EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009DC0490

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov - Akčný plán mestskej mobility {SEK(2009) 1211} {SEK(2009) 1212}

/* KOM/2009/0490 v konečnom znení */

52009DC0490




[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 30.9.2009

KOM(2009) 490 v konečnom znení

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Akčný plán mestskej mobility

{SEK(2009) 1211}{SEK(2009) 1212}

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Akčný plán mestskej mobility

1. Úvod

V roku 2007 žilo 72%[1] európskej populácie v mestských oblastiach, ktoré sú rozhodujúce pre rast a zamestnanosť. V mestách je potrebné zriadiť efektívne dopravné systémy, aby sa podporilo ich hospodárstvo a dobré životné podmienky ich obyvateľov. Približne 85 % HDP EÚ sa vytvorí v mestách. Mestské oblasti dnes čelia výzve: je potrebné, aby sa doprava stala udržateľnou z hľadiska ekológie (CO2, znečistenie ovzdušia, hluk) a konkurencieschopnosti (zápchy) a aby sa zároveň riešili sociálne otázky. Tých existuje celá škála, od potreby reagovať na zdravotné problémy a demografický vývoj, cez podporu hospodárskej a sociálnej súdržnosti až po zohľadňovanie potrieb osôb so zníženou pohyblivosťou, rodín a detí.

Mestská mobilita má pre občanov čoraz väčší význam. Deväť z desiatich občanov EÚ je presvedčených, že dopravná situácia v ich oblasti by sa mala zlepšiť[2]. To, aký spôsob cestovania si ľudia zvolia, ovplyvní nielen budúci mestský rozvoj, ale aj dobrú hospodársku situáciu občanov a podnikov. Základom úspechu celkovej stratégie EÚ v oblasti boja proti zmene klímy bude aj dosiahnutie cieľa 20-20-20[3] a podpora súdržnosti.

Mestská mobilita je aj ústrednou zložkou diaľkovej dopravy. Väčšina dopravy, osobnej, ako aj nákladnej, sa začína a končí v mestských oblastiach a prechádza viacerými mestskými oblasťami. Mestské oblasti by mali slúžiť ako účinné križovatky v rámci transeurópskej dopravnej siete a poskytovať účinné spojenia na „poslednú míľu“ pre nákladnú, ako aj osobnú dopravu. Preto sú dôležité pre konkurencieschopnosť a udržateľnosť nášho budúceho dopravného systému.

V nedávnom oznámení Komisie o udržateľnej budúcnosti dopravy[4]boli urbanizácia a jej vplyv na dopravu označené za jednu z hlavných výziev pri zabezpečovaní udržateľnejšieho dopravného systému. V oznámení sa vyžaduje účinná a koordinovaná činnosť pri riešení problémov mestskej mobility a navrhuje sa rámec na úrovni EÚ uľahčujúci miestnym orgánom prijímanie opatrení.

Zodpovednosť za politiku v oblasti mestskej mobility spočíva v prvom rade na miestnych, regionálnych a vnútroštátnych orgánoch. Ich rozhodnutia na miestnej úrovni sa však neprijímajú izolovane, ale v rámci politík a právnych predpisov jednotlivých členských štátov, regiónov a celej EÚ. Preto je Komisia presvedčená, že spolupráca podporujúca opatrenia na miestnej, regionálnej a vnútroštátnej úrovni a partnerský prístup za plného rešpektovania rozdielnych práv a povinností všetkých zúčastnených aktérov, by mohli byť veľkým prínosom.

Konzultácie a diskusie, ktoré nasledovali po uverejnení zelenej knihy o mestskej mobilite[5] potvrdili a objasnili pridanú hodnotu opatrení na úrovni EÚ[6]. Tento akčný plán vychádza z návrhov zúčastnených strán, jednotlivých občanov a ich reprezentatívnych zoskupení, ako aj európskych inštitúcií a orgánov.

Európsky parlament prijal uznesenie o tejto zelenej knihe 9. júla 2008[7] a vlastnú iniciatívnu správu o akčnom pláne mestskej mobility 23. apríla 2009[8]. Európsky hospodársky a sociálny výbor prijal svoje stanovisko k tejto zelenej knihe 29. mája 2008[9] a Výbor regiónov tak urobil 9. apríla 2008[10]. Výbor regiónov prijal stanovisko k správe Európskeho parlamentu 21. apríla 2009[11]. Aj Rada diskutovala na túto tému[12].

Vychádzajúc z konzultácií, ktoré nasledovali po predložení tejto zelenej knihy, tento akčný plán stanovuje súdržný rámec pre iniciatívy EÚ v oblasti mestskej mobility, pričom sa bude rešpektovať zásada subsidiarity. Má sa tak stať prostredníctvom povzbudzovania a podpory rozvoja politík v oblasti udržateľnej mestskej mobility, ktoré prispejú k dosiahnutiu cieľov EÚ, napríklad prostredníctvom podpory výmeny osvedčených postupov a poskytovania finančných prostriedkov. Komisia si je vedomá, že mestské oblasti v celej EÚ môžu čeliť rôznym výzvam v závislosti od ich geografickej polohy, veľkosti alebo relatívnej prosperity. Jeho cieľom nie sú návrhy univerzálnych alebo nadiktovaných riešení.

Tento akčný plán obsahuje návrhy krátko- a strednodobých praktických opatrení, ktoré sa majú začať postupne prijímať odteraz až do roku 2012, na integrované riešenie špecifických problémov súvisiacich s mestskou mobilitou. Komisia ponúka partnerstvo miestnym, regionálnym a celoštátnym orgánom založené na vzájomnom záväzku spolupráce vo vybratých oblastiach spoločného záujmu. Vyzýva aj ostatné zúčastnené strany v členských štátoch, občanov a priemysel, aby úzko spolupracovali, s osobitným prihliadnutím na potreby mobility citlivých skupín, akými sú starší obyvatelia, skupiny obyvateľov s nízkym príjmom a osoby so zdravotným postihnutím, ktorých mobilita je obmedzená v dôsledku telesného, mentálneho alebo zmyslového postihnutia alebo poškodenia alebo následkom starnutia.

2. Akú úlohu má mať EÚ?

Mestské dopravné systémy sú integrálnou súčasťou európskeho dopravného systému a ako také sú podľa článkov 70 až 80 Zmluvy o ES integrálnou súčasťou spoločnej dopravnej politiky . Okrem toho ciele v iných oblastiach politiky EÚ (politika súdržnosti, v oblasti životného prostredia, ochrany zdravia atď.) nemožno dosiahnuť bez zohľadnenia osobitostí miest vrátane mestskej mobility.

V posledných rokoch bola vytvorená politika a prijaté právne predpisy EÚ týkajúce sa mestskej mobility. Zo štrukturálnych a kohéznych fondov boli poskytnuté značné finančné prostriedky. Iniciatívy financované EÚ často s podporou rámcových programov pre výskum a technologický rozvoj prispeli ku vzniku veľkého množstva inovačných prístupov. Šírenie a preberanie týchto postupov v celej EÚ umožní príslušným orgánom dosiahnuť viac lepších výsledkov s nižšími nákladmi.

Zriaďovanie účinných dopravných systémov v mestských oblastiach sa stalo čoraz komplexnejšou úlohou, a to v dôsledku dopravných zápch v mestách, ako aj rastúcej urbanizácie. Verejné orgány majú nezastupiteľnú úlohu pri plánovaní, financovaní a tvorbe regulačného rámca. EÚ môže podnecovať orgány na miestnej, regionálnej a celoštátnej úrovni, aby realizovali dlhodobé integrované politiky, ktoré sú v komplexnom prostredí veľmi potrebné.

EÚ môže tiež pomôcť orgánom pri hľadaní riešení, ktoré budú vzájomne zlučiteľné a budú uľahčovať hladšie fungovanie jednotného trhu. Vykonávanie a presadzovanie uľahčujú kompatibilné pravidlá, režimy a technológie. Schválenie noriem pre celý jednotný trh umožňuje zvýšiť produkciu, čím sa znižujú náklady spotrebiteľov.

Z mestských oblastí sa stávajú laboratóriá pre technologické a organizačné inovácie, meniace sa modely mobility a nové riešenia financovania. EÚ má záujem na zdieľaní inovačných riešení miestnych politík v prospech prevádzkovateľov cestnej dopravy, ako aj občanov a na zabezpečení účinnosti európskeho dopravného systému prostredníctvom integrácie, interoperability a vzájomného prepojenia. V tejto súvislosti musí priemysel prispieť rozhodujúcim spôsobom k nájdeniu riešenia budúcich výziev.

Nakoniec, udržateľná mestská mobilita má rastúci význam v rámci vzťahov s našimi susedmi a v našej globálnej spoločnosti, ktorá sa v čoraz väčšej miere sústreďuje v mestských aglomeráciách. Úspešné opatrenia v rámci tohto akčného plánu môžu pomôcť všetkým aktérom v EÚ a jej priemyslu aktívne formovať budúcu globálnu spoločnosť, ktorá sa bude orientovať na potreby občanov, harmonický život, kvalitu života a udržateľnosť.

3. Program opatrení na podporu udržateľnej mestskej mobility

Navrhnuté opatrenia sa sústreďujú na šesť tém reagujúcich na hlavné závery konzultácií o uvedenej zelenej knihe. Budú sa vykonávať prostredníctvom existujúcich programov a nástrojov EÚ. Opatrenia sa dopĺňajú navzájom a dopĺňajú aj ďalšie iniciatívy EÚ. Príloha I obsahuje prehľad opatrení vrátane ich časového harmonogramu.

Téma 1 – Podpora integrovaných politík

Na riešenie komplexnosti mestských dopravných systémov, otázok týkajúcich sa verejnej správy a prepojenia medzi mestami a okolitou krajinou alebo regiónmi, vzájomnej závislosti jednotlivých spôsobov dopravy, obmedzení v rámci mestského priestoru a úlohy mestských systémov v širšom európskom dopravnom systéme je najvhodnejší integrovaný prístup. Je potrebný nielen na rozvoj dopravnej infraštruktúry a dopravných služieb, ale aj na vytváranie politiky, ktorá by zosúladila oblasť dopravy s ochranou životného prostredia[13], zdravím životným prostredím, územným plánovaním, bývaním, sociálnymi aspektmi prístupnosti a mobility, ako aj s priemyselnou politikou. Na dlhodobé riešenie otázok mestskej mobility je nevyhnutné strategické integrované plánovanie dopravy, zriadenie príslušných organizácií na plánovanie mobility a stanovenie reálnych cieľov pri súčasnej podpore spolupráce s prevádzkovateľmi cestnej dopravy, ako aj ich vzájomnej spolupráce.

Opatrenie 1 – Zrýchlenie realizácie plánov udržateľnej mestskej mobility

V súlade s tematickou stratégiou pre životné prostredie v mestách[14] bude Komisia z krátkodobého hľadiska podporovať miestne orgány pri tvorbe plánov udržateľnej mestskej mobility vzťahujúcich sa na nákladnú a osobnú dopravu v mestských a prímestských oblastiach. Komisia poskytne poradenský materiál, podporí výmenu osvedčených postupov, určí referenčné hodnoty a podporí vzdelávanie odborníkov v oblasti mestskej mobility. Komisia by mohla v dlhodobom horizonte podniknúť ďalšie kroky, napríklad prostredníctvom stimulov a odporúčaní.

Komisia bude vždy, keď to bude možné, podporovať členské štáty pri vytváraní platforiem vzájomného učenia a výmeny skúseností a osvedčených postupov na podporu tvorby politík v oblasti udržateľnej mestskej mobility. Komisia okrem toho rozšíri Dohovor starostov o dimenziu mestskej mobility[15], aby podporila integrovaný prístup spájajúci energetiku a zmenu klímy s dopravou. Podporí aj začlenenie problematiky dopravy a mobility do akčných plánov v oblasti udržateľnej energetiky, ktoré majú predostrieť účastnícke mestá tohto dohovoru.

Opatrenie 2 – Udržateľná mestská mobilita a regionálna politika

Komisia plánuje poskytnúť informácie o prepojení opatrení v oblasti udržateľnej mestskej mobility a cieľov regionálnej politiky v súčasných rámcových podmienkach Spoločenstva a jednotlivých členských štátov, s cieľom zvýšiť informovanosť o dostupnom financovaní zo štrukturálnych a kohéznych fondov a Európskej investičnej banky. Tieto usmernenia sa budú týkať širšieho rámca udržateľného mestského rozvoja, ako aj väzby medzi mestskou dopravou a transeurópskou dopravnou sieťou. Komisia poskytne aj prehľad možností financovania a vysvetlí poskytovanie štátnej pomoci a pravidlá verejného obstarávania.

Opatrenie 3 – Doprava pre zdravé životné prostredie v mestách

Udržateľná mestská doprava môže zohrávať úlohu pri vytváraní zdravého životného prostredia a môže prispieť k obmedzeniu neprenosných chorôb, akými sú choroby dýchacích ciest a kardiovaskulárne ochorenia, a k prevenciu úrazov. Komisia podporuje rozvoj partnerstiev smerujúcich k zdravému životnému prostrediu a v rámci svojej činnosti v oblasti verejného zdravia, najmä pri realizácii stratégií v oblasti výživy, nadváhy a obezity, životného prostredia a zdravia, prevencie úrazov a rakoviny, preskúma ďalšie synergie medzi verejným zdravím a dopravnou politikou.

Téma 2 – Orientácia na občanov

Kvalitná a cenovo dostupná verejná doprava je nosným pilierom udržateľného systému mestskej dopravy. Spoľahlivosť, informovanie, bezpečnosť a jednoduchý prístup sú dôležitými predpokladmi príťažlivosti dopravy autobusom, metrom, električkou a trolejbusom, vlakom alebo loďou. Právne predpisy Spoločenstva už z veľkej časti upravujú investovanie do verejnej dopravy, ako aj jej prevádzku[16]. Transparentné zmluvy majú široký prínos a môžu podnietiť inovácie v oblasti služieb a technológií. K hlavným bodom programu Komisie patrí aj zabezpečenie vysokej úrovne ochrany práv cestujúcich vrátane cestujúcich so zníženou pohyblivosťou. Právne upravené sú železničné služby[17] a nedávno boli predložené návrhy právnych predpisov pre autobusové a autokarové služby[18], ako aj pre námorné služby a služby vnútrozemskej vodnej dopravy[19].

Opatrenie 4 – Platforma o právach cestujúcich v mestskej verejnej doprave

S cieľom stanoviť osvedčené postupy a podmienky na posilnenie práv cestujúcich v mestskej verejnej doprave pre celú EÚ povedie Komisia dialóg so zúčastnenými stranami vrátane organizácií zastupujúcich prevádzkovateľov, orgány, zamestnancov a skupiny užívateľov. Cieľom je prijať, na základe iniciatív jednotlivých odvetví a doplnením regulačného prístupu Komisie, ambiciózne dobrovoľné záväzky zahŕňajúce ukazovatele kvality, záväzky v oblasti ochrany práv cestujúcich a osôb so zníženou pohyblivosťou, ako aj spoločne dohodnuté postupy riešenia sťažností a mechanizmy podávania správ.

Opatrenie 5 – Zlepšenie prístupu pre osoby so zníženou pohyblivosťou

Zdravotne postihnuté osoby majú právo na prístup k mestskej doprave za rovnakých podmienok ako ostatné obyvateľstvo, no v praxi je tento prístup často nedostatočný a niekedy ani neexistuje. Dosiahli sa značné výsledky, napríklad používaním autobusov s nízkou podlahou. Iné druhy verejnej dopravy, akými sú metrá, zostávajú často vo veľkej miere neprístupné. Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorý v roku 2007 podpísalo Európske spoločenstvo a všetky členské štáty, obsahuje jasné záväzky.

V článku 9 sa uvádza, že „zúčastnené strany prijmú príslušné opatrenia na zabezpečenie toho, aby mali osoby so zdravotným postihnutím rovnaký prístup k (...) doprave v mestských, ako aj vo vidieckych oblastiach ako ostatní“. Komisia bude spolupracovať s členskými štátmi na dosahovaní úplného splnenia týchto záväzkov prostredníctvom začlenenia otázok mestskej mobility do stratégie EÚ v oblasti osôb so zdravotným postihnutím na obdobie rokov 2010 – 2020 a vytvorenia primeraných ukazovateľov kvality a mechanizmov podávania správ. Komisia podporí aj ďalšie cielené činnosti v rámci 7. RP.

Opatrenie 6 – Zlepšovanie informovania cestujúcich

Komisia bude spolupracovať s prevádzkovateľmi verejnej dopravy a orgánmi na uľahčovaní poskytovania informácií cestujúcim prostredníctvom rozličných médií, a to aj informácií týkajúcich sa potrieb osôb so zdravotným postihnutím. Komisia podporí aj vznik vnútroštátnych a regionálnych multimodálnych navigačných zariadení a prepojenia existujúcich navigačných zariadení s konečným cieľom poskytnúť užívateľom prostredníctvom internetu cestovný portál v oblasti verejnej dopravy na úrovni EÚ. Osobitná pozornosť sa pritom bude venovať hlavným uzlom siete TEN-T a ich miestnym a regionálnym prípojom.

Opatrenie 7 – Prístup do zelených zón

Komisia nechá vypracovať štúdiu o rôznych pravidlách týkajúcich sa prístupu do rozličných druhov zelených zón v celej EÚ, aby zlepšila poznatky o fungovaní jednotlivých systémov v praxi. Na základe výsledkov tejto štúdie Komisia uľahčí výmenu osvedčených postupov.

Opatrenie 8 – Kampane na podporu správania zabezpečujúceho udržateľnú mobilitu

Vzdelávacie, informačné a osvetové kampane zohrávajú dôležitú úlohu pri vytváraní novej kultúry mestskej mobility. Komisia bude pokračovať v podpore organizovania kampaní na všetkých úrovniach vrátane Európskeho týždňa mobility. Komisia zlepší pre Európsky týždeň mobility existujúci systém udeľovania cien a zváži udeľovanie osobitnej ceny na podporu prijímania plánov udržateľnej mestskej mobility.

Opatrenie 9 – Energeticky úsporné riadenie vozidiel ako súčasť výcviku v autoškolách

Energeticky úsporné riadenie vozidiel sa už stalo povinnou súčasťou výcviku a skúšania vodičov z povolania. Komisia prediskutuje s členskými štátmi v rámci regulačného výboru pre vodičské preukazy, či a ako by bolo možné začleniť energeticky úsporné riadenie vozidiel do vodičských skúšok neprofesionálnych vodičov, a zváži následné opatrenia a poskytne príslušnú podporu. Táto téma sa stane tiež predmetom ďalšieho akčného programu bezpečnosti na cestách.

Téma 3 – Ekologickejšia mestská doprava

V mnohých mestách EÚ sa zaviedli politiky, ktoré nepoškodzujú životné prostredie. Opatrenia na úrovni EÚ môžu prispieť k posilneniu trhov s novými ekologickými technológiami pre vozidlá a s alternatívnymi palivami. Priamo sa tak podporí priemysel EÚ, zdravé životné prostredie a prispeje sa tak k oživeniu európskeho hospodárstva. Ak budú všetky externé náklady (na životné prostredie, preťaženosť premávky a ďalšie náklady), ktoré spôsobia, hradiť používatelia podľa zásady znečisťovateľ platí, môže internalizácia externých nákladov časom podnietiť prechod na ekologickejšie vozidlá alebo druhy dopravy, používanie menej zaťaženej infraštruktúry alebo cestovanie v inom čase. Pravidlá ES týkajúce sa poplatkov za používanie určitej dopravnej infraštruktúry ťažkými nákladnými vozidlami[20] nebránia nediskriminačnému uplatňovaniu regulačných poplatkov v mestských oblastiach s cieľom znížiť preťaženie dopravy a dosahov na životné prostredie.

Opatrenie 10 – Výskumné a demonštračné projekty v oblasti vozidiel s nižšími emisiami alebo bez emisií

Komisia bude pokračovať v podpore výskumných a demonštračných projektov financovaných v rámci 7. rámcového programu pre výskum a technologický rozvoj (7. RP), aby uľahčila uvádzanie vozidiel s nižšími emisiami alebo bez emisií a alternatívnych palív na trh, s cieľom znížiť závislosť na fosílnych palivách. Toto sa realizovalo napríklad prostredníctvom iniciatívy CIVITAS[21], ako aj projektov v oblasti používania vodíka, biopalív a vozidiel na hybridný pohon v mestskej doprave.

V rámci európskeho plánu na oživenie hospodárstva začala Komisia s európskou iniciatívou v oblasti ekologických vozidiel[22]. Komisia bude v roku 2009 financovať nové projekty v súvislosti s elektrickými vozidlami, ktoré sa budú vzťahovať na batérie, elektrické a pomocné hnacie sústavy, informačné a komunikačné technológie a demonštračný projekt týkajúci sa „elektromobility“. Tento projekt sa bude zameriavať na elektrické vozidlá a súvisiacu infraštruktúru v mestských oblastiach a bude integrovať iniciatívy jednotlivých členských štátov a podporovať štandardizáciu nabíjacej infraštruktúry.

Opatrenie 11 – Internetová príručka o ekologických a energeticky úsporných vozidlách

Komisia bude pokračovať v príprave internetovej príručky o ekologických a energeticky úsporných vozidlách vrátane prehľadu trhu, právnych predpisov a podporných režimov. Táto webová stránka bude poskytovať podporu v rámci spoločného obstarávania vozidiel na verejné účely, pričom sa bude monitorovať vývoj na trhu s cieľom chrániť hospodársku súťaž. Táto služba bude uľahčovať uplatňovanie novej smernice o ekologických a energeticky úsporných vozidlách[23].

Opatrenie 12 – Štúdia o mestských aspektoch internalizácie externých nákladov

Po vytvorení rámca EÚ na internalizáciu externých nákladov a s prihliadnutím na závery diskusie vyvolanej oznámením o udržateľnej budúcnosti dopravy nechá Komisia vypracovať metodologickú štúdiu o mestských aspektoch tejto internalizácie. Štúdia bude zameraná na efektívnosť a účinnosť rôznych cenových riešení vrátane otázok uplatňovania, akými sú verejná akceptovateľnosť, sociálne následky, návratnosť nákladov, dostupnosť nástrojov inteligentných dopravných systémov (IDS), a na možnosti účinnej kombinácie mestských cenových politík a ostatných opatrení týkajúcich sa zelených zón.

Opatrenie 13 – Výmena informácií o mestských cenových režimoch

Komisia bude uľahčovať výmenu informácií medzi odborníkmi a tvorcami politík o mestských cenových režimoch v EÚ. V rámci nej sa budú využívať výsledky existujúcich iniciatív[24] a bude obsahovať informácie o konzultačných postupoch, štruktúre režimov, poskytovaní informácií občanom, verejnej akceptovateľnosti, prevádzkových nákladoch a príjmoch, technologických aspektoch a dosahu na životné prostredie. Závery budú zohľadnené v rámci činnosti Komisie v oblasti internalizácie externých nákladov.

Téma 4 – Posilnenie financovania

Na to, aby sme mohli využívať výhody udržateľnej mestskej mobility, sú často potrebné investície do infraštruktúry, vozidiel, nových technológií, kvalitnejších služieb, atď. Väčšina nákladov sa hradí z miestnych, regionálnych alebo štátnych zdrojov. Miestne zdroje financovania sú rôzne a môžu zahŕňať miestne dane, cestovné z verejnej dopravy, poplatky za parkovanie, poplatky v oblasti zelených zón a mestské poplatky a súkromné financovanie. Najväčšími problémami v budúcnosti budú rastúca potreba financovania komplexných dopravných systémov a pravdepodobná obmedzenejšia dostupnosť verejných financií. Používanie financovania EÚ vrátane nástrojov Európskej investičnej banky môže byť dôležitým impulzom a prispieť k zvýšeniu súkromných finančných prostriedkov. Komisia môže z krátkodobého hľadiska pomôcť orgánom a zúčastneným stranám preskúmať existujúce možnosti financovania a vytvoriť inovačné režimy verejno-súkromných partnerstiev.

Opatrenie 14 – Optimalizácia existujúcich zdrojov financovania

Štrukturálne a kohézne fondy s viac ako 8 miliardami EUR vyčlenenými na ekologickú mestskú dopravu sú v súčasnom období finančného plánovania veľmi významným zdrojom EÚ na financovanie investícií do infraštruktúry a vozového parku. V rámci témy dopravy 7. RP sa po prvý raz venuje prioritná oblasť udržateľnej mestskej mobilite. Okrem svojich terajších aktivít Komisia posúdi nové cielené aktivity v oblasti výskumu a technologického rozvoja a demonštračné činnosti, ktoré majú význam pre mestskú mobilitu.

Komisia bude pokračovať v podpore podprogramu STEER, súčasti programu Inteligentná energia – Európa[25], ktorý sa venuje energetickým aspektom dopravy, a programu URBACT[26]. Podporný program politiky v oblasti informačných a komunikačných technológií môže podporiť pilotné projekty zamerané na mestskú mobilitu. Nakoniec, po uverejnení výzvy na predkladanie návrhov v roku 2008 boli vyčlenené finančné prostriedky na opatrenia v oblasti mestskej mobility v prioritných oblastiach zelenej knihy o mestskej mobilite.

Opatrenie 15 – Analýza potrieb budúceho financovania

Komisia bude aj naďalej finančne podporovať úspešnú iniciatívu CIVITAS, a to aj po tretej generácii projektov, ktoré sa začali v roku 2008. Komisia začala revíziu s cieľom určiť najvhodnejší spôsob prechodu na CIVITAS FUTURA. Ako súčasť celkových úvah o budúcom viacročnom finančnom rámci Komisia preskúma aj potreby budúceho financovania, ktoré si bude vyžadovať zlepšenie mestskej mobility.

Téma 5 – Výmena skúseností a poznatkov

Komisia pomôže zúčastneným stranám využiť existujúce skúsenosti a podporí výmenu informácií, najmä o modelových režimoch zriadených v rámci programov Spoločenstva. Opatrenia na úrovni EÚ môžu mať rozhodujúcu úlohu pri zabezpečovaní zberu, výmeny a porovnávania údajov, štatistík a informácií. Tieto opatrenia v súčasnosti chýbajú, avšak sú potrebné na náležitú tvorbu politík, napríklad v oblasti obstarávania služieb verejnej dopravy, internalizácie externých nákladov alebo integrovaného dopravného a územného plánovania. Môžu pomôcť aj mestám, ktoré majú menej skúseností, znalostí a finančných zdrojov, využívať postupy miest, ktoré dosiahli v oblasti udržateľnej mestskej mobility väčší pokrok, napríklad v oblastiach, akou je bezpečnosť chodcov a cyklistov, kde môže výmena osvedčených postupov prispieť k zvýšeniu bezpečnosti zraniteľných účastníkov cestnej premávky v mestských oblastiach.

Opatrenie 16 – Aktualizovanie údajov a štatistík

V súvislosti s nedostatkom údajov a štatistík Komisia nechá vypracovať štúdiu o tom, ako sa dá zlepšiť zber údajov v oblasti mestskej dopravy a mobility. Preskúmajú sa aj synergie s existujúcimi činnosťami Komisie.

Opatrenie 17 – Vytvorenie strediska monitorovania mestskej mobility

Komisia zriadi stredisko monitorovania mestskej mobility pre prevádzkovateľov mestskej dopravy vo forme virtuálnej platformy[27] na výmenu informácií, údajov a štatistík, monitorovanie vývoja a uľahčenie výmeny osvedčených postupov. Súčasťou tejto platformy bude aj databáza obsahujúca informácie o širokom spektre otestovaných riešení, ktoré sa už uplatňujú, školiteľský a vzdelávací materiál, programy výmeny zamestnancov a ďalšie nástroje v rámci podpory. Komisia poskytne prehľad právnych predpisov EÚ a finančných nástrojov súvisiacich s mestskou mobilitou.

Opatrenie 18 – Prispievanie k medzinárodnému dialógu a výmene informácií

Miestne a regionálne orgány na celom svete sú v oblasti mobility konfrontované s podobnými výzvami. Otázky zmeny klímy, uľahčovania medzinárodného obchodovania, zaisťovania bezpečnosti dodávok energie, zabezpečovania hladkej premávky a sociálnej rovnosti majú globálny význam. Komisia bude pomocou existujúcich platforiem a finančných mechanizmov uľahčovať dialóg, uzatváranie partnerstiev medzi mestami a výmenu informácií o mestskej mobilite so susednými regiónmi a partnermi na celom svete. Komisia najprv otvorí sieť fóra CIVITAS mestám z východného susedstva, zo Stredozemia a afrických regiónov[28]. Z dlhodobého hľadiska Komisia zahrnie tieto otázky do vývoja CIVITAS FUTURA a zváži ďalšie osobitné činnosti v rámci 7. RP.

Téma 6 – Optimalizácia mestskej mobility

Účinná integrácia, interoperabilita a prepojenia medzi jednotlivými dopravnými sieťami sú kľúčovými prvkami efektívneho dopravného systému. Môže to uľahčiť prechod na ekologickejšie druhy dopravy a účinnú logistiku v nákladnej doprave. Cenovo dostupné a rodinne orientované riešenia v oblasti mestskej dopravy sú kľúčovým prvkom podpory občanov v tom, aby sa stali menej závislými od áut, používali verejnú dopravu, viac chodili a bicyklovali sa a objavovali nové formy mobility, napríklad spolujazdu, zdieľanie jedného auta viacerými osobami a požičiavanie bicyklov. Aj alternatívne dopravné prostriedky, akými sú elektrické bicykle, skútre a motocykle, ako aj taxíky môžu pritom zohrávať svoju úlohu. Riadenie mobility zo strany podnikov môže ovplyvniť spôsob cestovania upozorňovaním zamestnancov na udržateľné možnosti dopravy. Zamestnávatelia a verejná správa môžu poskytnúť podporu prostredníctvom finančných stimulov a prijatím predpisov o parkovaní.

Opatrenie 19 – Mestská nákladná doprava

Komisia má v úmysle poskytovať pomoc týkajúcu sa spôsobu optimalizácie účinnosti logistiky v mestách vrátane zlepšenia prepojení medzi diaľkovou, medzimestskou a mestskou dopravou s cieľom zabezpečiť účinnú dodávku na „poslednú míľu“. Budú sa zameriavať na spôsob lepšieho začleňovania nákladnej dopravy do miestnych politík a plánov a riadenia a monitorovania premávky. Ako súčasť svojich príprav Komisia zorganizuje v roku 2010 konferenciu o mestskej nákladnej doprave. Na konferencii sa bude posudzovať aj realizácia mestských iniciatív v rámci akčného plánu pre logistiku v nákladnej doprave[29].

Opatrenie 20 – Inteligentné dopravné systémy (IDS) na podporu mestskej mobility

Komisia plánuje ponúknuť pomoc týkajúcu sa aplikácií IDS na podporu mestskej mobility, ktoré doplnia akčný plán pre IDS[30]. Budú sa zameriavať napríklad na elektronické vydávanie cestovných lístkov a platenie, riadenie premávky, cestovné informácie, regulácia prístupu a riadenie dopytu a zaoberať sa možnosťami, ktoré ponúka európsky GNSS Galileo. Komisia nechá najprv vypracovať štúdiu o zlepšovaní interoperability systémov vydávania cestovných lístkov a platenia v rámci všetkých služieb a druhov dopravy vrátane používania čipových kariet v mestskej doprave so zameraním na najdôležitejšie európske destinácie (letiská, železničné stanice).

4. Vyhliadky do budúcnosti

Komisia bude aktívne viesť realizáciu tohto akčného plánu. Bude aj naďalej pokračovať v dialógu so zúčastnenými stranami a stanoví vhodné riadiace mechanizmy, ktoré si budú vyžadovať účasť členských štátov napríklad prostredníctvom spoločnej skupiny odborníkov pre dopravu a životné prostredie[31]. Komisia uskutoční v roku 2012 revíziu realizácie tohto akčného plánu a posúdi potrebu ďalších opatrení.

Príloha 1 – Prehľad opatrení v oblasti mestskej mobility

Opatrenie | Č. |

Začiatok v roku 2009 |

Zrýchlenie realizácie plánov udržateľnej mestskej mobility | 1 |

Zlepšovanie informovania cestujúcich | 6 |

Prístup do zelených zón | 7 |

Výskumné a demonštračné projekty v oblasti vozidiel s nižšími emisiami alebo bez emisií | 10 |

Internetová príručka o čistých a energeticky úsporných vozidlách | 11 |

Výmena informácií o mestských cenových režimoch | 13 |

Optimalizácia existujúcich zdrojov financovania | 14 |

Vytvorenie strediska monitorovania mestskej mobility | 17 |

Začiatok v roku 2010 |

Doprava pre zdravé životné prostredie v mestách | 3 |

Platforma o právach cestujúcich v mestskej verejnej doprave | 4 |

Kampane na podporu správania zabezpečujúceho udržateľnosť mobility | 8 |

Energeticky úsporné riadenie vozidiel ako súčasť výcviku v autoškolách | 9 |

Analýza potrieb budúceho financovania | 15 |

Aktualizovanie údajov a štatistík | 16 |

Prispievanie k medzinárodnému dialógu a výmene informácií | 18 |

Začiatok v roku 2011 |

Udržateľná mestská mobilita a regionálna politika | 2 |

Zlepšenie prístupu pre osoby so zníženou pohyblivosťou | 5 |

Štúdia o mestských aspektoch internalizácie externých nákladov | 12 |

Začiatok v roku 2012 |

Mestská nákladná doprava | 19 |

Inteligentné dopravné systémy (IDS) na podporu mestskej mobility | 20 |

[1] OSN, Perspektívy v oblasti svetovej urbanizácie: revízia z roku 2007.

[2] Attitudes on issues related to EU Transport Policy (Postoje k otázkam týkajúcim sa dopravnej politiky EÚ). Flash Eurobarometer 206b, júl 2007.

[3] Závery predsedníctva zo zasadnutia Európskej rady v Bruseli (8./9. marca 2007).

[4] KOM(2009) 279.

[5] KOM(2007) 551.

[6] Súhrn výsledkov konzultácií nájdete na: http://ec.europa.eu/transport/urban/urban_mobility/green_paper/green_paper_en.htm.

[7] INI/2008/2041.

[8] INI/2008/2217.

[9] TEN/320 - CESE 982/2008.

[10] CdR 236/2007.

[11] CdR 417/2008.

[12] http://www.ue2008.fr/PFUE/site/PFUE/lang/en/reunion_informelle_des_ministres_des_transports.html.

[13] Napríklad zabezpečením súdržnosti plánov udržateľnej mestskej mobility a plánov kvality ovzdušia, ktoré sa pripravujú v rámci právnych predpisov EÚ o kvalite ovzdušia.

[14] KOM(2005) 718.

[15] www.eumayors.eu.

[16] Nariadenie (ES) č. 1370/2007 o verejnej doprave a smernice 2004/17/ES a 2004/18/ES o verejnom obstarávaní.

[17] Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1371/2007 z 23. októbra 2007 o právach a povinnostiach cestujúcich v železničnej preprave.

[18] KOM(2008) 817.

[19] KOM(2008) 816.

[20] Smernica 1999/62/ES a návrh Komisie na revíziu smernice o poplatkoch za používanie dopravnej infraštruktúry ťažkými nákladnými vozidlami – KOM(2008) 433.

[21] www.civitas.eu.

[22] http://ec.europa.eu/research/transport/info/green_cars_initiative_en.html.

[23] Smernica 2009/33/ES.

[24] Napríklad www.curacaoproject.eu.

[25] http://ec.europa.eu/energy/intelligent/index_en.html.

[26] http://urbact.eu

[27] Na základe existujúcich iniciatív, napríklad www.eltis.org.

[28] KOM(2009) 301.

[29] KOM(2007) 607.

[30] KOM(2008) 886.

[31] Zriadená v rámci stratégie Rady týkajúcej sa integrácie životného prostredia a udržateľného rozvoja do dopravnej politiky; dokument Rady 11717/99 TRANS 197 ENV 335, 11. október 1999.

Top