Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013DC0284

    Odporúčanie ODPORÚČANIE RADY s cieľom odstrániť nadmerný deficit verejných financií na Cypre

    /* COM/2013/0284 final - 2013/ () */

    52013DC0284

    Odporúčanie ODPORÚČANIE RADY s cieľom odstrániť nadmerný deficit verejných financií na Cypre /* COM/2013/0284 final - 2013/ () */


    Odporúčanie

    ODPORÚČANIE RADY

    s cieľom odstrániť nadmerný deficit verejných financií na Cypre

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 126 ods. 7,

    so zreteľom na odporúčanie Európskej komisie,

    keďže:

    (1)       Podľa článku 126 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) sa členské štáty vyhýbajú nadmernému deficitu verejných financií.

    (2)       Pakt o stabilite a raste vychádza z cieľa zdravých verejných financií, ktoré sú prostriedkom na posilňovanie podmienok pre cenovú stabilitu a silný udržateľný rast smerujúci k vytváraniu pracovných miest.

    (3)       V súlade s článkom 126 ods. 6 ZFEÚ Rada 13. júla 2010 rozhodla, že na Cypre[1] existuje nadmerný deficit a v súlade s článkom 126 ods. 7 ZFEÚ a článkom 3 nariadenia Rady (ES) č. 1467/97 zo 7. júla 1997 o urýchľovaní a objasňovaní vykonania postupu pri nadmernom schodku vydala odporúčanie na odstránenie nadmerného deficitu najneskôr do roku 2012.

    (4)       Komisia 27. januára 2011 dospela v oznámení Rade k záveru, že Cyprus prijal účinné opatrenia v súlade s odporúčaním Rady z 13. júla 2010 s cieľom znížiť deficit verejných financií pod referenčnú hodnotu 3 % HDP a vyjadrila presvedčenie, že v rámci postupu pri nadmernom deficite preto nie sú potrebné žiadne ďalšie kroky.

    (5)       Komisia 11. januára 2011 v druhom oznámení Rade potvrdila, že Cyprus prijal účinné opatrenia v súlade s odporúčaním Rady z 13. júla 2010 s cieľom znížiť deficit verejných financií pod referenčnú hodnotu 3 % HDP a vyjadrila presvedčenie, že v rámci postupu pri nadmernom deficite preto nie sú potrebné žiadne ďalšie kroky.

    (6)       Na základe článku 3 ods. 5 nariadenia (ES) č. 1467/97 môže Rada na odporúčanie Komisie rozhodnúť, že prijme revidované odporúčanie podľa článku 126 ods. 7 ZFEÚ, ak boli prijaté účinné opatrenia a po prijatí počiatočného odporúčania sa vyskytli neočakávané nepriaznivé hospodárske udalosti so zásadnými nepriaznivými dôsledkami na verejné financie. Výskyt neočakávaných nepriaznivých ekonomických udalostí so zásadnými nepriaznivými rozpočtovými účinkami sa posúdi na základe ekonomickej prognózy, z ktorej vychádza odporúčanie Rady.

    (7)       V súlade s článkom 126 ods. 7 ZFEÚ a článkom 3 nariadenia Rady (ES) č. 1467/97 sa od Rady požaduje, aby príslušnému členskému štátu predložila odporúčanie s cieľom odstrániť nadmerný deficit v stanovenej lehote. V odporúčaní sa musí stanoviť maximálny termín šesť mesiacov na to, aby príslušný členský štát prijal účinné opatrenia na odstránenie nadmerného deficitu. V odporúčaní na odstránenie nadmerného deficitu by Rada navyše mala požadovať dosiahnutie ročných rozpočtových cieľov, ktoré sú na základe prognózy, z ktorej vychádza odporúčanie, v súlade s minimálnym ročným zlepšením štrukturálneho salda, t. j. cyklicky upraveného salda bez jednorazových a iných dočasných opatrení vo výške referenčnej hodnoty na úrovni minimálne 0,5 % HDP.

    (8)       Na základe hĺbkového preskúmania povahy, pôvodu a závažnosti makroekonomického vývoja na Cypre, dospela Komisia v máji 2012 k záveru, že na Cypre existuje veľmi vážna nerovnováha, najmä pokiaľ ide o vonkajšiu pozíciu, verejné financie a finančný sektor, ktorú treba naliehavo riešiť. Situácia cyperského bankového sektora je považovaná za ohrozujúcu pre udržateľnosť pozície krajiny. Z vonkajšieho hľadiska bolo saldo bežného účtu vystavené značným a pretrvávajúcim deficitom spojeným s postupnou stratou cenovej/nákladovej konkurencieschopnosti, pričom sa zistilo, že medzinárodná investičná pozícia bola dôvodom na znepokojenie. Situácia cyperského bankového sektora je navyše považovaná za ohrozujúcu pre udržateľnosť pozície krajiny. Pokiaľ ide o vnútornú situáciu boli zdrojom obáv vysoko zadlžený súkromný sektor s nezaplatenými pohľadávkami nefinančných korporácií a veľmi vysoká zadlženosť domácností. Verejné financie okrem toho prerástli do ročného deficitu, ktorý sa prehlboval aj v čase, keď sa ekonomika zotavovala z recesie, pričom nedávne úsilie na odstránenie nadmerného deficitu bolo ohodnotené ako pravdepodobne nedostatočné. Verejný dlh sa postupne zvyšoval nad hraničnú hodnotu vyplývajúcu zo zmluvy a očakávalo sa, že sa výrazne zvýši.

    (9)       Dňa 10. júla 2012 Rada adresovala Cypru odporúčania pre jednotlivé krajiny založené okrem iného na hodnotení národného programu reforiem Cypru a jeho programu stability na obdobie rokov 2012 až 2015. Prvé odporúčanie vyzýva na dôsledné vykonávanie rozpočtovej stratégie v roku 2013 a neskôr. Vyzýva tiež na zrýchlenie zavádzania vykonateľného viacročného rozpočtového rámca so záväzným právnym základom a nápravným mechanizmom. Tento rámec by mal byť posilnený aj realizáciou rozpočtovania podľa programov a výkonov. Vzhľadom na nedostatky v rámci daňovej správy a výberu daní, je potrebné prijať opatrenia na zlepšenie daňovej disciplíny a boja proti daňovým únikom.

    (10)     Vzhľadom na čoraz vážnejšie ekonomické a finančné podmienky požiadali cyperské orgány 25. júna 2012 oficiálne o finančnú pomoc v súlade s podmienkami úveru v rámci Európskeho nástroja finančnej stability/Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS), ako aj od Medzinárodného menového fondu (MMF) s cieľom podporiť návrat ekonomiky k udržateľnému rastu, zabezpečiť riadne fungujúci bankový systém a ochrániť finančnú stabilitu v Európskej únii a v eurozóne. Euroskupina 27. júna 2012 vyzvala Komisiu, aby sa v spolupráci s ECB, cyperskými orgánmi a MMF dohodla na programe makroekonomických úprav vrátane potrieb financovania a prijala vhodné opatrenia na ochranu finančnej stability vo veľmi náročných podmienkach charakterizovaných rizikom účinkov presahovania z otrasov na trhu so štátnymi cennými papiermi. Euroskupina 16. marca a 25. marca 2013 dosiahla s Cyprom politickú dohodu o finančnej pomoci a kľúčových prvkoch programu. Euroskupina 12. apríla 2013 usúdila, že boli zavedené potrebné prvky programu makroekonomických úprav na začatie príslušných vnútroštátnych postupov na formálne schválenie nástroja finančnej pomoci EMS. Rada 25. apríla 2013 prijala rozhodnutie podľa článku 136 ZFEÚ obsahujúce hlavné prvky programu makroekonomických úprav, ktoré má Cyprus vykonať. Dňa 26. apríla 2013 bolo cyperskými orgánmi a Komisiou, konajúcou v mene EMS, podpísané memorandum o porozumení, ktoré je konzistentné s uvedeným rozhodnutím.

    (11)     Viac ako desaťročie trvalej a silnej hospodárskej expanzie na Cypre sa v roku 2009 skončilo. Hospodárska činnosť sa znížila o 1,75 %, pričom slabý domáci dopyt a nepriaznivé vonkajšie prostredie výrazne spomaľujú/oslabujú rast. Hospodárska aktivita sa zotavila v roku 2010, kedy bol zaznamenaný rast reálneho HDP vo výške 1,1 % a v prvej polovici roku 2011, kedy rast predstavoval 1,5 %. Podľa prognózy útvarov Komisie z jari 2010, ktorá tvorila základ pre odporúčanie Rady podľa článku 126 ods. 7 ZFEÚ z 13. júla 2010, sa v roku 2011 očakával rast cyperského hospodárstva o 1,3 % . Napriek veľmi dobrej turistickej sezóne v roku 2011 oživenie pokleslo v dôsledku vážnej nehody v júli 2011, počas ktorej došlo k zničeniu elektrárne Vasilico zodpovednej za polovicu celkovej výrobnej kapacity elektriny. Okrem toho, rozvíjajúca sa veľmi vážna nerovnováha súkromného a verejného sektora v cyperskom hospodárstve mala za následok sprísnenie finančných a fiškálnych podmienok, ktoré ešte viac vyhrotili negatívny vplyv na hospodársku činnosť, spôsobila vysoký stupeň hospodárskej neistoty a prehĺbila zhoršenie podmienok na pracovnom trhu. Pokračujúci nedostatok v medzinárodnom prostredí zabránil tomu, aby vonkajší dopyt kompenzoval negatívny vplyv na domáci dopyt. V dôsledku toho bol ročný hospodársky rast v roku 2011 na úrovni 0,5 %, čo je takmer o jeden percentuálny bod menej ako predpovedala Komisia v čase vydania odporúčania Rady. V čase vydania prognózy Komisie, z ktorej vychádza odporúčanie Rady, bol rok 2012 za hranicou obdobia pokrytého touto prognózou. Avšak na základe hypotézy o postupnom odstraňovaní negatívnej produkčnej medzery, sa v roku 2012 očakával vyšší rast než v roku 2011. Podľa najnovšej prognózy útvarov Komisie sa rast reálneho HDP v roku 2012 očakáva na úrovni -2,4 % .

    (12)     Deficit verejných financií dosiahol v roku 2011 úroveň 6,3 % HDP. Ide o nárast z 5,3 % v roku 2010. K zhoršeniu rozpočtového salda došlo napriek opatreniam fiškálnej konsolidácie v zákone o rozpočte na rok 2011 a trom súborom ďalších opatrení na zníženie deficitu prijatých v priebehu roku 2011, ktoré nestačili na zastavenie zhoršovania verejných financií. Uvedený rad hospodárskych udalostí, predovšetkým rozvíjajúca sa veľmi vážna nerovnováha súkromného a verejného sektora v cyperskom hospodárstve, tvorí pozadie vývoja verejných financií, vrátane nezanedbateľných účinkov štruktúry rastu a vyšších nákladov na financovanie dlhu z dôvodu straty prístupu k dlhodobému trhovému financovaniu.

    (13)     Podľa najnovšej prognózy útvarov Komisie sa predpokladá, že deficit verejných financií za rok 2012 dosiahne úroveň 6,3 % HDP. Tento plánovaný výsledný deficit je výrazne horší ako predchádzajúce prognózy útvarov Komisie, najmä kvôli významnému poklesu nepriamych a priamych daňových príjmov (najmä DPH, dane z príjmu právnických osôb a sociálnych príspevkov) a vyšším výdavkom v dôsledku rastu nezamestnanosti a vyššieho počtu odchodov do predčasného dôchodku ako sa predpokladalo. V porovnaní s prognózou zo zimy 2013, ktorú vypracovali útvary Komisie, sa očakávalo, že sa deficit v roku 2012 upraví smerom nahor o približne 0,5 % HDP v dôsledku jednorazových výdavkov týkajúcich sa nákladov na poistenie v súvislosti s explóziou v elektrárni Vasilico v júli 2011, ktoré sú splatné počas obdobia štyroch rokov, ale účtujú sa v plnom rozsahu v roku 2012, ako aj so zaznamenaním kapitálového transferu platby kapitalizovaného úroku za rekapitalizáciu dlhopisov cyperskej „Popular Bank“.

    (14)     Podľa najnovšej hospodárskej prognózy útvarov Komisie bol štrukturálny deficit v roku 2010 na úrovni 5,7 % a v roku 2011 na úrovni 6,6 %. Očakáva sa, že za rok 2012 dosiahne úroveň 6,6 % HDP. Prognóza útvarov Komisie, z ktorej vychádzalo odporúčanie Rady v júli 2010, poukázala na predpokladaný priemerný potenciálny rast na úrovni 1 % počas obdobia na vykonanie úprav. Podľa najnovšej hospodárskej prognózy útvarov Komisie sa priemerná potenciálna produkcia na roky 2011 – 2012 v súčasnosti považuje za negatívnu (približne na úrovni -0,5 %) a podľa odhadu zostane negatívna aj v období rokov 2013 až 2016. Po úprave revízie potenciálnej produkcie smerom nadol od odporúčania Rady by priemerné fiškálne úsilie v rokoch 2011 – 2012 predstavovalo približne 0,5 %. Avšak odhadovaná zmena štrukturálneho salda bola taktiež vážne postihnutá neočakávanými prepadmi príjmov v dôsledku nižšieho konečného domáceho dopytu, ako sa očakávalo, a nižšieho dovozu ako aj výrazného zhoršenia na trhu práce. Toto spôsobilo značné nedostatočné príjmy, najmä v oblasti nepriamych daní. Berúc do úvahy tieto účinky sa celkové upravené fiškálne úsilie odhaduje priemerne na úrovni približne 2,4 % HDP, čo je vysoko nad požadovaným priemerným ročným fiškálnym úsilím počas rokov 2011 a 2012, odporúčaným Radou na úrovni aspoň 1,5 % HDP. Cyprus je preto možné považovať za členský štát, ktorý prijal účinné opatrenia v súlade s odporúčaním Rady.

    (15)     Zákon o štátnom rozpočte na rok 2012 prijatý 16. decembra 2011 zahŕňal konsolidačnú stratégiu, ktorá pozostáva najmä z týchto prvkov: i) príspevky zamestnancov verejného sektora na dôchodky spolu so zmrazením platov v širšom verejnom sektore na dva roky, ii) začlenenie nových zamestnancov verejného sektora do všeobecného dôchodkového systému v rámci fondu sociálneho zabezpečenia, namiesto ich začlenenia do veľkorysejšieho dôchodkové systému verejného sektora, iii) lepšie zacielenie sociálnych transferov, iv) škrty vo vybraných kategóriách vládnych výdavkov, v) zvýšenie sadzby DPH z 15 % na 17 %, vi) dočasný príspevok na hrubý zárobok zamestnancov súkromného sektora a dôchodcov a vii) zvýšenie daňovej sadzby nevyhnutnej na rozdelenie dividend. Uvedené fiškálne prognózy zahŕňajú aj konsolidačné opatrenia, ktoré prijali cyperské orgány pre zvyšnú časť roka 2012 po predbežnej dohode s programovými partnermi o fiškálnych politikách v novembri 2012, najmä rozsahu zníženia príjmov dôchodcov a zamestnancov verejného a širšieho verejného sektora. V skratke, Cyprus prijal v rokoch 2011– 2012 konsolidačné opatrenia s odhadovaným priamym vplyvom na zníženie deficitu o viac ako 5,5 % HDP. Toto vzostupné posúdenie fiškálnych konsolidačných opatrení prijatých v rokoch 2011 – 2012 potvrdzuje záver, že Cyprus prijal účinné opatrenia.

    (16)     Hrubý verejný dlh narástol v roku 2011 na 71,1 % HDP oproti 67,6 % HDP predpokladaných v prognóze útvarov Komisie z jari 2010, na základe ktorej bolo prijaté odporúčanie Rady podľa článku 126 ods. 7 ZFEÚ z 13. júla 2010. Vývoj dlhu bol zväčša podmienený výsledkami deficitu, ktoré boli vyššie, ako sa očakávalo, nižším rastom, ako sa očakávalo, a ťažkosťami Cypru pri prístupe k medzinárodným trhom s cieľom pokrytia svojich potrieb financovania, ktoré viedli k zvýšeniu úverových nákladov. Tieto faktory, spolu s vládnou účasťou na rekapitalizácii jednej obchodnej banky v júni 2012 viedli k zvýšeniu verejného dlhu v roku 2012 na približne 85,8 % HDP. V najbližších rokoch bude verejný dlh nevyhnutne ďalej rásť, čo bude odrážať nízky rast a výrazné potreby fiškálneho financovania. V rokoch 2013 – 2014 sa bude dlh verejných financií po prijatí finančnej pomoci naďalej zvyšovať. Predpokladá sa, že pomer dlhu k HDP dosiahne vrchol v roku 2015 približne na úrovni 128 % HDP, a potom sa začne znižovať v dôsledku udržateľných primárnych prebytkov a návratu k pozitívnej miere rastu reálneho HDP.

    (17)     Z posúdenia všetkých týchto faktorov a najmä podstatného zhoršenia rozpočtovej pozície vyplývajúcej z horšieho hospodárskeho poklesu a slabšej celkovej pozície hospodárstva než sa predpokladalo v čase pôvodného odporúčania Rady podľa článku 126 ods. 7 ZFEÚ vyplynulo, že nový termín na korekciu nadmerného deficitu na Cypre je oprávnený. Poskytnutie ďalších štyroch rokov na korekciu nadmerného deficitu je potrebné vzhľadom na predpokladaný odstup od dosiahnutia referenčnej hodnoty 3 % HDP na konci roka 2012 a na negatívne makroekonomické okolnosti.

    (18)     Podľa najnovšej hospodárskej prognózy útvarov Komisie pre rast nominálneho HDP sa plánuje, že primárne saldo verejných financií dosiahne v roku 2013 deficit na úrovni 2,4 % HDP, v roku 2014 deficit na úrovni 4,3 % HDP, v roku 2015 deficit na úrovni 2,1 % HDP a prebytok vo výške 1,2 % HDP v roku 2016, zatiaľ čo sa predpokladá, že celkový deficit verejných financií dosiahne v roku 2013 úroveň 6,5 % HDP, v roku 2014 úroveň 8,4 % HDP, v roku 2015 úroveň 6,3 % HDP a v roku 2016 úroveň 2,9 % HDP. Na účely monitorovania, a s prihliadnutím na obmedzenú kontrolu cyperských orgánov nad úrokovými platbami, má Cyprus prijať program makroekonomických úprav, v ktorom sa stanovia fiškálne ciele primárneho salda.

    (19)     S cieľom zabezpečiť trvalo udržateľnú korekciu nadmerného deficitu sa na základe celkového hodnotenia stanoví a vyhodnotí vhodný postup úprav, v ktorom sa ako referenčná hodnota použije štrukturálne saldo a minimálne ročné zlepšenie štrukturálneho salda na úrovni najmenej 0,5 % HDP. Predpokladá sa, že v roku 2013 dôjde prostredníctvom plne špecifikovaných konsolidačných opatrení na úrovni približne 4,75 % HDP k zlepšeniu štrukturálneho fiškálneho salda približne o 1,3 % HDP. Odhaduje sa, že v roku 2014 prijaté konsolidačné opatrenia vo výške približne 1,75 % HDP povedú k zlepšeniu štrukturálneho salda o 0,3 % HDP, zatiaľ čo v roku 2015 sa zlepšenie štrukturálneho salda odhaduje na 0,7 % HDP a v roku 2016 na 1,8 % HDP.

    (20)     Úprava na roky 2013 – 2016 obsahuje opatrenia na zníženie miery rastu výdavkov, najmä mzdových nákladov a sociálnych dávok v rámci verejného sektora, a na zvýšenie príjmov hlavne prostredníctvom zvýšenia sadzieb DPH, spotrebnej dane, dane z príjmu z úrokov, z majetku a z príjmu právnických osôb. Fiškálna konsolidácia by mala byť zachovaná v strednodobom horizonte obmedzením rastu výdavkov, zlepšením štruktúry daní a prijímaním fiškálnych štrukturálnych opatrení.

    (21)     Vo svetle podstatnej dodatočnej konsolidácie v roku 2013 a nepriaznivých a veľmi neistých makroekonomických podmienok, okrem iného v dôsledku uloženia dočasných kapitálových kontrol, straty dôvery, ako aj nestability finančného sektora, nebola ex ante povinnosť ďalších opatrení na fiškálnu konsolidáciu na rok 2014 (okrem opatrení prijatých v decembri 2012 s účinnosťou od 1. januára 2014) považovaná za vhodnú. Avšak záväzok cyperských orgánov o pripravenosti na zachovanie programových cieľov prijatím dodatočných opatrení v prípade nedostatočných príjmov alebo vyšších sociálnych výdavkov, pričom sa zohľadní nepriaznivý makroekonomický vplyv, je stanovený v ekonomickom a finančnom ozdravnom programe.

    (22)     Podľa odhadov sa v roku 2014 štrukturálne saldo zlepší o 0,3 % HDP na základe dohodnutých opatrení fiškálnej konsolidácie, ktoré zostali nezmenené oproti tým, ktoré boli stanovené v novembri 2012 v návrhu memoranda o porozumení. Odhadované štrukturálne úsilie v roku 2014 je preto na základe najnovšej prognózy útvarov Komisie mierne pod úrovňou minimálneho ročného zlepšenia štrukturálneho salda a to minimálne o 0,5 % HDP ako je referenčná hodnota. Táto úroveň zlepšenia by sa však mala napriek tomu považovať za prijateľnú v súčasnej výnimočnej situácii veľmi neistých makroekonomických podmienok s výrazným posunom skutočného a odhadovaného potenciálneho výkonu, keďže odhady štrukturálneho salda sú menej isté, pretože časom podlieha zmenám, na rozdiel od situácie so stabilnejšími makroekonomickými podmienkami. Prognóza útvarov Komisie na zimu 2013 zohľadnila konsolidačné opatrenia na rok 2014 a naznačila zlepšenie štrukturálneho salda medzi rokom 2013 a rokom 2014 na úrovni približne 1,4 % HDP. V súčasnosti odhadované nižšie zlepšenie štrukturálneho salda v roku 2014 — napriek nezmenenému súboru konsolidačných opatrení — sa dá vysvetliť: i) znížením daňového základu pre opatrenia v oblasti príjmov na rok 2013, čo znamená, že niektoré z týchto opatrení by mali mať klesajúci vplyv/účinok v roku 2014; ii) úpravou smerom nadol vplyvu niektorých konsolidačných opatrení, ktoré už boli prijaté na rok 2014 vzhľadom na horšie makroekonomické podmienky počas celého programového obdobia; iii) plánovaným znížením výberu daní v roku 2014 pre niektoré daňové opatrenia, ktorých výber (napr. výber daní z príjmu a DPH) závisí od hospodárskej činnosti v roku 2013 a iv) skutočnosťou, že štandardná pružnosť použitá na určenie rozlíšenia medzi cyklickou zložkou a štrukturálnym saldom môže viesť k podhodnoteniu skutočného skrytého fiškálneho úsilia. Pohľad „zdola nahor“ na diskrečné konsolidačné opatrenia a jednotlivé položky je dôležitým prvkom posúdenia pozície fiškálnej politiky. Môže poskytnúť – najmä za veľmi neistých makroekonomických podmienok – užitočný doplnkový pohľad na skutočné skryté fiškálne úsilie. Množstvo opatrení fiškálnej konsolidácie je v priemere nad úrovňou 3 % HDP na roky 2013 – 2014. Hoci je to významné, zodpovedajúce zlepšenie štrukturálneho salda je v priemere len na úrovni približne 0,75 % HDP.

    (23)     Monitorovanie pokroku vykonávania záväzkov Cypru pri nadmernom deficite sa bude konať v pravidelných intervaloch. V prípade nedostatočných príjmov alebo vyšších potrebných sociálnych výdavkov by mal byť Cyprus pripravený prijať ďalšie opatrenia, aby sa mu podarilo dosiahnuť fiškálne ciele.

    (24)     Cyprus spĺňa podmienky na predĺženie termínu na odstránenie nadmerného deficitu verejných financií v zmysle článku 3 ods. 5 nariadenia (ES) č. 1467/97 o urýchľovaní a objasňovaní vykonania postupu pri nadmernom schodku,

    PRIJALA TOTO ODPORÚČANIE:

    1)           Cyprus by mal odstrániť súčasný nadmerný rozpočtový deficit do roku 2016.

    2)           S cieľom znížiť celkový deficit verejných financií pod referenčnú hodnotu 3 % HDP do roku 2016 by mal Cyprus dosiahnuť hlavné cieľové hodnoty celkového deficitu verejných financií vo výške 6,5 % HDP v roku 2013, 8,4 % HDP v roku 2014, 6,3 % HDP v roku 2015 a 2,9 % HDP v roku 2016.

    3)           V tejto súvislosti by mal Cyprus dôsledne plniť rozpočet na rok 2013 a dohodnuté dodatočné konsolidačné opatrenia, ktoré by mali predstavovať aspoň 351 miliónov EUR v roku 2013. Cyprus by mal v roku 2014 plne vykonávať fiškálne opatrenia, ktoré boli prijaté v decembri 2012, a ktoré v roku 2014 dosiahnu výšku najmenej 270 miliónov EUR. Cyprus by mal na mesačnom základe monitorovať rozpočtový vplyv prijatých konsolidačných opatrení a byť pripravený na zachovanie fiškálnych cieľov prijatím dodatočných opatrení v prípade nedostatočných príjmov alebo vyšších sociálnych výdavkov, pričom sa berú do úvahy makroekonomické okolnosti.

    4)           Cyprus by mal udržiavať fiškálnu konsolidáciu v strednodobom horizonte približovaním sa strednodobému rozpočtovému cieľu vyrovnaného rozpočtu v štrukturálnom vyjadrení, obmedzením rastu výdavkov, zlepšením štruktúry daní a prijímaním fiškálnych štrukturálnych opatrení.

    5)           Rada stanovila pre cyperské orgány lehotu 3 mesiace na prijatie účinných opatrení a v súlade s článkom 3 ods. 4a nariadenia Rady (ES) č. 1467/97 na predloženie podrobnej správy o plánovanej konsolidačnej stratégii, ktorá sa má použiť na dosiahnutie týchto cieľov.

    Nad rámec správy podľa odporúčania č. 5 a paralelne s finančným ozdravným programom by mal Cyprus každé tri mesiace predložiť správu o pokroku dosiahnutom pri vykonávaní týchto odporúčaní, ako aj v osobitnej kapitole programu stability, až kým sa neuskutoční úplná korekcia nadmerného deficitu.

    Toto rozhodnutie je určené Cyperskej republike.

    V Bruseli

                                                                           Za Radu

                                                                           predseda

    [1]               Ú. v. EÚ L 186, 20.7. 2012, s. 30.

    Top