Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007SC1190

    Pracovný dokument útvarov Komisie - Príloha k dokumentu Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o novej stratégii Európskej únie týkajúcej sa zdravia zvierat (2007 – 2013) podľa zásady „prevencia je lepšia ako liečba“ - Zhrnutie hodnotenia vplyvu - Nová stratégia týkajúca sa zdravia zvierat (2007 – 2013) {KOM(2007) 539 v konečnom znení} {SEK(2007) 1189}

    /* SEK/2007/1190 v konečnom znení */

    52007SC1190

    Pracovný dokument útvarov Komisie - Príloha k dokumentu Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o novej stratégii Európskej únie týkajúcej sa zdravia zvierat (2007 – 2013) podľa zásady „prevencia je lepšia ako liečba“ - Zhrnutie hodnotenia vplyvu - Nová stratégia týkajúca sa zdravia zvierat (2007 – 2013) {KOM(2007) 539 v konečnom znení} {SEK(2007) 1189} /* SEK/2007/1190 v konečnom znení */


    [pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

    Brusel, 19.9.2007

    SEK(2007) 1190

    PRACOVNÝ DOKUMENT ÚTVAROV KOMISIE

    Príloha k dokumentu OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV o novej stratégii Európskej únie týkajúcej sa zdravia zvierat (2007 – 2013) podľa zásady „prevencia je lepšia ako liečba“ ZHRNUTIE HODNOTENIA VPLYVU Nová stratégia týkajúca sa zdravia zvierat (2007 – 2013)

    {KOM(2007) 539 v konečnom znení}{SEK(2007) 1189}

    ZHRNUTIE

    Nová stratégia týkajúca sa zdravia zvierat (2007 – 2013)

    Politika Spoločenstva v oblasti zdravia zvierat (CAPH) prešla od svojich začiatkov na začiatku šesťdesiatych rokov 20. storočia dlhým vývojom. Prijatie spoločných pravidiel na úrovni EÚ pre obchodovanie so zvieratami a uvádzanie živočíšnych výrobkov na trh zohralo kľúčovú úlohu pri zaručení primeraných bezpečnostných a zdravotných noriem, umožnilo obchodovanie v rámci Spoločenstva a vo všeobecnosti zlepšilo zdravie zvierat. CAHP sa rozvíjala ďalej v dôsledku série významných krízových situácií a výskytov ohnísk nákazy, ktoré sa udiali v posledných rokoch.

    GR SANCO začalo v roku 2004 hodnotenie výkonu CAHP za posledné desaťročie. Počas hodnotenia sa určilo niekoľko problémov a tieto sú zhrnuté v tomto dokumente. Zámerom tejto iniciatívy je riešiť tieto problémy, ako aj nové výzvy, ktorým CAHP čelí v súčasnosti.

    K hlavným problémom, ktoré sa zistili počas hodnotenia, patrí veľká zložitosť súčasnej CAHP, nedostatok všeobecnej stratégie a predovšetkým nedostatočné sústredenie na prevenciu ochorení. Tieto problémy mali zas za následok ďalšie problémy, ako napríklad nedostatok konzistentnosti a súladu s ostatnými súvisiacimi politikami. Ďalšími problémami, ktoré sa v procese hodnotenia objavili, sú potreba lepšej komunikácie a zapojenia zainteresovaných subjektov do tvorby politiky a potreba ujasnenia úloh a povinností. Okrem toho boli zdôraznené problémy súvisiace so súčasným finančným rámcom a s realizáciou dovozných kontrol na úrovni členských štátov. Nakoniec sa skonštatovalo, že posúdenie výkonu CAHP bolo príliš obmedzené.

    Celkovým cieľom CAHP je zabezpečiť vysokú úroveň verejného zdravia, prispieť k hospodárskemu rastu a konkurencieschopnosti a podporiť osvedčené poľnohospodárske postupy, ktoré zabraňujú prenosu ochorení zvierat, sú v súlade s normami týkajúcimi sa blaha zvierat a súčasne umožňujú trvalo udržateľný rozvoj. V záujme splnenia týchto celkových cieľov boli v rámci CAHP stanovené konkrétne ciele. Po prvé, EÚ by mala zacieliť intervenciu na oblasť ochorení zvierat veľkého významu pre EÚ prostredníctvom charakterizácie a zatriedenia biologických a chemických rizík, stanovenia priorít, merateľných cieľov, ukazovateľov výkonu a množstva zdrojov, ktoré majú byť vyhradené na zistené hrozby. Po druhé, zvýšenie transparentnosti a účinnosti pri prevencii a kontrole ochorení by sa malo dosiahnuť stanovením jednotného a jasnejšieho regulačného rámca, pravidiel a mechanizmov, ktorými sa posilní medzinárodný obchod a súčasne zaručí vysoká úroveň verejného zdravia a zdravia zvierat, poskytnú stimuly k prevencii rizík na hospodárstvach, prenesie viac povinností na odvetvie poľnohospodárstva v oblasti prevencie ochorení, zlepší dohľad a pripravenosť na krízy. EÚ bude podporovať inovácie, vedu a výskum s cieľom poskytnúť lepšie nástroje na boj proti ochoreniam zvierat. Táto iniciatíva má tiež za cieľ prispieť k dosahovaniu celoeurópskych cieľov, predovšetkým tých, ktoré sa týkajú lepšej regulácie a Lisabonskej stratégie.

    S cieľom riešiť problémy, ktoré sa zistili počas hodnotenia, sa v tomto dokumente zvažovali tri všeobecné možnosti. V hodnotení vplyvu sa podrobne nerozoberajú rozličné čiastkové možnosti, ktoré sa zvažujú pre každý konkrétny problém, keďže takýto rozbor sa už uskutočnil v procese hodnotenia a je zahrnutý v záverečnej správe k hodnoteniu. Uvedené tri všeobecné možnosti obsahujú určené uprednostňované čiastkové možnosti pre každý konkrétny problém. Prvý určený prístup bola možnosť zachovať existujúci stav a pokračovať v súčasnej CAHP. Druhou možnosťou je zavedenie novej, „mäkkej“ stratégie týkajúcej sa zdravia zvierat. Táto stratégia by sa zamerala na mierne regulačné nástroje a jej cieľom by bolo zlepšenie komunikácie, spolupráce a technickej pomoci tretím krajinám. Okrem toho by sa zamerala na podporu vedy a výskumu a riešila by problémy pri presadzovaní predpisov na úrovni členských štátov. Poslednou možnosťou je zavedenie novej, mnohostrannej stratégie týkajúcej sa zdravia zvierat. Táto stratégia by sa zakladala na činnosti opísanej v druhej možnosti, ale obsahovala by tiež dodatočné právne prvky a predovšetkým zavedenie nového horizontálneho právneho rámca, možný rozvoj harmonizovaného systému znášania nákladov, rozvoj vývoznej stratégie na úrovni EÚ a zavedenie elektronickej identifikácie a certifikácie zvierat.

    V tomto dokumente sa rozoberal sociálny, hospodársky a environmentálny dosah týchto troch možností. Charakter rozboru v tomto štádiu zostal skôr kvalitatívny v dôsledku širokej povahy uvedenej iniciatívy a tiež vzhľadom na to, že plánom ďalších štúdií je dôkladné posúdenie dosahu (predovšetkým pokiaľ ide o náklady a výhody) najdôležitejších plánovaných opatrení. V prílohe II sú uvedené podrobnosti o rozličných plánovaných štúdiách. V každom prípade bude musieť byť akýkoľvek nový právny návrh pred jeho predložením podrobený osobitnému hodnoteniu vplyvu.

    Na základe tohto rozboru sa dospelo k celkovému záveru, že možnosť 3 ponúka najlepšie riešenia pre problémy, ktoré boli zistené pri hodnotení, rovnako ako pre nové výzvy, ktorým čelí CAHP, keďže možnosť 2 by napriek svojmu pozitívnemu dosahu nedostatočne riešila zistené problémy.

    Top