Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006PC0250

Návrh rozhodnutia Rady o uzavretí, v mene Európskeho spoločenstva, Rotterdamského dohovoru o udeľovaní predbežného súhlasu po predchádzajúcom schválení pre niektoré nebezpečné chemické látky a pesticídy v medzinárodnom obchode

/* KOM/2006/0250 v konečnom znení - CNS 2006/0080 */

52006PC0250

Návrh rozhodnutia Rady o uzavretí, v mene Európskeho spoločenstva, Rotterdamského dohovoru o udeľovaní predbežného súhlasu po predchádzajúcom schválení pre niektoré nebezpečné chemické látky a pesticídy v medzinárodnom obchode /* KOM/2006/0250 v konečnom znení - CNS 2006/0080 */


[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 30.5.2006

KOM(2006) 250 v konečnom znení

2006/0080 (CNS)

Návrh

ROZHODNUTIA RADY

o uzavretí, v mene Európskeho spoločenstva, Rotterdamského dohovoru o udeľovaní predbežného súhlasu po predchádzajúcom schválení pre niektoré nebezpečné chemické látky a pesticídy v medzinárodnom obchode

(predložená Komisiou)

ODÔVODNENIE

V máji 1998 boli pod záštitou Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) a Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) uzavreté rokovania o Dohovore o udeľovaní predbežného súhlasu po predchádzajúcom schválení pre niektoré nebezpečné chemické látky a pesticídy v medzinárodnom obchode. Dohovor bol postúpený na podpis v rámci ministerskej diplomatickej konferencie, ktorá sa konala v septembri 1998 v Rotterdame. Spoločenstvo ho 11. septembra 1998 podpísalo.

Komisia v januári 2002 predložila návrh rozhodnutia Rady týkajúci sa ratifikácie dohovoru Spoločenstvom, v ktorom sa vychádzalo z článku 133 (týkajúceho sa spoločnej obchodnej politiky) v spojení s prvou vetou prvého pododseku článku 300 ods. 2 a prvého pododseku článku 300 ods. 3 Zmluvy. V článku 2 ods. 2 návrhu sa uvádza, že „Spoločenstvo má právomoc vo všetkých záležitostiach, ktorými sa zaoberá dohovor“.

Po konzultácii s Európskym parlamentom v súlade s článkom 300 ods. 3 Rada jednomyseľne rozhodla nahradiť článok 133 článkom 175 ods. 1 a prijala rozhodnutie 2003/106/ES z 19. decembra 2002 o schválení, v mene Európskeho spoločenstva, Rotterdamského dohovoru[1] spoločne s vyhlásením o právomoci, ako sa požaduje v článku 25 ods. 3 dohovoru:

„Európske spoločenstvo vyhlasuje, že podľa Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva, najmä jej článku 175 ods. 1, je oprávnené uzatvárať medzinárodné dohody a uskutočňovať záväzky vyplývajúce z týchto medzinárodných dohôd, ktoré prispievajú k dosahovaniu nasledovných cieľov:

- uchovávanie, ochrana a zlepšovanie kvality životného prostredia,

- ochrana ľudského zdravia,

- rozvážne a racionálne využívanie prírodných zdrojov,

- podpora opatrení na medzinárodnej úrovni pri riešení regionálnych alebo celosvetových problémov životného prostredia.

Okrem toho Európske spoločenstvo vyhlasuje, že už prijalo právne akty zahŕňajúce aj nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 304/2003 z 28. januára 2003 o vývoze a dovoze nebezpečných chemikálií, ktoré sú pre jeho členské štáty záväzné a týkajú sa záležitostí, ktorými sa zaoberá tento dohovor. Sekretariátu dohovoru poskytne zoznam týchto právnych aktov a bude ho aktualizovať.

Európske spoločenstvo je zodpovedné za uskutočňovanie týchto záväzkov vyplývajúcich z dohovoru, ktoré sú zahrnuté v platných právnych predpisoch Spoločenstva.

Uplatňovanie právomocí Spoločenstva sa prirodzene neustále ďalej rozvíja.“

Tieto ratifikačné listiny spoločne s vyhlásením o právomoci boli uložené na Generálnom sekretariáte OSN 20. decembra 2002. Dohovor nadobudol platnosť 24. februára 2004.

Súdny dvor 10. januára 2006 vo svojom rozhodnutí vo veci Komisia v. Rada[2] anuloval rozhodnutie Rady o schválení dohovoru s odôvodnením, že chýbal dvojitý právny základ zahŕňajúci ako článok 133, tak aj prvý pododsek článku 175. V rovnakom čase Súd z tých istých dôvodov svojím rozhodnutím[3] anuloval nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 304/2003 o vývoze a dovoze nebezpečných chemikálií. Rozhodol však aj, že nariadenie sa môže uplatňovať kým nebude v rozumnom časovom horizonte prijaté nové nariadenie vychádzajúce zo správneho právneho základu.

Anulovanie rozhodnutia Rady 2003/106/ES nezasahuje pôvodnú ratifikáciu dohovoru Spoločenstvom a ES zostáva zmluvnou stranou v súlade s Viedenským dohovorom o zmluvnom práve. Je však potrebné prijať nové rozhodnutie Rady s uvedeným dvojitým právnym základom, ako aj zmenené a doplnené vyhlásenie o právomoci, ktoré musí byť uložené u depozitára OSN a odrážať zmenu v právnom základe. Aby sa predišlo právnemu vákuu, navrhuje sa spätná účinnosť rozhodnutia odo dňa prijatia predchádzajúceho rozhodnutia Rady.

Pokiaľ ide o požadovanú zmenu v právnom základe naradenia Rady, ktorým sa implementujú ustanovenia dohovoru, budú do osobitného návrhu, ktorý predloží Komisia, zahrnuté tieto ako aj iné zmeny a doplnenia.

2006/0080 (CNS)

Návrh

ROZHODNUTIA RADY

o uzavretí, v mene Európskeho spoločenstva, Rotterdamského dohovoru o udeľovaní predbežného súhlasu po predchádzajúcom schválení pre niektoré nebezpečné chemické látky a pesticídy v medzinárodnom obchode

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva, najmä na jej článok 133 a článok 175 ods. 1 v spojení s prvou vetou prvého pododseku jej článku 300 ods. 2 a prvým pododsekom jej článku 300 ods. 3,

so zreteľom na návrh Komisie[4],

so zreteľom na stanovisko Európskeho parlamentu[5],

keďže:

(1) Rozhodnutím Rady 2003/106/ES z 19. decembra 2002 o schválení, v mene Európskeho spoločenstva, Rotterdamského dohovoru o udeľovaní predbežného súhlasu po predchádzajúcom schválení pre niektoré nebezpečné chemické výrobky a pesticídy v medzinárodnom obchode[6] bol predseda Rady poverený menovaním osoby alebo osôb splnomocnených na uloženie listiny o schválení v mene Spoločenstva u Generálneho sekretariátu OSN v súlade s článkom 25 ods. 1 tohto dohovoru, ďalej „Rotterdamský dohovor“[7]. Listina o schválení spoločne s vyhlásením o právomoci uvedeným v prílohe B tohto rozhodnutia, boli depozitárovi zverené 20. decembra 2002. Rotterdamský dohovor nadobudol platnosť 24. februára 2004.

(2) Vo svojom rozhodnutí z 10. januára 2006 vo veci C-94/03 (Komisia v. Rada)[8] anuloval Súdny dvor Európskych spoločenstiev rozhodnutie 2003/106/ES, pretože sa v ňom vychádzalo iba z článku 175 ods. 1 v spojení s článkom 300 Zmluvy, s odôvodnením, že správny právny základ tvoria obidva články 133 a 175 ods. 1 v spojení s príslušnými ustanoveniami článku 300.

(3) Rozhodnutie Súdu neovplyvňuje štatút Spoločenstva ako zmluvnej strany dohovoru. V súlade s článkom 46 Viedenského dohovoru o zmluvnom práve sa na tento účel nepožaduje uloženie nových ratifikačných listín. V súlade s článkom 25 ods. 3 Rotterdamského dohovoru je však potrebné prijať nové rozhodnutie Rady o schválení Rotterdamského dohovoru spoločne so zmeneným a doplneným vyhlásením o právomoci odrážajúcim zmenu právneho základu.

(4) Na zabezpečenie právnej istoty a aby sa predišlo právnemu vákuu, mala by sa účinnosť tohto rozhodnutia stanoviť odo dňa prijatia rozhodnutia 2003/106/ES,

ROZHODLA TAKTO:

Článok 1

Rotterdamský dohovor o udeľovaní predbežného súhlasu po predchádzajúcom schválení pre niektoré nebezpečné chemické látky a pesticídy v medzinárodnom obchode podpísaný 11. septembra 1998 v Rotterdame, ďalej „Rotterdamský dohovor“, sa týmto schvaľuje v mene Spoločenstva.

Článok 2

Týmto sa predseda Rady poveruje určiť osobu alebo osoby splnomocnené na uloženie vyhlásenia o právomoci priloženého k tomuto rozhodnutiu, ako sa požaduje v článku 25 ods. 3 Rotterdamského dohovoru.

Článok 3

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť 19. decembra 2002.

V […]

Za Radu

predseda

PRÍLOHA

Vyhlásenie Európskeho spoločenstva v súlade s článkom 25 ods. 3 Rotterdamského dohovoru

Európske spoločenstvo vyhlasuje, že podľa Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva, najmä jej článku 175 ods. 1, je oprávnené uzatvárať medzinárodné dohody a uskutočňovať záväzky vyplývajúce z týchto medzinárodných dohôd, ktoré prispievajú k dosahovaniu týchto cieľov:

- uchovávanie, ochrana a zlepšovanie kvality životného prostredia,

- ochrana ľudského zdravia,

- rozvážne a racionálne využívanie prírodných zdrojov,

- podpora opatrení na medzinárodnej úrovni pri riešení regionálnych alebo celosvetových problémov životného prostredia.

Európske spoločenstvo takisto vyhlasuje, že má v súlade s článkom 133 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva túto výhradnú právomoc v oblasti obchodnej politiky, vrátane obchodu s tovarom.

Okrem toho Európske spoločenstvo vyhlasuje, že už prijalo právne akty zahŕňajúce aj nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 304/2003 o vývoze a dovoze nebezpečných chemikálií, ktoré sú pre jeho členské štáty záväzné a týkajú sa záležitostí, ktorými sa zaoberá tento dohovor. Sekretariátu dohovoru poskytne zoznam týchto právnych aktov a bude ho aktualizovať.

Európske spoločenstvo je zodpovedné za uskutočňovanie týchto záväzkov vyplývajúcich z dohovoru, ktoré sú zahrnuté v právnych predpisoch Spoločenstva.

Uplatňovanie právomocí Spoločenstva sa prirodzene neustále ďalej rozvíja.

[1] Ú. v. EÚ L 63, 6.3.2003, s. 27.

[2] Vec C-94/03.

[3] Vec C-178/03 Komisia v. Európsky parlament a Rada.

[4] Ú. v. EÚ C […], […], s. […].

[5] Ú. v. EÚ C […], […], s. […].

[6] Ú v. EÚ L 63, 6.3.2003, s. 27.

[7] Ú v. EÚ L 63, 6.3.2003, s. 29.

[8] [dosiaľ neoznámené]

Top