Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32001D0490

    Rozhodnutie Komisie z 18. júna 2001 o vykonávaní rozhodnutia 507/2001/ES Európskeho parlamentu a Rady o súbore opatrení súvisiacich s transeurópskou sieťou na zber, vypracovanie a zverejňovanie štatistík o obchodovaní s tovarom v rámci spoločenstva a medzi spoločenstvom a nečlenskými štátmi (Edicom) (Vyhlásené ako dokument číslo C(2001) 1529)

    Ú. v. ES L 177, 30.6.2001, p. 81–89 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Tento dokument bol uverejnený v osobitnom vydaní (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2001/490/oj

    32001D0490



    Úradný vestník L 177 , 30/06/2001 S. 0081 - 0089


    Rozhodnutie Komisie

    z 18. júna 2001

    o vykonávaní rozhodnutia 507/2001/ES Európskeho parlamentu a Rady o súbore opatrení súvisiacich s transeurópskou sieťou na zber, vypracovanie a zverejňovanie štatistík o obchodovaní s tovarom v rámci spoločenstva a medzi spoločenstvom a nečlenskými štátmi (Edicom)

    (Vyhlásené ako dokument číslo C(2001) 1529)

    (2001/490/ES)

    KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

    so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

    so zreteľom na rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 507/2001/ES z 12. marca 2001 o súbore opatrení týkajúcich sa transeurópskej siete na zber, vypracovanie a zverejňovanie štatistík o obchodovaní s tovarom v rámci spoločenstva a medzi spoločenstvom a nečlenskými štátmi (Edicom) [1], a najmä na jeho článok 3,

    keďže:

    (1) Rozhodnutie č. 507/2001/ES ustanovuje referenčný rámec pre informačnú sieť na zber, vypracovanie a zverejňovanie štatistík o obchodovaní s tovarom v rámci spoločenstva a medzi spoločenstvom a nečlenskými štátmi.

    (2) Opatrenia uvedené v tomto rozhodnutí plnia ciele a podmienky určené rozhodnutím č. 507/2001/ES.

    (3) Niektoré opatrenia sa prijímajú na centrálnej úrovni, zatiaľ čo iné sa prijímajú priamo v členskom štáte, ktorý zbiera a vypracúva štatistické informácie. Ciele sa ani v jednom prípade nemenia.

    (4) Podľa rozhodnutia č. 507/2001/ES schvaľuje Komisia ročný pracovný program, vrátane rozdelenia ročných výdavkov.

    (5) Opatrenia uvedené v tomto rozhodnutí sú v súlade so stanoviskami Výboru pre štatistiku obchodovania s tovarom medzi členskými štátmi a stanoviskami Výboru pre štatistiku obchodovania s tovarom s nečlenskými štátmi, vytvorenými nariadením Rady (EHS) č. 3330/91 [2] a nariadením Rady (EHS) č. 1172/93 [3],

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    Pre pracovný program na rok 2001, sú opatrenia spĺňajúce predpoklady pre financovanie spoločenstvom až do čiastky stanovenej v prílohe II tohto rozhodnutia, uvedené v prílohe I.

    Článok 2

    Toto rozhodnutie je adresované členským štátom.

    V Bruseli 18. júna 2001

    Za Komisiu

    Pedro Solbes Mira

    člen Komisie

    [1] Ú. v. ES L 76, 16.3.2001, s. 1.

    [2] Ú. v. ES L 316, 16.11.1991, s. 1.

    [3] Ú. v. ES L 118, 25.5.1995, s. 10.

    --------------------------------------------------

    PRÍLOHA I

    OPATRENIA PROGRAMU EDICOM — VŠEOBECNÝ PRACOVNÝ PROGRAM

    Opatrenia na zavedenie kvalitnejšej informačnej siete, ktorá by bola menej nákladná a rýchlejšie dostupná, v súlade s požiadavkami politiky spoločenstva

    Ciele pracovného programu na rok 2001 sú:

    1. Vypracovanie zdokonalených odhadov

    Všeobecným cieľom navrhovaných opatrení je vypracovať predbežné výsledky na európskej úrovni (EÚ a eurozóna), ktoré vyhovujú minimálnym kvalitatívnym požiadavkám na úrovni ich úhrnov. Porovnávaním mesačných štatistík uverejňovaných pred a po revízii, bude možné odhadnúť konečné hodnoty pravidelne revidovaných údajov, použitím vhodných ekonometrických modelov alebo iných vhodných postupov.

    2. Zvýšenie kvality základnej štatistiky vonkajšieho obchodu

    Komisiou (Eurostat) nedávno vyvinutý program na zisťovanie odľahlých pozorovaní ukázal, že integrovaný a prevoditeľný prístup ku kontrole kvality základných štatistík o obchode v rámci a mimo EÚ by bol účinnejší. Predovšetkým sa zdá, že kontrola hodnoty, množstva a jednotkovej hodnoty pri vypracovaní týchto troch typov štatistík by mala byť jednotnejšia. Metódy kontroly kvality základných štatistík vyvinuté v členských štátoch a Komisiou (Eurostat) by sa mali syntetizovať a viesť k spoločnej platforme. Tento program by slúžil na editovanie a ďalšie sledovanie obchodov s nejasnými alebo nepresnými štatistickými informáciami, kombinovanie s riadením zberu údajov a potrebné vkladanie chýbajúcich údajov.

    Cieľom navrhovaných opatrení je preto zlepšiť kvalitu štatistík a analyzovať metódy na kontrolu jednotlivých údajov/záznamov spoločností, vyvinuté v členských štátoch a metódy na kontrolu súhrnných údajov na úrovni výrobkov a geografickej klasifikácie vyvinuté v členských štátoch a Komisiou (Eurostat). Výsledkom bude dôkladné zhodnotenie súčasných používaných metód a posúdenie uskutočniteľnosti spoločnej platformy na európskej úrovni.

    3. Zlepšenie kvality merania a kontroly štatistík vonkajšieho obchodu

    Colná správa, ktorá má vlastné postupy, tradične meria vonkajšie toky. Rovnako ako správa daní, využíva vo veľkej miere účtovnícke postupy, teda jasne rozlišuje medzi správnymi hodnotami a chybami. Preto v mnohých členských štátoch nie je zaužívaná kontrola kvality, meranie chýb ani komunikácia o spoľahlivosti štatistiky vonkajšieho obchodu. Hlavne po zavedení systému Intrastat (systém priameho zberu informácií od spoločností), ktorý zbiera údaje na štatistické účely a je založený na úzkom prepojení so systémom DPH, táto situácia už nie je uspokojivá.

    Navrhované opatrenia by mali reagovať na neuspokojivú situáciu zdokonalením hodnotenia, kontroly a zabezpečenia kvality.

    4. Zdokonaľovanie postupov pri aktualizácii štatistických výsledkov

    Cieľom navrhovaných opatrení je nájsť harmonizovaný postup aktualizácie znižujúci vplyv faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu štatistiky. Vysoká miera variabilnosti v postupoch aktualizácie, ktorá sa používa pri mesačných údajoch, znižuje stupeň harmonizácie štatistiky vonkajšieho obchodu. Aby sa našli najvhodnejšie metódy, musí sa postup aktualizácie, používaný v jednotlivých členských štátoch, preskúmať z metodického hľadiska ale aj z hľadiska publikačnej politiky (ako často, za aké obdobie, atď.). Potom sa navrhne harmonizovanejší postup/prístup na úrovni únie (buď "najlepší" postup používaný v jednom alebo viacerých členských štátoch, alebo úplne nový prístup).

    5. Zlepšenie metód úpravy štatistických výsledkov

    V systéme Intrastat, rovnako ako v systéme Extrastat, používajú členské štáty prahy pri zbere údajov, aby sa obmedzilo zaťaženie obchodníkov. V súčasnosti nie sú metódy a nástroje potrebné na požadované úpravy harmonizované. Členské štáty vyvinuli rôzne metódy úprav, aby sa kompenzovalo podhodnotenie štatistiky vonkajšieho obchodu — hlavne tej o obchode v rámci EÚ. Aj keď tieto úpravy pomáhajú zlepšiť kvalitu štatistík kompenzovaním chýbajúcich odpovedí a obchodu pod asimilačným prahom, nie sú harmonizované a vytvárajú tak značné rozdiely medzi štatistikami jednotlivých členských štátov. Najprv sa pomocou analýzy rozdielov a podobností zaužívaných postupov preskúmali opisné a porovnávacie metódy používané v členských štátoch. Ukázalo sa, že aj keď sú tieto metódy rôzne od jedného členského štátu k druhému, sú tu stále značné podobnosti.

    Aby sa vybral najlepší postup a zdokonalili sa súčasné metódy, musia sa uskutočniť simulácie s údajmi členských štátov na úrovni spoločností, aby sa navrhol a schválil harmonizovanejší prístup/systém z metodického, administratívneho hľadiska a z hľadiska IT a ľudských zdrojov, ktoré sa použijú v členských štátoch a Komisii (Eurostat). Cieľom navrhovaných opatrení je nájsť najvhodnejšie metódy a vyvinúť ľahko ovládateľnú a prenosnú aplikáciu na testovanie metód v členských štátoch.

    6. Spracovanie asymetrií v systéme Intrastat

    Systém zberu údajov o štatistike obchodu v rámci Európskej únie, Intrastat, vytvára súbory štatistík, ktoré nie sú na úrovni obchodu v rámci EÚ súvislé. Dva z hlavných dôvodov zrkadlových nezrovnalostí súvisia priamo so samotným systémom Intrastat:

    1. systém zberu uplatňuje prahy, ktorými oslobodzuje malé podniky od deklarovania;

    2. chýbajú odpovede, pretože Intrastat sa už nespolieha na colnú kontrolu, ale na spoločnosti, ktoré deklarujú priamo kompetentnému národnému orgánu.

    Ďalšie faktory, ktoré prispievajú k nezrovnalostiam sú pravidlá utajovania, klasifikovanie tovarov, oneskorenia v oznamovaním, predbežné výsledky a postupy aktualizovania, trojstranný obchod, atď.

    Tieto asymetrie významne ovplyvňujú spoľahlivosť obchodnej bilancie eurozóny ako aj platobnú bilanciu a národná účty (účet ostatného sveta). Asymetrie sa netýkajú len obchodu v rámci EÚ, ale môžu sa objaviť aj pri partneroch mimo EÚ.

    Cieľom navrhovaných opatrení je na základe rôznych metód porovnať a zaviesť špecifické modely na zosúladenie rozdielnych údajov, aby sa pochopili tieto problémy a zlepšila sa situácia užívateľov na európskej úrovni (EÚ, euro zóna).

    7. Zosúladenie štatistiky vonkajšieho obchodu

    Štatistika vonkajšieho obchodu je jedinečná štatistická oblasť, v ktorej dvaja obchodní partneri zostavujú zodpovedajúce súbory údajov. Vývoz z krajiny A do krajiny B zaznamenaný v krajine A, by mal byť rovnaký ako dovoz z krajiny A zaznamenaný v krajine B. Skutočnosť je však iná. Vývoz a dovoz medzi dvoma štátmi, ktorý sa týka rovnakého tovaru a za rovnaké časové obdobie vykazuje rozdiely.

    Rozdiely sa zisťujú porovnaním dovozu a vývozu, teda pomocou "zrkadlových porovnaní štatistík". Ďalším krokom je nájsť vysvetlenie a upraviť nájdené nezrovnalosti na najvyššiu možnú mieru, teda vykonať zosúladenie štatistík. Posledným cieľom je pochopiteľne zlepšiť kvalitu štatistiky obchodu.

    Zosúladenie štatistiky vonkajšieho obchodu medzi partnerskými štátmi je veľmi dôležitou činnosťou v rámci programov štatistickej spolupráce. Naviac, zosúladenie štatistík sa uskutočňuje s hlavnými obchodnými partnermi na takmer pravidelnom základe, ktorý závisí na množstve dostupných zdrojov a iných meniacich sa okolnostiach.

    Ak chcú štatistici zosúladiť obchodné štatistiky, majú pred sebou neľahkú úlohu pri analyzovaní zrkadlových údajov. Predovšetkým je potrebné uplatňovať rôzne metódy úprav, aby sa dosiahol spoločný základ pre takúto zosúlaďovaciu prácu, napr. pre náklady na transport a poistenie, vplyv spätného vývozu, problémy podhodnotenia, atď.

    Zosúladenie štatistík medzi partnerskými štátmi je veľmi účinný spôsob kontrolovania a zlepšovania kvality štatistiky obchodu. Plánované akcie sa preto zameriavajú na vypracovanie štatistickej metodiky a počítačových nástrojov, ktoré sa môžu aplikovať za rôznych okolností pri zosúladení údajov o obchode medzi dvoma a viacerými partnermi. Vyvinutý nástroj sa otestuje zosúladením štatistík obchodu medzi EÚ a dvoma z jej hlavných obchodných partnerov, Kanadou a USA. Presné, jasné a zosúladené štatistiky vonkajšieho obchodu sú veľmi dôležité pri obchodných rokovaniach.

    Opatrenia, ktoré sa týkajú zavedenia informačnej siete prispôsobenej meniacim sa potrebám užívateľov v rámci Hospodárskej a menovej únie a medzinárodného ekonomického prostredia

    Ciele pracovného programu na rok 2001 sú:

    1. Zlepšenie utajovania údajov v štatistike zahraničného obchodu

    Zber a zverejňovanie štatistky zahraničného obchodu je podrobný proces, ktorý sa zaoberá viac ako 10000 výrobkami. V mnohých prípadoch takáto úroveň podrobnosti nie je v súlade s pravidlami utajovania, ktoré ochraňujú dôverné údaje poskytované podnikateľmi. Keď je to potrebné, členské štáty používajú svoje vlastné pravidlá na utajenie údajov na národnej úrovni a posielajú Komisii (Eurostat) prvotné údaje a údaje na príslušných autorizovaných úrovniach zverejnenia.

    Súčasné techniky utajovania údajov sú definované na úrovni členských štátov a sú aplikované priamo na úhrny Európskej a menovej únie. Použitím štatistických algoritmov by sa malo zaručiť zverejňovanie informácií na úrovni Únie bez toho, aby sa odtajnili dôverné údaje. Naviac, užívatelia databázy COMEXT si zatiaľ neuvedomujú možné následky utajovania údajov z tejto databázy: hrozí, že sa stane chyba v ohodnotení týchto údajov, pretože sú prinajmenšom nekompletné.

    Metódy, definované na národnej úrovni nie sú v súlade s úrovňou spoločenstva. Dvojstranný tok preto môže byť tajný pre jeden členský štát, ale verejný pre partnerskú krajinu. Na druhej strane podrobné dôverné údaje pre jeden členský štát nie sú zahrnuté do úhrnu vypočítaného na úrovni EÚ alebo menovej únie, zatiaľ čo európsky úhrn môže často zahrnúť národné informácie bez rizika odtajnenia dôverných údajov.

    Cieľom navrhovaných opatrení je preto zlepšiť a štandardizovať metodiku zavedenú členskými štátmi a Komisiou (Eurostat), aby sa rešpektovala ochrana dôverných údajov s istotou, že sa zverejňujú tie najrelevantnejšie údaje.

    2. Vývoj cenových indexov vonkajšieho obchodu

    Presné a časté monitorovanie cien zahraničného obchodu je veľmi dôležité pre ekonomickú a menovú stratégiu, predovšetkým z týchto dôvodov:

    pre vývoz, aby sa zhodnotila schopnosť výrobkov Európskej únie a eurozóny konkurovať výrobkom konkurenčných spoločností vonkajšieho trhu,

    pre dovoz, aby sa zhodnotilo riziko dovoznej inflácie,

    pre vývoz a dovoz, aby sa vytvorili vhodné deflátory zahraničného obchodu, používané napríklad v hospodárskom účtovníctve.

    Meranie cien zahraničného obchodu nebolo doteraz predmetom metodickej harmonizácie na úrovni spoločenstva. Existujú rôzne zdroje informácií o cenách, a preto aj rôzne techniky na vypočítanie indexov. Len niektoré krajiny eurozóny uskutočňujú výberové zisťovanie na sledovanie vývozných a/alebo dovozných cien. Tieto informácie nepostačujú na zostavenie európskych úhrnov pre EÚ a eurozónu.

    Indexy, ktoré sa najviac približujú dovozným a vývozným cenám sú indexy jednotkovej hodnoty, odvodené z obchodných údajov. Tieto indexy existujú pre obidva smery — dovoz aj vývoz a tiež poskytujú informácie o zdrojových a cieľových krajinách toku tovaru. Takto môžu byť tieto údaje agregované na európske indexy pre EÚ a eurozónu. Existujú však základné nedostatky indexov jednotkovej hodnoty, ktoré vážne obmedzujú ich možné využitie pre účely uvedenej hospodárskej a menovej analýzy.

    V tomto kontexte sa plánované akcie zameriavajú na podrobné skúmanie a analyzovanie národných metodík pre indexy vývozných a dovozných cien.

    Opatrenia na zavedenie lepšie integrovanej informačnej siete do všeobecného štatistického systému a prispôsobenej vývoju v administratívnom prostredí

    Ciele pracovného programu na rok 2001 sú:

    1. Vývoj registrov obchodujúcich subjektov a sústredenie sa na globalizáciu

    Pre otvorené ekonomiky EÚ je štatistika vonkajšieho obchodu hlavným zdrojom informácií, ktoré často využívajú ekonómovia, plánovači stratégií a asociácie podnikateľov. Na plné využitie týchto údajov však väčšina užívateľov potrebuje, aby boli spojené s podnikovými štatistikami, pre ktoré už je k dispozícii celý súbor premenných na úrovni EÚ.

    Na druhej strane je dôležité poskytnúť užívateľom dodatočné údaje hodnotiace dopad medzinárodných skupín na štatistiku obchodu. Prepojenia medzi registrom obchodujúcich subjektov a registrom organizácií by v tomto ohľade mali hrať kľúčovú rolu. Menované podnikateľské skupiny sú identifikované v registri organizácií, spojenie so štatistikou obchodu by umožnilo odhadnúť, na akej časti vonkajšieho obchodu sa podieľajú nadnárodné skupiny.

    Na dosiahnutie týchto cieľov navrhla Komisia (Eurostat) akčný plán na nasledujúcich päť rokov, ktorý je rozdelený na dva okruhy: registre obchodujúcich subjektov a globalizácia. Navrhlo sa, aby sa v tejto práci pokračovalo.

    - Registre obchodujúcich subjektov

    Cieľom navrhovaných opatrení je vytvoriť prepojenie medzi registrom obchodujúcich subjektov a registrom organizácií, aby bolo možné vykonať široké spektrum nových analýz štatistky vonkajšieho obchodu. Napríklad bude možné zistiť časť obchodu, ktorú vykonal každý ekonomický sektor, pri akejkoľvek kombinácii — spravodajská jednotka/partner/komodita. Pomocou prepojenia medzi štatistikou obchodu a štrukturálnymi odvetvovými štatistikami by bolo možné analyzovať napríklad vplyv obchodu na zamestnanosť.

    - Globalizácia

    Základným dopadom globalizácie je, že činnosti podnikov sa musia analyzovať a ohodnotiť v globálnom aj národnom kontexte. Tradične sa štatistické údaje zameriavali na oblasť medzinárodného obchodu a oveľa menej pozornosti venovali iným zahraničným hospodárskym vzťahom ako sú aktivity nadnárodných firiem a vnútrofiremné toky. Výsledkom môže byť, že štatistiky nepokryjú celý rozsah zahraničných hospodárskych aktivít.

    Cieľom navrhovaných opatrení je preskúmať, do akej miery môže existujúca štatistika vonkajšieho obchodu prispieť k zhromažďovaniu týchto informácií a určiť možné technické modifikácie existujúcich systémov, ktoré by mohli uľahčiť toto zhromažďovanie.

    2. Prispôsobovanie a modernizácia systému Extrastat

    Colné vyhlásenia (jednotný colný doklad) sú hlavným zdrojom štatistických informácií o obchode s tovarom medzi EÚ a nečlenskými štátmi. Existujú však určité obmedzenia pre štatistické využitie jednotných colných dokladov (JCD). Plánovaným zámerom je zhodnotiť potreby užívateľov a umožniť úplnejšie využitie colných vyhlásení, aby sa získali lepšie štatistické informácie v rôznych oblastiach: finančné štatistiky, dane, aplikácia colných opatrení, povaha transakcie, atď. Tieto informácie by sa mali zbierať, kontrolovať a spracovať prostredníctvom harmonizovaných metód a uchovať vo všeobecnej databáze, pomocou ktorej by sa dali zostaviť viaceré typy štatistík podľa potrieb. Osobitná pozornosť sa bude venovať štatistike vonkajšieho obchodu, podľa druhy dopravy, a spojeniu so systémom štatistických informácií o doprave. Informácie potrebné pre obchodné rokovania a predovšetkým pre štatistické funkcie databázy TARIC (integrovaná colná tarifa spoločenstva), by sa mali analyzovať a vylepšiť.

    Cieľom navrhovaných opatrení je:

    - vytvoriť súpis dostupných údajov na colných vyhláseniach, ktoré sa nepoužívajú pre štatistické účely a analyzovať dôsledky úplnejšieho využitia colného vyhlásenia v spojení so systémom zhromažďovania a spracovania údajov národnými orgánmi a so systémom zverejňovania,

    - zhodnotiť potrebu presných informácií vzhľadom na obchodné rokovania,

    - zvýšiť štatistický potenciál databázy TARIC.

    3. Prehodnotenie zaťaženia spravodajských jednotiek systémom Intrastat

    V rokoch 1995/1996 Komisia (Eurostat) viedla dva výskumy, jeden medzi užívateľmi údajov systému Intrastat a druhý medzi spravodajskými jednotkami systému Intrastat. Opýtaných bolo okolo 4700 spravodajských jednotiek z 12 členských krajín, ktoré tvorili Európsku úniu v roku 1993, keď sa zaviedol systém Intrastat. Výsledky tohto prieskumu verejnej mienky boli analyzované a publikované v apríli 1996. V mesiacoch nasledujúcich po uverejnení sa preskúmali návrhy na zjednodušenie systému Intrastat ako súčasti SLIM (jednoduchšia legislatíva pre vnútorný trh), a výsledkom boli zmeny v pravidlách spoločenstva

    Cieľom navrhovaných opatrení je prehodnotiť, nakoľko zaťažuje systém Intrastat spravodajské jednotky, aby sa zistilo, či je potrebné systém ďalej prispôsobovať. Toto prehodnotenie je založené na výsledkoch hodnotenia z 1995/1996.

    Opatrenia na zavedenia siete zlepšujúcej štatistické služby poskytované správnym orgánom, užívateľom údajov a spravodajským jednotkám

    Ciele pracovného programu na rok 2001 sú:

    1. Zverejňovanie údajov

    Užívatelia štatistky vonkajšieho obchodu požadujú rýchly prístup k potrebným údajom. Rýchle zverejňovanie najaktuálnejších údajov, prispôsobených potrebám rôznych užívateľov, ustanoví EŠS ako prioritného dodávateľa údajov o obchode v rámci a mimo EÚ a eurozóny. Zatiaľ čo ďalšie časti pracovného programu predvídajú vývoj nových ukazovateľov a zlepšenie existujúcich údajov, táto časť kladie dôraz na systémy a nástroje potrebné na rýchle zverejňovanie údajov. Podľa rozhodnutia 1999/1719/ES sa bežné, všeobecne použiteľné služby a nástroje vyvinuté pre IDA použijú tam, kde to bude potrebné. Niekoľko projektov navrhnutých na tento cieľ je naplánovaných na rok 2001.

    Rýchle zverejňovanie existujúcich a nových typov údajov sa zaistí vývojom makroekonomickej databázy spájajúcej úhrny podľa hlavných výrobkov a partnerov, ktoré vyžaduje ECB a ostatní užívatelia údajov o vonkajšom obchode. Techniky momentálneho výberu a odhadovania vyvinuté v rámci iných akcií sa použijú, aby sa zaistili čo najúplnejšie údaje. Databáza bude obsahovať hrubé údaje o hodnotách, aj sezónne očistené údaje a údaje o indexoch.

    Druhý projekt bude vyvíjať moderné, flexibilné výstupy zverejnenia z tejto databázy, pri čom sa použijú štandardné formáty a nástroje ako XML. Tieto umožnia rýchle zverejňovanie údajov buď písomne alebo prostredníctvom siete internet. Aby databáza spĺňala potreby a očakávania užívateľov ako ECB, je dôležité, aby sa vyplnili medzery v starších údajoch, napríklad tie, ktoré vznikli kvôli nedostupnosti údajov pre členské štáty pred dátumom ich vstupu. Tretí projekt bude skúmať a vyvíjať výstupy potrebné na zaistenie úplnosti historickej časti databázy.

    Štvrtý projekt bude rozvíjať stručnú, informatívnu a zaujímavú analýzu vonkajšieho obchodu EÚ a eurozóny prostredníctvom tabuliek, grafov a textu. Toto povedie k dvom druhom publikovania: pravidelným, krátkym analýzam najnovších obchodných údajov a k dlhšiemu, celoročnému prehľadu štruktúry a vývoja obchodu v EÚ a eurozóne.

    2. Vývoj nástroja na klasifikovanie tovarovV

    rámci programu Edicom 2 je naplánovaných niekoľko projektov zameraných na zavedenie univerzálnosti medzi počítačovými systémami a sieťami, vrátane vývoja nástrojov a softwaru na zber štatistických údajov, aby sa uľahčila práca orgánom a spravodajským jednotkám.

    V rámci projektov sa majú prijať metódy zhromažďovania údajov, ktoré využívajú automatizovanú výmenu údajov na zostavenie a prenášanie štatistických údajov o obchodovaní s tovarom medzi členskými štátmi.

    Keďže zber štatistických údajov je založený na klasifikovaných štatistických údajoch, je dôležité poskytnúť zahraničným obchodníkom nástroje na klasifikovanie tovaru podľa existujúcich nomenklatúr.

    Hlavným zámerom navrhovaných opatrení je navrhnúť a vyvinúť spoločný softwarový produkt, ktorý by umožnil automatické klasifikovanie tovaru.

    Produkt musí byť modulový a univerzálny na úrovni spoločenstva, aby sa dal prispôsobiť existujúcim nástrojom na zber údajov a mal by sa dať použiť vo všetkých jazykoch spoločenstva. Do budúcnosti treba počítať s využitím on-line prostredníctvom internetového servera.

    3. Šírenie metaúdajov

    V rámci programu Edicom 2 je naplánovaných niekoľko projektov zameraných na zavedenie univerzálnosti medzi počítačovými systémami a sieťami a na tvorbu siete na zlepšenie štatistických služieb ponúkaných orgánom, spravodajským jednotkám a užívateľom údajov.

    Hlavnou časťou projektov sú základné informácie o štatistike zahraničného obchodu, obsahujúce metaúdaje ako nomenklatúry, klasifikácie a derivované produkty.

    Cieľom navrhovaných opatrení je navrhnúť a vyvinúť počítačové moduly, ktoré zlepšia prístup k informáciám a zverejňovanie informácií o nomenklatúrach obchodu a rôznych odvodených produktoch (vysvetlivky, kľúčové slová, abecedné zoznamy, transpozičné a korelačné tabuľky, atď.) v koherentnom súbore a užívateľsky prijateľnom.

    Tento projekt je určený hlavne pre užívateľov štatistky zahraničného obchodu, ktorí požadujú prístup k štatistickým konceptom a metódam, ale aj pre orgány členských štátov, ktoré používajú a zverejňujú klasifikácie zahraničného obchodu vytvorené na úrovni spoločenstva (kombinovaná nomenklatúra, nomenklatúra krajín a území, atď.) a ich vedľajšie produkty, a pre akúkoľvek osobu alebo organizáciu, ktorá by mala záujem zapísať sa do návrhu počítačového súboru nomenklatúr a odvodených produktov.

    Opatrenia na zavedenie siete založenej na nástrojoch na zber informácií s ohľadom na najnovšie technologické výdobytky, s cieľom zlepšiť funkcie dostupné spravodajským jednotkám

    Pracovný program na rok 2001 sa zameriava na vývoj nástrojov na zhromažďovanie štatistických informácií

    Zhromažďovanie údajov zo spoločností a ich prvotné spracovanie sú základnou zložkou štatistického systému vonkajšieho obchodu. Jedným z úspechov programu Edicom 1 bol vývoj a zavedenie nástrojov na zber pre systém Intrastat, ktorý používa veľa spoločností (elektronický formulár IDEP/CN8 a IRIS a webové formuláre). Kvôli zmenám technologického prostredia a s ohľadom na získané skúsenosti, cieľom navrhovaných opatrení počas prvého štádia programu bude:

    - zaistiť kontinuitu a vývoj týchto nástrojov prostredníctvom potrebných technologických a funkčných úprav,

    - zohľadniť nové metodické požiadavky,

    - zohľadniť rozvoj štandardizácie správ,

    - zaistiť propagáciu moderných nástrojov na zber.

    Opatrenia na zavedenie integrovanej a univerzálnej siete

    Ciele pracovného programu na rok 2001 sú:

    Program Edicom obsahuje metodické, organizačné, legislatívne a počítačové zložky, ktoré vyžadujú koherentný, integrovaný a vzájomne prepojený prístup. Na prvý rok sa preto navrhujú nasledujúce opatrenia:

    1. Rozvoj informačného systému pre metodiku

    Všetky navrhnuté metodické opatrenia sa musia zosúladiť, aby sa zaistila ich jednotnosť a musia sa zameriavať na lepšiu integráciu štatistík o obchode s tovarom do európskeho štatistického systému. Musia byť prepojené s existujúcou metodiku (vrátane acquis communautaire) a sprevádzané inštruktážnymi príručkami.

    Ďalším návrhom je začať s vývojom úplnej, súvislej a jednotnej základne dokumentov na podporu celkového projektu a umožniť interaktívne šírenie metodických informácií užívateľsky prijateľnými a s použitím najnovších technológií.

    2. Analýza existujúceho systému

    Program Edicom pozostáva z celej skupiny opatrení zameraných na modernizáciu a zlepšenie transeurópskej siete na zhromažďovanie, vypracovanie a zverejňovanie štatistiky obchodovania s tovarom v rámci spoločenstva a medzi spoločenstvom a nečlenskými štátmi. Na začiatku programu by sa mali analyzovať všetky zložky, ktoré tvoria existujúcu sieť (jej štruktúru, štandardy, metódy a postupy, atď.), aby sa zaistila jednotnosť a vzájomné prepojenie programových opatrení a preskúmal sa rozsah použitia všeobecne použiteľných služieb IDA. Vzhľadom na opatrenia a budúce potreby sa vylepší pamäťové príslušenstvo a funkcie softwaru na zverejňovanie štatistky vonkajšieho obchodu (Comext) a pre užívateľov siete sa poskytne školenie o nových funkciách.

    --------------------------------------------------

    PRÍLOHA II

    OPATRENIA PROGRAMU EDICOM — PREDBEŽNÉ ROZDELENIE NÁKLADOV

    (1000 EUR) |

    | Rok 2001 |

    Opatrenia, ktoré sa týkajú zavedenia vysokokvalitnej informačnej siete, ktorá je menej nákladná a oveľa rýchlejšie dostupná, v súlade s požiadavkami politiky spoločenstva

    — Centralizované opatrenia: | 1556 |

    — Opatrenia, ktoré sa majú prijať v členských štátoch: | 1683 |

    Belgicko | 167 |

    Dánsko | 210 |

    Nemecko | 155 |

    Grécko | 50 |

    Španielsko | 271 |

    Taliansko | 121 |

    Luxembursko | 4 |

    Holandsko | 84 |

    Portugalsko | 154 |

    Fínsko | 132 |

    Švédsko | 115 |

    Spojené kráľovstvo | 220 |

    Opatrenia, ktoré sa týkajú zavedenia informačnej siete prispôsobenej meniacim sa potrebám užívateľov, v rámci programu ekonomickej a menovej únie a medzinárodného ekonomického prostredia

    — Centralizované opatrenia: | 481 |

    — Opatrenia, ktoré sa majú prijať v členských štátoch: | 673 |

    Belgicko | 19 |

    Dánsko | 55 |

    Nemecko | 80 |

    Grécko | 142 |

    Taliansko | 64 |

    Rakúsko | 25 |

    Portugalsko | 28 |

    Fínsko | 86 |

    Švédsko | 99 |

    Spojené kráľovstvo | 75 |

    Opatrenia, ktoré sa týkajú zavedenia informačnej siete lepšie integrovanej do všeobecného štatistického systému a prispôsobenej na rozvoj administratívneho prostredia

    — Centralizované opatrenia: | 531 |

    — Opatrenia, ktoré sa majú prijať v členských štátoch: | 318 |

    Nemecko | 60 |

    Grécko | 56 |

    Taliansko | 30 |

    Portugalsko | 79 |

    Fínsko | 63 |

    Švédsko | 30 |

    Opatrenia, ktoré sa týkajú zavedenia siete zlepšujúcej štatistické služby poskytované administratívam, užívateľom údajov a spravodajským jednotkám

    — Centralizované opatrenia: | 1038 |

    Opatrenia, ktoré sa týkajú zavedenia siete založenej na nástrojoch na zhromažďovanie informácií s ohľadom na najnovšie technické postupy na zlepšenie funkcií, ktoré sú k dispozícii spravodajským jednotkám

    — Centralizované opatrenia: | 629 |

    — Opatrenia, ktoré sa majú prijať v členských štátoch: | 1155 |

    Belgicko | 5 |

    Dánsko | 29 |

    Grécko | 148 |

    Španielsko | 91 |

    Francúzsko | 73 |

    Írsko | 92 |

    Luxembursko | 6 |

    Holandsko | 268 |

    Portugalsko | 132 |

    Fínsko | 101 |

    Švédsko | 102 |

    Spojené kráľovstvo | 108 |

    Opatrenia na zavedenie integrovanej a univerzálnej siete

    — Centralizované opatrenia: | 1220 |

    Opatrenia, ktoré sa týkajú odbornej a administratívnej asistencie; podporné opatrenia | 630 |

    Spolu: | 9914 |

    --------------------------------------------------

    Top