EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli18. 11. 2015
COM(2015) 572 final
OZNÁMENIE KOMISIE
Správa o stave energetickej únie za rok 2015
{SWD(2015) 208}
{SWD(2015) 209}
{SWD(2015) 217 à 243 }
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52015DC0572
COMMUNICATION FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT, THE COUNCIL, THE EUROPEAN ECONOMIC AND SOCIAL COMMITTEE, THE COMMITTEE OF THE REGIONS AND THE EUROPEAN INVESTMENT BANK State of the Energy Union 2015
OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU, VÝBORU REGIÓNOV A EURÓPSKEJ INVESTIČNEJ BANKE Správa o stave energetickej únie za rok 2015
OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU, VÝBORU REGIÓNOV A EURÓPSKEJ INVESTIČNEJ BANKE Správa o stave energetickej únie za rok 2015
COM/2015/0572 final
EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli18. 11. 2015
COM(2015) 572 final
OZNÁMENIE KOMISIE
Správa o stave energetickej únie za rok 2015
{SWD(2015) 208}
{SWD(2015) 209}
{SWD(2015) 217 à 243 }
1. Úvod
Komisia vypracovala „Rámcovú stratégiu odolnej energetickej únie s výhľadovou politikou v oblasti zmeny klímy“ 1 , ktorá priniesla nový podnet na prechod k nízkouhlíkovému, bezpečnému a konkurencieschopnému hospodárstvu. V záujme udržania tejto dynamiky sa správa o stave energetickej únie 2 zaoberá pokrokom dosiahnutým za posledných deväť mesiacov a uvádza zásadné otázky, ktoré si v roku 2016 (kľúčovom pre energetickú úniu 3 ) budú vyžadovať osobitnú politickú pozornosť.
O niekoľko dní sa v Paríži zídu svetoví lídri, aby sa dohodli, ako riešiť jeden z najväčších problémov ľudstva: zmenu klímy. Správa o stave energetickej únie vyzdvihuje, čím Európa prispeje k parížskym rokovaniam, a zameriava sa na následné opatrenia. Európa si musí udržať vedúce postavenie v oblasti prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo aj po konferencii v Paríži, a to plnením cieľov na rok 2030 v oblasti klímy a energetiky, ako aj koherentnou diplomaciou v oblasti energetiky a klímy, a zároveň musí zabezpečiť, aby všetky krajiny dodržali svoje záväzky.
Pre tento prechod existuje pádny argument. Popredné európske spoločnosti menia svoje obchodné modely. V Európe vytvárajú obnoviteľné zdroje a energetická efektívnosť nové pracovné miesta, ktoré si vyžadujú nové zručnosti a investície. K mnohým zmenám súvisiacim s týmto prechodom dôjde v mestách a obciach; keď sa naše mestá stanú inteligentnejšími, budú kľúčovými nástrojmi realizácie politík EÚ v oblasti udržateľných energií.
Trhy s elektrinou a plynom stále nefungujú tak, ako by mali. Aby bol prechod k nízkouhlíkovej ekonomike a spoločnosti úspešný a sociálne spravodlivý, občania by mali prevziať viac zodpovednosti, profitovať z nových technológií a väčšej konkurencie, aby znížili výšku svojich účtov, a zároveň by mali aktívnejšie pôsobiť na trhu.
V roku 2015 boli energetické otázky na programe dňa vplyvom geopolitických udalostí v našej bezprostrednej blízkosti. Pri riešení týchto problémov sú energetická bezpečnosť, efektívnosť, rozvoj infraštruktúry, dobudovanie vnútorného trhu s energiou a udržateľnosť neoddeliteľne spojené. Druhý zoznam projektov spoločného záujmu obsahuje projekty infraštruktúry, ktoré sú naliehavo potrebné na dosiahnutie cieľov v oblasti energetickej politiky.
Správa o stave energetickej únie sa zaoberá nosnými prvkami vykonávacieho mechanizmu, ktorý povedie k predvídateľnejším, transparentnejším a stabilnejším politikám. Usmernenia o integrovaných národných plánoch v oblasti energetiky a klímy poskytujú základ, na ktorom môžu členské štáty začať budovať svoje národné plány na obdobie rokov 2021 až 2030. Navrhovaná metodika kľúčových ukazovateľov je prvým krokom k meraniu a monitorovaniu plnenia cieľov energetickej únie.
V posledných mesiacoch Komisia navštívila mnoho členských štátov, kde o energetickej únii diskutovala so širokým spektrom dotknutých subjektov. Okrem toho sa uskutočnili odborné diskusie so všetkými členskými štátmi. Na základe týchto kontaktov Komisia vypracovala hodnotenie každého členského štátu z hľadiska energetickej únie a dospela k politickým záverom v prípade všetkých piatich rozmerov energetickej únie.
2. Dekarbonizácia hospodárstva
Dosiahnutý pokrok
Hospodárstvo EÚ je momentálne uhlíkovo najefektívnejšou veľkou svetovou ekonomikou. Čiastočne sa tu podarilo oddeliť hospodársky rast od emisií skleníkových plynov. V období rokov 1990 – 2014 vzrástol spoločný HDP v EÚ o 46 %, pričom celkové emisie skleníkových plynov sa znížili o 23 %. EÚ patrí medzi tri jediné veľké ekonomiky 4 , ktoré si dokážu vyrobiť vyše polovicu elektriny bez skleníkových plynov 5 .
Jedným z cieľov stratégie energetickej únie je ešte viac sa odpútať od konceptu hospodárstva založeného na fosílnych palivách. V roku 2015 sa zaznamenal pokrok v troch oblastiach kľúčových pre tento prechod: obchodovanie s emisiami, obnoviteľné zdroje energie a ďalšie investície do nízkouhlíkových technológií a energetickej efektívnosti.
Systém EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS) posilní dohoda o zavedení rezervy stability trhu od roku 2019. V júli 2015 Komisia predstavila návrh na revíziu systému EÚ na obchodovanie s emisiami. Je to posledný krok k tomu, aby sa tento systém dal plne využiť ako hlavný európsky nástroj na dosiahnutie cieľa zníženia emisií skleníkových plynov do roku 2030. Komisia vyzýva Európsky parlament a Radu, aby tomuto návrhu venovali prioritnú pozornosť.
V duchu ambície stať sa svetovou jednotkou v oblasti obnoviteľných zdrojov Komisia v júli 2015 predložila konzultačné oznámenie o novej koncepcii trhu s elektrinou, ktorého hlavným cieľom je zabezpečiť, aby bol trh pripravený na rastúci podiel obnoviteľných zdrojov energie. Z obnoviteľných zdrojov energie sa stáva štandard. Už dnes plnia potreby 78 miliónov Európanov a EÚ ako celok je na dobrej ceste k dosiahnutiu cieľa 20 % konečnej spotreby energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2020.
Prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo si bude vyžadovať značné investície – najmä do elektrických rozvodných sietí, výroby, energetickej efektívnosti a inovácie 6 . Rozpočet EÚ k tomuto prechodu prispieva integráciou klimatických cieľov do všetkých relevantných politických iniciatív, pričom sa dbá na to, aby sa aspoň 20 % rozpočtu EÚ na roky 2014 – 2020 týkalo zmeny klímy. Ide zhruba o 180 miliárd EUR od roku 2014 do roku 2020. Vyše 110 miliárd EUR sa sprístupní z európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF). Projekty energie z udržateľných zdrojov boli navyše jedny z prvých, pre ktoré bola schválená záruka v rámci Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI) – najmä v Dánsku, Fínsku, Francúzsku, Španielsku a Spojenom kráľovstve.
V marci 2015 predložila EÚ na základe Komisiou navrhnutého rámca politík v oblasti klímy a energetiky na obdobie do roku 2030 záväzný vnútorný cieľ zníženia emisií v celom hospodárstve do roku 2030 aspoň o 40 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990. V septembri 2015 sa EÚ dohodla na spoločnej pozícii pre parížsku konferenciu o zmene klímy (COP21) 7 . Potvrdilo sa, že EÚ je pripravená rokovať o ambicióznej, záväznej a transparentnej globálnej klimatickej dohode, ktorá jasne určí cestu k obmedzeniu nárastu priemernej svetovej teploty pod 2 °C. V čase prijatia správy o stave energetickej únie predložilo plánované vnútroštátne stanovené príspevky (INDC) vyše 160 krajín, ktoré aktuálne produkujú viac ako 90 % svetových emisií. Rozsah týchto príspevkov je bezprecedentný a povedie k významnému zníženiu emisií na celom svete, takže od „konania niekoľkých“ v rámci Kjótskeho protokolu sa prechádza ku „konaniu všetkých“.
Dosiahnutie týchto cieľov si bude vyžadovať ďalšie odvážne kroky na miestnej úrovni. Komisia preto na 15. októbra 2015 zvolala zástupcov miest a obcí, aby iniciovala nový Dohovor primátorov a starostov zastrešujúci iniciatívy na zmiernenie zmeny klímy i adaptáciu. Globálny Dohovor primátorov a starostov podnieti konanie samospráv po celom svete – aj v regiónoch, ktoré sa doposiaľ neangažovali.
Do 21. konferencie zmluvných strán sa k činnosti navyše zaviaže aj viac ako 4 000 podnikov. Plnenie týchto záväzkov v praxi prináša významné podnikateľské príležitosti inovačným európskym firmám a vytvorí v EÚ pracovné miesta i rast.
Vyhliadky do budúcnosti
Bezprostredne po parížskej konferencii o zmene klímy budú všetky krajiny musieť svoje záväzky premietnuť do konkrétnych politických krokov. Komisia preto v prvom polroku 2016 plánuje predložiť návrhy na dosiahnutie cieľa zníženia emisií mimo ETS o 30 % v porovnaní s rokom 2005, a to stanovením národných cieľov zníženia emisií skleníkových plynov a zapojením využívania pôdy, zmien vo využívaní pôdy a lesného hospodárstva (LULUCF).
Keďže zhruba tretinu emisií skleníkových plynov v sektoroch mimo ETS produkuje doprava, Komisia počíta s oznámením o opatreniach potrebných na dekarbonizáciu všetkých druhov dopravy. Nasledovať by mali návrhy – napríklad v oblasti emisných noriem CO2 pre osobné autá a dodávky, monitorovania ťažkých úžitkových vozidiel, spravodlivej a efektívnej cenotvorby či pravidiel prístupu na trh v cestnej doprave.
Kľúčovú úlohu pri znižovaní emisií v cestnej doprave zohráva účinné presadzovanie predpisov. V testovacích systémoch sa vážne podcenili emisie skleníkových plynov a určitých látok znečisťujúcich ovzdušie. V tomto kontexte Komisia pracuje na návrhu uplatnenia celosvetového harmonizovaného skúšobného postupu pre ľahké vozidlá (WLTP) v EÚ 8 . Po jeho nadobudnutí účinnosti v roku 2017 zaistí presnejšie informácie o emisiách CO2 a spotrebe paliva. Okrem toho sa počnúc rokom 2017 stane pre naftové motory povinným testovanie emisií látok znečisťujúcich ovzdušie pri skutočnej jazde – v záujme reálneho zníženia emisií oxidov dusíka (NOx) 9 . Komisia navyše pripravuje návrhy na posilnenie systémov typového schvaľovania a dohľadu nad trhom, ako aj na podporu nezávislosti pri skúšaní vozidiel.
V roku 2016 sa predstaví nová smernica o obnoviteľných zdrojoch energie a politika udržateľnosti bioenergie na rok 2030, ktorá by mala vytvoriť vhodný rámec na dosiahnutie záväzného cieľa EÚ – aspoň 27 % podiel energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2030. Bude obsahovať politiky a opatrenia EÚ, ktoré by spolu s príspevkami členských štátov opísanými v národných plánoch v oblasti energetiky a klímy mali zaistiť splnenie tohto cieľa. V záujme tých správnych dekarbonizačných stimulov zároveň budeme presadzovať postupné zrušenie subvencií na fosílne palivá.
Politické závery na úrovni členských štátov, regiónov a EÚ:
EÚ je na dobrej ceste k splneniu svojich cieľov stratégie Európa 2020 v oblasti emisií skleníkových plynov (t. j. -20 % do roku 2020 v porovnaní s rokom 1990). Emisie EÚ boli v roku 2014 o 23 % nižšie než v roku 1990 a podľa najnovších prognóz členských štátov sa očakáva, že v roku 2020 budú o 24 % nižšie než v roku 1990.
Predpokladá sa, že národné cieľové hodnoty na rok 2020 v sektore mimo ETS pri existujúcich opatreniach a politikách splní 24 členských štátov. Štyri členské štáty (Írsko, Luxembursko, Belgicko a Rakúsko) budú musieť na splnenie svojich cieľov do roku 2020 v sektore mimo ETS vynaložiť viac úsilia, alebo využiť dostupnú flexibilitu v rámci rozhodnutia o spoločnom úsilí 10 .
V oblasti obnoviteľných zdrojov je EÚ ako celok na dobrej ceste k splneniu cieľa na rok 2020. Všetky členské štáty okrem troch (Luxembursko, Holandsko a Spojené kráľovstvo) splnili svoj priebežný cieľ na obdobie 2013/14 na základe údajov z roku 2013 11 . Niektoré členské štáty vrátane Francúzska, Luxemburska, Malty, Holandska a Spojeného kráľovstva a do istej miery aj Belgicka a Španielska musia posúdiť, či sú ich politiky a nástroje dostatočné a účinné na splnenie ich cieľov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Ani v prípade Maďarska a Poľska nie je isté, či sa im podarí dosiahnuť ciele na rok 2020 v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov. Zvyšných devätnásť členských štátov môže svoj cieľ v tejto oblasti na rok 2020 prekročiť – niektoré dokonca výrazne. Rastúci podiel obnoviteľných zdrojov pomáha posilniť energetickú bezpečnosť Európy.
Okrem toho musí veľká väčšina členských štátov urobiť viac pre lepšiu integráciu energie z obnoviteľných zdrojov na trh, ako aj pre zaistenie konzistentnosti systémov podpory s fungovaním trhov – najmä v prípade elektriny. Všetky členské štáty musia zabezpečiť dodržiavanie nových usmernení o štátnej pomoci v oblasti životného prostredia a energetiky vrátane základnej požiadavky poskytovať pomoc v rámci súťažného ponukového konania na základe jasných, transparentných a nediskriminačných kritérií a priblížiť obnoviteľné zdroje trhu.
Švédsko je zatiaľ jediný členský štát, ktorý nadviazal mechanizmus spolupráce v oblasti obnoviteľných zdrojov s inou krajinou (Nórskom). Povzbudivé je, že určité regionálne fóra ako napríklad plán prepojenia baltského trhu s energiou (BEMIP) rozšírili svoje pole pôsobnosti o spoluprácu členských štátov v otázkach obnoviteľnej energie. Viac takýchto regionálnych iniciatív treba napr. v regiónoch Severného a Stredozemného mora.
3. Energetická efektívnosť pomáhajúca tlmiť dopyt
Dosiahnutý pokrok
Na dosiahnutie ambicióznej úrovne energetickej efektívnosti do roku 2030 Komisia začala zavádzať nástroje, v ktorých sa energetická efektívnosť považuje za samostatný zdroj. V prvom kroku Komisia v júli 2015 navrhla revíziu smernice o energetickom označovaní 12 . Návrh zefektívňuje existujúce predpisy o energetickom označovaní a posilní ich presadzovanie. Okrem toho vstúpili v roku 2015 do platnosti viaceré opatrenia v oblasti ekodizajnu a energetického označovania, ktoré môžu domácnostiam ešte viac znížiť spotrebu energie, a teda aj výdavky. Koncom tohto roka plánuje Komisia predstaviť nový pracovný plán v oblasti ekodizajnu, ktorý bude okrem zvyšovania energetickej efektívnosti v budúcnosti podporovať aj obehové hospodárstvo.
Energetická efektívnosť zohráva dôležitú úlohu v rámci Európskeho fondu pre strategické investície. Ten už dnes podporuje strategické projekty zamerané na energetickú efektívnosť – napríklad vo Francúzsku a v Taliansku. Na schválenie pritom čaká celý rad ďalších projektov. Financovaním sa dopĺňajú investície z európskych štrukturálnych a investičných fondov.
Správa o pokroku v dosahovaní cieľa zvýšenia energetickej efektívnosti o 20 % do roku 2020 13 pripojená k tomuto oznámeniu ukazuje, že napriek výraznému pokroku spoločné úsilie členských štátov zodpovedá úsporám primárnej energie iba na úrovni 17,6 % v porovnaní s projekciami na rok 2020 14 . Komisia však naďalej verí, že cieľovú hodnotu 20 % možno dosiahnuť, ak sa správne a plne uplatnia existujúce právne predpisy EÚ. Členské štáty by mali zvýšiť svoje ambície a zlepšiť investičné podmienky, aby sa energetická efektívnosť v Európe naďalej zvyšovala.
Vyhliadky do budúcnosti
Plnému využitiu potenciálu energetickej efektívnosti stále bráni viacero prekážok vrátane problémov s informovanosťou a nedostatku účelových finančných nástrojov. Vedie to k obmedzenému využívaniu príležitostí, produktov a technológií energetickej efektívnosti.
V roku 2016 Komisia predpokladá legislatívne návrhy, ktoré majú smernicu o energetickej efektívnosti zosúladiť s orientačným cieľom zvýšiť energetickú efektívnosť v celej EÚ do roku 2030 aspoň o 27 % (cieľ sa do roku 2020 zreviduje, pričom sa uvažuje o celoeurópskej hodnote 30 %). Rovnako dôležité je aj osobitné zameranie na budovy, ktorých energetická spotreba predstavuje približne 40 % celkovej konečnej spotreby energie v EÚ a ktoré zodpovedajú zhruba za štvrtinu priamych emisií skleníkových plynov mimo systému ETS. Aktuálne prebieha dôkladné posudzovanie smernice o energetickej hospodárnosti budov v záujme jej revízie.
Veľkou výzvou zostáva financovanie potrebných počiatočných investícií do energetickej efektívnosti. Investície v tejto oblasti bude treba do roku 2030 späťnásobiť 15 . Komisia bude s partnermi prioritne pracovať na tom, aby sa v roku 2016 zriadili systémy zlučovania menších projektov energetickej efektívnosti. Tie by mali viesť k lepším príležitostiam na investovanie do energetickej efektívnosti pre investorov a lepšiemu prístupu ku kapitálu pre národné, regionálne či miestne platformy a programy energetickej efektívnosti – najmä v tých členských štátoch, ktoré ich potrebujú najviac. Súčasťou bude posilňovanie technickej pomoci a pomoci s prípravou projektov od Komisiou zriadeného Európskeho centra investičného poradenstva (EIAH) a Európskej investičnej banky, čo verejným realizátorom pomôže pri tvorbe štruktúry projektov a propagácii systémov financovania so štandardnými podmienkami – najmä v sektore budov. Komisia začiatkom roka 2016 spustí Európsky portál investičných projektov (EIPP). Jeho cieľom je prilákať investorov na dobré investičné projekty v Európe. V záujme získania potrebného objemu projektov pred začatím iniciatívy vyzývame subjekty zo sektora energetiky, aby predložili svoje projekty.
Na vykurovanie a chladenie sa v EÚ spotrebuje najviac energie. Osobitná stratégia v tejto oblasti je naplánovaná na začiatok roka 2016 a jej cieľom je inteligentná transformácia sektora. Táto stratégia by mala okrem iného identifikovať riešenia a opatrenia na zníženie dopytu po vykurovaní a chladení v sektoroch bývania, služieb i priemyslu, pričom sa musí minimálne monitorovať kvalita služieb a pohodlia, ale i znižovať závislosť od fosílnych palív.
Politické závery na úrovni členských štátov, regiónov a EÚ:
Väčšina členských štátov by mala prijať ďalšie opatrenia na posilnenie ambícií i snáh o dosiahnutie národných cieľov v oblasti energetickej efektívnosti do roku 2020.
Niektoré členské štáty (Bulharsko, Cyprus, Chorvátsko, Francúzsko, Grécko, Maďarsko, Malta, Rakúsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko) oznámili ambicióznejšie národné ciele do roku 2020 vyjadrené buď v primárnej alebo konečnej energetickej spotrebe, čo je povzbudivé. Zároveň však päť členských štátoch svoje ambície v niektorom z dvoch cieľov znížilo. Úroveň orientačných národných cieľov na rok 2020, ktorú si stanovilo napr. Chorvátsko, Fínsko, Grécko a Rumunsko – ale aj Cyprus, Taliansko a Portugalsko, ak sa vyjadrí v konečnej spotrebe energie – nie je vzhľadom na očakávaný hospodársky rast vo všeobecnosti dosť ambiciózna.
Ak chce Belgicko, Estónsko, Francúzsko, Holandsko, Nemecko, Poľsko a Švédsko do roku 2020 dosiahnuť svoj orientačný cieľ v oblasti primárnej energetickej spotreby, budú musieť v rokoch 2014 – 2020 znižovať primárnu spotrebu rýchlejšie než v rokoch 2005 – 2013. Belgicko, Estónsko, Francúzsko, Litva, Malta, Nemecko, Rakúsko a Slovensko si stanovili také cieľové hodnoty konečnej spotreby energie na rok 2020, ktoré si v rokoch 2014 – 2020 budú vyžadovať rýchlejšie znižovanie konečnej spotreby než v rokoch 2005 – 2013.
Pokiaľ ide o energetickú náročnosť, je v sektore priemyslu medzi najnáročnejším (Bulharsko) a najmenej náročným členským štátom (Dánsko a Írsko) veľký rozdiel. Do veľkej miery to súvisí so štrukturálnymi rozdielmi medzi týmito štátmi. Všetky členské štáty okrem Grécka, Írska, Maďarska a Lotyšska však svoju energetickú náročnosť v priemysle a stavebníctve od roku 2005 do roku 2013 znížili.
V sektore výroby elektriny ukazujú analyzované výkonnostné ukazovatele vo väčšine krajín zhoršenie. Členské štáty by mali predovšetkým viac podporovať podiel tepla z vysokoefektívnych kogeneračných zariadení a vysokoefektívnych zariadení diaľkového vykurovania a chladenia.
4. Plne integrovaný vnútorný trh s energiou
Dosiahnutý pokrok
Kostrou integrovaného trhu s energiou sú elektrické vedenia a plynovody. Od predstavenia rámcovej stratégie energetickej únie sa toho udialo veľa. Kolaudácia elektrického vedenia medzi Talianskom a Maltou v apríli 2015 skoncovala s energetickou izoláciou maltskej elektrizačnej sústavy. Dokončenie vedenia Eastlink medzi Fínskom a Estónskom a vedenia NordBalt medzi Litvou a Švédskom tento rok zapojilo Pobaltie do trhu NordPool. Ďalším príkladom dobrej spolupráce je prepojenie LitPolLink medzi Litvou a Poľskom, ktoré sa skolauduje v decembri 2015. V roku 2015 sa tiež uviedlo do prevádzky nové elektrické prepojovacie vedenie medzi Francúzskom a Španielskom, ktoré prenosovú kapacitu medzi týmito krajinami zdvojnásobilo. Pokiaľ ide o plyn, nový terminál skvapalneného zemného plynu (LNG) v Klaipede (Litva) priniesol na baltský trh s plynom po prvýkrát diverzifikáciu dodávok a nedávna dohoda na plynovodnom prepojení Poľska s Litvou skoncuje s izoláciou Pobaltia, ktoré sa tak pripojí na vnútorný trh s plynom. Prepojovacie vedenie medzi Maďarskom a Slovenskom je takisto dôležitým míľnikom, pričom sa v rámci EÚ i na hranici s Ukrajinou zriadili významné zariadenia spätného toku, ktoré umožňujú obojsmerný obchod. Pobaltské štáty navyše odsúhlasili spoločný strategický cieľ zosúladiť svoje elektrizačné sústavy s európskou kontinentálnou sieťou.
Komisia v roku 2015 intenzívne spolupracovala s členskými štátmi na zriadení skupín na vysokej úrovni pre plynové a elektrické prepojenia na Pyrenejskom polostrove a v strednej a juhovýchodnej Európe (CESEC), ako aj na reformovaní skupiny na vysokej úrovni pre región Baltského mora (BEMIP). Členské štáty zintenzívnili spoluprácu v regionálnych zoskupeniach a tá začala prinášať ovocie. Napríklad skupina na vysokej úrovni pre plynárenskú konektivitu v strednej a juhovýchodnej Európe dohodla zoznam prioritných projektov 16 , ktorých realizácia krajinám v regióne sprístupní aspoň tri zdroje plynu.
Fórum energetickej infraštruktúry, ktoré zriadila Komisia a ktoré prvýkrát zasadlo v Kodani 9. a 10. novembra, bude zhromažďovať osvedčené postupy v otázkach ako regulačné prekážky, rozvoj infraštruktúry, akceptácia verejnosťou či financovanie.
Komisia s členskými štátmi intenzívne spolupracovala na odstraňovaní existujúcich regulačných prekážok cezhraničného obchodu s elektrinou a plynom. V úzkej spolupráci s členskými štátmi sa postavila problémom s úplnou realizáciou tretieho energetického balíka v rôznych členských štátoch. Zámerom iniciatívy Komisie v oblasti novej koncepcie trhu 17 je pripraviť pôdu pre budúce priblíženie európskeho regulačného rámca realite čoraz integrovanejších európskych energetických trhov. Komisia zároveň naďalej prísne presadzovala pravidlá hospodárskej súťaže zakotvené v Zmluve.
Plne integrovaný vnútorný trh s energiou by mal byť v prvom rade hmatateľným prínosom pre spotrebiteľov. Túto zásadu plne odráža oznámenie o novom prístupe s dôrazom na spotrebiteľov z júla 2015 18 . V oznámení sa konštatuje, že spotrebitelia stále nemajú možnosť plne sa zapojiť do energetickej transformácie. Z pohľadu spotrebiteľa trhy s elektrinou a plynom stále nefungujú tak, ako by mali, čo ukazuje aj dokument o spotrebiteľských trendoch v energetike predkladaný spolu s touto správou o stave energetickej únie 19 .
Vyhliadky do budúcnosti
V roku 2016 musia prácu na projektoch infraštruktúry urýchliť všetci aktéri. Najmä projekty spoločného záujmu (PCI) naliehavo potrebujú politický impulz. Hoci 13 projektov z prvého zoznamu projektov spoločného záujmu bude koncom roka 2015 dokončených a niečo vyše 100 je už vo fáze vydávania povolení, viac ako štvrtina 20 projektov je v omeškaní – najmä pre problémy s povoľovaním a/alebo financovaním. Konania jednoducho trvajú pridlho na to, aby boli efektívne. Úspešné riešenie tohto problému si vyžaduje, aby členské štáty plne uplatnili ustanovenia nariadenia o usmerneniach pre transeurópsku energetickú infraštruktúru (TEN-E) – najmä tých, ktoré sa týkajú vydávania povolení.
Druhý zoznam projektov spoločného záujmu 21 , ktorý sa prijal súbežne s týmto oznámením, obsahuje projekty naliehavo potrebné na dosiahnutie cieľov našej energetickej politiky. Sprievodný pracovný dokument útvarov Komisie 22 obsahuje zlepšenia potrebné na zaistenie infraštrukturálnej základne integrovaného európskeho trhu s energiou. Očakáva sa, že nástroje zriadené v rámci Európskeho fondu pre strategické investície prinesú svoje prvé prínosy pre investície do infraštruktúry v roku 2016. Osobitne v prípade elektriny Komisia počíta s oznámením o opatreniach potrebných na dosiahnutie cieľa 15 % elektrického prepojenia do roku 2030. Okrem toho Komisia zváži, ako financovať obe strany cezhraničných projektov EÚ a Energetického spoločenstva.
Členské štáty a zainteresované strany prejavili veľký záujem o spoluprácu v regióne Severného mora. Takmer polovica kapitálových výdavkov na všetky projekty spoločného záujmu v sektore elektriny sa investuje práve v tomto regióne. Komisia preto chce vytvoriť skupinu na vysokej úrovni pre spoluprácu v regióne Severného mora s cieľom riešiť problémy s reguláciou, financovaním a územným plánovaním, ktoré vykonávanie týchto projektov brzdia.
V záujme prekonania regionálnych prekážok budú potrebné aj ďalšie investície do vnútroštátnej sieťovej infraštruktúry. Mimoriadne znepokojivé sú deformácie, ktoré chýbajúca vnútroštátna infraštruktúra spôsobuje vo veľkých ucelených ponukových oblastiach. Prehodnotenie ponukových oblastí Európskou sieťou prevádzkovateľov prenosových sústav pre elektrinu (ENTSO-E) by malo identifikovať kritické sieťové obmedzenia a v problematických zónach podľa potreby ponukové oblasti rozdeliť. Takéto ponukové oblasti by zároveň mohli pomôcť poukázať na potrebu vyšších investícií do siete.
Okrem toho treba zabezpečiť, aby sa existujúca plynárenská a elektrická infraštruktúra v plnej miere využila na trhovú integráciu. Cieľom pokračujúceho prísneho presadzovania pravidiel hospodárskej súťaže bude najmä zaistiť, aby trhy nedelilo umelé obmedzovanie využívania dostupnej kapacity.
Legislatívne návrhy na realizáciu novej štruktúry trhu sú naplánované na rok 2016. Ich hlavným cieľom je lepšie prepojenie veľkoobchodných a maloobchodných trhov, posilnená regionálna spolupráca, intenzívnejší cezhraničný obchod a rozvoj krátkodobých i dlhodobých trhov, aby vysielali tie správne signály na investovanie do moderných technológií tak výrobcom, ako aj odberateľom elektriny. Revízia systému EÚ na obchodovanie s emisiami by zároveň mala priniesť lepšie dlhodobé signály pre investície do nízkouhlíkových technológií. Komisia zabezpečuje, že ak členské štáty podporujú investície do trhov s energiou formou štátnej pomoci, politiky podpory sa navrhujú v súlade s požiadavkami usmernenia o štátnej pomoci v oblasti ochrany životného prostredia a energetiky 23 , aby sa predišlo prípadným deformáciám trhu. Okrem toho prebieha odvetvový prieskum štátnej pomoci zameraný na kapacitné mechanizmy v odvetví elektriny 24 , ktorý skúma, do akej miery môžu existujúce a plánované kapacitné mechanizmy znížiť efektívnosť vnútorného trhu.
Pri príprave týchto legislatívnych návrhov bude Komisia v záujme zvýšenia efektívnosti a flexibility energetických sietí klásť osobitný dôraz na stimuláciu reakcie na strane spotreby. Nedostatočná informovanosť o nákladoch a spotrebe, problémy so zmenou dodávateľa a nedostatočné odmeňovanie aktívnej účasti by sa mali stať minulosťou.
Odberatelia z radov domácností i priemyslu volajú po vyššej transparentnosti cien energií i nákladov. Komisia preto pripravuje a v roku 2016 plánuje uverejniť novú správu o cenách a nákladoch v energetike, ktorá má poskytnúť prehľad nákladov na energie, daní a poplatkov, ale aj dotácií. Malo by to prispieť k informovanejším diskusiám o cenových rozdieloch medzi členskými štátmi, jednotlivých zložkách cien energií, ich vplyve na konkurencieschopnosť európskeho priemyslu a investície v Európe, ako aj o ich potenciáli ovplyvňovať správanie spotrebiteľov. V prvom kroku dnes Komisia predstavila návrh na zlepšenie európskej štatistiky cien plynu a elektriny 25 .
Pri skúmaní kľúčovej legislatívy v roku 2016 bude Komisia venovať osobitnú pozornosť ochrane zraniteľných odberateľov – ide napríklad o preskúmanie smernice o energetickej efektívnosti či návrhu novej štruktúry trhu, kde by povinnosti členských štátov a účastníkov trhu vo vzťahu k zraniteľným odberateľom mohli byť formulované lepšie. Komisia chce zabezpečiť dostupnosť programov financovania energetickej efektívnosti chudobným a zraniteľným odberateľom energií a bude sa snažiť zlepšiť zber údajov o energetickej chudobe.
Politické závery na úrovni členských štátov, regiónov a EÚ:
Mnoho členských štátov výrazne pokročilo v otváraní veľkoobchodných trhov konkurencii, čo má značné prínosy. Medzi členskými štátmi však existujú veľké rozdiely a mnoho z nich ešte plne nezaviedlo pravidlá potrebné na dosiahnutie konkurenčných a likvidných trhov.
Pokiaľ ide o elektrickú infraštruktúru, 22 členských štátov už cieľ 10 % elektrického kapacitného prepojenia do roku 2020 dosiahlo alebo sú na dobrej ceste. K ôsmim členským štátom, ktoré momentálne cieľ prepojenia do roku 2020 nedosahujú, patrí Cyprus, Írsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko a Taliansko.
Prepojenia sú stále potrebné na ďalšie prehĺbenie vnútorného trhu s elektrinou (napr. v juhozápadnej Európe), ako aj medzi niekoľkými členskými štátmi v severnej a východnej Európe (napr. Nemecko, Poľsko a Česká republika), alebo lepšie prepojenie členských štátov (Írsko a Spojené kráľovstvo) so zvyškom severozápadnej Európy.
Regulácia maloobchodných cien musí byť na základe nedávneho rozhodnutia Súdneho dvora 26 časovo ohraničená a obmedzená na výnimočné prípady. Hoci niekoľko členských štátov nedávno úspešne opustilo koncept regulácie cien pre koncových odberateľov (Írsko, Lotyšsko), ceny pre domácnosti sú v rôznej miere naďalej regulované približne v polovici členských štátov. Môže to byť prekážka účasti strany spotreby i maloobchodnej konkurencie.
Všetky členské štáty musia odberateľov lepšie informovať o možnostiach energetickej efektívnosti a ďalej musia zlepšovať investičné podmienky pre súkromných odberateľov. Okrem toho sú v záujme účinného riešenia energetickej a palivovej chudoby potrebné cielenejšie opatrenia pre zraniteľných odberateľov.
K posilneniu postavenia odberateľov zavedením inteligentného merania došlo len v niektorých členských štátoch (najmä vo Fínsku, Švédsku a Taliansku) a vo viacerých ďalších (vrátane Dánska, Estónska a Holandska) v menšom rozsahu. Vo viacerých členských štátoch bráni administratívne zaťaženie odberateľom pri prechode na nového dodávateľa, a teda aj na lepšie zmluvné podmienky.
Na regionálnej úrovni je k polovici roku 2015 väčšina veľkoobchodných trhov s elektrinou v EÚ napojená na jedného alebo viacerých susedov a badať cenovú konvergenciu. V prípade plynu je situácia kontrastnejšia. Napriek určitej cenovej konvergencii na veľkých európskych plynových uzloch pretrvávajú v EÚ veľké cenové rozdiely a slabá trhová integrácia – čiastočne v dôsledku dlhodobých zmlúv a chýbajúcich prepojení. Maloobchodné trhy s elektrinou i plynom sú stále vnútroštátne (prípadne ešte menšie). Všetky členské štáty sa musia viac usilovať o podporu regionálnej trhovej integrácie.
5. Energetická bezpečnosť, solidarita a dôvera
Dosiahnutý pokrok
EÚ a jej členské štáty sa rozhodli podporiť koherentnejšiu spoločnú zahraničnú a energetickú politiku, ktorá zohľadňuje geopolitický vývoj. Rada v júli 2015 prijala závery o diplomacii v oblasti energetiky spolu s akčným plánom 27 . Poukazujú na potrebu posilniť bilaterálne a multilaterálne dialógy, viac využívať nástroje zahraničnej politiky na posilnenie diverzifikácie a presadzovať transparentné a udržateľné trhy s energiou fungujúce podľa pravidiel.
Prechod na konkurencieschopné nízkouhlíkové hospodárstvo zníži využívanie dovážaných fosílnych palív tlmením dopytu po energii a využívaním obnoviteľných a iných domácich zdrojov energie. Investície do odolnej infraštruktúry musia tieto zmeny prostredia zohľadňovať, aby sa nestalo, že sa aktíva napokon nevyužijú.
Rok 2015 sa niesol v znamení pretrvávajúceho napätia medzi Ruskom a Ukrajinou, trvalo nízkych cien ropy ovplyvňujúcich energetické trhy na celom svete, nových iniciatív dodatočnej infraštruktúry dodávok zemného plynu z Ruska, nových perspektív vďaka jadrovej dohode s Iránom, ako aj pokračujúceho poklesu domácej produkcie fosílnych palív.
Napriek zložitej politickej situácii sa Ukrajina v zime 2014/15 ukázala ako spoľahlivý partner pre tranzit ruského plynu. EÚ verí, že je v záujme všetkých strán, aby Ukrajina zostala významnou tranzitnou krajinou. EÚ aktívne podporuje úsilie ukrajinskej vlády a Naftogazu zaistiť, aby to tak aj zostalo – najmä hĺbkovými štrukturálnymi reformami plynárenstva, ktorým sa krajina momentálne venuje. Je nevyhnutné, aby tieto reformy pokračovali. Komisia v roku 2015 aktívne napomáhala rokovania Ukrajiny a Ruska v záujme zaistenia dodávok plynu na Ukrajinu cez zimu. To viedlo k parafovaniu záväzného protokolu 25. septembra 2015 a jeho vykonávaniu od 9. októbra 2015. Kapacita spätných tokov z EÚ (najmä zo Slovenska) na Ukrajinu v roku 2015 tiež značne vzrástla, čo Ukrajine umožnilo dovážať plyn cez EÚ, a teda znížiť svoju priamu závislosť od Ruska.
Komisia je informovaná o plánoch komerčných firiem budovať ďalšie potrubia na spojenie Ruska s Nemeckom cez Baltské more. Ak sa Nord Stream 3 a 4 postavia, nesprístupnia nový zdroj dodávok a ešte viac posilnia prepravnú kapacitu z Ruska do EÚ – hoci už aj tá existujúca sa využíva len na 50 %. Tieto potrubia budú musieť byť plne v súlade s právom EÚ. Komisia bude prínosy každého takéhoto projektu posudzovať samostatne na základe európskeho regulačného rámca.
EÚ podporí len tie projekty infraštruktúry, ktoré sú v súlade s ústrednými princípmi energetickej únie vrátane európskej stratégie energetickej bezpečnosti 28 . Diverzifikácia zdrojov, dodávateľov a trás je nevyhnutná na zaistenie bezpečných a pružných dodávok energie európskym občanom a podnikom. Energetická bezpečnosť Únie zároveň úzko súvisí s energetickou bezpečnosťou jej susedstva 29 . V tomto smere zohráva kľúčovú úlohu Energetické spoločenstvo – tak pri presadzovaní prioritných projektov prepojenia, ako aj pri zaisťovaní fungovania regiónu podľa pravidiel kompatibilných s pravidlami EÚ. V tejto súvislosti sa na viedenskom samite západného Balkánu krajiny regiónu rozhodli zriadiť regionálny trh s elektrinou. V rámci skupiny na vysokej úrovni pre plynárenskú konektivitu v strednej a juhovýchodnej Európe sa spolu s deviatimi krajinami EÚ pripojilo k Memorandu o porozumení a súhlasilo s akčným plánom aj šesť krajín Energetického spoločenstva, čo je výborným dôkazom toho, že energetická únia siaha a prináša výhody aj za hranice EÚ. V roku 2015 Komisia podporila proces reforiem Energetického spoločenstva. Európska komisia bola na haagskej konferencii 20. až 21. mája 2015 jedným zo signatárov medzinárodnej energetickej charty.
Nedávne nálezy zemného plynu vo východnom Stredozemí zvyšujú potenciál regiónu Stredozemného mora prispieť k energetickej bezpečnosti Európy. Spolupráca sa preto zintenzívnila zriadením troch platforiem Euro-Med v oblasti plynu, regionálneho trhu s elektrinou a podpory obnoviteľných zdrojov a energetickej efektívnosti. V roku 2015 sa tiež obnovili debaty o transkaspickom plynovode a pokračovali práce na južnom koridore zemného plynu.
Pozornosť sa v uplynulých mesiacoch silne zameriavala na elektrinu. V niektorých členských štátoch sa za posledné desaťročie znížil prebytok elektriny a teraz sa začína hovoriť o hrozbe poklesov napätia. Na lokalizáciu skutočných problémov v elektrickej sústave a posúdenie ich najlepšieho riešenia bolo podniknutých viacero iniciatív, ktoré majú zaistiť, aby sa primeranosť výroby elektriny analyzovala regionálne a na základe spoločnej metodiky 30 .
Vyhliadky do budúcnosti
Geopolitické výzvy v roku 2016 nezmiznú. EÚ bude musieť viesť svoju novú energetickú diplomaciu účinne a voči tretím krajinám vystupovať jednotne. Zároveň bude musieť v tejto diplomatickej oblasti vypracovať relevantné akčné plány, ktoré posilnia diverzifikáciu aj formou nástrojov zahraničnej politiky.
Na rok 2016 je naplánovaná revízia nariadenia o bezpečnosti dodávok plynu s cieľom zvýšiť odolnosť EÚ v prípade prerušenia dodávok. Mimoriadne dôležité bude posilniť regionálnu spoluprácu členských štátov – jednak v záujme prevencie a zmierňovania narušení dodávok, ale aj na zaistenie solidarity vo výnimočných stavoch. Komisia súčasne plánuje predstaviť stratégiu pre skvapalnený zemný plyn (LNG) a skladovanie plynu, aby Európska únia mohla plne využiť diverzifikačný potenciál LNG. Zároveň Komisia naďalej zdôrazňuje význam energie ako takej a konkrétne skvapalneného zemného plynu v prebiehajúcich rokovaniach o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP).
V záujme vyššej transparentnosti a zaistenia súladu medzivládnych dohôd v oblasti energetiky s platným právom a politikou EÚ Komisia pripravuje návrh revízie platného rozhodnutia o medzivládnych dohodách.
Do konca roka 2016 chce Komisia predložiť nový právny nástroj v oblasti bezpečnosti dodávok elektrickej energie zameraný na zvýšenie transparentnosti, zaistenie jednotného prístupu a lepšie cezhraničné riešenie bezpečnosti dodávok elektriny. Nástroj má byť plne integrovaný s reštrukturalizáciou trhu s elektrinou.
V oblasti jadrovej energie sa v roku 2016 zverení nový jadrový objasňujúci program (PINC) s prehľadom investícií, ktoré členské štáty plánujú do roku 2050 vo všetkých fázach jadrového cyklu. Polovica členských štátov EÚ vyjadrila zámer pokračovať vo využívaní tohto zdroja energie na výrobu časti potrebnej elektriny a spomenutá iniciatíva by mala vniesť viac svetla do dlhodobých jadrových investičných potrieb a spravovania jadrových záväzkov.
Politické závery na úrovni členských štátov, regiónov a EÚ:
EÚ pokročila v diverzifikácii zdrojov, trás a dodávateľov energií. Približne 40 % plynu dovezeného do EÚ v roku 2013 však pochádzalo z Ruska a viacero členských štátov je stále úplne alebo prevažne závislých od ruských dodávok (konkrétne Bulharsko, Česko, Estónsko, Fínsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko a Slovensko).
Tri členské štáty (Bulharsko, Litva a Portugalsko) stále nesplnili infraštrukturálnu normu podľa nariadenia o bezpečnosti dodávok plynu.
Najmä Pobaltie a Fínsko treba lepšie napojiť na plynárenský trh strednej Európy, treba zlepšiť spojenia medzi členskými štátmi (napr. Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Grécko, Portugalsko a Španielsko s Francúzskom) a zaistiť, aby všetky členské štáty mali prístup k uzlom skvapalneného plynu a dokázali využiť kapacitu LNG, ktorú už niektoré krajiny vytvorili alebo majú potenciál vytvoriť.
Na regionálnej úrovni záťažové testy z roku 2014 jasne ukazujú prínosy regionálnej spolupráce pri prevencii či zmierňovaní plynovej krízy. Komisia už takúto spoluprácu aktívne podporuje, napríklad prostredníctvom skupiny na vysokej úrovni pre plynárenskú konektivitu v strednej a juhovýchodnej Európe (CESEC). To by malo pokračovať.
Členské štáty musia takisto posilniť (regionálnu) spoluprácu na poli bezpečnosti dodávok elektriny a primeranosti výroby.
6. Energetická únia v záujme výskumu, inovácie a konkurencieschopnosti
Dosiahnutý pokrok
Výskum, inovácia a konkurencieschopnosť sú na urýchlenie energetickej transformácie EÚ a využitie potenciálnych prínosov energetickej únie pre tvorbu pracovných miest a rastu nevyhnutné. Komisia v septembri 2015 predložila oznámenie o ceste k integrovanému strategickému plánu pre energetické technológie (plán SET) 31 . Ide o nový impulz pre výskum a vývoj nízkouhlíkových technológií vďaka lepšej koordinácii a prioritizácii výskumného a inovačného úsilia v Európe.
Pre trhové uplatnenie inovácií je rozhodujúce financovanie. Preto Komisia a Európska investičná banka spolupracujú v rámci Investičného plánu pre Európu a Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI). V tomto zmysle poskytuje iniciatíva energetických demonštračných projektov InnovFin rizikové financovanie v podobe úverov, kapitálu a záruk, a teda nad rámec bežnej grantovej podpory. Mala by sa tým podporiť konkurencieschopnosť inovačných technologických firiem zo sektora energetiky.
Systém EÚ na obchodovanie s emisiami tiež ponúka príležitosti na financovanie investícií do inovácie. V roku 2014 členské štáty využili alebo plánovali využiť na účely súvisiace s klímou a energetikou v priemere približne 87 % celkových príjmov z aukcií emisných kvót v rámci EU ETS, čo zodpovedá sume 3,2 miliardy EUR. Program NER 300 určený na financovanie inovačných projektov v 20 členských štátoch disponuje kumulatívnym financovaním v objeme 2,1 miliardy EUR, ktoré má podľa očakávaní mobilizovať ďalších 2,7 miliardy EUR súkromných investícií.
V návrhoch na revíziu smernice o systéme obchodovania s emisiami z júla 2015 Komisia navrhla nový inovačný a modernizačný fond. Inovačný fond vychádza z programu NER 300, pričom jeho záber rozširuje o nízkouhlíkovú inováciu v priemysle. Podporou nízkouhlíkovej inovácie a demonštrácie navyše inovačný fond prispeje k realizácii hlavných opatrení strategického plánu pre energetické technológie. Nový modernizačný fond je určený pre tie členské štáty, ktorých hrubý domáci produkt per capita je pod 60 % priemeru EÚ, a zameraný bude na modernizáciu energetického systému a zvyšovanie energetickej efektívnosti. Revidovaná smernica o systéme EÚ na obchodovanie s emisiami okrem toho navrhuje cielenejšie pravidlá pre únik uhlíka, aby sa zaistila medzinárodná konkurencieschopnosť tých odvetví, kde je najvyššie riziko presunutia výroby mimo EÚ.
Pri podpore výskumných a inovačných cieľov energetickej únie zohráva rozhodujúcu úlohu aj rámcový program Horizont 2020. V rokoch 2014 – 2015 predstavoval jeho finančný príspevok vyše 9 miliárd EUR na podporu výskumu v energetike (vrátane jadrovej), ekologickej dopravy, oblasti klímy a efektívneho využívania zdrojov, biohospodárstva a kľúčových podporných technológií. Okrem toho je energetický a nízkouhlíkový výskum a inovácia jednou z najčastejšie volených oblastí na inteligentnú špecializáciu (viac ako 100 regiónov EÚ), čo naznačuje, že sem bude smerovať významné financovanie z európskych štrukturálnych a investičných fondov. Túto činnosť by mala podporiť aj platforma inteligentnej špecializácie v oblasti energetiky, ktorú Komisia spustila v roku 2015 32 .
Vyhliadky do budúcnosti
Komisia plánuje v rámci balíka správy o stave energetickej únie na rok 2016 prezentovať aj integrovanú stratégiu energetickej únie pre výskum, inováciu a konkurencieschopnosť. Tá by mala odrážať zistenia z konzultácií, ktoré Komisia iniciuje s členskými štátmi a zainteresovanými stranami a ktoré sa budú týkať troch vzájomne súvisiacich tém: energetické technológie, doprava a globálna konkurencieschopnosť. Zahŕňa navýšenie verejných i súkromných investícií do výskumu a inovácie, odstránenie faktorov odrádzajúcich od inovovania a prekonanie prekážok pre súkromné investície. Treba lepšie prezentovať vzostupný výskum ako kľúčový aspekt živého inovačného ekosystému.
Pozornosť sa v roku 2016 sústredí na účinnejšiu koordináciu energetickej únie, jednotného digitálneho trhu a obehového hospodárstva. Okrem iného pôjde aj o postupnú digitalizáciu energetiky a dopravy.
Energetická transformácia zasiahne mnohé odvetvia, a teda si vyžaduje užšie zapojenie sociálnych partnerov. To by mohlo zahŕňať zabezpečenie, aby zručnosti a programy odbornej prípravy zodpovedali potrebám nových pracovných profilov, preskúmanie pracovných podmienok v nových sektoroch či podporu sociálne spravodlivej transformácie v tých odvetviach a regiónoch, kde sa pracovné miesta stratia. Komisia už nadviazala dialóg so sociálnymi partnermi na európskej úrovni a bude v ňom pokračovať aj v roku 2016. Členské štáty vyzýva, aby tiež so sociálnymi partnermi diskutovali o dôsledkoch energetickej transformácie a o tom, ako ich čo najlepšie predvídať a riadiť 33 .
Politické závery na úrovni členských štátov, regiónov a EÚ:
Na globálnom energetickom poli majú európski priemyselní, výskumní a akademickí inovační aktéri vo všeobecnosti dobré postavenie. Mnoho členských štátov (vrátane Dánska, Fínska, Francúzska, Nemecka, Rakúska a Spojeného kráľovstva) vynaložilo výrazné úsilie na podporu inovácie a podnikateľských príležitostí v oblasti energetickej efektívnosti a nízkouhlíkových technológií. Je to jeden z dôvodov, prečo napriek hospodárskej a finančnej kríze zamestnanosť v sektore obnoviteľných zdrojov energie rástla – v EÚ za posledných päť rokov vzniklo takmer pol milióna nových pracovných miest.
Nedávne pozitívne iniciatívy niektorých členských štátov (vrátane Holandska, Francúzska a Portugalska) viedli k ekologickejším daňovým systémom s väčšou orientáciou na rast. Vo viacerých členských štátoch však stále existuje priestor na posun daňových systémov, ktorý by stimuloval zamestnanosť a konkurencieschopnosť a zároveň prispel k cieľom energetickej únie 34 . Členské štáty, ktoré sa pre tento posun rozhodnú, by zároveň mali predísť neúmernému vplyvu na cenovú dostupnosť energií. Preniknutie inovácií na trh si vyžaduje splnenie určitých kľúčových predpokladov. Ak daňové reformy napr. v oblasti dopravy a mobility lepšie zohľadnia environmentálne a hospodárske náklady, môžu túto transformáciu podporiť.
7. Realizácia energetickej únie
Dosiahnutý pokrok
Energetická únia si vyžaduje spoľahlivý, transparentný a legislatívne podložený proces riadenia, aby sa zaručilo, že opatrenia v energetickej oblasti na európskej, národnej, regionálnej i miestnej úrovni prispievajú k dosahovaniu jej cieľov.
Na politickej úrovni podpredseda Šefčovič v posledných mesiacoch absolvoval turné na tému energetickej únie. Diskutoval s vládami a parlamentmi členských štátov, s Európskym parlamentom, ako aj s ostatnými zainteresovanými stranami a občanmi. Tieto návštevy, ako aj mnohé iné podporné činnosti mnohých ďalších komisárov, najmä komisára Ariasa Cañeteho, sú potrebné, aby ľudia počúvali a diskutovali o energetickej únii, ako aj o príležitostiach, ktoré EÚ a jej členským štátom prináša.
Tento proces za podpory technického dialógu s členskými štátmi viedol k oveľa jasnejšiemu obrazu o silných a slabých stránkach, príležitostiach a hrozbách energetickej únie na úrovni členských štátov, čo vidno aj z priložených informačných prehľadov, ktoré boli odsúhlasené s členskými štátmi po bilaterálnych diskusiách 35 . Jeho výsledkom je aj navrhovaná metodika kľúčových ukazovateľov, ktorá je tiež pripojená k tejto správe o stave energetickej únie 36 . Tento pracovný dokument útvarov Komisie porovnáva situáciu naprieč EÚ vo všetkých piatich rozmeroch energetickej únie, pričom využíva tieto prvé kľúčové ukazovatele. V budúcnosti sa kľúčové ukazovatele budú využívať na meranie a monitorovanie budovania energetickej únie.
Energetická transformácia si vyžaduje strategické plánovanie. V súčasnosti len asi tretina členských štátov disponuje komplexnou stratégiou v oblasti energetiky a klímy po roku 2020 vrátane orientačných národných cieľov v oblasti emisií skleníkových plynov, obnoviteľných zdrojov či energetickej efektívnosti. Je to zásadný problém, ak vezmeme do úvahy potrebu predvídateľného rámca pre investície do oblastí, ktoré si často vyžadujú dlhodobé plánovanie.
Vyhliadky do budúcnosti
Integrované národné plány v oblasti energetiky a klímy, ktoré budú zohľadňovať všetkých päť rozmerov energetickej únie, sú v kontexte strategickejšieho plánovania potrebné. Budú veľmi dôležité pri dosahovaní cieľov na rok 2030. Na základe príslušného usmerňujúceho dokumentu, ktorý je pripojený k tejto správe o stave energetickej únie, môžu členské štáty začať vypracovávať svoje plány na obdobie rámca do roku 2030.
V záujme zabezpečenia istoty a predvídateľnosti pre realizátorov projektov a investorov v rýchlo sa meniacom prostredí by sa prípravné práce mali začať okamžite. Členské štáty by preto mali v roku 2017 predložiť návrh národných plánov ako základ pre ďalšie diskusie, pričom tieto národné plány by sa mali finalizovať v roku 2018, aby sa mohli začať realizovať s dostatočným predstihom pred rokom 2021.
Národné plány musia zohľadniť aj výsledok regionálnych konzultácií v oblastiach, ktoré by mohli profitovať z užšej spolupráce so susednými členskými štátmi. Komisia má v úmysle predložiť v roku 2016 usmernenia o tom, ako posilniť regionálnu spoluprácu v širšom zmysle a ako môže Komisia uľahčiť regionálne prístupy.
Na sledovanie pokroku treba zaviesť transparentný monitorovací systém založený na kľúčových ukazovateľoch a polročných správach členských štátov o pokroku v plnení národných plánov. Komisia plánuje posudzovať celkový spoločný pokrok na úrovni EÚ vo výročných správach o stave energetickej únie a podľa potreby navrhovať politické kroky a opatrenia na zaistenie plnenia cieľov energetickej únie.
Okrem iného na základe kontroly vhodnosti platných oznamovacích povinností 37 a prebiehajúcich diskusií s členskými štátmi, Európskym parlamentom a ostatnými zainteresovanými stranami plánuje Komisia v roku 2016 návrh na zefektívnenie požiadaviek na plánovanie a oznamovanie klimatických a energetických opatrení členských štátov a Komisie, aby sa čo najskôr znížilo zbytočné administratívne zaťaženie v súlade s programom lepšej právnej regulácie a aby sa požiadavky na plánovanie a oznamovanie zosúladili s rámcovou stratégiou energetickej únie.
8. Závery a ďalšie kroky
Ambície, rovnováhu a dynamiku, ktorú priniesla rámcová stratégia energetickej únie z februára 2015, treba zachovať. Rok 2016 bude dôležitým rokom výsledkov, v ktorom sa strategická vízia stanovená v stratégii energetickej únie premietne do legislatívnych iniciatív na úrovni EÚ, koherentnejšej interakcie s externými partnermi a ďalšieho rozvoja a realizácie energetickej únie.
COM(2015)80.
Sprevádza ju viacero správ a pracovných dokumentov útvarov Komisie – ide o prvý krok k zefektívneniu oznamovacích povinností Komisie.
Pracovný program Komisie, COM(2015)610. Všetky návrhy sa vypracujú v súlade so zásadami subsidiarity, proporcionality a lepšej právnej regulácie. Niektoré z týchto návrhov budú iniciatívy REFIT.
Ďalšími sú Brazília a Kanada.
27 % z obnoviteľných zdrojov a ďalších 27 % z jadra.
COM(2014)15 a príslušné posúdenie vplyvu.
Závery zasadnutia Rady pre životné prostredie z 18.9.2015.
Celosvetový harmonizovaný skúšobný postup pre ľahké vozidlá (WLTP) prijala Európska hospodárska komisia Organizácie Spojených národov (EHK OSN) v roku 2014 ako náhradu za pôvodný testovací cyklus s názvom „nový európsky jazdný cyklus“ (NEDC).
Zaistí sa tak súlad emisií vozidiel v skutočnej premávke s predpísanými limitnými hodnotami, pričom sa uplatnia tolerancie na zohľadnenie neistoty skúšania a nepresnosti meracích prístrojov, ktoré sa budú postupne zužovať.
Pozri správu o pokroku v oblasti klímy, COM(2015)576 a SWD(2015)246.
Keďže priebežné ciele sa stanovujú ako priemer dvoch rokov, nové údaje Eurostatu za rok 2014 môžu toto hodnotenie zmeniť.
COM(2015)341.
COM(2015)574 a sprievodný pracovný dokument útvarov Komisie SWD(2015)245.
COM(2014)520.
Správa Skupiny finančných inštitúcií pre energetickú efektívnosť (EEFIG) ( www.eefig.eu ).
COM(2015)340.
COM(2015)339 a k nemu priložený pracovný dokument útvarov Komisie o najlepších postupoch v oblasti vlastnej spotreby energie z obnoviteľných zdrojov, SWD(2015)114.
SWD(2015)249.
31 % v sektore elektriny a 25 % v sektore plynu – podľa monitorovacej správy agentúry ACER o vykonávaní projektov spoločného záujmu.
C(2015)8052.
SWD(2015)247.
Ú. v. EÚ C 200 z 28. júna 2014, s. 1.
C(2015)2814.
COM(2015)496.
Vec C-36/14, Európska Komisia/Poľská republika.
Závery Rady o diplomacii v oblasti energetiky a klímy (10995/15 a 11029/15).
COM(2014)330.
JOIN(2015)50, sprevádzaný dokumentom SWD(2015)500.
Pozri napr. vyhlásenie Nemecka a jeho susedov o bezpečnosti dodávok elektriny: http://www.benelux.int/files/4414/3375/5898/Jointdeclaration.pdf .
C(2015)6317.
Nový program EÚ v oblasti zručností, ktorý Komisia pripravuje, by mal stanoviť opatrenia na lepšie predvídanie potrebných zručností, zvýšenie transparentnosti a uznávanie kvalifikácií.
Správa o daňových reformách v členských štátoch EÚ, 2015 (november) – Dokument o zdaňovaní č. 58; http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/gen_info/economic_analysis/tax_papers/taxation_paper_58.pdf .
Informačné prehľady členských štátov sú uvedené v dokumentoch SWD(2015)208-209, 217-242.
SWD(2015)243.
Bod 10 programu REFIT, príloha II k Pracovnému programu Komisie (COM(2015)610).
EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli18.11.2015
COM(2015) 572 final
PRÍLOHA
AKTUALIZOVANÝ PLÁN ENERGETICKEJ ÚNIE
k
OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU, VÝBORU REGIÓNOV A EURÓPSKEJ INVESTIČNEJ BANKE
Správa o stave energetickej únie
{SWD(2015) 208}
{SWD(2015) 209}
{SWD(2015) 217 à 243}
Aktualizovaný plán energetickej únie
november 2015
Legenda: SoS: bezpečnosť dodávok energie / IEM: vnútorný trh s energiou / EE: energetická efektívnosť / GHG: skleníkové plyny / R&I: výskum a inovácia
Tento plán je rovnaký ako plán uvedený v prílohe k oznámeniu Komisie „Rámcová stratégia odolnej energetickej únie s výhľadovou politikou v oblasti zmeny klímy“, ktoré bolo prijaté 25. februára 2015 (COM(2015)80). Jediné nové informácie v tejto tabuľke sú v poslednom stĺpci a predstavujú aktualizáciu iniciatív, ktoré už boli prijaté alebo ktorých harmonogram sa zmenil. Neobsahuje žiadne nové informácie o iniciatívach, ktoré boli pôvodne naplánované na rok 2016 alebo neskôr.
Opatrenia |
Zodpovedný subjekt |
Harmonogram (uvedený v prílohe k dokumentu COM(2015)80) |
SoS |
IEM |
EE |
GHG |
R&I |
Pripomienky / aktualizácia |
Infraštruktúra |
||||||||
Účinné splnenie cieľa 10 % elektrického prepojenia |
Komisia členské štáty národné regulačné orgány prevádzkovatelia prenosových sústav |
2015 – 2020 |
X |
X |
X |
Prijaté 25. februára 2015 (COM(2015)82) |
||
Druhý zoznam projektov spoločného záujmu (PCI) – následný delegovaný akt Komisie |
Komisia členské štáty |
2015 |
X |
X |
X |
Delegovaný akt prijatý 18. novembra 2015 (C(2015)8052) |
||
Oznámenie o pokroku v zostavovaní zoznamu najvýznamnejšej energetickej infraštruktúry a o opatreniach potrebných na dosiahnutie cieľa 15 % elektrického prepojenia do roku 2030 |
Komisia |
2016 |
X |
X |
||||
Založenie Fóra pre energetickú infraštruktúru |
Komisia členské štáty |
2015 |
X |
X |
Prvé zasadnutie Fóra pre energetickú infraštruktúru sa konalo 9. – 10. novembra 2015 v Kodani |
|||
Elektrina |
||||||||
Iniciatíva v oblasti štruktúry trhu a regionálnych trhov s elektrinou, koordinácia kapacít na zaistenie bezpečnosti dodávok energie, posilnenie cezhraničného obchodovania a podpora integrácie obnoviteľných zdrojov energie |
Komisia |
2015 – 2016 |
X |
X |
X |
X |
Konzultačné oznámenie prijaté 15. júla 2015 (COM(2015)340), legislatívne návrhy budú predložené v roku 2016 |
|
Preskúmanie smernice o opatreniach na zabezpečenie bezpečnosti dodávok elektrickej energie |
Komisia |
2016 |
X |
X |
X |
|||
Maloobchod |
||||||||
Nový prístup s dôrazom na spotrebiteľa: posilnenie postavenia spotrebiteľov zavedením reakcie na strane spotreby; využívanie inteligentných technológií; prepojenie veľkoobchodného a maloobchodného trhu; postupné zrušenie regulovaných cien; sprievodné opatrenia na ochranu zraniteľných odberateľov |
Komisia členské štáty |
2015 – 2016 |
X |
X |
X |
X |
Oznámenie prijaté 15. júla 2015 (COM(2015)339), legislatívne návrhy budú predložené v roku 2016 |
|
Plyn |
||||||||
Revízia nariadenia o bezpečnosti dodávky plynu |
Komisia |
2015 – 2016 |
X |
X |
Plánované na rok 2016 |
|||
Stratégia pre skvapalnený zemný plyn a zásobníky |
Komisia |
2015 – 2016 |
X |
Plánované na rok 2016 |
||||
Regulačný rámec |
||||||||
Prehodnotenie Agentúry pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER) a regulačného rámca odvetvia energetiky |
Komisia |
2015 – 2016 |
X |
X |
X |
Vzťahuje sa na to konzultačné oznámenie prijaté 15. júla 2015 (COM(2015)340), legislatívne návrhy budú predložené v roku 2016 |
||
Obnoviteľné zdroje energie |
||||||||
Balík opatrení v oblasti obnoviteľných zdrojov energie: vrátane novej smernice o energii z obnoviteľných zdrojov na rok 2030; najlepšie postupy v oblasti vlastnej spotreby energie z obnoviteľných zdrojov a systémov podpory; politika udržateľnosti bioenergie. |
Komisia |
2015 – 2017 |
X |
X |
X |
Usmernenia o najlepších postupoch pre vlastnú spotrebu energie z obnoviteľných zdrojov prijaté 15. júla 2015 (SWD(2015)141) Balík opatrení v oblasti obnoviteľných zdrojov energie plánovaný na rok 2016 |
||
Oznámenie o premene odpadu na energiu |
Komisia |
2016 |
X |
X |
||||
Zmena klímy |
||||||||
Legislatívny návrh na revíziu systému EÚ na obchodovanie s emisiami, 2021 – 2030 |
Komisia |
2015 |
X |
X |
X |
Návrh prijatý 15. júla 2015 (COM(2015)337) |
||
Legislatívne návrhy týkajúce sa rozhodnutia o spoločnom úsilí a zaradenia využívania pôdy, zmeny vo využívaní pôdy a lesného hospodárstva (LULUCF) do rámca politík v oblasti zmeny klímy a energetiky na obdobie do roku 2030. |
Komisia |
2016 |
X |
|||||
Opatrenia v oblasti dopravy |
||||||||
Spravodlivé a efektívne spoplatňovanie v záujme udržateľnej dopravy – revízia smernice Eurovignette a revízia rámca podpory európskeho elektronického mýta |
Komisia |
2016 |
X |
X |
||||
Preskúmanie pravidiel prístupu na trh cestnej dopravy na zvýšenie jej energetickej efektívnosti |
Komisia |
2016 |
X |
X |
||||
Základný plán zavádzania kooperatívnych inteligentných dopravných systémov |
Komisia členské štáty odvetvie |
2016 |
X |
X |
X |
|||
Preskúmanie nariadení o emisných normách na stanovenie cieľov pre osobné a ľahké úžitkové vozidlá po roku 2020 |
Komisia |
2016 – 2017 |
X |
X |
X |
|||
Vytvorenie systému monitorovania a hlásenia emisií z ťažkých úžitkových vozidiel (nákladné automobily a autobusy) s cieľom zvýšiť informovanosť kupujúcich |
Komisia |
2016 – 2017 |
X |
X |
X |
|||
Preskúmanie smernice o podpore ekologických a energeticky úsporných vozidiel cestnej dopravy |
Komisia |
2017 |
X |
X |
||||
Oznámenie o dekarbonizácii odvetvia dopravy vrátane akčného plánu pre druhú a tretiu generáciu biopalív a iné udržateľné alternatívne palivá |
Komisia |
2017 |
X |
X |
X |
Plánované na rok 2016. |
||
Energetická efektívnosť |
||||||||
Preskúmanie smernice o energetickej efektívnosti |
Komisia |
2016 |
X |
X |
X |
X |
||
Preskúmanie smernice o energetickej hospodárnosti budov vrátane iniciatívy „inteligentného financovania inteligentných budov“ |
Komisia |
2016 |
X |
X |
X |
X |
||
Preskúmanie rámca energetickej účinnosti výrobkov (smernice o označovaní energetickými štítkami a ekodizajne) |
Komisia |
2015 |
X |
X |
X |
X |
Návrh nariadenia o označovaní energetickej účinnosti prijatý 15. júla 2015 (COM(2015)341) Pracovný plán v oblasti ekodizajnu prepojený s balíkom o obehovom hospodárstve z decembra 2015 |
|
Posilnenie cieleného využívania finančných nástrojov na podporu investícií do energetickej efektívnosti |
Komisia |
2015 – |
X |
X |
||||
Vykurovanie a chladenie |
||||||||
Stratégia EÚ v oblasti vykurovania a chladenia – prínos vykurovania a chladenia k dosahovaniu cieľov EÚ v oblasti energetiky a klímy |
Komisia |
2015 |
X |
X |
X |
X |
X |
Plánované na rok 2016 |
Vonkajšia politika v oblasti energetiky a zmeny klímy |
||||||||
Diplomacia EÚ v oblasti energetiky a zmeny klímy |
Komisia PK/VP členské štáty |
2015 |
X |
X |
X |
X |
Závery Rady o diplomacii v oblasti klímy, ktoré prijala Rada pre zahraničné veci 20. júla 2015 (11029/15) Závery Rady o diplomacii v oblasti energetiky, ktoré prijala Rada pre zahraničné veci 20. júla 2015 (10995/15) |
|
Preskúmanie rozhodnutia, ktorým sa ustanovuje mechanizmus výmeny informácií, pokiaľ ide o medzivládne dohody v oblasti energetiky medzi členskými štátmi a tretími krajinami |
Komisia PK/VP |
2016 |
X |
X |
||||
Nový a posilnený dialóg o energetike s krajinami významnými z hľadiska energetickej politiky EÚ |
Komisia PK/VP |
2015 – |
X |
X |
X |
X |
X |
|
Memorandum o porozumení o posilnenom strategickom partnerstve s Ukrajinou |
Komisia PK/VP Európsky parlament Rada |
2015 |
X |
X |
Plánované na rok 2016 |
|||
Trojstranné memorandum o porozumení o transkaspických plynovodoch s Azerbajdžanom a Turkménskom |
Komisia PK/VP Európsky parlament Rada |
2015 |
X |
X |
Plánované na rok 2016 |
|||
Iniciatíva na posilnenie Energetického spoločenstva |
Komisia Zmluvné strany Energetického spoločenstva PK/VP |
2015 |
X |
X |
Kľúčové rozhodnutia prijaté na zasadnutí ministerskej rady Energetického spoločenstva v októbri 2015 Predloží sa spoločný akt o bezpečnosti dodávok energie |
|||
Posilnenie spolupráce partnerstva Euromed v oblasti plynu, elektriny, energetickej efektívnosti a obnoviteľných zdrojov energie |
Komisia PK/VP |
2015 – 2016 |
X |
X |
Platforma v oblasti plynu vznikla v júni 2015 Platforma regionálneho trhu s elektrickou energiou vznikla v októbri 2015 Platforma v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a energetickej efektívnosti má začať fungovať v roku 2016 |
|||
Prijatie a podpis novej medzinárodnej energetickej charty v mene EÚ a Euratomu |
Komisia PK/VP |
2015 |
X |
X |
Európska komisia bola na haagskej konferencii 20. až 21. mája 2015 jedným zo signatárov medzinárodnej energetickej charty. |
|||
Konkurencieschopnosť priemyslu |
||||||||
Nový európsky prístup k výskumu a inovácii v energetike na urýchlenie transformácie energetického systému, zahŕňajúci: – integrovaný strategický plán pre energetické technológie (SET) – strategický program výskumu a inovácie v doprave |
Komisia |
2015 – 2017 |
X |
Oznámenie o pláne SET prijaté 15. septembra 2015 (C(2015)6317) Platforma inteligentnej špecializácie v oblasti energetiky vznikla v roku 2015 Integrovaná stratégia energetickej únie pre výskum, inováciu a konkurencieschopnosť plánovaná na rok 2016 |
||||
Analýza cien a nákladov v energetike (vrátane daní a dotácií) |
Komisia |
2016 a potom každé 2 roky |
X |
|||||
Iniciatíva zameraná na globálne líderstvo EÚ v oblasti energetických a klimatických technológií a inovácií na podporu rastu a zamestnanosti |
Komisia |
2015 – 2016 |
X |
X |
X |
Prepojené s integrovanou a komplexnou stratégiou energetickej únie pre výskum, inováciu a konkurencieschopnosť |
||
Posilnenie obchodnej politiky na uľahčenie vývozu technológií EÚ |
Komisia |
2015 – 2019 |
X |
X |
X |
|||
Prierezové opatrenia |
||||||||
Preskúmanie usmernení o štátnej pomoci v oblasti ochrany životného prostredia a energetiky |
Komisia |
2017 – 2019 |
X |
X |
X |
X |
X |
|
Správa o európskej stratégii energetickej bezpečnosti vrátane platformy a plánu pre partnerstvo Euromed a stratégií v oblasti LNG, uskladňovania energie a južného koridoru zemného plynu |
Komisia |
2015 – 2016 |
X |
X |
X |
X |
X |
Správa (SWD) prijatá 18. novembra 2015 (SWD(2015)404) Stratégia týkajúca sa skvapalneného zemného plynu (LNG) a skladovania plynu plánovaná na rok 2016 |
Údaje, analýza a informácie pre energetickú úniu: zlučovanie iniciatív a jednoduché sprístupnenie všetkých relevantných znalostí v Komisii a členských štátoch |
Komisia |
2016 |
X |
X |
X |
X |
X |
|
Jadrová energia |
||||||||
Nariadenie Rady, ktorým sa aktualizujú požiadavky na informácie podľa článku 41 Zmluvy o Euratome v súvislosti s európskou stratégiou energetickej bezpečnosti |
Komisia |
2015 |
X |
X |
Plánované na rok 2016 |
|||
Oznámenie o jadrovom objasňujúcom programe (PINC) v zmysle článku 40 Zmluvy o Euratome |
Komisia |
2015 |
X |
X |
Plánované na rok 2016 |
EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli18.11.2015
COM(2015) 572 final
PRÍLOHA
USMERNENIA PRE ČLENSKÉ ŠTÁTY O NÁRODNÝCH PLÁNOCH V OBLASTI ENERGETIKY A KLÍMY AKO SÚČASTI RIADENIA ENERGETICKEJ ÚNIE
k
OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMETUM RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU, VÝBORU REGIÓNOV A EURÓPSKEJ INVESTIČNEJ BANKE
Správa o stave energetickej únie
{SWD(2015) 208}
{SWD(2015) 209}
{SWD(2015) 217 à 243}
USMERNENIA PRE ČLENSKÉ ŠTÁTY O NÁRODNÝCH PLÁNOCH V OBLASTI ENERGETIKY A KLÍMY AKO SÚČASTI RIADENIA ENERGETICKEJ ÚNIE
1.Úvod
V oznámení Komisie o rámcovej stratégii energetickej únie prijatom 25. februára 2015 sa vysvetľuje, že energetická únia si vyžaduje aj integrovaný proces riadenia a monitorovania, aby sa zaručilo, že opatrenia v energetickej oblasti na európskej, národnej, regionálnej i miestnej úrovni prispievajú k dosahovaniu jej cieľov.
V októbri 2014, pri rokovaniach o rámci politík v oblasti klímy a energetiky na obdobie do roku 2030 vyzvala Európska rada na spoľahlivý a transparentný systém riadenia bez zbytočného administratívneho zaťaženia, ktorý pomôže zabezpečiť, aby EÚ dosiahla svoje ciele v oblasti energetickej politiky a 19. marca 2015 dospela k záveru, že sa spoľahlivý a transparentný systém riadenia musí zriadiť. Efektívne a integrované národné plány v oblasti energetiky a klímy budú jeho základom. Systém riadenia bude vychádzať z existujúcich stavebných prvkov, akými sú napríklad národné klimatické programy, národné plány pre energiu z obnoviteľných zdrojov a pre energetickú efektívnosť.
Komisia bude úzko spolupracovať s členskými štátmi na dosahovaní týchto spoločných cieľov, aby spoločne zabezpečili úspešnú realizáciu energetickej únie, znížili administratívne zaťaženie a zvýšili transparentnosť pre členské štáty a zabezpečili istotu pre investorov do roku 2030 a aj po ňom.
Účelom tohto dokumentu je poskytnúť členským štátom usmernenie týkajúce sa procesu vypracúvania ich integrovaných národných plánov v oblasti energetiky a klímy, ako aj hlavných prvkov, ktoré majú obsahovať.
Tento dokument predstavuje a vysvetľuje hlavné kroky postupného procesu odteraz až do dokončenia národných plánov v roku 2018 vrátane hlavných rolí a úloh členských štátov a Komisie. Komisia v roku 2016 predstaví legislatívnu iniciatívu o zjednodušení požiadaviek na plánovanie a podávanie správ a predloží vzor štruktúry národných plánov v oblasti energetiky a klímy s cieľom doplniť a bližšie konkretizovať toto usmernenie.
1.Všeobecné zásady a rozsah národných plánov
Národné plány by mali zaujať holistický prístup a integrovane zohľadniť päť rozmerov energetickej únie i interakcie medzi nimi. Osobitné prvky existujúcich plánov môžu byť zachované v závislosti od oblasti a periodicity procesov plánovania. Národné plány by mali zahŕňať obdobie od roku 2021 do roku 2030, vychádzať z toho, čo by mal každý členský štát dosiahnuť vo vzťahu k svojim politikám na rok 2020 a zahrnúť aj perspektívu do roku 2050.
Hoci majú členské štáty právo vypracovať politiky zohľadňujúce národné podmienky, národné plány by mali stanoviť smerovanie národných energetických a klimatických cieľov a politík spôsobom, ktorý je v súlade s dosahovaním spoločne dohodnutých cieľov energetickej únie, najmä cieľov na rok 2030 (zníženie emisií skleníkových plynov, energia z obnoviteľných zdrojov, energetická efektívnosť a elektrické prepojenia) schválených Európskou radou v októbri 2014. Zatiaľ čo sa v prípade zníženia emisií v sektore mimo ETS bude do roku 2030 aj naďalej uplatňovať prístup prijatý v rozhodnutí o spoločnom úsilí, ciele na úrovni EÚ v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov a energetickej efektívnosti budú dosiahnuté kolektívnym úsilím členských štátov, ako aj prostredníctvom politík a opatrení na úrovni EÚ.
Je veľmi dôležité, aby sa v národných plánoch stanovila dlhodobá predvídateľnosť spolu s istotou pre investície a zabezpečila sa užšia spolupráca a väčšia koherentnosť politických prístupov členských štátov v oblasti klímy a energetiky.
2.Obsah národných plánov
Národné plány by mali zahŕňať obdobie od roku 2021 až do roku 2030 vrátane perspektívy do roku 2050 s cieľom zabezpečiť súlad s dlhodobými politickými cieľmi na úrovni EÚ a vnútroštátnej úrovni.
Národné plány by mali obsahovať tieto prvky:
a) Súčasná situácia
Prehľad národného energetického systému a politického kontextu národného plánu v rámci piatich rozmerov energetickej únie (vrátane makroekonomického kontextu, emisií skleníkových plynov, energetického mixu a situácie v rámci každého subsektora energetického systému).
Posúdenie situácie z hľadiska súčasných politík a opatrení v oblasti energetiky a klímy vrátane systémov podpory a fiškálnych systémov pre energiu z obnoviteľných zdrojov a energetickú efektívnosť, vychádzajúc zo skúseností s dosahovaním cieľov na rok 2020 v oblasti energetiky a klímy.
Prehľad kľúčových otázok cezhraničného významu vrátane príležitostí a výziev pre ďalšiu regionálnu spoluprácu a integráciu.
Administratívna štruktúra vykonávania národných politík v oblasti energetiky a klímy vrátane zodpovednosti hlavných administratívnych orgánov a ich vzájomného pôsobenia.
Národné plány môžu v súlade s týmto usmernením vychádzať z existujúcich národných stratégií energetickej politiky a politiky v oblasti zmeny klímy na roky 2020, 2030 a neskôr.
b) Ciele, politiky a opatrenia pre päť rozmerov
Národné plány by mali stanoviť ciele pre každý rozmer energetickej únie. So zreteľom na ciele na rok 2030 v oblasti energetiky by sa v plánoch mali stanoviť národné príspevky potrebné na kolektívne dosiahnutie cieľov na úrovni EÚ. V prípade emisií skleníkových plynov v sektoroch mimo ETS by sa v plánoch mali stanoviť plánované politiky a opatrenia na splnenie ročných záväzných vnútroštátnych limitov stanovených podľa revidovaného rozhodnutia o spoločnom úsilí.
Malo by sa stanoviť vzájomné pôsobenie medzi rôznymi rozmermi (napr. príspevok obnoviteľných energií a energetickej účinnosti k znižovaniu emisií skleníkových plynov, potreby infraštruktúry vyplývajúce z väčšieho využívania obnoviteľných zdrojov energie atď.).
V prípade každého cieľa by mal plán obsahovať opis politík a opatrení plánovaných na jeho dosiahnutie. To by malo zahŕňať aj hodnotenie vzájomného pôsobenia týchto politík, aby sa zabezpečila súdržnosť politiky a predišlo sa prekrývaniu regulácie.
Energetická bezpečnosť, solidarita a dôvera
Strednodobé až dlhodobé ciele a normy týkajúce sa bezpečnosti dodávok vrátane diverzifikácie energetických zdrojov a dodávateľských krajín, infraštruktúry, skladovania, reakcie na strane odberu, pripravenosti čeliť obmedzenej alebo prerušenej dodávke z určitého zdroja energie a zavádzania alternatívnych domácich zdrojov. Ciele by mali zahŕňať regionálnu spoluprácu a politické opatrenia na ich dosiahnutie by mali byť regionálne koordinované. V tejto súvislosti by národné plány mali vychádzať z konkrétnych plánov bezpečnosti dodávok (plány hodnotenia, preventívne akčné plány a núdzové plány), ktoré sú vypracované v súlade s nariadením o bezpečnosti dodávky plynu.
Politické stratégie týkajúce sa energetickej bezpečnosti v širšom zmysle vrátane iných príslušných politických rozhodnutí, ktoré sa týkajú napríklad úspor energie alebo energetického mixu.
Zahrnutý by mal byť aj všeobecný politický prístup na zaistenie bezpečnosti vonkajších zdrojov energie, a to aj prostredníctvom infraštruktúry, a podľa potreby plánovaný prístup k medzinárodným vládnym dohodám s tretími krajinami.
Plne integrovaný vnútorný trh s energiou
Rozvoj elektrického prepojenia od roku 2021 do roku 2030 (pomer medzi cezhraničnou prenosovou kapacitou a inštalovanou výrobnou kapacitou) pri zohľadnení dohodnutého cieľa 15 % na rok 2030 a osobitných faktorov členského štátu ako náklady a potenciálne obchodné toky. To by tiež malo zahŕňať uvedenie hlavných projektov plánovaných na dosiahnutie potrebného prepojenia v horizonte do roku 2030.
V prípade energetickej infraštruktúry, ako sa plánované projekty vnútroštátnej infraštruktúry, ako aj projekty spoločného záujmu týkajúce sa daného členského štátu budú realizovať, vrátane časového rozvrhu. V tejto súvislosti by národné plány mali vychádzať z nariadenia o usmerneniach pre transeurópsku energetickú infraštruktúru.
Ciele z hľadiska hospodárskej súťaže na trhu, integrácie a prepojenia trhu, zavedenia flexibility v sektore elektriny vrátane rozvoja krátkodobých trhov, reakcie na strane odberu, konkurencieschopnosti energetických trhov a zavedenia inteligentných technológií a inteligentných sietí.
Posúdenie vplyvu plánovaných infraštrukturálnych investícií a vývoja v oblasti výroby energie na veľkoobchodné a maloobchodné ceny energie a integráciu trhu s ostatnými členskými štátmi.
Energetická efektívnosť, ktorá pomáha tlmiť dopyt
Vnútroštátne politiky a opatrenia plánované na podporu dosiahnutia dohodnutého cieľa na úrovni EÚ v oblasti energetickej efektívnosti vo výške aspoň 27 % (ktorý sa má do roku 2020 revidovať s cieľom zvýšiť ho na 30 %), berúc do úvahy očakávané úspory energie z týchto politík a opatrení, ako aj vykonávanie existujúcich právnych predpisov EÚ.
Plán úspor energie, ktoré budú vyčíslené na výslednú úroveň primárnej, ako aj konečnej spotreby energie do roku 2030, by sa mal uviesť ako príspevok členského štátu k dosahovaniu cieľa EÚ.
Plánované vnútroštátne politiky a opatrenia na zvýšenie energetickej účinnosti v sektore budov. To zahŕňa národné stratégie renovácie budov a národné investičné programy energetickej účinnosti.
Dekarbonizácia hospodárstva
Plánované politiky a opatrenia na zníženie emisií skleníkových plynov, ktoré sa vzťahujú na všetky odvetvia produkujúce najviac emisií vrátane dopravy a poľnohospodárstva, na splnenie záväzných vnútroštátnych cieľov na rok 2030 v sektoroch mimo systému ETS stanovené v rámci revidovaného rozhodnutia o spoločnom úsilí, v súlade s dlhodobou víziou a cieľom stať sa nízkouhlíkovým hospodárstvom (2050).
Vnútroštátne politiky a opatrenia plánované na podporu dosiahnutia dohodnutého záväzného cieľa na úrovni EÚ, aby aspoň 27 % energie pochádzalo z obnoviteľných zdrojov, s prihliadnutím na vykonávanie existujúcich právnych predpisov EÚ, ako aj perspektívu do roku 2050.
Plán podielu energie z obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej spotrebe energie do roku 2030 vrátane prehľadov týkajúcich sa príslušných technológií, ako aj dopytu po elektrickej energii (inštalovaný výkon a vyrobená energia) by sa mal uviesť ako príspevok členského štátu vzhľadom na potrebu spoločne splniť tento cieľ EÚ.
Opatrenia, ktoré sa majú prijať na zvýšenie flexibility energetického systému so zreteľom na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov. Stav a plány pre integráciu a prepojenie trhu s elektrickou energiou, regionálne opatrenia na vyváženie a rezervy a spôsob posudzovania primeranosti systému v súvislosti s energiou z obnoviteľných zdrojov. Vnútroštátne politiky a opatrenia plánované na podporu iných nízkouhlíkových technológií.
Vnútroštátne politiky a opatrenia plánované na podporu dekarbonizácie dopravy.
Ak členské štáty zamýšľajú podporiť rozvoj špecifických technológií, tento plán by mal tiež obsahovať posúdenie vplyvov na ceny energie a energetické služby a na integráciu trhu s ostatnými členskými štátmi.
Výskum, inovácia a konkurencieschopnosť
Ciele, politiky a opatrenia stanovené na vnútroštátnej úrovni s cieľom zabezpečiť primeraný príspevok k novému európskemu prístupu k výskumu a inovácii na urýchlenie transformácie energetického systému, najmä k opatreniam integrovaného strategického plánu pre energetické technológie (plán SET).
Vnútroštátne politické stratégie a programy na financovanie výskumu a inovácii v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov, energetickej efektívnosti a iných nízkouhlíkových technológií vrátane odvetvia dopravy, ako aj ich trhového uplatnenia vrátane stratégií na podporu výskumných a technologických inštitúcií.
Stratégie priemyselnej politiky týkajúce sa konkurencieschopnosti odvetvia nízkouhlíkových technológií a konkurencieschopnosti v širšom zmysle vrátane dotácií, vplyvu na rast, pracovné miesta a zručnosti, pododvetví, financovania a zdrojov.
Podľa potreby ciele týkajúce sa konkurencieschopnosti energetického systému a jeho príspevku ku konkurencieschopnosti hospodárstva ako celku, ako aj k medzinárodnému obchodu s energetickými technológiami a zariadením v EÚ a prístupu na trhy tretích krajín.
c) Integrované prognózy a ukazovatele
Národné plány by mali obsahovať samostatný oddiel týkajúci sa prognóz, ktorý by tvoril analytický základ plánu, vrátane referenčných a politických scenárov posudzujúcich príslušné vplyvy navrhovaných politík a opatrení. Dvojročná správa o pokroku vo vykonávaní národných plánov by mala využívať kľúčové ukazovatele, ktoré vypracovala Komisia v spolupráci s členskými štátmi, ako aj aktualizované prognózy, politiky a opatrenia.
Pre prierezový charakter piatich rozmerov energetickej únie je potrebné posúdiť a potvrdiť ciele a nástroje politiky integrovanými metodickými nástrojmi. Z tohto dôvodu by národné plány mali obsahovať prognózy týkajúce sa energetického systému a emisií skleníkových plynov 1 na obdobie do roku 2030 a neskôr vrátane perspektívy do roku 2050. Prognózy by mali zohľadniť napr. makroekonomický kontext (napríklad očakávaný rast populácie a hrubého domáceho produktu), štrukturálne zmeny hospodárstva s pravdepodobným vplyvom na energetický systém a emisie skleníkových plynov, globálne energetické trendy (napríklad medzinárodný vývoj cien fosílnych palív), ako aj vývoj cien uhlíka, cezhraničné prepojenie sietí a náklady na technológie. Komisia poskytne k týmto otázkam technické odporúčania, pričom členské štáty musia vysvetliť, ak sa od nich odchýlia, napríklad z dôvodu modelových požiadaviek.
V národnom pláne by sa mali stanoviť aspoň dva scenáre: i) referenčný scenár založený na súčasných trendoch a existujúcich politikách a opatreniach na vnútroštátnej úrovni a úrovni EÚ; a ii) aspoň jeden politický scenár zohľadňujúci vykonávanie plánovaných vnútroštátnych cieľov prostredníctvom doplnkových politík a opatrení týkajúcich sa piatich rozmerov energetickej únie, a najmä cieľov stanovených na rok 2030 v národnom pláne. Potom by sa zdôraznili možné synergie a kompromisy medzi politikami a opatreniami.
Komisia môže podporovať členské štáty poskytovaním údajov a analýz. Dôležitým príspevkom bude nový referenčný scenár EÚ pre oblasť energetiky, dopravy a emisií skleníkových plynov, ktorý bol vypracovaný v úzkej spolupráci s členskými štátmi a bude uverejnený v prvej polovici roka 2016. Členským štátom by sa na podporu ich strategického plánovania, identifikáciu spoločných výziev a posúdenie vplyvov politických rozhodnutí jednotlivých členských štátov na dosiahnutie spoločných cieľov energetickej únie mohli poskytnúť scenáre politiky a citlivosti. Referenčný scenár EÚ bude takisto predstavovať základ pre posúdenie spoločných príspevkov členských štátov k cieľom energetickej únie.
Vnútroštátne prognózy by mali byť predložené včas, aby umožnili zhrnutie na úrovni EÚ a následné posúdenie celkového stavu energetického systému a dosiahnutého pokroku. Preto by sa použité predpoklady, ako aj trendy v rámci hlavných výsledkov modelovania opisujúce energetický systém mali uviesť jasne a transparentne.
Členské štáty by v správach o pokroku vo vykonávaní svojich národných plánov mali využívať kľúčové ukazovatele. Na základe ukazovateľov navrhnutých v rámci politík v oblasti klímy a energie do roku 2030 a ukazovateľov, ktoré sú už zahrnuté do prehľadov o krajinách, Komisia predkladá v rámci pracovného dokumentu útvarov Komisie 2 koncepciu a prvú analýzu kľúčových ukazovateľov na monitorovanie pokroku pri dosahovaní cieľov energetickej únie. Obsahuje návrh ukazovateľov pre päť rozmerov energetickej únie, napríklad pokiaľ ide o ceny energie, konkurencieschopnosť, diverzifikáciu dovozu energie, dekarbonizáciu, výskum a inovácia alebo fungovanie trhu s energiou.
3.Regionálna spolupráca zameraná na vypracovanie národných plánov
Fungujúca energetická únie si vyžaduje, aby sa členské štáty pri tvorbe energetických politík navzájom koordinovali a spolupracovali. Národné plány by od začiatku mali vychádzať z regionálnych konzultácií.
Členské štáty by mali určiť oblasti vhodné na spoločné alebo koordinované plánovanie vo svojom regióne, a od na začiatku prípravného procesu by mali konzultovať so zástupcami svojho regiónu. Jednotlivé národné plány v regióne by sa mali dopĺňať a tam, kde je to možné, vzájomne sa posilňovať, využitím silných stránok jednotlivých členských štátov na riešenie výziev regiónu čo najbezpečnejšie a najúspornejšie. Osobitná pozornosť by sa mala venovať zabezpečeniu koordinovaného prístupu k rozvoju nových zdrojov energie a infraštruktúr.
Spoločné prístupy a spoločné ciele môžu zvýšiť dlhodobú predvídateľnosť a investičnú istotu. Koordináciou vnútroštátnych politík by sa preto tiež malo predchádzať nepriaznivým stimulom a mali by sa zmierňovať možné nepriaznivé účinky vnútroštátnych politík na iné členské štáty. Plány by mali preto obsahovať posúdenie toho, ako navrhované ciele a politiky v plánoch ovplyvnia iné členské štáty v regióne a ako by sa mala regionálna spolupráca vo všetkých oblastiach politiky a pododvetviach posilniť.
Na tento účel sa môžu využiť existujúce fóra pre regionálnu spoluprácu vrátane makroregionálnych stratégií . Komisia sa bude aktívne zapájať do tohto procesu a podpory vývoja vhodných nových fór. Je dôležité, aby boli regióny vyvážené, čo umožní spoluprácu vo viacerých rozmeroch energetickej únie.
V kontexte vykonávania cieľov energetickej únie v roku 2016 poskytne Komisia členským štátom podrobnejšie usmernenia o regionálnej spolupráci.
4.Správy o realizácii plánov a aktualizácie
Počnúc rokom 2020 by členské štáty mali každé dva roky poskytovať správy o pokroku vo vykonávaní národných plánov. Tieto správy o vykonávaní budú dôležitým nástrojom, ktorý pomôže členským štátom zistiť, aká je situácia pri dosahovaní cieľov energetickej únie.
Komisia informuje o pokroku vo svojej výročnej správe o stave energetickej únie.
Predpokladá sa aktualizácia národných plánov počas obdobia od roku 2021 do roku 2030 s cieľom zohľadniť meniace sa okolnosti a zmeny súvisiace s dosahovaním spoločne dohodnutých cieľov energetickej únie, najmä cieľov na rok 2030 v oblasti klímy a energetiky. Pokiaľ ide o konkrétne politické opatrenia národných plánov, môžu sa podľa potreby stanoviť ďalšie aktualizácie.
5.Postup a harmonogram
Vypracovanie národných plánov bude dynamický proces. Napriek tomu, že výsledok nadchádzajúcich legislatívnych postupov týkajúcich sa kľúčových súvisiacich právnych predpisov EÚ bude mať vplyv na tvorbu a realizáciu národných politík, proces vypracovania národných plánov sa musí začať v roku 2016, aby boli plány s dostatočným predstihom finalizované pred rokom 2020, pričom sa zohľadnia súvisiace právne predpisy EÚ.
Existujúce plánovacie a oznamovacie povinnosti pre oblasti politiky s existujúcimi cieľmi na rok 2020 zostanú nezmenené až do roku 2020. Správy sa zosúladia s novým procesom národných plánov v oblasti energetiky a klímy. Na obdobie po roku 2020 Komisia predloží legislatívnu iniciatívu na zefektívnenie požiadaviek na plánovanie a oznamovanie v roku 2016 s cieľom znížiť administratívnu záťaž a zabezpečiť súdržnosť, zjednodušenie a súlad medzi rôznymi oblasťami plánovania a oznamovania a zachovať pritom kvalitu oznámených informácií a údajov. Komisia a členské štáty by už mali byť schopné konsolidovať a zefektívniť určité množstvo správ pred rokom 2020, v prípadoch, keď je to možné uskutočniť bez legislatívnych zmien a bez vplyvu na závažné povinnosti. Komisia už v rámci svojej konsolidácie prvej správy o stave energetickej únie ukazuje, ako na to.
Harmonogram pre vypracovanie národných plánov v oblasti energetiky a klímy, ktorý obsahuje relevantné činnosti členských štátov a Komisie, je uvedený v tabuľke na konci tohto oddielu.
Do jesene 2016 sa členské štáty vyzývajú, aby predložili prvé výsledky svojich integrovaných prognóz pre referenčný scenár. Mali by sa začať regionálne rokovania s ďalšími členskými štátmi. V tom istom roku Komisia dokončí referenčný scenár EÚ na rok 2016, poskytne vzor národných plánov a vydá usmernenia o regionálnej spolupráci. Príslušné legislatívne návrhy týkajúce sa revidovaného rozhodnutia o spoločnom úsilí, energie z obnoviteľných zdrojov, energetickej efektívnosti, štruktúry trhu a zefektívnenia plánovania a oznamovania budú predložené v priebehu roka 2016.
V roku 2017 by sa v súvislosti s plánmi mal začať vnútroštátny politický proces s cieľom umožniť rozsiahle politické schválenie plánov na národnej úrovni a mali by sa ukončiť regionálne konzultácie a konzultácie so zúčastnenými stranami. Integrované prognózy, ktoré obsahujú referenčné aj politické scenáre, by sa Komisii mali poskytnúť do marca 2017 3 . Tieto prognózy budú tvoriť kľúčový vstup národných plánov členských štátov. Návrhy národných plánov by mali byť predložené Komisii v roku 2017, potom sa uskutočnia konzultácie s ostatnými členskými štátmi a Komisiou, najmä s cieľom spoločne dosiahnuť energetické ciele na úrovni EÚ. Následne Komisia vydá odporúčania týkajúce sa návrhu národných plánov a predloží ich v nasledujúcej správe o stave energetickej únie.
V roku 2018 by Komisii mali byť predložené konečné plány zohľadňujúce konzultácie s inými členskými štátmi, odporúčania Komisie a príslušné právne predpisy EÚ. Komisia následne vydá o správu stave energetickej únie vrátane prvého súhrnného posúdenia národných plánov v oblasti energetiky a klímy.
Pokiaľ ide o ciele do roku 2030 týkajúce sa energie z obnoviteľných zdrojov a energetickej efektívnosti schválené na úrovni EÚ, Komisia v záujme dosiahnutia uvedených cieľov posúdi spoločné úsilie uvedené v národných plánoch členských štátov. Politiky a opatrenia na úrovni EÚ, ktoré majú doplniť úsilie jednotlivých členských štátov o dosiahnutie cieľov, budú okrem iného stanovené v novej smernici o energii z obnoviteľných zdrojov a revidovanej smernici o energetickej efektívnosti, ktorú má Komisia predložiť v roku 2016. Špecifické uplatňovanie niektorých z týchto opatrení sa určí neskôr na základe spoločného úsilia členských štátov uvedeného v ich národných plánoch a na základe správ o pokroku pri plnení cieľov energetickej únie.
Počas celého procesu bude Komisia organizovať pravidelné stretnutia a nadviaže dialóg s členskými štátmi s cieľom poskytovať technickú podporu, zhodnotiť prípravu plánov a prerokovať ďalší postup.
V procese riadenia sa zabezpečí náležité zapojenie všetkých príslušných európskych inštitúcií, najmä Rady a Európskeho parlamentu.
Tabuľka: Harmonogram pre vypracovanie národných plánov v oblasti energetiky a klímy
Členské štáty |
Európska komisia |
|
2016 |
Začať vyvíjať zastrešujúcu stratégiu, hlavné ciele a prehľad politík národných plánov v oblasti energetiky a klímy Rozvíjať integrované metodické nástroje na prípravu referenčného scenára a politických scenárov ako analytického základu národných plánov a predstaviť prvú podobu referenčného scenára Začať vnútroštátne konzultácie o národných plánoch so zainteresovanými stranami Začať regionálne rokovania o príprave národných plánov s ďalšími členskými štátmi |
Dokončiť v spolupráci s členskými štátmi referenčný scenár EÚ na rok 2016 Poskytnúť vzor národných plánov vrátane hlavných premenných a parametrov pre národné integrované prognózy Poskytnúť usmernenia týkajúce sa regionálnej spolupráce Predložiť legislatívne návrhy týkajúce sa revidovaného rozhodnutia o spoločnom úsilí, energie z obnoviteľných zdrojov, energetickej efektívnosti (vrátane sektora budov), štruktúru trhu, ako aj zefektívnenia povinností plánovania a oznamovania Organizovať technické stretnutia s členskými štátmi, napr. o metodických nástrojoch, ako aj kľúčových ukazovateľoch Vydať druhú správu o stave energetickej únie |
2017 |
Dokončiť konzultácie o národných plánoch so zainteresovanými stranami a regionálne konzultácie Naštartovať vnútroštátny politický proces týkajúci sa národných plánov Poskytnúť Komisii integrované prognózy, ktoré obsahujú referenčný scenár aj politické scenáre Predložiť Komisii návrhy národných plánov, pri ktorých sa využili usmernenia Komisie o národných plánoch a vzor |
Poskytnúť členským štátom technickú podporu pri príprave národných plánov Uľahčiť a podporovať regionálne konzultácie o národných plánoch s inými členskými štátmi vrátane zriadenia vhodných fór Organizovať konzultácie o navrhovaných národných plánoch s členskými štátmi a poskytovať odporúčania k návrhom plánov Vydať tretiu správu o stave energetickej únie |
2018 |
Dokončiť národné plány, pričom sa zohľadnia partnerské preskúmania členských štátov a odporúčania Komisie Predložiť konečné národné plány v oblasti energetiky a klímy |
Poskytnúť členským štátom podporu pri finalizácii národných plánov Vydať štvrtú správu o stave energetickej únie vrátane prvého súhrnného posúdenia národných plánov v oblasti energetiky a klímy, ktorá sa má predložiť Rade a Parlamentu |
Musia sa dodržiavať požiadavky nariadenia o mechanizme monitorovania na podávanie správ o projekciách skleníkových plynov.
SWD(2015)243.
Na účely zjednodušenia umožní stanovený dátum využiť tieto prognózy na oznamovanie týkajúce sa projekcií emisií skleníkových plynov podľa nariadenia o mechanizme monitorovania.