Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008R1274

    Nariadenie Komisie (ES) č. 1274/2008 zo 17. decembra 2008 , ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 1126/2008, ktorým sa prijímajú určité medzinárodné účtovné štandardy v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1606/2002, pokiaľ ide o medzinárodný účtovný štandard (IAS) 1 (Text s významom pre EHP)

    Ú. v. EÚ L 339, 18.12.2008, p. 3–44 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Tento dokument bol uverejnený v osobitnom vydaní (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 15/10/2023; Nepriamo zrušil 32023R1803

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/1274/oj

    18.12.2008   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 339/3


    NARIADENIE KOMISIE (ES) č. 1274/2008

    zo 17. decembra 2008,

    ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 1126/2008, ktorým sa prijímajú určité medzinárodné účtovné štandardy v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1606/2002, pokiaľ ide o medzinárodný účtovný štandard (IAS) 1

    (Text s významom pre EHP)

    KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

    so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

    so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1606/2002 z 19. júla 2002 o uplatňovaní medzinárodných účtovných noriem (1), a najmä na jeho článok 3 ods. 1,

    keďže:

    (1)

    Nariadením Komisie (ES) č. 1126/2008 (2) boli prijaté určité medzinárodné štandardy a interpretácie, ktoré existovali k 15. októbru 2008.

    (2)

    Rada pre medzinárodné účtovné štandardy (IASB) uverejnila 6. septembra 2007 zrevidovaný medzinárodný účtovný štandard (IAS) 1 – Prezentácia účtovnej závierky (ďalej len „zrevidovaný štandard IAS 1“). Zrevidovaným štandardom IAS 1 sa menia a dopĺňajú niektoré požiadavky na prezentáciu účtovnej závierky a za určitých okolností sa požadujú niektoré dodatočné informácie; okrem toho sa ním menia a dopĺňajú aj niektoré ďalšie účtovné štandardy. Zrevidovaným štandardom IAS 1 sa nahrádza medzinárodný účtovný štandard (IAS) 1 – Prezentácia účtovnej závierky, zrevidovaný v roku 2003 v znení zmien a doplnení z roku 2005.

    (3)

    Konzultácia so skupinou expertov (TEG) Európskej poradnej skupiny pre finančné výkazníctvo (EFRAG) potvrdzuje, že zrevidovaný štandard IAS 1 spĺňa technické kritériá na prijatie stanovené v článku 3 ods. 2 nariadenia (ES) č. 1606/2002. V súlade s rozhodnutím Komisie 2006/505/ES zo 14. júla 2006 o zriadení poradnej skupiny pre posudzovanie noriem na účely poskytovania poradenstva Komisii týkajúceho sa objektívnosti a neutrality stanovísk Európskej poradnej skupiny pre finančné výkazníctvo (EFRAG) (3) poradná skupina pre posudzovanie noriem posúdila stanovisko EFRAG-u k schváleniu a informovala Európsku komisiu, že toto stanovisko je vyrovnané a objektívne.

    (4)

    Nariadenie (ES) č. 1126/2008 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť a doplniť.

    (5)

    Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Regulačného výboru pre účtovníctvo,

    PRIJALA TOTO NARIADENIE:

    Článok 1

    V prílohe k nariadeniu (ES) č. 1126/2008 sa medzinárodný účtovný štandard (IAS) 1 – Prezentácia účtovnej závierky (zrevidovaný v roku 2003), zmenený a doplnený v roku 2005, nahrádza medzinárodným účtovným štandardom (IAS) 1 – Prezentácia účtovnej závierky (zrevidovaným v roku 2007), ako sa ustanovuje v prílohe k tomuto nariadeniu.

    Článok 2

    Každá spoločnosť uplatní štandard IAS 1 (zrevidovaný v roku 2007), ako sa ustanovuje v prílohe k tomuto nariadeniu, najneskôr od dátumu začatia svojho prvého rozpočtového roku nasledujúceho po 31. decembri 2008.

    Článok 3

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť tretím dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

    V Bruseli 17. decembra 2008

    Za Komisiu

    Charlie McCREEVY

    člen Komisie


    (1)  Ú. v. ES L 243, 11.9.2002, s. 1.

    (2)  Ú. v. EÚ L 320, 29.11.2008, s. 1.

    (3)  Ú. v. EÚ L 199, 21.7.2006, s. 33.


    PRÍLOHA

    MEDZINÁRODNÉ ÚČTOVNÉ ŠTANDARDY

    IAS 1

    IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (zrevidovaný v roku 2007)

    Reprodukcia povolená v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru. Všetky existujúce práva vyhradené mimo EHP s výnimkou práva reprodukovania na účely osobného použitia alebo iného riadneho zaobchádzania. Ďalšie informácie možno získať od IASB na internetovej adrese: www.iasb.org

    MEDZINÁRODNÝ ÚČTOVNÝ ŠTANDARD

    Prezentácia účtovnej závierky

    CIEĽ

    1

    Týmto štandardom sa predpisujú zásady prezentácie riadnej účtovnej závierky s cieľom zabezpečiť porovnateľnosť s účtovnými závierkami predchádzajúcich období aj s účtovnými závierkami iných účtovných jednotiek. Ustanovujú sa ním všeobecné požiadavky na prezentáciu účtovných závierok, návody týkajúce sa ich štruktúry a minimálne požiadavky na ich obsah.

    ROZSAH PÔSOBNOSTI

    2

    Účtovná jednotka uplatňuje tento štandard pri zostavovaní a prezentácii riadnych účtovných závierok v súlade s medzinárodnými štandardmi finančného výkazníctva (IFRS).

    3

    Ostatné IFRS ustanovujú požiadavky na vykazovanie, oceňovanie a zverejňovanie pri konkrétnych transakciách a iných udalostiach.

    4

    Tento štandard sa nevzťahuje na štruktúru a obsah účtovnej závierky v priebehu účtovného roka v skrátenej štruktúre, ktorá sa pripravuje v súlade s IAS 34 Finančné vykazovanie v priebehu účtovného roka. Na takúto účtovnú závierku sa však vzťahujú odseky 15 až 35. Tento štandard sa vzťahuje rovnako na všetky účtovné jednotky, vrátane tých, ktoré prezentujú konsolidované účtovné závierky, a tých, ktoré prezentujú individuálne účtovné závierky, ako sa vymedzuje v IAS 27 Konsolidovaná a individuálna účtovná závierka.

    5

    V tomto štandarde sa používa terminológia, ktorá je vhodná pre účtovné jednotky zamerané na dosahovanie zisku, vrátane podnikateľských jednotiek verejného sektora. Ak účtovné jednotky vykonávajúce neziskovú činnosť v súkromnom alebo verejnom sektore uplatňujú tento štandard, môžu mať potrebu upraviť opisy použité pri niektorých riadkových položkách v účtovných výkazoch a pri samotných účtovných výkazoch.

    6

    Podobne by mohlo byť potrebné, aby si účtovné jednotky, ktoré nemajú vlastné imanie, ako sa vymedzuje v IAS 32 Finančné nástroje: prezentácia (napr. niektoré podielové fondy), a účtovné jednotky, ktorých základné imanie nie je vlastným imaním (napr. niektoré družstevné jednotky), prispôsobili prezentáciu členských alebo vlastníckych podielov v účtovnej závierke.

    VYMEDZENIE POJMOV

    7

    Ďalej uvedené termíny, ktoré sa používajú v tomto štandarde, majú tieto vymedzené významy:

    Riadna účtovná závierka (ďalej len „účtovná závierka“) je závierka, ktorá spĺňa potreby používateľov, ktorí nie sú v postavení, ktoré im umožňuje požadovať od účtovnej jednotky, aby pripravovala správy prispôsobené ich konkrétnym informačným potrebám.

    Nevykonateľný - uplatnenie požiadavky je nevykonateľné, ak ju účtovná jednotka nemôže uplatniť ani pri vynaložení všetkého primeraného úsilia.

    Medzinárodné štandardy finančného výkazníctva (IFRS) sú štandardy a interpretácie, ktoré zaviedla Rada pre medzinárodné účtovné štandardy (IASB). Patria sem:

    a)

    Medzinárodné štandardy finančného výkazníctva,

    b)

    Medzinárodné účtovné štandardy a

    c)

    Interpretácie vytvorené Výborom pre interpretácie medzinárodného finančného výkazníctva (IFRIC) alebo bývalým Stálym interpretačným výborom (SIC).

    Významný - vynechania alebo chybné uvedenia položiek sú významné, ak by mohli jednotlivo alebo spoločne ovplyvniť ekonomické rozhodnutia používateľov uskutočnené na základe účtovných závierok. Významnosť závisí od veľkosti a povahy vynechania alebo chybného vykázania posudzovaných v konkrétnych podmienkach. Určujúcim faktorom by mohla byť veľkosť alebo povaha položky alebo kombinácia oboch.

    Pri posudzovaní toho, či by vynechanie alebo chybné vykázanie položiek mohli maž vplyv na ekonomické rozhodnutia používateľov, a teda byť významné, je potrebné zvážiť charakteristické črty týchto používateľov. Koncepčný rámec prípravy a prezentácie účtovnej závierky uvádza v odseku 25, že „sa predpokladá, že používatelia majú primerané znalosti o obchodných a ekonomických činnostiach a účtovníctve a sú ochotní študovať informácie s primeranou pozornosťou“. Preto je pri posudzovaní potrebné vziať do úvahy primerané očakávanie, do akej miery by používatelia s takýmito atribútmi mohli byť ovplyvnení pri prijímaní ekonomických rozhodnutí.

    Poznámky obsahujú doplnenie informácií prezentovaných vo výkaze o finančnej situácii, výkaze komplexného výsledku, samostatnom výkaze ziskov a strát (ak je prezentovaný), výkaze zmien vlastného imania a výkaze o peňažných tokoch. V poznámkach sa poskytuje slovný opis alebo rozčlenenie položiek, ktoré sú prezentované v týchto výkazoch, a informácie o položkách, ktoré nespĺňajú kritériá na vykazovanie v uvedených výkazoch.

    Ostatné súčasti komplexného výsledku sa skladajú z výnosov a nákladov (vrátane reklasifikačných úprav), ktoré nie sú vykázané v zisku alebo strate tak, ako sa to vyžaduje alebo umožňuje inými IFRS.

    Medzi ostatné zložky komplexného výsledku patria:

    a)

    zmeny prebytku z precenenia (pozri IAS 16 Nehnuteľnosti, stroje a zariadenia a IAS 38 Nehmotný majetok),

    b)

    aktuárske zisky a straty z programov so stanovenými požitkami vykázané v súlade s odsekom 93A IAS 19 Zamestnanecké požitky,

    c)

    zisky a straty vznikajúce z prepočtu účtovnej závierky prevádzky v zahraničí (pozri IAS 21 Vplyvy zmien kurzov cudzích mien),

    d)

    zisky a straty z opätovného ocenenia finančného majetku k dispozícii na predaj (pozri IAS 39 Finančné nástroje: vykazovanie a oceňovanie,

    e)

    efektívna časť ziskov a strát zo zabezpečovacích nástrojov pri zabezpečovaní peňažných tokov (pozri IAS 39).

    Vlastníci sú držitelia nástrojov klasifikovaných ako vlastné imanie.

    Zisk alebo strata je celkový výnos znížený o náklady nezahŕňajúci zložky ostatných súčastí komplexného výsledku.

    Reklasifikačné úpravy sú hodnoty reklasifikované na zisk alebo stratu v bežnom období, ktoré boli vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku v bežnom období alebo v predchádzajúcich obdobiach.

    Komplexný výsledok celkom je zmena vlastného imania počas obdobia vznikajúca z transakcií a iných udalostí, s výnimkou zmien vyplývajúcich z transakcií s vlastníkmi konajúcimi v rámci svojich právomocí ako vlastníci.

    Do komplexného výsledku celkom patria všetky zložky „zisku alebo straty“ a „ostatné súčasti komplexného výsledku“.

    8

    Aj keď sa v tomto štandarde používajú termíny „ostatné súčasti komplexného výsledku“, „zisk alebo strata“ a „komplexný výsledok celkom“, účtovná jednotka môže používať na opis celkových súm iné termíny, pokiaľ význam zostane jasný. Účtovná jednotka môže napríklad na označenie „zisku alebo straty“ použiť termín „čistý zisk“.

    ÚČTOVNÁ ZÁVIERKA

    Účel účtovnej závierky

    9

    Účtovná závierka je štruktúrovaná prezentácia finančnej situácie a finančnej výkonnosti účtovnej jednotky. Cieľom účtovnej závierky je poskytnúť informácie o finančnej situácii, finančnej výkonnosti a peňažných tokoch účtovnej jednotky, ktoré sú pre široký okruh používateľov užitočné pri prijímaní ekonomických rozhodnutí. V účtovnej závierke sa takisto zobrazujú výsledky dohľadu manažmentu nad zdrojmi, ktoré sú mu zverené. Na dosiahnutie tohto cieľa poskytuje účtovná závierka informácie o týchto položkách účtovnej jednotky:

    a)

    majetok,

    b)

    záväzky,

    c)

    vlastné imanie,

    d)

    výnosy a náklady, vrátane ziskov a strát,

    e)

    vklady vlastníkov a rozdeľovania vlastníkom v rámci ich právomocí ako vlastníkov a

    f)

    peňažné toky.

    Tieto informácie spolu s ďalšími informáciami v poznámkach pomáhajú používateľom účtovnej závierky predvídať budúce peňažné toky účtovnej jednotky, a najmä ich načasovanie a mieru istoty.

    Účtovná závierka v úplnej štruktúre

    10

    Účtovná závierka v úplnej štruktúre obsahuje:

    a)

    výkaz o finančnej situácii ku koncu obdobia,

    b)

    výkaz komplexného výsledku za obdobie,

    c)

    výkaz zmien vlastného imania za obdobie,

    d)

    výkaz o peňažných tokoch za obdobie,

    e)

    poznámky obsahujúce prehľad významných účtovných politík a ďalšie vysvetľujúce informácie a

    f)

    výkaz o finančnej situácii k začiatku najskoršieho porovnávacieho obdobia, keď účtovná jednotka retrospektívne uplatní účtovnú politiku alebo retrospektívne prehodnotí položky vo svojej účtovnej závierke, alebo keď reklasifikuje položky vo svojej účtovnej závierke.

    Účtovná jednotka môže použiť aj názvy výkazov, ktoré sú odlišné od názvov použitých v tomto štandarde.

    11

    Účtovná jednotka prezentuje s rovnakou dôležitosťou všetky súčasti účtovnej závierky v úplnej štruktúre.

    12

    Odsekom 81 sa účtovnej jednotke povoľuje prezentovať zložky zisku alebo straty buď ako súčasť jedného výkazu komplexného výsledku, alebo v samostatnom výkaze ziskov a strát. Keď sa prezentuje výkaz ziskov a strát, je súčasťou účtovnej závierky v úplnej štruktúre a musí sa predkladať bezprostredne pred výkazom komplexného výsledku.

    13

    Mnohé účtovné jednotky prezentujú mimo účtovnej závierky aj finančný prehľad vypracovaný manažmentom, v ktorom sa opisujú a vysvetľujú hlavné črty finančnej výkonnosti a finančnej situácie účtovnej jednotky, ako aj hlavné neistoty, ktorým táto jednotka čelí. Takáto správa môže obsahovať prehľad o:

    a)

    hlavných faktoroch a vplyvoch podmieňujúcich finančnú výkonnosť, vrátane zmien v prostredí, v ktorom účtovná jednotka vykonáva činnosti, o reakcii účtovnej jednotky na tieto zmeny a ich účinkoch, ako aj o investičnej stratégii účtovnej jednotky na udržanie a zlepšenie finančnej výkonnosti, vrátane jej dividendovej politiky,

    b)

    zdrojoch financovania účtovnej jednotky a o cieľovom pomere záväzkov k vlastnému imaniu a

    c)

    zdrojoch účtovnej jednotky, ktoré nie sú vykázané vo výkaze o finančnej situácii v súlade s IFRS.

    14

    Mnohé účtovné jednotky prezentujú mimo účtovnej závierky aj správy a výkazy, ako napríklad správy týkajúce životného prostredia a výkazy o pridanej hodnote, najmä v odvetviach, v ktorých sú faktory životného prostredia významné, a v ktorých sú zamestnanci považovaní za dôležitú skupinu používateľov. Rozsah pôsobnosti IFRS sa na výkazy a správy, ktoré nie sú súčasťou účtovnej závierky, nevzťahuje.

    Všeobecné črty

    Verná prezentácia a súlad s IFRS

    15

    Účtovná závierka musí verne prezentovať finančnú situáciu, finančnú výkonnosť a peňažné toky účtovnej jednotky. Pri vernej prezentácii sa musia vierohodne zobraziť účinky transakcií, iné udalosti a podmienky v súlade s definíciami a kritériami na vykazovanie majetku, záväzkov, výnosov a nákladov, ustanovenými v Koncepčnom rámci. Predpokladá sa, že výsledkom uplatňovania IFRS s prípadným dodatočným zverejnením je účtovná závierka, ktorá podáva verný obraz.

    16

    Účtovná jednotka, ktorej účtovná závierka je v súlade s IFRS, uvedie v poznámkach výslovné a bezvýhradné vyhlásenie o takomto súlade. Účtovná jednotka nesmie uviesť o účtovnej závierke, že je v súlade s IFRS, ak táto závierka nie je v súlade so všetkými požiadavkami IFRS.

    17

    Prakticky za všetkých okolností dosahuje účtovná jednotka vernú prezentáciu súladom s uplatniteľnými požiadavkami IFRS. Pri vernej prezentácii účtovná jednotka takisto musí:

    a)

    vyberať a uplatňovať účtovné politiky v súlade s IAS 8 Účtovné politiky, zmeny v účtovných odhadoch a chyby. V IAS 8 sa ustanovuje poradie dôležitosti usmernení, ktoré manažment zvažuje v prípade, že neexistuje IFRS vzťahujúci sa na konkrétnu položku,

    b)

    prezentovať informácie vrátane účtovných politík spôsobom, ktorý poskytuje relevantné, spoľahlivé, porovnateľné a zrozumiteľné informácie,

    c)

    poskytnúť ďalšie zverejnenia v prípade, že súlad so špecifickými požiadavkami IFRS nie je dostatočný na to, aby umožňoval používateľom pochopiť účinky konkrétnych transakcií, iných udalostí a podmienok finančnej situácie a finančnej výkonnosti účtovnej jednotky.

    18

    Účtovná jednotka nemôže napraviť nevhodné účtovné politiky ani zverejnením použitých účtovných politík, ani poznámkami alebo vysvetľujúcim materiálom.

    19

    Za veľmi výnimočných okolností, pri ktorých manažment dospeje k záveru, že súlad s požiadavkou v IFRS by bol natoľko zavádzajúci, že by bol v rozpore s cieľom účtovnej závierky ustanoveným v Koncepčnom rámci, účtovná jednotka sa odchýli od danej požiadavky spôsobom ustanoveným v odseku 20, ak príslušný regulačný rámec požaduje alebo inak nezakazuje takéto odchýlenie.

    20

    Ak sa účtovná jednotka odchýli od požiadavky IFRS, v súlade s článkom 19 zverejní:

    a)

    že manažment dospel k záveru, že účtovná závierka verne prezentuje finančnú situáciu podniku, finančnú výkonnosť a peňažné toky,

    b)

    že splnila požiadavky príslušných IFRS, s výnimkou odchýlenia sa od určitej požiadavky s cieľom dosiahnuť vernú prezentáciu,

    c)

    názov IFRS, od ktorého sa účtovná jednotka odchýlila, povahu odchýlenia, vrátane postupu, ktorý by sa požadoval IFRS, dôvod, prečo by bol tento postup za daných okolností natoľko zavádzajúci, že by bol v rozpore s cieľom účtovnej závierky ustanoveným v Koncepčnom rámci, a prijatý postup a

    d)

    pre každé prezentované obdobie finančný vplyv odchýlenia na každú položku účtovnej závierky, ktorá by bola vykázaná v súlade s požiadavkou.

    21

    Ak sa účtovná jednotka v predchádzajúcom období odchýlila od požiadavky niektorého IFRS a toto odchýlenie má vplyv na sumy vykazované v účtovnej závierke za bežné obdobie, vykoná zverejnenia ustanovené v odseku 20 písm. c) a d).

    22

    Odsek 21 sa uplatňuje napríklad vtedy, keď sa účtovná jednotka v predchádzajúcom období odchýlila od požiadavky IFRS v súvislosti s ocenením majetku alebo záväzkov a toto odchýlenie má vplyv na ocenenie zmien v majetku a záväzkov vykazovaných v účtovnej závierke za bežné obdobie.

    23

    Za veľmi výnimočných okolností, pri ktorých manažment dospeje k záveru, že súlad s požiadavkou IFRS by bol natoľko zavádzajúci, že by bol v rozpore s cieľom účtovnej závierky ustanoveným v Koncepčnom rámci, ale príslušný regulačný rámec zakazuje odchýliť sa od tejto požiadavky, účtovná jednotka v čo najvyššej možnej miere obmedzí vnímané zavádzajúce aspekty tohto súladu tým, že zverejní:

    a)

    názov predmetného IFRS, povahu požiadavky a dôvod, prečo manažment dospel k záveru, že súlad s touto požiadavkou by bol za daných okolností natoľko zavádzajúci, až by bol v rozpore s cieľom účtovnej závierky ustanoveným v Koncepčnom rámci a

    b)

    pri každom prezentovanom období všetky úpravy jednotlivých položiek v účtovnej závierke, o ktorých manažment rozhodol, že by boli potrebné na dosiahnutie vernej prezentácie.

    24

    Na účely odsekov 19 až 23 je informácia v rozpore s cieľom účtovnej závierky vtedy, keď verne neprezentuje transakcie, iné udalosti a podmienky, ktoré má buď za cieľ prezentovať, alebo by sa od nej mohlo primerane očakávať, že ich bude prezentovať, a v dôsledku toho by pravdepodobne mala vplyv na ekonomické rozhodnutia uskutočňované používateľmi účtovnej závierky. Pri posudzovaní toho, či by súlad s určitou požiadavkou IFRS bol natoľko zavádzajúci, až by bol v rozpore s cieľom účtovnej závierky ustanoveným v Koncepčnom rámci, manažment zvažuje:

    a)

    prečo nie je za daných okolností dosiahnutý cieľ účtovnej závierky a

    b)

    ako sa situácia účtovnej jednotky líši od situácie iných účtovných jednotiek, ktoré dodržiavajú danú požiadavku. Ak iné účtovné jednotky za podobných okolností dodržiavajú danú požiadavku, existuje vyvrátiteľný predpoklad, že dodržanie tejto požiadavky účtovnou jednotkou by nebolo natoľko zavádzajúce, že by bolo v rozpore s cieľom účtovnej závierky ustanoveným v Koncepčnom rámci.

    Nepretržitosť činnosti

    25

    Pri zostavovaní účtovnej závierky manažment posúdi schopnosť účtovnej jednotky udržať nepretržitú činnosť. Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku za predpokladu nepretržitosti činnosti, okrem prípadov, keď manažment buď zamýšľa likvidovať účtovnú jednotku, alebo ukončiť obchodovanie, alebo ak nemá inú reálnu alternatívu, než tak urobiť. Ak si je manažment pri svojom posudzovaní vedomý, že v súvislosti s udalosťami alebo podmienkami existujú významné neistoty, ktoré môžu vniesť významnú pochybnosť o schopnosti účtovnej jednotky udržať nepretržitú činnosť, účtovná jednotka tieto neistoty zverejní. Ak účtovná jednotka nezostavuje účtovnú závierku na základe predpokladu nepretržitosti činnosti podniku, zverejní túto skutočnosť spolu s predpokladmi, z ktorých sa vychádzalo pri zostavovaní účtovnej závierky, a spolu s príčinou, prečo táto účtovná jednotka nie je považovaná za podnik s nepretržitou činnosťou.

    26

    Pri posudzovaní, či je predpoklad nepretržitosti činnosti vhodný, manažment zohľadňuje všetky dostupné informácie o budúcnosti, ktorá nie je ohraničená, ale predstavuje najmenej dvanásť mesiacov od konca obdobia vykazovania. Miera zváženia závisí od skutočností v jednotlivých prípadoch. Keď účtovná jednotka mala v minulosti ziskové prevádzkové činnosti a dobrý prístup k finančným zdrojom, môže aj bez podrobnej analýzy dospieť k záveru, že v účtovníctve je vhodné vychádzať z predpokladu týkajúceho sa nepretržitosti činnosti. V ostatných prípadoch môže manažment považovať za potrebné zvážiť široký rozsah faktorov týkajúcich sa súčasnej a očakávanej ziskovosti, splátkových kalendárov dlhov a potenciálnych zdrojov náhradného financovania predtým, ako získa uistenie o vhodnosti predpokladu týkajúceho sa nepretržitosti činnosti.

    Akruálny princíp účtovníctva

    27

    Účtovná jednotka zostaví svoju účtovnú závierku, s výnimkou údajov o peňažných tokoch, na základe akruálneho princípu účtovníctva.

    28

    Účtovná jednotka vykazuje pri uplatnení akruálneho princípu účtovníctva položky ako majetok, záväzky, vlastné imanie, výnosy a náklady (prvky účtovnej závierky) vtedy, keď vyhovujú definíciám a kritériám vykazovania týchto zložiek v Koncepčnom rámci.

    Významnosť a zoskupovanie

    29

    Účtovná jednotka prezentuje každú významnú triedu podobných položiek samostatne. Účtovná jednotka prezentuje položky odlišnej povahy alebo funkcie samostatne, pokiaľ tieto položky nie sú nevýznamné.

    30

    Účtovná závierka je výsledkom spracovania veľkého množstva transakcií, alebo iných udalostí, ktoré sú zoskupované do tried podľa ich povahy alebo funkcie. Posledným štádiom v procese zoskupovania a klasifikácie je prezentácia súhrnných a klasifikovaných údajov tvoriacich riadkové položky v účtovnej závierke. Ak riadková položka nie je významná samostatne, je zoskupená s inými položkami buď v týchto výkazoch, alebo v poznámkach. Položka, ktorá nie je dostatočne významná na samostatnú prezentáciu v týchto výkazoch, sa môže samostatne prezentovať v poznámkach.

    31

    Účtovná jednotka nemusí poskytnúť konkrétne zverejnenie, ktoré požaduje IFRS, ak informácia nie je významná.

    Kompenzovanie

    32

    Účtovná jednotka nekompenzuje majetok a záväzky alebo výnosy a náklady, pokiaľ to nepožaduje alebo nepovoľuje IFRS.

    33

    Účtovná jednotka vykazuje majetok aj záväzky, ako aj výnosy a náklady, samostatne. Kompenzovanie vo výkaze komplexného výsledku alebo vo výkaze o finančnej situácii alebo v samostatnom výkaze ziskov a strát (ak je prezentovaný), s výnimkou prípadov, keď sa do kompenzovania premieta podstata danej transakcie alebo udalosti, znižuje schopnosť používateľov porozumieť transakciám, iným udalostiam a podmienkam, ktoré nastali, a posúdiť budúce peňažné toky účtovnej jednotky. Oceňovanie majetku v hodnote zníženej o opravné položky, napríklad opravné položky k zastaraným zásobám a k pochybným pohľadávkam, neznamená kompenzovanie.

    34

    V IAS 18 Výnosy sa vymedzuje pojem výnos a požaduje sa, aby ho účtovná jednotka oceňovala reálnou hodnotou so zreteľom na prijaté alebo očakávané plnenia, pričom zohľadní všetky obchodné zľavy a množstvové rabaty poskytnuté účtovnou jednotkou. Účtovná jednotka vykonáva v rámci svojej bežnej činnosti iné transakcie, ktorými sa nevytvárajú výnosy, ale vyplývajú z hlavných výnosových činností. Účtovná jednotka prezentuje výsledky takýchto transakcií ako kompenzovanie výnosov a súvisiacich nákladov vzniknutých z tej istej transakcie, keď sa do tejto prezentácie premieta podstata danej transakcie alebo inej udalosti. Napríklad:

    a)

    účtovná jednotka prezentuje zisky a straty z vyradenia dlhodobého majetku vrátane investícií a krátkodobého majetku tak, že od tržieb z vyradenia odpočíta účtovnú hodnotu majetku a náklady súvisiace s predajom, a

    b)

    výdavky spojené s rezervou, ktorá je vykazovaná v súlade s IAS 37 Rezervy, podmienené záväzky a podmienené aktíva, a uhradené na základe zmluvnej dohody s treťou stranou (napríklad dodávateľská záručná zmluva), môže účtovná jednotka kompenzovať vzhľadom na príslušnú úhradu.

    35

    Okrem toho účtovná jednotka vykazuje zisky a straty vznikajúce zo skupiny podobných transakcií na čistom základe, napríklad kurzové zisky a straty alebo zisky a straty z finančných nástrojov držaných na obchodovanie. Účtovná jednotka však takéto zisky a straty prezentuje samostatne, ak sú významné.

    Frekvencia vykazovania

    36

    Účtovná jednotka prezentuje účtovnú závierku v úplnej štruktúre (vrátane porovnávacích informácií) najmenej raz ročne. Ak účtovná jednotka zmení koniec svojho obdobia vykazovania a prezentuje účtovnú závierku za obdobie dlhšie alebo kratšie ako jeden rok, zverejní popri období, ktoré je predmetom účtovnej závierky, aj tieto informácie:

    a)

    dôvod na uplatňovanie dlhšieho alebo kratšieho obdobia, a

    b)

    skutočnosť, že sumy prezentované v účtovnej závierke nie sú úplne porovnateľné.

    37

    Účtovná jednotka spravidla zostavuje účtovnú závierku konzistentne za obdobie jedného roka. Niektoré účtovné jednotky však z praktických dôvodov dávajú prednosť vykazovaniu napríklad za obdobie 52 týždňov. Tento štandard nebráni použiť takýto postup.

    Porovnávacie informácie

    38

    S výnimkou prípadov, keď IFRS povoľuje alebo požaduje inak, účtovná jednotka ku všetkým sumám vykazovaným v účtovnej závierke za bežné obdobie zverejňuje porovnávacie informácie za predchádzajúce obdobie. Ak je to relevantné so zreteľom na zrozumiteľnosť účtovnej závierky za bežné obdobie, účtovná jednotka uvádza k slovným a opisným informáciám porovnávacie informácie.

    39

    Účtovná jednotka, ktorá zverejňuje porovnávacie informácie, prezentuje aspoň dva výkazy o finančnej situácii, dva výkazy zo všetkých ostatných výkazov a súvisiace poznámky. Ak účtovná jednotka uplatňuje niektorú účtovnú politiku retrospektívne alebo vykonáva nejakú retrospektívnu zmenu vykazovania položiek vo svojej účtovnej závierke, alebo ak reklasifikuje položky vo svojej účtovnej závierke, musí prezentovať aspoň tri výkazy o finančnej situácii, dva výkazy zo všetkých ostatných výkazov a súvisiace poznámky. Účtovná jednotka prezentuje výkazy o finančnej situácii:

    a)

    ku koncu bežného obdobia,

    b)

    ku koncu predchádzajúceho obdobia (ktoré je rovnaké ako začiatok bežného obdobia) a

    c)

    k začiatku najskoršieho porovnávacieho obdobia.

    40

    V niektorých prípadoch sú popisné informácie poskytnuté v účtovnej závierke za predchádzajúce obdobie (obdobia) naďalej relevantné aj pre bežné obdobie. Napríklad účtovná jednotka v bežnom období zverejňuje podrobnosti o právnom spore, ktorého výsledok bol k poslednému dňu bezprostredne predchádzajúceho obdobia vykazovania neistý a zatiaľ nie je vyriešený. Používatelia majú úžitok z informácie, že ku koncu bezprostredne predchádzajúceho obdobia vykazovania existovala takáto neistota, a o krokoch, ktoré sa počas tohto obdobia uskutočnili na odstránenie tejto neistoty.

    41

    Ak účtovná jednotka zmení spôsob prezentácie alebo klasifikácie položiek účtovnej závierky, musí reklasifikovať porovnávacie sumy, okrem prípadov, keď je reklasifikácia neuskutočniteľná. Keď účtovná jednotka reklasifikuje porovnávacie sumy, je povinná zverejniť:

    a)

    povahu reklasifikácie,

    b)

    sumu každej položky alebo triedy položiek, ktoré sú predmetom reklasifikácie, a

    c)

    dôvod na reklasifikáciu.

    42

    Keď je reklasifikácia porovnávacích súm neuskutočniteľná, účtovná jednotka zverejní:

    a)

    dôvod nereklasifikácie súm a

    b)

    povahu úprav, ktoré by sa boli uskutočnili, ak by sumy boli bývali reklasifikované.

    43

    Zvýšenie vzájomnej porovnateľnosti informácií medzi jednotlivými obdobiami pomáha používateľom pri prijímaní ekonomických rozhodnutí, a to predovšetkým tak, že umožňuje posúdiť trendy vo finančných informáciách na prediktívne účely. Za určitých okolností je reklasifikácia porovnávacích informácií za určité predchádzajúce obdobie na účely dosiahnutia porovnateľnosti s bežným obdobím nevykonateľná. Napríklad účtovná jednotka možno nezhromaždila údaje za minulé obdobie (obdobia) spôsobom, ktorý umožňuje ich reklasifikáciu, a uskutočnenie opätovného vytvorenia informácií by mohlo byť neuskutočniteľné.

    44

    V IAS 8 sa ustanovujú úpravy porovnávacích informácií, ktoré sa požadujú, keď účtovná jednotka zmení účtovnú politiku alebo opraví chybu.

    Konzistentnosť prezentácie

    45

    Účtovná jednotka zachováva prezentáciu a klasifikáciu položiek účtovnej závierky medzi jednotlivými obdobiami, s výnimkou týchto prípadov:

    a)

    na základe významnej zmeny v povahe prevádzkových činností účtovnej jednotky alebo preverenia účtovnej závierky je zrejmé, že vzhľadom na kritériá IAS 8 týkajúce sa výberu a uplatňovania účtovných politík by bol vhodnejší iný spôsob prezentácie alebo klasifikácie, alebo

    b)

    IFRS požaduje zmenu spôsobu prezentácie.

    46

    Napríklad potreba prezentovať účtovnú závierku odlišne môže vyplynúť z významného nadobudnutia alebo vyradenia alebo z preverenia prezentácie účtovnej závierky. Účtovná jednotka zmení spôsob prezentácie účtovnej závierky iba vtedy, ak zmenená prezentácia poskytuje informácie, ktoré sú spoľahlivé a relevantnejšie pre používateľov účtovnej závierky, a je pravdepodobné, že v revidovanej štruktúre sa bude pokračovať, aby sa nenarušila porovnateľnosť. Pri uskutočňovaní takýchto zmien v prezentácii účtovná jednotka vykoná reklasifikáciu porovnávacích informácií v súlade s odsekmi 41 a 42.

    ŠTRUKTÚRA A OBSAH

    Úvod

    47

    V tomto štandarde sa požadujú konkrétne zverejnenia vo výkaze o finančnej situácii alebo vo výkaze komplexného výsledku v samostatnom výkaze ziskov a strát (ak je prezentovaný), alebo vo výkaze zmien vlastného imania a požaduje sa zverejniť ďalšie riadkové položky buď v týchto výkazoch, alebo v poznámkach. V IAS 7 Výkaz o peňažných tokoch sa ustanovujú požiadavky na prezentáciu informácií o peňažných tokoch.

    48

    V tomto štandarde sa termín „zverejnenie“ niekedy používa v širokom význame, pričom zahŕňa položky prezentované v účtovnej závierke. Zverejnenia sa požadujú aj ďalšími IFRS. Ak nie je v tomto alebo inom IFRS uvedené inak, tieto zverejnenia sa môžu vykonať v účtovnej závierke.

    Identifikácia účtovnej závierky

    49

    Účtovná jednotka zreteľne identifikuje účtovnú závierku a odlišuje ju od ostatných informácií v rámci toho istého uverejneného dokumentu.

    50

    IFRS sa uplatňujú iba pri účtovnej závierke, a teda sa nemusia vzťahovať na iné informácie prezentované vo výročnej správe, v predpísanej dokumentácii alebo v inom dokumente. Preto dôležité, aby používatelia dokázali odlíšiť informácie, ktoré sa pripravujú podľa IFRS, od ostatných informácií, ktoré môžu byť užitočné pre používateľov, ale nie sú predmetom týchto požiadaviek.

    51

    Účtovná jednotka zreteľne identifikuje každý výkaz účtovnej závierky a poznámky. Účtovná jednotka okrem toho zvýrazní ďalej uvedené informácie a v prípade potreby ich zopakuje, ak je to potrebné na zrozumiteľnosť prezentovaných informácií:

    a)

    názov vykazujúcej účtovnej jednotky alebo iné identifikačné údaje a prípadné zmeny týchto informácií od konca predchádzajúceho obdobia vykazovania,

    b)

    či ide o účtovnú závierku individuálnej účtovnej jednotky alebo skupiny účtovných jednotiek,

    c)

    dátum konca obdobia vykazovania alebo obdobia, ktorého sa týkajú výkazy účtovnej závierky alebo poznámky,

    d)

    prezentačná mena v zmysle definície uvedenej v IAS 21 a

    e)

    úroveň zaokrúhľovania používaný pri prezentácii súm v účtovnej závierke.

    52

    Účtovná jednotka spĺňa požiadavky uvedené v odseku 51 prezentovaním príslušných záhlaví strán, výkazov, poznámok, stĺpcov a podobne. Pri určovaní najlepšieho spôsobu prezentácie takýchto informácií je potrebné použiť úsudok. Napríklad keď účtovná jednotka prezentuje účtovnú závierku v elektronickej podobe, nie vždy používa samostatné strany; účtovná jednotka potom prezentuje prv uvedené položky, aby sa zabezpečilo správne pochopenie informácií obsiahnutých v účtovnej závierke.

    53

    Účtovná jednotka často dosiahne lepšiu zrozumiteľnosť účtovnej závierky tým, že informácie prezentuje v tisícoch alebo miliónoch jednotiek prezentačnej meny. To je prijateľné, pokiaľ účtovná jednotka zverejní stupeň zaokrúhľovania a nevynechá významné informácie.

    Výkaz o finančnej situácii

    Informácie, ktoré sa majú prezentovať vo výkaze o finančnej situácii

    54

    Výkaz o finančnej situácii obsahuje aspoň riadkové položky, ktoré prezentujú tieto sumy:

    a)

    nehnuteľnosti, stroje a zariadenia,

    b)

    investičný nehnuteľný majetok,

    c)

    nehmotný majetok,

    d)

    finančný majetok [s výnimkou súm uvedených v písm. e), h) a i)],

    e)

    investície účtované s použitím metódy vlastného imania,

    f)

    biologický majetok,

    g)

    zásoby,

    h)

    obchodné a iné pohľadávky,

    i)

    peniaze a peňažné ekvivalenty,

    j)

    suma majetku klasifikovaného ako majetok držaný na predaj a majetok zahrnutý do skupín na vyradenie, klasifikovaných ako držaných na predaj v súlade s IFRS 5 Dlhodobý majetok držaný na predaj a ukončené činnosti,

    k)

    obchodné a iné záväzky,

    l)

    rezervy,

    m)

    finančné záväzky [s výnimkou súm uvedených v písm. k) a l)],

    n)

    záväzky a pohľadávky zo splatnej dane v zmysle definície uvedenej v IAS 12 Dane z príjmov,

    o)

    odložené daňové záväzky a odložené daňové pohľadávky v zmysle definície uvedenej v IAS 12,

    p)

    záväzky obsiahnuté v skupinách na vyradenie klasifikovaných ako držaných na predaj v súlade s IFRS 5,

    q)

    menšinový podiel prezentovaný v rámci vlastného imania a

    r)

    upísané základné imanie a fondy priraditeľné vlastníkom materskej spoločnosti.

    55

    Účtovná jednotka prezentuje vo výkaze o finančnej situácii dodatočné riadkové položky, záhlavia a medzisúčty vtedy, ak takáto prezentácia napomáha pochopiť finančnú situáciu účtovnej jednotky.

    56

    Ak účtovná jednotka prezentuje vo výkaze o finančnej situácii krátkodobý a dlhodobý majetok, ako aj krátkodobé a dlhodobé záväzky, ako oddelené klasifikácie, medzi krátkodobý majetok (záväzky) nemožno zaradiť odložené daňové pohľadávky (záväzky).

    57

    V tomto štandarde sa nepredpisuje poradie alebo forma, v ktorej účtovná jednotka prezentuje položky. V odseku 54 sa iba poskytuje zoznam položiek, ktoré sú povahou alebo funkciou dostatočne odlišné na to, aby sa mohli vo výkaze o finančnej situácii prezentovať samostatne Okrem toho:

    a)

    riadkové položky sa zahrnú vtedy, keď je veľkosť, charakter alebo funkcia položky alebo zoskupenia podobných položiek taká, že vzhľadom na pochopenie finančnej situácie účtovnej jednotky je významná samostatná prezentácia, a

    b)

    použité opisy a zoradenie položiek alebo zoskupenia podobných položiek možno zmeniť podľa povahy účtovnej jednotky a jej transakcií tak, aby poskytovali informácie, ktoré sú významné vzhľadom na pochopenie finančnej pozície účtovnej jednotky. Napríklad finančná inštitúcia môže zmeniť a doplniť vyššie uvedené opisy s cieľom poskytnúť informácie, ktoré sú významné vzhľadom na činnosti finančnej inštitúcie.

    58

    Účtovná jednotka si vytvára úsudok o tom, či sa dodatočné položky majú prezentovať samostatne na základe posúdenia:

    a)

    povahy a likvidity majetku,

    b)

    funkcie majetku v rámci účtovnej jednotky, a

    c)

    súm, povahy a načasovania záväzkov.

    59

    Používanie rôznych oceňovacích základov pre rôzne triedy majetku poukazuje na rôznosť ich povahy alebo funkcie, a preto ich účtovná jednotka prezentuje ako samostatné riadkové položky. Napríklad rôzne triedy nehnuteľností, strojov a zariadení možno v súlade s IAS 16 účtovať v obstarávacej cene alebo hodnote po precenení.

    Rozlišovanie medzi krátkodobosťou a dlhodobosťou

    60

    V súlade s odsekmi 66 až 76 účtovná jednotka prezentuje vo výkaze o finančnej situácii krátkodobý a dlhodobý majetok, ako aj krátkodobé a dlhodobé záväzky ako oddelené klasifikácie, s výnimkou prípadov, keď prezentácia podľa likvidity poskytuje spoľahlivé a relevantnejšie informácie. Keď sa uplatňuje táto výnimka, účtovná jednotka prezentuje všetok majetok a záväzky v poradí ich likvidity.

    61

    Bez ohľadu na zvolenú metódu prezentácie účtovná jednotka zverejní očakávanú sumu, ktorá sa má spätne získať alebo vysporiadať po viac ako dvanástich mesiacoch pri každej riadkovej položke majetku a záväzkov obsahujúcej kombináciu súm, ktoré sa majú spätne získať alebo splatiť:

    a)

    najviac do dvanástich mesiacov po období vykazovania a

    b)

    po viac ako dvanástich mesiacoch po období vykazovania.

    62

    Ak účtovná jednotka dodáva tovar alebo služby v rámci jasne identifikovateľného prevádzkového cyklu, poskytuje oddelená klasifikácia krátkodobého a dlhodobého majetku a záväzkov vo výkaze o finančnej situácii užitočné informácie rozlíšením majetku v zostatkovej hodnote, ktorý je sústavne v obehu v podobe pracovného kapitálu, od toho, ktorý účtovná jednotka využíva vo svojich dlhodobých činnostiach. Tým sa takisto zvýrazní majetok, ktorého realizácia sa očakáva v rámci bežného prevádzkového cyklu, a záväzky, ktoré sú splatné v rámci toho istého obdobia.

    63

    V prípade niektorých účtovných jednotiek, ako sú napríklad finančné inštitúcie, poskytuje prezentácia majetku a záväzkov vo vzostupnom alebo zostupnom poradí ich likvidity spoľahlivé a vhodnejšie informácie, ako prezentácia podľa krátkodobosti/dlhodobosti, pretože účtovná jednotka nedodáva tovar alebo služby v rámci jasne identifikovateľného prevádzkového cyklu.

    64

    Účtovná jednotka môže pri uplatňovaní odseku 60 prezentovať niektoré zo svojich majetkov a záväzkov s použitím klasifikácie na krátkodobé/dlhodobé a iné v poradí ich likvidity, ak sa tým poskytnú spoľahlivé a relevantnejšie informácie. Keď účtovná jednotka vykonáva rôznorodú činnosť, mohla by vzniknúť potreba použiť kombinovaný spôsob prezentácie.

    65

    Informácie o očakávaných termínoch realizácie majetku a záväzkov sú užitočné pri posudzovaní likvidity a solventnosti účtovnej jednotky. IFRS 7 Finančné nástroje: zverejňovanie požaduje zverejňovať dátumy splatnosti finančného majetku a finančných záväzkov. Finančný majetok zahŕňa obchodné a ostatné pohľadávky, a finančné záväzky zahŕňajú obchodné a ostatné záväzky. Užitočné sú aj informácie o očakávaných termínoch návratnosti nepeňažného majetku, ako sú napríklad zásoby a očakávaný dátum splatnosti pre záväzky, ako sú napríklad rezervy, či už sa tento majetok a záväzky klasifikujú ako krátkodobé alebo dlhodobé. Účtovná jednotka napríklad zverejní množstvo zásob, ktorých návratnosť sa očakáva za viac ako dvanásť mesiacov po období vykazovania.

    Krátkodobý majetok

    66

    Účtovná jednotka klasifikuje majetok ako krátkodobý, keď:

    a)

    očakáva realizáciu majetku, alebo ho zamýšľa predať alebo spotrebovať, v rámci svojho bežného prevádzkového cyklu,

    b)

    majetok drží primárne na účely obchodovania,

    c)

    očakáva realizáciu majetku do dvanástich mesiacov po období vykazovania alebo

    d)

    majetok predstavuje peniaze alebo peňažný ekvivalent (ako sa definuje v IAS 7), s výnimkou prípadu, keď je zamedzené výmene majetku alebo jeho použitiu na splatenie záväzku počas najmenej dvanástich mesiacov po období vykazovania.

    Účtovná jednotka klasifikuje všetok ostatný majetok ako dlhodobý.

    67

    V tomto štandarde sa používa termín „dlhodobý“ na označenie hmotného, nehmotného a finančného majetku dlhodobej povahy. Nezakazuje sa ním používanie alternatívnych označení, pokiaľ je jasný ich význam.

    68

    Prevádzkový cyklus účtovnej jednotky je čas medzi obstaraním majetku na účely jeho spracovania a jeho realizáciou v podobe peňazí alebo peňažných ekvivalentov. Ak bežný prevádzkový cyklus účtovnej jednotky nie je jasne identifikovateľný, predpokladá sa, že jeho dĺžka je dvanásť mesiacov. Krátkodobý majetok zahŕňa aktíva (ako sú zásoby a obchodné pohľadávky), ktoré sú predané, spotrebované alebo realizované v rámci bežného prevádzkového cyklu, a to aj vtedy, keď sa neočakáva ich realizácia v lehote dvanástich mesiacov po období vykazovania. Krátkodobý majetok takisto zahŕňa majetok primárne držaný na účely obchodovania (finančný majetok v rámci tejto kategórie sa klasifikuje ako držaný na obchodovanie v súlade s IAS 39) a krátkodobú časť dlhodobého finančného majetku.

    Krátkodobé záväzky

    69

    Účtovná jednotka klasifikuje záväzok ako krátkodobý, keď:

    a)

    očakáva, že záväzok vysporiada v rámci svojho bežného prevádzkového cyklu,

    b)

    záväzok drží primárne na účely obchodovania,

    c)

    záväzok je splatný do dvanástich mesiacov po období vykazovania alebo

    d)

    účtovná jednotka nemá počas obdobia najmenej dvanástich mesiacov po období vykazovania bezvýhradné právo odložiť splatenie záväzku.

    Účtovná jednotka klasifikuje všetky ostatné záväzky ako dlhodobé.

    70

    Niektoré krátkodobé záväzky, ako napríklad obchodné záväzky a časť časového rozlíšenia nákladov na zamestnancov a na ostatné prevádzkové náklady, tvoria súčasť pracovného kapitálu využívaného v bežnom prevádzkovom cykle účtovnej jednotky. Účtovná jednotka klasifikuje takéto prevádzkové položky ako krátkodobé záväzky, a to aj vtedy, ak sú splatné viac ako dvanásť mesiacov po období vykazovania. Taký istý bežný prevádzkový cyklus sa uplatňuje pri klasifikácii majetku a záväzkov účtovnej jednotky. Ak bežný prevádzkový cyklus účtovnej jednotky nie je jasne identifikovateľný, predpokladá sa, že jeho dĺžka je dvanásť mesiacov.

    71

    Ostatné krátkodobé záväzky sa neuhrádzajú v rámci bežného prevádzkového cyklu, ale sú splatné do dvanástich mesiacov po období vykazovania, alebo sú primárne držané na účel obchodovania. Ako príklady možno uviesť finančné záväzky, ktoré sa v súlade s IAS 39 klasifikujú ako držané na obchodovanie, kontokorentné úvery a krátkodobú časť dlhodobých finančných záväzkov, splatné dividendy, dane z príjmov a iné neobchodné záväzky. Finančné záväzky, ktoré poskytujú financovanie na dlhodobom základe (t. j. nie sú súčasťou pracovného kapitálu používaného v bežnom prevádzkovom cykle účtovnej jednotky) a ktoré nie sú splatné skôr, ako dvanásť mesiacov po období vykazovania, predstavujú dlhodobé záväzky, s výhradou odsekov 74 a 75.

    72

    Účtovná jednotka klasifikuje svoje finančné záväzky ako krátkodobé vtedy, keď sú splatné do dvanástich mesiacov po období vykazovania, a to aj vtedy, keď:

    a)

    ich pôvodná lehota bola dlhšia ako dvanásť mesiacov a

    b)

    ak je dohoda o refinancovaní alebo úprave splatností platieb na dlhodobom základe uzavretá po období vykazovania a pred schválením účtovnej závierky na zverejnenie.

    73

    Ak účtovná jednotka plánuje, a v rámci existujúceho úveru má právo vlastnej úvahy, rozhodnúť o refinancovaní alebo posunutí splatnosti záväzku najmenej o dvanásť mesiacov po období vykazovania, klasifikuje tento záväzok ako dlhodobý a to aj vtedy, ak by bol inak splatný v kratšej lehote. Ak však rozhodnutie o refinancovaní alebo posunutí splatnosti záväzku (napríklad neexistuje dohoda o refinancovaní) nezávisí od vlastnej úvahy, účtovná jednotka nezohľadňuje možnosť refinancovania záväzku a klasifikuje záväzok ako krátkodobý.

    74

    Ak účtovná jednotka poruší ustanovenie zmluvy o dlhodobom úvere ku koncu obdobia vykazovania alebo pred ním, čo spôsobí, že sa záväzok stane splatným na požiadanie, tento záväzok klasifikuje ako krátkodobý, a to aj vtedy, ak veriteľ po období vykazovania a pred schválením účtovnej závierky na zverejnenie súhlasil, že nebude vyžadovať úhradu v dôsledku porušenia zmluvy. Účtovná jednotka klasifikuje takýto záväzok ako krátkodobý preto, že nemá ku koncu obdobia vykazovania bezvýhradné právo odložiť jeho vysporiadanie najmenej o dvanásť mesiacov od tohto dátumu.

    75

    Účtovná jednotka však klasifikuje záväzok ako dlhodobý, ak veriteľ do konca obdobia vykazovania súhlasil s poskytnutím lehoty odkladu končiacej sa najmenej dvanásť mesiacov po období vykazovania, v rámci ktorej účtovná jednotka môže napraviť porušenie zmluvy a počas ktorej veriteľ nemôže žiadať okamžité splatenie.

    76

    Ak v súvislosti s úvermi, ktoré sú klasifikované ako krátkodobé záväzky, dôjde medzi koncom obdobia vykazovania a dátumom, kedy je účtovná závierka schválená na zverejnenie, k ďalej uvedeným udalostiam, tieto udalosti sa zverejňujú ako udalosti nevyžadujúce si úpravu v súlade s IAS 10 Udalosti po súvahovom dni:

    a)

    refinancovanie na dlhodobom základe,

    b)

    náprava porušenia zmluvy o dlhodobom úvere a

    c)

    poskytnutie obdobia odkladu veriteľom na nápravu porušenia zmluvy o dlhodobom úvere, pričom toto obdobie sa končí najmenej dvanásť mesiacov po období vykazovania.

    Informácie, ktoré sa majú prezentovať buď vo výkaze o finančnej situácii, alebo v poznámkach

    77

    Účtovná jednotka zverejní, či už vo výkaze o finančnej situácii alebo v poznámkach, ďalšie čiastkové klasifikácie prezentovaných riadkových položiek klasifikovaných spôsobom zodpovedajúcim činnostiam účtovnej jednotky.

    78

    Podrobnosti uvedené v užšej klasifikácii závisia od požiadaviek IFRS a od veľkosti, povahy a funkcie príslušných súm. Účtovná jednotka pri rozhodovaní o základe pre čiastkovú klasifikáciu vychádza takisto z faktorov uvedených v odseku 58. Zverejnenia sú pre každú položku rôzne, napríklad:

    a)

    položky nehnuteľností, strojov a zariadení sa rozčleňujú do tried v súlade s IAS 16,

    b)

    pohľadávky sa rozčleňujú na sumy pohľadávok od obchodných zákazníkov, pohľadávky od spriaznených osôb, preddavky a ostatné sumy,

    c)

    zásoby sa rozčleňujú v súlade s IAS 2 Zásoby do tried ako sú tovar, výrobné dodávky, materiál, nedokončená výroba a hotové výrobky,

    d)

    rezervy sa rozčleňujú na rezervy na zamestnanecké požitky a ostatné položky a

    e)

    vlastné imanie a fondy sa rozčleňujú do rôznych tried, ako sú splatený kapitál, emisné ážio a rezervné fondy.

    79

    Účtovná jednotka zverejní buď vo výkaze o finančnej situácii, alebo vo výkaze o zmenách vo vlastnom imaní alebo v poznámkach tieto informácie:

    a)

    pre každú triedu základného imania:

    (i)

    počet schválených akcií;

    (ii)

    počet akcií emitovaných a splatených úplne a emitovaných, ale splatených neúplne;

    (iii)

    nominálnu hodnotu akcie, alebo skutočnosť, že akcie nemajú nominálnu hodnotu;

    (iv)

    zosúhlasenie počtu nesplatených akcií na začiatku obdobia a na jeho konci;

    (v)

    práva, prednostné práva a obmedzenia, vzťahujúce sa na danú triedu, vrátane obmedzení na rozdelenie dividend a vyplatenie kapitálu;

    (vi)

    akcie v účtovnej jednotke, ktoré má v držbe účtovná jednotka alebo jej dcérske spoločnosti alebo pridružené podniky; a

    (vii)

    akcie rezervované na emisiu podľa opcií a zmlúv o predaji akcií, vrátane termínov a súm; a

    b)

    opis povahy a účelu každého fondu v rámci vlastného imania.

    80

    Účtovná jednotka bez základného imania, ako napríklad partnerstvo alebo trast, zverejní informácie rovnocenné s tými, ktoré požaduje odsek 79 písm. a), zobrazujúce zmeny počas obdobia v jednotlivých kategóriách podielov na vlastnom imaní, a takisto práva, prednostné práva a obmedzenia súvisiace s jednotlivými kategóriami podielov na vlastnom imaní.

    Výkaz komplexného výsledku

    81

    Účtovná jednotka prezentuje všetky položky výnosov a nákladov, ktoré boli vykázané za dané obdobie:

    a)

    v jedinom výkaze komplexného výsledku alebo

    b)

    v dvoch výkazoch: vo výkaze zobrazujúcom zložky zisku alebo straty (samostatný výkaz ziskov a strát) a v druhom výkaze, ktorý sa začína ziskom alebo stratou a uvedené sú v ňom ostatné zložky komplexného výsledku (výkaz komplexného výsledku).

    Informácie, ktoré sa majú prezentovať vo výkaze komplexného výsledku

    82

    Do výkazu komplexného výsledku sa zahrnú aspoň riadkové položky, ktoré za dané obdobie prezentujú tieto sumy:

    a)

    výnos,

    b)

    finančné náklady,

    c)

    podiel na zisku alebo strate pridružených podnikov a spoločných podnikov zaúčtovaný s použitím metódy vlastného imania,

    d)

    daňové náklady,

    e)

    jediná suma zahŕňajúca súčet:

    (i)

    zisku alebo straty z ukončených činností po zdanení a

    (ii)

    zisku alebo straty po zdanení, vykázaného pri ocenení reálnou hodnotou zníženou o náklady na predaj, alebo pri vyradení aktív alebo skupiny (skupín) na vyradenie predstavujúcich ukončenú činnosť;

    f)

    zisk alebo strata,

    g)

    každá zložka ostatných súčastí komplexného výsledku klasifikovaná podľa povahy [s výnimkou súm uvedených v písmene h)],

    h)

    podiel na ostatných súčastiach komplexného výsledku pridružených podnikov a spoločných podnikov účtovaný s použitím metódy vlastného imania a

    i)

    komplexný výsledok celkom.

    83

    Účtovná jednotka zverejňuje vo výkaze komplexného výsledku ako rozdelenie zisku alebo straty za obdobie tieto položky:

    a)

    zisk alebo stratu za obdobie priraditeľné:

    (i)

    menšinovému podielu a

    (ii)

    vlastníkom materskej spoločnosti.

    b)

    celkový komplexný výsledok za obdobie priraditeľný:

    (i)

    menšinovému podielu a

    (ii)

    vlastníkom materskej spoločnosti.

    84

    Účtovná jednotka môže riadkové položky uvedené v odseku 82 písm. a) až f) a zverejnenia uvedené v odseku 83 písm. a) prezentovať v samostatnom výkaze ziskov a strát (pozri odsek 81).

    85

    Účtovná jednotka prezentuje vo výkaze komplexného výsledku a v samostatnom výkaze ziskov a strát (ak sa prezentuje) dodatočné riadkové položky, záhlavia a medzisúčty vtedy, ak je takáto prezentácia významná na pochopenie finančnej výkonnosti účtovnej jednotky.

    86

    Keďže účinky rôznych aktivít, transakcií a iných udalostí účtovnej jednotky sa líšia vo frekvencii, potenciáli pre zisk alebo stratu a predvídateľnosti, zverejnenie zložiek finančnej výkonnosti pomáha používateľom pri pochopení dosiahnutej finančnej výkonnosti a pri spracovaní projekcií budúcej finančnej výkonnosti. Účtovná jednotka zahŕňa do výkazu komplexného výsledku a do samostatného výkazu ziskov a strát (ak sa prezentuje) riadkové položky a upravuje použité popisy a poradie položiek, ak je to potrebné na vysvetlenie zložiek finančnej výkonnosti. Účtovná jednotka zvažuje faktory zahŕňajúce významnosť, charakter a funkciu zložiek výnosov a nákladov. Napríklad finančná inštitúcia môže zmeniť opisy tak, aby sa nimi poskytovali informácie, ktoré sú vhodné vzhľadom na činnosti finančnej inštitúcie. Účtovná jednotka nekompenzuje položky výnosov a nákladov, pokiaľ nie sú splnené kritériá uvedené odseku 32.

    87

    Účtovná jednotka nemôže vo výkaze komplexného výsledku alebo v samostatnom výkaze ziskov a strát (ak sa prezentuje) prezentovať položky výnosov alebo nákladov ako mimoriadne položky.

    Zisk alebo strata za obdobie

    88

    Účtovná jednotka vykazuje všetky položky výnosov a nákladov za obdobie v zisku alebo strate, okrem prípadov, keď IFRS požaduje alebo povoľuje inak.

    89

    Niektoré IFRS konkretizujú okolnosti, kedy účtovná jednotka určité položky vykazuje mimo zisku alebo straty v bežnom období. V IAS 8 sa konkretizujú dve takéto okolnosti: oprava chýb a vplyv zmien účtovných politík. V ďalších IFRS sa požadujú alebo povoľujú zložky ostatných súčastí komplexného výsledku, ktoré vyhovujú definícii výnosov alebo nákladov Koncepčného rámca, ale zvyčajne sú vylúčené zo zisku alebo straty (pozri odsek 7).

    Ostatné súčasti komplexného výsledku za obdobie

    90

    Účtovná jednotka zverejňuje sumu dane z príjmov pri každej zložke ostatných súčastí komplexného výsledku, vrátane reklasifikačných úprav, buď vo výkaze komplexného výsledku, alebo v poznámkach.

    91

    Účtovná jednotka môže prezentovať zložky ostatných súčastí komplexného výsledku buď:

    a)

    očistené od súvisiacich daňových vplyvov, alebo

    b)

    pred súvisiacimi daňovými vplyvmi, pričom jedna suma sa zobrazí ako súhrnná výška dane z príjmov, súvisiaca s týmito zložkami.

    92

    Účtovná jednotka zverejňuje reklasifikačné úpravy, ktoré sa týkajú zložiek ostatných súčastí komplexného výsledku.

    93

    V iných IFRS sa konkretizuje, či a kedy sa na zisk alebo stratu reklasifikujú sumy, ktoré boli predtým vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku. Takéto reklasifikácie sa v tomto štandarde označujú ako reklasifikačné úpravy. Reklasifikačná úprava je zahrnutá do súvisiacich zložiek ostatných súčastí komplexného výsledku v období, v ktorom došlo k reklasifikácii úpravy na zisk alebo stratu. Napríklad výnosy realizované vyradením finančného majetku k dispozícii na predaj sú zahrnuté v zisku alebo strate aktuálneho obdobia. Tieto sumy možno boli v aktuálnom alebo v predchádzajúcom období vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku ako nezrealizované výnosy. Takéto nezrealizované výnosy je potrebné odpočítať od ostatných súčastí komplexného výsledku v období, v ktorom boli realizované výnosy reklasifikované na zisk alebo stratu, aby sa tak zabránilo ich dvojitému započítaniu do komplexného výsledku celkom.

    94

    Účtovná jednotka môže prezentovať reklasifikačné úpravy vo výkaze komplexného výsledku alebo v poznámkach. Účtovná jednotka, ktorá prezentuje reklasifikačné úpravy v poznámkach, prezentuje zložky ostatných súčastí komplexného výsledku po všetkých súvisiacich reklasifikačných úpravách.

    95

    Reklasifikačné úpravy sú dôsledkom napríklad vyradenia prevádzok v zahraničí (pozri IAS 21), ukončenia vykazovania finančného majetku k dispozícii na predaj (pozri IAS 39) a prípadu, keď zabezpečovaná predpokladaná transakcia má vplyv na zisk alebo stratu (pozri IAS 39 odsek 100 v súvislosti so zabezpečením peňažných tokov).

    96

    Reklasifikačné úpravy nie sú dôsledkom zmien prebytku z precenenia, ktorý bol vykázaný v súlade s IAS 16 alebo IAS 38, alebo aktuárskych ziskov a strát v programoch so stanovenými požitkami, ktoré boli vykázané v súlade s odsekom 93A IAS 19. Tieto zložky sa vykazujú v ostatných súčastiach komplexného výsledku a v nasledovných obdobiach nedochádza k ich reklasifikácii na zisk alebo stratu. Zmeny prebytku z precenenia môžu byť v nasledovných obdobiach prevedené do nerozdelených ziskov, ak sa daný majetok používa alebo dôjde k ukončeniu jeho vykazovania (pozri IAS 16 a IAS 38). Aktuárske zisky a straty sa vykazujú v nerozdelených ziskoch v období, v ktorom sa vykážu ako ostatné súčasti komplexného výsledku (pozri IAS 19).

    Informácie, ktoré sa majú prezentovať vo výkaze komplexného výsledku alebo v poznámkach

    97

    Ak sú položky výnosov alebo nákladov významné, účtovná jednotka zverejňuje ich povahu a sumy samostatne.

    98

    Okolnosti, ktoré by mohli viesť k potrebe samostatne zverejniť položky výnosov a nákladov, sú tieto:

    a)

    zníženia hodnoty zásob na čistú realizačnú hodnotu alebo nehnuteľností, strojov a zariadení na spätne získateľnú sumu, ako aj zrušenie týchto znížení hodnoty,

    b)

    reštrukturalizácia činností účtovnej jednotky a zrušenie všetkých rezerv na náklady na reštrukturalizáciu,

    c)

    vyradenie položiek nehnuteľností, strojov a zariadení,

    d)

    vyradenie investícií,

    e)

    ukončené činnosti,

    f)

    právne vysporiadanie a

    g)

    iné zrušenia rezerv.

    99

    Účtovná jednotka prezentuje analýzu nákladov vykazovaných v zisku alebo strate na základe klasifikácie vychádzajúcej buď z ich povahy, alebo ich funkcie v rámci účtovnej jednotky, podľa toho, ktorý prístup poskytuje spoľahlivé a relevantnejšie informácie.

    100

    Účtovným jednotkám sa odporúča prezentovať analýzu podľa odseku 99 vo výkaze komplexného výsledku alebo v samostatnom výkaze ziskov a strát (ak sa prezentuje).

    101

    Náklady sú predmetom užšej klasifikácie, aby sa zvýraznili tie zložky finančnej výkonnosti, ktoré sa prípadne líšia z hľadiska frekvencie, potenciálu pre zisk alebo stratu a predvídateľnosti. Táto analýza sa poskytuje v jednej z dvoch foriem.

    102

    Prvá forma analýzy je metóda „charakteru nákladov“. Účtovná jednotka zoskupuje náklady v rámci zisku alebo straty podľa ich charakteru (napríklad odpisy, nákupy materiálov, prepravné náklady, zamestnanecké požitky a náklady na reklamu) a neprerozdeľuje ich medzi funkcie v rámci účtovnej jednotky. Uplatniť túto metódu môže byť jednoduché, pretože nie je potrebné priraďovať náklady ku klasifikáciám podľa funkcií. Klasifikácia s použitím metódy charakteru nákladov je napríklad takáto:

    Tržby

     

    X

    Ostatné výnosy

     

    X

    Zmeny stavu zásob hotových výrobkov a nedokončenej výroby

    X

     

    Použité suroviny a spotrebný materiál

    X

     

    Náklady na zamestnanecké požitky

    X

     

    Odpisy a amortizácia

    X

     

    Ostatné náklady

    X

     

    Celkové náklady

     

    (X)

    Zisk pred zdanením

     

    X

    103

    Druhou formou analýzy je metóda „funkcie nákladov“, prípadne metóda „náklady na predaj“, a klasifikuje náklady podľa ich funkcie ako súčasť nákladov vynaložených na predaj alebo napríklad nákladov na distribúciu alebo administratívne činnosti. Účtovná jednotka zverejňuje pri uplatňovaní tejto metódy oddelene od ostatných nákladov aspoň svoje náklady na predaj. Táto metóda môže používateľom poskytovať relevantnejšie informácie ako klasifikácia nákladov podľa ich povahy, ale alokácia nákladov k funkciám môže vyžadovať arbitrárnu alokáciu a zahŕňa dôkladnú úvahu. Klasifikácia, pri ktorej sa používa metóda funkcie nákladov, je napríklad takáto:

    Tržby

    X

     

    Náklady na predaj

    (X)

     

    Hrubý zisk

    X

     

    Ostatné výnosy

    X

     

    Náklady na distribúciu

    (X)

     

    Administratívne náklady

    (X)

     

    Ostatné náklady

    (X)

     

    Zisk pred zdanením

    X

     

    104

    Účtovná jednotka, ktorá klasifikuje náklady podľa funkcie, zverejňuje dodatočné informácie o charaktere nákladov, vrátane odpisov, amortizácie a zamestnaneckých požitkov.

    105

    Voľba medzi metódou funkcie nákladov a metódou charakteru nákladov závisí tak od historických a priemyselných faktorov, ako aj od charakteru účtovnej jednotky. Obe metódy naznačujú, ktoré náklady by sa možno mohli meniť v priamej alebo nepriamej závislosti od úrovne predaja alebo výroby uskutočňovaných účtovnou jednotkou. Keďže každá z metód prezentácie má svoje prínosy pre rôzne typy účtovných jednotiek, tento štandard požaduje od manažmentu, aby vybral spoľahlivú a relevantnejšiu prezentáciu. Pri používaní klasifikácie podľa funkcie nákladov sa však požaduje dodatočné zverejnenie vzhľadom na to, že pri predpovedaní budúcich peňažných tokov sú užitočné informácie o povahe nákladov. Výraz „zamestnanecké požitky“ v odseku 104 má rovnaký význam ako v IAS 19.

    Výkaz zmien vlastného imania

    106

    Účtovná jednotka prezentuje výkaz zmien vlastného imania, pričom vo výkaze zobrazí:

    a)

    komplexný výsledok celkom za obdobie, v ktorom sú oddelene uvedené celkové sumy priraditeľné vlastníkom materskej spoločnosti a menšinovému podielu,

    b)

    vplyvy retrospektívneho uplatnenia alebo retrospektívnej zmeny vykazovania, ktoré boli vykázané v súlade s IAS 8 pri každej zložke vlastného imania,

    c)

    sumy transakcií s vlastníkmi konajúcimi v rámci svojich právomocí ako vlastníci, samostatne zobrazujúc vklady vlastníkov do vlastného imania a sumy rozdelené vlastníkom a

    d)

    zosúhlasenie účtovnej hodnoty k začiatku a ku koncu obdobia pri každej zložke vlastného imania, pričom sa osobitne zverejní každá zmena.

    107

    Účtovná jednotka prezentuje, či už vo výkaze zmien vlastného imania alebo v poznámkach, sumu dividend vykazovaných ako sumy rozdelené vlastníkom počas daného obdobia a príslušnú sumu na akciu.

    108

    V odseku 106 zložky vlastného imania zahŕňajú napríklad každú triedu vloženého vlastného imania, kumulovaný zostatok každej triedy ostatných súčastí komplexného výsledku a nerozdelené zisky.

    109

    Zmeny vlastného imania účtovnej jednotky medzi začiatkom a koncom obdobia vykazovania odzrkadľujú zvýšenie alebo zníženie jej čistých aktív počas obdobia. S výnimkou zmien v dôsledku transakcií s vlastníkmi, ktorí konajú v rámci svojich právomocí ako vlastníci (ako sú vklady do vlastného imania, spätné nadobudnutie vlastných majetkových nástrojov a dividend účtovnej jednotky) a s tým priamo súvisiacich transakčných nákladov, predstavuje celková zmena vlastného imania počas obdobia súčet výnosov a nákladov, vrátane ziskov a strát vytvorených aktivitami účtovnej jednotky v tomto období.

    110

    IAS 8 požaduje vykonať retrospektívne úpravy pri vykonávaní zmien v účtovných politikách v rozsahu vykonateľnosti, s výnimkou prípadov, keď prechodné ustanovenia iného IFRS požadujú inak. IAS 8 takisto požaduje, aby sa v prípade možnosti retrospektívne vykonali zmeny vykazovania zamerané na opravy chýb. Retrospektívne úpravy a retrospektívne prehodnotenia nie sú zmenami vlastného imania, ale úpravami počiatočného stavu nerozdeleného zisku s výnimkou prípadov, kedy IFRS požaduje retrospektívnu úpravu inej zložky vlastného imania. V odseku 106 písm. b) sa požaduje, aby sa vo výkaze zmien vlastného imania zverejnila celková úprava každej zložky vlastného imania vyplývajúca zo zmien účtovných politík a samostatne z opráv chýb. Tieto úpravy sa zverejňujú za každé predchádzajúce obdobie a k začiatku obdobia.

    Výkaz o peňažných tokoch

    111

    Informácie o peňažných tokoch poskytujú používateľom účtovnej závierky podklad na posúdenie schopnosti účtovnej jednotky vytvárať peniaze a peňažné ekvivalenty a potrieb účtovnej jednotky tieto peňažné toky využívať. Požiadavky na prezentáciu a zverejnenie informácií o peňažných tokoch sa ustanovujú v IAS 7.

    Poznámky

    Štruktúra

    112

    V poznámkach sa musia:

    a)

    prezentovať informácie o predpokladoch, z ktorých sa vychádza pri zostavovaní účtovnej závierky, a špecifických účtovných politikách v súlade s odsekmi 117 až 124,

    b)

    zverejniť informácie, ktoré sa požadujú podľa IFRS a ktoré nie sú prezentované na inom mieste účtovnej závierky, a

    c)

    poskytnúť informácie, ktoré nie sú prezentované nikde inde vo výkazoch účtovnej závierky, ale sú relevantné vzhľadom na pochopenie týchto výkazov.

    113

    Účtovná jednotka prezentuje v rozsahu vykonateľnosti poznámky systematicky. Účtovná jednotka uvádza ku každej položke vo výkaze o finančnej situácii a vo výkaze komplexného výsledku, v samostatnom výkaze ziskov a strát (ak sa prezentuje) a vo výkaze zmien vlastného imania a výkaze o peňažných tokoch krížové odkazy na všetky súvisiace informácie v poznámkach.

    114

    S cieľom pomôcť používateľom porozumieť účtovnej závierke a porovnať ju s účtovnými závierkami iných účtovných jednotiek, účtovná jednotka zvyčajne prezentuje poznámky v tomto poradí:

    a)

    vyhlásenie o súlade s IFRS (pozri odsek 16),

    b)

    prehľad významných uplatňovaných účtovných politikách (pozri odsek 117),

    c)

    doplňujúce informácie k položkám prezentovaným vo výkaze o finančnej situácii a výkaze komplexného výsledku, v samostatnom výkaze ziskov a strát (ak sa prezentuje) a vo výkaze o zmenách vo vlastnom imaní a o peňažných tokoch v poradí, v ktorom je prezentovaný každý výkaz a každá riadková položka, a

    d)

    ostatné zverejnenia vrátane:

    (i)

    podmienených záväzkov (pozri IAS 37) a nevykázaných zmluvných záväzkov a

    (ii)

    nefinančných zverejnení, napríklad cieľov a politík účtovnej jednotky v oblasti riadenia finančných rizík (pozri IFRS 7).

    115

    Niekedy môžu nastať okolnosti, že je nevyhnutné alebo žiaduce zmeniť poradie určitých položiek v rámci poznámok. Účtovná jednotka môže napríklad kombinovať informácie o zmenách reálnej hodnoty vykazované ako zisk alebo strata s informáciami o splatnosti finančných nástrojov, hoci prvé zverejnenia súvisia s výkazom komplexného výsledku alebo so samostatným výkazom ziskov a strát (ak sa prezentuje) a druhé s výkazom o finančnej situácii. Napriek tomu účtovná jednotka dodržiava v rozsahu vykonateľnosti systematickú štruktúru poznámok.

    116

    Účtovná jednotka môže prezentovať poznámky poskytujúce informácie o predpokladoch, z ktorých sa vychádza pri zostavovaní účtovnej závierky, a špecifických účtovných politikách ako osobitnú časť účtovnej závierky.

    Zverejňovanie účtovných politík

    117

    V prehľade významných účtovných politík účtovná jednotka zverejňuje:

    a)

    oceňovací základ (alebo oceňovacie základy) použitý (použité) pri zostavení účtovnej závierky a

    b)

    iné použité účtovné politiky významné na pochopenie účtovnej závierky.

    118

    Pre účtovnú jednotku je dôležité, aby používateľov informovala o oceňovacom základe alebo oceňovacích základoch použitých v účtovnej závierke (napríklad historická obstarávacia cena, bežná obstarávacia cena, čistá realizačná hodnota, reálna hodnota alebo spätne získateľná suma), pretože základ, podľa ktorého účtovná jednotka pripravuje účtovnú závierku, významne ovplyvňuje analýzy používateľov. Keď účtovná jednotka v účtovnej závierke uplatňuje viac ako jeden oceňovací základ, napríklad pri precenení určitých tried majetku, stačí uviesť označenie kategórií majetku a záväzkov, na ktoré sa uplatnili jednotlivé oceňovacie základy.

    119

    Pri rozhodovaní, či by sa konkrétne účtovné politiky mali zverejniť, manažment zvažuje, či by zverejnenie pomohlo používateľom pochopiť spôsob, akým sa transakcie, iné udalosti a podmienky odzrkadľujú vo vykazovanej finančnej výkonnosti a finančnej situácii. Zverejnenie konkrétnych účtovných politík je pre užívateľov užitočné najmä vtedy, keď sú tieto politiky vybraté z alternatív, ktoré sa povoľujú v IFRS. Príkladom je zverejnenie toho, či spoločník vykazuje svoj podiel v spoluovládanej účtovnej jednotke, pričom využije metódu podielovej konsolidácie alebo metódu vlastného imania (pozri IAS 31 Podiely na spoločnom podnikaní). Niektoré IFRS výslovne vyžaduje zverejňovať určité účtovné politiky vrátane možností, ktoré si manažment vybral spomedzi rôznych povolených politík. Napríklad IAS 16 vyžaduje zverejniť oceňovacie základy používané pre jednotlivé triedy nehnuteľností, strojov a zariadení.

    120

    Každá účtovná jednotka zvažuje povahu svojich činností a politík, zverejnenie ktorých by mohli používatelia očakávať v prípade daného typu účtovnej jednotky. Používatelia by napríklad od účtovnej jednotky, ktorá podlieha dani z príjmov, očakávali zverejnenie jej účtovných politík pre dane z príjmov, vrátane tých, ktoré sú uplatniteľné na odložené daňové záväzky a pohľadávky. Ak účtovná jednotka má významné prevádzky v zahraničí alebo transakcie v cudzích menách, používatelia by očakávali zverejnenie účtovných politík pre vykazovanie kurzových ziskov a strát.

    121

    Účtovná politika môže byť veľmi dôležitá vzhľadom na povahu činností účtovnej jednotky, a to aj vtedy, ak sumy v bežnom období ani v predchádzajúcich obdobiach nie sú významné. Takisto je vhodné zverejniť všetky významné účtovné politiky, ktoré sa výslovne nepožadujú podľa IFRS, ale ktoré si účtovná jednotka zvolí a uplatňuje v súlade s IAS 8.

    122

    Účtovná jednotka zverejní v prehľade významných účtovných politík alebo v iných poznámkach okrem úsudkov zahŕňajúcich odhady (pozri odsek 125) aj ďalšie úsudky, ktoré manažment si urobil pri uplatňovaní účtovných politík, ktoré majú najvýznamnejší vplyv na sumy vykázané v účtovnej závierke.

    123

    Okrem subjektívnych hodnotení zahŕňajúcich odhady si manažment robí v procese uplatňovania účtovných politík účtovnej jednotky aj rôzne úsudky, ktoré môžu mať významný vplyv na sumy, ktoré vykazuje v účtovnej závierke. Manažment napríklad robí úsudky pri určovaní:

    a)

    či finančný majetok je investíciou držanou do dátumu splatnosti,

    b)

    kedy sa všetky významné riziká a odmeny súvisiace s vlastníctvom finančného majetku a prenajímaného majetku vo významnej miere prevedú na iné účtovné jednotky,

    c)

    či určité predaje tovaru sú vo svojej podstate dohodami o financovaní a teda nevytvárajú rast výnosov a

    d)

    či podstata vzťahu medzi účtovnou jednotkou a subjektom špeciálneho určenia naznačuje, že účtovná jednotka ovláda subjekt špeciálneho určenia.

    124

    Niektoré zo zverejnení uskutočnených v súlade s odsekom 122 sa vyžadujú aj inými IFRS. Napríklad podľa IAS 27 sa požaduje, aby účtovná jednotka zverejnila dôvody, prečo sa jej majetkovým podielom na účtovnej jednotke nezakladá ovládanie účtovnej jednotky, do ktorej bolo investované a ktorá nie je dcérskou spoločnosťou, aj keď nadpolovičný podiel na hlasovacích alebo potenciálnych hlasovacích právach priamo alebo nepriamo vlastnia dcérske spoločnosti. Podľa IAS 40 Investičný nehnuteľný majetok sa v prípadoch ťažkostí s klasifikáciou nehnuteľností požaduje zverejniť kritériá, ktoré účtovná jednotka vytvorila na odlišovanie investičného nehnuteľného majetku od nehnuteľného majetku používaného vlastníkom a nehnuteľného majetku držaného na predaj v rámci bežného podnikania.

    Zdroje neistoty v odhadoch

    125

    Účtovná jednotka zverejňuje informácie o predpokladoch, ktoré vytvára so zreteľom na budúcnosť, a o ďalších hlavných zdrojoch neistoty v odhadoch, ktorá je ku koncu obdobia vykazovania, pričom pri týchto zdrojoch existuje významné riziko, že počas nasledujúceho účtovného obdobia vyústia do významných úprav účtovných hodnôt majetku a záväzkov. Poznámky musia v súvislosti s týmto majetkom a záväzkami obsahovať podrobnosti o:

    a)

    ich charaktere a

    b)

    ich účtovnej hodnote k začiatku a ku koncu obdobia vykazovania.

    126

    Na určenie účtovnej hodnoty niektorého majetku a záväzkov je potrebný odhad účinkov neistých budúcich udalostí na tento majetok a záväzky ku koncu obdobia vykazovania. Napríklad pri neexistencii aktuálne zistených trhových cien je potrebné použiť odhady orientované na budúcnosť s cieľom zistiť spätne získateľnú sumu tried nehnuteľností, strojov a zariadenia, účinok technologického zastarania zásob, rezerv, ktoré závisia od výsledku prebiehajúcich sporov a dlhodobých záväzkov zo zamestnaneckých požitkov, ako sú penzijné povinnosti. V týchto odhadoch sú zahrnuté predpoklady o takých položkách, ako sú úpravy peňažných tokov alebo diskontných sadzieb na základe rizika, budúce úpravy platov a budúce úpravy cien, vplývajúce na výšku ostatných nákladov.

    127

    Predpoklady a ostatné zdroje neistoty v odhadoch zverejnené v súlade s odsekom 125 sa vzťahujú na odhady, ktoré od manažmentu vyžadujú uplatňovanie najťažších, subjektívnych alebo zložitých úsudkov. Vzhľadom na rastúci počet premenných a predpokladov ovplyvňujúcich možné budúce vyriešenie neistôt sú tieto úsudky čoraz subjektívnejšie a zložitejšie, s čím zároveň zvyčajne rastie pravdepodobnosť následnej významnej úpravy účtovných hodnôt majetku a záväzkov.

    128

    Zverejnenia v zmysle odseku 125 sa nevyžadujú v prípade majetku a záväzkov, pri ktorých je vysoké riziko, že by sa ich účtovné hodnoty mohli v budúcom finančnom roku významne zmeniť, ak sú ku koncu obdobia vykazovania ocenené reálnou hodnotou na základe aktuálne zistených trhových cien. Takéto reálne hodnoty sa môžu v budúcom finančnom roku významne zmeniť, ale tieto zmeny by neboli výsledkom predpokladov alebo iných zdrojov neistoty v odhade, ktoré sú na konci obdobia vykazovania.

    129

    Účtovná jednotka prezentuje zverejnenia v zmysle odseku 125 spôsobom, ktorý pomáha používateľom účtovnej závierky porozumieť úsudkom manažmentu v súvislosti s budúcim vývojom a s ostatnými zdrojmi neistoty v odhadoch. Povaha a rozsah poskytnutých informácií sa menia v závislosti od povahy predpokladu a iných okolností. Účtovná jednotka uskutočňuje napríklad tieto druhy zverejnení:

    a)

    povaha predpokladu alebo iného zdroja neistoty v odhadoch,

    b)

    citlivosť účtovných hodnôt na metódy, predpoklady a odhady, ktoré sú základom na ich výpočet, vrátane dôvodov tejto citlivosti,

    c)

    očakávané odstránenie neistoty a rozsah možných účinkov na účtovné hodnoty príslušného majetku a záväzkov v budúcom finančnom roku a

    d)

    vysvetlenie zmien vykonaných na minulých odhadoch, týkajúcich sa tohto majetku a záväzkov, ak neistota zostane nevyriešená.

    130

    Tento štandard nevyžaduje od účtovnej jednotky, aby zverejnila rozpočtové informácie alebo prognózy pri vykonávaní zverejnení uvedených v odseku 125.

    131

    Niekedy je prakticky nemožné zverejniť rozsah možných účinkov predpokladov alebo iného zdroja neistoty v odhadoch ku koncu obdobia vykazovania. V takýchto prípadoch účtovná jednotka zverejní informáciu, že na základe existujúcich údajov je pravdepodobné, že možné vplyvy v budúcom finančnom roku, ktoré budú odlišné od predpokladov, si vyžiadajú významnú úpravu účtovnej hodnoty príslušného majetku alebo záväzkov. Účtovná jednotka pri všetkých prípadoch zverejní charakter a účtovnú hodnotu konkrétneho majetku alebo záväzku (alebo triedy majetku alebo záväzkov) ovplyvnených daným predpokladom.

    132

    Zverejnenie podľa odseku 122 týkajúce sa konkrétnych úsudkov vytvorených manažmentom v procese uplatňovania účtovných politík účtovnej jednotky sa nevzťahuje na zverejnenia zdrojov neistoty v odhade uvedených v odseku 125.

    133

    Iné IFRS požadujú zverejnenie určitých predpokladov, ktoré by sa inak požadovalo v súlade s odsekom 125. Napríklad podľa IAS 37 sa požaduje, aby sa za presne vymedzených okolností zverejňovali hlavné predpoklady týkajúce sa budúcich udalostí ovplyvňujúcich triedy rezerv. V IFRS 7 sa požaduje zverejniť významné predpoklady, ktoré účtovná jednotka používa pri odhadovaní reálnych hodnôt finančného majetku a finančných záväzkov, ktoré sa účtujú v reálnej hodnote. V IAS 16 sa požaduje zverejniť významné predpoklady, ktoré používa účtovná jednotka pri odhadovaní reálnej hodnoty precenených nehnuteľností, strojov a zariadení.

    Kapitál

    134

    Účtovná jednotka zverejní informácie, ktoré umožnia používateľom jej účtovnej závierky vyhodnotiť ciele, politiky a procesy účtovnej jednotky na riadenie kapitálu.

    135

    Na splnenie požiadaviek podľa odseku 134 účtovná jednotka zverejňuje tieto informácie:

    a)

    kvalitatívne informácie o svojich cieľoch, politikách a procesoch na riadenie kapitálu, vrátane týchto informácií:

    (i)

    opis toho, čo riadi ako kapitál;

    (ii)

    ak účtovná jednotka podlieha externe stanoveným kapitálovým požiadavkám, povahu týchto požiadaviek a ako sú tieto požiadavky zahrnuté do riadenia kapitálu; a

    (iii)

    ako napĺňa svoje ciele v oblasti riadenia kapitálu.

    b)

    súhrnné kvantitatívne údaje o tom, čo riadi ako kapitál, Niektoré účtovné jednotky považujú niektoré finančné záväzky (napr. niektoré formy podriadeného dlhu) za súčasť kapitálu. Iné účtovné jednotky nezaraďujú do kapitálu niektoré zložky vlastného imania (napr. zložky vznikajúce zo zabezpečovacích nástrojov peňažných tokov),

    c)

    všetky zmeny v písm. a) a b) z predchádzajúceho obdobia,

    d)

    či počas daného obdobia splnila prípadné externe stanovené kapitálové požiadavky, ktorým podlieha,

    e)

    keď účtovná jednotka nesplnila takéto externe stanovené kapitálové požiadavky, dôsledky toho nesplnenia.

    Účtovná jednotka vychádza pri týchto zverejneniach z informácií, ktoré boli interne poskytnuté kľúčovým členom manažmentu.

    136

    Účtovná jednotka môže riadiť kapitál rôznymi spôsobmi a podliehať rôznym kapitálovým požiadavkám. Napríklad konglomerát môže zahŕňať účtovné jednotky, ktoré sa zaoberajú poisťovacími a bankovými aktivitami, a tieto účtovné jednotky môžu mať prevádzky v niekoľkých jurisdikciách. Ak by súhrnné zverejnenie kapitálových požiadaviek a spôsobu spravovania kapitálu neposkytovalo užitočné informácie alebo by spôsobilo, že používatelia účtovnej závierky skreslene pochopia kapitálové zdroje účtovnej jednotky, účtovná jednotka samostatne zverejní informácie pri každej kapitálovej požiadavke, ktorej účtovná jednotka podlieha.

    Ostatné zverejnenia

    137

    Účtovná jednotka zverejňuje v poznámkach tieto údaje:

    a)

    navrhované alebo deklarované sumy dividend pred schválením účtovnej závierky na zverejnenie, ale nevykázané ako sumy rozdelené počas obdobia medzi vlastníkov, a príslušnú sumu na akciu, a

    b)

    sumu všetkých kumulatívnych prioritných dividend, ktoré neboli vykázané.

    138

    Ak ďalej uvedené informácie nie sú súčasťou iných zverejnených informácií uverejnených s účtovnou závierkou, účtovná jednotka zverení:

    a)

    sídlo a právnu formu účtovnej jednotky, krajina založenia a adresa sídla (alebo hlavného miesta podnikania, ak je iné ako sídlo),

    b)

    opis charakteru činnosti účtovnej jednotky a jej hlavných činností a

    c)

    názov materskej spoločnosti a hlavnej materskej spoločnosti skupiny.

    PRECHODNÉ USTANOVENIA A DÁTUM NADOBUDNUTIA ÚČINNOSTI

    139

    Účtovná jednotka uplatní tento štandard na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Skoršie uplatňovanie je povolené. Ak účtovná jednotka uplatní tento štandard na skoršie obdobie, zverejní túto skutočnosť.

    UKONČENIE PLATNOSTI IAS 1 (REVIDOVANÝ V ROKU 2003)

    140

    Týmto štandardom sa nahrádza IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky revidovaný v roku 2003 v znení zmien a doplnení z roku 2005.

    Príloha

    Zmeny a doplnenia ostatných ustanovení

    Zmeny a doplnenia v tejto prílohe sa uplatňujú na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní tento štandard na skoršie obdobie, tieto zmeny a doplnenia sa uplatnia na toto skoršie obdobie.

    A1   [Zmena a doplnenie sa nevzťahujú na samotný obsah očíslovaných štandardov]

    A2   [Zmena a doplnenie sa nevzťahujú na samotný obsah očíslovaných štandardov]

    A3   V medzinárodných štandardoch finančného výkazníctva (vrátane medzinárodných účtovných štandardov a interpretácií) a v úvodoch k IFRS sa ďalej uvedené odkazy menia a dopĺňajú podľa ďalej uvedeného opisu, pokiaľ nie je v tejto prílohe uvedené inak.

    „v samotnom“ sa mení na predložku „v“.

    „výkaz ziskov a strát“ sa mení a dopĺňa na „výkaz komplexného výsledku“.

    „súvaha“ sa mení a dopĺňa na „výkaz o finančnej situácii“.

    „výkaz peňažných tokov“ sa mení a dopĺňa na „výkaz o peňažných tokoch“.

    „súvahový deň“ sa mení a dopĺňa na „koniec obdobia vykazovania“.

    „nasledujúci súvahový deň“ sa mení a dopĺňa na „koniec nasledujúceho obdobia vykazovania“.

    „každý súvahový deň“ sa mení a dopĺňa na „koniec každého obdobia vykazovania“.

    „po súvahovom dni“ sa mení a dopĺňa na „po období vykazovania“.

    „dátum vykazovania“ sa mení a dopĺňa na „koniec obdobia vykazovania“.

    „každý dátum vykazovania“ sa mení a dopĺňa na „koniec každého obdobia vykazovania“.

    „dátum posledného ročného vykazovania“ sa mení a dopĺňa na „koniec posledného ročného obdobia vykazovania“.

    „akcionári“ sa mení a dopĺňa na „vlastníci“ (s výnimkou IAS 33 Zisk na akciu).

    „vyňaté z vlastného imania a vykázané v zisku alebo strate“ a „vyňaté z vlastného imania a zahrnuté do zisku alebo straty“ sa menia a dopĺňajú na „reklasifikované z vlastného imania na zisk alebo stratu ako reklasifikačná úprava“.

    „Štandard alebo interpretácia“ sa mení a dopĺňa na „IFRS“.

    „Štandard alebo interpretácia“ sa mení a dopĺňa na „IFRS“.

    „Štandardy a interpretácie“ sa mení a dopĺňa na „IFRS“ (s výnimkou odseku 5 IAS 8 Účtovné politiky, zmeny v účtovných odhadoch a chyby).

    Odkazy na súčasnú verziu IAS 7 Výkaz peňažných tokov sa menia a dopĺňajú na IAS 7 Výkaz o peňažných tokoch.

    Odkazy na súčasnú verziu IAS 10 Udalosti po súvahovom dni sa menia a dopĺňajú na IAS 10 Udalosti po období vykazovania.

    IFRS 1   Prvé uplatnenie medzinárodných štandardov finančného výkazníctva

    A4   IFRS 1 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    Odseky 6 a 7 sa menia a dopĺňajú takto:

    „6

    Účtovná jednotka pripraví otvárací výkaz o finančnej situácii podľa IFRS k dátumu prechodu na IFRS. Toto je východiskový bod na jej účtovanie podľa IFRS.

    7

    Účtovná jednotka … Tieto účtovné politiky musia byť v súlade s každým IFRS účinným ku koncu jej prvého obdobia vykazovania podľa IFRS, s výnimkou prípadov bližšie uvedených v odsekoch 13 až 34B a 37.“

    Príklad nasledujúci po odseku 8 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    Odkazy na roky „2003“ až „2005“ sa menia a dopĺňajú na „20X3“ až „20X5“ v uvedenom poradí.

    Odseky Východiská a Aplikácia požiadaviek sa menia a dopĺňajú takto:

    „Východiská

    Koniec prvého obdobia vykazovania účtovnej jednotky A podľa IFRS je 31. december 20X5. Účtovná jednotka A sa rozhodne prezentovať v tejto účtovnej závierke porovnávacie informácie len za jeden rok (pozri odsek 36) …

    Uplatňovanie požiadaviek

    Účtovná jednotka A … pri:

    a)

    príprave a prezentovaní otváracieho výkazu o finančnej situácii podľa IFRS 1. januára 20X4, a … a“

    Odseky 10, 12 písm. a) a 21 sa menia a dopĺňajú takto:

    „10

    S výnimkou ustanovení odsekov 13 až 34B účtovná jednotka vo svojom otváracom výkaze o finančnej situácii podľa IFRS: …

    12

    Tento IFRS ustanovuje dve kategórie výnimiek zo zásady, že otvárací výkaz o finančnej situácii podľa IFRS spĺňa požiadavky všetkých IFRS:

    a)

    odsekmi 13 až 25I sa udeľujú výnimky z niektorých požiadaviek iných IFRS.

    21

    Podľa IAS 21 Vplyvy zmien kurzov cudzích mien účtovná jednotka musí:

    a)

    vykázať niektoré rozdiely z prepočtu cudzích mien v ostaných súčastiach komplexného výsledku a kumulovať ich v samostatnej zložke vlastného imania a

    b)

    pri vyradení prevádzky v zahraničí reklasifikovať kumulatívny rozdiel z prepočtu cudzích mien za túto prevádzku v zahraničí (vrátane prípadných ziskov a strát z príslušných zabezpečení) na zisk alebo stratu, ako súčasť zisku alebo straty z vyradenia.“

    V odseku 32 sa odkazy na roky „2003“ a „2004“ menia a dopĺňajú na „20X4“ a „20X5“ v uvedenom poradí.

    Odseky 32, 35 a 36 sa menia a dopĺňajú takto:

    „32

    Účtovná jednotka … Namiesto toho účtovná jednotka zohľadní tieto nové informácie v zisku alebo strate (alebo, ak je to vhodné, v ostatných súčastiach komplexného výsledku) za rok, ktorý sa končí 31. decembra 20X4.

    35

    S výnimkou ustanovení uvedených v odseku 37 tento IFRS neposkytuje výnimky z požiadaviek na prezentáciu a zverejnenie uvedených v iných IFRS.

    36

    Na dodržanie súladu s IAS 1 musí prvá účtovná závierka účtovnej jednotky podľa IFRS obsahovať najmenej tri výkazy o finančnej situácii, dva výkazy komplexného výsledku, dva samostatné výkazy ziskov a strát (ak sa prezentujú), dva výkazy o peňažných tokoch a dva výkazy zmien vlastného imania a súvisiace poznámky, vrátane porovnávacích informácií.“

    Odseky 36A až 36C a nadpisy, ktoré sú nad nimi, sa vypúšťajú.

    Odseky 39 a 45 písm. a) sa menia a dopĺňajú takto:

    „39

    S cieľom dodržať ustanovenie odseku 38 musí prvá účtovná závierka účtovnej jednotky podľa IFRS obsahovať: …

    a)

    (ii)

    koniec … podľa predchádzajúcich GAAP.

    b)

    zosúhlasenie s komplexným výsledkom celkom podľa IFRS za posledné obdobie v bezprostredne predchádzajúcej ročnej účtovnej závierke. Východiskovým bodom pri tomto zosúhlasení je komplexný výsledok celkom podľa predchádzajúcich GAAP za rovnaké obdobie, alebo ak účtovná jednotka takúto celkovú sumu nevykázala, zisk alebo strata podľa predchádzajúcich GAAP.

    c)

    45

    Na dosiahnutie súladu s …

    a)

    Ak účtovná jednotka prezentovala finančný výkaz v priebehu účtovného roka za porovnateľné obdobie v priebehu účtovného roka bezprostredne predchádzajúceho finančného roka, všetky takéto finančné výkazy v priebehu účtovného roka obsahujú:

    (i)

    zosúhlasenie vlastného imania podľa predchádzajúcich GAAP ku koncu tohto porovnateľného obdobia v priebehu účtovného roka s vlastným imaním podľa IFRS k tomuto dátumu; a

    (ii)

    zosúhlasenie s komplexným výsledkom celkom podľa IFRS za toto porovnateľné obdobie v priebehu účtovného roka (bežným a k tomu istému dátumu predchádzajúceho roka). Východiskom tohto zosúhlasenia je komplexný výsledok celkom podľa predchádzajúcich GAAP za toto obdobie alebo, pokiaľ účtovná jednotka takúto celkovú hodnotu nevykázala, zisk alebo strata podľa predchádzajúcich GAAP.“

    Odsek 47C sa vypúšťa.

    Pridáva sa tento odsek 47H:

    „47H

    IAS 1 (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho zmenil a doplnil odseky 6, 7, 8 (príklad), 10, 12 písm. a), 21, 32, 35, 36, 39 písm. b) a 45 písm. a), príloha A a odsek B2 písm. i) v prílohe B a vypustili sa odseky 36A až 36C a 47C. Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    V prílohe A sa definované pojmy menia a dopĺňajú takto:

    „prvé obdobie vykazovania podľa IFRS

    Posledné obdobie vykazovania, na ktoré sa vzťahuje prvá účtovná závierka podľa IFRS účtovnej jednotky.

    Medzinárodné štandardy finančného výkazníctva (IFRS)

    Štandardy a interpretácie, ktoré prijala Rada pre medzinárodné účtovné štandardy (IASB). Patria sem:

    a)

    b)

    c)

    Interpretácie vytvorené Výborom pre interpretácie medzinárodného finančného výkazníctva (IFRIC) alebo bývalým Stálym interpretačným výborom (SIC).“

    V prílohe A sa vymedzenie pojmu otváracia IFRS súvaha mení a dopĺňa takto:

    „otvárací IFRS výkaz o finančnej situácii

    Výkaz o finančnej situácii účtovnej jednotky ku dňu prechodu na IFRS.“

    V prílohe A sa vymedzenie dátumu vykazovania vypúšťa.

    V prílohe B sa odsek B2 písm. i) mení a dopĺňa takto:

    „B2

    Ak prvouplatňovateľ …

    (i)

    Ak prvouplatňovateľ vykázal goodwill podľa predchádzajúcich GAAP ako sumu po odpočítaní od vlastného imania:

    (i)

    nevykáže tento goodwill vo svojom otváracom IFRS výkaze o finančnej situácii. Okrem toho nesmie reklasifikovať tento goodwill do výkazu ziskov a strát, ak vyradí dcérsku spoločnosť alebo ak dôjde k zníženiu hodnoty investície do dcérskej spoločnosti.“

    IFRS 4   Poistné zmluvy

    A5   V IFRS 4 sa odseky 30 a 39A písm. a) menia a dopĺňajú takto:

    „30

    V niektorých účtovných modeloch … Súvisiaca úprava poistného záväzku (alebo odložených obstarávacích nákladov, alebo nehmotného majetku) sa musí vykázať v ostatných súčastiach komplexného výsledku vtedy a len vtedy, ak sa v ostatných súčastiach komplexného výsledku vykazujú nerealizované zisky alebo straty. Tento postup …

    39A

    Na dosiahnutie súladu s …

    a)

    analýzu citlivosti, v ktorej sa ukáže, ako by zisk alebo strata a vlastné imanie boli ovplyvnené, ak by sa primerane možné zmeny v príslušnej premennej rizika vyskytli ku koncu obdobia vykazovania; metódy a predpoklady použité pri príprave analýzy citlivosti; a akékoľvek zmeny oproti predchádzajúcemu obdobiu v použitých metódach a predpokladoch. V prípade, …“

    Pridáva sa tento odsek 41B:

    „41B

    IAS 1 (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho sa ním zmenil a doplnil odsek 30. Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    IFRS 5   Dlhodobý majetok držaný na predaj a ukončené činnosti

    A6   IFRS 5 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    V odseku 3 sa znenie „(v znení revízie z roku 2003)“ vypúšťa.

    V odseku 28 sa znenie „v tej istej časti výkazu ziskov a strát“ mení a dopĺňa na „v tej istej časti výkazu komplexného výsledku“.

    Pridáva sa tento odsek 33A:

    „33A

    Ak účtovná jednotka prezentuje zložky zisku alebo straty v samostatnom výkaze ziskov a strát podľa opisu uvedeného v odseku 81 IAS 1 (v znení revízie z roku 2007), v tomto samostatnom výkaze sa prezentuje aj časť identifikovaná ako súvisiaca s ukončenými činnosťami.“

    V odseku 38 sa znenie „vykázané priamo vo vlastnom imaní“ mení a dopĺňa na „vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku“.

    Pridáva sa tento odsek 44A:

    „44A

    IAS 1 (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho zmenil a doplnil odseky 3 a 38 a doplnil odsek 33A. Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    V prílohe A sa vymedzenie pojmu krátkodobý majetok mení a dopĺňa takto:

    „Účtovná jednotka klasifikuje majetok ako krátkodobý, keď:

    a)

    očakáva realizáciu majetku, alebo ho zamýšľa predať alebo spotrebovať, v rámci svojho bežného prevádzkového cyklu,

    b)

    majetok drží primárne na účely obchodovania,

    c)

    očakáva realizáciu majetku do dvanástich mesiacov po období vykazovania alebo

    d)

    majetok predstavuje peniaze alebo peňažný ekvivalent (ako sa definuje v IAS 7), s výnimkou prípadu, keď je zamedzené výmene majetku alebo jeho použitiu na splatenie záväzku počas najmenej dvanástich mesiacov po období vykazovania.“

    IFRS 7   Finančné nástroje: Zverejnenia

    A7   IFRS 7 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    Nadpis nad odsekom 20 sa mení a dopĺňa takto:

    „Výkaz komplexného výsledku“

    Odsek 20 sa mení a dopĺňa takto:

    „20

    Účtovná jednotka zverejní vo výkaze komplexného výsledku alebo v poznámkach tieto položky výnosov, nákladov, ziskov alebo strát:

    a)

    čisté zisky alebo čisté straty z:

    (i)

    (ii)

    finančných aktív k dispozícii na predaj, pričom osobitne sa uvádza suma zisku alebo straty vykázaná v ostatných súčastiach komplexného výsledku počas daného obdobia a suma reklasifikovaná z vlastného imania do zisku alebo straty;

    (iii)

    …“

    Odsek 21 sa mení a dopĺňa takto:

    „21

    V súlade s odsekom 117 uvedeným v IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2007) účtovná jednotka zverejňuje v prehľade významných účtovných politík oceňovací základ (alebo oceňovacie základy) použitý (použité) pri príprave účtovnej závierky a ostatné použité účtovné politiky, ktoré sú dôležité na pochopenie účtovnej závierky.“

    Odsek 23 písm. c) a d) sa mení a dopĺňa takto:

    „23

    V prípade zabezpečenia peňažných tokov účtovná jednotka zverejní: …

    c)

    sumu, ktorá bola vykázaná počas daného obdobia v ostatných súčastiach komplexného výsledku,

    d)

    sumu, ktorá bola reklasifikovaná z vlastného imania na zisk alebo stratu za dané obdobie, pričom sa uvádza suma zahrnutá v každej riadkovej položke výkazu komplexného výsledku, a …“

    V odseku 27 písm. c) sa „vo vlastnom imaní“ mení a dopĺňa na „v ostatných súčastiach komplexného výsledku“.

    Pridáva sa tento odsek 44A:

    „44A

    IAS 1 (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho zmenil a doplnil odseky 20, 21, 23 písm. c) a d), 27 písm. c) a B5 prílohy B. Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    Odsek B5 sa mení a dopĺňa takto:

    „B5

    … V odseku 122 uvedenom v IAS 1 sa (v znení revízie z roku 2007) sa takisto požaduje, aby účtovné jednotky v prehľade významných účtovných politík alebo v iných poznámkach zverejnili popri tých úsudkoch, ktoré zahŕňajú odhady, aj ďalšie úsudky, ktoré manažment vytvoril pri uplatňovaní účtovných politík a ktoré majú najvýznamnejší vplyv na sumy vykázané v účtovnej závierke.“

    V odseku B14 prílohy B sa slovné spojenie „suma v súvahe“ mení a dopĺňa na „suma vo výkaze o finančnej situácii“.

    IFRS 8   Prevádzkové segmenty

    A8   V IFRS 8 sa odseky 21 a 23 písm. f) menia a dopĺňajú takto:

    „21

    Poskytnúť … Zosúhlasenia súm vo výkaze o finančnej situácii za vykazovateľné segmenty so sumami vo výkaze o finančnej situácii účtovnej jednotky sa požadujú ku každému dátumu, za ktorý sa výkaz o finančnej situácii prezentuje. Informácie za predchádzajúce obdobia sa prehodnotia tak, ako sa uvádza v odsekoch 29 a 30.

    23

    Účtovná jednotka …

    f)

    významné položky výnosov a nákladov zverejnené v súlade s odsekom 97 uvedeným v IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2007),“

    Pridáva sa tento odsek 36A:

    „36A

    IAS 1 (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho zmenil a doplnil odsek 23 písm. f). Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    IAS 7   Výkaz o peňažných tokoch

    A9   IAS 7 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    Názov sa mení a dopĺňa takto: „Výkaz o peňažných tokoch“.

    K názvu (v zmenenom a doplnenom znení) nad slovom „Cieľ“ sa uvedie táto poznámka pod čiarou: „V septembri 2007 IASB zmenila a doplnila názov štandardu IAS 7 Výkazy peňažných tokov na Výkaz o peňažných tokoch ako dôsledok revízie štandardu IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky v roku 2007.“

    V odseku 32 sa slovné spojenie „výkaz ziskov a strát“ mení a dopĺňa na slovné spojenie „zisk alebo strata“.

    IAS 8   Účtovné politiky, zmeny v účtovných odhadoch a chyby

    A10   IAS 8 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    Odsek 5 sa mení a dopĺňa takto:

    v definícii medzinárodných štandardov finančného výkazníctva (IFRS) sa slovo „vydané“ nahrádza slovom „vytvorené“.

    V definícii pojmu „Významný“ sa znenie „používateľov vychádzajúce“ mení a dopĺňa na „uskutočňované používateľmi na základe“.

    IAS 10   Udalosti po období vykazovania

    A11   IAS 10 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    Názov sa mení a dopĺňa takto: „Udalosti po období vykazovania“.

    V odseku 21 sa znenie „prijímané používateľmi“ mení a dopĺňa na „ktoré uskutočňujú používatelia“.

    IAS 11   Zmluvy o zhotovení

    A12   V IAS 11 sa v odsekoch 26, 28 a 38 slovné spojenie „výkaz ziskov a strát“ mení a dopĺňa na „zisk alebo strata“.

    IAS 12   Dane z príjmov

    A13   IAS 12 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    Tretí odsek časti „Cieľ“ v IAS 12 sa mení a dopĺňa takto:

    „… Pri transakciách a ostatných udalostiach vykazovaných mimo zisku alebo straty (buď v ostatných súčastiach komplexného výsledku, alebo priamo vo vlastnom imaní) sa všetky súvisiace daňové účinky vykazujú takisto mimo zisku alebo straty (buď v ostatných súčastiach komplexného výsledku, alebo priamo vo vlastnom imaní, v uvedenom poradí).“

    V odsekoch 22 písm. b), 59, 60 a 65 sa znenie „výkaz ziskov a strát“ mení a dopĺňa na „zisk alebo strata“.

    Odsek 23 sa mení a dopĺňa takto:

    „23

    … V súlade s odsekom 61A sa odložená daň účtuje priamo do účtovnej hodnoty prvku vlastného imania. V súlade s odsekom 58 sa následné zmeny v odloženom daňovom záväzku vykážu v zisku alebo strate ako odložený daňový náklad (výnos).“

    V odseku 52 v poznámkach na konci príkladu B a príkladu C sa znenie „odsek 61“ mení na znenie „odsek 61A“ a znenie „účtované priamo do vlastného imania“ sa mení na znenie „vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku“.

    Nadpis nad odsekom 58 a odsek 58 sa menia a dopĺňajú takto:

    „Položky vykazované v zisku alebo strate

    58

    Splatná a odložená daň sa vykazuje ako výnos alebo náklad a zahrnie sa do zisku alebo straty za dané obdobie, ale s výnimkou prípadov, keď daň vzniká z:

    a)

    transakcie alebo udalosti, ktorá sa vykáže v tom istom alebo inom období mimo zisku alebo straty buď v ostatných súčastiach komplexného výsledku, alebo priamo vo vlastnom imaní (pozri odseky 61A až 65) …“

    V odseku 60 sa znenie „zaúčtované na ťarchu alebo v prospech vlastného imania“ mení a dopĺňa na „vykázaných mimo zisku alebo straty“.

    V nadpise nad odsekom 61 sa znenie „zaúčtované na ťarchu alebo v prospech vlastného imania“ mení a dopĺňa na „vykázané mimo zisku alebo straty“.

    Odsek 61 sa vypúšťa a vkladá sa tento odsek 61A:

    „61A

    Splatná daň a odložená daň sa vykazujú mimo zisku alebo straty v prípade, keď daň súvisí s položkami vykazovanými mimo zisku alebo straty v tom istom alebo inom období. Preto splatná daň a odložená daň, ktorá súvisí s položkami vykazovanými v tom istom alebo inom období:

    a)

    v ostatných súčastiach komplexného výsledku sa vykazuje v ostatných súčastiach komplexného výsledku (pozri odsek 62),

    b)

    priamo vo vlastnom imaní sa vykazuje priamo vo vlastnom imaní (pozri odsek 62A).“

    Odseky 62 a 63 sa menia a dopĺňajú a vkladá sa tento odsek 62A:

    „62

    Medzinárodné štandardy finančného výkazníctva požadujú alebo povoľujú, aby sa určité položky vykazovali v ostatných súčastiach komplexného výsledku. Príklady takýchto položiek sú tieto:

    a)

    zmena v účtovnej hodnote, ktorá vzniká z precenenia nehnuteľností, strojov a zariadení (pozri IAS 16) a

    b)

    [Vypúšťa sa]

    c)

    kurzové rozdiely vznikajúce z prepočtu účtovnej závierky prevádzky v zahraničí (pozri IAS 21),

    d)

    [Vypúšťa sa]

    62A

    Medzinárodné štandardy finančného výkazníctva požadujú alebo povoľujú, aby sa určité položky účtovali priamo v prospech alebo na ťarchu vlastného imania. Príklady takýchto položiek sú tieto:

    a)

    úprava začiatočného stavu nerozdeleného zisku spôsobená buď zmenou účtovnej politiky, ktorá sa uplatňuje retrospektívne, alebo opravou chyby (pozri IAS 8 Účtovné politiky, zmeny v účtovných odhadoch a chyby) a

    b)

    sumy vznikajúce pri prvotnom vykázaní prvku vlastného imania v zloženom finančnom nástroji (pozri odsek 23).

    63

    Za výnimočných okolností môže byť zložité stanoviť výšku splatnej a odloženej dane, ktorá súvisí s položkami vykázanými mimo zisku alebo straty (buď v ostatných súčastiach komplexného výsledku, alebo priamo vo vlastnom imaní). Toto môže byť prípad, kedy napríklad:

    a)

    b)

    zmena sadzby dane … k položke, ktorá bola predtým vykázaná mimo zisku alebo straty alebo

    c)

    účtovná jednotka … a odložená daňová pohľadávka súvisí (celkom alebo sčasti) s položkou, ktorá bola predtým vykázaná mimo zisku alebo straty.

    V takýchto prípadoch sa splatná a odložená daň súvisiaca s položkami, ktoré sa vykazujú mimo zisku alebo straty, stanoví z primeraného pomerného priradenia splatnej a odloženej dane v účtovnej jednotke v daňovej jurisdikcii alebo inou metódou, ktorá zabezpečí presnejšiu alokáciu za daných okolností.“

    V odseku 65 sa znenie „zaúčtované na ťarchu alebo v prospech vlastného imania“ mení a dopĺňa na „vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku“.

    Odsek 68C sa mení a dopĺňa takto:

    „68C

    Ako je uvedené … a) transakcie alebo udalosti, ktorá je v tom istom alebo inom období vykázaná mimo zisku alebo straty alebo b) podnikovej kombinácie. …“

    Odsek 77 sa mení a dopĺňa a pridáva sa tento odsek 77A:

    „77

    Daňový náklad (výnos) vzťahujúci sa na zisk alebo stratu z bežnej činnosti sa prezentuje vo výkaze komplexného výsledku.

    77A

    Ak účtovná jednotka prezentuje zložky zisku alebo straty v samostatnom výkaze ziskov a strát podľa opisu v odseku 81 uvedenom v IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2007), v tomto samostatnom výkaze prezentuje daňový náklad (výnos) vzťahujúci sa na zisk alebo stratu z bežnej činnosti.“

    Odsek 81 sa mení a dopĺňa takto:

    „81

    Oddelene sa takisto zverejňujú:

    a)

    súhrnná splatná a odložená daň súvisiaca s položkami, ktoré sa zaúčtovali priamo na ťarchu alebo v prospech vlastného imania (pozri odsek 62A),

    (ab)

    suma dane z príjmov, ktorá súvisí s každou zložkou ostatných súčastí komplexného výsledku [pozri odsek 62 a IAS 1 (v znení revízie z roku 2007)],

    b)

    [Vypúšťa sa] …“

    Pridáva sa tento odsek 92:

    „92

    IAS 1 (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho zmenil a doplnil odseky 23, 52, 58, 60, 62, 63, 65, 68C, 77 a 81, vypustil odsek 61 a vložil odseky 61A, 62A a 77A. Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    IAS 14   Vykazovanie segmentov

    A14   IAS 14 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    Odseky 2, 52A a 54 sa menia a dopĺňajú takto:

    „2

    Účtovná závierka v úplnej štruktúre zahŕňa výkaz o finančnej situácii, výkaz komplexného výsledku, výkaz o peňažných tokoch, výkaz zmien vlastného imania a poznámky podľa ustanovení IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2007). Ak sa samostatný výkaz ziskov a strát prezentuje v súlade s IAS 1, je súčasťou tejto účtovnej závierky v úplnej štruktúre.

    52A

    Účtovná jednotka … všetky činnosti, ktoré boli klasifikované ako ukončené ku koncu posledného prezentovaného obdobia vykazovania.

    54

    Príkladom ukazovateľa výkonnosti segmentu nachádzajúceho sa nad výsledkom segmentu vo výkaze komplexného výsledku je hrubá marža z predaja. Príkladmi ukazovateľov výkonnosti segmentov nachádzajúcich sa pod výsledkom segmentu vo výkaze komplexného výsledku sú zisk alebo strata z bežnej činnosti (buď pred zdanením, alebo po ňom) a zisk alebo strata.“

    Pridáva sa tento odsek 85:

    „85

    IAS 1 (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho sa ním zmenil a doplnil odsek 2. Účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    IAS 16   Nehnuteľnosti, stroje a zariadenia

    A15   IAS 16 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    Odseky 39 a 40 sa menia a dopĺňajú takto:

    „39

    Ak sa zvýši účtovná hodnota majetku v dôsledku precenenia, toto zvýšenie sa vykáže v ostatných súčastiach komplexného výsledku a kumuluje sa vo vlastnom imaní pod nadpisom prebytok z precenenia. V prípade, …

    40

    Ak sa účtovná hodnota majetku … Toto zníženie sa však vykazuje v ostatných súčastiach komplexného výsledku do výšky prípadného pasívneho zostatku existujúceho v prebytku z precenenia tohto majetku. Zníženie vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku znižuje sumu kumulovanú vo vlastnom imaní pod záhlavím prebytok z precenenia.“

    V odseku 73 písm. e) bode (iv) sa znenie „vykázané alebo zrušené priamo vo vlastnom imaní“ mení a dopĺňa na znenie „vykázané alebo zrušené v ostatných súčastiach komplexného výsledku“.

    Pridáva sa tento odsek 81B:

    „81B

    IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho zmenil a doplnil odseky 39, 40 a 73 písm. e) bod (iv). Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    IAS 19   Zamestnanecké požitky

    A16   IAS 19 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    V odseku 69 sa znenie „ku každému nasledujúcemu súvahovému dňu“ mení a dopĺňa na znenie „ku koncu každého nasledujúceho obdobia vykazovania“.

    Odseky 93A až 93D sa menia a dopĺňajú takto:

    „93A

    Ak účtovná jednotka podľa možnosti uvedenej v odseku 93 prijme politiku vykazovať aktuárske zisky a straty v období, v ktorom vzniknú, môže ich v súlade s odsekmi 93B až 93D vykázať v ostatných súčastiach komplexného výsledku za podmienky, že …

    93B

    Aktuárske zisky a straty vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku sa podľa možnosti uvedenej v odseku 93A prezentujú vo výkaze komplexného výsledku.

    93C

    Účtovná jednotka, ktorá vykazuje aktuárske zisky a straty podľa odseku 93A, vykáže takisto všetky úpravy vzniknuté z limitu v odseku 58 písm. b) v ostatných súčastiach komplexného výsledku.

    93D

    Aktuárske zisky a straty a úpravy vzniknuté z limitu v odseku 58 písm. b), ktoré sa vykázali v ostatných súčastiach komplexného výsledku, sa vykazujú okamžite v nerozdelených ziskoch. V nasledujúcom období sa nereklasifikujú na zisk alebo stratu.“

    V odseku 105 a v treťom odseku príkladu ilustrujúceho odsek 106 sa slovné spojenie „výkaz ziskov a strát“ mení a dopĺňa na slovné spojenie „zisk alebo strata“.

    Odsek 120A sa mení a dopĺňa takto:

    „120A

    Účtovná jednotka zverejní tieto informácie o programoch stanovených požitkov: …

    h)

    celkovú sumu vykázanú v ostatných súčastiach komplexného výsledku pre každú z týchto kategórií: …

    i)

    pre účtovné jednotky, ktoré vykazujú aktuárske zisky a straty v ostatných súčastiach komplexného výsledku v súlade s odsekom 93A, kumulatívnu sumu aktuárskych ziskov a strát vykázaných v ostatných súčastiach komplexného výsledku.“

    Pridáva sa tento odsek 161:

    „161

    IAS 1 (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho zmenil a doplnil odseky 93A až 93D, 106 (príklad) a 120A. Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    IAS 20   Účtovanie štátnych dotácií a zverejňovanie štátnej pomoci

    A17   IAS 20 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    V odsekoch 14 a 15 sa slovné spojenie „výkaz ziskov a strát“ mení a dopĺňa na slovné spojenie „zisk alebo strata“.

    V odseku 28 sa znenie „pre účely prezentácie súvahy“ mení a dopĺňa takto: „na účely prezentácie vo výkaze o finančnej situácii“.

    Pridáva sa tento odsek 29A:

    „29A

    Ak účtovná jednotka prezentuje zložky zisku alebo straty v samostatnom výkaze ziskov a strát podľa opisu v odseku 81 IAS 1 (v znení revízie z roku 2007), v tomto samostatnom výkaze prezentuje dotácie vzťahujúce sa na výnosy v súlade s požiadavkou ustanovenou v odseku 29.“

    Pridáva sa tento odsek 42:

    „42

    IAS 1 (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho sa ním pridal odsek 29A. Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    IAS 21   Vplyvy zmien kurzov cudzích mien

    A18   IAS 21 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    V odseku 7 sa znenie „… peňažných tokov vznikajúcich z … vo výkaze peňažných tokov …“ mení a dopĺňa na znenie „… peňažných tokov vznikajúcich z … vo výkaze o peňažných tokoch …“

    V nadpise nad odsekom 23 sa znenie „Vykazovanie k následným súvahovým dňom“ mení a dopĺňa na znenie „Vykazovanie ku koncu následných období vykazovania“.

    V odseku 27 sa znenie „prvotne vykázané vo vlastnom imaní“ mení a dopĺňa na znenie „prvotne vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku“.

    V odsekoch 30 a 31 sa znenia „vykázané priamo vo vlastnom imaní“ a „vykázané vo vlastnom imaní“ menia a dopĺňajú na znenie „vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku“.

    V odseku 32 sa znenie „vykážu prvotne v samostatnej zložke vlastného imania a vykážu sa výsledkovo v zisku alebo strate“ mení a dopĺňa na znenie „vykážu prvotne v ostatných súčastiach komplexného výsledku a reklasifikujú sa z vlastného imania na zisk alebo stratu“.

    V odseku 33 sa znenie „reklasifikujú do samostatnej zložky vlastného imania v účtovnej závierke“ mení a dopĺňa na znenie „vykážu v ostatných súčastiach komplexného výsledku“.

    Odsek 37 sa mení a dopĺňa takto:

    „37

    Vplyv … Kurzové rozdiely vznikajúce z prepočtu prevádzky v zahraničí predtým vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku v súlade s odsekmi 32 a 39 písm. c) sa nereklasifikujú z vlastného imania na zisk alebo stratu až do vyradenia prevádzky.“

    V odseku 39 písm. a) sa znenie „záverečným kurzom platným k tomuto súvahovému dňu“ mení a dopĺňa na znenie „záverečným kurzom platným ku dňu, ku ktorému bol zostavený tento výkaz o finančnej situácii“.

    V odseku 39 písm. b) sa znenie „každý výkaz ziskov a strát“ mení a dopĺňa na znenie „každý výkaz komplexného výsledku alebo samostatne prezentovaný výkaz ziskov a strát“.

    V odseku 39 písm. c) sa znenie „ako samostatná zložka vlastného imania“ mení a dopĺňa na znenie „v ostatných súčastiach komplexného výsledku“.

    Odseky 41, 45, 46, 48 a 52 sa menia a dopĺňajú takto:

    „41

    Kurzové rozdiely uvedené v odseku 39 písm. c) vyplývajú z:

    a)

    prepočtu výnosov a nákladov účtovaných výmenným kurzom k dátumom transakcií a majetku a záväzkov záverečným kurzom.

    Tieto kurzové rozdiely sa nevykazujú v zisku alebo strate, pretože zmeny vo výmenných kurzoch majú malý alebo žiadny priamy účinok na súčasné a budúce peňažné toky z prevádzok. Kumulovaná suma kurzových rozdielov sa prezentuje v samostatnej zložke vlastného imania až do vyradenia prevádzky v zahraničí. Keď sa kurzové rozdiely vzťahujú na prevádzku v zahraničí, ktorá je konsolidovaná, ale nie je úplne vlastnená, …

    45

    Zahrnutie … V súlade s tým sa v konsolidovanej účtovnej závierke vykazujúcej účtovnej jednotky takýto kurzový rozdiel vykazuje v zisku alebo strate, alebo ak vzniká z okolností opísaných v odseku 32, vykazuje sa v ostatných súčastiach komplexného výsledku a kumuluje sa v samostatnej zložke vlastného imania účtovnej jednotky až do vyradenia prevádzky v zahraničí.

    46

    Ak … IAS 27 umožňuje použiť iný dátum, pokiaľ nie je rozdiel väčší ako tri mesiace, a vykonajú sa úpravy zohľadňujúce účinky všetkých významných transakcií alebo iných udalostí, ktoré sa vyskytnú medzi rozdielnymi dátumami. …

    48

    Pri vyradení prevádzky v zahraničí sa kumulovaná suma kurzových rozdielov vzťahujúcich sa na danú prevádzku v zahraničí vykazuje v ostatných súčastiach komplexného výsledku a kumulovaná v samostatnej zložke vlastného imania reklasifikovaná z vlastného imania na zisk alebo stratu (ako reklasifikačná úprava) [pozri IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2007)].

    52

    Účtovná jednotka zverejní: …

    b)

    čisté kurzové rozdiely vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku a kumulované v samostatnej zložke vlastného imania a zosúhlasenie sumy takýchto kurzových rozdielov k začiatku a ku koncu obdobia.“

    Pridáva sa tento odsek 60A:

    „60A

    IAS 1 (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho zmenil a doplnil odseky 27, 30 až 33, 37, 39, 41, 45, 48 a 52. Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    IAS 24   Zverejnenia o spriaznených osobách

    A19   V IAS 24 v odseku 19 sa predložkové spojenie „v súvahe“ mení a dopĺňa na „vo výkaze o finančnej situácii“.

    IAS 27   Konsolidovaná a individuálna účtovná závierka

    A20   IAS 27 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    V odseku 4 sa v definícii nákladovej metódy slovné spojenie „akumulované zisky“ mení a dopĺňa na slovné spojenie „nerozdelené zisky“.

    Odseky 26, 27, 30 a 40 písm. e) sa menia a dopĺňajú takto:

    „26

    Účtovné závierky materskej spoločnosti a jej dcérskych spoločností použité pri zostavení konsolidovanej účtovnej závierky sa zostavujú k rovnakému dátumu. Ak je koniec obdobia vykazovania materskej spoločnosti a dcérskej spoločnosti rozdielny, dcérska spoločnosť zostaví na účely konsolidácie dodatočnú účtovnú závierku k rovnakému dátumu, ako je účtovná závierka materskej spoločnosti, pokiaľ to nie je nevykonateľné.

    27

    Ak je koniec obdobia vykazovania materskej spoločnosti a dcérskej spoločnosti rozdielny, dcérska spoločnosť zostaví na účely konsolidácie dodatočnú účtovnú závierku k rovnakému dátumu, ako je účtovná závierka materskej spoločnosti, pokiaľ to nie je nevykonateľné. V každom prípade rozdiel medzi koncom obdobia vykazovania dcérskej spoločnosti a koncom obdobia vykazovania materskej spoločnosti nemôže byť dlhší ako tri mesiace. Dĺžka období vykazovania a akýkoľvek rozdiel medzi koncami období vykazovania musia byť v jednotlivých obdobiach rovnaké.

    30

    Výnos … vykázaný v ostatných súčastiach komplexného výsledku v súlade s IAS 21 Vplyvy zmien kurzov cudzích mien sa reklasifikuje do konsolidovaného zisku alebo straty ako reklasifikačná úprava ako zisk alebo strata z vyradenia dcérskej spoločnosti.

    40

    Tieto zverejnenia …

    e)

    koniec obdobia vykazovania účtovnej závierky dcérskej spoločnosti, keď je takáto účtovná závierka použitá pri príprave konsolidovanej účtovnej závierky a má dátum alebo obdobie iné, ako má materská spoločnosť, spolu so zdôvodnením používania odlišného dátumu alebo obdobia, …“

    Pridáva sa tento odsek 43A:

    „43A

    IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho sa ním zmenil a doplnil odsek 30. Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    IAS 28   Podiely v pridružených podnikoch

    A21   IAS 28 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    Odseky 11, 24, 25, 37 písm. e) a 39 sa menia a dopĺňajú takto:

    „11

    Podľa metódy vlastného imania … Úpravy účtovnej hodnoty môžu byť nevyhnutné pri zmenách v pomernom podiele investora v podniku, do ktorého sa investuje, ktoré vznikli v dôsledku zmien v iných súčastiach komplexného výsledku tejto účtovnej jednotky. Medzi takéto zmeny patria zmeny vznikajúce z precenenia nehnuteľností, strojov a zariadení a z rozdielov z prepočtu cudzích mien. Podiel investora na týchto zmenách sa vykazuje v ostatných súčastiach komplexného výsledku investora [pozri IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2007)].

    24

    Najnovšie … Keď sa koniec obdobia vykazovania investora odlišuje od pridruženého podniku, pripraví pridružený podnik pre potreby investora účtovnú závierku k rovnakému dátumu ako je účtovná závierka investora, s výnimkou prípadu, keď je to nevykonateľné.

    25

    Keď … účtovná závierka pridruženého podniku použitá pri uplatňovaní metódy vlastného imania je pripravená k inému dátumu, ako je dátum investora … V každom prípade rozdiel medzi koncom obdobia vykazovania pridruženého podniku a investora nesmie presiahnuť tri mesiace. Dĺžka období vykazovania a akýkoľvek rozdiel medzi koncami období vykazovania musia byť v jednotlivých obdobiach rovnaké.

    37

    Tieto zverejnenia …

    e)

    koniec obdobia vykazovania účtovnej závierky pridruženého podniku, keď sa takáto účtovná závierka použije pri uplatňovaní metódy vlastného imania a má dátum alebo obdobie iné, ako má investor, spolu so zdôvodnením používania iného dátumu alebo iného obdobia,

    39

    Podiel investora na zmenách vykázaných v ostatných súčastiach komplexného výsledku pridruženým podnikom vykazuje investor v ostatných súčastiach komplexného výsledku.“

    Pridáva sa tento odsek 41A:

    „41A

    IAS 1 (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho zmenil a doplnil odseky 11 a 39. Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    IAS 29   Finančné vykazovanie v hyperinflačných ekonomikách

    A22   IAS 29 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    V odseku 27 sa znenie „položky výkazu ziskov a strát“ mení a dopĺňa na znenie „položky vo výkaze komplexného výsledku“.

    V odseku 28 sa znenie „položky výkazu ziskov a strát“ mení a dopĺňa na znenie „položky príjmov a výdavkov“.

    V odseku 36 sa slovné spojenie „dátumy vykazovania“ mení a dopĺňa na slovné spojenie „konce období vykazovania“.

    IAS 32   Finančné nástroje: Prezentácia

    A23   IAS 32 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    V odseku 18 sa znenie „v súvahe účtovnej jednotky“ mení a dopĺňa na znenie „vo výkaze o finančnej situácii účtovnej jednotky“.

    V odseku 29 sa v poslednej vete znenie „v jeho súvahe“ mení a dopĺňa na znenie „v jeho výkaze o finančnej situácii“.

    V odseku 40 sa slovné spojenie „výkaz ziskov a strát“ mení a dopĺňa na znenie „výkaz komplexného výsledku alebo samostatný výkaz ziskov a strát (ak sa prezentuje)“ (dvakrát).

    Pridáva sa tento odsek 97A:

    „97A

    IAS 1 (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho sa ním zmenil a doplnil odsek 40. Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    Návod na uplatňovanie sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    V odseku AG31 sa slovné spojenie „v súvahe“ mení a dopĺňa na znenie „vo výkaze o finančnej situácii“.

    V odseku AG39 sa znenie „v súvahe účtovnej jednotky“ mení a dopĺňa na znenie „vo výkaze o finančnej situácii účtovnej jednotky“.

    IAS 33   Zisk na akciu

    A24   IAS 33 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    V odseku 4 sa znenie „priamo v jeho samostatnom výkaze ziskov a strát“ mení a dopĺňa na znenie „v jeho výkaze komplexného výsledku“.

    Pridáva sa tento odsek 4A:

    „4A

    Ak účtovná jednotka prezentuje zložky zisku alebo straty v samostatnom výkaze ziskov a strát podľa opisu uvedeného v odseku 81 IAS 1 (v znení revízie z roku 2007), v tomto samostatnom výkaze prezentuje zisk na akciu.“

    V odseku 13 sa vypúšťa znenie „Prezentácia účtovnej závierky“.

    Odsek 67 sa mení a dopĺňa takto: „… je možné v rámci výkazu komplexného výsledku uskutočniť duálnu prezentáciu v jednom riadku.“

    Dopĺňajú sa tieto odseky 67A, 73A a 74A:

    „67A

    Ak účtovná jednotka prezentuje zložky zisku alebo straty v samostatnom výkaze ziskov a strát podľa opisu uvedeného v odseku 81 IAS 1 (v znení revízie z roku 2007), v tomto samostatnom výkaze prezentuje základný a zriedený zisk na akciu, ako sa požaduje v odsekoch 66 a 67.

    68A

    Ak účtovná jednotka prezentuje zložky zisku alebo straty v samostatnom výkaze ziskov a strát podľa opisu uvedeného v odseku 81 IAS 1 (v znení revízie z roku 2007), v tomto samostatnom výkaze a v poznámkach prezentuje základný a zriedený zisk na akciu, ako sa požaduje v odseku 68.

    73A

    Odsek 73 sa vzťahuje aj na účtovnú jednotku, ktorá okrem základného a zriedeného zisku na akciu zverejňuje aj sumy na akciu pomocou vykázanej zložky samostatného výkazu ziskov a strát [podľa opisu uvedeného v odseku 81 IAS 1 (v znení revízie z roku 2007)], odlišnú od tej, ktorú požaduje tento štandard.

    74A

    IAS 1 (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho sa ním pridali odseky 4A, 67A a 73A. Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    Štandard IAS 34   Finančné vykazovanie v priebehu účtovného roka

    A25   IAS 34 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    Odseky 4, 5 a 8 sa menia a dopĺňajú takto:

    „4

    Finančný výkaz v priebehu účtovného roka je finančný výkaz, ktorý obsahuje buď účtovnú závierku v úplnej štruktúre [ako je opísaná v IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2007)], alebo účtovnú závierku v skrátenej štruktúre (opísanú v tomto štandarde) za časový interval v priebehu účtovného roka.

    5

    IAS 1 (v znení revízie z roku 2007) vymedzuje účtovnú závierku v úplnej štruktúre, ktorá obsahuje tieto zložky:

    a)

    výkaz o finančnej situácii ku koncu obdobia,

    b)

    výkaz komplexného výsledku za obdobie,

    c)

    výkaz zmien vlastného imania za obdobie,

    d)

    výkaz o peňažných tokoch za obdobie,

    e)

    poznámky obsahujúce prehľad významných účtovných politík a ďalšie vysvetľujúce informácie a

    f)

    výkaz o finančnej situácii k začiatku najskoršieho porovnávacieho obdobia, keď účtovná jednotka retrospektívne uplatní účtovnú politiku alebo retrospektívne prehodnotí položky vo svojej účtovnej závierke, alebo keď reklasifikuje položky vo svojej účtovnej závierke.

    8

    Finančný výkaz v priebehu účtovného roka zahŕňa …

    a)

    skrátený výkaz o finančnej situácii,

    b)

    skrátený výkaz komplexného výsledku prezentovaný buď ako:

    (i)

    skrátený jeden výkaz; alebo

    (ii)

    skrátený samostatný výkaz ziskov a strát a skrátený výkaz komplexného výsledku;

    c)

    skrátený výkaz zmien vlastného imania,

    d)

    skrátený výkaz o peňažných tokoch a

    e)

    vybrané vysvetľujúce poznámky.“

    Pridáva sa tento odsek 8A:

    „8A

    Ak účtovná jednotka prezentuje zložky zisku alebo straty v samostatnom výkaze ziskov a strát podľa opisu v odseku 81 IAS 1 (v znení revízie z roku 2007), prezentuje skrátené informácie z tohto samostatného výkazu.“

    Odsek 11 sa mení a dopĺňa takto:

    „11

    Vo výkaze, v ktorom sa prezentujú zložky zisku alebo straty za časový interval v priebehu účtovného roka, účtovná jednotka prezentuje základný a zriedený zisk na akciu za toto obdobie.“

    Pridáva sa tento odsek 11A:

    „11A

    Ak účtovná jednotka prezentuje zložky zisku alebo straty v samostatnom výkaze ziskov a strát podľa opisu v odseku 81 IAS 1 (v znení revízie z roku 2007), v tomto samostatnom výkaze prezentuje základný a zriedený zisk na akciu.“

    Odsek 12 sa mení a dopĺňa takto:

    „12

    IAS 1 (v znení revízie z roku 2007) poskytuje návod na štruktúru účtovnej závierky. …“

    Odsek 13 sa vypúšťa.

    V odseku 16 písm. j) sa znenie „posledný ročný súvahový deň“ mení a dopĺňa na znenie „koniec posledného ročného obdobia vykazovania“.

    Odsek 20 sa mení a dopĺňa takto:

    „20

    Výkazy v priebehu účtovného roka …

    a)

    … finančný rok,

    b)

    výkazy komplexného výsledku za bežné obdobie v priebehu účtovného roka a kumulatívne za bežný účtovný rok až k príslušnému dátumu a k tomu porovnateľné výkazy komplexného výsledku za zodpovedajúce obdobie v priebehu účtovného roka (bežné a k tomu istému dátumu predchádzajúceho roka) za bezprostredne predchádzajúci finančný rok. Ako a povoľuje v IAS 1 (v znení revízie z roku 2007), výkazy v priebehu účtovného roka môžu prezentovať buď jeden výkaz komplexného výsledku, alebo výkaz zobrazujúci zložky zisku alebo straty (samostatný výkaz ziskov a strát) a druhý výkaz začínajúci ziskom alebo stratou, v ktorom sa zobrazujú zložky ostatných súčastí komplexného výsledku (výkaz komplexného výsledku),

    c)

    výkaz zmien vlastného imania … predchádzajúci finančný rok,

    d)

    …“

    V odseku 21 sa znenie „končiaci k dátumu vykazovania v priebehu účtovného roka“ mení a dopĺňa na znenie „až do konca obdobia počas účtovného roka“.

    V odseku 30 písm. b) sa predložkové spojenie „v súvahe“ mení a dopĺňa na znenie „vo výkaze o finančnej situácii“.

    V odseku 31 sa znenie „k dátumom tak ročného finančného vykazovania ako aj finančného vykazovania v priebehu účtovného roka“ mení a dopĺňa na znenie „ku koncu tak ročného finančného obdobia vykazovania ako aj finančného obdobia vykazovania v priebehu účtovného roka“.

    V odseku 32 sa znenie „k dátumu vykazovania v priebehu účtovného roka“ mení a dopĺňa na znenie „ku koncu obdobia vykazovania v priebehu účtovného roka“; a znenie „k dátumu ročného vykazovania“ sa mení a dopĺňa na znenie „ku koncu ročného obdobia vykazovania“.

    Pridáva sa tento odsek 47:

    „47

    IAS 1 (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho zmenil a doplnil odseky 4, 5, 8, 11, 12 a 20, vypustil odsek 13 a pridal odseky 8A a 11A. Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    IAS 36   Zníženie hodnoty majetku

    A26   IAS 36 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    Odseky 61 a 120 sa menia a dopĺňajú takto:

    „61

    Strata zo zníženia hodnoty nepreceneného majetku sa vykazuje v zisku alebo strate. Strata zo zníženia hodnoty preceneného majetku sa však vykáže v ostatných súčastiach komplexného výsledku za predpokladu že strata zo zníženia hodnoty neprevýši sumu prebytku z precenenia toho istého majetku. Takáto strata zo zníženej hodnoty z preceneného majetku znižuje prebytok z precenenia tohto majetku.

    120

    Zrušenie straty zo zníženia hodnoty preceneného majetku sa vykazuje v ostatných súčastiach komplexného výsledku a zvyšuje prebytok z precenenia tohto majetku. Avšak, …“

    V odsekoch 126 a 129 sa znenie „priamo vo vlastnom imaní“ mení a dopĺňa na znenie „v ostatných súčastiach komplexného výsledku“.

    Pridáva sa tento odsek 140A:

    „140A

    IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho zmenil a doplnil odseky 61, 120, 126 a 129. Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    IAS 37   Rezervy, podmienené záväzky a podmienené aktíva

    A27   IAS 37 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    V odseku 25 sa slovné spojenie „súvahové položky“ mení a dopĺňa na slovné spojenie „položky výkazu o finančnej situácii“.

    V odseku 75 sa znenie „prijímané používateľmi“ mení a dopĺňa na znenie „ktoré uskutočňujú používatelia“.

    IAS 38   Nehmotný majetok

    A28   IAS 38 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    Odseky 85 a 36 sa menia a dopĺňajú takto:

    „85

    Ak sa účtovná hodnota nehmotného majetku zvýši v dôsledku precenenia, toto zvýšenie sa vykáže v ostatných súčastiach komplexného výsledku a kumuluje sa vo vlastnom imaní pod záhlavím prebytok z precenenia. Zvýšenie sa však …

    86

    Ak sa účtovná hodnota nehmotného majetku … Zníženie sa však vykazuje v ostatných súčastiach komplexného výsledku do výšky prípadného pasívneho zostatku, v prebytku z precenenia tohto majetku. Zníženie vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku znižuje sumu kumulovanú vo vlastnom imaní pod nadpisom prebytok z precenenia.“

    V odseku 87 sa slovné spojenie „cez výkaz ziskov a strát“ mení a dopĺňa na znenie „cez zisk alebo stratu“.

    V odseku 118 písm. e) bode (iii) sa znenie „priamo vo vlastnom imaní“ mení a dopĺňa na znenie „v ostatných súčastiach komplexného výsledku“.

    Pridáva sa tento odsek 130B:

    „130B

    IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho zmenil a doplnil odseky 85, 40 a 118 písm. e) bod (iv). Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    IAS 39   Finančné nástroje: vykazovanie a oceňovanie

    A29   IAS 39 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    Odkazy na:

    znenie „vykázané vo vlastnom imaní“ a znenie „vykázané priamo vo vlastnom imaní“ sa menia a dopĺňajú na „vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku“.

    znenie „samostatná riadková položka súvahy“ sa menia a dopĺňajú na „samostatná riadková položka vo výkaze o finančnej situácii“.

    V poslednej vete odseku 11 sa znenie „priamo vo výkazoch v účtovnej závierke“ mení a dopĺňa na „vo výkaze o finančnej situácii“.

    V odseku 12 sa znenie „k následnému dátumu účtovnej závierky“ mení a dopĺňa na „ku koncu následného obdobia účtovnej závierky“.

    V odseku 14 sa znenie „vo svojej súvahe“ mení a dopĺňa na „vo svojom výkaze o finančnej situácii“.

    Odseky 54 a 55 sa menia a dopĺňajú takto:

    „54

    Ak v dôsledku … Všetky predchádzajúce zisky alebo straty z tohto aktíva, ktoré boli vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku v súlade s odsekom 55 písm. b), sa zaúčtujú takto:

    a)

    v prípade … Ak dôjde následne k zníženiu hodnoty finančného aktíva, akýkoľvek zisk alebo strata, ktoré boli vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku, sa reklasifikujú z vlastného imania do hospodárskeho výsledku v súlade s odsekom 67,

    b)

    v prípade, že finančné aktívum nemá pevnú splatnosť, zisk alebo strata sa vykáže v hospodárskom výsledku, pokým nedôjde k predaju alebo inému vyradeniu finančného aktíva. Ak dôjde následne k zníženiu hodnoty finančného aktíva, akýkoľvek predchádzajúci zisk alebo strata, ktoré boli vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku, sa reklasifikujú z vlastného imania do hospodárskeho výsledku v súlade s odsekom 67.

    55

    Zisk alebo strata … sa vykazuje takto:

    a)

    b)

    Zisk alebo strata z finančného aktíva k dispozícii na predaj sa vykážu v ostatných súčastiach komplexného výsledku, s výnimkou strát zo zníženia hodnoty (pozri odseky 67 až 70) a kurzových ziskov a strát (pozri prílohu A odsek AG83), až do skončenia vykazovania finančného aktíva. Súčasne sa kumulovaný zisk alebo strata, predtým vykazované v ostatných súčastiach komplexného výsledku, reklasifikujú z vlastného imania do hospodárskeho výsledku ako reklasifikačná úprava [pozri IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2007)]. Avšak, … Avšak, …“

    V odseku 68 sa znenie „ktorá sa vyjme z vlastného imania a vykáže sa v hospodárskom výsledku“ mení a dopĺňa na „ktorá sa reklasifikuje z vlastného imania do hospodárskeho výsledku“.

    V odseku 95 písm. a) sa znenie „sa vykazuje priamo vo vlastnom imaní prostredníctvom výkazu zmien vlastného imania (pozri IAS 1)“ mení a dopĺňa na „sa vykazuje v ostatných súčastiach komplexného výsledku“.

    V odseku 97 sa znenie „sa reklasifikujú do hospodárskeho výsledku“ mení a dopĺňa na znenie „sa reklasifikujú z vlastného imania do hospodárskeho výsledku ako reklasifikačná úprava [pozri IAS 1 (v znení revízie z roku 2007)]“.

    Odseky 98 a 100 sa menia a dopĺňajú takto:

    „98

    Ak zabezpečenie …

    a)

    Reklasifikuje súvisiace zisky a straty, ktoré boli vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku v súlade s odsekom 95 do hospodárskeho výsledku ako reklasifikačná úprava [pozri IAS 1 (revidovaný v roku 2007)] v tom istom období alebo obdobiach, počas ktorých nadobudnuté aktívum alebo prevzatý záväzok ovplyvňujú hospodársky výsledok (napríklad v obdobiach, v ktorých sa vykazujú náklady na odpisovanie alebo náklady na predaj). Ak však účtovná jednotka očakáva, že celá strata alebo jej časť vykázaná v ostatných súčastiach komplexného výsledku nebude v priebehu jedného alebo viacerých období vykompenzovaná, reklasifikuje sumu, ktorej kompenzácia sa neočakáva, z vlastného imania do hospodárskeho výsledku ako reklasifikačnú úpravu.

    b)

    Vyradí súvisiace zisky a straty, ktoré boli vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku v súlade s odsekom 95 …

    100

    Pre všetky zabezpečenia peňažných tokov iné ako tie, na ktoré sa vzťahujú odseky 97 a 98, sa sumy, ktoré boli vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku, reklasifikujú z vlastného imania do hospodárskeho výsledku ako reklasifikačná úprava [pozri IAS 1 (revidovaný v roku 2007)] v tom istom období alebo obdobiach, počas ktorých zabezpečená očakávaná transakcia ovplyvňuje hospodársky výsledok (keď sa napríklad uskutoční predpokladaný predaj).“

    V odseku 101 sa znenie „ostáva vykázané priamo vo vlastnom imaní“ mení a dopĺňa takto: „bolo vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku“ a znenie „ostáva vykázané oddelene vo vlastnom imaní“ sa mení a dopĺňa na znenie „ostáva oddelene vo vlastnom imaní“ a znenie „vykazuje sa v hospodárskom výsledku“ sa mení a dopĺňa na znenie „reklasifikuje sa z vlastného imania do hospodárskeho výsledku ako reklasifikačná úprava“.

    Odsek 102 sa mení a dopĺňa takto:

    „102

    Zabezpečenia čistej investície …

    a)

    podiel zisku alebo straty zo zabezpečovacieho nástroja, ktorý je určený ako efektívne zabezpečenie (pozri odsek 88), sa vykazuje v ostatných súčastiach komplexného výsledku, a

    b)

    neefektívny podiel sa vykazuje v hospodárskom výsledku.

    Zisk alebo strata zo zabezpečovacieho nástroja týkajúca sa efektívnej časti zabezpečenia, ktorá bola vykázaná v ostatných súčastiach komplexného výsledku, sa reklasifikuje pri vyradení prevádzky v zahraničí z vlastného imania do hospodárskeho výsledku ako reklasifikačná úprava [pozri IAS 1 (revidovaný v roku 2007)].“

    Pridáva sa tento odsek 103C:

    „103C

    IAS 1 (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho zmenil a doplnil odseky 26, 27, 34, 54, 55, 57, 67, 68, 95 písm. a), 97, 98, 100, 102, 105, 108, AG4D, AG4E písm. d) bod i), AG56, AG67, AG83 a AG99B. Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    Odseky 105 a 108 sa menia a dopĺňajú takto:

    „105

    Keď … Pri ktoromkoľvek takomto finančné aktíve účtovná jednotka vykáže všetky kumulované zmeny v reálnej hodnote ako samostatnú položku vlastného imania až po následné ukončenie vykazovania alebo zníženie hodnoty, keď účtovná jednotka reklasifikuje takýto kumulovaný zisk alebo stratu z vlastného imania do hospodárskeho výsledku ako reklasifikačnú úpravu [pozri IAS 1 (revidovaný v roku 2007)]. Účtovná jednotka …

    108

    Účtovná jednotka neupraví účtovnú hodnotu nefinančných aktív a nefinančných záväzkov na účely vylúčenia ziskov a strát súvisiacich so zabezpečením peňažných tokov, ktoré sa zahrnuli do účtovnej hodnoty pred začiatkom finančného roka, v ktorom sa tento štandard prvýkrát uplatnil. Na začiatku finančného obdobia, počas ktorého sa tento štandard prvýkrát uplatňuje, sa akákoľvek suma vykazovaná mimo hospodárskeho výsledku (v ostatných súčastiach komplexného výsledku alebo priamo vo vlastnom imaní) z titulu zabezpečenia záväznej povinnosti, ktoré sa podľa tohto štandardu účtuje ako zabezpečenie reálnej hodnoty, reklasifikuje na aktívum alebo záväzok, s výnimkou zabezpečenia menového rizika, ktoré sa aj naďalej bude považovať za zabezpečenie peňažných tokov.“

    Príloha A Návod na aplikáciu sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    V odseku AG4E písm. d) bode (i) sa znenie „zmenami vykazovanými vo vlastnom imaní“ mení a dopĺňa na znenie „zmenami vykazovanými v ostatných súčastiach komplexného výsledku“.

    V odseku AG25 sa znenie „ku každému nasledujúcemu súvahovému dňu“ mení a dopĺňa na znenie „ku koncu každého nasledujúceho obdobia vykazovania“.

    V odseku AG51 písm. a) sa slovné spojenie „vo svojej súvahe“ mení a dopĺňa na znenie „vo svojom výkaze o finančnej situácii“.

    V odseku AG67 sa znenie „Ďalší dátum finančného vykazovania“ mení a dopĺňa na znenie „Koniec obdobia vykazovania“.

    Odsek AG99B sa mení a dopĺňa takto:

    „AG99B

    Ak zabezpečenie očakávanej vnútroskupinovej transakcie spĺňa podmienky na účtovanie zabezpečenia, akýkoľvek zisk alebo strata, ktoré sú vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku v súlade s odsekom 95 písm. a), sa reklasifikuje z vlastného imania do hospodárskeho výsledku ako reklasifikačná úprava v rovnakom období alebo obdobiach, počas ktorých menové riziko zabezpečenej transakcie má vplyv na konsolidovaný hospodársky výsledok.“

    V odseku AG129 sa znenie „v súvahe“ mení a dopĺňa na znenie „vo výkaze o finančnej situácii“.

    IAS 40   Investičný nehnuteľný majetok

    A30   V IAS 40 sa odsek 62 mení a dopĺňa takto:

    „62

    Aktuálny … Inými slovami:

    a)

    akékoľvek výsledné zníženie účtovnej hodnoty nehnuteľnosti sa vykazuje vo výsledku hospodárenia. Do rozsahu, v akom je suma zahrnutá do prebytku z precenenia tejto nehnuteľnosti, sa však zníženie vykazuje v ostatných súčastiach komplexného výsledku,

    b)

    každé výsledné zvýšenie účtovnej hodnoty sa rieši takto:

    (i)

    (ii)

    každá zostávajúca časť zvýšenia sa vykazuje v ostatných súčastiach komplexného výsledku a zvyšuje prebytok z precenenia vo vlastnom imaní. Pri následnom …“

    Pridáva sa tento odsek 85A:

    „85A

    IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho sa ním zmenil a doplnil odsek 62. Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    IAS 41   Poľnohospodárstvo

    A31   V odseku 24 písm. a) IAS 41 sa slovné spojenie „súvahový deň“ mení a dopĺňa ma slovné spojenie „koniec obdobia vykazovania“.

    IFRIC 1   Zmeny v existujúcich záväzkoch vyplývajúcich z ukončenia prevádzky, obnovy prostredia a podobných záväzkov

    A32   IFRIC 1 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    V časti „Referencie“ sa znenie „IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2003)“ mení a dopĺňa na znenie „IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2007)“.

    Odsek 6 sa mení a dopĺňa takto:

    „6

    Ak sa súvisiaci majetok oceňuje pomocou modelu precenenia:

    a)

    zmeny v záväzku … čiže:

    i)

    zníženie záväzku sa [s výhradou písmena b)] vykazuje v ostatných súčastiach komplexného výsledku a zvyšuje prebytok z precenenia vo vlastnom imaní, …;

    ii)

    zvýšenie záväzku sa vykazuje v zisku alebo strate s výnimkou prípadu, kedy sa vykazuje v ostatných súčastiach komplexného výsledku a znižuje prebytok z precenenia do výšky …

    b)

    c)

    zmena … Všetky takéto precenenia sa zohľadňujú pri určovaní súm, ktoré sa majú vykázať v zisku alebo strate a v ostatných súčastiach komplexného výsledku podľa písmena a). Ak je precenenie nevyhnutné, je potrebné preceniť všetok majetok v danej triede.

    d)

    IAS 1 požaduje zverejniť vo výkaze komplexného výsledku každú zložku komplexného výsledku alebo nákladu. V rámci plnenia tejto požiadavky sa zmena prebytku z precenenia vyplývajúca zo zmeny záväzku identifikuje osobitne a zverejní ako taká.“

    Pridáva sa tento odsek 9A:

    „9A

    IAS 1 (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho sa ním zmenil a doplnil odsek 6. Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    IFRIC 7   Uplatňovanie metódy úpravy predchádzajúcich rokov podľa štandardu IAS 29 Finančné vykazovanie v hyperinflačných ekonomikách

    A33   IFRIC 7 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    V odseku 3 sa znenie „záverečný súvahový deň obdobia vykazovania“ mení a dopĺňa na znenie „koniec obdobia vykazovania“.

    V odseku 4 sa znenie „záverečný súvahový deň obdobia vykazovania“ mení a dopĺňa na slovné spojenie „koniec obdobia vykazovania“, a znenie „záverečný súvahový deň tohto obdobia“ sa mení a dopĺňa ma slovné spojenie „koniec tohto obdobia vykazovania“.

    IFRIC 10   Finančné vykazovanie v priebehu účtovného roka a zníženie hodnoty majetku

    A34   IFRIC 10 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    V odseku 1 sa slovné spojenie „každý dátum vykazovania“ mení a dopĺňa slovné spojenie „koniec každého obdobia vykazovania“, slovné spojenie „každý súvahový deň“ sa mení a dopĺňa na slovné spojenie „koniec každého obdobia vykazovania“, a znenie „nasledujúci dátum vykazovania alebo dátum, ku ktorému sa zostavuje súvaha“ sa mení a dopĺňa na znenie „koniec nasledujúceho obdobia vykazovania“.

    V odseku 7 sa slovné spojenie „nasledujúci súvahový deň“ mení a dopĺňa na znenie „ku koncu nasledujúceho obdobia vykazovania“.

    IFRIC 14   IAS 19 – Obmedzenie hornej hranice hodnoty majetku z definovaných úžitkov, minimálne požiadavky na financovanie a vzťahy medzi nimi

    A34A   IFRIC 14 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    V odseku 10 sa znenie „čistý majetok alebo záväzok v súvahe“ mení a dopĺňa na znenie „čistý majetok alebo záväzok vykázaný vo výkaze o finančnej situácii“.

    V odseku 26 písm. b) sa slovné spojenie „výkaz vykázaných výnosov a nákladov“ mení a dopĺňa na slovné spojenie „ostatné súčasti komplexného výsledku“.

    Pridáva sa tento odsek 27A:

    „27A

    IAS 1 (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho sa ním zmenil a doplnil odsek 26. Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    SIC-7   Zavedenie meny euro

    A35   SIC-7 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    V časti „Referencie“ sa doplnil text „IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2007)“.

    Odsek 4 písm. b) sa mení a dopĺňa takto:

    „4

    Toto znamená najmä:

    a)

    b)

    kumulatívne kurzové rozdiely súvisiace s prepočtom účtovnej závierky prevádzok v zahraničí vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku sa akumulujú vo vlastnom imaní a reklasifikujú sa z vlastného imania do zisku alebo straty iba pri vyradení čistej investície v prevádzke v zahraničí, a …“

    Pod nadpis „Dátum účinnosti“ sa za „IAS 8“ dopĺňa tento nový odsek:

    „IAS 1 (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho sa ním zmenil a doplnil odsek 4. Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    SIC-10   Štátna pomoc – bez konkrétneho vzťahu k prevádzkovým činnostiam

    A36   V SIC-10 sa v odseku 3 slovné spojenie „vlastné imanie“ mení a dopĺňa na slovné spojenie „podiely akcionárov“.

    SIC-13   Spoluovládané účtovné jednotky – nepeňažné vklady spoločníkov

    A37   V SIC-13 sa v odseku 3 písm. a) slovné spojenie „výkaz ziskov a strát“ mení a dopĺňa na „zisk alebo strata“.

    SIC-15   Operatívny lízing – stimuly

    A38   V SIC-15 v časti „Referencie“ sa znenie „IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2003)“ mení a dopĺňa na znenie „IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2007)“.

    SIC-25   Dane z príjmov – zmeny daňovej situácie účtovnej jednotky alebo jej akcionárov

    A39   SIC-25 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    V časti „Referencie“ sa doplnil text „IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2007)“.

    Odsek 4 sa mení a dopĺňa takto:

    „4

    Zmena daňovej situácie účtovnej jednotky alebo jej akcionárov nevedie k zvýšeniu ani zníženiu súm vykazovaných priamo mimo zisku alebo straty. Dôsledky, ktoré zo zmeny daňovej situácie vyplývajú pre splatné a odložené dane, sa zahrnú do zisku alebo straty za obdobie, pokiaľ tieto dôsledky nesúvisia s transakciami a udalosťami, ktorých výsledkom je, že sa v tom istom alebo v inom období účtujú priamo v prospech alebo na ťarchu vykazovanej sumy vlastného imania alebo sumy vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku. Uvedené daňové dôsledky, ktoré sa vzťahujú na zmeny vykazovanej sumy vlastného imania v tom istom alebo v inom období (nezahrnuté do hospodárskeho výsledku), sa účtujú priamo do vlastného imania. Daňové dôsledky, ktoré sa vzťahujú na sumy vykázané v ostatných súčastiach komplexného výsledku, sa vykazujú v ostatných súčastiach komplexného výsledku.“

    Pod nadpis „Dátum účinnosti“ sa za „IAS 8“ dopĺňa tento nový odsek:

    „IAS 1 (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho sa ním zmenil a doplnil odsek 4. Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“

    SIC-29   Zmluvy o licenciách na poskytovanie služieb: zverejnenia

    A40   V SIC-29 v časti „Referencie“ sa znenie „IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2003)“ mení a dopĺňa na znenie „IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2007)“.

    SIC-32   Nehmotný majetok – náklady na webovú lokalitu

    A41   SIC-32 sa mení a dopĺňa podľa opisu uvedeného ďalej.

    V časti „Referencie“ sa znenie „IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2003)“ mení a dopĺňa na znenie „IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (v znení revízie z roku 2007)“.

    Odsek 5 sa mení a dopĺňa takto:

    „5

    Táto interpretácia … Navyše, ak účtovnej jednotke vzniknú výdavky na poskytovateľa internetových služieb, ktorý je hostiteľom webovej lokality účtovnej jednotky, tieto výdavky sa vykazujú ako náklady v čase prijatia daných služieb podľa IAS 1.88 a Koncepčného rámca.“

    Pod nadpis „Dátum účinnosti“ sa dopĺňa tento druhý odsek:

    „IAS 1 (v znení revízie z roku 2007) zmenil a doplnil terminológiu používanú v IFRS. Okrem toho sa ním zmenil a doplnil odsek 5. Účtovná jednotka uplatní tieto zmeny a doplnenia na ročné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatní IAS 1 (revidovaný v roku 2007) na skoršie obdobie, uplatní uvedené zmeny a doplnenia na toto skoršie obdobie.“


    Top