Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0561

SPRÁVA KOMISIE RADE o uplatňovaní nariadenia (EÚ) č. 479/2013 z 13. mája 2013 o upustení od povinnosti podávať predbežné colné vyhlásenia o vstupe a výstupe na tovar Únie, ktorý sa prepravuje cez neumský koridor

COM/2015/0561 final

V Bruseli11. 11. 2015

COM(2015) 561 final

SPRÁVA KOMISIE RADE

o uplatňovaní nariadenia (EÚ) č. 479/2013 z 13. mája 2013 o upustení od povinnosti podávať predbežné colné vyhlásenia o vstupe a výstupe na tovar Únie, ktorý sa prepravuje cez neumský koridor


SPRÁVA KOMISIE RADE

o uplatňovaní nariadenia (EÚ) č. 479/2013 z 13. mája 2013 o upustení od povinnosti podávať predbežné colné vyhlásenia o vstupe a výstupe na tovar Únie, ktorý sa prepravuje cez neumský koridor

1.Úvod

Nariadenie Rady (EÚ) č. 479/2013 z 13. mája 2013 (ďalej len „neumské nariadenie“) bolo prijaté na základe článku 43 Aktu o pristúpení Chorvátskej republiky k EÚ. Stanovuje sa ním osobitný režim, pokiaľ ide o povinnosť podávať predbežné colné vyhlásenia o vstupe a o výstupe na zásielky, ktoré prechádzajú cez neumský koridor, odchylne od určitých ustanovení nariadenia Rady (EHS) č. 2913/92, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Spoločenstva 1 , a nariadenia Komisie (EHS) č. 2454/93, ktorým sa vykonáva Colný kódex Spoločenstva 2 .

Podľa článku 6 neumského nariadenia sa Chorvátska republika zaviazala dôsledne monitorovať uplatňovanie tohto nariadenia a do marca 2014 informovať Európsku komisiu o akýchkoľvek zistených nezrovnalostiach, ako aj o opatreniach, ktoré boli následne prijaté na ich nápravu. Na základe článku 7 mala Komisia do dvoch rokov po nadobudnutí účinnosti tohto nariadenia predložiť Rade EÚ správu obsahujúcu posúdenie jeho vykonávania.

Uvedené posúdenie sa uvádza v tejto správe. Správa obsahuje prehľad hospodárskych a zemepisných súvislostí a určuje sa v nej právny rámec. Ďalej poskytuje všeobecné posúdenie vykonávania, posúdenie presadzovania osobitných ustanovení a posúdenie vhodnosti zdrojov a kapacít, ktoré sú potrebné a dostupné.

Táto správa vychádza z údajov, ktoré pravidelne poskytuje chorvátska colná správa, z osobitnej hodnotiacej návštevy vykonanej 28. novembra 2014 a z následného dialógu s chorvátskou colnou správou po dokončení správy o hodnotiacej návšteve.

2.Zemepisné a hospodárske súvislosti

2.1.Zemepisné súvislosti

Neumský koridor je súčasťou územia Bosny a Hercegoviny, siaha k pobrežiu Jadranského mora a rozdeľuje pevninské územie Chorvátska na dve časti. Je dlhý približne 9 km. Na ceste, ktorá prechádza cez neumský koridor, sú dva hraničné priechody: Klek (Neum I) na severnej strane a Zaton Doli (Neum II) na južnej strane. Z dôvodu osobitnej situácie tejto oblasti špecifická úprava prechodu zásielok výrobkov živočíšneho pôvodu cez neumský koridor umožňuje prechod takéhoto tovaru, ak je vozidlo zabezpečené colnou uzáverou.

Vzhľadom na zemepisnú situáciu a obmedzenú dĺžku cesty, ktorá prechádza cez neumský koridor, úplné uplatňovanie právnych predpisov EÚ týkajúcich sa povinnosti podávať predbežné colné vyhlásenia o vstupe / predbežné colné vyhlásenia o výstupe na zásielky, ktoré prechádzajú cez tento koridor, by bolo nielen technicky zložité z hľadiska vykonávania, ale s najväčšou pravdepodobnosťou by viedlo k vážnemu narušeniu obchodnej a osobnej dopravy v tejto oblasti.

2.2.Hospodárske súvislosti

Jedna hlavná cesta, ktorá vedie cez neumský koridor, je jediným možným spojením cestnou dopravou a má obmedzenú kapacitu. Domáci tovar, ktorý sa cez tento koridor prepravuje, predstavuje predovšetkým dodávky pre oblasť Dubrovníka. Sú určené pre každodenné potreby miestneho obyvateľstva a miestneho hospodárstva, kde významnú úlohu zohráva cestovný ruch. Hoci tieto dodávky tovaru realizujú veľké spoločnosti, podstatnú časť dopravy cez koridor tvorí tovar prepravovaný strednými a malými hospodárskymi subjektmi, ako sú remeselníci, rybári a poľnohospodári.

Uplatňovanie všeobecnej požiadavky na podávanie predbežných colných vyhlásení o vstupe a o výstupe by viedlo k zdržaniam, by podstatne sťažilo dodanie tovaru, by zvýšilo náklady na dopravu a v konečnom dôsledku by spôsobilo nárast cien tohto tovaru/nákladov naň na domácom trhu. Chorvátske colné orgány poskytli Komisii podrobnú analýzu a vysvetlenie tejto osobitnej situácie. Pred prijatím neumského nariadenia tieto podmienky posúdila Komisia a boli predmetom rozpravy v Rade 3 .

3.Právne podmienky podľa neumského nariadenia

Neumské nariadenie nadobudlo účinnosť 1. júla 2013. Podľa článku 36a ods. 1 Colného kódexu Spoločenstva 4 a s výhradou určitých výnimiek alebo odchýlok stanovených v článku 181c jeho vykonávacích ustanovení 5 sa na tovar vstupujúci na colné územie Únie musí podať predbežné colné vyhlásenie o vstupe.

Na základe článku 182a ods. 1 Colného kódexu Spoločenstva, s výhradou príslušných výnimiek alebo odchýlok, ktoré sa uplatňujú na základe odsekov 3 a 4 článku 842a vykonávacích ustanovení Colného kódexu Spoločenstva, sa na tovar opúšťajúci colné územie Únie vzťahuje predbežné colné vyhlásenie o výstupe, pokiaľ sa nevyžaduje colné vyhlásenie, ako je tomu v prípade tovaru, ktorý dočasne opúšťa colné územie EÚ bez toho, aby bol vyvezený, spätne vyvezený alebo umiestnený do colného režimu tranzit.

V článku 36b ods. 2 a článku 182d ods. 2 Colného kódexu Spoločenstva sa na účely podania uvedených predbežných colných vyhlásení vyžaduje používanie elektronického postupu spracovania údajov, aby sa umožnila elektronická výmena údajov medzi colnými orgánmi s cieľom založiť colné kontroly na analýze rizík pomocou automatizovaných systémov, ako sa vyžaduje v článku 13 Colného kódexu Spoločenstva.

Na základe týchto ustanovení sa s prihliadnutím na charakter miestneho hospodárstva a povahu tovaru upustilo od príslušných požiadaviek v prípade tovaru Únie, ktorý sa prepravuje cez neumský koridor. Hlavnou hospodárskou činnosťou v oblasti okolo mesta Dubrovník je cestovný ruch. Podieľajú sa na ňom väčšinou malé a stredné podniky závislé od dodávok tovaru z hlavnej pevninskej časti územia Chorvátskej republiky, ktorého hodnota je zvyčajne nižšia ako 10 000 EUR.

89 % tovaru prepravovaného cez neumský koridor predstavuje tovar, ktorý má status tovaru Únie, čo potvrdili aj najnovšie štatistické údaje poskytnuté chorvátskou colnou správou. Cez koridor prechádza so sprievodnými obchodnými dokladmi osvedčujúcimi jeho status tovaru Spoločenstva, ako sa uvádza v článku 317 vykonávacích ustanovení Colného kódexu Spoločenstva.

Chorvátsko sa zaviazalo, že zabezpečí zavedenie vhodných postupov a kontrol do dátumu svojho pristúpenia k EÚ na oboch hraničných priechodoch s cieľom účinne riadiť osobitný režim zriadený podľa neumského nariadenia. Oba hraničné priechody musia byť primerane vybavené a obsadené personálom s cieľom presadzovať príslušné požiadavky.

V súlade s článkom 4 neumského nariadenia sa upustenie od povinnosti podávať predbežné colné vyhlásenia o vstupe a predbežné colné vyhlásenia o výstupe uplatňuje, ak sú splnené tieto podmienky:

– k tovaru sú pripojené obchodné doklady (faktúry alebo prepravné doklady), ktoré by mali obsahovať aspoň súbor údajov vyžadovaných v článku 317 ods. 2 vykonávacích ustanovení Colného kódexu Spoločenstva, ako aj celkovú hodnotu tovaru,

– celková hodnota príslušného tovaru nepresahuje 10 000 EUR,

– príslušné sprievodné doklady pri výstupe potvrdia chorvátske colné orgány úradným označením (podpis, pečiatky),

– v prípade potreby colné orgány pri výstupe náležite zabezpečia zásielky alebo dopravný prostriedok colnou uzáverou,

– pri opätovnom vstupe colné orgány skontrolujú doklady, čas strávený prechodom cez koridor, colné uzávery (ak sa použili) a tovar (podľa potreby).

Uplatňovanie týchto upustení od povinností navyše nemá vplyv na vykonávanie analýzy rizík súvisiacej s colnými kontrolami uplatňovanými na tovar Únie, ktorý sa prepravuje cez neumský koridor, ako sa vyžaduje podľa článku 5 neumského nariadenia.

4.Hodnotenie

Na základe údajov poskytnutých chorvátskou colnou správou sa potvrdilo, že preprava tovaru v hodnote nepresahujúcej 10 000 EUR počas celého roka výrazne prevyšuje prepravu tovaru v hodnote presahujúcej tento limit. Táto skutočnosť má významné dôsledky v období mesiacov jún – august, keď sa dopravný tok cez koridor výrazne zvyšuje.

Monitorovací tím zistil viacero osvedčených postupov.

Hraničné priechody disponujú primeranými informačnými technológiami (IT) a ďalším potrebným vybavením. Infraštruktúra sa významne rozvinula s cieľom zabezpečiť včasné, účinné a zodpovedajúce kontroly a prehliadky, v ktorých sú zohľadnené osvedčené postupy zavedené v EÚ. Počet colných úradníkov je dostatočný a sú riadne organizovaní. Medzi ústredím a neumskými úradmi existuje dobrá koordinácia a priame prepojenie.

Pokiaľ ide o logistiku, pri cestách sú osobitné odstavné plochy na inšpekciu vozidiel s vhodným technickým vybavením, ktoré umožňujú účinné colné kontroly s minimálnym narušením dopravy. Okrem toho sú hraničné priechody organizované tak, že kancelárie policajných a colných orgánov sú navzájom prepojené oknom, vďaka čomu môžu úzko spolupracovať. Umožňuje to náležité a rýchle porovnanie údajov a koordináciu inšpekcií a kontrol.

Ak tovar opúšťa colné územie dočasne, chorvátske colné orgány zabezpečia vykonanie tohto postupu:

   colný úrad výstupu prijme obchodné alebo prepravné doklady sprevádzajúce tovar a do informačného systému zadá údaje o osobe, ktorá prepravuje tovar, vlastníkovi tovaru (ak sú k dispozícii), odosielateľovi tovaru, spolu s opisom tovaru, hodnotou, počtom/množstvom balení a hrubou hmotnosťou,

   vykoná sa primeraná analýza rizík a v prípade potreby colné kontroly,

    po tom, ako sa colný úrad presvedčí o splnení podmienok, opečiatkuje príslušné doklady, ktoré sú priložené k tovaru, zaznamená informácie o pripevnených colných uzáverách (ak existujú) a doplní presný čas, keď tovar opúšťa colné územie (hodinu a minútu). Priemerný čas pridelený na prechod koridorom je približne 20 minút. Tento čas je primeraný vzhľadom na to, že vozidlá prechádzajú v Neume cez štyri hraničné kontrolné stanice – vrátane hraničných kontrolných staníc zriadených orgánmi Bosny a Hercegoviny.

Na mieste opätovného vstupu:

    tovar a opečiatkované sprievodné doklady sa predložia colnému úradníkovi, ktorý skontroluje doklady a porovná informácie v týchto dokladoch s informáciami, ktoré zadal do informačného systému colný úrad výstupu. Skontrolujú sa colné uzávery (ak sa použili). Overí sa čas strávený prechodom cez neumský koridor.

   v prípade zistenia akýchkoľvek nezrovnalostí (napr. poškodené colné uzávery, príliš dlhý čas potrebný na prechod cez koridor) sa vykoná podrobná prehliadka vozidla, tovaru a sprievodných dokladov. V závislosti od výsledkov týchto osobitných opatrení sa začnú vykonávať príslušné kroky a prijmú sa účinné a cielené opatrenia.

Podľa zistení pozorovateľskej misie sa fyzické kontroly a kontroly dokladov vykonávajú správne a náhodné kontroly sú primerané. Doklady sú pri výstupe riadne opečiatkované a čas prechodu cez koridor sa pri opätovnom vstupe správne overuje.

Komisia počas pozorovateľskej misie zistila, že prevádzkoví zamestnanci sú dobre pripravení, majú veľmi dobré znalosti príslušných colných predpisov a postupu EÚ, colní úradníci dostali primeranú, priebežnú a cielenú odbornú prípravu, v ktorej sú zohľadnené všeobecne uplatniteľné pravidlá, ale aj osobitné miestne okolnosti Obchodným subjektom sa poskytuje odborná príprava na regionálnej úrovni, v rámci ktorej majú príležitosť klásť otázky a účinnejšie sa prispôsobiť danej špecifickej situácii.

Organizácia kontrol dokladov a fyzických kontrol na hraničných priechodoch sa ukázala ako bezproblémová a efektívna, dopravná infraštruktúra bola primeraná – s osobitnými jazdnými pruhmi, ktorými sa predchádza zbytočnému narušeniu dopravy.

Existuje primerané vybavenie IT, ktoré je spojené s ústredím, ako aj úzka spolupráca medzi colnými a policajnými orgánmi.

5.Zdroje a kapacity

Chorvátska colná správa zároveň vyvíja osobitné úsilie o transparentnosť a ďalšie uľahčenie pohybu cez koridor tým, že informuje verejnosť o osobitnom režime, ktorý sa uplatňuje na neumský koridor, prostredníctvom cielených informácií, ktoré sú verejne dostupné.

Zdroje prideľované na hraničných priechodoch sú primerané. Na každom hraničnom priechode sú 2 až 3 úradníci. Počet úradníkov na hraničnú inšpekčnú stanicu je 26, resp. 28. Pracovné zaťaženie je primerané v porovnaní s priemerom v celej EÚ. Každý colný úradník spracuje približne 24 predbežných colných vyhlásení denne, pričom počet spracovaných vyhlásení sa pohybuje od 17,5/deň do 31,5/deň. Medzi hraničným priechodom, regionálnym úradom v Splite a ústredím existuje veľmi dobrá koordinácia. Pracovné zaťaženie je rozumne rozdelené. Organizácia je efektívna a umožňuje účinné colné kontroly a prehliadky bez zbytočného zdržania.

Monitorovací tím je spokojný s organizáciou vykonávania neumského nariadenia zo strany chorvátskej colnej správy a rozdelenie zdrojov považuje za primerané a dostatočné.

6.Odborná príprava a logistika

6.1.Odborná príprava

Colní úradníci absolvovali všeobecnú odbornú prípravu v oblasti colných predpisov a postupov, ako aj cielenú odbornú prípravu o otázkach súvisiacich s vykonávaním neumského nariadenia, napríklad o:

– použití systému kontrol pri dovoze, systému kontrol pri vývoze, nového počítačového tranzitného systému,

– povahe, použití a overení platnosti dokladu T2L 6 a iných dôkazných prostriedkov statusu tovaru Únie,

– riadení rizík.

Všetky chorvátske regionálne colné úrady pravidelne poskytujú aj odbornú prípravu pre podniky.

6.2.Logistika

Bezprostredne pred svojim pristúpením k EÚ a v súlade so svojimi povinnosťami, ktoré sú čiastočne uvedené v neumskom nariadení, Chorvátsko vybudovalo a vybavilo úplne nové hraničné priechody na hraničnom priechode Klek a na hraničnom priechode Zaton Doli. Nová logistická infraštruktúra poskytuje priestor potrebný pre pohraničníkov, miesta na podrobnú inšpekciu vozidiel, priechody vybavené cestnými váhami s maximálnou nosnosťou 50 ton a priestor na prácu dopravcov.

6.3.Infraštruktúra IT

Logistické opatrenia, ktoré umožňujú vhodné kontroly vozidiel, možno považovať za najlepšie postupy. Infraštruktúra IT je primeraná a mohla by ťažiť z pravidelných aktualizácií v súlade s vývojom na centrálnej úrovni.

Všetky pracovné stanice sú vybavené štandardnými zariadeniami IT, ktoré sú spojené s colnou sieťou. Je zabezpečený prístup k aplikáciám IT a na webové sídlo colnej správy. Pracoviská na hraničných priechodoch Klek a Zaton Doli sú spojené prostredníctvom IT.

Odbornú prípravu organizuje oddelenie ľudských zdrojov, ktoré je súčasťou Generálneho colného riaditeľstva. Vykonávajú ju odborníci z oddelení Generálneho colného riaditeľstva a zvyčajne sa uskutočňuje na Generálnom colnom riaditeľstve, ale aby sa predišlo zbytočnému cestovaniu personálu, existuje aj niekoľko školiacich miest v rámci krajiny.

Odborníci z ústredia poskytujú všeobecnú odbornú prípravu v oblasti colných záležitostí v regionálnych úradoch. Tento prístup napomáha jednotné uplatňovanie colných predpisov s prihliadnutím na miestne okolnosti. Zorganizovaná bola aj osobitná odborná príprava zameraná na vykonávanie neumského nariadenia. Komisia odporučila určité zlepšenia, najmä cielené pokyny týkajúce sa používania dokladov T2L, požiadaviek na ne a overovania ich pravosti. Úroveň odbornej prípravy zostáva napriek tomu dostatočná na prípravu úradníkov na efektívne a účinné uplatňovanie neumského nariadenia. Komisia podporuje a víta organizovanie odbornej prípravy v regionálnych oddeleniach odborníkmi z ústredia, ako aj cielenej odbornej prípravy zameranej na vykonávanie nariadenia.

Pre podniky by bolo nápomocné zahrnúť do programu odbornej prípravy vhodnú odbornú prípravu zameranú na vykonávanie neumského nariadenia.

7.Dodržiavanie podmienok nariadenia

7.1.Právne predpisy

Chorvátska colná správa prijala dokument Pokyny č. 25/2013 na vykonávanie opatrení colnej kontroly pre tovar, ktorý sa prepravuje cez neumský koridor. V roku 2014 pokračovala špecializovaná odborná príprava colných úradníkov.

7.2.Nezrovnalosti

Nezrovnalosti boli skonštatované len ojedinele. Zistený bol len veľmi malý počet dokladov, ktoré obsahovali nezrovnalosti, pričom tieto nezrovnalosti boli v podstate spôsobené neznalosťou postupu.

7.3.Článok 4 neumského nariadenia

Ak sa zistí, že lehota na prechod cez koridor bola prekročená, zásielka podlieha dodatočnej kontrole týkajúcej sa:

– pravosti dokladu T2L alebo jeho obsahu na základe preskúmania elektronických záznamov v mieste, kde tovar opustil EÚ,

– neporušenosti colných uzáver (ak sa použili),

– ostatných prvkov konštrukcie vozidla s cieľom skontrolovať, či bolo možné získať prístup k tovaru bez porušenia colných uzáver, ako aj či je tovar zhodný s tovarom deklarovaným na výstupe a či jeho množstvo zodpovedá množstvu deklarovanému pri výstupe.

7.4.Článok 5 neumského nariadenia

Colné kontroly sú založené na analýze rizík a vykonávajú sa prípad od prípadu. Spôsob vykonávania kontrol na miestnej úrovni je opísaný v usmernení č. 25/2013 chorvátskej colnej správy. Uvádzajú sa v ňom aj pokyny na manuálnu analýzu rizík v oblasti ochrany a bezpečnosti. Usmernenia obsahujú konkrétnu požiadavku na typ a úroveň kontrol, ktoré by mali colnému úradníkovi umožniť vydanie konečného rozhodnutia, t. j. buď umožniť vstup/výstup alebo ho zamietnuť.

Colným úradníkom na hraničných priechodoch Klek a Zaton Doli je navyše nepretržite dostupná podpora od úradníkov, ktorí vykonávajú analýzu rizík. Sektor kontroly (zodpovedný za analýzu rizík) v rámci ústredného úradu poskytol usmernenia pre ochranu a bezpečnosť. Na regionálnom colnom úrade v Splite prebiehajú pravidelné presuny personálu v rámci útvaru kontroly, vyšetrovania a oddelenia riadenia rizík.

Colný úrad výstupu môže povoliť, aby tovar opustil colné územie, len po vykonaní predpísaných činností.

7.5. Sankcie

Ak je hodnota tovaru vyššia ako 10 000 EUR, dopravca musí predložiť úplné predbežné colné vyhlásenie o vstupe/predbežné colné vyhlásenie o výstupe. V prípade nezrovnalostí sa navyše uplatňujú sankcie.

Komisia dospela k záveru, že tieto podmienky sa uplatňujú správne. Doklady boli riadne overované, vykonávajú sa pravidelné kontroly a ústredie zaviedlo postupy na jednotné uplatňovanie právnych predpisov Únie.

8.Záver

Komisia na základe hodnotenia uvedeného v tejto správe dospela k záveru, že úroveň uplatňovania neumského nariadenia je uspokojivá a neexistuje dôvod na pozastavenie alebo zrušenie tohto nariadenia.

(1)

 Ú. v. ES L 302, 19.10.1992, s. 1.

(2)

 Ú. v. ES L 253, 11.10.1993, s. 1.

(3)

COM(2013) 1 final, spoločná pozícia pracovnej skupiny pre rozširovanie a krajiny rokujúce o pristúpení k EÚ, 24. júna 2011.

(4)

Nariadenie Rady (EHS) č. 2913/92 z 12. októbra 1992.

(5)

Nariadenie Komisie (EHS) č. 2454/93 z 2. júla 1993.

(6)

T2L je colný doklad, ktorý sa používa v Európskej únii ako dôkaz statusu vývozu/dovozu vnútri Európskeho spoločenstva. Na vystavenie tohto dokladu je potrebné, aby vývozca a dovozca boli usadení v členskom štáte EÚ, a krajina, v ktorej sa zásielka nakladá a do ktorej sa doručuje, bola členským štátom EÚ. Doklad T2L potvrdzujú colné orgány krajiny, v ktorej sú výrobky naložené, a dovozca ho musí získať, aby mohol začať dovozné konanie.

Top