Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018D0829(02)

    Vykonávacie rozhodnutie Komisie z 21. augusta 2018 o uverejnení žiadosti o zápis názvu do registra v zmysle článku 49 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 v Úradnom vestníku Európskej únie [„The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ (CHOP)]

    C/2018/5637

    Ú. v. EÚ C 303, 29.8.2018, p. 12–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    29.8.2018   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 303/12


    VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE KOMISIE

    z 21. augusta 2018

    o uverejnení žiadosti o zápis názvu do registra v zmysle článku 49 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 v Úradnom vestníku Európskej únie

    [„The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ (CHOP)]

    (2018/C 303/05)

    EURÓPSKA KOMISIA,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

    so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 z 21. novembra 2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny (1), a najmä na jeho článok 50 ods. 2 písm. a),

    keďže:

    (1)

    Spojené kráľovstvo v súlade s článkom 49 ods. 4 nariadenia (EÚ) č. 1151/2012 zaslalo Komisii žiadosť o ochranu názvu „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“.

    (2)

    V súlade s článkom 50 nariadenia (EÚ) č. 1151/2012 Komisia túto žiadosť preskúmala a dospela k záveru, že podmienky stanovené v danom nariadení sú splnené.

    (3)

    S cieľom umožniť predkladanie námietok v zmysle článku 51 nariadenia (EÚ) č. 1151/2012 by sa jednotný dokument a odkaz na uverejnenie špecifikácie výrobku s názvom „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ v zmysle článku 50 ods. 2 písm. a) daného nariadenia mali uverejniť v Úradnom vestníku Európskej únie,

    ROZHODLA TAKTO:

    Jediný článok

    Jednotný dokument a odkaz na uverejnenie špecifikácie výrobku v zmysle článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia (EÚ) č. 1151/2012 v súvislosti s názvom „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ (CHOP) sú uvedené v prílohe k tomuto rozhodnutiu.

    V súlade s článkom 51 nariadenia (EÚ) č. 1151/2012 vzniká uverejnením tohto rozhodnutia právo podať do troch mesiacov odo dňa jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie námietku proti zápisu názvu uvedeného v prvom odseku tohto článku.

    V Bruseli 21. augusta 2018

    Za Komisiu

    Pierre MOSCOVICI

    člen Komisie


    (1)  Ú. v. EÚ L 343, 14.12.2012, s. 1.


    PRÍLOHA

    JEDNOTNÝ DOKUMENT

    „THE VALE OF CLWYD DENBIGH PLUM“

    EÚ č.: PDO-GB-02287 – 8.2.2017

    CHOP ( X ) CHZO ( )

    1.   Názov:

    „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“

    2.   Členský štát alebo tretia krajina

    Spojené kráľovstvo

    3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

    3.1.   Typ výrobku

    Trieda 1.6 – Ovocie, zelenina a obilniny v pôvodnom stave alebo spracované

    3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1

    „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“Prunus domestica Linnaeus („slivka Denbigh“) je názov slivky, ktorá sa pestuje vo vymedzenej zemepisnej oblasti Vale of Clwyd v grófstve Denbighshire v severnom Walese, odkiaľ pochádza. Slivka Denbigh je jediná odroda slivky pochádzajúca z Walesu.

    V závislosti od toho, či sa slivka „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ používa na kulinárske účely (v takom prípade sa zbiera v polovici augusta ešte pred dozretím) alebo či sa konzumuje ako dezertná slivka (vtedy sa nechá dozrieť a zbiera sa koncom augusta a začiatkom septembra), má táto odroda tieto vlastnosti.

    Kulinárske účely

    Slivka je pevná na dotyk

    Počas dozrievania má oranžovo-červenú farbu so žltými škvrnami.

    Začína sa vytvárať voskový povlak

    Dužina je pevná a má sýtožltú farbu so zelenkavo-jantárovým odtieňom

    Dužina prilieha ku kôstke

    Od konca stopky po spodok meria 45 až 65 mm

    Priečny priemer je 40 až 55 mm

    Dezertná slivka

    Slivka je pri miernom stlačení mäkká

    Od konca stopky po spodok meria 45 až 65 mm

    Priečny priemer je 40 až 55 mm

    Tvar je guľatý alebo mierne eliptický.

    Farba je sýtočervená až fialová so zlatistými škvrnami. Pri dozrievaní plod prirodzene tmavne.

    Slivky majú voskový povlak (viditeľný belavý povlak), ktorý je čoraz výraznejší v závislosti od toho, ako dlho sa plod ponechá na strome.

    Prirodzene mäkká a šťavnatá dužina, ktorá má sýtožltú farbu so zelenkavo-jantárovým odtieňom

    Dužina iba čiastočne prilieha ku kôstke.

    Priemerný počet plodov na kg je 9 až 15 (stred 12)

    Meranie sladkosti (Brix) 16 až 19.

    Dezertné slivky majú mäkkú a jemnú šupku, takže by sa mali chrániť pred pomliaždením. So zrelým ovocím by sa preto malo manipulovať veľmi opatrne.

    Dezertné slivky majú dlhé vegetačné obdobie, počas ktorého má plod viac času na to, aby sa plne rozvinula hĺbka jeho chuti, ktorá je mierne kyslastá a sladká. Práve táto intenzita chuti a sladkosť je charakteristická pre slivku „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“.

    Varením sa uvedená intenzita ešte umocňuje a zvýrazní sa prirodzená sladkosť plodu. Pri konzumácii za tepla sa rozpúšťa na jazyku.

    Plody „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ sa na miestnych trhoch najčastejšie predávajú ako dezertné slivky v čerstvom stave.

    3.3.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu) a suroviny (len pri spracovaných výrobkoch)

    Slivka „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ sa musí pestovať v označenej vymedzenej oblasti na stromoch vypestovaných štepením alebo vrúbľovaním v komerčných lesných škôlkach zo známych druhov alebo z jednotlivých stromov vo vymedzenej oblasti. Slivka „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ NESMIE pochádzať zo semenáčov. Keďže opeľovanie sa nedá kontrolovať, semenáče obsahujú genetickú variabilitu, a preto nemožno zaručiť, že sa z nich vypestuje daný „typ“.

    3.4.   Špecifické kroky výroby, ktoré sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti

    Pestovanie

    Rez (ak sa vyžaduje)

    Ochrana proti škodcom a chorobám/hnojenie a postrek

    Zber

    Skladovanie (ak sa vyžaduje)

    3.5.   Špecifické pravidlá krájania, strúhania, balenia atď. výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

    3.6.   Špecifické pravidlá označovania výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

    4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti

    Slivka „Vale of Clwyd Denbigh Plum“ sa pestuje vo vymedzenej zemepisnej oblasti Vale of Clwyd v grófstve Denbighshire v Severnom Walese, ktorý zahŕňa tieto obce:

    Aberwheeler,

    Bodfari,

    Cefn Meiriadog,

    Clocaenog,

    Cyffylliog,

    Denbigh,

    Efenechtyd,

    Henllan,

    Llanbedr Dyffryn Clwyd,

    Llandyrnog,

    Llanelidan,

    Llanfair Dyffryn Clwyd,

    Llangynhafal,

    Llanrhaeadr yng Nghinmeirch,

    Llanynys,

    Nantglyn,

    Rhuddlan

    Ruthin,

    St Asaph,

    Trefnant,

    Tremeirchion Cwm

    Waen,

    a obec Llansanan.

    5.   Súvislosť so zemepisnou oblasťou

    Slivka Denbigh pochádza z oblasti Vale of Clwyd a je jedinou odrodou slivky s pôvodom vo Walese. Špecifické environmentálne a geografické faktory v oblasti Vale of Clwyd vytvárajú dokonalé podmienky pre úspešné pestovanie týchto miestnych sliviek a prispievajú k charakteristickým vlastnostiam plodov.

    Vale of Clwyd je región v Severnom Walese rozprestierajúci sa v riečnom údolí. Z východu ho lemujú okolité vrchy vrátane pásma Clwyd, ktoré sa tiahne priečne z juhovýchodu na severozápad, a je vystavený severnému vetru iba v mieste, kde sa údolie rozširuje smerom k pobrežiu. Pohorie chráni pred prevažnými západnými a častými studenými východnými vetrami. Toto prostredie, ktoré je pomerne dobre chránené vrchmi, má zásadný význam pre pestovanie sliviek, keďže zmierňuje poškodenie kvetov a dozrievajúcich plodov.

    Vale of Clwyd je najrozsiahlejšia oblasť prvého a druhého stupňa vo Walese podľa klasifikácie poľnohospodárskych pôd (ALC). ALC zohľadňuje také vlastnosti ako podnebie, lokalitu a pôdu. Vale of Clwyd možno na základe prvého a druhého stupňa označiť buď ako „vynikajúcu“ alebo „veľmi dobrú“ poľnohospodársku pôdu. Na pôde tohto typu možno neustále dosahovať vysoké výnosy sliviek „Vale of Clwyd Denbigh Plum“.

    Pôda v oblasti Vale of Clwyd má všetky živiny, ktoré stromy a plody tejto (odrody) slivky potrebujú, a patrí medzi prirodzene najúrodnejšie v Spojenom kráľovstve. Má schopnosť udržať si živiny ako draslík, horčík a vápnik, ktoré sú kľúčové pre uvedenú odrodu.

    Voľne odvodňované hlboké pôdy so strednou zrnitosťou (ktoré sa prirodzene vyskytujú v údolí Vale of Clwyd) podporujú rozvoj silnej koreňovej štruktúry, ktorá má zásadný význam pre stromy slivky „Vale of Clwyd Denbigh Plum“ a pestovanie jej kvalitných plodov.

    Vápencové geologické podložie mladšej vrstvy mäkkého červeného triasového pieskovca vytvára v danej oblasti pôdy bohaté na vápnik s vysokým pH. Väčšine ovocia (jahody a maliny) sa darí na mierne kyslých pôdach, ale týmto slivkám prospievajú vápenaté pôdy s vysokým pH, ktoré prevládajú v danej oblasti.

    Slivka „Vale of Clwyd Denbigh Plum“ kvitne v apríli a je veľmi náchylná na jarné radiačné mrazy, ktoré môžu mať škodlivý vplyv na kvety. Vďaka neďalekému Golfskému prúdu tu vznikla mikroklíma, ktorá má zmierňujúci vplyv a znižuje riziko mrazov. Nízke teploty zmiernené Golfským prúdom navyše predlžujú obdobie kvitnutia v prospech intenzívnejšieho opeľovania a umožňujú pomalé dozrievanie sliviek počas dlhšieho obdobia, aby sa ich chuť mohla plne rozvinúť a zintenzívniť.

    Tento región s úrodnými pôdami si zachoval tradíciu a povesť, pokiaľ ide o pestovanie mnohých druhov ovocia s mäkkou dužinou (vrátane sliviek), ktoré sa prezentovali na poľnohospodárskych výstavách v oblasti Vale of Clwyd známych svojimi každoročnými podujatiami od 50. rokov 19. storočia. Do konca 90. rokov 19. storočia sa Denbighshire (hlavné grófstvo v oblasti Vale of Clwyd) stalo najväčším krajom vo Walese, kde sa pestuje ovocie s mäkkou dužinou. História pestovania sliviek poznačila aj danú oblasť – ulice a domy v obci Denbigh sú pomenované podľa slivky „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“. Na jednom miestnom statku, ktorý viac ako sto rokov vlastní jedna rodina, sa nachádza ovocný sad, v ktorom sa stále pestujú slivky „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ určené pre komerčný trh.

    V priebehu rokov sa pestovateľom vo vymedzenej oblasti podarilo rozvinúť poznatky a zručnosti potrebné na pestovanie slivky „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“. Medzi osobitné zručnosti spojené s pestovaním tohto ovocia, ktoré sa odovzdávali z generácie na generáciu, patrí: výsadba stromov a zakladanie sadov, rez a ošetrovanie, rozpoznanie vhodného času na zber a manipulácia s plodmi.

    Šupka slivky „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ je veľmi mäkká a jemná v porovnaní s inými komerčne pestovanými slivkami. Preto treba s plodmi zaobchádzať veľmi opatrne, aby sa zabránilo ich poškodeniu a pomliaždeniu. Oberači ovocia sú vyškolení na to, aby sa plodov dotýkali čo najmenej a pri ich oberaní uchopili plod pri stonke. Na čerstvo nazbieraných slivkách preto stále možno vidieť častý belavý povlak, ktorý ich chráni.

    Oblasť Vale of Clwyd má priaznivé podmienky vďaka mikroklíme zmiernenej vplyvom Golfského prúdu, ktorá prospieva rastu týchto sliviek. Slivky patria medzi najskôr kvitnúce stromy a ich pravidelná úroda je podmienená absenciou mrazu, ktorý stromy v tejto fáze závažne ohrozuje.

    Slivka Denbigh je na rozdiel od väčšiny iných sliviek prirodzene odolná proti plesňovým ochoreniam, vďaka čomu sa aj napriek teplému/vlhkému podnebiu vyznačuje výnimočnou imunitou voči chorobám. Podnebie v údolí je okrem toho chladnejšie v porovnaní s inými oblasťami pestovania slivky. Slivka „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ má preto dlhé vegetačné obdobie, počas ktorého sa môže plne rozvinúť jej chuť. Za svoju jedinečnosť vďačí slivka „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ práve intenzite chuti a sladkosti.

    Tesná blízkosť mora a rieka Clwyd tečúca cez údolie nielen zmierňujú extrémne teploty, ale zabezpečujú aj prirodzené zavlažovanie, ktoré v spojení s vysokou prirodzenou hladinou podzemnej vody v údolí Vale of Clwyd uspokojuje vysoké požiadavky hlboko zakorenených sliviek na vlhkosť pôdy, čím znižujú potrebu umelého zavlažovania.

    Slivka „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ v prirodzených podmienkach danej oblasti s minimálnym ľudským zásahom nielenže prežila, ale sa jej tam dokonca darí. Táto vrchmi chránená, nízko položená úrodná oblasť s pôdou bohatou na vápnik a mikroklímou s miernymi teplotami, prirodzeným systémom zavlažovania a nízkym rizikom jarných mrazov počas obdobia kvitnutia stromov má ideálne podmienky na pestovanie slivky „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ a prispieva k jej charakteristickým a jedinečným vlastnostiam.

    Pestovanie slivky „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ v súčasnosti takmer zaniklo. V posledných rokoch však došlo k oživeniu tejto tradície s pričinením komunít vo vymedzenej oblasti, čo viedlo k uskutočneniu každoročnej slávnosti „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ s vyše 2 000 návštevníkmi. Na festivale sa prezentujú čerstvé plody a široký sortiment výrobkov z nich.

    Známy waleský šéfkuchár Bryn Williams sa stal patrónom slivky „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“, ktorú spropagoval aj vo svojej knihe receptov „For the Love of Veg“ (Z lásky k vegetariánstvu). Slivka „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ je v celom Walese a zvyšku Spojeného kráľovstva povestná svojou vynikajúcou chuťou a vyhľadávaná miestnymi cateringovými spoločnosťami. Hnutie „Slow Food“ ju dokonca nominovalo na zaradenie do katalógu tradičných potravín, ktorým hrozí zánik, s názvom „Ark of Taste“ (Archa chutí).

    Odkaz na uverejnenie špecifikácie

    (článok 6 ods. 1 druhý pododsek tohto nariadenia)

    https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/676695/pfn-vale-clwyd-denbigh-plum.pdf


    Top