnych a regionálnych orgánov na strategické zameranie a riadenie národných podporných bánk alebo tak, že sa ponuka národných podporných bánk doplní vytvorením regionálnych (miestnych) podporných bánk, ktoré by úzko spolupracovali s národnou bankou.

    16.

    Domnieva sa, že výber konkrétneho spôsobu modelu rozvoja podporného bankovníctva v regióne – otázka, či postačuje model dominantnej národnej podpornej banky alebo bude lepší decentralizovaný model s výraznejšou úlohou miestnych a regionálnych finančných inštitúcií alebo podporných bánk – by sa mal ponechať na regionálne alebo miestne orgány po konzultácii s ústrednými orgánmi alebo na samotné ústredné orgány v závislosti od právneho systému v danom členskom štáte.

    17.

    Zastáva názor, že skôr než sa rozhodne o zriadení nových inštitúcií, je potrebné dôkladne preskúmať, či je vhodné vytvárať nové inštitucionálne štruktúry, aby sa zabránilo zbytočnému nárastu byrokracie a plytvaniu zdrojmi.

    18.

    Domnieva sa, že ak Európska komisia a EIB zvažujú vytvoriť systémový rámec na podporu zriaďovania nových regionálnych podporných bánk, treba zohľadniť osobitosti jednotlivých krajín a regiónov a využiť osvedčené postupy a overené podporné štruktúry v tejto oblasti, vrátane skúseností bánk vytvorených v nedávnej minulosti. Takisto sa zdá vhodné presadzovať najlepšie inštitucionálne riešenia v menej rozvinutých regiónoch s ohľadom na miestne osobitosti.

    19.

    Zdôrazňuje, že ex-post hodnotenie efektívnosti fungovania existujúcich a novovytvorených regionálnych podporných bánk by malo mať dlhodobý charakter (10 až 15 rokov), keďže financované investičné projekty majú zvyčajne viacročný harmonogram.

    20.

    Konštatuje, že je potrebné vytvoriť rámec pre spoluprácu medzi novovzniknutými európskymi dlhodobými investičnými fondmi (ELTIF) a regionálnymi podpornými bankami a inými miestnymi finančnými inštitúciami, ktoré by sa mali navzájom dopĺňať, a nie si konkurovať pri získavaní dlhodobého financovania investícií na miestnej a regionálnej úrovni.

    21.

    Súhlasí s návrhom podporovať vytváranie investičných platforiem ako nástrojov na realizáciu Investičného plánu pre Európu. Zároveň zdôrazňuje, že je dôležité v tejto súvislosti stanoviť, že verejný príspevok do investičných platforiem z vnútroštátnych, miestnych alebo regionálnych zdrojov sa nezapočítava do kalkulácií v rámci Paktu stability a rastu.

    22.

    Zdôrazňuje, že Európska komisia a Európska investičná banka by mali presnejšie vymedziť úlohu regionálnych rozvojových bánk a iných finančných inštitúcií v systéme nových investičných platforiem ako nástrojov na realizáciu Investičného plánu pre Európu. Regionálne podporné banky by mali spolupracovať s Európskym fondom pre strategické investície na základe odvetvových, ale predovšetkým geografických investičných platforiem.

    23.

    Domnieva sa, že by bolo vhodné spresniť a rozvinúť zásady spolupráce medzi regionálnymi alebo miestnymi podpornými bankami a inými finančnými inštitúciami a Európskym centrom investičného poradenstva. Európske centrum investičného poradenstva by malo predovšetkým podporovať miestne orgány a miestne podporné banky pri príprave projektov, poskytovať poradenstvo v oblasti finančného inžinierstva a podporovať prenos znalostí. Centrum by malo mať možnosť podpisovať dohody o partnerstve aj s regionálnymi bankami, a nielen s národnými bankami.

    V Bruseli 7. apríla 2016

    Predseda Európskeho výboru regiónov

    Markku MARKKULA


    Top