Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009DC0401

    Správa Komisie Európskemu parlamentu a Rade o pokroku Rumunska v rámci mechanizmu spolupráce a overovania {SEK(2009) 1073}

    /* KOM/2009/0401 v konečnom znení */

    52009DC0401




    [pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

    V Bruseli 22. 7. 2009

    KOM(2009) 401 v konečnom znení

    SPRÁVA KOMISIEEURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

    o pokroku Rumunska v rámci mechanizmu spolupráce a overovania{SEK(2009) 1073}

    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

    o pokroku Rumunska v rámci mechanizmu spolupráce a overovania

    ÚVOD – KONTEXT A METODIKA

    1. Účel:

    Po vstupe Rumunska do Európskej únie v januári 2007 bol vytvorený mechanizmus spolupráce a overovania (CVM)[1], ktorý mal pomôcť novému členskému štátu vysporiadať sa so zistenou potrebou rozsiahlej reformy súdnictva a bojovať proti korupcii. CVM je predmetom autonómneho rozhodnutia Komisie vychádzajúceho zo Zmluvy o pristúpení. Umožňuje Komisii úzko spolupracovať na politickej a technickej úrovni s rumunskými orgánmi na monitoringu a hodnotení dosiahnutého pokroku a na poskytovaní technického poradenstva a finančnej podpory. CVM umožňuje všetkým ostatným členským štátom sledovať a podporovať vývoj v týchto oblastiach v Rumunsku a poskytovať odborné znalosti a finančnú podporu. V priebežných a ročných správach, ktoré Komisia pripravila v rámci CVM, sa hodnotí dosiahnutý pokrok a identifikujú sa zostávajúce nedostatky, s cieľom pomôcť Rumunsku stanoviť si priority vo vzťahu k činnostiam, ktoré treba vyvíjať, aby sa plne splnili referenčné kritériá stanovené v období pristúpenia.

    V tejto správe Komisia predkladá hodnotenie pokroku pri plnení referenčných kritérií dosiahnutého od vydania jej poslednej úplnej správy (dňa 23. júla 2008). Zároveň uvádza odporúčania určené Rumunsku vychádzajúce z tohto hodnotenia. V priloženom pracovnom dokumente útvarov Komisia predkladá podrobné hodnotenie pokroku dosiahnutého v súvislosti s jednotlivými referenčnými kritériami. Táto správa vychádza z pravidelných informácií, ktoré rumunské orgány poskytovali predovšetkým v rámci odpovede na podrobné dotazníky Komisie vo vzťahu ku každému referenčnému kritériu. Komisii v tejto práci pomáhal rad vysoko kvalifikovaných odborníkov z členských štátov, pričom využívala aj dokumentáciu a ďalšie informácie z viacerých ďalších zdrojov.

    2. Metodika založená na referenčných kritériách:

    Komisia považuje všetky tieto referenčné kritériá za navzájom úzko prepojené. V dialógu s Rumunskom boli poskytnuté jasné dôkazy, že pokrok dosiahnutý vo vzťahu k jednému referenčnému kritériu prispieva k pokroku vo vzťahu k inému referenčnému kritériu. Základnou premisou CVM nie je vypracovať kontrolný zoznam, ale vytvoriť nezávislé, stabilné súdnictvo, ktoré bude schopné odhaľovať a sankcionovať konflikty záujmov a účinne bojovať proti korupcii. Komisia preto nemá v úmysle postupne rušiť referenčné kritériá, ale spolupracovať s Rumunskom dovtedy, kým sa ukončí celý CVM.

    STAV REFORMNÉHO PROCESU V RUMUNSKU

    Dosiahnuté výsledky

    Ako aj v minulých rokoch, podrobné hodnotenie pokroku pri plnení referenčných kritérií stanovených v rámci CVM, ktoré pripravila Komisia, je k dispozícii vo vecnej aktualizácii, ktorá tvorí prílohu k tejto správe. V hlavnej správe sú zhrnuté kľúčové zistenia Komisie a predložené jej odporúčania na prijatie opatrení zo strany Rumunska.

    Rumunská vláda, podporená alianciou prokuratúr a súdnych orgánov, účinne zareagovala na obavy vyjadrené v priebežnej správe Komisie z 12. februára 2009. Bol prijatý rad praktických a legislatívnych opatrení a vytvoril sa nový stimul pre pokračovanie procesu reformy. Uvedené zmeny sa však ešte musia premietnuť do praktických výsledkov pre rumunských občanov. Navyše, táto reformná dynamika sa ešte neodzrkadľuje v jednoznačnom záväzku všetkých politických strán. Predovšetkým Parlament by mal prijímať konzistentné rozhodnutia na podporu úsilia exekutívy v oblasti reformy súdnictva a pri eradikácii korupcie.

    Nový občiansky zákonník a trestný zákon

    Rumunská vláda v reakcii na odporúčania zo strany Komisie uvedené v predchádzajúcich správach sa verejne a jasne zaviazala prijať nový občiansky zákonník a trestný zákon. Prijatie týchto dvoch právnych noriem v júni 2009 je dôležitým prejavom politického záväzku a významným krokom vpred pri zabezpečovaní účinnejšieho právneho systému. Tieto právne normy však majú nadobudnúť platnosť až po prerokovaní a schválení príslušných procesných noriem (ktoré vláda predložila parlamentu naraz) v rámci zvyčajného parlamentného postupu. Očakáva sa, že všetky štyri právne normy nadobudnú účinnosť najskôr v roku 2011.

    Na uplatnenie týchto právnych noriem bude potrebné prijať vykonávací predpis. Dôležité je zabezpečiť, aby tento vykonávací predpis ani postup prijatia procesných noriem neviedli k opätovnému zavedeniu ustanovení, ktoré boli spochybnené v minulosti, ani k zavedeniu nových ustanovení, ktoré by znížili účinnosť zmysluplného vyšetrovania korupcie na vysokých miestach a následných súdnych konaní.

    Ako vhodná ilustrácia existencie tohto rizika poslúži osud zákona 78/2000, ktorý je súčasným právnym rámcom pre vyšetrovania korupcie na vysokých miestach a základom pre činnosť Národného riaditeľstva boja proti korupcii (DNA). V období pred konečným prijatím bude dôležité zabezpečiť, aby sa tento rámec zásadného významu zachoval bez obmedzení.

    V novom trestnom zákone sa ráta so znížením maximálnych trestov za majetkové trestné činy, predovšetkým za korupciu a s ňou súvisiace trestné činy. Základnou premisou vo vzťahu k tomuto ustanoveniu bola snaha o zlepšenie koherentnosti právneho rámca, aj keď na prvý pohľad sa môže zdať, že dané opatrenie je v rozpore s úsilím vynakladaným na boj proti korupcii.

    Pracovná skupina pre individuálny prístup k trestom za trestné činy korupcie podala správu o nezrovnalostiach v súdnych rozhodnutiach. Táto pracovná skupina navrhla konkrétne odporúčania pre následné opatrenia: mal by ich podporiť predovšetkým Najvyšší kasačný a odvolací súd (HCCJ), ktorý súhlasil s tým, že vydá usmernenia o trestoch za korupciu. Uvedené usmernenia budú významným krokom smerom k zlepšeniu konzistentnosti judikatúry.

    Reforma súdnictva

    Bola prijatá nová stratégia pre oblasť ľudských zdrojov v súdnictve, avšak situácia je pre Rumunsko aj naďalej problematická, pokiaľ ide o rozpočtové náklady a o zabezpečenie kvalifikovaného personálu a podpornej infraštruktúry. Napriek týmto ťažkostiam boli podniknuté niektoré kroky, pokiaľ ide o zlepšenie stavu zamestnancov na súdnych orgánoch a prokuratúrach na miestnej úrovni. Ešte stále však sú potrebné ďalšie zlepšenia. Vyššia súdna rada (VSR) zintenzívnila súdne inšpekcie zamerané na zlepšenie kvality súdnictva, predovšetkým pokiaľ ide o zabezpečenie jednotného uplatňovania práva a konzistencie v celom súdnom systéme. Postupy vymenovávania a nové výberové konania sa uskutočňovali v súlade s cieľmi stanovenými na zabezpečenie objektivity a vysokej kvalifikácie. VSR však musí zintenzívniť svoju činnosť v záujme zabezpečenia účinnej a flexibilnej politiky v oblasti ľudských zdrojov. Vplyv novej stratégie ešte nemožno plne posúdiť, badať už však zvýšenú informovanosť a lepšie predvídanie problémov.

    Obmedzenia v oblasti počtu zamestnancov sa zvýraznili po nedávnych rozhodnutiach VSR o zmene pravidiel týkajúcich sa vysielania pracovníkov, ktoré v skutočnosti zabraňujú vysielajúcej inštitúcii ukončiť vyslanie príslušných sudcov alebo prokurátorov, a to aj vtedy, keď čelí vážnym personálnym problémom. Na dôvažok, obmedzené manažérske možnosti pracovníkov generálnej prokuratúry, pokiaľ ide o funkčné povýšenia, disciplinárne opatrenia alebo o presun personálu, spôsobujú, že reštrukturalizácia prokuratúry je obzvlášť ťažká. Na účinnú reorganizáciu prokuratúry je potrebné zabezpečiť zvýšenú spoluprácu zo strany VSR.

    Zjednotenie judikatúry

    Generálny prokurátor iniciatívne podával odvolania na Najvyšší kasačný a odvolací súd, v ktorých napadol navzájom si odporujúcu judikatúru. Tieto odvolania prispeli k jednotnejšej judikatúre. Počet odvolaní v záujme zabezpečenia práva kulminoval v roku 2007 a ich nižší počet v roku 2008 môže naznačovať, že sa pri zjednocovaní judikatúry dosiahol určitý úspech.

    HCCJ vydal značný počet rozhodnutí vo veci odvolaní týkajúcich sa jednotného výkladu a uplatňovania práva v celom súdnom systéme. Ťažkopádny a sporný postup spočívajúci v tom, že dve tretiny zo 120 sudcov sa musia podieľať na rozhodnutiach a súhlasiť s odôvodnením (po prijatí rozhodnutia), spôsobuje časové posuny a niekedy vedie k nejednoznačnému uvádzaniu dôvodov. Vynakladalo sa ďalšie úsilie na zjednotenie judikatúry prostredníctvom systematického uverejňovania judikatúry a usporadúvania stretnutí so sudcami zo súdov nižšieho stupňa. Dôležitým krokom v tejto súvislosti bude vydanie usmernení týkajúcich sa trestov za korupciu, ktoré HCCJ prisľúbil na jeseň tohto roku.

    Pre exekutívu bude vecou zásadného významu dohodnúť sa so zákonodarcom na zmene a doplnení zákona o fungovaní ústavného súdu, aby sa odstránilo prerušenie konaní, keď žalovaná strana vzniesla námietku protiústavnosti. Podobne musia byť právne obmedzené aj procesné excesy súvisiace so vznesením námietky nezákonnosti, ktoré takisto vedú k prerušeniu konania. Tieto záležitosti spôsobujú neprijateľné časové posuny. Mali by sa riešiť v nadchádzajúcich diskusiách o procesných normách alebo ešte skôr, zmenou a doplnením príslušných vykonávacích pravidiel.

    Vymenovanie nového predsedu HCCJ na jeseň bude príležitosťou na preukázanie odhodlania uskutočňovať reformu, modernizovať a zvyšovať transparentnosť súdneho systému.

    Boj proti korupcii na vysokých miestach

    Ukazuje sa, že postup rumunského parlamentu pri podávaní žiadostí o začatie vyšetrovania bývalých ministrov nie je jednotný ani rýchly. Parlament od vydania poslednej správy schválil začatie vyšetrovania v štyroch veciach, odmietol však začatie vyšetrovania v dvoch ďalších veciach. V jednej z uvedených dvoch ďalších vecí člen parlamentu odstúpil, čo umožnilo začať vyšetrovanie trestných činov, a v druhom prípade to parlament považoval za neprípustné. Je dôležité, aby parlament prejavil plnú odhodlanosť v otázke boja proti korupcii na vysokých miestach.

    Opätovné vymenovanie riaditeľa Národného riaditeľstva boja proti korupcii vo februári tohto roku znamenalo dôležitý krok pri zabezpečovaní stability a kontinuity orgánov zodpovedných za boj proti korupcii. Vecou zásadného významu pre Rumunsko je, aby aj naďalej existoval špecializovaný a účinný protikorupčný rámec.

    Národné riaditeľstvo boja proti korupcii aj naďalej prispievalo k dobrým výsledkom vykázaným v nestrannom vyšetrovaní prípadov korupcie na vysokých miestach.

    Národný bezpečnostný úrad (ANI)

    Národný bezpečnostný úrad už pracuje a preukázal dobré výsledky pri preverovaní majetkových priznaní členov vlády , sudcov, úradníkov na vedúcich alebo riadiacich pozíciách a všetkých štátnych úradníkov. Ešte viac sa to zlepší po dokončení plánovaného integrovaného systému IT. Určitý preventívny účinok prinieslo prijímanie systematických následných opatrení zo strany Národného bezpečnostného úradu vo veci chýbajúcich majetkových priznaní, a to prostredníctvom udeľovania správnych pokút a možnosti následných súdnych konaní. Tieto vyšetrovania z úradnej moci, ktoré uskutočnil Národný bezpečnostný úrad, sú chvályhodné. Plne posúdiť skutočný účinok činnosti Národného bezpečnostného úradu však bude možné až po prijatí rozhodnutí v prvých konaniach týkajúcich sa neoprávneného obohacovania sa, nezlučiteľnosti s právnymi predpismi alebo konfliktu záujmov, ktoré ešte stále prebiehajú pred príslušnými súdnymi alebo disciplinárnymi orgánmi. A napokon, Národný bezpečnostný úrad a Národná bezpečnostná rada, ktorá prevzala záruku za tento úrad a kontroluje ho, by si mali vytvoriť stabilné pracovné vzťahy založené na vzájomnej dôvere.

    Boj proti korupcii na miestnej úrovni

    Jednotlivé oblastné prokuratúry na základe nariadenia generálneho prokurátora prijali stratégie boja proti korupcii na miestnej úrovni. Táto chvályhodná iniciatíva je doplnená pravidelnou výmenou príkladov najlepšej praxe a stanovovaním priorít, pokiaľ ide o oblasti, ktoré sú najviac náchylné na korupciu. Táto iniciatíva viedla k zvýšeniu informovanosti oblastných prokuratúr o korupcii na nižších miestach, ktorá je, ako sa zdá, veľmi rozšírená v niektorých oblastiach (napr. v školstve a zdravotníctve). Miera prijímania prípadov zo strany územných prokuratúr je akceptovateľná, hoci pravdepodobne sa ešte dostatočne nezakladá na vyšetrovaniach z úradnej moci, t.j. na vyšetrovaniach začatých z vlastnej iniciatívy. Nedostatok iniciatívy pri zisťovaní prípadov korupcie je zjavný aj vo vzťahu k miestnym inšpektorátom zdravia alebo školským úradom a daňovým orgánom, ako aj k ďalším kontrolným orgánom v rámci verejnoprávnych inštitúcií.

    Vo všeobecnosti platí, že viac dôrazu by sa mohlo klásť na preventívne iniciatívy, ako sú kampane na zvýšenie informovanosti zamerané na verejnosť a na všetky úrovne štátnej správy, na transparentnosť administratívnych postupov, na posilňovanie práva na prístup k verejným dokumentom atď. V určitých oblastiach činnosti, v ktorých je doložená existencia korupcie na miestnej úrovni (verejné obstarávanie, udeľovanie grantov a povolení, školstvo, zdravotníctvo atď.), by štrukturálne preventívne úsilie mohlo priniesť v dlhodobom horizonte lepšie výsledky, ako individuálny prístup k presadzovaniu práva. Je samozrejmé, že potrebné sú oba tieto prístupy, pretože práve jednotlivé prípady poukazujú na to, že zneužívanie sa nebude tolerovať a bude odhalené.

    OCHRANNÉ DOLOžKY

    Vzhľadom na hodnotenie uvedené vyššie sa naskytá otázka, či by sa nemali zaviesť ochranné doložky. Vo verejnej diskusii o CVM dochádza často k zamieňaniu si pravdepodobnej doby trvania mechanizmu a časovo obmedzených ochranných doložiek obsiahnutých v zmluve o pristúpení. Neexistuje automatické prepojenie medzi CVM a ochrannými doložkami zakotvenými v Zmluve o pristúpení Rumunska. Ochranné doložky sú štandardnou súčasťou zmlúv o pristúpení. Ochranné doložky boli zavedené na zabezpečenie účinného fungovania vnútorného trhu a priestoru slobody, bezpečnosti a spravodlivosti. V prípade potreby ich možno uplatniť do konca roku 2009, aby sa umožnilo dočasné prerušenie uplatňovania príslušných právnych predpisov Spoločenstva. Komisia vychádzajúc z vyššie uvedeného hodnotenia zastáva názor, že podmienky na uplatnenie ochranných doložiek nie sú splnené.

    CVM už funguje tretí rok. Nebol zavedený na pevne stanovené obdobie, pretože by sa mal zrušiť až po uspokojivom splnení všetkých referenčných kritérií, ktoré stanovuje. Je očividné, že splnenie cieľov stanovených v referenčných kritériách je dlhodobou úlohou: napríklad ešte potrvá, kým sa podarí vysporiadať sa so základnými príčinami korupcie. Zásadné zmeny, aké sú potrebné, môže iniciovať len samotná rumunská spoločnosť. CVM slúži iba ako podporný nástroj pri týchto snahách; nie je samoúčelný a ani nemôže nahradiť odhodlanie, ktoré musia rumunské orgány prejaviť, aby sa súdny systém a prax zosúladili so všeobecnými normami EÚ.

    ZÁVERY A ODPORÚčANIA

    Od uverejnenia správy Komisie z roku 2008 Rumunsko podniklo rad vítaných krokov v záujme oživenia reformného procesu: vytvoril sa nový stimul, ktorý viedol k prijatiu radu pozitívnych opatrení. Rumunsko sa však ešte stále snaží vysporiadať sa so skutočnosťou, že trestný zákon a občiansky zákonník neboli nikdy úplne revidované. Táto skutočnosť viedla k radu legislatívnych zmien a doplnení a k početným mimoriadnym legislatívnym opatreniam. V takejto situácii neprekvapuje, že judikatúra rumunského súdnictva je rozporuplná, že vedie k neopodstatneným prieťahom, ktoré sa potom riešia legislatívnou „spleťou“ pozostávajúcou z mimoriadnych legislatívnych opatrení, vykonávacích pravidiel a postupov. Následná komplikovanosť je dôsledkom spolitizovaného procesu a zatiaľ nebadať široký politický konsenzus na podporu reforiem a jednoznačný záväzok všetkých politických strán zabezpečiť dosiahnutie skutočného pokroku v záujme rumunských občanov. Existuje riziko, že stále viac sa rozširujúca „húština“ právnych predpisov, vykonávacích pravidiel a postupov, ktorá je dôsledkom neustálych vnútorných rozporov v rámci politických strán, môže viesť k tomu, že všetci zainteresovaní stratia zo zreteľa hlavný cieľ, čiže zriadenie nezávislého a stabilného súdnictva, ktoré bude schopné odhaľovať a sankcionovať konflikty záujmov a účinne bojovať proti korupcii.

    Vzhľadom na všetky tieto súvislosti pozitívne výsledky konkrétneho reformného úsilia na technickej úrovni zostávajú roztrieštené, reformy sa ešte neujali a nedostatky naďalej pretrvávajú.

    Vzhľadom na uvedené zistenia Komisia vyzýva Rumunsko, aby prijalo opatrenia v týchto oblastiach:

    Pokiaľ ide o uvedené nové právne normy:

    - uskutočniť dôkladné posúdenie dôsledkov uvedených štyroch právnych noriem na fungovanie súdneho systému a na organizáciu súdov a prokuratúr a vyčísliť rozpočtové prostriedky potrebné na ich zavedenie,

    - uskutočniť verejné konzultácie o občianskom súdnom poriadku a o trestnom poriadku a tieto poriadky čo najskôr prijať,

    - umožniť rýchly vstup do platnosti uvedených štyroch právnych noriem prostredníctvom prijatia vykonávacieho predpisu, ktorý zabezpečí koherentnosť právneho rámca.

    Pokiaľ ide o reformu súdnictva:

    - zaviesť flexibilný prístup k zabezpečovaniu ľudských zdrojov, pri ktorom sa budú zohľadňovať priority, a to v krátkodobom horizonte prijatím mimoriadnych opatrení, ako je prevedenie voľných miest tam, kde sú najviac potrebné (vrátane prevodov medzi súdmi rôznej úrovne); prenesením administratívnych úloh na pomocný personál, zavedením postov manažérov súdov (court managers), a v strednodobom a dlhodobom horizonte vytvorením personálnej štruktúry uspôsobenej potrebám súdneho systému, prostredníctvom simulácií a prognóz zameraných na menovania, presun personálu, vysielanie pracovníkov a odchod do dôchodku,

    - zväčšiť transparentnosť a zodpovednosť Vyššej súdnej rady, a to aj tým, že rada prevezme zodpovednosť za viac aktívny prístup k prijímaniu zamestnancov, funkčnému povýšeniu, disciplinárnym opatreniam, presunu personálu a vysielaniu pracovníkov, a uverejňovaním odôvodnených rozhodnutí rady v jasnom a dostupnom formáte;

    Pokiaľ ide o zjednotenie judikatúry:

    - zabezpečiť vhodné následné opatrenia nadväzne na odporúčania pracovnej skupiny pre individuálny prístup k trestom za korupciu,

    - posilniť úlohu Najvyššieho kasačného a odvolacieho súdu pri zjednocovaní judikatúry, a to aj zjednodušením postupu podávania odvolaní v záujme jednotného výkladu a uplatňovania práva a vypracovaním pokynov vo veci trestov za trestné činy korupcie;

    Pokiaľ ide o boj proti korupcii na vysokých miestach:

    - zabezpečiť, aby rumunský parlament jednotne a rýchlo uplatňoval postup umožňujúci vyšetrovanie trestných činov členov parlamentu, ktorí sú bývalými alebo súčasnými členmi vlády,

    - sledovať účinnosť súdneho systému pri súdnych konaniach týkajúcich sa prípadov korupcie na vysokých miestach,

    - zabezpečiť stabilitu právneho rámca pre boj proti korupcii na vysokých miestach, a to aj v rámci uvedených nových právnych noriem,

    - prijať zákon, ktorý odstráni prerušenie konania v prípade vznesenia námietky protiústavnosti;

    Pokiaľ ide o činnosti Národného bezpečnostného úradu:

    - naďalej nadväzovať na výsledky dosiahnuté pri overovaní majetku, zisťovaní nezlučiteľnosti s právnymi predpismi a konfliktu záujmov,

    - zabezpečiť, aby súdne a disciplinárne orgány včasne uplatňovali následné opatrenia vo veciach týkajúcich sa neoprávneného obohacovania sa, nezlučiteľnosti s právnymi predpismi a konfliktu záujmov, ktoré predložil Národný bezpečnostný úrad;

    Pokiaľ ide o boj proti korupcii na miestnej úrovni:

    - zlepšiť koordináciu národnej stratégie boja proti korupcii, aby bola možná lepšia identifikácia citlivých miest a rizikových oblastí s cieľom vypracovať na všetkých úrovniach stratégie na zmiernenie týchto rizík so stanovenými prioritami,

    - naďalej uplatňovať miestne stratégie prispôsobené miestnym potrebám, ktoré vypracovali prokuratúry, a zvyšovať ich účinnosť,

    - v koordinácii s miestnymi a ústrednými orgánmi zlepšiť preventívne opatrenia proti korupcii v oblastiach, ktoré sú najviac náchylné na korupciu.

    Komisia vyzýva Rumunsko, aby vystupňovalo reformný proces a realizovalo vydané odporúčania. Komisia bude na tomto základe na budúci rok podporovať a monitorovať pokrok . Je potrebné naďalej nástojiť na zabezpečení výsledkov a Komisia vyzýva aj ostatné členské štáty, aby naďalej podávali pomocnú ruku Rumunsku a pomohli mu dosiahnuť pokrok. Pokiaľ ide o Komisiu, naďalej bude podporovať úsilie Rumunska prostredníctvom politického a technického dialógu a v prípade potreby poskytovaním odborných znalostí.

    Vyhliadky:

    Táto správa dokazuje, že vláda predložila významné reformné návrhy a že pozitívne výsledky dosiahnuté v oblasti prokuratúry už začína dopĺňať činnosť súdnictva. Rumunsko obnovilo svoje reformné úsilie a nadviazalo na výsledky, ktoré sa už odzrkadlili v správe Komisie z júla 2008. V záujme toho, aby Rumunsko mohlo preukázať udržateľný pokrok, sa proces reformy súdnictva nesmie spolitizovať. Všetky zúčastnené strany musia prehlbovať konsenzus, aby mohol súdny systém pracovať nezávisle a aby nestranné vyšetrovanie korupcie viedlo k rýchlym a účinným rozhodnutiam. Podľa názoru Komisie mechanizmus pôsobí ako podporný nástroj, ktorý treba zachovať až do ukončenia uvedených reforiem. Komisia v lete 2010 opätovne posúdi dosiahnutý ďalší pokrok.

    [1] Rozhodnutie Komisie 2006/928/ES z 13. decembra 2006, ktorým sa zriaďuje mechanizmus na zaistenie spolupráce a overovania pokroku v Rumunsku na účely osobitných referenčných kritérií v oblastiach reformy súdnictva a boja proti korupcii (Ú. v. EÚ L 354, 14.12.2006, s. 56).

    Top