Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013PC0743

    Návrh ROZHODNUTIE RADY na určenie pozície, ktorá sa má zaujať na osemnástom riadnom zasadnutí zmluvných strán Barcelonského dohovoru o ochrane morského prostredia a pobrežných oblastí Stredozemného mora vo vzťahu k návrhu na zmenu príloh II a III k Protokolu týkajúcemu sa osobitne chránených oblastí a biologickej diverzity v Stredozemnom mori a k návrhu na prijatie regionálneho akčného plánu pre morský odpad

    /* COM/2013/0743 final - 2013/0357 (NLE) */

    52013PC0743

    Návrh ROZHODNUTIE RADY na určenie pozície, ktorá sa má zaujať na osemnástom riadnom zasadnutí zmluvných strán Barcelonského dohovoru o ochrane morského prostredia a pobrežných oblastí Stredozemného mora vo vzťahu k návrhu na zmenu príloh II a III k Protokolu týkajúcemu sa osobitne chránených oblastí a biologickej diverzity v Stredozemnom mori a k návrhu na prijatie regionálneho akčného plánu pre morský odpad /* COM/2013/0743 final - 2013/0357 (NLE) */


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.           EÚ je zmluvnou stranou Dohovoru o ochrane morského prostredia a pobrežných oblastí Stredozemného mora (ďalej len „Barcelonský dohovor“)[1] a jeho protokolov. Taliansko, Grécko, Španielsko, Francúzsko, Slovinsko, Malta, Cyprus a Chorvátsko sú tiež zmluvnými stranami dohovoru a jeho protokolov, spolu s 13 ďalšími stredozemskými krajinami, ktoré nie sú členmi EÚ.

    2.           V dňoch 3. až 6. decembra 2013 sa bude v tureckom Istanbule konať osemnáste riadne zasadnutie zmluvných strán Barcelonského dohovoru (ďalej len „osemnáste zasadnutie“).

    3.           Zmluvné strany budú mať za úlohu rozhodnúť okrem iného o dvoch aktoch s právnymi účinkami:

    – návrhu na prijatie regionálneho akčného plánu pre morský odpad podľa Protokolu o ochrane Stredozemného mora pred znečisťovaním zo zdrojov na pevnine (ďalej len „protokol o ZZP“)

    – návrhu na zmenu príloh II a III k Protokolu týkajúcemu sa osobitne chránených oblastí a biologickej diverzity v Stredozemnom mori[2] („protokol o OCHO a biodiverzite“)

    4.           Pokiaľ ide o návrh na prijatie regionálneho akčného plánu pre morský odpad:

    a)      V zmysle protokolu o ZZP sa na základe dohovoru majú prijať regionálne akčné plány na elimináciu znečisťovania zo zdrojov a činností na pevnine. Prijatím týchto plánov sa ich opatrenia a časové harmonogramy stanú právne záväznými v rámci vykonávania článku 15 protokolu o ZZP.

    b)      Nový návrh regionálneho akčného plánu pre morský odpad pripravil sekretariát dohovoru a bol odsúhlasený v rámci programu MEDPOL, ktorý je príslušným technickým orgánom dohovoru, v júni 2013. Tento návrh je v súlade s právnymi predpismi EÚ o odpadoch a vode[3] a so záväzkom z konferencie RIO+20 výrazne znížiť objem morského odpadu[4]. Malo by ho podporiť aj niekoľko ďalších technických úprav v rámci osemnásteho zasadnutia. Posilnená spolupráca s tretími krajinami pri ochrane morského prostredia je nevyhnutným prvkom prispievajúcim k dosahovaniu cieľov rámcovej smernice 2008/56/ES o morskej stratégii[5].

    c)      Ako sa uvádza v článku 5 regionálneho akčného plánu pre morský odpad, „nie sú ním dotknuté prísnejšie ustanovenia, pričom sa rešpektujú opatrenia na nakladanie s morským odpadom uvedené v iných súčasných či budúcich národných, regionálnych alebo medzinárodných nástrojoch alebo programoch“. Zmluvné strany sa v ňom vyzývajú, aby vypracovali vhodné relevantné opatrenia a programy zamerané na morský odpad.

    5.           Pokiaľ ide o návrh na zmenu protokolu o OCHO a biodiverzite v záujme presunutia piatich druhov koralov z prílohy III do prílohy II a zahrnutia ďalších šiestich druhov do prílohy II k protokolu o OCHO a biodiverzite:

    a)      Uvedený návrh prerokoval príslušný technický orgán dohovoru: zasadnutie národných stredísk v rámci protokolu o OCHO a biodiverzite. Zasadnutia sa zúčastnila Všeobecná rybárska komisia pre Stredozemné more (GFCM). V súlade s článkom 17 dohovoru a článkom 14 ods. 1 protokolu o OCHO a biodiverzite nadobudne zmena príloh k protokolu účinnosť pre všetky zmluvné strany protokolu po uplynutí lehoty stanovenej príslušnými zmluvnými stranami pri prijatí danej zmeny, s výnimkou tých zmluvných strán, ktoré sa rozhodli inak a oznámili to depozitárovi.

    b)      Príslušné druhy koralov sú uvedené v prílohe I k smernici o biotopoch[6] ako typy prirodzených biotopov európskeho významu, ktorých ochrana vyžaduje označenie osobitných chránených území[7]. Päť z týchto druhov koralov (Callogorgia verticillata, Cladocora caespitosa, Ellisella paraplexauroides, Lophelia pertusa a Madrepora oculata) sa explicitne uvádza vo výkladovej príručke biotopov EÚ[8], zatiaľ čo ďalšie druhy (Antipatella subpinnata, Antipathes dichotoma, Antipathes fragilis, Leiopathes glaberrima, Parantipathes larix, Cladocora debilis) sú zahrnuté ako súčasti konkrécií koralového pôvodu.

    c)      Podporou týchto návrhov zo strany EÚ sa zabezpečí konzistentnosť konania v rámci nej a navonok. EÚ je zaviazaná k medzinárodnej spolupráci pri ochrane biodiverzity na základe článku 191 ods. 1 ZFEÚ a článku 5 Dohovoru OSN o biologickej diverzite (DBD), dohôd uzavretých počas konferencie zmluvných strán DBD v japonskej Nagoji v roku 2010, obáv vyjadrených na konferencii OSN o udržateľnom rozvoji v roku 2012 v súvislosti so „značnou citlivosťou koralových útesov a mangrovov na rôzne vplyvy vrátane zmeny klímy, acidifikácie oceánov, nadmerného lovu, ničivých rybolovných praktík a znečisťovania“, záväzku „podporiť medzinárodnú spoluprácu v záujme zachovania ekosystémov koralových útesov a magrovov, využitia ich sociálnych, hospodárskych a environmentálnych prínosov a uľahčenia technickej spolupráce a dobrovoľného zdieľania informácií“, ako aj na základe biodiverzitného cieľa z Aichi č. 10, podľa ktorého sa majú „do roku 2015 minimalizovať rôzne antropogénne vplyvy na koralové útesy a ďalšie zraniteľné ekosystémy ovplyvnené zmenou klímy alebo acidifikáciou oceánov tak, aby sa zachovala ich celistvosť a fungovanie“.

    6.           Návrh na zmenu protokolu o OCHO a biodiverzite a návrh akčného plánu pre morský odpad podľa článku 15 protokolu o ZZP si nevyžadujú žiadnu zmenu práva Únie.

    7.           Vzhľadom na uvedené skutočnosti by Európska únia mala podporiť návrh na prijatie regionálneho akčného plánu pre morský odpad a návrh na zmenu príloh II a III k Protokolu týkajúcemu sa osobitne chránených oblastí a biologickej diverzity v Stredozemnom mori.

    2013/0357 (NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTIE RADY

    na určenie pozície, ktorá sa má zaujať na osemnástom riadnom zasadnutí zmluvných strán Barcelonského dohovoru o ochrane morského prostredia a pobrežných oblastí Stredozemného mora vo vzťahu k návrhu na zmenu príloh II a III k Protokolu týkajúcemu sa osobitne chránených oblastí a biologickej diverzity v Stredozemnom mori a k návrhu na prijatie regionálneho akčného plánu pre morský odpad

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 192 ods. 1 v spojení s článkom 218 ods. 9,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie[9],

    keďže:

    (1)       EÚ je zmluvnou stranou Dohovoru o ochrane morského prostredia a pobrežných oblastí Stredozemného mora[10] (ďalej len „Barcelonský dohovor“).

    (2)       EÚ je zmluvnou stranou Protokolu o ochrane Stredozemného mora pred znečisťovaním zo zdrojov na pevnine (ďalej len „protokol o ZZP“) a Protokolu týkajúceho sa osobitne chránených oblastí a biologickej diverzity v Stredozemnom mori[11] (ďalej len „protokol o OCHO a biodiverzite“).

    (3)       Na osemnástom riadnom zasadnutí zmluvných strán Barcelonského dohovoru a jeho protokolov, ktoré sa uskutoční v Istanbule (Turecko) v dňoch 3. až 6. decembra 2013, sa posúdi prijatie:

    a)      návrhu na prijatie regionálneho akčného plánu pre morský odpad podľa Protokolu o ochrane Stredozemného mora pred znečisťovaním zo zdrojov na pevnine (ďalej len „protokol o ZZP“).

    b)      Návrh na zmenu príloh II a III k Protokolu týkajúcemu sa osobitne chránených oblastí a biologickej diverzity v Stredozemnom mori („protokol o OCHO a biodiverzite“).

    (4)       Pokiaľ ide o návrh na zmenu príloh II a III k Protokolu týkajúcemu sa osobitne chránených oblastí a biologickej diverzity v Stredozemnom mori:

    a)      Zasadnutie zmluvných strán je rozhodovacím orgánom dohovoru a do jeho právomocí patrí možnosť podľa potreby meniť prílohy k dohovoru a k jeho protokolom. V súlade s článkom 17 Barcelonského dohovoru a článkom 14 ods. 1 uvedeného protokolu nadobudne zmena príloh k protokolu účinnosť pre všetky zmluvné strany protokolu po uplynutí lehoty stanovenej príslušnými zmluvnými stranami pri prijatí danej zmeny, s výnimkou tých zmluvných strán, ktoré písomne oznámia depozitárovi, že zmenu pre ne nie je možné schváliť.

    b)      Podľa memoranda o porozumení medzi Stredozemským akčným plánom (UNEP/MAP) a Všeobecnou rybárskou komisiou pre Stredozemné more (GFCM) by mali zmluvné strany prekonzultovať prípadné zmeny príloh k protokolu, aby sa zabezpečil včasný a primeraný tok vedeckých informácií.

    c)      EÚ by mala tento návrh podporiť, pretože je vedecky podložený a je v súlade s právnymi predpismi Únie, najmä z hľadiska smernice o biotopoch, so záväzkom Únie k medzinárodnej spolupráci pri ochrane biodiverzity, v súlade s článkom 5 Dohovoru OSN o biologickej diverzite[12], s cieľom dohodnutým na zasadnutí v rámci Dohovoru o biologickej diverzite v roku 2010 – do roku 2020 výrazne znížiť súčasnú mieru úbytku biodiverzity, ako aj s biodiverzitným cieľom z Aichi č. 10, podľa ktorého sa majú „do roku 2015 minimalizovať rôzne antropogénne vplyvy na koralové útesy a ďalšie zraniteľné ekosystémy ovplyvnené zmenou klímy alebo acidifikáciou oceánov tak, aby sa zachovala ich celistvosť a fungovanie“.

    (5)       Pokiaľ ide o návrh na prijatie regionálneho akčného plánu pre morský odpad podľa Protokolu o ochrane Stredozemného mora pred znečisťovaním zo zdrojov na pevnine (ďalej len „protokol o ZZP“):

    a)      V zmysle protokolu o ZZP sa na zasadnutí zmluvných strán majú prijať regionálne akčné plány a programy na elimináciu znečisťovania zo zdrojov a činností na pevnine, doplnené o opatrenia a časové harmonogramy. Podľa článku 15 protokolu sa po prijatí týchto plánov ich opatrenia a časové harmonogramy stávajú pre zmluvné strany záväznými v stoosemdesiaty deň po tom, ako ich sekretariát oznámi všetkým zmluvným stranám.

    b)      Regionálny akčný plán pre morský odpad pripravil orgán, ktorému zmluvné strany zverili zodpovednosť za prípravu zasadnutia zmluvných strán, a schválil ho príslušný technický orgán dohovoru. Regionálny akčný plán by mal okrem toho zahŕňať niekoľko technických úprav s cieľom ešte viac ho priblížiť súčasnej praxi v EÚ.

    c)      Regionálny akčný plán sa týka oblasti, ktorú upravujú právne predpisy Únie, najmä pokiaľ ide o odpady, vodu a dopravu[13], a je v súlade so záväzkom z konferencie RIO+20 výrazne znížiť objem morského odpadu. Posilnená spolupráca s tretími krajinami pri ochrane morského prostredia je nevyhnutným prvkom prispievajúcim k dosahovaniu cieľov rámcovej smernice 2008/56/ES o morskej stratégii.

    (6)       Tieto dva návrhy, ktoré sa majú posúdiť na osemnástom riadnom zasadnutí zmluvných strán, si nevyžadujú žiadnu zmenu práva Únie.

    (7)       EÚ by mala návrhy podporiť,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    Pozíciou Európskej únie na osemnástom riadnom zasadnutí zmluvných strán Barcelonského dohovoru a jeho protokolov je podporiť doplnenie týchto druhov do prílohy II k protokolu a ich vypustenie z prílohy III:

    · Antipatella subpinnata (Ellis & Solander, 1786);

    · Antipathes dichotoma (Pallas, 1766);

    · Antipathes fragilis (Gravier, 1918);

    · Leiopathes glaberrima (Esper, 1792);

    · Parantipathes larix (Esper, 1790);

    a zaradenie týchto druhov do prílohy II:

    · Callogorgia verticillata (Pallas, 1766);

    · Cladocora caespitosa (Linnaeus, 1767);

    · Cladocora debilis (Edwards & Haime, 1849);

    · Ellisella paraplexauroides (Stiasny, 1936);

    · Lophelia pertusa (Linnaenus, 1758);

    · Madrepora oculata (Linnaeus, 1758).

    Článok 2

    Zároveň je na tomto stretnutí pozíciou Európskej únie podporiť v rámci vykonávania článku 15 Protokolu o ochrane Stredozemného mora pred znečisťovaním zo zdrojov a činností na pevnine prijatie regionálneho akčného plánu pre morský odpad.

    Zástupcovia Únie vyvinú snahu zabezpečiť mierne pozmenenie textu pred jeho prijatím, a to takým spôsobom, aby:

    - odrážal potrebu vypracovať usmernenia a prediskutovať osvedčené postupy v oblasti výlovu odpadu,

    - podporoval kompatibilitu stredozemskej regionálnej databanky morského odpadu s inými regionálnymi alebo prierezovými databázami,

    - boli v definícii morského odpadu zahrnuté mikroplasty a

    - aby sa posilnil dôraz na účasť zainteresovaných strán.

    Zástupcovia Únie na osemnástom riadnom zasadnutí zmluvných strán môžu odsúhlasiť drobné zmeny tejto pozície bez ďalšieho rozhodnutia Rady.

    V Bruseli

                                                                           Za Radu

                                                                           predseda                                                                        [...]

    [1]               Rozhodnutie Rady 77/585/EHS z 25. júla 1977 o uzavretí Dohovoru o ochrane Stredozemného mora pred znečistením a protokolu na prevenciu znečisťovania Stredozemného mora odpadom zhadzovaným z lodí a lietadiel, Ú. v. ES L 240, 19.9.1977, s. 1.

    [2]               Rozhodnutie Rady 1999/800/ES z 22. októbra 1999 o uzavretí Protokolu týkajúceho sa osobitne chránených oblastí a biologickej diverzity v Stredozemnom mori a o prijatí príloh k tomuto protokolu (Barcelonský dohovor), Ú. v. ES L 322, 14.12.1999, s. 1.

    [3]               Napríklad rámcová smernica o odpadoch (smernica Európskeho parlamentu a Rady 2008/98/ES z 19. novembra 2008 o odpade a o zrušení určitých smerníc, Ú. v. EÚ L 312, 22.11.2008, s. 3 – 30), smernica o komunálnych odpadových vodách (smernica Rady 91/271/EHS z 21. mája 1991 o čistení komunálnych odpadových vôd, Ú. v. ES L 135, 30.5.1991, s. 40 – 52), ako aj smernica o ohlasovacích formalitách lodí plávajúcich do prístavov a/alebo z prístavov členských štátov (smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/65/EÚ, Ú. v. EÚ L 283, 29.10.2010, s. 1 – 10) a smernica o prístavných zberných zariadeniach (smernica Európskeho parlamentu a Rady 2000/59/ES z 27. novembra 2000 o prístavných zberných zariadeniach na lodný odpad a zvyšky nákladu, Ú. v. ES L 332, 28.12.2000 s. 81 – 90).

    [4]               Budúcnosť, akú chceme – výsledný dokument konferencie RIO+20, odsek 163 „Ďalej sa zaväzujeme prijať opatrenia, aby sme do roku 2025 na základe zozbieraných vedeckých údajov dosiahli výrazné zníženie morského odpadu v záujme predchádzania škodám na pobrežnom a morskom prostredí.“.

    [5]               Ú. v. EÚ L 162, 21.6.2008, s. 11.

    [6]               Smernica Rady 92/43/EHS z 21. mája 1992 o ochrane prirodzených biotopov a voľne žijúcich živočíchov a rastlín, Ú. v. ES L 206, 22.7.1992. s. 7.

    [7]               osobitné chránené územie podľa článku 1 písm. l) smernice o biotopoch znamená lokalitu európskeho významu, označenú členskými štátmi štatutárnym, administratívnym a/alebo zmluvným aktom, kde sa uplatňujú ochranné opatrenia potrebné na zachovanie alebo obnovu prirodzených biotopov a/alebo populácií druhov, pre ktoré je lokalita vymedzená, v priaznivom stave ochrany.

    [8]               http://ec.europa.eu/environment/nature/legislation/habitatsdirective/docs/Int_Manual_EU28.pdf

    [9]               Ú. v. EÚ C [...], [...], s. [...].

    [10]             Rozhodnutie Rady 77/585/EHS z 25. júla 1977 o uzavretí Dohovoru o ochrane Stredozemného mora pred znečistením a protokolu na prevenciu znečisťovania Stredozemného mora odpadom zhadzovaným z lodí a lietadiel, Ú. v. ES L 240, 19.9.1977, s. 1.

    [11]             Rozhodnutie Rady 1999/800/ES z 22. októbra 1999 o uzavretí Protokolu týkajúceho sa osobitne chránených oblastí a biologickej diverzity v Stredozemnom mori a o prijatí príloh k tomuto protokolu (Barcelonský dohovor), Ú. v. ES L 322, 14.12.1999, s. 1.

    [12]             Rozhodnutie Rady 93/626/EHS z 25. októbra 1993 o uzavretí Dohovoru o biologickej diverzite, Ú. v. ES L 309, 13.12.1993, s. 1.

    [13]             Napríklad rámcová smernica o odpadoch (smernica Európskeho parlamentu a Rady 2008/98/ES z 19. novembra 2008 o odpade a o zrušení určitých smerníc, Ú. v. EÚ L 312, 22.11.2008, s. 3 – 30), smernica o komunálnych odpadových vodách (smernica Rady 91/271/EHS z 21. mája 1991 o čistení komunálnych odpadových vôd, Ú. v. ES L 135, 30.5.1991, s. 40 – 52), ako aj smernica o ohlasovacích formalitách lodí plávajúcich do prístavov a/alebo z prístavov členských štátov (smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/65/EÚ, Ú. v. EÚ L 283, 29.10.2010, s. 1 – 10) a smernica o prístavných zberných zariadeniach (smernica Európskeho parlamentu a Rady 2000/59/ES z 27. novembra 2000 o prístavných zberných zariadeniach na lodný odpad a zvyšky nákladu, Ú. v. ES L 332, 28.12.2000 s. 81 – 90).

    Top