Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D0529(04)

    Vykonávacie rozhodnutie Komisie z 22. mája 2019 o uverejnení žiadosti o zápis názvu do registra v zmysle článku 49 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 v Úradnom vestníku Európskej únie – „Cârnaţi de Pleşcoi“ (CHZO)

    C/2019/3985

    Ú. v. EÚ C 185, 29.5.2019, p. 14–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    29.5.2019   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 185/14


    VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE KOMISIE

    z 22. mája 2019

    o uverejnení žiadosti o zápis názvu do registra v zmysle článku 49 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 v Úradnom vestníku Európskej únie

    „Cârnaţi de Pleşcoi“ (CHZO)

    (2019/C 185/09)

    EURÓPSKA KOMISIA,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

    so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 z 21. novembra 2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny (1), a najmä na jeho článok 50 ods. 2 písm. a),

    keďže:

    (1)

    Rumunsko v súlade s článkom 49 ods. 4 nariadenia (EÚ) č. 1151/2012 zaslalo Komisii žiadosť o ochranu názvu „Cârnaţi de Pleşcoi“.

    (2)

    V súlade s článkom 50 nariadenia (EÚ) č. 1151/2012 Komisia túto žiadosť preskúmala a dospela k záveru, že podmienky stanovené v uvedenom nariadení sú splnené.

    (3)

    S cieľom umožniť podávanie oznámení o námietke v zmysle článku 51 nariadenia (EÚ) č. 1151/2012 by sa jednotný dokument a odkaz na uverejnenie špecifikácie výrobku v zmysle článku 50 ods. 2 písm. a) uvedeného nariadenia, ktoré sa týkajú názvu „Cârnaţi de Pleşcoi“, mali uverejniť v Úradnom vestníku Európskej únie,

    ROZHODLA TAKTO:

    Jediný článok

    Jednotný dokument a odkaz na uverejnenie špecifikácie výrobku v zmysle článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia (EÚ) č. 1151/2012, ktoré sa týkajú názvu „Cârnaţi de Pleşcoi“ (CHZO), sú uvedené v prílohe k tomuto rozhodnutiu.

    V súlade s článkom 51 nariadenia (EÚ) č. 1151/2012 vzniká uverejnením tohto rozhodnutia právo podať do troch mesiacov odo dňa jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie námietku proti zápisu názvu uvedeného v prvom odseku tohto článku do registra.

    V Bruseli 22. mája 2019

    Za Komisiu

    Phil HOGAN

    člen Komisie


    (1)  Ú. v. EÚ L 343, 14.12.2012, s. 1.


    PRÍLOHA

    JEDNOTNÝ DOKUMENT

    CÂRNAŢI DE PLEŞCOI

    EÚ č.: PGI-RO-02174 – 4.7.2016

    CHOP ( ) CHZO ( X )

    1.   Názov (názvy)

    „Cârnaţi de Pleşcoi“

    2.   Členský štát alebo tretia krajina:

    Rumunsko

    3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

    3.1.   Druh výrobku

    Trieda 1.2. Mäsové výrobky (tepelne spracované, solené, údené atď.)

    3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1

    „Cârnați de Pleșcoi“ sú údené klobásy z ovčieho a hovädzieho mäsa. Minimálny podiel ovčieho mäsa musí byť 55 % a maximálny podiel hovädzieho mäsa 45 %. Na jeseň a v zime možno maximálne 10 % ovčieho mäsa nahradiť kozím mäsom bez podstatnej zmeny organoleptických vlastností.

    Vyrábajú a predávajú sa dva druhy klobásy „Cârnați de Pleșcoi“: jednak údené a jednak sušené a údené studeným dymom.

    Oba typy klobásy „Cârnați de Pleșcoi“ obsahujú pálivú červenú papriku, vďake ktorej majú pikantnú chuť. Výrobky majú čistý, neporušený a nelepkavý povrch a na priečnom reze vykazujú na okrajoch aj v strede homogénnu, hutnú a rovnomernú konzistenciu.

    Fyzikálne a chemické vlastnosti

    Údené klobásy „Cârnați de Pleșcoi“ majú tieto vlastnosti:

    valcovitý tvar,

    predĺžený tvar (dĺžka jednotlivých výrobkov sa môže pohybovať medzi 15 až 18 cm),

    hmotnosť 40 až 50 g,

    maximálny obsah vlhkosti 60 %,

    maximálny obsah tuku 35 %,

    minimálny obsah bielkovín 14 %,

    maximálny obsah soli 4,5 %.

    Sušené klobásy údené studeným dymom „Cârnați de Pleșcoi“ majú tieto vlastnosti:

    sploštený tvar,

    predĺžený tvar (dĺžka jednotlivých výrobkov sa môže pohybovať medzi 15 až 18 cm),

    hmotnosť 25 až 40 g,

    maximálny obsah vlhkosti 40 %,

    maximálny obsah tuku 38 %,

    minimálny obsah bielkovín 14 %,

    maximálny obsah soli 4,5 %.

    Organoleptické vlastnosti

    Chuť a aróma: chuť je príjemná, jemne korenistá, mierne slaná, typická pre ovčie mäso a použité koreniny (cesnak, pálivá červená paprika, tymian). Farba: svetlá hnedočervená v prípade údenej klobásy a tmavohnedá v prípade sušenej klobásy údenej studeným dymom.

    Vzhľad na reze: mozaiková štruktúra bez tukových zhlukov či dier, badateľná prítomnosť pálivej červenej papriky.

    3.3.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu) a suroviny (len pri spracovaných výrobkoch)

    Na výrobu klobás „Cârnați de Pleșcoi“ sa používajú tieto suroviny a prísady: ovčie/kozie mäso a hovädzie mäso, vývar z kostí oviec/kôz a hovädzieho dobytka, prírodné ovčie črevá a koreniny (cesnak, pálivá červená paprika, tymian).

    3.4.   Špecifické fázy výroby, ktoré sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti

    Všetky kroky výroby klobás „Cârnați de Pleșcoi“ sa uskutočňujú vo vymedzenej zemepisnej oblasti. Proces výroby klobás „Cârnați de Pleșcoi“ pozostáva z týchto krokov: príprava surovín/prísad, rozrábanie a vykosťovanie vybraného mäsa, mletie, miešanie, plnenie do prírodných ovčích čriev, sušenie a údenie.

    3.5.   Špecifické pravidlá krájania, strúhania, balenia atď. výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

    3.6.   Špecifické pravidlá označovania výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

    Na etiketách, ktorými sa označujú klobásy „Cârnați de Pleșcoi“ CHZO, sa musia uvádzať tieto údaje:

    názov výrobku, t. j. „CÂRNAȚI DE PLEȘCOI“, za ktorým nasleduje text „chránené zemepisné označenie“ alebo skratka CHZO,

    druh výrobku (údený alebo sušený a údený studeným dymom),

    logo kontrolného a certifikačného orgánu.

    4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti

    Zemepisná oblasť pozostáva z územia obcí Berca, Săpoca, Cernătești, Mărăcineni a mesta Buzău.

    5.   Súvislosť so zemepisnou oblasťou

    Povesť klobás „Cârnați de Pleșcoi“ sa odvíja od tradičného charakteru výrobku, ktorý sa vyrába v predmetnom regióne. Vzhľadom na to, že pre miestne obyvateľstvo v Pleșcoi predstavovali výroba a predaj klobás hlavný zdroj príjmov, receptúra a spôsob výroby sa odovzdávali z otca na syna.

    Tradícia chovu oviec, kôz a hovädzieho dobytka v regióne Buzău vychádza z troch typov členitosti regiónu (hory, pahorkatiny a rovina) a jeho polohy v oblúku Karpát. V týchto podmienkach sa vyskytujú rôzne klimatické podmienky, ktoré sú špecifické pre hory, kopce, pasienky a lúky a sú vhodné pre všetky kategórie bylinožravcov.

    Klobásy „Cârnați de Pleșcoi“ sa od iných klobás tej istej kategórie odlišuje jedinečnou chuťou, ktorá je daná kombináciou ovčieho/kozieho a hovädzieho mäsa, pálivej červenej papriky, soli (soliaca zmes), cesnaku a tymianu. Korenistú chuť dodáva klobásam „Cârnați de Pleșcoi“ zmes cesnaku, pálivej červenej papriky a tymianu, Preto ide o jedinečný výrobok, ktorého identita a špecifická chuť sú známe v celom Rumunsku.

    Do zmesi mäsa, korenín a soli (soliaca zmes) sa pridáva vývar z kostí a po zrení sa klobásy vyúdia. Na údenie sa používa tvrdé drevo.

    Klobásy „Cârnați de Pleșcoi“ sa od iných klobás odlišujú ďalej uvedenými postupmi výroby, ktoré sú typické pre túto konkrétnu receptúru a priamo prispievajú k organoleptickým a fyzikálno-chemickým vlastnostiam výrobku.

    Údené klobásy „Cârnați de Pleșcoi“ sa údia 2 až 3 hodiny pri teplote 50 až 80 °C (údenie horúcim dymom), až kým nenadobudnú svetlý hnedočervený odtieň.

    Tento krok výroby údených klobás „Cârnați de Pleșcoi“ sa považuje za ukončený, keď klobása pri dotyku vydáva typický zvuk suchého obalu.

    Sušené klobásy „Cârnați de Pleșcoi“ údené studeným dymom sa údia 2 až 3 hodiny pri teplote 25 až 40 °C (údenie studeným dymom) a po dvoch dňoch sa prvýkrát pozdĺžne lisujú. Nasleduje ďalšia fáza údenia, ktorá trvá 2 až 3 dni, za ktorou nasleduje ešte jedno lisovanie. V duchu generáciami overených postupov môžu miestni údenári vykonať ďalšie jedno- až dvojdňové údenie, až kým sa klobásy nesfarbia do tmavohnedočervena. Manuálne lisovanie drevenými valčekmi (făcăleț), ktoré sa niekoľkokrát strieda s údením a ktorého cieľom je eliminovať prebytočný obsah vody, je typické pre sušené klobásy údené studeným vzduchom a dáva im charakteristický sploštený tvar a konzistenciu.

    Receptúru na klobásy „Cârnați de Pleșcoi“ uchovalo miestne obyvateľstvo v regióne Pleșcoi-Berca, kde sa zrodila legenda o zbojníkoch. Podľa legendy zbojníci pomáhali chudobným tak, že kradli ovce bohatým gazdom z hôr, ktorí mierili na trh v meste Buzău. V noci, keď teplota klesla a mäso rýchlejšie chladlo, z nich vyrábali klobásy a sušené mäso. Dedinčania neskôr tento spôsob výroby klobás „Cârnați de Pleșcoi“ od zbojníkov prevzali.

    Klobásy sa vyrábali v každej domácnosti a uchovávali sa ako suchá potravina, ktorá nepodlieha skaze. Isté množstvo klobás, ktoré bolo určené na rýchlu spotrebu, sa iba údilo. Do zásoby sa však klobásy aj sušili, a tak vznikol výrobok údený studeným dymom.

    Vďaka receptúre odovzdávanej z generácie na generáciu a zručnosti obyvateľov vymedzenej zemepisnej oblasti pri výrobe klobás „Cârți de Pleșcoi“ sa dobré meno výrobku rozšírilo v Rumunsku i za jeho hranicami.

    Tieto klobásy už boli známe už v 13. a 14. storočí, najmä potom, čo Basarab I (1324 – 1352) založil Valašské kniežatstvo. V tých časoch sa predávali na jarmoku Drăgaica, ktorý sa dodnes koná v meste Buzău.

    Vďaka geografickej polohe mesta Buzău a skutočnosti, že v roku 1431 sa tu vyberalo mýto, mal jarmok aj kultúrny rozmer a slúžil obyvateľom z rôznych regiónov ako miesto výmeny výrobkov, tradícií a zvykov.

    Novinár a historik Viorel Frâncu vo svojej knihe „Istoria jurnalismului din județul Buzău“ (dejiny žurnalistiky v župe Buzău), ktorá je venovaná jarmoku Drăgaca, uvádza:

    „Najrôznejší obchodníci sa stretávali na križovatke obchodných ciest spájajúcich Dobrudžu s Brašovom a Transylvániou. Obyvatelia regiónov Muntenia a Transylvánia si tu vymieňali obilniny a zvieratá a jarmok mal aj mystický význam, pretože bol spojený so začiatkom zberu úrody, a odohrávali sa tu rôzne druhy rituálov a obradov. Miesto konania jarmoku sa nachádzalo na trase sezónneho presunu zvierat. Už od počiatkov jarmoku Drăgica si ľudia ako pochúťky kupovali medovníky, klobásy ‚Cârți de Pleșcoi‘, víno ‚Tămâosasă de Pietroasele‘ …“

    Čas túto tradíciu neodvial a jarmok Drăgaica sa usporadúva dodnes. Koná sa dva týždne pred sviatkom narodenia sv. Jána Krstiteľa (24. júna).

    O meste Buzău sa v roku 1890 povrávalo, že je tu viac krčiem ako ulíc. V krčmách sa konzumovali i klobásy „Cârnați de Pleșcoi“, čo potvrdzuje Constantin Trentea vo svojom rukopise „Tradiția științei de carte în satul Pleșcoi- Buzău 1600-1900“ (tradícia gramotnosti v dedine Pleșcoi-Buzău v rokoch 1600 až 1900), ktorý napísal v Bukurešti v roku 1975. V rukopise sa podrobne opisuje hostina, ktorú 28. augusta 1924 usporiadalo kultúrne združenie Idealul z obce Pleșcoi (župa Buzău) a konkrétne sa tu uvádza, že na tejto opulentnej hostine […] sa opekali vychýrené klobásy „Cârnați de Pleșcoi“

    Recept na výrobu klobás „Cârnați de Pleșcoi“ má čestné miesto v diele Bucate, vinuri și obiceiuri românești (rumunské jedlá, vína a zvyky), ktoré v roku 2001 vyšlo vo vydavateľstve Pandeia. Radu Anton Roman bol novinár, spisovateľ a televízny producent, ktorý bol známy najmä reláciami o varení.

    V slovníku Dicționar de Vorbe Esențiale (slovník významných sentencií), ktorý zostavil Ioan Boldea a nachádzajú sa v ňom výroky osobností zo sveta kultúry, vedy a umenia, je uvedený i citát, ktorého autorom je Andrei Pleșu (strana 219, bod 4803): „Mám pôžitok z čítania, rád premýšľam a hľadám Boha. No mám rád aj klobásy ‚Cârnați de Pleșcoi‘, študentské žartíky, zrejúce syry, zábavu, hetéry a romantiku“. Andrei Pleșu je rumunský spisovateľ a esejista, estét a historik umenia, odborník na rumunskú štylistiku.

    V rokoch 2000 až 2014 miestne aj celoštátne médiá vysielali relácie o rôznych témach na propagáciu klobás „Cârnați de Pleșcoi“. Súčasťou rumunskej národnej kuchyne sú recepty, ktorých neodmysliteľnou súčasťou je tento výrobok; v ročenke „Renașerea Buzoiană (obroda mesta Buzău)“ z roku 2006 je mu venovaných niekoľko strán.

    Časom sa klobásy „Cârnați de Pleșcoi“ stali obľúbeným jedlom na slávnostných stoloch, čo viedlo k založeniu slávnosti „Cârnați de Pleșcoi“, ktorá sa od roku 2008 koná každoročne. Počas slávnosti prebiehajú rôzne súťaže: „Miss Oița“ (súťaž o najdlhšiu klobásu „Cârnaț de Pleșcoi“), súťaž v konzumácii klobás „Cârnați de Pleșcoi“ („Fomilă de Pleșcoi“) atď.

    Odkaz na uverejnenie špecifikácie

    (článok 6 ods. 1 druhý pododsek tohto nariadenia)

    http://www.madr.ro/docs/ind-alimentara/documentatie-2016/caiet-de-sarcini-carnati-plescoi-2016.pdf


    Top