Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009DC0247

    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu a Rade - Konečné hodnotenie realizácie programu IDABC

    /* KOM/2009/0247 v konečnom znení */

    52009DC0247

    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu a Rade - Konečné hodnotenie realizácie programu IDABC /* KOM/2009/0247 v konečnom znení */


    [pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

    Brusel, 29.5.2009

    KOM(2009) 247 v konečnom znení

    OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

    Konečné hodnotenie realizácie programu IDABC

    OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

    Konečné hodnotenie realizácie programu IDABC

    1. ÚVOD

    Rozhodnutím Európskeho parlamentu a Rady (rozhodnutie o IDABC)[1] sa 1. januára 2005 spustil päťročný program vzájomnej súčinnosti pri poskytovaní paneurópskych eGovernment služieb pre verejnú správu, podnikateľské subjekty a občanov (program IDABC), ako nástupca programov IDA a IDA II.

    Účelom tohto oznámenia je predstaviť zistenia a odporúčania záverečného hodnotenia realizácie programu IDABC. Potreba realizovať toto hodnotenie vyplýva z článku 13 ods. 1, 3 a 4 rozhodnutia o IDABC, v ktorom sa vyžaduje, aby Európska komisia takisto postúpila výsledky hodnotenia Európskemu parlamentu a Rade.

    Hodnotenie vykonala Komisia s pomocou externej poradenskej spoločnosti[2]. Predstavitelia útvarov Komisie a členských štátov prispeli k metodike a záverom prostredníctvom riadiacej skupiny Komisie a riadiaceho výboru IDABC (PEGSCO).

    Úplná hodnotiaca správa konzultačnej spoločnosti je k dispozícii online na http://ec.europa.eu/idabc/en/document/5707/3 .

    Program IDABC sa v správe zhodnotil prevažne pozitívne a uvádza sa v nej, že je v súlade s politickými prioritami Európskej komisie týkajúcimi sa služieb eGovernmentu vymenovanými v stratégii i2010[3] a súvisiacom akčnom pláne eGovernment. Program zohráva jedinečnú úlohu pri podpore integrácie Európy prostredníctvom vzájomne súčinnej verejnej správy a podľa hodnotenia sa realizuje správne. Zároveň sa však správe ponúka aj niekoľko návrhov na zlepšenie riadenia programu v budúcnosti, ktoré by sa mali zohľadniť pri realizácii následného programu (ISA)[4].

    2. SÚVISLOSTI

    Cieľom programu IDABC je identifikovať, podporovať a propagovať rozvoj a vytvorenie celoeurópskych služieb eGovernmentu a interoperabilných telematických sietí, na ktorých sú tieto služby založené. Je navrhnutý tak, aby pomohol dosiahnuť ciele vytýčené v oblasti eGovernment prostredníctvom:

    - pokračujúcej podpory zavádzania informačných technológii do oblastí politík, predovšetkým tam, kde tomu napomáhajú právne predpisy,

    - budovania spoločnej infraštruktúry na cezhraničnú výmenu informácií medzi orgánmi verejnej správy na účely zabezpečenia efektívnej komunikácie,

    - podnecovania vzniku nových služieb pre podnikateľské subjekty a občanov.

    Na tento účel zabezpečuje program IDABC financovanie činností spadajúcich do dvoch kategórii, a to projekty spoločného záujmu a horizontálne opatrenia, ktoré sú vymenované v otvorenom pracovnom programe IDABC[5], ku ktorému Komisia aspoň raz ročne a po konzultácii s členskými štátmi prostredníctvom riadiaceho výboru IDABC prijíma zmeny a doplnenia.

    Projekty spoločného záujmu sú činnosti v oblastiach politík Európskej únie, ktoré sa týkajú zavedenia alebo zlepšenia celoeurópskych služieb eGovernmentu na podporu orgánov verejnej správy, podnikateľských subjektov a občanov. Takéto činnosti, ktoré sú zamerané na požiadavky európskych politík a zlepšujú spoluprácu medzi orgánmi verejnej správy v celej Európe, vykonávajú rezorty zodpovedné za rôzne oblasti politiky EÚ, čiže generálne riaditeľstvá a monitorujú ich sektorové výbory. Projekty spoločného záujmu, ktoré sa začali realizovať na základe programu, sú podrobne opísané v pracovnom programe IDABC.

    Horizontálne opatrenia sú činnosti určené na podporu projektov spoločného záujmu, ale takisto eGovernmentu všeobecne. Predovšetkým ide o poskytovanie a prevádzku služieb súvisiacich s infraštruktúrou určených pre sektor verejných služieb v Spoločenstve. V rámci takýchto služieb sa poskytujú a prevádzkujú technologické a softvérové riešenia; patria k nim sieťové služby, bezpečnostné služby a usmernenia. Okrem toho sa na základe týchto opatrení zavádza, umožňuje a riadi poskytovanie horizontálnych celoeurópskych služieb eGovernmentu podnikom a občanom v Európe vrátane aspektov súvisiacich s organizáciou a spoluprácou. Horizontálne opatrenia vykonáva prevažne generálne riaditeľstvo pre informatiku v úzkej spolupráce s inými útvarmi Komisie a monitoruje ich riadiaci výbor IDABC. Horizontálne opatrenia, ktoré sa začali vykonávať na základe programu, sú podrobne opísané v pracovnom programe IDABC.

    3. METODIKA

    Hodnotenie bolo založené na početných metódach prieskumu, konkrétne na teoretickom výskume, online prieskume, pohovoroch, stretnutiach ťažiskovej skupiny s členmi riadiaceho výboru IDABC, ako aj na prípadových štúdiách zahrňujúcich širokú škálu zainteresovaných strán, spolu takmer 300 predstaviteľov sektorových výborov, riadiaceho výboru IDABC a útvarov EÚ.

    4. HODNOTENÉ OBLASTI A OTÁZKY

    Hodnotenie bolo zamerané na tieto oblasti:

    - Relevantnosť : do akej miery sú ciele a činnosti programu IDABC primerané vo vzťahu k vyvíjajúcim sa potrebám a prioritám tak na národnej úrovni, ako aj na úrovni EÚ, predovšetkým k potrebám a prioritám týkajúcim sa i2010 a všeobecnejšie k tým, ktoré sú vytýčené v lisabonských cieľoch? Do akej miery predstavuje program príspevok pri dosahovaní hlavných cieľov politík?

    - Efektívnosť : ako hospodárne sa rôzne vstupy a činnosti premieňajú na výstupy a výsledky? Ktoré aspekty programu sú najefektívnejšie alebo najmenej efektívne, najmä z pohľadu zmobilizovaných zdrojov?

    - Účinnosť : do akej miery sa výsledky a dosahy programu IDABC približujú k dosiahnutiu jeho konkrétnych a všeobecných cieľov? Sú niektoré aspekty viac alebo menej účinné v porovnaní s ostatnými, a ak áno, aké poučenia z toho vyplývajú?

    - Prospešnosť : nakoľko zodpovedajú dosiahnuté a očakávané činnosti, výsledky a účinky programu IDABC potrebám cieľových populácií?

    - Udržateľnosť : Do akej miery je zabezpečená finančná a prevádzková udržateľnosť infraštruktúrnych služieb? Do akej miery je zabezpečená udržateľnosť horizontálnych celoeurópskych služieb eGovernmentu a projektov spoločného záujmu?

    - Vzájomná previazanosť : Do akej miery tvoria tieto činnosti súčasť holistického prístupu v rámci programu a ako nakoľko úspešne sa dosahuje súčinnosť medzi činnosťami programu a inými činnosťami Spoločenstva v oblasti celoeurópskych služieb eGovernmentu a infraštruktúrnych služieb? Do akej miery sú relevantné prípadné prenesené účinky na iné hospodárske, sociálne alebo environmentálne oblasti politiky?

    Okrem špecifických otázok týkajúcich sa týchto hodnotených oblastí, sa nastolili tri všeobecné otázky súvisiace s(-o):

    - súčasným stavom pokroku činností financovaných v rámci programu IDABC a

    - koordináciou a zapojením členských štátov.

    5. ZISTENIA

    5.1. Význam

    V hodnotiacej správe sa došlo k záveru, že IDABC predstavuje príspevok pri realizácii iniciatívy i2010 v oblasti modernizácie európskeho verejného sektora pomocou najnovších informačných a komunikačných technológií, rozvíjania spoločných riešení a služieb a zabezpečenia platformy na výmenu osvedčených postupov medzi orgánmi verejnej správy. Okrem toho sa program prispôsoboval neustále sa rozvíjajúcim prioritám európskej politiky vyjadreným na ministerských konferenciách v Manchesteri a Lisabone[6]. Na tento účel sa jeho činnosti začlenili do akčného plánu eGovernmentu[7] a začali sa viaceré činnosti v súlade s akčným plánom, napríklad elektronické verejné zaobstarávanie (eProcurement) (vrátane elektronických objednávok (eOrdering) a elektronických faktúr (eInvoicing)) a elektronické podpisy (eSignatures). IDABC sa stal uznávaným stmeľujúcim prvkom cezhraničnej interoperability. Program prispel k deviatim politickým cieľom s mimoriadnym dôrazom na zdravie a ochranu spotrebiteľa, štatistiku, zamestnanosť a sociálne záležitosti a poľnohospodárstvo[8].

    5.2. Efektívnosť

    Podľa názoru konzultovaných zainteresovaných strán sa ciele programu podarilo dosiahnuť efektívnym spôsobom, pričom táto efektivita časom narastala. Pri vykonávaní programu sa v roku 2005 zaznamenalo výrazné omeškanie spôsobené dlhou dobou obstarávania súvisiaceho s určitými činnosťami. Toto omeškanie sa čiastočne kompenzovalo, v neposlednom rade aj vďaka pružnosti prebiehajúceho pracovného programu, predovšetkým pri prerozdelení rozpočtových prostriedkov medzi činnosti.

    Ďalej sa v hodnotiacej správe ako významný posun uvádza prenesenie ťažiska pri financovaní projektov spoločného záujmu a horizontálnych opatrení, čo je priamy prejav zmenšujúcej sa potreby financovania projektov spoločného záujmu. Tento posun sa dal predvídať, keďže väčšina súčasných politických iniciatív Spoločenstva zahŕňa určitý druh využívania IKT riešení, a teda by sa mali postarať o súvisiace náklady[9].

    5.3. Účinnosť

    Hodnotiaca skupina dospela k záveru, že činnosti financované z IDABC celkovo prispeli k vytváraniu spoločnej infraštruktúry služieb pre cezhraničnú výmenu informácií medzi orgánmi verejnej správy a že zo štúdií, ktoré sa financovali z IDABC, vyplynula veľká pridaná hodnota. Podľa niektorých zainteresovaných strán sa celková účinnosť programu mohla ešte zvýšiť, ak by sa od jeho samotného začiatku bolo postupovalo podľa stratégie zhora nadol[10]. Takáto stratégia by však musela byť obmedzená na rozsah programu IDABC ako takého. Rozličné sektory politiky, ktoré realizujú projekty spoločného záujmu, konajú vo svojich vlastných oblastiach kompetencie a stratégie.

    Okrem toho sa zistilo, že o výsledkoch činností a ich zavádzaní sa rozličným zainteresovaným stranám neposkytujú informácie systematicky.

    5.4. Prospešnosť

    Hodnotitelia zistili, že program zodpovedá potrebám orgánom verejnej správy v EÚ a že žiaden iný program nenapĺňa potrebu rozvoja spoločných nástrojov interoperability pre cezhraničné služby eGovernmentu. Riadiaci výbor IDABC poznamenal, že program môže fungovať ako motor v oblasti eGovernmentu na vnútroštátnej úrovni. Pokiaľ ide o podniky a občanov, hodnotitelia zistili, že IDABC je predovšetkým nepriamou reakciou na ich potreby, najmä preto, lebo zásada subsidiarity v podstate znamená, že príslušné služby majú zabezpečiť členské štáty.

    Európska komisia zriadila mechanizmy na interakciu zainteresovaných strán – napríklad stretnutia, workshopy, fóra a blogy, napriek tomu hodnotitelia skonštatovali, že pochopenie požiadaviek a potrieb zainteresovaných strán by sa mohlo prehĺbiť.

    5.5. Udržateľnosť

    Na rozdiel od projektov spoločného záujmu, ktorých dlhodobá finančná a operačná udržateľnosť je zabezpečená v kontexte vzťahujúcom sa na dotknuté sektory prostredníctvom osobitných právnych základov v daných sektoroch, udržateľnosť horizontálnych opatrení IDABC sa v súčasnosti dá zabezpečiť len prostredníctvom programu Spoločenstva. Rozhodnutia o zabezpečení udržateľnosti opatrení závisia od toho, či sa opatrenia skutočne využívajú, a od ich užitočnosti. Preto je nesmierne dôležité zohľadniť tento prvok pri vykonávaní nasledujúceho programu.

    Podľa hodnotiacej správy je pre členské štáty dôležitou otázkou takisto správne rozdelenie dostupných zdrojov medzi vývoj nových aplikácií a údržbu existujúcich, ktorú takisto treba pri nasledujúcom programe vziať do úvahy.

    5.6. Vzájomná previazanosť

    Vonkajšia prepojenosť programu na iné činnosti Spoločenstva v oblasti eGovernmentu je čoraz lepšie zaistená. Spolupráca medzi programom IDABC a programom podpory politiky IKT v Rámcovom programe pre konkurencieschopnosť a inováciu (CIP ICT PSP)[11] sa od strednodobého hodnotenia nepretržite zlepšovala. Napriek tomu nie sú mnohé zainteresované strany ešte dostatočne oboznámené s tým, ako rozličné programy a činnosti spolupôsobia a ako sa dopĺňajú.

    Pokiaľ ide o vnútornú prepojenosť, cezsektorové začlenenie horizontálnych opatrení sa považuje za primerané, ale prepojenosť medzi projektmi spoločného záujmu a horizontálnymi opatreniami by sa mohla zlepšiť. Na druhej strane sa horizontálne opatrenia intenzívne využívajú nezávisle od programov spoločného záujmu v širšom rozsahu vykonávania programu IDABC.

    5.7. Súčasný stav pokroku činností financovaných v rámci programu IDABC

    Podľa piatej revízie pracovného programu sa z IDABC podporovalo 54 činností, z toho 22 projektov spoločného záujmu a 32 horizontálnych opatrení, čo zodpovedá zdrojom v celkovej výške 110 miliónov EUR (približne 20 miliónov EUR na projekty spoločného záujmu a približne 90 miliónov EUR na horizontálne opatrenia).

    V hodnotení sa dospelo k záveru, že činnosti sa rozvinuli a realizovali bez prekážok a doteraz sa nevyskytli žiadne vážnejšie problémy. Napriek tomu sa realizácia niektorých činností mierne oneskoruje. Omeškania pri niektorých horizontálnych opatreniach čiastočne možno odôvodniť okolnosťami uvedenými v bode 5.2.

    Väčšina činností IDABC v čase finalizácie správy ešte prebiehala, a z tohto dôvodu sa nemohli úplne posúdiť. Hodnotitelia dokázateľne zistili, že realizované činnosti sa intenzívne využívajú a zaznamenali skutočnosť, že zainteresované strany majú istotu, že prebiehajúce činnosti sa po ich úplnej realizácii budú využívať.

    5.8. Koordinácia a zapojenie členských štátov

    Členské štáty pri napredovaní programu zohrávajú dôležitú úlohu a vzhľadom na jeho budúce zameranie predostierajú významné návrhy. Zastúpenie vnútroštátnych verejných správ v riadiacom výbore programu IDABC a v mnohých skupinách odborníkov znamená, že program sa takisto stáva fórom pre koordináciu vnútroštátnych politík eGovernmentu. Strategické zladenie vnútroštátnych a európskych priorít nie je však vždy optimálne, pretože cezhraničná interoperabilita v súčasnosti nie je veľmi vysokou prioritou vo viacerých členských štátoch.

    Pokiaľ ide o operačné riadenie programu, pri hodnotení zistilo sa, že členské štáty v uplynulých rokoch predostreli mnoho návrhov týkajúcich sa budúceho zamerania programu a že tieto návrhy sa podľa možnosti prijali, napriek tomu, že počet činností, ktoré priamo iniciovali členské štáty, je obmedzený. Na druhej strane členské štáty zastávajú názor, že poskytovanie informácií o prebiehajúcom pracovnom programe a jednotlivých činnostiach medzi Komisiou a členskými štátmi by sa mohlo zlepšiť.

    6. ZÁVERY A ODPORÚčANIA

    Z celkového hľadiska sa v hodnotení dospelo k záveru, že program je v súlade s politickými prioritami Európskej komisie v oblasti eGovernmentu, zohráva jedinečnú úlohu medzi európskymi nástrojmi na integráciu Európy prostredníctvom interoperabilných verejných správ a realizácia jeho činností uspokojivo napreduje.

    Snahy zlepšiť efektívnosť a účinnosť programu, ktoré sa čiastočne už realizujú, by sa mali zamerať na:

    - strategické prostredie, v ktorom by sa program mal využívať[12]

    - nástroje na komunikáciu pre zainteresované strany[13]

    - vývoj metód monitorovania[14]

    Z hľadiska budúcich programov sa v hodnotení ďalej odporúča, aby sa vo vhodnom čase zriadili primerané zmluvné rámce, aby sa zamedzilo riziko oneskorených začiatkov opatrení[15].

    6.1. Strategická prostredie, v ktorom by sa program mal využívať

    V hodnotení sa navrhuje zvýšiť hodnotu programu, aby sa zlepšilo jeho politické postavenie a zvýšila informovanosť na vnútroštátnej úrovni[16].

    Komisia v kontexte prípravy programu ISA[17], nasledujúceho programu po IDABC, navrhla, aby členské štáty vymenovali členov riadiaceho výboru na úrovni vedúcich pracovníkov v oblasti IT. Tento návrh je v súlade s hodnotením, v ktorom sa navrhuje, aby sa zabezpečila vyššia úroveň angažovanosti vyššieho politického a organizačného riadenia, čím by sa posilnil riadiaci výbor IDABC.

    Komisia práve v úzkej spolupráci s členskými štátmi zostavuje európsku stratégiu interoperability (ESI), ktorá bude základom programu ISA. Okrem ESI bude ďalším základom programu ISA európsky rámec interoperability (ERI), ktorý sa v súčasnosti dokončieva. To je v súlade s odporúčaniami v hodnotení, podľa ktorých má Komisia vypracovať strategický rámec založený na problémovej analýze interoperability a výmeny údajov na celom území EÚ, pričom by sa mala vykonať aj analýza zainteresovaných strán a sformulovať vízia a strategicky vymedziť ciele[18].

    Priority vytýčené v ESI sa premietnu do konkrétnych činností, ktoré budú tvoriť základ prebiehajúceho pracovného programu ISA počas celého trvania programu (šesť rokov). V rámci tohto pracovného programu sa pridelenie zdrojov na rôzne priority vrátane rozvoja a operačných činností určí a dohodne v úzkej spolupráci s členskými štátmi[19].

    6.2. Nástroje na komunikáciu pre zainteresované strany

    V hodnotení sa zdôrazňuje, aké dôležité je zriadiť primerané mechanizmy na komunikáciu a konzultácie so zainteresovanými stranami, predovšetkým so zástupcami oblastí politiky a členskými štátmi, ale takisto s odvetvím IKT. Tieto mechanizmy by sa mali využívať napríklad na diskutovanie o udržateľnosti rozličných činností[20] členských štátov.

    Komisia bude v budúcom programe ISA naďalej vyvíjať úsilie o komunikáciu programu IDABC a ešte ho zintenzívni. Na základe priorít a činností programu sa vypracuje komunikačná stratégia zameraná na rozličné zainteresované strany[21], ako sú napríklad správa na rozličných úrovniach, priemyselné odvetvia, normalizačné organizácie a užívatelia softvéru s otvoreným zdrojovým kódom. Komisia v závislosti od predmetných otázok zapojí tieto zainteresované strany do činnosti programu ISA, pričom bude využívať najvhodnejšie mechanizmy komunikácie a konzultácie. Na tento účel bude organizovať stretnutia, workshopy a konferencie a bude pokračovať vo svojich aktivitách na zvyšovanie informovanosti. Takisto bude využívať online platformy, ktoré umožňujú vytvorenie veľkých komunít a slúžia ako fóra na diskusiu so zainteresovanými stranami a medzi nimi. V prípade potreby bude takisto naďalej podporovať využívanie verejných konzultácií na zabezpečenie širokého a komplexného zahrnutia príslušných zainteresovaných skupín[22].

    6.3. Vývoj metód monitorovania

    Komisia v návrhu o ISA[23] vymedzila ukazovatele všeobecných a konkrétnych cieľov a očakávaných výsledkov programu. Na základe týchto ukazovateľov Komisia posúdi fungovanie budúceho programu ISA. To je v súlade s odporúčaním v hodnotení, že Komisia by mala vytvoriť nástroj na monitorovanie programu na základe strategických cieľov opatrení, ktoré financuje[24].

    Na monitorovanie jednotlivých činností Komisia v budúcom programe ISA plánuje zosúladiť fázy a významné etapy s internou metódou Komisie, ktorá sa používa na riadenie projektov IKT. Táto metóda umožní nepretržité monitorovanie a hodnotenie projektov ISA a takisto pravidelné informovanie zainteresovaných strán o aktuálnom stave prebiehajúcich činností, napríklad na základe ukazovateľov určených na začiatku činností. Postup podávania správ online, ktorý sa využíva v súčasnom programe IDABC, sa bude využívať aj naďalej a posilní sa vďaka plánovanému zriadeniu riešenia pre nepretržité monitorovanie. Tieto činnosti sú v súlade s odporúčaniami v hodnotení, podľa ktorých by zainteresované strany mali pravidelne dostávať aktualizované informácie o stave prebiehajúcich činností[25] vrátane aspektov udržateľnosti[26]. Činnosti sa budú realizovať podľa pravidiel verejného obstarávania, v rámci ktorého sa Komisia bude usilovať zabezpečiť, aby potrebné zmluvné rámce boli zriadené včas na spustenie programu ISA[27].

    Na hodnotenie budúcich programov a ich činností bude Komisia naďalej využívať svoje zavedené a osvedčené postupy a metódy hodnotenia.

    7. ZÁVERY

    Niekoľko záverov a odporúčaní v hodnotení jednoznačne potvrdzuje smerovanie, ktoré Komisia pre program ISA určila.

    Ide predovšetkým o odporúčania týkajúce sa vysokej úrovne angažovanosti zástupcov členských štátov pri riadení programu a vypracovania strategického rámca, ktoré sa úplne začlenili do komisijného návrhu programu ISA.

    Iné odporúčania, ako je vytýčenie stratégie riadenia, komunikácie a systému monitorovania, Komisia považuje za predpoklady pre úspešnú realizáciu programu ISA.

    Komisia pri realizácii programu ISA a takisto pri všetkých činnostiach, ktoré sa ešte majú zrealizovať v rámci programu IDABC, zohľadní všetky odporúčania do tej miery, do akej to je možné v súčasnom časovom harmonograme.

    [1] Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady 2004/387/ES z 21. apríla 2004 o vzájomnej súčinnosti pri poskytovaní paneurópskych eGovernment služieb pre verejnú správu, podnikateľské subjekty a občanov (IDABC), ÚSV. ES 144, 30.4.2004 (pozri Ú. v. EÚ L 181, 18.5.2004, s. 25). http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/en/oj/2004/l_181/l_18120040518en00250035.pdf

    [2] Deloitte Consulting

    [3] http://ec.europa.eu/information_society/eeurope/i2010/index_en.htm

    [4] Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o riešeniach interoperability pre európske orgány verejnej správy (ISA), KOM(2008)583.

    [5] K/2008/1881, pozri http://ec.europa.eu/idabc/en/document/5101.

    [6] http://ec.europa.eu/information_society/activities/egovernment/conferenceshttp://archive.cabinetoffice.gov.uk/egov2005conference/http://www.egov2007.gov.pt/

    [7] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:52006DC0173:EN:NOT

    [8] Okrem uvedených aj konkurencieschopnosť, vzdelávanie a odborná príprava, podnikanie, životné prostredie a vnútorný trh.

    [9] To je jeden z hlavných dôvodov, prečo Komisia navrhla zamerať sa v nasledujúcom programe len na horizontálne činnosti.

    [10] Práca na rozvinutí európskej stratégii interoperability sa zahrnula do piatej revízie pracovného programu IDABC na jar 2008.

    [11] http://ec.europa.eu/information_society/activities/ict_psp/index_en.htm

    [12] Odporúčania 1,2,3.

    [13] Odporúčania 4, 5, 10, 11 a aspekty 1 a 8.

    [14] Odporúčania 6, 7, 8.

    [15] Odporúčanie 9.

    [16] Odporúčanie 1.

    [17] Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o riešeniach interoperability pre európske orgány verejnej správy (ISA), KOM(2008)583.

    http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:52008PC0583:EN:NOT

    [18] Odporúčanie 2.

    [19] Odporúčanie 3.

    [20] Odporúčanie 8.

    [21] Odporúčanie 4.

    [22] Týmto sa zohľadňujú odporúčania 1, 5, 10 a 11.

    [23] Príloha ku KOM(2008)583.

    [24] Odporúčanie 6.

    [25] Odporúčanie 7.

    [26] Odporúčanie 8.

    [27] Odporúčanie 9.

    Top