Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005D2113

    Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 2113/2005/ES zo 14. decembra 2005 , ktorým sa mení a dopĺňa rozhodnutie č. 2256/2003/ES na účely predĺženia programu na rozširovanie správnej praxe a monitorovanie zavádzania informačných a komunikačných technológií (IKT) na rok 2006 (Text s významom pre EHP)

    Ú. v. EÚ L 344, 27.12.2005, p. 34–37 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2005/2113/oj

    27.12.2005   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 344/34


    ROZHODNUTIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY č. 2113/2005/ES

    zo 14. decembra 2005,

    ktorým sa mení a dopĺňa rozhodnutie č. 2256/2003/ES na účely predĺženia programu na rozširovanie správnej praxe a monitorovanie zavádzania informačných a komunikačných technológií (IKT) na rok 2006

    (Text s významom pre EHP)

    EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva, a najmä na jej článok 157 ods. 3,

    so zreteľom na návrh Komisie,

    so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (1),

    po porade s Výborom regiónov,

    konajúc v súlade s postupom ustanoveným v článku 251 zmluvy (2),

    keďže:

    (1)

    Rozhodnutím č. 2256/2003/ES (3) sa zaviedol program MODINIS na monitorovanie akčného plánu eEurópa 2005, rozširovanie správnej praxe a zlepšenie bezpečnosti siete a informácií na obdobie od 1. januára 2003 do 31. decembra 2005.

    (2)

    Rozhodnutie č. 2256/2003/ES bolo zmenené a doplnené rozhodnutím č. 787/2004/ES s cieľom prispôsobiť referenčné čiastky s ohľadom na rozšírenie Európskej únie.

    (3)

    Vo svojej rezolúcii z 9. decembra 2004 o pohľade na budúcnosť informačných komunikačných technológií (IKT) (4) Rada vyzvala Komisiu, aby začala s prípravnými prácami na následných opatreniach akčného plánu eEurópa 2005 ako dôležitej súčasti novej agendy pre informačnú spoločnosť po roku 2005.

    (4)

    Oznámenie Komisie z 19. novembra 2004 s názvom „Výzvy pre európsku informačnú spoločnosť po roku 2005“ analyzuje výzvy, ktorými sa musí zaoberať stratégia v oblasti európskej informačnej spoločnosti do roku 2010. V oznámení sa podporuje širšie využívanie IKT a pre trvajúce zameranie pozornosti politiky na otázky súvisiace s IKT, čo zahŕňa potrebu monitorovania a výmeny správnej praxe. Toto oznámenie sa stalo východiskom pre proces úvah, ktorý viedol v roku 2005 ku novej iniciatíve informačnej spoločnosti, ktorá sa má začať v roku 2006.

    (5)

    Nová iniciatíva s názvom „Iniciatíva i2010 – európska informačná spoločnosť“ bola oznámená v oznámení Komisie z 2. februára 2005 pre jarné zasadnutie Európskej rady s názvom „Spoločne pracujeme na hospodárskom raste a zamestnanosti – nový začiatok Lisabonskej stratégie“ a zameriava sa na povzbudenie zavádzania IKT.

    (6)

    Oznámenie Komisie z 1. júna 2005 s názvom „Iniciatíva i2010 – európska informačná spoločnosť pre rast a zamestnanosť“ vymenúva kľúčové politické priority päťročnej stratégie na podporu otvoreného a konkurencieschopného digitálneho hospodárstva. Podpora výmeny správnej praxe a monitorovanie zavádzania služieb využívajúcich IKT budú naďalej podporovať dialóg zúčastnených strán a členských štátov, a to hlavne v súvislosti s otvorenou metódou koordinácie.

    (7)

    V návrhu rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa zavádza rámcový program pre konkurencieschopnosť a inováciu (2007 – 2013), je navrhnutý rámcový program pre akciu Spoločenstva v oblasti konkurencieschopnosti a inovácie pre obdobie 2007 – 2013, ktorý spája konkrétne opatrenia Spoločenstva na podporu podnikania, malých a stredných podnikov, priemyslovej konkurencieschopnosti, inovácie, informačných a komunikačných technológií, technológií na ochranu životného prostredia a inteligentnej energie, vrátane opatrení stanovených v rozhodnutí č. 2256/2003/ES.

    (8)

    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 808/2004 z 21. apríla 2004 o štatistikách Spoločenstva o informačnej spoločnosti (5) stanovuje spoločný rámec pre systematické vypracovávanie štatistík Spoločenstva o informačnej spoločnosti. Tieto štatistiky obsahujú informácie požadované na účely procesu orientačného testovania akčného plánu eEurópa a sú dôležité pre štrukturálne ukazovatele, ktoré podporujú monitorovanie plnenia členskými štátmi, a sú potrebné na vytvorenie jednotnej základne pre analýzy informačnej spoločnosti.

    (9)

    Počas 12 mesiacov od konca účinnosti akčného plánu eEurópa 2005 do očakávaného začiatku rámcového programu v roku 2007 treba monitorovať a podporovať zavádzanie IKT v celom hospodárstve, a to prostredníctvom ďalšieho orientačného testovania a štatistických analýz založených na štrukturálnych ukazovateľoch, ako aj prostredníctvom výmeny správnej praxe. Opatrenia prijaté na základe programu zameraného na orientačné testovanie, správnu prax a koordináciu politík v roku 2006 budú podporovať dosiahnutie cieľov uvedených vo vyššie uvedených oznámeniach Komisie z 2. februára 2005 a 1. júna 2005.

    (10)

    Mechanizmy na monitorovanie, výmenu skúseností, orientačné testovanie, rozširovanie správnej praxe a analýzu hospodárskych a spoločenských dôsledkov informačnej spoločnosti by mali v roku 2006 pokračovať, aby sa dosiahli ciele oznámenia Komisie z 2. februára 2005, ktoré sú zamerané na povzbudenie zavádzania IKT ako pokračovania agendy eEurópa, a ciele oznámenia Komisie z 1. júna 2005.

    (11)

    Rozhodnutie č. 2256/2003/ES by sa preto malo zmeniť a doplniť,

    PRIJALI TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    Rozhodnutie č. 2256/2003/ES sa týmto mení a dopĺňa takto:

    1.

    vkladá sa tento článok:

    „Článok 1a

    1.   V roku 2006 program pokračuje v monitorovaní zavádzania a využívania informačných a komunikačných technológií (IKT) v celom hospodárstve a v rozširovaní správnej praxe a má tieto ciele:

    a)

    monitorovať plnenie členskými štátmi a plnenie v rámci členských štátov a porovnávať ich s najlepšími v medzinárodnom meradle pomocou oficiálnych štatistík, ak je to možné;

    b)

    podporovať snahy členských štátov v povzbudzovaní využívania IKT na vnútroštátnej, regionálnej alebo miestnej úrovni na základe analýzy správnej praxe a doplnkovej interakcie založenej na vytváraní mechanizmov výmeny skúseností;

    c)

    analyzovať hospodárske a spoločenské dôsledky informačnej spoločnosti na účely zjednodušenia politických diskusií, hlavne z pohľadu konkurencieschopnosti, rastu a zamestnanosti, ako aj z hľadiska sociálneho začlenenia.

    2.   Opatrenia v rámci programu budú svojou povahou presahovať jednotlivé odvetvia a budú doplňovať opatrenia Spoločenstva v iných oblastiach. Žiadne z týchto opatrení sa nebudú prekrývať s prácami, ktoré sú v týchto oblastiach vykonávané v rámci iných programov Spoločenstva. Opatrenia v rámci programu zameraného na orientačné testovanie, správnu prax a koordináciu politík, budú smerovať k splneniu cieľov oznámenia Komisie z 2. februára 2005 pre jarné zasadnutie Európskej rady s názvom ‚Spoločne pracujeme na hospodárskom raste a zamestnanosti – nový začiatok Lisabonskej stratégie’, ktoré sú zamerané na povzbudenie zavádzania IKT ako pokračovania agendy eEurópa, a najmä na podporu širokopásmových technológií, elektronickú správu (eGovernment), elektronického obchodovania (eBusiness), elektronického zdravotníctva (eHealth) a elektronického vzdelávania (eLearning), ako aj cieľov oznámenia Komisie z 1. júna 2005 s názvom ‚Iniciatíva i2010 – európska informačná spoločnosť pre rast a zamestnanosť’, ktoré podporujú otvorené a konkurencieschopné digitálne hospodárstvo.

    3.   V programe sa vymedzí spoločný rámec doplnkovej interakcie na európskej úrovni, ktorá bude doplňovať rôzne vnútroštátne, regionálne a mieste úrovne.“

    ;

    2.

    vkladá sa tento článok:

    „Článok 2a

    Na dosiahnutie cieľov uvedených v článku 1a sa vykonajú tieto kategórie opatrení:

    a)

    Opatrenie 1

    Monitorovanie a porovnávanie plnenia:

    zber a analýza údajov na základe ukazovateľov orientačného testovania, ako sú vymedzené v rezolúcii Rady z 18. februára 2003 o implementácii akčného plánu eEurópa 2005, vrátane – v prípade potreby – regionálnych ukazovateľov, a v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 808/2004 z 21. apríla 2004 o štatistikách Spoločenstva o informačnej spoločnosti (6).

    b)

    Opatrenie 2

    Rozširovanie správnej praxe:

    štúdie na stanovenie správnej praxe na vnútroštátnej, regionálnej a miestnej úrovni, prispievajúc k úspešnému zavádzaniu IKT v celom hospodárstve,

    podpora cielených konferencií, seminárov alebo workshopov a činností zameraných na šírenie informácií, informovanie a komunikáciu, ktoré podporujú ciele oznámenia Komisie z 2. februára 2005 pre jarné zasadnutie Európskej rady s názvom ‚Spoločne pracujeme na hospodárskom raste a zamestnanosti – nový začiatok Lisabonskej stratégie’, ktoré sú zamerané na povzbudenie zavádzania IKT ako pokračovania agendy eEurópa a oznámenia Komisie z 1. júna 2005 s názvom ‚Iniciatíva i2010 – európska informačná spoločnosť pre rast a zamestnanosť’;, ktoré podporujú otvorené a konkurencieschopné digitálne hospodárstvo s cieľom podporovať spoluprácu a výmenu skúseností a správnej praxe tak, ako sa stanovuje v článku 1a ods. 1 písm. b).

    c)

    Opatrenie 3

    Analýza a strategická diskusia:

    podpora práce sociálnych a ekonomických odborníkov na účely toho, aby boli Komisii poskytnuté vstupy, ktoré sa týkajú budúcej analýzy politiky.

    3.

    v článku 4 sa prvý odsek nahrádza takto:

    „Program pokrýva obdobie od 1. januára 2003 do 31. decembra 2006.

    Finančný rámec pre vykonávanie tohto programu sa týmto ustanovuje na 30 160 000 EUR.“

    ;

    4.

    príloha sa nahrádza textom uvedeným v prílohe k tomuto rozhodnutiu.

    Článok 2

    Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Článok 3

    Toto rozhodnutie je určené členským štátom.

    V Štrasburgu 14. decembra 2005

    Za Európsky parlament

    predseda

    J. BORRELL FONTELLES

    Za Radu

    predseda

    C. CLARKE


    (1)  Stanovisko z 27. októbra 2005 (zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku).

    (2)  Stanovisko Európskeho parlamentu z 15. novembra 2005 (zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku) a rozhodnutie Rady z 1. decembra 2005.

    (3)  Ú. v. EÚ L 336, 23.12.2003, s. 1. Rozhodnutie zmenené a doplnené rozhodnutím č. 787/2004/ES (Ú. v. EÚ L 138, 30.4.2004, s. 12).

    (4)  Ú. v. EÚ C 62, 12.3.2005, s. 1.

    (5)  Ú. v. EÚ L 143, 30.4.2004, s. 49.

    (6)  Ú. v. EÚ L 143, 30.4.2004, s. 49.“


    PRÍLOHA

    „PRÍLOHA

    Viacročný program pre monitorovanie akčného plánu eEurópa, rozširovanie správnej praxe a zlepšenie bezpečnosti siete a informácií (MODINIS)

    Orientačné rozdelenie výdavkov na roky 2003 až 2005

    Percentuálny podiel na celkovom rozpočte podľa kategórie a roku

     

    2003

    2004

    2005

    Spolu za 2003 – 2005

    Opatrenie 1 – monitorovanie a porovnávanie plnenia

    12 %

    14 %

    14 %

    40 %

    Opatrenie 2 – rozširovanie správnej praxe

    8 %

    10 %

    12 %

    30 %

    Opatrenie 3 – analýza a strategická diskusia

    2 %

    3 %

    3 %

    8 %

    Opatrenie 4 – zlepšenie bezpečnosti siete a informácií

    17 %

    5 %

    0 %

    22 %

    Percentuálny podiel spolu

    39 %

    32 %

    29 %

    100 %


    Orientačné rozdelenie výdavkov na rok 2006

    Percentuálny podiel na celkovom rozpočte podľa kategórie a roku

     

    2006

    Opatrenie 1 – monitorovanie a porovnávanie plnenia

    55 %

    Opatrenie 2 – rozširovanie správnej praxe

    30 %

    Opatrenie 3 – analýza a strategická diskusia

    15 %

    Opatrenie 4 – zlepšenie bezpečnosti siete a informácií

    0 %

    Percentuálny podiel spolu

    100 %“


    Top