Europejskie fundusze na rzecz przedsiębiorczości społecznej
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Rozporządzenie (UE) nr 346/2013 w sprawie europejskich funduszy na rzecz przedsiębiorczości społecznej
JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?
- Wprowadza ono znak europejskiego funduszu na rzecz przedsiębiorczości społecznej (EuSEF), który został stworzony w celu identyfikowania funduszy skupiających się na europejskich przedsiębiorstwach społecznych, co ma ułatwić im pozyskiwanie inwestycji.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
- Przedsiębiorstwa społeczne bardziej skupiają się na priorytetach społecznych jako głównym celu swojej działalności niż na maksymalizacji zysku. Jest to sektor wzrostu, stanowiący 10 % wszystkich przedsiębiorstw w Unii Europejskiej (UE) i zatrudniający ponad 11 mln osób. Chociaż często przedsiębiorstwa takie otrzymują wsparcie publiczne, prywatne inwestycje z funduszy, które wspierają przedsiębiorców społecznych, mają duże znaczenie dla ich sukcesu.
- Fundusze te borykają się z dwoma problemami:
- założenie takiego funduszu i przyciągnięcie inwestorów, szczególnie inwestycji transgranicznych, może być kosztowne i trudne;
- inwestorom nie zawsze łatwo jest zidentyfikować takie fundusze bądź porównać zalety ofert inwestycyjnych różnych rodzajów funduszy.
- Aby usunąć te bariery, UE przyjęła przepisy ustanawiające znak funduszy EuSEF, co ułatwia inwestorom uzyskanie wiedzy o przeznaczeniu ich inwestycji.
- Znak:
- ułatwia inwestorom identyfikowanie i wybór europejskich funduszy EuSEF;
- wspiera przedsiębiorstwa społeczne poprzez łatwiejszy dostęp do finansowania;
- umożliwia zarządzającym funduszami inwestycyjnymi pozyskiwanie środków przy niższych kosztach i mniejszej złożoności.
- Fundusze promujące się przy użyciu tego znaku muszą kierować co najmniej 70 % swoich inwestycji na przedsiębiorstwa społeczne.
- Ponadto muszą przedstawiać inwestorom kluczowe informacje w ujednolicony sposób. Informacje dotyczą takich kwestii, jak:
- cele społeczne funduszu;
- przedsiębiorstwa społeczne, w które fundusz inwestuje;
- sposoby dokonywania oceny tego, czy dane przedsiębiorstwa osiągają swoje cele społeczne.
- Gdy fundusz przedstawi już wymagane informacje i spełni kluczowe wymogi w zakresie jego organizacji i działalności, może on pozyskiwać inwestycje z całej UE bez ponoszenia poważnych kosztów.
- Poza „zasadą 70 %” zarządzający funduszem musi wykazać się dobrym prowadzeniem przedsiębiorstwa, skutecznymi systemami i środkami kontroli oraz unikać wszelkich konfliktów interesów. Fundusze są nadzorowane przez organy krajowe w państwie, w którym mają swoją siedzibę, a znak może zostać cofnięty, jeżeli nie będą spełniały któregokolwiek z zasadniczych warunków.
- W 2014 r. Komisja Europejska przyjęła akt wykonawczy – rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 594/2014 – dotyczący powiadamiania o wydarzeniach związanych z paszportem dla zarządzających kwalifikowalnym funduszem na rzecz przedsiębiorczości społecznej oraz o usunięciu zarządzającego tego typu funduszem z rejestru.
- Rozporządzenie w sprawie funduszy EuSEF zmieniono rozporządzeniem (UE) 2017/1991, które ma otworzyć rynek dla kwalifikowalnych funduszy na rzecz przedsiębiorczości społecznej w celu zwiększenia korzyści skali, zmniejszenia kosztów transakcji i kosztów operacyjnych, zwiększenia konkurencji oraz poszerzenia oferty dostępnej inwestorom. Był to jeden ze środków podjętych w ramach inicjatywy na rzecz unii rynków kapitałowych. Rozporządzenie to rozszerza stosowanie nazwy „EuSEF” na zarządzających przedsiębiorstwami zbiorowego inwestowania*, którym udzielono zezwolenia zgodnie z dyrektywą 2011/61/UE – zob. streszczenie.
- Rozporządzenie delegowane (UE) 2019/819 uzupełnia rozporządzenie (UE) nr 346/2013, ustanawiając przepisy dotyczące konfliktów interesów w odniesieniu do:
- rodzajów konfliktów interesów;
- obowiązku ustanowienia sformułowanej na piśmie polityki przeciwdziałania konfliktom interesów oraz minimalnych wymogów dotyczących procedur i środków, które taka polityka musi obejmować;
- zarządzania konfliktami interesów;
- strategii wykonywania praw głosu w celu zapobiegania konfliktom interesów;
- ujawniania konfliktów interesów.
- Rozporządzenie opisuje także procedury pomiaru pozytywnego skutku społecznego oraz wymogi dotyczące informacji opisujących fundusze EuSEF przekazywanych inwestorom przed zawarciem umowy.
OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?
Rozporządzenie ma zastosowanie od 22 lipca 2013 r. z wyłączeniem artykułów nadających Komisji uprawnienia do przyjmowania aktów delegowanych, które mają zastosowanie od 15 maja 2013 r.
KONTEKST
Więcej informacji:
KLUCZOWE POJĘCIA
Przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania. Instrumenty inwestycyjne łączące kapitał pochodzący od inwestorów i inwestujące ten kapitał w sposób zbiorowy z wykorzystaniem portfela instrumentów finansowych, takich jak akcje, obligacje i inne papiery wartościowe.
GŁÓWNY DOKUMENT
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 346/2013 z dnia 17 kwietnia 2013 r. w sprawie europejskich funduszy na rzecz przedsiębiorczości społecznej (Dz.U. L 115 z 25.4.2013, s. 18–38).
Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) nr 346/2013 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.
DOKUMENTY POWIĄZANE
Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/819 z dnia 1 lutego 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 346/2013 w odniesieniu do konfliktów interesów, pomiaru skutku społecznego oraz informacji udzielanych inwestorom w obszarze europejskich funduszy na rzecz przedsiębiorczości społecznej (Dz.U. L 134 z 22.5.2019, s. 1–7).
Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 594/2014 z dnia 3 czerwca 2014 r. ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do formatu powiadomienia zgodnie z art. 17 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 346/2013 w sprawie europejskich funduszy na rzecz przedsiębiorczości społecznej (Dz.U. L 165 z 4.6.2014, s. 44–46).
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE z dnia 8 czerwca 2011 r. w sprawie zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i zmiany dyrektyw 2003/41/WE i 2009/65/WE oraz rozporządzeń (WE) nr 1060/2009 i (UE) nr 1095/2010 (Dz.U. L 174 z 1.7.2011, s. 1–73).
Zobacz tekst skonsolidowany.
Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021
Top