Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008DC0567

Oznámenie KomisieEurópskemu parlamentua Rade o Protidrogovom akčnom pláne EÚ na obdobie rokov 2009 - 2012 {SEK (2008) 2455} {SEK (2008) 2454} {SEK (2008) 2456}

/* KOM/2008/0567 v konečnom znení */

52008DC0567




[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

V Bruseli 18.9.2008

KOM(2008) 567 v konečnom znení

OZNÁMENIE KOMISIE

Európskemu parlamentu a Rade o Protidrogovom akčnom pláne EÚ na obdobie rokov 2009 - 2012

{SEK (2008) 2455}{SEK (2008) 2454}{SEK (2008) 2456}

Úvod

Drogy predstavujú veľkú obavu pre európskych občanov a znamenajú závažné ohrozenie bezpečnosti a zdravotného stavu európskej spoločnosti.

V decembri 2004 Európska rada jednomyseľne schválila Protidrogovú stratégiu EÚ na obdobie rokov 2005 – 2012[1], ktorej cieľom je dosiahnuť prostredníctvom protidrogovej prevencie a poklesu užívania drog vysokú úroveň ochrany, prosperovanie a sociálnu súdržnosť.

Samotné prijatie stratégie vyslalo jasný politický signál, že obavy z drog v Európskej únii sú silnejšie ako rozdiely v prístupoch, ktoré existujú medzi členskými štátmi. Jej prijatie potvrdilo, že všetky členské štáty súhlasia s tými istými základnými princípmi: že treba zaujať vyváženú stratégiu znižovania drogovej ponuky a dopytu, ktorá by sa mala opierať o spoľahlivé údaje, pokiaľ ide o charakter a rozsah problému, o rešpektovanie základných práv a ľudskej dôstojnosti a – v čoraz väčšej miere – o koordinované a cezhraničné presadzovanie práva zamerané na priekupníkov s drogami a organizovanú trestnú činnosť.

Protidrogová stratégia poskytuje aj rámec pre dva po sebe nasledujúce štvorročné akčné plány. V prvom akčnom pláne na obdobie rokov 2005 – 2008[2] bolo stanovených 80 opatrení určených na koordináciu hlavných oblastí vládnej intervencie v oblasti nelegálnych drog, zastrešujúcich verejné zdravie, presadzovanie práva, colné orgány, trestné súdnictvo a vonkajšie vzťahy. Zatiaľ čo vykonávanie je väčšinou na pleciach členských štátov, Komisia zohráva aktívnu úlohu v uľahčovaní a hodnotení prebiehajúcej činnosti, navyše monitoruje protidrogovú legislatívu, napr. rámcové rozhodnutie Rady 2004/757/SVV o nezákonnom obchode s drogami, o čom podá správu v polovici roku 2009. Okrem toho Komisia, vychádzajúc zo skúseností za posledné štyri roky, teraz navrhuje druhý akčný plán na obdobie rokov 2009 – 2012, určený na schválenie Radou.

Čo sa zatiaľ dosiahlo prostredníctvom súčasného protidrogového akčného plánu?

Konečným cieľom súčasného plánu je:

„výrazné zníženie šírenia užívania drog medzi obyvateľstvom a zníženie sociálnych škôd a poškodzovania zdravia spôsobených užívaním a obchodovaním s nedovolenými drogami“.

Pripojené posúdenie vplyvu[3] je výsledkom spoločného úsilia Komisie, členských štátov, Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA), Europolu a európskych sietí mimovládnych organizácií zastúpených vo Fóre občianskej spoločnosti. Je to najrozsiahlejšie posúdenie vykonávania protidrogovej politiky EÚ k dnešnému dátumu a vyplýva z neho, že ciele súčasného akčného plánu boli čiastočne dosiahnuté:

- Miera užívania drog v EÚ zostáva stále vysoká. Z dostupných údajov vyplýva, že užívanie heroínu, kanabisu a syntetických drog sa stabilizovalo alebo klesá, ale vo viacerých členských štátoch stúpa užívanie kokaínu. Celkový počet ľudí v EÚ, ktorí užívajú drogy – alebo ich niekedy užili („celoživotná prevalencia“) – sa odhaduje na 70 miliónov pre kanabis, aspoň 12 miliónov pre kokaín, 9,5 milióna pre extázu a 11 miliónov pre amfetamíny, zatiaľ čo je známe, že minimálne pol milióna ľudí sa podrobuje substitučnej liečbe, napr. pri závislosti od heroínu[4].

- Hoci nemáme dôvod na spokojnosť, dostupné údaje z porovnateľných krajín v iných častiach sveta ukazujú, že spotreba kanabisu, kokaínu a amfetamínov je v EÚ výrazne nižšia ako napr. v USA. To isté platí pre počty nahlásených HIV infekcií súvisiacich s vnútrožilovým užívaním drog.

- Z hodnotenia vyplýva aj to, že protidrogové politiky členských štátov sa zbližujú a nastáva trend zakladať vnútroštátnu politiku v tejto oblasti na akčných plánoch.

- Existujú známky toho, že EÚ sa minimálne podarilo udržať v patričných medziach tento komplexný spoločenský jav, pokiaľ ide o rozširovanie užívania drog medzi obyvateľstvom a ich zneužívanie, a takisto sa čoraz viac sústreďuje na opatrenia zamerané na odstránenie škôd, ktoré drogy spôsobili jednotlivcom a spoločnosti. Treba mať na pamäti, že v tom uspela napriek skutočnosti, že práve v sledovanom období vo svete prudko vzrástla nezákonná produkcia opiátov a samotná EÚ sa stala terčom nebývalého nezákonného obchodovania s kokaínom. Vzhľadom na to, ako prudko vzrástla ponuka, možno výsledky EÚ so zvládaním tohto problému vidieť ešte v pozitívnejšom svetle.

- V oblasti medzinárodnej spolupráce EÚ zlepšila koordináciu svojej pozície na medzinárodných fórach o drogách, napr. v Komisii OSN pre narkotické látky (CND). Integrovaný a vyvážený prístup EÚ k drogám sa okrem toho stáva vzorom pre ďalšie krajiny na celom svete.

Súčasný akčný plán (2005 – 2008) má vysoké ambície. Hoci v mnohých oblastiach bol dosiahnutý pokrok, boli objavené aj slabé miesta.

V mnohých oblastiach pretrvávajú problémy s koordináciou politiky, a hoci kvalita informovanosti o situácii v EÚ, pokiaľ ide o užívanie drog, prevenciu a liečbu, sa systematicky zlepšuje, výrazné vedomostné medzery zostávajú v týchto oblastiach: pretrváva nedostatok spoľahlivých údajov o drogovej ponuke, ale aj o rozsahu a výsledkoch pomoci tretím krajinám zameranej na problematiku drog.

Ako povzbudiť odhodlanosť spoločnosti znížiť užívanie drog

Je jasné, že EÚ potrebuje konať viac, aby zredukovala dosah sociálnych a zdravotných problémov spôsobených užívaním drog. Ak sa milióny Európanov v niektorom štádiu svojho života uchýlili k drogám alebo ich stále užívajú, znamená to veľký rozpor medzi politikou spoločnosti a správaním spoločnosti a takýto rozpor si žiadna spoločnosť nemôže dovoliť ignorovať.

Isté ukazovatele naznačujú, že jedným z účinnejších a nákladovo-efektívnejších prístupov k riešeniu užívania drog je partnerská spolupráca štátnych zariadení poskytujúcich služby v oblasti prevencie, liečby, odstraňovania škôd a presadzovania práva s organizáciami združujúcimi dobrovoľníkov a s poskytovateľmi služieb. Inými slovami, aliancia medzi občanmi a inštitúciami vytvorená nimi a pre nich.

Je načase, aby sa Európania dostali do centra politiky v tejto oblasti, aby sa občania Európy viac angažovali. Prvým krokom v tejto súvislosti bolo, že Komisia prispela k zriadeniu európskeho Fóra občianskej spoločnosti pre boj proti drogám v roku 2006. S cieľom podporiť vykonávanie Protidrogového akčného plánu EÚ, Komisia počas životnosti druhého akčného plánu preskúma možnosti, ako zmobilizovať všetkých tých, ktorí by sa chceli oficiálne zaviazať, že urobia, čo je v ich silách, s prostriedkami, ktoré majú k dispozícii, aby pomohli zredukovať škody napáchané drogami na ľuďoch. Jedným z návrhov, ktorý v tejto súvislosti ešte treba rozvinúť, je založenie „Európskej aliancie pre drogovú problematiku“. Bol by to verejný záväzok, ktorý by na seba vzal ktorýkoľvek občan alebo skupina občanov, že budú šíriť povedomie o rizikách užívania drog a podporovať najlepšiu prax v tejto oblasti.

V ústrety novému Protidrogovému akčnému plánu EÚ na obdobie rokov 2009 – 2012

Protidrogová stratégia EÚ sa zaoberá komplexným javom, ktorý si vyžaduje dlhodobú stratégiu, aby mohla nastať nejaká zmena. Je sústredená okolo dvoch kľúčových rozmerov protidrogovej politiky: zníženie dopytu po drogách a zníženie drogovej ponuky , doplnených tromi prelínajúcimi sa témami: koordinácia, medzinárodná spolupráca a informovanosť, výskum a hodnotenie.

Na podporu tejto stratégie Komisia navrhuje nový Protidrogový akčný plán na obdobie rokov 2009 – 2012, ktorý vychádza z existujúceho rámca, ale aj zo skúseností získaných za posledné štyri roky. Rozoznáva tieto priority:

1. Zníženie dopytu po drogách a zvýšenie povedomia verejnosti

Je potrebné ďalej zlepšovať účinnosť opatrení na redukciu užívania drog a jeho dôsledkov. Znamená to venovať osobitnú pozornosť zraniteľným skupinám a predchádzať kombinovanému užívaniu drog (kombinované užívanie nelegálnych aj legálnych látok, najmä alkoholu).

2. Mobilizácia európskych občanov k aktívnejšej účasti

Komisia navrhuje rozbehnúť konzultačný proces s členskými štátmi a európskou občianskou spoločnosťou smerujúci k prijatiu aliancie európskych občanov pre drogovú problematiku. Táto aliancia by obsahovala záväzok a sériu zásad, ktoré by občanov usmerňovali, ako riešiť problémy súvisiace s drogami, ktoré sa môžu vyskytnúť v ich najbližšom okolí. Bude musieť byť zlučiteľná s vnútroštátnymi právnymi predpismi a zvyklosťami a mala by pripraviť pôdu pre pozitívne činy a jej presadenie v spoločnosti, ktorá si želá byť bezpečnejšia a zdravšia.

3. Zníženie drogovej ponuky

V záujme boja proti výrobe drog a nezákonnému obchodu s nimi je potrebné účinnejšie presadzovať právo na úrovni EÚ a plne využívať kapacity Europolu a ďalších štruktúr EÚ, ktoré sa opierajú o spravodajské informácie. Je potrebné podporiť koordinovanejšie operácie prostredníctvom regionálnych bezpečnostných platforiem.

4. Zlepšenie medzinárodnej spolupráce

Činnosť EÚ, najväčšieho svetového prispievateľa v globálnom boji proti drogám a v úsilí nájsť udržateľnejšie riešenia v súvislosti s pestovaním drog, by bola oveľa účinnejšia, keby sa zlepšila koordinácia vnútroštátnych politík a politiky Spoločenstva.

5. Zvýšenie celkového porozumenia problému

Potrebujeme rozšíriť naše vedomosti o všetkých aspektoch užívania drog podporou a lepšou koordináciou výskumu a získavania údajov vrátane údajov o drogovej trestnej činnosti a o spôsobe, akým nezákonný trh s drogami funguje.

Nasledujúci akčný plán predstavuje rámec pre vykonávanie týchto priorít a pre ich prípadné doplnenie európskou pridanou hodnotou.

I. KOORDINÁCIA |

Hlavná priorita: efektívnejší vývoj a výkon politiky. |

Cieľ | Opatrenie | Časový rozvrh | Zodpovedná strana | Ukazovatele |

1. Zabezpečiť odraz vyváženého a integrovaného prístupu rešpektujúceho základné práva vo vnútroštátnych politikách a v prístupe EÚ k tretím krajinám a na medzinárodných fórach | 1. Členské štáty a inštitúcie EÚ: účinnejšie koordinovať protidrogovú politiku, aby odrážala ciele Protidrogovej stratégie EÚ na obdobie rokov 2005 – 2012 a tohto akčného plánu. | priebežne | členské štáty Komisia Rada | Ciele Protidrogovej stratégie a akčných plánov EÚ zahrnuté do vnútroštátnych politík. Protidrogová politika na úrovni EÚ odráža ciele Protidrogovej stratégie. |

2. Zabezpečiť účinnú koordináciu na úrovni EÚ | 2. Horizontálna skupina pre drogy v Rade: zaujať proaktívnu úlohu v plnení svojho koordinačného mandátu. | priebežne | Rada | Príslušné pracovné skupiny Rady[5] a horizontálna skupina pre drogy sa vzájomne aktívne informujú/angažujú. |

3. Komisia a Rada: zabezpečiť prepojenosť medzi vnútornými a vonkajšími aspektmi angažovanosti v protidrogovej politike. | 2011 | Komisia Rada | Prepojenosť medzi vnútornou a vonkajšou protidrogovou politikou uskutočnená. |

4. Rada: jedenkrát ročne preskúmať stav problému s drogami na základe výročnej správy Komisie o pokroku a príslušných výročných správ EMCDDA a Europolu. | priebežne | Rada Komisia EMCDDA Europol | Závery Rady. |

3. Zabezpečiť účinnú koordináciu na vnútroštátnej úrovni | 5. Predsedníctvo: pravidelne zvolávať stretnutia vnútroštátnych protidrogových koordinátorov alebo ich náprotivkov s cieľom pokročiť v koordinácii špecifických a súrnych záležitostí vyžadujúcich riešenie. | dvakrát ročne | predsedníctvo členské štáty | Účinný dosah na koordináciu politiky. |

6. Členské štáty: preskúmať koordináciu protidrogovej politiky medzi ministerstvami s cieľom zabezpečiť prezentáciu koordinovaných pozícií na úrovni EÚ a také rozdelenie cieľov akčného plánu EÚ, aby mohli byť čo najúčinnejšie splnené. | priebežne | členské štáty Rada | Príspevky členských štátov do horizontálnej skupiny pre drogy a do ostatných pracovných skupín prepojené. |

4. Zabezpečiť účasť občianskej spoločnosti na protidrogovej politike | 7. Komisia: minimálne raz ročne vyžadovať od Fóra občianskej spoločnosti pre boj proti drogám spätnú odozvu na protidrogovú politiku. | priebežne | Komisia | Fórum zasadá minimálne raz za rok. Komisia predloží horizontálnej skupine pre drogy správu o výsledkoch. |

8. Členské štáty: zaangažovať občiansku spoločnosť do všetkých príslušných úrovní protidrogovej politiky, v súlade s vnútroštátnou praxou a na základe „Európskej aliancie pre drogovú problematiku“ vytvorenej na mobilizáciu občianskej spoločnosti a štátneho sektora do kampane na zvyšovanie povedomia o rizikách užívania drog. | priebežne | členské štáty Komisia | Občianska spoločnosť sa zúčastňuje na vnútroštátnom dialógu. Prijatý príspevok občianskej spoločnosti. Prejavovaná široká podpora aliancii. |

II. ZNÍŽENIE DOPYTU |

Hlavná priorita: zvýšenie kvality a účinnosti opatrení na redukciu užívania drog a jeho dôsledkov, najmä pre zraniteľné skupiny. |

Cieľ | Opatrenie | Časový rozvrh | Zodpovedná strana | Ukazovateľ |

5. Predchádzať užívaniu drog a rizikám s tým spojeným | 9. Systematicky ponúkať zhodnotené všeobecné prevenčné stratégie vhodné pre rozličné prostredia (napr. školy, pracovisko, väzenie). Prevencia by mala zahŕňať aj kombinované užívanie drog (kombinované užívanie nelegálnych aj legálnych látok, najmä alkoholu), ako aj riadenie motorového vozidla pod vplyvom drog. | priebežne | členské štáty | Zvýšená dostupnosť zhodnotených programov a komplexných stratégií v členských štátoch. Prevalencia užívania drog medzi mládežou a postoj k užívaniu drog medzi vrstovníkmi. |

10. Plniť programy zamerané na prevenciu alebo oddialenie prvého užitia drogy prostredníctvom zhodnotených a inovačných zásahov. | priebežne | členské štáty | Zvýšená dostupnosť zhodnotených programov zameraných na prvé užitie drogy v členských štátoch. Prevalencia užívania drog medzi mládežou. Vek prvého užitia drogy. |

6. Predchádzať problémovému užívaniu drog – vrátane vnútrožilového užívania drog – prostredníctvom cielenej prevencie | 11. Ďalej rozvinúť včasné zachytenie a intervenčné techniky a vykonávať zhodnotenú selektívnu prevenciu pre zraniteľné skupiny s vysokým rizikom výskytu problémového užívania drog prostredníctvom včasného zachytenia a intervencie. | priebežne | členské štáty | Zhromaždenie základných údajov o problémovom užívaní drog. Trendy v problémovom užívaní drog. Zvýšená dostupnosť cielených prevenčných programov so zhodnotenými výsledkami v členských štátoch. |

12. Ďalej rozvinúť a vykonávať zhodnotenú prevenciu pre špecifické vysoko-rizikové skupiny jednotlivcov užívajúcich drogy (aj kombinovane) s vysokým rizikom prechodu na problémové užívanie ponúkaním nízkoprahovej možnosti poradenstva, riešením problémového správania a krátkymi intervenciami. | priebežne | členské štáty | Zhromaždenie základných údajov o problémovom užívaní. Trendy v problémovom užívaní drog. Zvýšená dostupnosť cielených prevenčných programov so zhodnotenými výsledkami v členských štátoch. |

7. Posilniť účinnosť protidrogovej liečby a rehabilitácie zlepšením dostupnosti, prístupnosti a kvality služieb | 13. Ďalej rozvinúť a zavádzať dôkazmi podložené možnosti protidrogovej liečby zahŕňajúce rozličné psychosociálne a farmakologické prístupy zodpovedajúce potrebám jednotlivcov užívajúcich drogy (vrátane relevantnej liečby prispôsobenej novým drogám alebo typom užívania). | priebežne | členské štáty | Trendy vo vyhľadávaní novej liečby a retencia. Zvýšená dostupnosť rôznorodej a dôkazmi podloženej liečby v členských štátoch. |

14. Rozvinúť a vykonávať politiku rehabilitácie a sociálnej reintegrácie a poskytovať v tejto oblasti služby postavené na najlepšej praxi, predchádzajúc recidíve a redukujúc sociálne vylúčenie a stigmatizáciu. | priebežne | členské štáty | Zvýšená dostupnosť rehabilitačných a reintegračných programov v členských štátoch. |

15. Zverejňovať poskytovanie liečebných a rehabilitačných služieb na vnútroštátnej, regionálnej a miestnej úrovni pre potenciálne cieľové skupiny. | priebežne | členské štáty | V členských štátoch zavedené informačné stratégie. Verejný register dostupných služieb (napr. internetový portál). |

8. Posilniť kvalitu a účinnosť opatrení na zníženie dopytu po drogách, zohľadňujúc špecifické potreby jednotlivcov užívajúcich drogy vzhľadom na pohlavie, kultúrne zázemie, vek atď. | 16. Vyvinúť, zaviesť a vymieňať si osvedčené usmernenia, resp. kvalitatívne normy pre prevenciu, liečbu, redukciu škôd a rehabilitačné intervencie a služby. | 2009-2012 | členské štáty Komisia EMCDDA | Existencia relevantných usmernení a/alebo kvalitatívnych noriem. Úroveň zavedenia usmernení a/alebo noriem. |

17. Vyvinúť v rámci EÚ konsenzus, pokiaľ ide o kvalitatívne normy a kritériá pre prevenciu, liečbu, redukciu škôd spôsobených drogami a rehabilitačné intervencie a služby, zohľadňujúc potreby špecifických skupín. | 2012 | členské štáty Rada Komisia EMCDDA | Vypracovaný návrh konsenzu v rámci EÚ a existencia nadväzných opatrení. |

18. Členské štáty: preskúmať dostupnosť a účinnosť prevencie, liečby, redukcie škôd spôsobených drogami a rehabilitačných služieb, pokiaľ ide o reakciu na špecifické potreby. Komisia – s pomocou EMCDDA: vyvinúť metodický rámec pre tento druh prieskumu. | 2012 | členské štáty Rada Komisia EMCDDA | Počet členských štátov s uskutočneným prieskumom. |

9. Poskytnúť prístup k zdravotnej starostlivosti pre väzňov užívajúcich drogy s cieľom predchádzať škodlivým účinkom drog na zdravie a redukovať ich | 19. Vyvinúť a vykonávať prevenciu, liečbu, redukciu škôd spôsobených drogami a reintegračné služby pre väzňov, ekvivalentné so službami dostupnými mimo väzenia. Klásť zvláštny dôraz na nadväznú starostlivosť po prepustení z väzenia. | priebežne | členské štáty | Vykonávané protidrogové politiky zamerané konkrétne na zabezpečenie služieb pre jednotlivcov užívajúcich drogy vo väzení a na nadväzné opatrenia pre bývalých väzňov. |

20. Členské štáty: schváliť a zaviesť do väzenských zariadení ukazovatele na monitorovanie užívania drog, zdravotných problémov súvisiacich s užívaním drog a poskytovania služieb pre jednotlivcov užívajúcich drogy, vychádzajúc pritom z metodického rámca vyvinutého Komisiou –s pomocou EMCDDA. | priebežne | členské štáty Rada Komisia EMCDDA | Redukcia zdravotných problémov súvisiacich s drogami vo väzení. |

10. Zabezpečiť prístup k službám v oblasti znižovania škôd spôsobených drogami s cieľom spomaliť šírenie HIV/AIDS, hepatitídy C a ostatných s drogami súvisiacich infekčných chorôb prenášaných krvou a znížiť počet úmrtí v EÚ spôsobených užívaním drog | 21. Ako integrálnu súčasť znižovania dopytu po drogách systematicky poskytovať prístup k službám v oblasti znižovania škôd spôsobených drogami a rozšíriť ich, naplno pritom využívať dostupné a potvrdené efektívne intervencie[6]. | priebežne | členské štáty | Komisia: podať správu o pokroku. Redukcia infekčných chorôb súvisiacich s užívaním drog. Zníženie počtu úmrtí spôsobených užívaním drog. Rozšírenie služieb v oblasti znižovania škôd spôsobených drogami. |

III. ZNÍŽENIE PONUKY |

Hlavná priorita: merateľné zlepšenie účinnosti presadzovania práva v oblasti drog na úrovni EÚ. Europol, Eurojust a ďalšie štruktúry EÚ: komplexne plniť príslušné úlohy, pre ktoré boli vytvorené, v záujme efektívnosti, zlučiteľnosti vnútroštátnych iniciatív v rámci EÚ, koordinácie v rámci EÚ, ako aj v záujme úspor z rozsahu. |

Cieľ | Opatrenie | Časový rozvrh | Zodpovedná strana | Ukazovateľ |

11. Posilniť účinnosť spolupráce v EÚ pri presadzovaní práva v oblasti potláčania výroby drog a nezákonného obchodu s nimi | 22. Zamerať sa na zločinecké organizácie predstavujúce najväčšiu hrozbu, a to komplexným využívaním konceptu spravodajskej služby, tzv. Európskeho modelu kriminálneho spravodajstva (ECIM), a jeho zložiek. | priebežne | členské štáty Europol Eurojust Rada | Počet zločineckých organizácií, na ktoré sa členské štáty zamerali. |

23. Zvýšiť počet multidisciplinárnych operácií v oblasti presadzovania práva, zaangažujúc v prípade potreby Europol, ako aj políciu a colnú a hraničnú stráž prostredníctvom spoločných vyšetrovacích tímov a spoločných colných operácií. | priebežne | členské štáty Europol Eurojust | Zvýšenie počtu protidrogových spoločných vyšetrovacích tímov a spoločných colných operácií. Správa posudzujúca dosiahnuté výsledky. |

24. Zvýšiť kvalitu spravodajských údajov poskytnutých národnými ústredňami Europolu protidrogovej jednotke Europolu s dôrazom kladeným na vyššie úrovne organizovanej trestnej činnosti. | priebežne | členské štáty Europol | Konzistentnosť, príslušnosť a kvalita získaných údajov a spravodajstva. |

25. Naplno využívať projekty COSPOL-u[7] (heroín, kokaín, syntetické drogy) napojené na projekty Europolu súvisiace s drogami vrátane využívania koordinovanej analýzy prostredníctvom analytických pracovných súborov. | priebežne | členské štáty Rada Europol | Nárast identifikovateľných výsledkov operácií. |

26. Európska policajná akadémia (CEPOL)[8]: poskytovať relevantné vysokoodborné vzdelávanie pre vyššie postavených policajtov a colníkov a pre styčných úradníkov v tretích krajinách prostredníctvom vnútroštátnych policajných akadémií. | priebežne | CEPOL členské štáty | Vyvinutý učebný plán pre presadzovanie práva v oblasti drog. Do ročného pracovného plánu CEPOL-u zahrnuté príslušné doplnkové vzdelávanie. Počet vzdelávacích kurzov. Počet vyškolených. |

27. Systematickejšie využívať styčných úradníkov členských štátov v tretích krajinách na výmenu informácií a spravodajstva medzi orgánmi presadzovania práva v členských štátoch a Europolom podľa potreby. | priebežne | členské štáty Europol | Rozšírenie medzinárodnej spolupráce pri operáciách presadzujúcich právo. |

12. Rýchlo a účinne reagovať na nové hrozby (napr. nové drogy, nové trasy) | 28. V prípade potreby zriadiť regionálne bezpečnostné platformy (napr. MAOC-N, špeciálna jednotka pre Baltské more) na boj proti novým hrozbám prostredníctvom koordinovaného operatívneho zásahu. Opatrenie je zlučiteľné s existujúcou právnou a operatívnou úpravou na úrovni EÚ a založené na posúdení špecifických hrozieb (pozri aj opatrenie 42). | priebežne | členské štáty Rada Europol | Včasná operatívna reakcia, ktorou sa zavádzajú opatrenia na proaktívne riadenie rizika a minimalizáciu hrozieb. Zvýšenie počtu kriminálnych operácií rozkladajúcich zločinecké organizácie (zhabanie, zmena v správaní priekupníkov s drogami). |

29. EÚ: sústrediť sa na koordinované a spoločné úsilie členských štátov s najvyššou produkciou danej drogy, resp. s najvyšším výskytom daného typu nezákonného obchodu s drogami, v prípade potreby v spolupráci s Europolom. | priebežne | členské štáty Europol Rada | Zohľadnené operačné a strategické výsledky opatrení členských štátov. |

13. Znížiť výrobu a ponuku syntetických drog | 30. Členské štáty: udržiavať aktívnu spoluprácu v oblasti presadzovania práva, resp. vykonávať spoločné operácie v tejto oblasti, a vymieňať si spravodajské údaje a najlepšiu prax. Optimálne využiť projekt Europolu SYNERGY a súvisiacu iniciatívu COSPOL-u. | priebežne | členské štáty Europol Rada | Zvýšenie počtu začatých/zavŕšených spoločných operácií. Zvýšenie počtu rozobratých výrobných zariadení nahlásených EILCS. Počet správ vypracovaných o projekte SYNERGY. |

31. Prijať a implementovať v rámci celej EÚ systém forenzného profilovania syntetických drog založený na skúsenostiach získaných pri projektoch, ako sú SYNERGY a CHAIN, ďalej na štruktúre a odbornosti Europolu a Spoločného výskumného centra Komisie, na prebiehajúcich aktivitách členských štátov v oblasti presadzovania práva a na skúsenostiach získaných v tejto oblasti. | 2012 | Komisia Europol členské štáty | Systém zavedený a funkčný. |

14. Zredukovať v EÚ zneužívanie a nezákonný obchod s chemickými prekurzormi používanými na výrobu nelegálnych, najmä syntetických drog | 32. EÚ: zachovať jasný a zjednotený postoj v tejto veci na medzinárodnej úrovni a v OSN, založený na existujúcich právnych predpisoch a praxi spolupráce so súkromným sektorom. | priebežne | Komisia Rada členské štáty | Účinná koordinácia prostredníctvom príslušných výborov Rady. Spoločná pozícia EÚ na medzinárodných fórach. |

33. Colné orgány: integrovať kontroly prekurzorov na strategickej úrovni, posilňujúc účinnosť riadenia hraničných kontrol, a užšie sa koordinovať s ďalšími orgánmi presadzovania práva zapojenými do protidrogových operácií (vzájomná podpora). | priebežne | členské štáty | Zlepšenie kontrol prekurzorov, situácia v oblasti detekcie, zhabania a profilovania porovnaná s rokom 2008. |

34. EÚ: plne podporovať medzinárodnú operatívnu spoluprácu zameranú na prevenciu zneužívania drogových prekurzorov, napr. projekty PRISM a COHESION riadené INCB. | priebežne | Komisia členské štáty | Zvýšiť počet zastavených a/alebo zhabaných zásielok. |

35. Zhodnotiť právne predpisy EÚ v oblasti kontroly prekurzorov a ich vykonávanie | 2010 | Komisia členské štáty | Zhodnotenie ukončené. |

36. EÚ: podľa možností vypracovať dohody o spolupráci s krajinami identifikovanými ako hlavné zdroje základných prekurzorov na syntetické drogy. | priebežne | Komisia | Dohody etablované. Redukcia nezákonných zásielok s drogovými prekurzormi z dotknutých krajín. |

15. Znížiť vplyv organizovanej trestnej činnosti v oblasti výroby drog a nezákonného obchodu s nimi na spoločnosť | 37. Uľahčiť konfiškáciu a vrátenie ziskov z drogovej trestnej činnosti v rámci EÚ posilnením politík v oblasti konfiškácie a vymáhania ziskov na úrovni EÚ aj vnútroštátnej. | 2012 | členské štáty Komisia Rada EP | Prijaté oznámenie Komisie. Navrhnuté a prijaté právne nástroje. Posúdenie zhabaných ziskov. |

38. Podporiť zriadenie účinných úradov na vymáhanie majetku v členských štátoch prostredníctvom vytvorenia neformálnej platformy. Podporiť vyšetrovania prostredníctvom úradu pre zisky z trestnej činnosti v rámci Europolu. | priebežne | Komisia členské štáty Europol | Platforma zriadená a účinne fungujúca. Zvýšenie počtu podporovaných vyšetrovaní súvisiacich s vysledovaním a identifikáciou ziskov. Zvýšenie počtu prípadov a hodnoty skonfiškovanej hotovosti a zisku. |

IV. MEDZINÁRODNÁ SPOLUPRÁCA |

Hlavná priorita: Zvýšiť účinnosť spolupráce EÚ s tretími krajinami a medzinárodnými organizáciami v oblasti boja proti drogám prostredníctvom užšej koordinácie politík v rámci EÚ. Presadzovať konzistentnú prezentáciu vyváženého európskeho prístupu k problému s drogami v celosvetovom meradle. |

Cieľ | Opatrenie | Časový rozvrh | Zodpovedná strana | Ukazovateľ |

16. Systematicky zahŕňať otázky protidrogovej politiky EÚ do vzťahov s tretími krajinami, resp. regiónmi, aj v rámci širšej rozvojovej a bezpečnostnej agendy. Uskutočňovať to na základe strategického plánovania a koordinácie medzi všetkými dotknutými stranami. | 39. Zabezpečiť, aby vzťahy EÚ s tretími krajinami odrážali ciele Protidrogovej stratégie EÚ a akčných plánov, vychádzajúc zo zásady spoločnej zodpovednosti a so zreteľom na ľudské práva. | priebežne | členské štáty Komisia | Priority protidrogovej politiky čoraz silnejšie odrážané vo vzťahoch s tretími krajinami. |

40. Zvýšiť účinnosť existujúcich protidrogových mechanizmov, napr. mechanizmus spolupráce a koordinácie medzi EÚ, Latinskou Amerikou a Karibskou oblasťou, špecifický dialóg medzi EÚ a Andským spoločenstvom a „drogové trojky“, a to určením špecifických oblastí spolupráce. | priebežne | Rada Komisia | Iniciatívy spolupráce zavedené a vykonávané. |

41. V súlade s politickými rozhodnutiami a stratégiami EÚ a s pomocou členských štátov a programov pomoci ES riešiť otázky súvisiace s drogami v producentských krajinách a v krajinách pozdĺž (vznikajúcich) priekupníckych trás prostredníctvom projektov zameraných na zníženie dopytu po drogách a ich ponuky a na prevenciu zneužívania chemických prekurzorov. Pomoc je napojená na protidrogové akčné plány medzi EÚ a tretími krajinami a regiónmi a (pozri opatrenia 46 a 50). | priebežne | Komisia členské štáty | Priority protidrogovej politiky odrazené vo financovaných projektoch. Financované projekty odrážajú vyváženosť medzi znižovaním dopytu a ponuky. Vytvorené synergie medzi členskými štátmi a programami financovania ES. |

42. Prehĺbiť regionálnu a vnútroregionálnu spoluprácu pri znižovaní dopytu po drogách a ich ponuky v tretích krajinách s pomocou členských štátov a programov financovania ES, napr. nástroja financovania rozvojovej spolupráce a dokumentov o stratégii regiónu, nástroja stability a nástroja európskeho susedstva a partnerstva. | priebežne | Komisia členské štáty | Zavedené a vykonávané nové iniciatívy vnútroregionálnej spolupráce. Vytvorené synergie medzi členskými štátmi a programami financovania ES. Zvýšenie počtu financovaných projektov aj celkového rozpočtu na ne. |

43. Propagovať spôsoby existencie alternatívne k pestovaniu drog, ktoré rešpektujú ľudské práva, zaangažujúc miestne komunity, zohľadňujúc ich špecifické podmienky a potreby. | priebežne | Komisia členské štáty | Počet projektov v súlade s prístupom EÚ k alternatívnemu rozvoju (9597/06, CORDROGUE 44, 18. 5. 2006). |

44. V záujme koordinácie zaviesť monitorovacie mechanizmy, pokiaľ ide o pomoc ES poskytovanú tretím krajinám v súvislosti s drogami. | ročne | Rada členské štáty Komisia | Mechanizmy zavedené. Prehľad projektov ES a členských štátov, ktoré súvisia s drogami, v tretích krajinách. |

45. Uskutočniť prieskum rozsahu a výsledkov projektov ES súvisiacich s drogami v tretích krajinách. | 2010 | Komisia | Prieskum uskutočnený. |

46. Aktualizovať a vykonávať protidrogové akčné plány EÚ pre stredoázijské republiky[9]; a Latinskú Ameriku a Karibskú oblasť[10]. | priebežne | členské štáty Komisia | Určené priority. Úroveň vykonávania akčných plánov. |

17. Posilniť koordináciu EÚ v multilaterálnom kontexte a presadzovať integrovaný a vyvážený prístup | 47. Zabezpečiť lepšiu koordináciu a nadväznosť medzi horizontálnou pracovnou skupinou pre drogy a zastúpeniami členských štátov v Komisii OSN pre narkotické látky (CND) prostredníctvom pridelenia stáleho styčného úradníka. | 2009 | Rada členské štáty | Styčný úradník vymenovaný. Koordinácia medzi zastúpeniami vo Viedni a horizontálnou pracovnou skupinou pre drogy posilnená. |

48. Pripraviť, koordinovať a prijať v CND spoločné pozície a spoločné rezolúcie EÚ. | priebežne | predsedníctvo členské štáty Komisia | Počet spoločných rezolúcií EÚ. Spoločné pozície EÚ podporené ďalšími regiónmi. |

49. Prezentovať v skupine na vysokej úrovni na 52. zasadnutí CND pozíciu EÚ, pokiaľ ide o hodnotenie a nadväzné opatrenia na rezolúciu z mimoriadneho zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v roku 1998[11], reflektujúc na základné zásady protidrogovej politiky EÚ. | 2009 | Rada členské štáty Komisia | Pozícia EÚ odzrkadlená v politickom vyhlásení OSN. |

18. Podporovať kandidátske krajiny a krajiny zúčastňujúce sa na procese stabilizácie a pridruženia | 50. Poskytnúť týmto krajinám nevyhnutnú technickú a inú pomoc s cieľom oboznámiť ich s acquis EÚ v oblasti drog a pomôcť im pri uskutočňovaní požadovaných opatrení vrátane opatrení prijatých v protidrogovom akčnom pláne s krajinami Západného Balkánu[12]. | priebežne | členské štáty Komisia Rada EMCDDA Europol | Krajiny sa približujú k súladu s acquis EÚ. Počet a kvalita zavŕšených projektov. Pokrok v dialógu a/alebo spolupráci s príslušnými agentúrami EÚ. Úroveň vykonávania akčných plánov. |

19. Skvalitniť spoluprácu s krajinami európskej susedskej politiky | 51. Zlepšiť dialóg o drogách s krajinami európskej susedskej politiky v bilaterálnom alebo regionálnom kontexte, najmä cez podvýbory. | priebežne | členské štáty Komisia | Efektívny výsledok dialógu. |

52. Komisia: povzbudiť tieto krajiny, aby využívali nástroj európskeho susedstva a partnerstva na vykonávanie tých častí akčných plánov európskej susedskej politiky, ktoré sa týkajú drog. | priebežne | Komisia | Počet projektov týkajúcich sa drog vykonávaných v rámci nástroja európskeho susedstva a partnerstva. |

V. INFORMOVANOSŤ, VÝSKUM A HODNOTENIE |

Hlavná priorita: zlepšiť pochopenie všetkých aspektov problematiky užívania drog s cieľom rozšíriť vedomostnú základňu verejnej politiky, zvýšiť medzi občanmi povedomie o sociálnych a zdravotných dôsledkoch užívania drog a vykonávať výskum. |

Cieľ | Opatrenie | Časový rozvrh | Zodpovedná strana | Ukazovateľ |

20. Rozšíriť vedomostnú základňu v oblasti drog presadzovaním výskumu | 53. Rada a Komisia: určiť budúce priority výskumu v EÚ v oblasti nelegálnych drog a mechanizmy potrebné na získanie nových vedomostí, vyvinúť nové prístupy a technológie a posilniť v EÚ spoluprácu vo výskume. | 2009 | členské štáty Komisia EMCDDA | Priority výskumu stanovené. Mechanizmy určené a zavedené. |

21. Zabezpečiť výmenu presných a politicky relevantných informácií z oblasti nelegálnych drog | 54. Členské štáty: pokračovať v poskytovaní nevyhnutných zdrojov vnútroštátnym kontaktným miestam siete Reitox[13]. Vnútroštátne kontaktné miesta prispievajú do EMCDDA prostredníctvom dohodnutých štandardov. | priebežne | členské štáty | Výmena údajov požadovaných na účely monitorovania a hodnotenia. Financovanie siete Reitox členskými štátmi a ostatné zdroje zodpovedajú požiadavkám. Vnútroštátne kontaktné miesta prispievajú podľa dohodnutých štandardov. |

22. Ďalej vyvíjať nástroje na monitorovanie situácie s drogami a účinnosti príslušných reakcií | 55. Ďalej zlepšovať a implementovať päť kľúčových epidemiologických ukazovateľov EMCDDA a vyvíjať nové ukazovatele a opatrenia na znižovanie dopytu po drogách. | 2012 | členské štáty EMCDDA Komisia | Zlepšenie dodržiavania implementačných kritérií pre kľúčové ukazovatele členskými štátmi Zlepšenie, pokiaľ ide o ukazovatele dopytu po liečbe a problémového užívania[14]. Ukazovatele/opatrenia týkajúce sa rehabilitácie a reintegrácie. |

56. Vyvinúť ukazovatele na zhromažďovanie politicky relevantných údajov o trhu s nelegálnymi drogami a presadzovaní práva a vypracovať stratégiu na ich zhromažďovanie. | priebežne | Komisia EMCDDA Europol Rada členské štáty | Ukazovatele vyvinuté. Implementačná stratégia vypracovaná. |

57. Vyvinúť analytické nástroje na lepšie posúdenie účinnosti a vplyvu protidrogovej politiky. | 2010 | Komisia EMCDDA členské štáty | Analytické nástroje vyvinuté. Presnejšia analýza drogovej problematiky. |

58. Posúdiť účinnosť rozhodnutia Rady 2005/387/SVV o výmene informácií, hodnotení rizika a kontrole nových psychoaktívnych látok. | 2010 | Komisia Rada EMCDDA Europol EMEA | Posúdenie predložené, existencia prípadných nadväzných opatrení. |

59. Europol: posúdiť poskytovanie údajov a informácií o trestnej činnosti členskými štátmi. | ročne | členské štáty Europol | Kvalitatívne posúdenie poskytnutých údajov. |

23. Zabezpečiť priebežné hodnotenie protidrogovej politiky | 60. Členské štáty: pravidelne hodnotiť vnútroštátne protidrogové politiky. | priebežne | členské štáty | Počet zhodnotených protidrogových politík. |

61. Predložiť Rade a Európskemu parlamentu výročnú správu o pokroku vo vykonávaní akčného plánu a v prípade potreby, resp. v nevyhnutných prípadoch predložiť adaptované/vylepšené ukazovatele a mechanizmy podávania správ pri monitorovaní a hodnotení. | ročne | Komisia EMCDDA Europol členské štáty | Výročná správa o pokroku predložená. Dostupnosť príslušných ukazovateľov. |

62. Dať si vypracovať externé hodnotenie vykonávania a vplyvu Protidrogovej stratégie EÚ na obdobie rokov 2005 – 2012 a Protidrogového akčného plánu EÚ na obdobie rokov 2009 – 2012 a s nadväznými opatreniami začínať až po uplynutí obdobia reflexie. | 2012 | Komisia Rada členské štáty | Posúdenie úspechu jednotlivých opatrení. Je známy vplyv na celkovú drogovú problematiku. |

[1] CORDROGUE 77, 22.11.2004.

[2] Ú. v. EÚ C 168, 8.7.2005.

[3] Pracovný dokument útvarov Komisie uvedený v prílohe 1.

[4] Výročná správa centra EMCDDA za rok 2007.

[5] Medzi tieto pracovné skupiny Rady patrí: pracovná skupina pre policajnú spoluprácu, pracovná skupina pre colnú spoluprácu, multidisciplinárna skupina pre boj proti organizovanej trestnej činnosti, pracovná skupina pre zdravie, pracovné skupiny pre vonkajšie vzťahy a pracovná skupina pre hospodárske otázky.

[6] Toto opatrenie vychádza z odporúčania Rady (2003/488/ES) o prevencii a znižovaní zdravotnej ujmy súvisiacej s drogovou závislosťou.

[7] Komplexné operačné strategické plánovanie pre políciu.

[8] Európska policajná akadémia; rozhodnutie Rady 2005/681/SVV.

[9] 12353/02; CORDROGUE 78; 25.9.2002.

[10] 7163/1/99; CORDROGUE 19; 15.4.1999; Vyhlásenie z Port of Spain, 23.5.2007.

[11] Politické vyhlásenie (rezolúcia S-20/2, príloha) z 20. mimoriadneho zasadnutia Valného zhromaždenia OSN.

[12] 5062/2/03, CORDROGUE 3; 3.6.2003.

[13] Réseau Européen d'Information sur les Drogues et les Toxicomanies (Európska informačná sieť o drogách a drogovej závislosti).

[14] Ukazovateľ EMCDDA je potrebné priviesť do súladu s medzinárodnými štandardmi týkajúcimi sa problémového užívania drog (DSM-V/ ICD-10).

Top