Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014PC0223

    Návrh ROZHODNUTIE RADY o pozícii, ktorú má Európska únia zaujať v rámci Generálnej rady WTO k pristúpeniu Afganskej islamskej republiky k WTO

    /* COM/2014/0223 final - 2014/0125 (NLE) */

    52014PC0223

    Návrh ROZHODNUTIE RADY o pozícii, ktorú má Európska únia zaujať v rámci Generálnej rady WTO k pristúpeniu Afganskej islamskej republiky k WTO /* COM/2014/0223 final - 2014/0125 (NLE) */


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    I. ÚVOD

    Členovia Svetovej obchodnej organizácie (ďalej len „WTO“) a Afganistan dospeli do záverečnej fázy uzatvorenia dohody o podmienkach pristúpenia Afganistanu k tejto organizácii. Táto skutočnosť je výsledkom 10 rokov trvajúcich rokovaní, ktoré sa začali predložením žiadosti Afganistanu o vstup do WTO v roku 2004. Žiadosť Afganistanu o pristúpenie bola preskúmaná v súlade s pokynmi Generálnej rady WTO o pristúpení najmenej rozvinutých krajín a predtým, než bude môcť EÚ oficiálne podporiť toto schválenie vo WTO, sa podľa ZFEÚ teraz vyžaduje, aby Rada vo svojom rozhodnutí schválila podmienky pristúpenia Afganistanu.

    Zhrnutie podmienok pristúpenia sa uvádza ďalej.

    II. ZHRNUTIE PODMIENOK PRISTÚPENIA AFGANISTANU K WTO PODĽA ODVETVÍ

    Zoznam záväzkov

    Tovar (celkovo)

    Priemerná konečná viazaná colná sadzba v prístupovom zozname pre Afganistan je 15,1 %.

    Priemerná konečná viazaná colná sadzba na úrovni 29,6 % na poľnohospodárske výrobky je vyššia, ako je to v prípade priemyselného tovaru, kde sa zistila úroveň 8,8 %. Najvyššie colné sadzby sú takisto vyššie v poľnohospodárstve (60-70 % maximum v prípade niektorých poľnohospodárskych výrobkov oproti 50 % maximu v prípade priemyselného tovaru).

    Afganistan zavedie konečné viazané colné sadzby odo dňa pristúpenia, s výnimkou dovozu niekoľkých výrobkov informačných technológií, ako sú elektronické obvody a videokamery (ktorých dovoz sa bude aj tak do roku 2019 úplne liberalizovať).

    Tieto priemerné úrovne colných sadzieb sú relatívne primerané vzhľadom na status Afganistanu ako najmenej rozvinutej krajiny, ako aj malú veľkosť a zraniteľnosť jeho hospodárstva. V minulosti, pokiaľ ide o najmenej rozvinuté krajiny, považovala EÚ vyššie úrovne colných sadzieb ako sú tieto, v prípade hospodárstva porovnateľnej veľkosti za prijateľné a akceptovala ich. Na základe uvedeného, zoznam ponecháva neviazanými:

    – 41 colných položiek na poľnohospodárske výrobky, obchodovanie s ktorými sa považuje v Afganistane za zakázané (bravčové mäso a výrobky z bravčového mäsa, pivo, víno a liehoviny) a

    – 183 colných položiek na priemyselný tovar, čo zodpovedá 4,4 % počtu priemyselných colných položiek na zozname (v súlade s nedávno prijatým dokumentom „Usmernenia pre rokovania o pristúpení najmenej rozvinutých krajín k WTO“, ktorý povoľuje ponechať neviazaných až 5 % priemyselných colných položiek).

    Priemyselný tovar

    – Priemerná konečná viazaná colná sadzba na nepoľnohospodárske výrobky je 8, 8 %.

    – Najvyššie priemerné sadzby vo výške 30 % možno pozorovať v odvetví keramiky, nasledujú priemerné sadzby 15-20 % v odvetví nábytku, skla a textílií.

    – Najnižšia sadzba 0 %, ktorá sa poskytuje na výrobky informačných technológií (ITA), sa zavedie do roku 2019.

    – Najvyššie priemyselné colné sadzby sú 50 % sadzba (osobné vozidlá), po ktorej nasleduje 30 % sadzba na keramické výrobky a rôzne textilné výrobky.

    – 183 neviazaných colných položiek na priemyselný tovar zodpovedá surovinám, kobercom, obuvi a nábytku.

    Poľnohospodársky tovar

    – Priemerná konečná viazaná colná sadzba na poľnohospodárske výrobky je 29,6 %.

    – Najvyššie colné sadzby sú v poľnohospodárstve na úrovni 70 % v prípade niektorých ovocných štiav, a na úrovni 60 % v prípade rôznych poľnohospodárskych výrobkov ako sú napríklad jahňacie a hovädzie mäso, zelenina, ovocie, orechy, rajčiaky, zemiaky, tabak a minerálne vody.

    – 41 neviazaných colných položiek na poľnohospodárske výrobky sa týka výrobkov, obchodovanie s ktorými sa považuje v Afganistane za zakázané (bravčové mäso a výrobky z bravčového mäsa, pivo, víno a liehoviny).

    Vývozné clá

    Afganistan sa zaviazal pozastaviť a znížiť záväzky na vývozné clá. Nezavedie vývozné clá na výrobky, na ktoré sa v súčasnosti takéto clá nevzťahujú. Pokiaľ ide o existujúce clá, maximálne viazané sadzby sa v prípade kritických surovín znížia do piatich rokov odo dňa pristúpenia.

    Služby

    Zoznam osobitných záväzkov Afganistanu, pokiaľ ide o služby, je vzhľadom na jeho status najmenej rozvinutej krajiny uspokojivý. Afganistan prijme záväzky týkajúce sa prístupu na trh a záväzky vnútroštátneho zaobchádzania v širokom rozsahu odvetví služieb vrátane odborných služieb, počítačových a iných obchodných služieb, komunikačných služieb (doručovateľské a telekomunikačné služby), stavebných, distribučných, súkromných vzdelávacích, environmentálnych a finančných služieb (poisťovacie a bankové služby), nemocničných služieb, hotelových a reštauračných služieb a dopravných služieb (služby námornej a leteckej dopravy a doplnkové služby).

    Záväzky podľa protokolu

    V záverečnej, multilaterálnej fáze procesu pristúpenia sa členovia WTO kolektívne usilovali o zabezpečenie základnej zlučiteľnosti obchodných právnych predpisov a inštitúcií Afganistanu s pravidlami a dohodami WTO, čo stanovili v protokole o pristúpení a v správe pracovnej skupiny.

    Prechodné obdobia sa požadovali v mnohých oblastiach, pričom pre EÚ sú obzvlášť dôležité tieto oblasti:

    Uplatňovanie vnútroštátnych daní na dovoz: pevná sadzba dane a daň z príjmu z podnikateľskej činnosti, ktoré sa v súčasnosti uplatňujú, budú plne v súlade so záväzkami WTO až v roku 2020. V prípade ostatných vnútroštátnych daní a poplatkov, ktoré sa ukladajú na dovoz, sa zosúladenie s WTO uskutoční odo dňa pristúpenia.

    Technické prekážky obchodu: Afganistan v plnej miere vykoná Dohodu o technických prekážkach obchodu do 1. januára 2016. Akčný plán je stanovený v správe pracovnej skupiny.

    Sanitárne a fytosanitárne opatrenia: Afganistanu sa poskytne prechodné obdobie do 1. januára 2018 na úplné vykonanie Dohody o uplatňovaní sanitárnych a fytosanitárnych opatrení, ako sa stanovuje v akčnom pláne zahrnutom v správe pracovnej skupiny.

    Obchodné aspekty investičných opatrení (TRIMS): Dohoda o obchodných aspektoch investičných opatrení sa úplne vykoná do 31. decembra 2020, kedy by sa mali odstrániť požiadavky na miestny obsah v zákone o uhľovodíkoch a zákone o ťažbe.

    Obchodné aspekty práv duševného vlastníctva (TRIPS): Dohoda o obchodných aspektoch práv duševného vlastníctva sa úplne vykoná do 1. januára 2016, ako sa uvádza v akčnom pláne zahrnutom v správe pracovnej skupiny.

    III. ODPORÚČANIE

    Predložením podmienok vstupu Afganistanu do WTO na schválenie Radou Komisia zvažuje tieto podmienky, ktoré podľa jej názoru predstavujú vyrovnaný a ambiciózny súbor záväzkov týkajúcich sa otvorenia trhu, ktorý prinesie značný úžitok tak Afganistanu, ako aj jeho obchodným partnerom z WTO.

    2014/0125 (NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTIE RADY

    o pozícii, ktorú má Európska únia zaujať v rámci Generálnej rady WTO k pristúpeniu Afganskej islamskej republiky k WTO

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 91, článok 100 ods. 2 a článok 207 ods. 4 prvý pododsek v spojení s článkom 218 ods. 9,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    keďže:

    (1)       Vláda Afganskej islamskej republiky podala 21. novembra 2004 žiadosť o pristúpenie k Dohode o založení Svetovej obchodnej organizácie (WTO) uzavretej v Marakéši, a to v súlade s článkom XII uvedenej dohody.

    (2)       Dňa 13. decembra 2004 bola zriadená pracovná skupina pre pristúpenie Afganskej islamskej republiky s cieľom dosiahnuť dohodu o podmienkach pristúpenia prijateľných pre Afganskú islamskú republiku a všetkých členov WTO.

    (3)       Komisia dohodla v mene Únie celý rad záväzkov týkajúcich sa otvorenia trhu zo strany Afganskej islamskej republiky, ktoré spĺňajú požiadavky Únie.

    (4)       Tieto záväzky sú teraz začlenené do Protokolu o pristúpení na strane Afganskej islamskej republiky k WTO.

    (5)       Očakáva sa, že pristúpenie k WTO pozitívne a dlhodobo prispeje k procesu hospodárskej reformy a udržateľnému rozvoju v Afganskej islamskej republike.

    (6)       Protokol o pristúpení by sa preto mal schváliť.

    (7)       V článku XII Dohody o založení WTO sa stanovuje, že podmienky pristúpenia je potrebné dohodnúť medzi pristupujúcim členom a WTO a že konferencia ministrov WTO schváli podmienky pristúpenia na strane WTO. V článku IV.2 Dohody o založení WTO sa stanovuje, že v období medzi zasadnutiami konferencie ministrov vykonáva jej funkcie generálna rada.

    (8)       Preto je potrebné stanoviť pozíciu, ktorú má Únia zaujať v Generálnej rade WTO k pristúpeniu Afganskej islamskej republiky k WTO,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    Pozícia, ktorú má Európska únia zaujať v Generálnej rade WTO k pristúpeniu Afganskej islamskej republiky k WTO, je toto pristúpenie schváliť.

    Článok 2

    Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.

    V Bruseli

                                                                           Za Radu

                                                                           predseda

    Top