Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016R0093

    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/93 z 20. januára 2016, ktorým sa zrušujú určité akty schengenského acquis

    Ú. v. EÚ L 26, 2.2.2016, p. 1–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 22/02/2016

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/93/oj

    2.2.2016   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 26/1


    NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2016/93

    z 20. januára 2016,

    ktorým sa zrušujú určité akty schengenského acquis

    EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 77 ods. 2 písm. a), b) a d), článok 78 ods. 2 písm. e) a g), článok 79 ods. 2 písm. c) a d) a článok 87 ods. 2 písm. a),

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

    konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom (1),

    keďže:

    (1)

    Zvyšovanie transparentnosti práva Únie je podstatnou súčasťou stratégie lepšej tvorby práva, ktorú realizujú inštitúcie Únie. V tejto súvislosti je vhodné zrušiť tie akty, ktoré už neplnia žiadny účel.

    (2)

    Niektoré akty patriace do schengenského acquis už nie sú relevantné pre svoju dočasnú povahu alebo preto, že sa ich obsah prevzal do následných aktov.

    (3)

    Rozhodnutie výkonného výboru SCH/Com-ex (95) PV 1 rev. (2) sa týkalo veľmi špecifickej situácie súvisiacej s predchádzajúcimi konzultáciami, ktoré Portugalsko vyžadovalo vo vzťahu k indonézskym žiadateľom o víza. Uvedené rozhodnutie sa stalo zastaraným po nadobudnutí účinnosti nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 810/2009 (3) a (ES) č. 767/2008 (4), ktorými sa stanovujú nové pravidlá pre predchádzajúce konzultácie s inými členskými štátmi v súvislosti s udeľovaním víz.

    (4)

    Rozhodnutím výkonného výboru SCH/Com-ex (95) 21 (5) sa ustanovila povinnosť členských štátov vymieňať si štatistické informácie na lepšie monitorovanie migrácie na vonkajších hraniciach. Uvedené rozhodnutie sa stalo zastaraným po nadobudnutí účinnosti nariadenia Rady (ES) č. 2007/2004 (6), na základe ktorého je agentúra Frontex poverená úlohami vykonávať analýzy rizík v súvislosti so vznikajúcimi rizikami a aktuálnym stavom na vonkajších hraniciach, ako aj vyvíjať a prevádzkovať informačné systémy umožňujúce výmenu takýchto informácií.

    (5)

    V rozhodnutí výkonného výboru SCH/Com-ex (96) 13 rev. 1 (7) sa stanovili zásady upravujúce práva a povinnosti zastupujúcich a zastupovaných členských štátov v súvislosti s udeľovaním schengenských víz v tretích krajinách, v ktorých nie sú zastúpené všetky schengenské štáty. Uvedené rozhodnutie sa stalo zastaraným po nadobudnutí účinnosti nariadenia (ES) č. 810/2009, ktorým sa stanovujú nové pravidlá týkajúce sa dohôd o zastúpení v situáciách, keď členský štát súhlasí so zastupovaním iného členského štátu na účely skúmania žiadostí a udelenie víz v mene uvedeného členského štátu.

    (6)

    Rozhodnutím výkonného výboru SCH/Com-ex (97) 39 rev. (8) sa schválili hlavné zásady, ktoré sa týkajú dôkazných prostriedkov a indícií v rámci readmisných dohôd medzi schengenskými štátmi. Uvedené rozhodnutie sa stalo zastaraným po nadobudnutí účinnosti nariadenia Rady (ES) č. 343/2003 (9) a nariadenia Komisie (ES) č. 1560/2003 (10), v ktorých sa stanovujú dôkazné prostriedky a indície, ktoré sa majú použiť na určenie členského štátu zodpovedného za preskúmanie žiadosti o azyl.

    (7)

    Rozhodnutím výkonného výboru SCH/Com-ex (98) 1 rev. 2 (11) sa ustanovilo niekoľko opatrení zameraných na zvýšenie účinnosti kontrol na vonkajších hraniciach. Uvedené rozhodnutie sa stalo zastaraným po nadobudnutí účinnosti nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 562/2006 (12), ktorým sa stanovujú pravidlá týkajúce sa prechádzania vonkajších hraníc, a nariadenia (ES) č. 2007/2004, ktorým sa agentúra Frontex poveruje úlohou uľahčovať uplatňovanie opatrení Spoločenstva týkajúcich sa riadenia vonkajších hraníc zabezpečením koordinácie činností členských štátov pri vykonávaní uvedených opatrení.

    (8)

    Rozhodnutím výkonného výboru SCH/Com-ex (98) 18 rev. (13) sa stanovil postup, ktorý majú dodržiavať schengenské štáty, ktoré sa stretávajú s vážnymi ťažkosťami pri získavaní priepustky na repatriáciu nelegálnych cudzích štátnych príslušníkov. Uvedeným rozhodnutím sa takisto stanovila možnosť preskúmať na úrovni Únie potrebu použiť proti krajinám spôsobujúcim problémy v tejto súvislosti iné prostriedky záväznejšieho charakteru. Uvedené rozhodnutie sa stalo zastaraným po tom, čo Únia s niekoľkými tretími krajinami uzavrela readmisné dohody. V uvedených dohodách sa stanovili konkrétne povinnosti a postupy, ktoré musia dodržiavať orgány tretích krajín a členských štátov v súvislosti s repatriáciou cudzích štátnych príslušníkov, ktorí sa neregulárne zdržiavajú v Únii.

    (9)

    Rozhodnutím výkonného výboru SCH/Com-ex (98) 21 (14) sa schválili spoločné pravidlá označovania pasov všetkých žiadateľov o udelenie víz pečiatkou ako prostriedku na zabránenie podaniu viacnásobných alebo opakovaných žiadostí o víza tou istou osobou. Uvedené rozhodnutie sa stalo zastaraným po nadobudnutí účinnosti nariadenia (ES) č. 810/2009, ktorým sa stanovil nový súbor pravidiel udeľovania víz a označovania cestovného dokladu žiadateľa pečiatkou.

    (10)

    Rozhodnutím výkonného výboru SCH/Com-ex (98) 37 def. 2 (15) sa zaviedol súbor opatrení zameraných na vytvorenie integrovaného prístupu k zintenzívneniu boja proti nelegálnej migrácii. Uvedené opatrenia nadobudli účinnosť rozhodnutím centrálnej skupiny z 27. októbra 1998 o prijatí opatrení na boj proti nelegálnemu prisťahovalectvu [SCH/C (98) 117]. Uvedené rozhodnutia sa stali zastaranými po nadobudnutí účinnosti nariadenia Rady (ES) č. 377/2004 (16), ktorým sa stanovuje spoločný rámec pre vysielanie styčných dôstojníkov pre prisťahovalectvo do tretích krajín, nariadenia (ES) č. 562/2006, ktorým sa stanovuje súbor spoločných opatrení týkajúcich sa kontroly na vonkajších hraniciach, a rozhodnutia Rady 2009/371/SVV (17), na základe ktorého je Europol poverený osobitnými úlohami súvisiacimi s výmenou informácií vrátane informácií súvisiacich s bojom proti neregulárnej migrácii.

    (11)

    Rozhodnutím výkonného výboru SCH/Com-ex (98) 59 rev. (18) sa stanovil súbor usmernení pre koordinované rozmiestnenie poradcov pre overovanie dokladov v leteckej a námornej preprave a na konzulárnych zastupiteľstvách členských štátov s cieľom posilniť boj proti nelegálnemu prisťahovalectvu. Uvedené rozhodnutie sa stalo zastaraným po nadobudnutí účinnosti nariadenia (ES) č. 377/2004, ktorým sa stanovujú nové pravidlá rozmiestnenia styčných dôstojníkov v tretích krajinách.

    (12)

    Rozhodnutím výkonného výboru SCH/Com-ex (99) 7 rev. 2 (19) sa schválil plán vzájomného vysielania styčných dôstojníkov členských štátov, ktorí majú radiť a pomáhať pri výkone úloh v oblasti bezpečnosti a kontrol na vonkajších hraniciach. Uvedené rozhodnutie sa stalo zastaraným po nadobudnutí účinnosti nariadenia (ES) č. 562/2006 a nariadenia (ES) č. 2007/2004, ktoré spoločne zaviedli nový právny rámec pre spoluprácu medzi členskými štátmi v oblasti kontroly vonkajších hraníc vrátane vysielania styčných dôstojníkov.

    (13)

    Nariadením Rady (ES) č. 189/2008 (20) sa stanovili špecifikácie týkajúce sa určitých skúšok SIS II s cieľom preukázať, že centrálny SIS II, komunikačná infraštruktúra a interakcie medzi centrálnym SIS II a vnútroštátnymi systémami (N.SIS II) fungujú v súlade s technickými požiadavkami a požiadavkami na funkčnosť stanovenými v právnych nástrojoch týkajúcich sa SIS II. Právny účinok uvedeného nariadenia zanikol 9. apríla 2013, keď sa začala prevádzka SIS II.

    (14)

    Z dôvodov právnej istoty a zrozumiteľnosti by sa uvedené zastarané rozhodnutia a nariadenie mali zrušiť.

    (15)

    Keďže cieľ tohto nariadenia, a to zrušenie viacerých zastaraných aktov Únie patriacich do schengenského acquis, nie je možné uspokojivo dosiahnuť na úrovni samotných členských štátov, ale ho možno lepšie dosiahnuť na úrovni Únie, môže Únia prijať opatrenia v súlade so zásadou subsidiarity podľa článku 5 Zmluvy o Európskej únii (Zmluva o EÚ). V súlade so zásadou proporcionality podľa uvedeného článku toto nariadenie neprekračuje rámec nevyhnutný na dosiahnutie tohto cieľa.

    (16)

    V súlade s článkami 1 a 2 Protokolu č. 22 o postavení Dánska, ktorý je pripojený k Zmluve o EÚ a Zmluve o fungovaní Európskej únie, sa Dánsko nezúčastňuje na prijatí tohto nariadenia, nie je ním viazané ani nepodlieha jeho uplatňovaniu. Vzhľadom na to, že toto nariadenie je založené na schengenskom acquis, sa Dánsko v súlade s článkom 4 uvedeného protokolu rozhodne do šiestich mesiacov po rozhodnutí Rady o tomto nariadení, či ho bude transponovať do svojho vnútroštátneho práva.

    (17)

    Toto nariadenie predstavuje vývoj ustanovení schengenského acquis, na ktorom sa Spojené kráľovstvo nezúčastňuje v súlade s rozhodnutím Rady 2000/365/ES (21); Spojené kráľovstvo sa preto nezúčastňuje na jeho prijatí, nie je ním viazané ani nepodlieha jeho uplatňovaniu.

    (18)

    Toto nariadenie predstavuje vývoj ustanovení schengenského acquis, na ktorom sa Írsko nezúčastňuje v súlade s rozhodnutím Rady 2002/192/ES (22); Írsko sa preto nezúčastňuje na jeho prijatí, nie je ním viazané ani nepodlieha jeho uplatňovaniu.

    (19)

    Pokiaľ ide o Island a Nórsko, toto nariadenie predstavuje vývoj ustanovení schengenského acquis v zmysle Dohody uzavretej medzi Radou Európskej únie a Islandskou republikou a Nórskym kráľovstvom o pridružení Islandskej republiky a Nórskeho kráľovstva pri vykonávaní, uplatňovaní a vývoji schengenského acquis  (23), ktoré patria do oblasti uvedenej v článku 1 rozhodnutia Rady 1999/437/ES (24).

    (20)

    Pokiaľ ide o Švajčiarsko, toto nariadenie predstavuje vývoj ustanovení schengenského acquis v zmysle Dohody medzi Európskou úniou, Európskym spoločenstvom a Švajčiarskou konfederáciou o pridružení Švajčiarskej konfederácie k vykonávaniu, uplatňovaniu a vývoju schengenského acquis  (25), ktoré patria do oblasti uvedenej v článku 1 rozhodnutia 1999/437/ES v spojení s článkom 3 rozhodnutí Rady 2008/146/ES (26) a 2008/149/SVV (27).

    (21)

    Pokiaľ ide o Lichtenštajnsko, toto nariadenie predstavuje vývoj ustanovení schengenského acquis v zmysle Protokolu medzi Európskou úniou, Európskym spoločenstvom, Švajčiarskou konfederáciou a Lichtenštajnským kniežatstvom o pristúpení Lichtenštajnského kniežatstva k Dohode medzi Európskou úniou, Európskym spoločenstvom a Švajčiarskou konfederáciou o pridružení Švajčiarskej konfederácie k vykonávaniu, uplatňovaniu a vývoju schengenského acquis  (28), ktoré patria do oblasti uvedenej v článku 1 rozhodnutia 1999/437/ES v spojení s článkom 3 rozhodnutí Rady 2011/349/EÚ (29) a 2011/350/EÚ (30),

    PRIJALI TOTO NARIADENIE:

    Článok 1

    Zrušenie zastaraných aktov

    Zrušujú sa tieto akty:

    rozhodnutie SCH/Com-ex (95) PV 1 rev. (vízová politika),

    rozhodnutie SCH/Com-ex (95) 21 (výmena štatistických informácií),

    rozhodnutie SCH/Com-ex (96) 13 rev. 1 (vydávanie schengenských víz),

    rozhodnutie SCH/Com-ex (97) 39 rev. (dôkazy podľa readmisných dohôd),

    rozhodnutie SCH/Com-ex (98) 1 rev. 2 (jednotky task force),

    rozhodnutie SCH/Com-ex (98) 18 rev. (ťažkosti pri získavaní priepustky),

    rozhodnutie SCH/Com-ex (98) 21 (označovanie pasov pečiatkami),

    rozhodnutie SCH/Com-ex (98) 37 def. 2 (boj proti nelegálnemu prisťahovalectvu),

    rozhodnutie SCH/C (98) 117 (boj proti nelegálnemu prisťahovalectvu),

    rozhodnutie SCH/Com-ex (98) 59 rev. (poradcovia pre overovanie dokladov),

    rozhodnutie SCH/Com-ex (99) 7 Rev. 2 (styční dôstojníci) a

    nariadenie (ES) č. 189/2008 (skúšky SIS II).

    Článok 2

    Nadobudnutie účinnosti

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné v členských štátoch v súlade so zmluvami.

    V Štrasburgu 20. januára 2016

    Za Európsky parlament

    predseda

    M. SCHULZ

    Za Radu

    predseda

    A.G. KOENDERS


    (1)  Pozícia Európskeho parlamentu z 24. novembra 2015 (zatiaľ neuverejnená v úradnom vestníku) a rozhodnutie Rady zo 14. decembra 2015.

    (2)  Rozhodnutie výkonného výboru z 5. mája 1995 o spoločnej vízovej politike. Rozhodnutie sa nachádza v zápisnici zo zasadnutia výkonného výboru v Bruseli z 28. apríla 1995 [SCH/Com-ex (95) PV 1 rev.] (Ú. v. ES L 239, 22.9.2000, s. 175).

    (3)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 810/2009 z 13. júla 2009, ktorým sa ustanovuje vízový kódex Spoločenstva (vízový kódex) (Ú. v. EÚ L 243, 15.9.2009, s. 1).

    (4)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 767/2008 z 9. júla 2008 o vízovom informačnom systéme (VIS) a výmene údajov o krátkodobých vízach medzi členskými štátmi (nariadenie o VIS) (Ú. v. EÚ L 218, 13.8.2008, s. 60).

    (5)  Rozhodnutie výkonného výboru z 20. decembra 1995 o urýchlenej výmene štatistických a špecifických údajov medzi schengenskými štátmi o možných zlyhaniach na vonkajších hraniciach [SCH/Com-ex (95) 21] (Ú. v. ES L 239, 22.9.2000, s. 176).

    (6)  Nariadenie Rady (ES) č. 2007/2004 z 26. októbra 2004 o zriadení Európskej agentúry pre riadenie operačnej spolupráce na vonkajších hraniciach členských štátov Európskej únie (Ú. v. EÚ L 349, 25.11.2004, s. 1).

    (7)  Rozhodnutie výkonného výboru z 27. júna 1996 o zásadách vydávania schengenských víz v súlade s článkom 30 ods. 1 písm. a) Dohovoru, ktorým sa vykonáva Schengenská dohoda [SCH/Com-ex (96) 13 rev. 1] (Ú. v. ES L 239, 22.9.2000, s. 180).

    (8)  Rozhodnutie výkonného výboru z 15. decembra 1997 o hlavných zásadách, ktoré sa týkajú dôkazných prostriedkov a indícií v rámci readmisných dohôd medzi schengenskými štátmi [SCH/Com-ex (97) 39 rev.] (Ú. v. ES L 239, 22.9.2000, s. 188).

    (9)  Nariadenie Rady (ES) č. 343/2003 z 18. februára 2003 ustanovujúce kritériá a mechanizmy na určenie členského štátu zodpovedného za posúdenie žiadosti o azyl podanej štátnym príslušníkom tretej krajiny v jednom z členských štátov (Ú. v. EÚ L 50, 25.2.2003, s. 1).

    (10)  Nariadenie Komisie (ES) č. 1560/2003 z 2. septembra 2003, ktoré ustanovuje podrobné pravidlá na uplatňovanie nariadenia Rady (ES) č. 343/2003 ustanovujúceho kritériá a mechanizmy na určenie členského štátu zodpovedného za posúdenie žiadosti o azyl podanej štátnym príslušníkom tretej krajiny v jednom z členských štátov (Ú. v. EÚ L 222, 5.9.2003, s. 3).

    (11)  Rozhodnutie výkonného výboru z 21. apríla 1998 o činnosti jednotky Task Force [SCH/Com-ex (98) 1 rev. 2] (Ú. v. ES L 239, 22.9.2000, s. 191).

    (12)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 562/2006 z 15. marca 2006, ktorým sa ustanovuje kódex Spoločenstva o pravidlách upravujúcich pohyb osôb cez hranice (Kódex schengenských hraníc) (Ú. v. EÚ L 105, 13.4.2006, s. 1).

    (13)  Rozhodnutie výkonného výboru z 23. júna 1998 o opatreniach, ktoré sa majú prijať vo vzťahu k štátom spôsobujúcim problémy pri vydávaní dokladov požadovaných na vyhostenie zo schengenského územia [SCH/Com-ex (98) 18 rev.] (Ú. v. ES L 239, 22.9.2000, s. 197).

    (14)  Rozhodnutie výkonného výboru z 23. júna 1998 o označovaní pasov žiadateľov o víza pečiatkou [SCH/Com-ex (98) 21] (Ú. v. ES L 239, 22.9.2000, s. 200).

    (15)  Rozhodnutie výkonného výboru z 27. októbra 1998 o prijatí opatrení na boj proti nelegálnemu prisťahovalectvu [SCH/Com-ex (98) 37 def. 2] (Ú. v. ES L 239, 22.9.2000, s. 203).

    (16)  Nariadenie Rady (ES) č. 377/2004 z 19. februára 2004 o vytvorení siete imigračných styčných dôstojníkov (Ú. v. EÚ L 64, 2.3.2004, s. 1).

    (17)  Rozhodnutie Rady 2009/371/SVV zo 6. apríla 2009 o zriadení Európskeho policajného úradu (Europol) (Ú. v. EÚ L 121, 15.5.2009, s. 37).

    (18)  Rozhodnutie výkonného výboru zo 16. decembra 1998 o koordinovanom rozmiestnení poradcov pre overovanie dokladov [SCH/Com-ex (98) 59 rev.] (Ú. v. ES L 239, 22.9.2000, s. 308).

    (19)  Rozhodnutie výkonného výboru z 28. apríla 1999 o styčných úradníkoch [SCH/Com-ex (99) 7 rev. 2) (Ú. v. ES L 239, 22.9.2000, s. 411).

    (20)  Nariadenie Rady (ES) č. 189/2008 z 18. februára 2008 o skúškach Schengenského informačného systému druhej generácie (SIS II) (Ú. v. EÚ L 57, 1.3.2008, s. 1).

    (21)  Rozhodnutie Rady 2000/365/ES z 29. mája 2000, ktoré sa týka požiadavky Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska zúčastňovať sa na niektorých ustanoveniach schengenského acquis (Ú. v. ES L 131, 1.6.2000, s. 43).

    (22)  Rozhodnutie Rady 2002/192/ES z 28. februára 2002 o požiadavke Írska zúčastňovať sa na niektorých ustanoveniach schengenského acquis (Ú. v. ES L 64, 7.3.2002, s. 20).

    (23)  Ú. v. ES L 176, 10.7.1999, s. 36.

    (24)  Rozhodnutie Rady 1999/437/ES zo 17. mája 1999 o určitých vykonávacích predpisoch k Dohode uzavretej medzi Radou Európskej únie a Islandskou republikou a Nórskym kráľovstvom o pridružení Islandskej republiky a Nórskeho kráľovstva pri vykonávaní, uplatňovaní a vývoji schengenského acquis (Ú. v. ES L 176, 10.7.1999, s. 31).

    (25)  Ú. v. EÚ L 53, 27.2.2008, s. 52.

    (26)  Rozhodnutie Rady 2008/146/ES z 28. januára 2008 o uzavretí v mene Európskeho spoločenstva Dohody medzi Európskou úniou, Európskym spoločenstvom a Švajčiarskou konfederáciou o pridružení Švajčiarskej konfederácie k vykonávaniu, uplatňovaniu a vývoju schengenského acquis (Ú. v. EÚ L 53, 27.2.2008, s. 1).

    (27)  Rozhodnutie Rady 2008/149/SVV z 28. januára 2008 o uzavretí v mene Európskej únie Dohody medzi Európskou úniou, Európskym spoločenstvom a Švajčiarskou konfederáciou o pridružení Švajčiarskej konfederácie k vykonávaniu, uplatňovaniu a vývoju schengenského acquis (Ú. v. EÚ L 53, 27.2.2008, s. 50).

    (28)  Ú. v. EÚ L 160, 18.6.2011, s. 21.

    (29)  Rozhodnutie Rady 2011/349/EÚ zo 7. marca 2011 o uzavretí v mene Európskej únie Protokolu medzi Európskou úniou, Európskym spoločenstvom, Švajčiarskou konfederáciou a Lichtenštajnským kniežatstvom o pristúpení Lichtenštajnského kniežatstva k Dohode medzi Európskou úniou, Európskym spoločenstvom a Švajčiarskou konfederáciou o pridružení Švajčiarskej konfederácie k vykonávaniu, uplatňovaniu a vývoju schengenského acquis, ktoré sa vzťahuje najmä na justičnú spoluprácu v trestných veciach a policajnú spoluprácu (Ú. v. EÚ L 160, 18.6.2011, s. 1).

    (30)  Rozhodnutie Rady 2011/350/EÚ zo 7. marca 2011 o uzavretí v mene Európskej únie Protokolu medzi Európskou úniou, Európskym spoločenstvom, Švajčiarskou konfederáciou a Lichtenštajnským kniežatstvom o pristúpení Lichtenštajnského kniežatstva k Dohode medzi Európskou úniou, Európskym spoločenstvom a Švajčiarskou konfederáciou o pridružení Švajčiarskej konfederácie k implementácii, uplatňovaniu a rozvoju schengenského acquis, ktoré sa vzťahuje na zrušenie kontrol na vnútorných hraniciach a pohyb osôb (Ú. v. EÚ L 160, 18.6.2011, s. 19).


    Top